KATHOLIEKE MIDDENSTANDSVERENIGING IN LISSE GAAT GOUDEN JUBILEUM VIEREN ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Nu de r.k. Middenstands vereniging te Lisse 24 oktober het gouden Jubileum gaat vieren is het wel interessant om eens in de historie van deze voor Lisse belangrijke vereniging te grasduinen. Wij werden daartoe op royale wijze door het bestuur tegemoet getreden, doordat men ons de beschikking gaf over de notulenboeken vanaf de oprichting. Het doorlezen van vier dikke notulenboeken is geen sinecure en eist veel geduld, doch anderzijds is het ook een genoegen om vele oude bekende namen in de bladzijden der historie tegen te komen en voorts ook interessant om te kunnen waarnemen, hoe men vroeger over verschillende zaken dacht. Het doorlezen werd gelukkig vergemakkelijkt door de prettige manier, waarop de sekretarissen uit het verleden de zaken te boek hebben gesteld in zeer keurig handschrift. De jubilerende Middenstandsvereniging mag met trots op haar sekretarissen terug zien. Zij, die op deze wijze hebben meegewerkt aan het boekstaven van een deel der plaatselijke historie hebben de werkers van het heden een onschat bare dienst bewezen. Het is niet mogelijk om van alles, wat in die vijftig jaar in de ver eniging gepasseerd is een vlot leesbaar verhaal te maken, daarom meenden wij het beste te doen om uit de notulen, ontelbare blad zijden- groot, momentopnamen vast te leggen. Momentopnamen uit werkzaam verleden 25 MAART 1912: OPRICHTINGS VERGADERING Aan alle toenmalige katholieke winkeliers van Lisse werd een uit nodiging gezonden om tot een sa- menspreking te komen over de even tuele oprichting van een Midden standsvereniging. Zo rondom de op richting kwamen we steeds de na men tegen van bekende oude Lis- sers, als Theod. Weber (banketbak ker), J. Zandvliet (schoenmaker), C. Langeveld (boter- en kaashandel), F. Vink (manufacturer), J. G. Bruy- nen (smederij en rijwielhandel), A. W. v. d. Meer (schilder en behanger) en C Caspers (slager). Zonder an deren tekort te willen doen mogen wij deze groep heren wel als de pro motors aanduiden, hetgeen ook wel duidelijk bleek uit de notulen van de eerste vergadering, waarin ver meld staat, dat de heer C. Langeveld tot voorzitter werd benoemd, de heer J. G. Bruynen tot 2e voorzitter, de heer C. Caspers tot secretaris. De naam van de penningmeester heb ben wij niet kunen ontdekken. Men besloot zo spoedig mogelijk de Bis schoppelijke goedkeuring aan te vra gen, doch daarvoor moesten er sta tuten zijn. INCASSO EN INFORMATIE 8 Mei 1912 werd voor de tweede maal vergaderd voor de vaststelling van deze statuten en een huishoude lijk reglement. Men ging al direct verder met de voorbereidende werk zaamheden, waartoe als eerste be hoorden de installatie van een in cassobureau en een informatiebu reau. Voor deze functies moesten 2 directeuren worden benoemd; dat waren de heren J. G. Bruynen en C. Langeveld,. die resp. als directeur van het incassobureau en als direc teur van het informatiebureau wer den benoemd. Dat was al meteen 'n zakelijke kijk, want men bedoelde daarmede zo breed mogelijk ge ïnformeerd te kunnen worden op 't terrein „Klant". Voorts werd in deze vergadering tot geestelijk adviseur benoemd kapelaan Burwinkel, die reeds twee jaar geestelijk adviseur was van de r«?eds opgerichte Volks bond. De vraag werd gesteld, of dit wel samen kon gaan, doch de kape laan zeide, dat beide organisaties recht hadden op bijstand en de sa menwerking vriendschappelijk kon zijn, omdat beiden als doel voor ogen hadden: alles terug winnen voor Christus! Deze kapelaan werd later in Haarlem, waarheen hij vanuit Lis se was overgeplaatst, om zijn sociale activiteiten wel eens de „rooie ka pelaan" genoemd. Hij is gestorven als pastoor van Vogelenzang. In de loop der volgende maanden sprak de vergadering zich uit voor het instellen van een boekhoudcur- sus, doch men moet dit plan nog even opgeven, omdat er geen leraar te vinden was! Later slaagde men daar wel in en men kon cursist wor den voor 3,- per cursus! Tot leden van de Comimssie van Toezicht wer den benoemd de heren Lagerberg (Sassenheim) en de heren Th. Weber, C. Caspers en A. van Zeist. Men ging verder en achtte 't nood zakelijk om een vakafdeling voor de manufacturiers in het leven te roepen, hetgeen dan ook geschied is met toetreding van 6 leden, terwijl gelijktijdig een afdeling Bouwvak- patroons werd opgericht met 9 le den. Beide afdelingen werden ge constitueerd in de vergadering van 12 november 1912. Deze vergadering stond wel bij zonder in het teken van de princi piële gedachte omtrent zondagsrust en zondagsheiliging. Een lezing werd over dit onderwerp gehouden, waar in betoogd werd, dat het noodzake lijk is om tot zondagsrust te komen door het gesloten houden van de winkels en het laten zakken van de etalagegordijnen. Tevens werd ai 'n poging gewaagd om tot een sluiting van de winkels om 9 uur te komen, want de winkelsluiting was onbe perkt. Men verkocht zolang men dacht dat er klanten konden komen! Op zondag ging men echter sluiten onder voorbehoud van „onvoorziene omstandigheden". SPOKEN Op een propagandavergadering van 24 februari 1913 werd reeds de nood zakelijkheid van het georganiseerd zijn goed aangevoeld. Men zag twee spoken: het grootkapitaal en trusts en aan de andere zijde de opkomen de arbeiderscoöperaties, die dan van onderaf de middenstand met onder gang bedreigden, naar men meende. De heer F. Zwetsloot drong er in een volgende vergadering op aan, dat de middenstanders onder elkaar eens wat vlugger moesten betalen wanneer er geleverd was! Voorts drong hij er op aan, dat de midden standers zoveel mogelijk elkaar zou den bevoordelen. In dat verband werd een vraag gesteld over het ver voer en daarop zeide de voorzitter, dat „als er een rijtuig nodig is, de leden niet zullen worden voorbijge zien". Ook toen al werd het nogal eens laat en begon men te laat (het bekende „Lisser kwartiertje"), om welke reden de heer Barnhoorn aan drong om op tijd te beginnen en te eindigen! Een vergadering werd speciaal aan de winkelsluiting gewijd, welke ver gadering blijkens de notulen ook werd bijgewoond door niet-katholie- ken, want we kwamen namen tegen van de heren E. Tissing en C. den Hollander, voorts Mijnders, Nieu- kenhuis, De Vries, terwijl ook win keliers uit Sassenheim er bij waren. Men zag de winlielsluiting als een zeer ingrijpend vraagstuk. De heren Tissing en Den Hollander achtten 9 uur sluiten zelfs onmogelijk! Toch werd met 38-3 stemmen besloten tot 9 uur-sluiten. In deze geest werd een verzoek gericht tot de gemeente raad voor het invoeren van een ver ordening. Het ingestelde Incassobureau had al goed gewerkt, want begin 1914 waren van de dubieuze posten (tot een bedrag van f 2605,60) 1804,15 binnen. Men kwam intussen voor 't feit te staan, dat voor het Inctasso- bureau een nieuwe „Directeur" moest worden benoemd en men vond deze in de persoon van de heer F. K. Dan- kelman, hoofd der school, die deze benoeming aanvaardde op een sa laris van zegge en schrijve 25,- 's jaarlijks en daar heeft hij het nog vele jaren lang voor gedaan ook!! Met lof van de vereniging, aldus de notulen van latere jaren! BAKKERSNACHTARBEID De heer C. J. Fleriks, bakker, vond het niet meer zo prettig om alle nach ten nachtarbeid te verrichten en diende in maart 1915 een motie in Fr. v. d. Eerden, als voorzitter op- om ïot afschaffing van nachtarbeid vni'Ar van C. T.smreveld (1919-1935) te komen. Dit ging er door, maar de motivering doet thans wel wat vreemd aan: „dat nachtarbeid van patroons en gezellen een nadelige invloed op hen uitoefent en voor het bedrijf hygiënisch nadelig is". Het besluit werd toegejuicht (van wege de zindelijke gedachte die er in lag??!). De wens werd uitgespro ken dat de afd. Lisse „Patrimonium" (voorloper van de Chr. Landarbei- dersbond) en de R.K. Volksbond hieraan hun medewerking zullen willen verlenen. In samenwerking met Sassenheim e:i Hillegom werd besloten af en toe een propagandablad te doen uitge ven met principiële voorlichting m gelegenheid tot adverteren. Het eer ste nummer verscheen in oktober 1915. De geestelijk adviseur liet daar in zijn waarschuwende stem horen tegen het „poffen". In dit verband is het aardig te lezen, dat besloten werd aan de gemeente Lisse een schrijven te richten om de rekeningen eerder betaald te krijgen en deze binnen 3 maanden te voldoen! Contante be taling werd dringende noodzaak ge acht. VAANDEL Een „vaandel-actie" werd opgezet. Spontaan werd een collecte gehou den welke7,60 opbracht! La ter nog eens f 7,75 en 6,22, waarna men besloot aandeeltjes uit te ge ven om het vaandel aan te schaffen. Toen het vaandel er was, kreeg ie heer Weber te horen: „Waarom liep je niet achter het vaandel toen het ingewijd werd?" Waarop hij ant woordde: „Ik wilde niet onbeschei den zijn en mij niet opdringen!" Men kreeg in die tijd, dat was 1916, nog presentiegeld wanneer men een vergadering bijwoonde en een boete als men er nie. was. Op voorstel van de heer Zandvliet werd besloten om het presentiegeld uit te betalen aan het einde der vergadring, vermoede lijk om „verloop" tegen te gaan! La ter werd op een vergadering beslo ten het presentiegeld in een feest- kas te deponeren voor het komende eerst lustrum. Toen de eerste etappe van 5 jaren ten einde was, heeft men dat spon taan gevierd met een geweldige spre ker, die „een schoone rede" hield volgens de notulen! Voor vertering was 1,- per man te betalen, wair- uit geconstateerd mag worden dat „recht op en neer" toen nog niet zo duur was!! Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door burgemeester Von Bönninghausen en wethouder Jaap Riggel. De geestelijk adviseur hield een gloedvol betoog en waar schuwde op zijn tellen te passen als middenstand, want men werd be dreigd door kapitaal en proletariaat! Krachtige organisatie van de mid denstand is noodzakelijk, zo beweer de men toen reeds en zo «is het ook nu nog! Op deze rede, die zeer schoon was, aldus de notulen, kwam een daverend applaus. Ook toen was het al zo: het middernachtelijk uur ras reeds larfg voorbij toen men dank baar huiswaaris keerde!! Dat waren de eerste 5 jaren! C. W. Barnhoorn, voorzitter van 1935 tot pl.m. 1950 HET GROEIDE Het is schier onmogelijk de ge schiedenis van de Middenstands ver eniging op dezelfde voet te volgen zoals wij dit nu gedaan hebben over de eerste vijf jaren, hoewel de no tulen rijke stof bieden om er in teressante verhalen uit te distilleren. Dat de stichting van een coöpe ratie velen dwars zat moge blijken uit een mededeling uit de vergade ring van 30 januari 1918, toen de heer Rooij akkers de vraag stelde aan de geestelijk adviseur of de geruch ten juist waren betreffende de op richting van een coöperatieve win kel en of het waar was, dat de G.A. daarvoor geijverd had? Deze deelde mede, dat het een niet met het an der in strijd was en ook niet streed tegen de naastenliefde alsook, dat de oprichting van een winkel nog geen feit was (voorlopig). De geeste lijk adviseur zeide volgens de notu len, dat de middenstand door coöpe ratie de arbeiderscoöperatie moest voorkomen! Op een vraag van de heer Zwet sloot of men met niet-katholieke winkeliers mocht samenwerken, zei de de geestelijk adviseur, dat de sta tuten „dit niet verbieden". Geluk kig maar ook, want de latere blad zijden geven wel blijk, dat samen werking met de andere later opgerichte middenstandsvereniging enorm goed gewerkt heeft. Men begon zo zachtjes aan eens te denken aan het nut van electrici- teit, want in de vergadering van 15 april 1918 werd aanbevolen eens contact op te nemen met gemeente besturen uit Lisse en omgeving. In dezelfde vergadering werd be sloten dat het bestuur stappen zou ondernemen tot oprichting van een r.k. patroonsbond in de bouwvakken. De heer Zwetsloot kreeg in die ver gadering de kous op de kop toen hij vroeg om op de jaarvergadering ook de vrouwen mede te brengen. Daar kwam niets van in! De 9 uur winkelsluiting was reeds enkele jaren een feit, en in oktober 1918 werd de eerste stem uit de ver gadering vernomen om tot een 7 uur sluiting te komen. SAMENWERKING Er kwam samenwerking tussen de plaatselijke Middenstandsverenigin- gen, want de notulen van 20 novem ber 1918 vermelden, dat de oprich ting van een centraal comité plaat selijk een feit was geworden, waar in zitting hadden de voorzitters der verschillende verenigingen. Maar een ander gevaar dreigde in die dagen, nl. het „rode gevaar", want op de vergeelde bladzijden staat onuitwisbaar vermeld, dat een lijst werd samengesteld van perso nen, die zich beschikbaar willen stel len om zich bij een eventuele revo lutie ter beschikking van de regering te stellen en voorts bracht de heer Van der Eerden hulde aan de man nen, die van Lisse opgetrokken wa ren „om de roode bende in Den Haag te keeren. En mocht het zijn, dat men schade ondervonden heeft, ge tracht zal worden deze te vergoe den!" Grappig is het te lezen, dat de heer Van Ruiten in de vergadering van 17 december 1918 vroeg of men er iets tegen kon doen, dat de avond post bij het station Lisse zo maar uit de sneltrein werd gesmeten en men dan maar moest zien waar deze te recht kwam!! Inderdaad gebeurde dit vroeger zo. Wanneer een snel trein omstreeks 4 uur naderde, werd het perron van reizigers vrij gehou den, want uit de sneltrein ploften dan een paar zakken post neer die vele meters met sneltreinvaart mee vlogen! Toen de heer Weber eens een le zing hield over „Adverteren" kreeg hij te horen van een lid: „of de in leider ook salaris geniet van een of andere krantenbaas. COMMANDO-WISSELING De vereniging had tot nu toe nog steeds onder leiding gestaan van .le heer C. Langeveld, doch 15 juli 1919 was er een schrijven, dat hij offi cieel bedankte. Men moest 'n nieu we voorzitter hebben en men was daar gauw mee klaar, want 'n lijst, door 16 personen ondertekend, droeg de heer F. v. d. Eerden voor en deze kwam er met vlag en wimpel door. Hij bracht hulde aan de afgetreden voorzitter „dien de eer to komt een der oprichters te zijn" aldus de no tulen van 15 juli 1919. De heer Var der Eerden kwam op de brug te staan en vroeg medewer king der leden, maar men mocht ook met critiek komen. Daar was de heer Van der Eerden als strijdvaardig man niet bang voor want hij „stond zijn mannetje wel"! Dat heeft hij bewezen volgens de notulen van vele vergaderingen. Er kwam een kwes tie ter tafel over door de firma Van Parijs (beurtschipper) vervoerde partij suiker naar de Handelsraad, waar nogal wat stof over opgewaaid is, maar De Hanze kwam aan zijn trekken, omdat de Handelsraad dit artikel niet als een normaal artikel moch' voeren. De notulen van 11 oktober 1920 vermelden als bijzonderheid, dat een lid ging emigreren, nl. de heer Van Lierop. De voorzitter wenste hem toe, „dat God hem in de nieuwe we reld moge sparen, hem rijkelijk zijn hulp en zegen moge schenken en hem als eer tweede Rothschild mo ge doer terugkomen". De eerste wereldoorlog ging aan de middenstand niet zonder meer voorbij en toen in 1920 vergaderd werd, herinnerde de voorziter er aan, dat wel de lang gewenste vre de gekomen was, doch de herleving in het zakenleven nog lang niet. In de notulen van 25 april 1921 staat geschreven dat de heer Zand vliet er op aandrong om aan de mi nister te verzoeken de 10-urige werk dag weer in te voeren. Op 16 mei 1922 deelde de heer We ber mede „dat de voorzitter (Van der Eerden) in zijn zilveren „brui- gomsdagen" leefde" en hield 'n war me hartelijk speech. GLORIE VAN LISSE Zo langzamerhand kwam een tijd perk van glorie voor de midden stand van Lisse, want de notulen van verschillende vergaderingen staan vol over samenwerking met de Chr. Middenstandsvereniging om te komen tot het houden van geza menlijke winkelweken enwin- kelt> urzen. En die winkelbeurzen met name hebben in wijde omtrek grote belangstelling getrokken. Het was ook een hele onderneming, maar met een doorzetter als de heer Fr. v. d. Eerden aan de kop van het op gerichte Comité „Lisse Vooruit" moesten dc winkelbeurzen wel sla gen! Er werd een enthousiasme aan de dag gelegd die zjjn weerga nog niet gevonden heeft! Als bijzonderheid staat in de no tulen van 19 januari 1926 vermeld, dat de vergadering toe kwam aan het „radiogedeelte". Er werd namelijk gedemonstreerd met een radio-toe stel!! Niet om de bouw van een mo dern meubel, maar om door „zo'n ding" eens muziek te horen! Er kwam concurrentiestrijd tussen de stoomtram en een particuliere busonderneming. De middenstand wilde de bus er uit hebben, omdat de ingezetenen van Lisse wel eens graag met zo'n bus meegingen en dan tegelijk inkopen in de stad gin gen doen. Men heeft het echter niet kunnen verhinderen, want de bus heeft jaren lang gereden naast de tram! De autobussen reden teveel en men trok naar de steden, tot einde lijk de electrische tram kwam en de bus er it ging, doch toen vond men het weer leuk eens met de nieuwe tram te gaan! Een gloriepunt in de geschiedenis van De Hanze was de oprichting van de R.K. Handelsavondschool. En met recht, want de in 1928 opgerichte school heeft bewezen een prachtig instituut te zijn, dat heden ten dage nog met groot succes werkzaam mag zijn aan de ontwikkeling van de jeugd van de middenstand en an deren. Vanaf 1929 spreken de notulen van de Autotochten voor Ouden van Dagen, welke door „Lisse Vooruit" georganiseerd werden, vele jaren lang, tot het Oranje Comité deze taak ging overnemen. VERLIES Nadat in 1934 de oud-voorzitter, de heer C. Langeveld, was overleden, aan wie met de grootste eer werd teruggedacht als zijnde een der op richters, die enorm veel voor de mid- denstana van Lisse gedaan heeft, ontviel de vereniging de heer Fr. v. d. Eerden, die zovele jaren met elan de zaak als voorzitter gediend had. De secretaris van die dagen, de heer G. Randsdorp dorst zich er in het jaarverslag niet aan te wagen de verdiensten van deze man te schetsen, omdat dit niet onder woor den te brengen was! Over een opvolger bestond weinig twijfel, want met eenparigheid van stemmen werd de heer C. W. Barn hoorn gekozen. Hij gaf zijn volle krachten en mocht in het voetspoor van zijn voorgangers de middenstand in Lisse helpen leiden. De datum van 15 april 1937 staat met gouden letteren in de historie van De Hanze vermeld als herden kingsdatum jvan het 25-jarig bestaan. Men voelde het gemis van de berde voorgaande voorzitters, de heren Lan geveld en Van der Eerden. Deze herdenking werd een waardige her denking met kerkelijk ceremonieel en een gezellige feestavond. De naam van de heer A. J. v. Zeist als voor zitter van het feestcomité is met ere genoemd in de annalen. De moeilijke jaren van de crisis waren voorbij maar een nog moei lijker periode kwam aan: de twee de wereldoorlog. Van de NSB moest de middenstand niets hebben omdat een goed katholiek zich daarmee niet kon verenigen. „Blijf lid voor de volle 100 pet., staat in de notulen van 1940 te lezen. Wie vreest schade ts lijden in zijn zaak, maar in hun hart een andere richting is toege daan, pleegt verraad aan de organi satie en is niet langer waard lid te zijn. Laten we tonen middenstanders te zyn en te blijven, die weten, wat onze plaats is!" De jaren na de viering van het zilveren bestaans jubileum in 1937 zijn niet de beste jaren geweest voor de Middenstandsverenigingen. Oor log en bezettingsjaren hadden ook het organisatieleven grote schade toegebracht. Zoals alles, werd ook het organisatorisch leven van de mid denstand totaal ontwricht. Het is haast overbodig te zeggen, dat de Middenstandsvereniging zich niet door de bezettende macht liet mis bruiken. Als organisatie kon men openbaar niet doorwerken. Het werk werd lamgeslagen, doch in stilte werd de zaak onderhouden. Maar ook aan de narigheid kwam gelukkig weer een einde, al heeft de midden stand nog verschillende jaren de el lende van het distributiesysteem en het opplakken van massa's bonnen moeten voortzetten. Het heeft jaren geduurd alvorens de middenstand de gang er weer in kreeg. Jaren van moeizame arbeid en wederopbouw voor het zakenleven braken aan. Het was alsof de gang geheel gebroken was, maar dank zij het doorzettings vermogen van het bestuur richtte de organisatie zich weer op. De heer C. W. Barnhoorn zag zich door drukke werkzaamheden genoodzaakt als voorzitter te bedanken. Zeer veel heeft de middenstand aan hem te danken. Rustig en welbewust wist hij de middenstand leiding te geven en met hem ging een man achter de groene tafel weg van gedegen za kelijke kennis en wij beleid. De vereniging heeft echter weer een guede keus gedaan door als voor zitter te kiezen de heer G. A. Rans- dorp. Ook het secretariaat onderging wijziging door het overlijden van de heer G. Ransdorp, die werd opge volgd door de heer J. Langeveld, zoon van de oprichter der organisa tie. Voorzitter en secretaris verstaan elkaar goed om in alle zaken leiding te geven, met de heer N. Castien als penningmeester. Er wordt ook nu nog een prettige teamgeest gevonden in de kring van het bestuur. Met helder inzicht weet het leiding te geven en als de be langen van de middenstand bedreigd worden, kan men in het bestuur op felle tegenstand rekenen. Dat is wel duidelijk gebleken, toen de kwestie „busverkeer dooi Lisse" op het ta pijt kwam. Onvermoeid heeft men in samenwerking met de andere ver eniging voor de belangen van de middenstand op de bres gestaan en men heeft het genoegen mogen sma ken het thans zover te hebben ge kregen, dat de bussen toch weer de oude dorpskern zo dicht mogelijk naderen, terwijl men niet rusten zal voordat de bussen weer over 't Vier kant lopen! In de na-oorlogse jaren kwamen de jaarlijkse winkelbeurzen van vóór de oorlog niet meer terug. Daarvoor kwam in de plaats „Holland's Glo rie", doch deze tentoonstelling met een zo machtige en grootse opzet werd slechts enkele keren na de oor- iog gehouden. Zo mag de kath. middenstand van Lisse op een goed verleden terug zien. Een historie waarin mannen van naam hebben medegewerkt aan de voortdurende ontwikkeling van het middenstandswezen. Dankaar zal men de arbeid var de voortrekkers blij ven gedenken en ongetwijfeld zal men aan de mannen van de historie ook denken bij de viering van het gouden jubileum. Het huidige bestuur bestaat uit de heren G. A. Ransdorp, voorzitter; J. Langeveld, secretaris; N. Castien, penningmeester, L. Bemelman, N. v. Dijk en E. C. Bemelman. Ongelukken op overwegen Vrijdagavond omstreeks zeven uur is op de onbewaakte overweg in de Jukwerderweg bij Appingedam een nagenoeg nieuwe vierdeurspersonen- auto door een uit Delfzijl afkomstige goederentrein gegrepen. De auto kwam recht voor de diesellocomotief en werd daarna over een afstand van ongeveer 300 meter over de rails meegesleurd. De bestuurder van de auto, die zichzelf uit zijn zwaar ver nield voertuig kon bevrijden, bleek slechts enkele ribben te hebben ge broken en voorts enkele minder ern stige hoofdwonden te hebben opge lopen. Het treinverkeer op de lijn Appingedam-Groningen is geruime tijd gestemd geweest. 's Middags omstreeks half vier is op een niet-beveiligde overweg bij Esschen een personenauto gegrepen door een trein, die in de richting Antwerpen reed. De bestuurder van de auto werd licht gewond. HOGER MEDISCH TARIEF. De ziekenfonrsraad heeft goedkeu ring verleend aan overeenkomsten tussen ziekenfonj sen en specialisten, tandartsen en heilgymnastiek-mas- seurs, tot verhoging der honorering per 1 januari 1963. Voor de specialisten worden de ta rieven met vijf procent verhoogd voor de tandartsen met 8.49 procent en voor de heilgymnastiek-masseurs resp. van 3.10 tot 3.40 en van 4.55 tot 5.(aan huis). MACHINIST VERGAT TE STOPPEN Met een Brabantse goedmoedigheid heeft een machinist van de Neder landse Spoorwegen gistermiddag om streeks zes uur bij het station Vught een fout hersteld. Hij vergat domweg bij Vught te stoppen om reiz:gers uit te laten, en de stationschef ter plaat se, die zich reeds opmaakte om de spoorkaartjes in ontvangst te nemen, had het nakijken. Maar ook de machi nist realiseerde zich plotseling dat hij Vught had uergeten. Hij bracht de trein tot stilstand, stapte uit en ging in de achtercabine de handels omdraaien voor een snelle terugtocht. De trein had slechts een paar minu ten vertraging. MIDDENSTAND WIL GELIJKE KANSEN De toekomst voor het midden- en kleinbedrijf is bepaald niet rooskleu rig. Wij maken ons ongerust over het marktaandeel van het midden- en kleinbedrijf en wij zijn van me ning, dat de overheid meer inhoud kan geven aan het beleid van ge lijke kansen, aldus een artikel in „Stuwing", het orgaan van de Ne derlandse Katholieke Middenstands bond. Wanneer de overheid inderdaad meer inhoud aan haar beleid van gelijke kansen zal geven, zijn wij graag bereid de vaderlijke verma ningen over de efficiënte funktie- vervulling van het midden- en klein bedrijf te aanvaarden. De minister van economische zaken vindt dat het marktaandeel van het midden- en kleinbedrijf thans niet veel klei ner is dan voor de oorlog. Dit zegt ons bijna niets, het zegt ons slechts dat ondanks een feit, dat het groot bedrijf de wind mee heeft, het mid den- en kleinbedrijf bijzonder taai en vasthoudend is geweest. Het marktaandeel van het groot winkelbedrijf groeit met de dag, maar dit is nog geen bewijs, dat het grootbedrijf efficiënter en beter zijn taak vervult dan de distribuant. Dit is louter een kwestie van kapitaal. De overheid kan in haar politiek niet verder gaan dan het bieden van gelijke kansen. Wij vragen niet meer maar ook niet minder, aldus het orgaan van de Katholieke Midden standsbond.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10