In de Krantentuin DEMOSTHENES Het knutselhoekje ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 Hij was een der grootste redenaars onder de Grieken. Nauwelijks 7 jaar oud, verloor hij reeds zijn vader. Als knaap hoorde hij eens een spreker, die een ge weldige indruk op hem maakte. Vanaf dat ogenblik ontstond in hem een mach tig verlangen om ook eenmaal zo'n groot redenaar te worden. Dat deed hem zijn spelen vaarwel zeggen om zich geheel te kunnen wijden aan lezen, schrijven en spreken,. Volwassen geworden, zette hij naar zijn mening een prachtig redevoering in elkaar en hield die voor een grote' volk- verzameling. Maar bij werd uitgefloten en ad zijn moeite en zijn opofferingen schenen vergeefs te zijn. Bedroefd ging hij door de stilste straten naar huis. Maar een vriend kwam hem de vol gende dag bezoeken en om hem weer wat otp te monteren en hem tevens nan te sporen het nog eens te proberen. Ditmaal bereidde hij zijn rede veel zorgvuldiger voor dan de eerste en zorgde daarbij vooral, dat ze veel vloei ender werd voorgedragen. Maar helaas, hij werd weer uitgelachen in plaats van bejubeld. Van schaamte verborg hij zijn gezicht achter zijn mantel en sloop stil letjes naar huis. Na enige dagen kwam een andere vriend bij hem op bezoek en deze maakte hem opmerkzaam op de drie voornaamste fouten bij zijn redevoerin gen. „Je spreekt te zacht, je spreekt ondui delijk en je hebt de rare gewoonte om na elke zin je schouders op te halen?" Van z'n zachte stem was zijn zwakke borst de oorzaak. Zijn voordracht was onduidelijk, omdat hij met enkele klan ken moeite had en de r b.v. helemaal niet kon uitspreken. Zou het mogelijk zijn al die fouten te verhelpen? Demosthenes had de moed om het te proberen en is daardoor een prachtig voorbeeld voor ons allen geworden, als we moeite hebben met het een of ander. Hij ging van het standpunt uit, dat een mens elk doel kan bereiken, mits hij er met een sterke wil naar streeft. Om zijn borst krachtiger te maken ging hij dagelijks bergen beklimmen of hij ging naar het strand van de zee en trachtte met zijn stem het gebruis der golven te overstemmen. Om de r te leren uitspreken en enkele klanken te verbe teren, nam hij kiezelsteentjes onder zijn tong om haar zo te dwingen de juiste houding aan te nemen bij de uitspraak. Om het hatelijke schokschouderen af te leren, hing hij een scherp zwaard boven zijn schouders, dat hem telkens tot bloedens toe verwondde, wanneer zijn schouder de hoogte in kwam. Om zich alleen maar aan zijn kunst te wij den, lie.t hij zijn haren heel kort afsche ren, zodat de mensen hem zouden heb ben uitgelachen,, als hij zich buitenshuis vertoonde. Na al deze voorbereidingen trad hij eindelijk weer op en hield zulk een schitterende rede. dat het Griekse volk zo begeesterd werd, dat hij zijn oren nauwelijks kon geloven. Van nu af aan werd hij met lofprijzingen en bijvalsbe tuigingen overladen en daardoor weer blijmoedig gestemd, ging hij als het kon met nog grotere ijver op de ingeslagen weg voort. Hij heeft zodoende meer ge werkt en bereikt dan de beste veld heer. Zijn leven van volhouden leert ons de waarheid van het leuke spreekwoord: De gestage drup holt ten laatste de steen uit, of wel, de aanhouder wint. Denkt in jullie leven dikwijls aan dit spreekwoord en aan de moed van De mosthenes. MISKEND! Dat kleine kinderen zich al diep ge krenkt kunnen voelen, als hun goede be doelingen verkeerd begrepen worden, kan jullie een voorvalletje uit mijn ei gen jeugd leren. Ik was 5 jaar en mijn jongste zusje 1'/» jaar. Op een morgen moest ik met haar een boodschap doen bij de kruide nier, die enkel j minuten bij ons van daan woonde. Het had vreselijk geregend en aan de buitenzijde van de weg ston den overal plassen en ik deed mijn uiter ste best om mijn zusje met droge voet jes daarlangs te leiden. Maar opeens kwam ons een paardekar tegemoet op de toch al zo smalle weg. We moesten wel zo ver uitwijken, dat zusje, die aan de binnenkant aan mijn handje liep, even door een plas moest lopen en toen begon te huilen. Dat was natuurlijk min der erg, dan dat we in botsing kwamen met de kar. Maar een oud boertje, die achter de kar kwam aansloffen, werd daar boos over en gaf me .een draai om mijn oren. „Jij lomperd, kun je niet beter op je zusje passen!" Ik werd zo woedend, dat ik een paar paardemoppen, die het beest net had la ten vallen, opraapte en ze die oude boer in zijn gezicht slingerde. Mijn zusje achter mij aanslepend maakte ik me haastig uit de voeten. Even omkijkend zag ik, dat de oude zijn gezicht afwaste in een plas en ik hoorde de voerman nog schaterlachen om mijn spontane re actie van mijn goede zorg voor mijn zusje. CORRESPONDENTIE We gaan vandaag weer verder met de verhaaltjes van de kinderen, diie niu ein delijk eens aan de beurt komen. Loek Meijs, Leiden. NAAR TEXEL Het was vroeg in de morgen op dins dag na Pasen. Het plan was dat we naar Texel gingen. Om zeven uur vertrokken we uit Leiden. Tegen twee uur waren we in Giethoorn en reden toen verder naar het noorden naar Den Helder. De boten naar Texel gaan om de drie uur. Gelukkig konden we die van 4.30 uur nog halen. Na drie kwartier waren we in Texel en reden naar het hotel in Coxdorp. We waren er om half acht. De volgende morgen stonden we vroeg op, want we gingen een groot stuk van het eiland bekijken. We gingen eerst naar de Slufter, een grote eenzame vlak te, met veel vogels. Toen reden we naar Den Burg en De Koog, dit zijn twee dorpjes en vandaar naar de wadden. De wadden zijn ontzettend grote stukken land met gras bedekt. Heel veel schapen grazen hier. 's Avonds in het hotel gingen we vroeg naar bed. De volgende morgen gingen we naar de vuurtoren en naar he strand. Ik heb nog nooit zo'n breed strand gezien. Texel met z'n bossen, z'n vogels en schapen is toch wel heel mooi, al was het er, om deze tijd van het jaar wel eenzaam. Om kwart over drie vertrokken we en om 4 uur waren we weer in Texel. Na goed 4 uur waren we weer thuis. Het was een fijn vakantiereisje. Piet-Nan Haastrert, Leiden. EEN LEUKE VAKANTIE Ik was bij kennissen op vakantie. Ik kom er elk jaar en ik heb het er altijd even leuk. De eerste dag ging ik met mijn neefje vissen in de sloten tussen de weilanden. Mijn neefje viste heel dik wijls. Na een possje ving hij een klein visje. Hij zei tegen mij: „Dat visje doe ik aan mijn hengel en dan ga ik er mee snoeken." Zelf ging ik vissen met een stukje deeg en na een poosje ving ik een heel grote voorn. Dat was me een knaap. We gingen door met vissen, maar we kregen helemaal 'geen beet. Toen opeens -had mijn-neefje beet. Hij had een werp hengel én daar had hij het visje aange daan. Ineens waren zijn dobbertjes weg en toen sloeg hij dadelijk op. Ik zat met ^ote nieuwsgierigheid te kijken. Met een grote zwaai slingerde hij z'n hengel op en floep, het beest lag op de kant. We hadden moeite hem op de graskant te houden. Het was een knaap van een snoek en ontzettend wild. We maakten hem meteen dood. Toen zijn we naar huis gegaan. Zijn moeder keek op van de gro te vangst, 's Avonds bakte ze de snoek en we hebben er heerlijk van gesmuld. Naast het huis van mijn neefje was een grote boerderij. Daar gingen we dik wijls spelen. De boer ging met een trac tor naar het weiland om hooi te halen en dan mochten wij mee. We mochten de knecht helpen om het hooi op te laden. Ook mochten mijn neeffje en ik de traktor eens sturen. We moesten een heel eind rijden voor we thuis wa ren. Dan mochten we weer meehelpen om het hooi of te laden. Op de boer derij waren ook lammetjes, kalfjes en een veulen. Ik heb mij daar best ver maakt. Inge Maasscn, Leiden. KONINGINNEDAG We wonen in een burgemeesterswijk. Daar wordt elk jaar van koninginnedag een heel groot feest gemaakt. Een week van te voren krijgt iedereen een kaart, waarop 8 nummertjes staan. Ook mochten we aan een wedstrijd mee doen. Om 9 uur mocht iedereen ver kleed aan de optocht meedoen. Miriam mocht verkleed gaan als een chinees. Mijn moeder had nog een Chinese peig noir. Verder leende ze van de buurvrouw een chinees hoedje met een vlecht er aan. Toen ze haar gezicht ook een beetje geel gemaakt had, zag ze er als een echte chinee- uit. Om 11 uur werd er omgeroepen dat iedereen voor nummertje1 een stroop wafel kon gaan halen en voor nummer 2 mocht je in de koets. Om half 12 moesten de meisjes van 5 en 6 jaar aan een wedstrijd meedoen. Annetje durfde niet, en stilletjes ging ze in een hoekje zitten huilen. Na de wedstrijd werden de prijzen uitgedeeld. Miriam stond er toevallig bij te kijken. „Annetje Maassen," werd er omgeroe pen. Ze mocht toch een prijsje hebben, al had ze niet meegedaan. Miriam bracht het voor haar mee naar huis. Het was een heel leuk fluitje. Nu moest Kees meedoen. Hij moest steppen en hij won een sterke baL Noor tje heeft met de „aankleedTees" de derde prijs gehaald. Dat was een grote opblaas- bal Miriam won een armband en Jaap won ook een bal. Het feest duurde tot 's avonds 8 uur en toen was het uit. Jan Walter, Leiden. AAR HANNOVER We zouden naar Hannover gaan en ik mocht mee. Eerst bracht pappa m'n broertjes en zusjes naar een tante, die op ze zou passen. Van mamma mocht ik een zak lekkere koekjes halen voor on derweg. Toen pappa thuis kwam was al les in orde. We zetten alles in de wagen en we reden weg. 't Was prachtig weer. Het was ongeveer 10 uur en om 1 uur waren we bij de grens. Daar zagen we al mooie bergen. Soms gingen we kris-kras naar beneden. De bergen leken wel of ze van ijzer waren, maar pappa zei, dat ze van steen waren. We kwamen om 8 uur in Hannover aan. 't Was een mooie reis geweest. Ik ging gauw naar bed. De volgende dag gingen we de stad in. Pappa kocht een fototoestel. Oom Hein zei: „Zullen we naar het raadhuis gaan? Dan gaan we naar boven in de toren en dan kunnen we mooi alles zien." Zo gezegd, zo gedaan. We hadden bo ven een prachtig uitzicht over de stad en in de verte de bossen en bergen. Toen we alles gezien hadden gingen we met de lift naar beneden. We hadden trek ge kregen en gingen naar een restaurant om wat te eten. Ik vond het wel een beetje gek eten, maar 't smaakte toch heel lekker, 's Middags gingen we naar een park. Daar was ook een doolhof. Je mocht er zo maar in. We kwamen er heel gemakkelijk uit. Op een bank in het park hebben we wat gerust en daarna weer terug om te slapen. Ik was erg moe. De volgende morgen gingen we eerst naar de Mis en daarna naar de Harz; Wat waren daar veel auto's op de weg. De Harz is heel mooi, prach tige bossen met watervallen. Ik ging op een grote steen staan, vlak bij een waterval en pappa nam een foto. We gingen weer verder. In een café langs de weg, aten we onze boterhammen op. Ik mocht door een verrekijker naar het ijzeren gordijn kijken. We gingen weer naar binnen en ik kreeg limonade met een gebakje. We kwamen ook nog langs een groot meer, waar ze een stuwdam aan het maken waren. We hadden een mooie reis en we hebben veel gezien. Laura Oosten, Leiden. IN DE DIERENTUIN 's Morgens, het was nog vroeg, gin gen we naar de dierentuin. Het was er erg druk. Alle mensen liepen zonder jas of mantel, want het was heel erg warm. We gingen eerst kaartjes kopen en moch ten toen binnen. Het eerste wat we za gen was een hyena en er naast een ijs beer, dde op zijn achterpoten stond. Toen liepen we weer wat verder en daar za gen we een wild zwijn. Wat was die dierentuin groot en mooi. We liepen weer wat verder en kwamen bij de vogels, papegaaien, parkieten, grote vogels met geweldige snavels, te veel om te noemen. Nu kwamen we bij een grote speeltuin. Er waren daar meer dan honderd kinderen. We zagen drie glijbanen, één draaimolen, schommels enz. We hebben er fijn gespeeld. Daar na gingen we naar de anen, Wat konden die kunsten maken. Vlak erbij waren de hokken van de leeuwen en er naast een tijger. Wat brulden die beesten vre selijk. Bij de olifanten was het leuk. Ze kregen pindas. We zagen ook'de giraf fen met hun lange halzen en de zebra's met de gestreepte vlekken. Nog waren we niet aan het einde, neen hoor! We kwamen bij de struisvogels, wat gro te beesten, waren dat. Weer wat verder zagen we de ezeltjes waar je op mocht rijden. Dat was leuk zeg! Nu waren we de hele dierentuin rond geweest en we gingen weer met de bus naar huis. veel getel vertrokken we. We hadden onderweg veel plezier. Eindelijk kwa men we er aan en stapten we allemaal uit We gingen bij onze eigen klas lo pen. We werden weer geteld en gingen toen binnen. Het eerst gingen we naar de put van vrouw Holle. Met een paar meisjes ging ik verder naar de andere sprookjes, 't Was allemaal even mooi. Ook was er een grote kano- en roei vij ver. Daar bleven we een poos staan kij ken. Een man gooide en trommel vol stukjes brood- het water in. Even la ter kwamen een heleboel grote vissen, wel zo groot als een poes, aanzwemmen, om het brood op te eten. Ook waren er langs de kanten kleine eendjes. Ik riep de eendjes. Ze kwamen aangezwommen, ik wou er eentje pakken en toen gleed ik met mijn voet in het water. Ik heb mijn so'- 'tgedaan en voor we weg gingen was die weer droog. We kregen ijsjes en glaasjes limonade. We hebben het reuze leuk gehad. Dag kinders, volgende week weer ver der. TANTE JO EN OOM TOON I'TuTsT"^ NAAR Radio Luxemburg 208 meter zondag 12 uur Radio Veronica 192 meter woensdag 13.45 JIllilifMtti HOOIGRACHT 54 LEIOEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK (Advertentie) GEEN BEZWAAR TEGEN OPHEFFING VEERDIENST STAVEREN—ENKHUIZEN. Met zestien stemmen vóór en vjjf tegen heeft de Kamer van Koophan del en Fabrieken in Friesland gister middag een voorstel van de commis sie voor het verkeer aangenomen. G.S. van Friesland zal worden gead viseerd de Staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat te berichten, dat er geen bezwaar bestaat tegen op heffing van de NS-veerdienst Stave renEnkhuizen. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Beweegbare broe n woensdag 13.45 uur g KLEINE EEKHOORNTJES Een muzikaal verhaal van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire, o.l.v. Wim lbo gespeeld door Hetty Blok, Annemarie van Ees, Joop Doderer en Jan Oradi chocolade hagel KERSTGROETEN VOOR MILITAIREN OVER ZEE De dienst Welzijnszorg Leger zal, in samenwerking met de dienst Ont wikkeling, Sport en Ontspanning der Koninklijke Marine, evenals vorige jaren weer een Kerstgroeten - actie houden voor familieleden van die mi litairen der zee- en landmacht, die tijdens de Kerstdagen in Suriname of de Nederlandse Antillen verblij ven. De stemmen van meer dan vijf honderd families zullen op de band worden vastgelegd, waarna van elke groet een grammofoonplaatje wordt gesneden dat naar de militairen over zee wordt verzonden. De bedoeling is om deze grammo foonplaten op de kerstdagen aan be trokkenen uit te reiken. Leuke dingen voor een verjaardags- tafeL Als je er één klaar hebt. maak je er meerdere in een vlot tempo. Je kunt op de tekening alles zo goed zien, dat uitleg me overbodig lijkt. En als ze klaar zijn kun je met kleurtjes de dier tjes nog lolliger maken, dan ze zo al lijken. OM BEURTEN RAAK! Twee dichter-vrienden Dumas en Sou met zaten op een avond in de schouw burg. waar een toneelstuk van Soumet gespeeld werd. Tijdens de voorstelling merkte Dumas een toeschouwer op, die krachtig snurkte. „Hoor toch eens", fluisterde hij tegen zijn vriend, „die nan bewijst wat je stuk waard is, hij is van pure verveling in slaap gevallen". Soumet zv*eeg. De volgende avond werd een stuk van Dumas opgevoerd en de twee vrienden zaten weer tussen de toeschouwers. Tot zijn vreugde merktnu Soumet een sla pende man op tussen het publiek. Ter stond wendde hij zich tot Dumas cn wees hem op de slaper. „Heb je nu in de gaten dat niet alleen mijn stukken de mensen in slaap maken"? Maar Dumas bleef hem het antwoord niet schuldig. „Je vergist je, mijn goeie vriend, die slapende man is nog dezelfde van gis teravond. Men heeft eenvoudig vergeten hem wakker te maken!" Willie m Rijzen, Leiden. SCHOOLREISJE De aanleg van de E3 weg in Bra bant vordert snel. Het gedeelte tus sen Geldrop en Veldhoven 13 km lang zal in juli 1963 gereed zijn. De aanlegkosten van deze dertien km, waarin elf kunstwerken zijn aangebracht, bedragen 13 miljoen gulden, waarmee dit traject tot het duurste van de gehele E3 weg zal behoren. De familie Van Egmond in wintertraining voor de „zomervakantie". We zijn met ons schoolreisje naar de Efteiing geweest. Om half negen kwam ik met mijn zusje naar school. We had den boterhammen van ons moeder mee- gehad en mama zei nog tegen ons, als ik de bus zie, dam kom ik even naar jullie kijken, dan zwaai ik jullie na. Eindelijk gingen we in de bus en na '7(1 i fieknulletieJJ T REMl EN ZIJN VRIENDEN (naar het Weeskind) van H. Malot geven. Er waren slechts weinig toeschou wers met het gevolg, dat er ook maar weinig op de schaal kwam, waar Brio mee rondging. Vital is maakte een bui ging voor het publiek en sprak: „Zoals KHik zie, hebben enkele van u nog niet be- 29. Ik verpleegde de kleine Janko, die taald. Mogelijk heeft de voorstelling u nog steeds zeer zwak was. Op 'n morgen niet bevallen. Daarom zal ik nog een zei Vitalis: „We hebben al ons geld ver- paar liederen voor u zingen, terwijl Brio bruikt. Als we morgen niet op straat nogmaals met de schaal rondgaat, willen gezet worden, moeten we heden 30. Nog nooit had ik Vitalis zo mooi een voorstelling grven". Met bezwaard horen zingen. De toehoorders raakten in hart dekte we Janko toe en gingen naar geestdrift en ditmaal lag er zelfs een de zaal, waar we de voorstelling zouden geldstuk op de schaal. We haastten ons naar Janko terug, maarhet goud stuk kwam te laat om hem nog te kun nen helpen. Hij was dood. We zetten ons aan zijn bedje en weenden allebei. Korte tijd later verloor ik ook mijn goede meester. Zelf werd ik ook ziek, maar een vriendelijke tuindersfamilie verzorgde mij en Brio. Van ny af trok ik alleen verder, begeleid door mijn trou we Brio. Op een goede dag echter ont moette ik Carlo, een weesjongen net als ik. (Wordit vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 15