Een auto-dorado in zakformaat Leiderdorp stemt in met kleine correcties van grenzen met Leiden en Oegstgeest Kijkdagen in de Turk te Leiden OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA Grenzen door midden van Rijn en Zijl De situatie is thans zodanig dat de jachthaven alleen nog maar bereik baar is vanaf de Zijldijk te Leiderdorp zodat dit bedrijf thans geheel op In verband met de grenswijzigings- LEIDEN EN ZOETERWOUDE. Leiderdorp is georiënteerd. Ook de plannen voor de Leidse agglomeratie, exploitanten wonen te Leiderdorp en schrijven b. en w. van Leiderdorp Wat de suggestie van Gedeputeerde voelen zich aan deze gemeente ge- aan de raad, dat bij schrijven van 2 Staten betreft ten aanzien van het bonden. Water en elektriciteit wor- Juni 1958 Gedeputeerde Staten onze grillige verloop der grenzen tussen den betrokken vanaf de Zijldijk. aanvankelijke mening hebben ge- de gemeente Leiderdorp enerzijds en Hoewel het b. en w. bekend is, dat vraagd betreffende een voorstel tot de gemeente Leiden en Zoeterwoude de exploitanten er bijzonder veel prijs wijziging van de gemeentegrenzen in anderzijds, voor zover gelegen in de op zouden stellen indien het Zijl- de Leidse agglomeratie, waarbij ook Zijl en de Oude Rijn, delen b. en w. eiland tot het grondgebied van Lei- de gemeente Leiderdorp betrokken de raad mede, dat. de grens tussen derdorp zou blijven behoren en de was. de gemeenten Leiderdorp en Zoeter- grens zou worden gelegd door het Het voorstel omvatte een toewij- woude reeds door het midden van de midden van de versmalde oude Zijl, zing aan de gemeente Leiden van het Oude Rijn loopt, zodat terzake geen kunnen zij moeilijk klemmende ar- noordelijk gedeelte van de gemeente grenscorrectie behoeft plaats te vin- gumenten aanvoeren om af te wijken Leiderdorp, in die zin dat de nieuwe den. van de gesuggereerde logische grens- grens zou komen te liggen vrijwel De grens tussen de gemeenten Lei- scheiding door het midden van de onmiddellijk ten noordwesten van de derdorp en Leiden, voorzover gelegen Zijl. bebouwde kom van Leiderdorp, in in de Zijl en de Oude Rijn, vertoont Op grond van bovenstaande stellen casu langs de Meijewatering. echter inderdaad een zeer grillig ver- b. en w. de raad voor aan Gedepu- B. en w. hebben hiertegen, bij loop. teerde Staten mede te delen: ■chrijven van 14 oktober 1958, met Dit heeft in het verleden nogal dat tegen het voorontwerp van wet klem geprotesteerd en hebben het eens aanleiding gegeven tot moei- met concept-memorie van toelich- genoegen mogen smaken dat dit pro- lijkheden. ting, met inachtneming van de wij test gehoor heeft gevonden bij het Een nadere omschrijving van de zigingen als bedoeld in het schrij- college van Gedeputeerde Staten. grens met de gemeente Leiden, zoda- ven van Gedeputeerde Staten van 19 Bij schrijven van 11-13 april 1960 nig dat deze komt te liggen in het september 1962, geen bezwaren be- hebben Gedeputeerde Staten het ge- midden van de Zijl en de Oude Rijn, staan; voelen gevraagd van de raden der komt b. en w.van Leiderdorp dan dat evenmin bezwaren bestaan te- betrokken gemeenten over een nieuw 0ok alleszins aanvaardbaar voor. Sen de gesuggereerde grenscorrecties grenswijzigingsvoorstel, waarbij de met Leiden, voorzover deze grens is gemeente Leiderdorp niet betrokken Midden over Zijleiland. gelegen in het midden van de Zijl was. en de Oude Rijn en dat als gevolg Aangezien echter de raad der ge- Wel doet j^er een moeilijk- daarvan het zogenaamde Zijleiland Er is veel belangstelling voor de veiling van „In den ook een indrukwekkende batterij flessen opgesteld, meente Leiden van mening was, da heid Voor met betrekking tot het zo- de gemeente Leiden behoort te Vergulden Turk". Belangstellenden liepen vanmorgen met jaartallen van vóór de oorlog. Voorts zijn er ook een deel der g:e™een e ei e - genaam(je Zijleiland, waarop de fir- en vanmiddag in het restaurant af en aan. Ook maan- antieke vazen en pendules, enige schilderijen veel &r«e turwevo^het «er? C- Smit iachthaven - dcrd^ir en voorzover f «en uur v.nr. hote.eUver en linnengoed. ben Gedeputeerde Stoten bij schrij- %"ea"- k(,|iik 7ii] nm lopende door de Oude Rijn, niet meer «e veiling. Zoals men zich zal herinneren worden de zalen van ven van 11 juli 19G0, daarover ook het eiland heem In de vorige eeuw behoef' Plaats te vinden. Onder de belangstellenden zagen we enige restaura- De Turk door V D in gebruik genomen. De Turk het gevoelen gevraagd van de raad i1L,er ec.lter een vergraving plaats vonnnimTrr van Leiderdorp. gehad waardoor de Zijl thans voor NOORDWIJK In antwoord daarop werd ter ken- «et eiland langs loopt. Villa Ruys verdwijnt Naar wij KORTE GOLF ka heef' zoals «emeld nis van G S getraiht dat de uit- Het gedeelte van de Zul, dat oor- vernemen is de bekende villa Ruys vermoord, spraak van de raad der gemeente V.°!Ü: metbij gebouwen aan de Koepelweg- teurs en caféhouders. Zoals de foto laat zien staat er zelf verhuist naar het Schuttershof aan de Steenstraat. Karei Zizka, uttaché bij de In Stockholm worden proeven vrouw vervanging van treinbestuurders door elektronische automaten te kunnen beginnen, hetgeen tenslotte een be sparing van vier miljoen kronen per T*AiH»n Hat tenminste het noordelijk ^e, werd in de loop der jaren ver- m andere handen overgegaan. Het - mkuuik v« gedeelte van de gemeente Leider- smald. waardoor de grens tussen de schijnt in de bedoeling te liggen van Tsjechoslowaatae delegatie naar de genomen met robot-besturmg van leveren In elke trein d^ro tot aan de te verleggen pro- gemeente Leiderdorp en Oegstgeest de nieuwe eigenaar om de villa te V.N., die donderdag na een schtervol- ondergrondse tremen. Men verwacht dan é£n man voor ingrijpen in vinci'ale wee no 6 bü de gemeente thans midden over het eiland heen doen afbreken en dit prachtige duin- Sing door een Amerikaanse politie over een jaar met de geleidelijke „nw„ii vmciaie weg nu. u, uc bj terrein in kavels te verkopen. zichzelf m het hoofd schoot, is vni- dag in het ziek< Leiden behoort te worden gevoegd, niet is gebaseerd op overwegingen die aan de behartiging van het al gemeen belang bevorderlijk kunnen zijn en voorts dat de raad der ge meente Leiden er niet in is geslaagd aan de op hem, volgens parlemen taire opvattingen, drukkende bewijs last te voldoen. Andermaal vonden deze argumen ten gehoor bij Gedeputeerde Staten en ook bij de minister van binnen landse zaken. Het thans door b. en w. ontvangen voorontwerp van wet, bevat ten aan zien van Leiderdorp slechts enkele minder belangrijke grenscorrecties, n.l. slechts met de gemeente Oegst geest ten aanzien van de in het uiter ste oosten van de gemeente Oegst geest over de Zijl heen stekende punt omvattende de zogenaamde puihoek, ter grootte van ongeveer 15.00.00 ha, gelegen in de Boterhuispolder en in de Broekpolder. Voorts wordt in het begeleidend schrijven van Gedeputeerde Staten de suggestie gedaan om, in verband met het grillige verloop van de grens der gemeente Leiderdorp met de ge meenten Leiden èn Zoeterwoude, voor zoveel gelegen in de Zijl en de Oude Rijn. de grens in het wetsont werp zodanig te omschrijven dat deze komt te liggen in het midden van genoemde wateren. OEGSTGEEST De voorgestelde grenscorrectie met Oegstgeest is een gevolg van de wij ziging van het oorspronkelijke plan en de in verband daarmede door het gemeentebestuur van Oegstgeest zelf gedane suggestie. Volgens het oorspronkelijke grens wijzigingsplan zou namelijk zoals hiervoor reeds werd gereleveerd, het grondgebied van de gemeente Lei derdorp, voor zover gelegen ten noordwesten van de bebouwde kom, overgaan naar Leiden en zou een ge deelte van de gemeente Oegstgeest, waarin ook de gronden in de Boter huispolder waren begrepen, even eens naar Leiden overgaan. Daardoor werd een aaneensluitend geheel ver kregen. Toen Gedeputeerde Staten echter bij de voorbereiding van het wets ontwerp hun standpunt ten aanzien van de aanvankelijk voorgestelde ge biedsuitbreiding van Leiden ten koste van Leiderdorp hadden losgelaten, werd geen aandacht besteed aan het over de Zijl heen stekende gebied van Oegstgeest, dat een aaneenslui tend geheel vormt met het grond gebied van Leiderdorp, dat aanvan kelijk naar Leiden zou overgaan. Hierop heeft het gementebestuur van Oegstgeest de aandacht geves tigd, omdat dit gebied geen enkele relatie heeft met de gemeente Lei den en daarom inderdaad bij de ge meente Leiderdorp kan worden ge voegd. Er wonen 15 mensen. LEIMUTDEN Ernstig ongeval van bromfietser Gisteravond kwam de 34-jarige A. Dompelaar van de Lysterbeslaan per bromfiets van zijn werk in Aalsmeer. In de buurt van de Aalsmeerderbrug werd hij op de voorrangsweg aan gereden door een vrachtauto. D. werd op het wegdek gesmakt en liep een schedelbasisfraktuur op. Hij werd overgebracht naar een zieken huis in Haarlem. Hoewel er geen direkt levensgevaar aanwezig is, was het slachtoffer he denmorgen nog niet bij kennis. zichzelf in het hoofd schoot, is vrij- dag in het ziekenhuis overleden. Ziz- onvoorziene gevallen aanwezig. Deventer (P P) - „Voelt u zich niet rijk, als eigenaar van niet minder dan 2000 auto's vragen we onderwijzer P. J. Steutel. Hij lacht en haalt de schouders op. „In zekere zin wel, maar an ders dan u bedoeltantwoordt hjj. We zijn te gast op „De Mars hof", een schat van een villa aan de rand van Deventer aan de Laan van Borgele 129. Verscholen tussen het groen ligt daar de woning waarin onze gastheer met zijn echtgenote en hun zesjarig zoontje wonen. Maar wy zouden „De Marshof" niet bezocht hebben, wan neer er niet nog iets anders, iets bijzonder interessants in was on dergebracht. Ons bezoek gold de unieke verzameling miniatuur- auto's van de bewoner. Niet minder dan 2000 miniatuur automo bielen vinden hier een onderdak. LEERZAME COLLECTIE Op de bovenverdieping vinden we ze, opgesteld op lange schap pen en keurig systematisch inge deeld. We vinden er een prachtig schaalmodel van een van de voor lopers van de auto, de stoomwa gen van Cugnot, rnaar ook een nauwgezet model van de nieuw ste Chevrolet. Kortom een keur- collectie in miniatuur van het vervoermiddel auto. Ook uw zoontje heeft waarschijn lijk wel een meer of minder gro te collectie miniatuur-auto's, het zij Dincky-toy of Matchbox en de meesten van ons beschouwen dit als kinderspeelgoed. Ook de heer Steutel heeft deze miniaturen in zijn verzameling, maar dan is het ineens geen kinderspeelgoed meer. Dan zijn het auto-schaal modellen. Het verschil ligt niet in de modellen zelf als wel in wat men er mee doet. Hier staat merk bij merk en men kan in de ver zameling zo de ontwikkeling van het model volgen. Uiteraard willen wij wel eens weten hoe onze gastheer deze enorme verzameling bij elkaar heeft gekregen. In „Miniatuur Antomnseum, Holland staan tweeduizend auto's, en allemaal van één eigenaar Het blijkt dat hij reeds op zeer jeugdige leeftijd een enthousiast autoliefhebber was. Auto's maak te voor hem alles uit, het was zijn liefste speelgoed. Reeds op twaalfjarige leeftijd begon hij te verzamelen en wel in het bij zonder oude modellen. Zo ont stond een bescheiden maar fijne collectie reeds voor de oorlog. In de oorlog kwam er weinig of niets van verzamelen en in 1944 overkwam de heer Steutel een ware ramp, want vrijwel zijn gehele collectie ging door de oor logshandelingen verloren. Na de oorlog kwam de studie en het was pas omstreeks 1952, dat er weer over autominiaturen ver zamelen kon worden gedacht. Het begin was moeilijk, want een ver zamelaar die gaat beginnen staat voor het probleem dat hij moet uitzoeken waar het materiaal te vinden is. Hij beschikt nog niet over relaties en dergelijke en men is zo'n beginneling meestal ook niet zo erg terwille. Als geboren verzamelaar heeft de heer Steutel deze moeilijke be ginperiode met glans overwon nen. Hij kreeg zijn contacten en relaties en langzaam maar zeker - De heer P. J. Steutel toont ons een schitterend schaal model van de stoomwagen van Cugnot. groeide er een nieuwe na-oorlog- se verzameling dje nauwelijks zijn weerga kent. WAT KOST DAT Verzamelen is géén kopen. Onze gastheer heeft dan ook maar heel weinig gekocht. Via fabrieken en binnen- en buitenlandse contac ten kreeg hij het grootste deel bijeen. Deze aartsverzamelaar is er trouwens van overtuigd, dat er in ons land nog bij velen op rom melzolders en tussen het oude speelgoed van de kinderen die reeds lang volwassen zijn, nog wel het een en ander te vinden is, dat voor hem van grote waarde kan zijn. Zo kreeg hij van iemand een niet zo veel voorkomende Chrys Ier Airflow 1934. Maar het minia tuurtje lag in niet minder dan 40 stukjes. Toch liet de heer Steutel zich niet afschrikken. Met veel geduld en liefde werd de wagen geplakt en hersteld, kreeg een verfje, kortom, is nu weer volop het aanzien waard. Vooral de modellen van voor de oorlog hebben de grote liefde van deze verzamelaar. Het nare is, dat het zink in de loop der tijden door de zinkpest ontbinden, met als gevolg dat dergelijke exem plaren veelal in de vuilnisbakken verdwijnen. Wie evenwel nog iets op zijn rom melzolder mocht vinden op dit gebied, het adres luidtP. J. Steutel, Laan van Borgele 129, Deventer. Uw bijdrage kan mis schien een belangrijke aanwinst zijn. In een speciale kast werden de bijzondere en unieke mo dellen ondergebracht. NIET DE ENIGE Het blijkt ons, dat deze onderwij zer-verzamelaar niet de enige is, die deze hobby bedrijft. Reeds werd een vereniging opgericht, de Miniatuur Autoverzamelaars Club, die ongeveer veertig leden telt in ons land. De heer Steutel is hiervan secre taris. Maar dat niet alleen. Hij is ook lid van de Club International des Automobiles Miniatures. Deze organisatie, waarbij veel Fransen zijn aangesloten, telt haar leden over de gehele wereld, tot in Amerika, Japan en Nieuw-Zee- land toe. Deze vereniging is de verzamelaars van groot nut. Hier door hebben zij internationaal contact. Een voorbeeld van dit voordeel gaf onze gastheer. „Ik wilde aan myn verzameling enkele miniatuur Holden-auto's toevoegen. Ik schreef naar de fa briek in Australië en kreeg tot antwoord, dat zij my verwezen naar de Australische speelgoed winkels, waar volop van dergelij ke vrij goede miniaturen te koe. waren. Maar waar haal ik, hier in Nederland nu het adres van een Australische speelgoedwinkel vandaan Ik nam contact op met een Australische verzamelaar, lid van de Internationale Club en die zorgde er voor dat ik mijn Hol den-auto's kreeg." Dat internationale contact is van het allergrootste belang. De ver zamelaar in Nederland kan weer gemakkelijk aan bepaalde auto modellen komen, die een verza melaar elders op de wereld moei lijk kan bemachtigen en zo kan er geruild worden. De heer Steu tel is niet alleen lid van de inter nationale club, maar ook erelid van een Spaanse vereniging en hij denkt er over lid te worden van een Italiaanse club. EEN VERVALSING „Kijk er gebeuren ook wel eens rare dingen", zegt hij en pakt een schattig oud wagentje, een Peugeot uit 1898 van de plank. „Hier klopt het niet. Dit is een „falsificatie". Vragend kijken we onze gastheer aan. „Falsificatie informeren we. „Ja, kijk, er werd een serie van zes wagentjes uit gebracht, werkelijk pracht minia turen, maar om de een of andere reden heeft men voor het chassis één model gebruikt. Hier past het en daar ook, en daar, maar hier niet. Dit chassis hoort er niet on der en toch heeft men het er on der geplaatst, kijk, hier zit op dat chassis de bediening van gaspe daal, rem en stuur. Bij die model len klopt het, maar bij dit model zit het gaspedaal bij de passa giers inplaats van bij de bestuur der. In werkelijkheid kon dat nooit". Zelf vindt de heer Steutel zijn verzameling maar bescheiden, want ergens in Portugal is een man, die er wel zevenduizend heeft. Bovendien vindt de onder wijzer zijn verzameling helemaal nog niet compleet. Er mankeert nog zoveel aan Toch is dit de goede verzame laarsmentaliteit, want is alles eenmaal werkelijk compleet en is de eigenaar tevreden, dan gaat ook het plezier er wel enigszins af. EN DOCUMENTATIE Het blijkt dat de autominiaturen- verzameling niet het enige is, dat wij hier vinden. De heer Steutel houdt ook een autotechnisch ar chief bij. Op honderden kaarten vinden we trefwoorden, die ver wijzen naar literatuur over dit onderwerp. Wilt u iets weten over automatische versnellings bakken Het trefwoord op de kaart verwijst naar diverse arti kelen (sinds 1954). Is het een wonder dat autotechnici uit de omgeving graag eens een beroep op de heer Steutel dpen, wanneer ze met een bepaald probleem zit ten Onze gastheer gaat geheel in zijn hobby op. En hoe staat het met mevrouw Mevrouw heeft er volledig vrede mee, mits ze er geen rommel van heeft en niet al die tweeduizend modellen behoeft af te stoffen. Daar is dan ook een oplossing voor gevonden. Zoon Jantje vindt het prachtig dat vader zo'n liefhebberij heeft. Oh zeker, hij weet het heel goed, hij moet overal afblijven, maar kijken mag. En dat doet hij dan ook steeds en een enkele keer krijgt hij van papa een paar ste vige modellen, die er tegen kun nen en dan is het feest op de grond. Helaas is onze tijd beperkt. De liefhebber zou hier vele uren kunnen doorb--ngen met het be studeren van al die prachtige automodellen uit grootvaders tijd en uit onze hypermoderne tyd. Wy nemen afscheid van de gast vrije Marshof waar zo'n unieke verzameling is ondergebracht.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4