De geschiedenis van Korenmolen „De Valk" Nu draait mijn motor 'uitgekiend' lekker! 8f@i§L tandpasta Prima en niet duin4! Honderdduizend gulden als aardstralenkastjes geen onzin zijn •ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 DE LETDSE COÜRANT PAGINA 9 door W. van Rhijn, molenaar De trots van Leiden is korenmolen „De Valk", trekpleister voor de vreemdeling en trotse vriend van de wind, die boven de daken van de Sleutelstad zijn kruisen slaat. Het is aan de molenaar van deze molen, de heer W. van Rhijn, te danken, dat wij iets over de historie van deze beroemde molen kunnen geven, terwijl hij tevens een mooie historische prent van „De Valk" anno 1648 stuurde. Dit is wat de heer Van Rhijn schrijft: Wipmolen Kort na de vierde uitlegging van Leiden in 1611 werd op het Valken- burgerbolwerk een houten wipmolen gebouwd voor Hugch Lycldesz en Jeroen Aelbrechtsz (van Heems- kerck) beiden molenaars. Reeds in 1627 heette deze molen „De Valck" naar het Valkenbolwerk. Hierbij een afbeelding van de molen uit 1648 (Gemeentearchief). Francois Verlet, eigenaar van de helft van „De Valk" verkocht zijn deel op 17 mei 1651 aan Clement Le- naertsz van der Ruysj deze bezat de halve molen van Rembrandts fami lie van de Weddesteeg van 1636 tot 1647. Hij verkocht de helft van „De Valk" reeds na drie maanden op 10 augustus 1651 aan Claas Jansz. van Fal. C. L. van der Ruys is dus elf jaar eigenaar geweest van halve mo len van Rembrandts familie en drie maanden eigenaar van de helft van „De Valk". In 1667 verzocht Claas Jansz. van Fal zijn molen te mogen afbreken en op dezelfde plaats een nieuwe achtkante molen met een woonhuis daaronder te mogen bouwen. Deze molen hield stand tot 1743 en werd toen in steen herbouwd, zoals de ge velsteen vermeldt: „De Valk is gestigt door Adrianis van De venter en Maarte van Royen, de eerste steen gelegt door Pieter van Deventer den 20* Juli, de laatste door Maarten van Royen den 7 October 1743". Oude molemaker Pieter van Deventer, gedoopt Ma- rekerk 8 juli 1736, zoon van Adri- anus van Deventer en Neeltje La- mens, heeft dus op 7 jarige leeftijd de eerste steen gelegd. Het molenwerk werd geleverd door Foyt van Leeuwen, sedert 1626 mo lenmaker te Warmond; waarschijn lijk werden oude materialen gebruikt, want op het eiken spoorwiel staat een huismerk en het jaartal 1697. Een gekleurde tekening door J. van der Heiden, gemaakt 1788, stelt voor de in 1864 gesloopte Marepoort en rechts „De Valk" (Gemeentear chief). Mijn vader, Pieter van Rhijn, werd in 1868 daar molenaar en kocht „De Valk" op 15 mei 1869 van de vorige eigenaar Michiel van Leeuwen, die daar niet woonde, maar zijn schoon zoon- A. van Riebeek woonde daar als molenaar. Er "waren toen nog drie korenmo lens te Leiden, nl. behalve „De Valk", de molens „De Stier" en „De Oranje boom". In de Leidse jaarboekjes van 1926 en 1929-1930 en van 1941 wordt uit voerig over „De Valk" geschreven, waarnaar hier moge worden verwe zen. Molen hersteld In 1889 overleed mijn vader, Pieter van Rhijn en werd het bedrijf door zijn weduwe voortgezet, bijgestaan door 'n meesterknecht, een rijknecht en een jongen. De molen had vroeger zes koppel maalstenen en thans nog vier. In 1882 is de molen hersteld en werd de kap van een poldermolen aangekocht en op het muurwerk ge zet waarop die juist paste. In 1911 ben ik molenaar op „De Valk" geworden. Tot 1925 is van de windkracht gebruik gemaakt en na die tijd is er met een electromotor gemalen, die in 1921 was aangebracht. In 1904 is „De Oranjeboom" gesloopt en in 1950 „De Stier", zodat alleen „De Valk" overbleef. De molen is van 1946 tot 1949 gerestaureerd en in 1951 heeft Herman Kleibrink deze mooie molenfilm van „De Valk" ge maakt. In 1953 is het molenbedrijf opgeheven en is de molen voor be zoekers beschikbaar gesteld. Van 1 jan. 1962 tot 31 aug. 1962 hebben 2226 bezoekers uit velerlei landen de molen bezichtigd, die in 1943 na lang durige onderhandelingen eigendom van de gemeente is geworden. Hierbij een foto van „De Valk" in de rouw met de vlag halfstok bij de doden herdenking in 1962. W. van Rhijn. 't fs wat je noemt „gemengd" rijden op een bestelwagen. Dan weer stadsritten, dan weer de grote weg. Dat eist heel wat van je motor. Maar ik heb nu de juiste benzine gevonden: BP Super Mix 75. Knap uitge kiend van BP, die vijf soorten benzine. Probeer zelf ook eens welke soort het beste bij uw motor past M'n woord er op, dat u dan veel plezieriger en economischer rijdt! Tot ziens... bij de BP pomp! Foto's: linksboven: Tekening van de Marepoort met op de achtergrond de molen „De Valk". rechts: De molen „De Valk" als wipmolen in 1648. links onder: een recente foto van de molen. (Advertentie) „U denkt dat dit alles een grap is", begon de heer C. Doyer gisteren na zijn aankomst op Schiphol uil Brussel. „Integendeel, ik vat deze zaak volkomen serieus op. Het is mijn bedoeling nu eindelijk eens een ein de te maken aan al dat flauwe bijge loof en talloze oplichtingen. Het is allemaal begonnen op 1 september in Waddinxveen. Daar wilde een ze kere heer Bron voor 50.000 een sportveld droog maken met behulp van aardstralenkastjes" Na deze woorden te hebben gespro ken haalde de heer Doyer een chèque van 100.000 uit zijn zak. „Die ga ik vanavond naar de heer Bron brengen en als de door hem be weerde theorie ruist is, dat een aard- straal in één nacht tijds een accu leeg kan laten lopen, kan hij bij de Am sterdamse Bank deze chèque gaan in nen. Int hij de chèque echter zonder dat de accu, die ik heb meegenomen leeg is, dan doe ik hem een proces aan wegens oplichting. Laat de heer Bron maar vast een flinke aardstraal gaan uitzoeken, dan zet ik aan het eind van die straal mijn apparaat wel neer. Ik blijf er de gehele nacht bij zitten", riep de heer Doyer ver der. Naar een journalist de perskamer op Schiphol mededeelde, zou de heer Bron per jaar een netto bedrag van 250.000 verdienen door de verkoop van aardstralenkastjes, die in prijs variëren van ƒ6.50.tot ƒ5800.—. „Sinds december verleden jaar heeft hij, naar zijn eigen beweringen, in Friesland 60 kastjes verkocht". Daarna toonde de heer Doyer zijn „aardstralenontmaskeringsmachine", zoals de naam op het apparaat vermeldde. Allerlei vreemde ge luiden, zoals het geronk van een bromfietsmotor, een speeldoosdeun tje en enkele mysterieuze sonore stemmen, die naar later bleek: „Laat ons met rust" zeiden. „Dat zijn de mummies van Wiewerd", zeide heer Doyer. Naar bekend wilde de heer Bron een aantal mummies, die zich in de kerk van Wiewerd bevinden, met be hulp van zijn aardstralenkistjes tot stof doen veranderen. Hij kreeg ech ter van het kerkbestuur aldaar geen toestemming. Ook in R'dam onderzoek naar studentenincident De procureur-generaal in Den Haag heeft de Rotterdamse politie opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen, die geleid hebben tot de verwondingen die de aankomende student Pim van Vecht heeft opgelopen tijdens een invecht- ceremonie op de sociëteit Hermes in Rotterdam. De student liep hierbij een hersen schudding en een schouderfractuur op en is nadien in een ziekenhuis opge nomen. De Rotterdams politie heeft deze opdracht gisteren ontvangen en is zo juist met het onderzoek begonnen. {Advertentie) Ter gelegenheid van de viering van het elfde lustrnm van de KoninklUke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart heeft de direkteur-generaal van de Internationale Luchtvaartfederatie (F.A.I), de heer Harold B Gill mann, die in verband met zijn aftreden In 1963 een afscheidsbezoek aan ons land brengt, aan Nederlands oud ste nog aktieve vlieger, de 71-jarige Amsterdamse architect, Pierre J. J. M. Cuypers, het deze door de F A I toe gekende Paul Tissandier-diploma uitgereikt. De heer Gillmann ontving zelf nit handen van de KNVVL-voor zitter C. Kolff de zilveren verenigingsmedaille. Op de foto vlnr tijdens de diploma-uitreiking: de heren Kolff Cuypers en Gillmann.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9