TOERNOOI IN ENGELAND Leids wielernieuws DAMES EN HEREN VAN EERSTE SISEO-TEAMS WONNEN De Roo wint de ronde van Lombardije WJ 1 Scheepsberichten DE VERDREVENE MAANDAG 22 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 Voor het internationale jeugdtoernooi van de Europese Voetbal Unie (UEFA), dat van 11 tot en met 23 april 1963 in Engeland wordt gehouden, hebben niet minder dan 27 landen ingeschreven. Hiervan zullen er echter slechts zestien tot het eigenlijke toernooi kunnen worden toegelaten, zodat voor die tijd tussen de meeste landen kwalificatiewedstrijden zullen moeten worden gespeeld. Hiervoor zijn vrijgesteld Roemenië als winnaar van het dit jaar gehouden toernooi, Engeland als organiserend land en Zwitserland Schotland en Oost-Duitsland, welk drietal bij de gisteren in Londen ge houden loting op een bijeenkomst van de Europese voetbalunie - de loting geschiedde met inachtneming van de geografische ligging der landen - een „bye" trok. Nederland zal met Wales moeten strijden om een plaats in het toernooi. Spaanse juniores beste rolhockeyers De uitslagen van de wedstrijden, die zaterdag zijn gespeeld op de zesde dag van het toernooi om het Europees rol- hookey kampioenschap voor juniores lui den: West Duitsland-Zwitserland 3-0; België-Engeland 9-0; Portugal-Frankrijk 4-1: Nederland-Itallë 3-1. De resultaten van de zondamiddag ge speelde wedstrijden: Spanje-Nederland 5-0; West-Du:tsland-België 3-2; Zwitser land-Frankrijk 5-0; Portugal-Engeland 15-0.- De stand na zondag: 1. Spanje 14 pnt.; 2. West-Duitsland- 13 pnt.; 3. Portugal 11 punt.; 4. Nederland 10 pnt.; 5. Zwitser land 7 pnt. Nederland komt in de laatste wed strijd uit tegen Zwitserland. Daar West- Duitsland is uitgespeeld en de Portuge zen, zelfs bij een overwinning op Spanje in de laatste wedstrijd, het puntentotaal van de Spanjaarden niet meer kunnen bereiken, hebben deze reeds het Europe se kampioenschap behaald. HANDBAL Foreholte-AHC Foreholte heeft in deze ontmoeting een zeer benauwde 6-5 overwinning behaald. AHC, dat met slechts negen dames speelde, wist direct door mooie combinaties het initiatief te nemen, en speelde hierdoor de Foreh.- defensie uit elkaar. Na een 0-2 voor sprong kwam echter haar minderheid in speelsters tot uitdrukking. Het werd 3-2 voor de thee. In de tweede helft wisten de Foreholte- dames al gauw aan een 4-2 voorsprong te komen, maar de tegenpartij, weer iets uitgerust, bracht de stand toch weer tot 4-4 gelijk. Foreholte had echter (door haar meerderheid in speelsters) de lang ste adeni, hetgeen bleek uit de 6-4 voorsprong die zij bereikte. In de laat ste minuut wist het dapper strijdend AHC toch nog een punt in te lopen en de stand op 6-5 te breneen, voor haar nog een prachtig resultaat. SCHAKEN Het internationale damesschaaktoer nooi is dit weekeinde voortgezet met het spelen van de partijen uit de vierde ron de; de uitslagen waren: Heemskerk (Ned.)-Chaude de Silans (Fr.) 0-1; Vreeken (Ned-.)-Sinka (Hong.) afg.; Benini (Italië)-Jovanovic Vi-'/tl Roodzand (Ned.)-Sunnuck (GB) 0-1; Af- Afgebroken partijen 2e ronde: Vreeken-Sunnuck 1-0. Derde ronde: Sinka-Chaude de Silans 0-1. Inhaal part ij en. Eerste ronde: Jovano- vic-Simka 1-0; Chaude de Silans-Jovano- vic afgebr. De stand- na de vierde ronde luidt: 1. Chaude de Slans 3 pnt. en 1 afg.; 2. Heemskerk 21/» pnt.; 3. Vreeken 2' en 1 1/4; 4. en 5. Benini en Roodzant 2 pnt.; 6. Jovanovic IV» en 1 afg.; 7. Sun- nuck 1 pnt.; 8. Sinka en 1 afg. Hoewel Dames I met een overwin ning op Strawberries II het getij weer deden keren, zullen de Leidse da mes ongetwijfeld over hun spelkwa- liteiten niet geheel en al tevreden zijn geweest. Zij hielden namelijk het spel maar al te vaak erg kort, het geen het geheel een vrij rommelige indruk gaf. De Strawberries-dames stopten ook beter af en aan hun sa menspel konden de Leidse dames menig maal een goed voorbeeld ne men. Daar de Velser-defensie nogal tie. Amateurs, 60 kra: 1. P. v. Engelen, Alphen a. d. Rijn, tijd 1.20.21; 2. J. v. Amsterdam, Leiderdorp; 3. W. v. d, Berg. Leiderdorp; 4. B. Odijk, Alphen; 5. E v d Werf, Alphen: 6 B Zoet, Sassenheim; 7. C. v. d. Hulst, Zoeterwou- de. Nieuwelingen, 60 km. 1. W. v. Diemen, Oegstgeeest. tijd 1.20.26: 2. Peter de Jong, R. A. veen; 3. J. Blakenburg, Alphen: 4. P. Wessel- man, R. A. veen: 5. P. Breghman. Bent huizen: 6. P. Akerboom, R. A. veen; 7. J. Borst, Hoogmade. Adspiranten, 40 km. 1. H. Zuidwijk, Koudekerk, tijd 59 min.; 2. D. Bakvis, Leiden; 3. S. Brandt. Lei den: 4. G. Houtman, Alphen; 5. B. v. d. Hulst, Zoeterwoude; 6. H. Hoogeboom, R. A. veen; 7. R. Holverda, Leiden; 8. P. Nachtegeller, Leiden. TRAINING Voor de renners van de Swift-combi- natie begint a.s. dinsdag de zaaltraining aanvang 7 uur, school Maresingel 5. Rod Ljiver, Wimbledonkampioen en onbetwist de sterkste amateur tennis speler van het ogenblik, heeft zondag weer een titel aan zijn collectie toege voegd. In de finale van de Australische kampioenschappen op verharde banen versloeg hij zijn landgenoot Fred Stolle met 6-2, 2-6, 6-4, 4-6 en 8-6. Ifk Norrkoeping is zondag voetbal kampioen van Zweden geworden. Op de laatste competitiedag won het team met 4-0 de Degerfors, terwijl concurrent Djurgarden niet verder kwam dan een doelpuntloos gelijkspel tegen Ifk Goete- borg. NEDERLANDSE ZWEMSVCCESSEN IN DR1ELANDENWEDSTR1JDEN DERDE KLASSIEKER IN EEN JAAR TIJD De successen van de Nederlandse zwemmers en zwemsters op de eer ste dag van de internationale wed strijden te Mechelen hebben zondag een vervolg gekregen. Een wedstrijd voor dames over twee afstanden (100 m. vrije slag en 100 m. rugslag) werd gewonnen door onze landgenote Ine ke Tigelaar, die met 1.04.9 de snel ste was op de vrije slag en op de rugslag met 1.14.7 tot de op een na beste tijd kwam. Met haar totaaltijd van 2 min. 19.6 sec. bleef zij ruim onder die van de Duitse Ursula Brun- ner, die de tweede plaats bezette. Met 1.06.0 op de 100 m. vrije slag en 1.16.1 op de 100 m. rugslag had Ur sula Brunner totaal 2.22.1. De derde plaats was voor onze rug slag specialiste, de Europese kam pioene Ria van Velsen met 2.23.4 De Haagse secretaresse was op de 100 m. rugslag met 1.11.6 veruit de snel ste, terwijl zij op de vrije slag tot 1.11.8 kwam. Ook de vierde en vijfde plaats werden door Nederlandse meis jes ingenomen, namelijk door Lydia Schaap met 2.26.8 (1.07.5 en 1.19.3) en Erica Terpstra met 2.28.5 (1.05.3 en 1.23.2). Op de 200 m. schoolslag dames moesten de Nederlandse ver tegenwoordigsters haar meerdere er kennen in de Duitse Wiltrud Ursel- mann, die zegevierde in 2 min. 48.8 sec. De volgende drie plaatsen wer den bezet door: 2. Rita Kroon (Ned.) 2.50.1, 3. Betty Heukkels (Ned.) 2.50.2 4. J. Veldhuizen (Ned.) 2.59.2. Op de 400 m. vrije slag dames was Adrie Lasterie onaantastbaar. Zij zegevierde in 4.52.2 vóór de Robben-zwemster Judith de Nijs in 5.06.0. Pclg Herman Verbauwen met 1.05.4 de snelste, gevolgd door de Duiiser Werner Fre.tag (1.05.8) en de Neder landers Johan Bontekoe (1.06.4) en Jan Jiskoot (1.07.0). Op de 100 meter vlinderslag zege vierde Jan Jiskoot, ter ami Johan Gontekoe de 400 meter vrije slag voor zijn rekening nam. Waterpolo ïn 't waterpolotoernooi zegevierde AZPC Amersfoort met 53 over de Gentse ZV terwijl de Antwerp ZC met 82 Rote Erde (Did.) versloeg. AZPC won ook met 8—7 van de Ant werpse Poloclub. eens een steek liet vallen, wisten de Siseo-dames toch nog successen te boeken en door Ludy v. d. Meer en Els de Vrind nog voor rust een voorsprong van 20 te nemen. Na de theepauze werd het Leidse samenspel iets beter en het was dan ook iets tegen de verhouding in, toen Strawberries door Petra de Graaf de stand op 21 kon brengen. Kort daarna wist Emy van Brussel na een ditmaal uitstekend samenspelletje echter het derde Leidse doelpunt te scoren (31) en speelden de Siseo- dames een gewonnen wedstrijd. HEREN Met hun overwinning van 31 op Saxenburgers I hebben de Siseo- heren wederom 2 kostbare winstpun ten binnengehaald, met het verheu gende gevolg dat zij met één punt verschil op Leiden VI de leiding in afdeling 3 D hebben genomen. Ook nu hadden de Siseo-heren weer enige tijd nodig om zich warm te draaien zodat de strijd aanvanke lijk aardig gelijk opging. Nadat Pim Doove in de 15de minuut de score had geopend (10), lag spoedig daarna via de stick van Fred Jansen de gelijkmaker achter keeper Van Adrichem (11) en bleef tot aan de rust de strijd nog geheel open. Na de hervatting ging Siseo direct tot het offensief over, doch mede omdat de voorhoedespelers niet steeds op de juiste plaats stonden, gingen enige goede kansen verloren. Na ca. 20 mi nuten spelen wist Theo van Schaik onverwacht een geboden kans feil loos te benutten* (21). Het geheel kreeg hierna een wat rommelig karakter, daar van beide zijden niet altijd correct werd ge speeld en met de kansen nogal vrij slordig werd omgesprongen. In de 30ste minuut was het geluk weer aan de Siseo-zijde, toen Pim Doove zijn tweede doelpunt in deze wedstrijd kon laten aantekenen en zijn club aldoende een nuttige voorsprong van 31 kreeg. De Siseo-jeugdteams bereikten de navolgende resultaten: Meisjes: Siseo b-Togo b 03; HGC a-Siseo a 21; Hudito h-Siseo c 01; Jongens: Siseo a-VCL a 12; Push c-Siseo b 0—5. KON. NED. HOCKEYBOND Westen. Ie klas: Laren-Amster dam 2-2, HGC-DSHC 2-3, SCHC-Lei- den 5-1. BMHC-HDM 2-3, Hilversum- Kampong 0-2. Promotieklasse A: Ring Pass- MRHC 3-4. HHIJC-Leiden 2 2-2. Aeolus-Hillegersberg 2-3, Victoria 2- Groen Geel 2 3-1. Tweede klasse C: HDM 3-Ring Pass 2 6-1, Leiden 4-HDS 2 2-0, TOGO 3- Groen Geel 3 3-2, Rijswijk 2-DSHC 3 0-1. Tweede klasse D: BMHC 4-HHIJC 3 1-1, Zuidwijck-Leiden 3 0-2, Hudito 2-HBS 2 4-2, Te Werve-HLC 2-2. Dames. Twe-de klasse B: Kieviten 3-MRHC 0-4, HHIJC-Ever Swift 6-1, Leiden-BDHC 3 5-2, Groen Geel 2- Rood Wit 2 1-5. Jo de Roo heeft zaterdag op ondubbel zinnige wijze aangetoond momenteel In een prachtige vorm te steken. Hij vol tooide met de overwinning in de ronde van Lombardije zijn „wieler-hattrick" door in een seizoen de ongelooflijke pre statie te leveren drie klassiekers op zijn naam te brengen. De sympathieke 25-jarige Zeeuw, die qua uiterlijk meer de allure heeft van een zuiderling dan een zoon van het „polderland" heeft er tevens toe bijge dragen, dat de naam van de Nederlandse wielrenners ln het buitenland weer be langrijk meer klank gekregen heeft, dan dit enkele jaren geleden het geval was. De Roo heeft dit seizoen ook blijk gege ven van een verbluffende veelzijdigheid, want de drie klassiekers, waarin hij dit seizoen triomfeerde: Bordeaux-Parijs, Parijs-Tours en de ronde van Lombardije, hadden elk een volkomen ander karak ter. De ronde van Lombardije is een wed strijd, waarin de pure klimmers altijd in 't voordeel zijn geweest, maar 't is op vallend dat daar zaterdag in de 56 editie van dit wielerfestijn geen sprake van is geweest Integendeel, het is een slijtage slag zonder weerga geworden, waarin gerenommeerde klimmers als Balmanion (winnaar van de Giro) en Imerio Mas- signan op 4 min. 34 sec werden gereden en waarin 4e „klimgeit bij uitstek" Fede- ricp; Baljstnjontes met een achterstand van 4.45 van de Roo eindigde. De winnaar van het vorig jaar Vito Tacone,eindigde op de vijfde plaats, Onder dogenen, die opgaven bevonden zich o.a. Anquetil, Graczyk, Elliot en de slachtoffers van een val: wereldkampioen Stablinsky en GauL Maar dat heeft De Roo waarschijnlijk aan de finish in Como niet beziggehouden, wel de enorme geld prijs, die hij met deze overwinning ver diend heeft. DE ZESDAAGSE VAN DORTMUND De Belgische-Nederlandse combina tie Rik van Looy-Peter Post had na de vierde nacht van de Zesdaagse van Dort mund alleen de leiding. Vanmorgen vroeg luidde de stand: 1 Van Looy-Post (Belg.-Ned.) 24 pt. Op één ronde: 2 Rudi Altig-Junkermann (W.- Dld.) 129 pt.; 3 Buj ahl-Pfeniger (Zwits.) 114 pt.; 4 Arnold-Lykke (Austr.Den.) 72 pt. De overige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. Henk Nijdam die met de Westduitser Roggendorf rijdt, start met 20 ronden achterstand en 64 punten op de 14e en laatste plaats. De Nederlandse amateurwielrenners hébben hun toerpee door Zuid-Afrika zaterdagavond in Bloemfontein op suc cesvolle wijfce voortgezet Jaap Oüdkerk zegevierde op twee num mers. De Amsterdamse coureur verbe terde in een arce over vijf mijl het Zuidafrikaanse record door de afstand af te leggen in 9 min. en 48 sec. Het oude record stond op 10.09.6. De overige Ne derlanders Nikkesen, Koel, Den Outher en De Graaf eindigde in deze wedstrijd achter in het veld. Later op de avond won Oudkerk ook een wedstrijd over een mijl in 2 nin. 2.2. sec. Ook Gerard Koel veroverde twee maal een eerste plaats. De sprintwedstrijden over 220 en 440 yards won hij. Beide malen werd Ron Redeker-Kat tweede. De Graaf en Den Outer werden in de series uitgeschakeld. Dubbele zege Een dubbele Duitse overwinning werd de 200 m. schoolslag heren met Roos (2.33.0/ en Tonners (2.39.7) op respectievelijk de, eerste en tweede plaats. De Hagenaar Wieger Mer^p.- nides finishte in 2.40.5 als derde/ter wijl Rob van Empel met 2 412 als vierde aantikte. Op de 100 m. rugslag verzwommen in twee series was de SPORT in 't kort Jan van Grinsven van het organise rende Prins Hendrik heeft zondag in Vught de jaarlijkse Lunettenloop ge wonnen. Fons Veldhuizen, die gedurende vier van vijf ronden onbedreigd op kop had gelopen, sloeg bij het ingaan van de laatste ronde een verkeerd pad in, waar door hij zijn zekere overwinning verloren zag gaan. Fons Veldhuizen (KNAU. Oirschot) heeft zaterdag in Utrecht de tweede na tionale Parkloop gewonnen. De Brabant se atleet legde de 6000 meter door het Wilhelminapark af in 18 minuten en 14,2 sc. Vier seconden na de winnaar ging Klaas de Ruyter (AV '34. Apel doorn) als tweede over de eindstreep. Het Belgische dameG hockey-elftal heeft zondag met 2-1 van West-Duitsland gewonnen. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. Hein Cuje (Dynamo, Middelburg) heeft zaterdag voor eigen publiek de Middelburger singelloop, een wedstrijd over 4500 meter gewonnen. Hij legde de afstand af in 14 minuten en 16,8 sec. Zaterdagavond- geneucliten De Haagse politie heeft zaterdag nacht een 19-jarige jongeman meege nomen naar het bureau Huygenspark, omdat hij zich, gekleed in onderbroek, in het water van het Zieken had be geven. De jongeman verklaarde bezig te zijn geweest met zijn zaterdagse wasbeurt, waarvoor hij eerder op de dag geen gelegenheid had gehad. Hij had het tevoren inderdaad druk gehad met cafébezoek. Nadat hij zich in het politiebureau had aangekleed, is de dader naar huis gestuurd. Bij een tuinder aan de Uithoflaan aan de rand van Den Haag is zater dagavond een hert weggelopen, het dier is nog niet teruggekeerd van zijn zaterdagavond-uitje. Horlogemakers contra kruideniers Sinds kort zijn er krujtfeniersljedrij- ven (grootwinkelbedrijven)die. zich, toeleggen op de verkopp van artike len buiten hun branche door middel van spaarzegels. Bij deze artikelen worden ook horloges gevoerd. De ver '7o'tiipeeldoedvlie^KdillmrdeuMen j/i/tf/s Hit normal Suske! {Var! 'Vilttnsttelheio/.'/Suskrikvtr widminhihkhrmptldw dildinfbmaniiis! jgf koop geschiedt dan tegen sterk ver laagde prijzen. Vele horlogemakers zien hierin on eerlijke concurrentie, waarbij zij ook nog twijfelen aan de kwaliteit van de klokjes. Zij zijn er daarom toe over gegaan te weigeren zulke, bij d? krui deniers gekochte hoi loges te repare ren. Verschillende vakorganisaties schijnen daar achter te staan. Het is voor de horlogers gemakke lijk de herkomst van een bepaald merk horloge vast te stellen. Horlo gers en juweliers hier te lande be schikken n.l. over de lijst van de im porteurs. Paard veroorzaakte verkeersongeval Een op hol geslagen rijpaard heeft zondag op de Jan Verfailleweg in Den Helder de 42-jarige bromfiet ser J. G. omver gelopen. De man is daarbij zo ernstig aan het hoofd ge wond dat voor zijn leven wordt ge vreesd. Het paard werd, voordat het op hol sloeg, bereden door een 14- jarig meisje, dat onder toezicht van de eigenaar, die op de fiets over het rijwielpad meereed, een rit door de „Tuinen"maakte. Het meisje viel van het paard doordat het zadel ging glijden. De eigenaar kon het dier niet meer opvangen en het sloeg op hol. Nadat het ongeveer twee kilometer in galop aan de rechterzijde van de Jan Verfailleweg had gelopen, stak het paard plotseling de weg over, waarbij het tegen de bromfietser G. aanliep. Het meisje en een tweede bromfietser met duopassagier, die over de heer G. heenvielen, liepen geen ernstig letsel op. Aagtekerk 21 v. Hamburg n. Ant werpen; Achilles 22 te Ciudad Boli var verw.; Adrastus 21 te Liverpool; Aegis 20 te Willemstad; Alca 22 v. Haifa n. Varna; Algorab p. 20 St. Paulsrocks n. Santos; Alkaid 21 te Detroit; Almdijk 21 te Aden; Alphac- ca 20 v. Bombay n. Port Okha; Al- phard 21 te Genua; Aludra p. 22 Kaap Finisterre n. Antwerpen; Ba- rendrecht (t.) 21 v. Suez n. Bandar- mashur; Bonita 20 te Charleston; Caltex Arnhem (t.) p. 20 The Bro- thers n. Bahrein; Caltex Naples (t.) p. 20 Rasalhadd n. Gothenburg; Ka- ra (t.) v. Willemstad n. Maracaibo; Karossa 20 te Biak; Katelsia (t.) p. 20 Mona Passage n. Three Rivers; Kinderdijk 19 v. Bronsville n. New Orleans; Kosicia 21 te Holtenu; I-ci- derkerk p. 20 Kaap Finisterre naar Hamburg; Mariekerk 22 te Port Su: dan; Medon 2 tt Kingston; Mentor 22 te Tripolis; Molenkerk 20 v. Co chin n. Aden; Montferland 21 te Ba- hia; Neder Weser 20 v. Hamburg n. Bremerhaven; Nijkerk 23 te Ade laide verw.; Onoa 20 v. Lavera n. Laskhirra. door Louis de Bourbon 14 Oud wordt Tjabebengi niet. Want zodra zijn krachten ontoereikend ge worden zijn om het dagelijks werk te doen, stapt hij over naar het Rijk der Vaderen, waar hij, in de gedaan te van een slang, een vis, een leopard of een panter, zal voortleven om, la ter, eens de cirkelgang te herbegin nen in het lijfje van een boreling. Karl Schwengler stak de rumoe rige Landstrasse over, dook onder in een steegje en kwam ten slotte op de Opern-Platz, waar hij altijd weer getroffen werd door de laat-gothi- sche bouwstijl aan de, slechts ge deeltelijk, gerestaureerde gevels van enige koffiehuizen en winkelpanden Midden op het plein, tussen een paar geparkeerde auto's, bleef hij staan. Ik redeneer altijd in geïllustreer de tekst, zei hij tot zichzelf. Ik denk niet in kale kolommen. Ik heb zoveel respect voor mezelf, dat ik mijn ge dachten een behoorlijke opmaak mee geef. Met onderkopjes, motto inter linie vet, bijpassend fotomateriaal of minstens tekeningen. En een op schrift, al naar gelang de belangrijk heid van het onderwerp, over twee of drie, of zelfs over vier kolom. Hij keek even naar weerszijden, stak de Opern-Platz over en ver dween in een van de nauwe, donkere straten der binnenstad. Hij greep terug naar de lijn van de gedachten, die hem, sinds hij het huis in de Forsthausstrasse had verlaten, bezig hielden. Juist: maalstroom. Het le ven was een maalstroom. Zelf was je een zwemmer of je zat in een boot. In het mooiste geval, ja, dan bestond er een korte jeugdperiode, döt je meen de te varen op een ef^en, altijd zon nige, vriendelijke vijver. Maar al gauw kwam je er achter, dat je hele maal niet in staat was je eigen koers en richting, je eigen lot te bepalen. Al gauw zat je midden in die maal stroom, die je wild en meedogenloos meesleurde. Naar waar? Je wist het niet. Want het was niet eens een ge wone maalstroom, die je grijpt, rond wentelt en in de diepte trekt, de nachtdonkere, eeuwige diepte van de dood. Dan was het tenminste uit, af gelopen, Schlusz. Neen, dit was een bijzonder wrede maalstroom, die je jaren en tientallen, tientallen jaren in het rond sleurde of zeulde hef tig of kalmpjes, afwisselend, maar al tijd onberekenbaar, onverwacht, on bestendig. En dan waren er nog lieden, die beweerden, dat je je eigen stuur in handen had. Vrije wil, heette dat. Klinkklare nonsens. Een blinde zag toch, dat je was overgeleverd aan de willekeur van het lot, aan de wil lekeur van duizenden onberekenbare, wilde natuurwetten en aan duizen den toevalligheden een roulette, die ergens tussen de sterren bespeeld wordt. Wat was het wezenlijk verschil tus sen hem en de neger Tjabebengi, die op dit zelfde ogenblik, dat hij door duistere Frankfurtse stegen, zwierf, over de Motaba pagaaide? Hoe kom je toch steeds aan die fantastische vergelijkingen? vroeg Friedl soms. Hoe kwam hij aan Tjabebengi, die daar nu net, een minut of tien gele den, zijn gedachten was komen bin nenstappen? Wel, hij had waar schijnlijk wel eens iets gelezen over Afrika; lazen die anderen dan niets? Of vergaten ze alles? En dan had hij er, voor eigen gebruik, wat bij gefan taseerd. Je moet tenslotte, ook in de sector van het geestelijke, geen krentenweger zijn. Het kon best ge beuren, dat er nu en dan flagrante on juistheden waren bij de beelden, die hij gebruikte. Als niemand het merk te, wat deed het er toe? Als je je doel maar bereikte, als je maar imponeer de, als je je gezag maar opdrong, je overwicht. En op grond van dat over wicht een, twee, drie je slag slaan. Hij lachte luidop en een voorbij ganger keek plotseling verbaasd in zijn richting. Eigenlijk pas ik uitstekend by dit rottige politieke regiem, dacht hij. Ik ben el aardig geïnfecteerd/een op portunist, een Macchiavelliaan van de eerste orde. De pire espèce, zeiden de Fransen. Ik zou de humbug van Goebbels en de drogwijsheden van Rosenberg nog kunnen verbeteren. Och, misschien laat ik me vandaag of morgen nog wel eens kopen. Hij stond even stil en keek om zich heen. Hy was alleen in het zij straatje. Met de linkervuist gaf hij een korte, harde stomp tegen zijn rechter schouder. Verrek, zei hij hardop, maar binnensmonds, nu ga je te ver, schoft. Drie maanden nadat de ploerten je vader hebben doodgemarteld, na eerst haast twee Jaar lang de volle fiolen van hun giftige haat over hem te heb ben uitgestort. Kom tot je zelf. Na tuurlijk, wolf zijn onder de wolven. Dat kan. Maar alleen de gedachte al, dat je je ooit zou kunnen aansluiten bij die schoftenMaar ik wil nu eerst, dat je met die neger van de Motaba-rivier tot klaarheid komt. Goed, een mens als iedereen, een creatuur van het species: animal ra tionale. Maar hoeveel eenvoudiger is zyn leven dan dat van de moderne, gedachten- en gevoels-gevoelige Euro peaan. Voor hem geen problemen, voor hem niet die verstikkende strijd om het bestaan. Voor hem niet de eeuwige vraag naar waarheid - waar heid. Zijn God is de god, die de don der en de bliksem en de regen en de zonneschijn in zijn almachtige han den houdt. Hoogstens zijn er geesten, maar tegen deze boze peesten heeft hij zijn wapens, de bole fimah de me- dicynbuidel. Zijn maalstroom is vereenvoudigd tot het rustig pagaaien tussen de bloemrijke oevers van leven en dood. Ontbering kent hij niet, want ontbe ring staat tegenover behoefte, en be hoefte heeft hij slechts aan datgeen, wat de natuur hem, met de zekerheid van dag en nacht, van regen en droogte, verscnaffen kan. Zelfs ziek te geeft hem geen zorgen, want in zijn wereld betekent ziekte; óf beter schap, óf dood. Maar zou jy dan willen ruilen?, vroeg de andere stem. Ruilen met die Tjabebengi? Hij had de deurknop van Zum Lö- wen in de hand. Wat een belachelijk-domme vraag, antwoordde hij. Niemand kan ooit met een ander, wie dan ook, ruilen. En alles in de schepping is aangewezen op zich zelf. Maar waar om dan die hele redenering? Om wille van de redenering mijn beste. Cogito, ergo suml Ik denk, daarom besta ik. Met een glimlach opende hij de deur van Zum Löwen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 15