&ncler onó cfczecfd Zij werd geen kinderjuffrouw doch misschien koningin Praat U wel eens met Uw man? Amerikaanse mode wordt overstroomd met bont MOEILIJKHEDEN OVER DE BRUIDSSCHAT Modebrief uit New York Tips voor de huisvrouw Meer dan helft van de mensen sterft aan aderverkalking Haar grootste wens was kinderjuffrouw te worden maar in plaats daarvan wordt zy mis schien koningin. Dit lykt een sprookje maar het is de geschiedenis van de knappe 23-jarige prinses Sophie van Griekenland, thans echt genote van Don Juan Carlos, de oudste zoon van de Spaanse troonpretendent. Haar roman ce heeft overigens wel alle bestanddelen van een twintigeeuws sprookje. Het jonge paar heeft veel overeenkomstige eigenschappen Ze zjjn beiden lang, blond en knap. Voorts heb ben zij dezelfde liefhebberdenpaardrijden, archeologie en zeilen. Tenslotte zijn zij beiden nakomelingen van koningin Victoria. Z(j trouwden in mei van dit jaar te Athene en hun huwelijk was het huwelijk van het jaar. jaar 'ang had zij een Schotse kinder juffrouw en haar ideaal was altyd om later zelf kinderjuffrouw te wor- Voor dit huweiyk waren er overigens nogal moeilijkheden te overwinnen. Groot was bijvoorbeeld het verzet in de kringen van de Griekse oppositiepar tijen tegen de bruidsschat, die de Griekse regering de verarmde prinses Sophie wilde meegeven een miljoen gulden. Zy waren van oordeel, dat dit de toch al hoge belastingen nog meer zou verhogen, dat de bruidsschatwetten achter lijk en uit de mode waren en een belediging voor de Griekse vrouwen. Pas na weken van verbitterde strjjd werd de bruidsschat toegestaan en kon prinses Sophie haar uitzet aanschaffen. naar Egypte en later naar Zuid- Amerika. De familie keerde in 1946 paar Griekenland terug en de kinde ren werden toen naar de gewone Griekse staatsscholen gezonden. Koning Paul regeerde zijn land onder het motto: ,,Mijn macht is de liefde van mijn volk" en voedde zijn kinderen op met democratische ide alen en eerbied voor rijk zowel als Bescheiden uitzet Zy liet Jean Dessus - een in Grie kenland geboren ontwerper in Parijs - haar trouwjapon en uitzet verzorgen. Dessus vertrok met 'n vliegtuig uit Parijs met 50 tekeningen en bracht een week in Athene door terwijl prin ses Sophie haar keuze deed. Zij koos een bescheiden uitzet (voor een prin ses althans), bestaande uit zes man telpakjes, acht avondjaponnen, negen japonnen, twee ochtendjassen en vijf tien paar schoenen. Als oudste van de Griekse konings kinderen is Sophie de enige, die in vredestijd geboren werd - op 2 no vember 1938. Na de Nazi-invasie van Griekenland, vluchtten haar ouders Recepten GEHAKT^ Gehakt is lekker, niet duur en deelt voófil goed uit wanneer u er veel kleine balletjes van maakt inplaats van een paar grote. U hebt waar schijnlijk een of twee standaardrecep ten voor gehakt. Laten we veronder stellen, dat u op 300 g gehakt 2 be' schuiten en een 0,5 ei neemt, met het nodige zout en de gewenste peper of nootmuskaat of vleeskruiden. Mengt u door dit mengsel dan eens: 1 uitje of sjalotje en 3 afgestre ken eetlepels niet sterk gekruide to matenpuree, die u samen een minuut of 5 gefruit hebt in boter of marga rine; of 50 g pittige geraspte kaas (dan wel voorzichtig zijn met de hoe veelheid zout); of 1 uitje of sjalotje, dat u met plm. 1,5 theelepel kerrie even hebt gefruit in boter of margarine; of 50 g rozijnen, 1 sjalotje of uit je en plm. 2 theelepels gemberpoeder. De rozijnen hebt u in een beetje wa ter even geweld, het uitje met het gemberpoeder in wat boter of mar garine gefruit zonder bruin te laten worden. Let u er wel extra goed op, dat de ballen gaaf zijn en geen bar sten vertonen. Voor het braden van de ze portie gehakt is plm. 60 g boter of margarine zeker voldoende. GEBRADEN LAMSVLEES. Lamsvlees wordt nèt gaar of net niet ïelemaal gaar gegeten. Voor het braden van een stuk vlee van plm. 0,75 kg kunt u ongeveer 1 uur reke nen. U kunt het vlees op de gewone manier braden in de oven of op het fornuis. Wat kruidnagel, laurierblad en-of tijm kan in de jus meegetrokken worden. Het is heel lekker om het lamsvlees voor het braden te marine ren. U dient het dan de dag te voren in huis te halen en tot aan het gebruik in verdunde azijn met kruiden weg te zetten. Het vlees krijgt daardoor een licht zure smaak en wordt zachter. U hebt nodig: een stuk lamsvlees van plm. 0,75 kg (voor twee dagen), ongeveer 0,25 1 azyn en 0,25 1 water, een paar schijven ui, 3 laurierbladen, peper (foelie), plm 150 g boter of mar garine, desgewenst voor het binden van de jus 50 g (8 eetlepels) bloem. Het vlees in de met water verdun de azijn met de kruiden een nacht la ten staan. Het goed laten uitlekken of drogen en door de hete boter of mar garine wentelen. Het vlees zachtjes onder af en toe keren aan alle kanten bruin en al of niet geheel gaar bra den in 50 60 minuten. Zo nodig af en toe een scheutje water toevoegen, als het vet te heet dreigt te worden. De jus afmaken met water en een deel van de marinade. Desgewenst de jus binden met gebruinde bloem. Hier voor de bloem onder steeds roeren in een droge koekepan lichtbruin la ten worden. De bloem met een weinig water aanmengen en onder roeren bij de jus voegen. Prinses Sophie studeerde aan een school in Salem in Duitsland, waar van haar oom directeur was. Twaalf den.. LIEFDADIG WERK Na de school volgde zjj inderdaad een opleiding in deze richting. Zij intersseerde zich vooral voor liefda dig werk, speciaal voor de jeugd en voor de padvindsters. Zij verlangde er niet naar om eens koningin te worden, zo heeft zy vaak gezegd. Thans wordt zij echter voor bereid op het leven van een koningin zonder troon, die mogelijk eens een troon zal krijgenDictator Franco, die voorstander is van het herstel van de monarchie, staat bekend als iemand, die een grote voorkeur voor Juan Carlos heeft als de man, die eens Spanje zal regeren. De meeste Spanjaarden zien in Juan Carlos ook de meest waarschijnlijke opvolger van Franco. Het einde van deze sprookjesachtige romance zou dus een troon in Spanje kunnen zijn voor de jonge Griekse prinses, die slechts kinderverzorgster wilde worden en bijzonder gedistingeerd wan deltoilet van een stevige katoen. Het is een creatie van Sara Ripault van het huis Herbert Sondheim. Vuile tent. Een tent kan het beste worden gewassen in heet water met zeep. Zeer vuile plekken met een wasborstc' bewerken, waarop wat huishoudzeep. De tent vervolgens aan d1* lyn laten drogen. Voor net waterdicht-maken kan men een vloei bare aluminium-acetaat oplossing ko pen, die wordt verdund met water. Als de tent droog is deze uitspreiden op een tafel en wassen met een spons gedoopt in zeepwater. De spons natte toestand in de oplossing dopen de tent er geheel mee bedekken. Daarna weer laten drogen aar ItJn. Conversatie vaak moeilijk punt Wanneer heeft l) voor het laatst niet Uw man gesproken Vanmorgen Verleden week Of zolang geleden, die U het zich niet meer kunt herinneren? We bedoelen hiermee natuuriyk niet het uitwisselen van inlichtingen over de activiteiten van de buren, de kinderen, schoonouders of de hond. Een werkeiyk gesprek gaat over heel andere dingen. Toch spreken de meeste vrouwen slechts over bovengenoemde dingen en aan gezien het bepaald geen onderwerpen zyn om uitputtend over te spreken wordt de volgende avond dikwyis voor een groot deel gezwegen. Het oude grapje, dat men getrouwde paren zo kan aanwyzen in een restaurant omdat zy niet praten, is een onaangename waarheid. De narigheid begint meestal al vroeg in het huweiyk. Sleurleven Kf**jjr f v '«V' js' '.1 '•■De Amerikaanse mode zal binnenkort overstroomd worden met bont, menen de mode-experts. „Bontmantels moeten er thans of erg duur of erg goedkoop uitzien want de middelmatige mantels zyn niet chic", aldus de New-Yorkse bonthandelaar Jacques Kaplan. Opmerkeiyk is verder, dat veel topontwerpers en bontbewerkers in New York pogingen in het werk stellen de eeuwenlange monopolie positie van mink (Amerikaanse wezel) te doorbreken. Zij vinden deze bontsoort niet meer chic tenzy uitgevoerd in een ingewikkeld model, byvoorbeeld als een soort regenjas of als een sportief model met een omgeknoopte ceintuur. Witte mink echter blijft in de gratie. nen. Ocelot werd populair door de vrouw van de Amerikaanse president Jacqueline Kennedy. Maar de voor raad van deze bontsoort is beperkt. Een Kahn, de man die de veel ge fotografeerde luipaardmantel van mevr. Kennedy heeft gemaakt, heelt nog slechts een voorraad van honderd mantels. Onder de nieuwe betrekkelijk goed kope bontsoorten zjjn hamster, bun zing, witte Perzische en Indiase lam, langharige zeehond, gestreept stink dier, tijger, wasbeer, lynxbuik, rood bruine civetkat en asblonde otter. Luipaard voor de avond Nieuwe ideeën voor bontmantels, die er bjjzonder duur uitzien, zijn o.a. tot de grond reikende avondcapes tin plaats van de gebruikelijke stola's) in sabelbont, witte mink of chun chil la. Luipaard is nu bestemd voor een „avondje uit", speciaal in de vorm van een cape. Bontpakjes, die enige jaren geleden slechts door enkele moe digen werden gedragen, zjjn nu alge meen en zy worden gemaakt van aller lei bontsoorten o.a. van gevlekte Ni- geriaanse kat. „Kleine" bontjasjes, die by een pantalon gedragen moeten worden, vormen ook een populair, nieuw ideaal. Tjjdens de recente herfst modeshows toonden de toeschouwers zich ook enthousiast over sweaters van zwart apenbont, korte jasjes van luipaard, pullovers van otter en polo blouses van mink. Het grootste suc ces had evenwel een jakje van fel oranje Russische vos met een enorme kraag, gedragen bij een suede pan talon. OPLEVING VAN VOSBONT De vooraanstaande Amerikaanse ont werper Scaase doet alles om vossen bont weer in de 'mode te krygen en toonde lange mantels van ruig vos senbont op zeer geklede middagjapon- „Ogenbank" voor blinden Een diepvriesprocédé zal het spoe dig wellicht mogelyk maken vele blinden te helpen en wel met behulp van het hoornvlies van de ogen van gestorven personen die hun ogen voor dit doel beschikbaar hebben gesteld. In het Britse medische onderzoe kingsinstituut te Londen werden be reids beschikbaar gestelde ogen zo danig met chemische stoffen gepre pareerd, dat het hoornvlies door het bevriezen en het latere ontdooien niet beschadigd werd. Met succes heeft men reeds enige malen diepgevroren hoornvliezen overgebracht op de blin de ogen van konijnen. De bij dit on derzoek betrokken medici zijn dan ook van oordeel, dat het spoedig mo gelijk moet zyn zgn, „oogbanken" op te richten, waar ter beschikking ge stelde gezonde ogen bevi ard kunnen word ijl tot men ze nodig heeft! „Ik heb zo volkomen genoeg van a) die afgezaagde dieren", klaagde ont werper BonnieCashin nadat haar herfstcollectie getoond was en zy ver trok vrywel onmiideliyk om ergens in de wereld nieuwe bontsoorten *e zoeken De zeer ryke dames, die daar ook voor uit durven komen, kunnen hun keuze maken uit met bont afgezette bontmantels en aan beide zijden draag bare bontmantels. Voor de niet zo ruim bij kas zittende dames, die er toch chic willen uitzien, zijn er jas jes van kalfshuid en zeehondjasjes, bonthoeden en voor de rest allerlei kledingstukken, die met bont zyn af gezet. Links Chic - een zwart-wit jakje van kalfshuid. Rechts: Rijk - een lange man tel van Somali-Iuipaard met een brede ronde kraag. Eerst is er voldoende te bespre ken. Eerst over de verloving, daar na misschien over de huweiyksreis enz. Maar dan zyn er plotseling geen dringende plannen meer, die de aan dacht vragen en geen herinneringen op te halen, die nog niet opgehaald zijn en men komt tot de ontstellende ontdekking, dat er eigeniyk maar weinig is om met elkaar over te pra ten. Vyf jaar later is het sleurleven begonnen. Na de afwas 's avonds wordt de televisie aangezet en daar na gaat men naar bed. Dikwyis wordt beweerd, dat vrouwen die buitenshuis werken meer hebben om over te praten dan vrouwen, die altyd by de kinderen blyven. Dat is niet helemaal waar. Dikwyis immers speekt de buitenshuis werkende vrouw over haar collega's terwyi de huisvrouw over haar buren spreekt. De buitenshuis werkende vrouw kan wat dat betreft geestelijk net zo snel verdorren, als de huisvrouw. Vlugger zelfs want als de kinde ren naar school zyn, kan de huls vrouw er zeker een uurtje afnemen om wat lectuur te lezen. De buitens huis werkende vrouw, die tydens het middaguur boodschappen moet doen en 's avonds veelal de huishouding, heeft meestal maar weinig tyd voor deze nuttige vryetydsbesteding. Het conversatievermogen van een vrouw is er van afhankeiyk of een vrouw net zo geïnteresseerd is om geesteiyk als lichameiyk jong te bly ven. Een goede opvoeding moet er dan ook op gericht zyn meisjes er naar te laten verlangen de geest op peil te houden. Maar helaas, zowel aan het een als het andere mankeert veelal het een en ander met als re sultaat, dat man en vrouw vaak zo weinig hebben om over te spreken. Misschien weet een vrouw alles wat met haar man gebeurd is, sinds hy in de kinderwagen zat maar weet zy ook hoe hy denkt over de verschil lende gebeurtenissen in zyn gemeen te, in zyn land of Iji de wereld? Do EEG, de Telstar byvoorbeeld. Als een vrouw hierover werkeiyk met enig gezag wil praten met haar man, zal zij de tyd moeten nemen te le zen, te denken en te leren en dat wordt maar al te vaak vergeten... Eieren bakken. Voor u eieren bakt, strooi dan een beetje bloem in de boter. Op deze wyze breken de dooi ers minder snel en blyven de eieren niet plakken aan de pan. Reinigen van marmer. Marmer is moe.'iyk te reinigen aangezien vet en vuil er op blyven plakken en gewone re'nlglngsmidde'en meestal niet nel pen. Toch is er een goed schoon maakmiddel voor marmer, dat men bovendien nog zelf kan maken ook. Men heeft hier voor nodig: twee theelepels verse potas, één theelepel fyne puimsteenpoeder en één theele pel kalkpoeder. Voeg hieraan wat koud water toe tot een pasta wordt verkregen. Doop vervolgens een prop wanten in een schoteltje met dit reini gingsmiddel en wryf daarmee krach tig over hot marmeren oppervlak. La ten drogen en daarna uitwryven met een droge stofdoek. iiiiiiiiiniiüi'iiiiiiii lintiiiiiiüiiiiiiüiimgiiiniiiiiii! T'IMHIIill 'WJat is Let antwoord f I I IJl I III Mil 4 I I 11:1 I 1 11 Mil I 14 I I I |;l JULES zegt: „Ik begrijp niet, waarom je je tijd verknoeid met haar. Je zegt zelf, dat je alleen maar met haar omgaat, omdat jullie in dezelfde klas gezet* hebben en dat jullie verder helemaal niet by elkaar passen. Waarom zeg je haar deze keer niet af? Je hebt genoeg andere dingen te doen! JET zegt: „Geen sprake van. Ik geef toe, dat ik meer in mijn leven heb dan Aiie maar zy verlangt zo naar deze be zoekjes. Ik kan haar niet in de steek laten omdat ik haar gezelschap uu niet meer nodig heb. Dat zou haar kwetsen en het zou ook niet eerlyk tegenover haar zyn. WIE HEEiT GELIJK? JET heeft gelyk al is het stand punt van Jules ongetwyfeld prak tisch. Jet zou haar tijd waarschyn- lyk inderdaad nuttiger aan iets an ders kunnen besteden dan aan haar oude vriendin. Maar het zal haar geen kwaad doen wat royaal met Haar tyd om te springen en de af spraak houden met iemand, die pi zo gelukkig mee is. Jules moet deze trouw waarderen en bly zyn, dat Jet deze eigenschap bezit! Capemantel van geit tweed, het punthoedje zit als een kap aan de mantel vast, de sluiting is op de rechterschouder. In hoogontwikkelde landen: Meer dan d helft van alle mensen in de hoog ontwikkeld. landen ster ven aan aderverkalking tarwyi dit drie eeuwen geleden minder dan een kwa.t was. De stati stiek nu toont aan, dat dit feit gepaard gaat met een styging van de vetconsumptie met on geveer een geiyk per centage. In landen met een gering vetgebruik komt aderverkalking slechts zelden voor! Hoe hoger het vetge bruik van een land is des te meer bewoners overiyden aan aderver kalking. De Japanner gebruikt gemiddeld slechts 20 gram vet per dag en hy iydt slechts zelden aan aderverkal king. Een Amerikaan heeft echter gemiddeld 14U gram per dag no- gebruik van vet gevaar dig en In zyn land ster- lyk voor de mens is, jaariyks ca. Ö00000 - leverde 'n Amerikaan mensen aan aderverkal king, dubbel zoveel als aan kanker. WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT Het verband tussen vet- consumptie en aderver kalking is tegenwoor dig geen blote theorie' meer, menen de dokto ren, hoewel onderzoe kingen hebben uitgewe. zen, dat niet alle vet- soorten even gevaariyk zyn. Het duideiykste bewys, dat eep ruim 70 gram! se vereniging van be jaarden met ongeveer duizend leden. Sinds de leden van dez vereni ging zich voortdurend door bekende specialis ten lieten onderzoeken en dieetmenu's lieten vourschryven (dat ge beurt na sinds vyf jaar) zyn hartziekten onder de leden van de ze vereniging met on geveer 75 procent ver minderd. De spectalis- cen schrevei o m. een zeer matig gebruik van vet voor. Iemand, die nog zware arbeid moest verrichten, kreeg ma maal 140 gram vet per dag, de anderen echter niet meer dan

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7