EEN TURKS MOZAÏEK SOCIAAL-ECONOMISCH SCHAAKSPEL I I „Bayram" nadert dit schaap zal geofferd worden op het binnenplein van de moskee. HET GEITENLAND Een geit verloren Heeft iemand een geit gevonden?! Zo begint Yakup Kadri Karaosmanoghlu zyn boek „Ankara", spiegel van de Turkse omwenteling. Zo kon elk boek over het sociaal-economisch leven in Turkye beginnen. Want geiten en schapen zyn ook heden het voornaamste levensvermogen van het volk. DICHTERS en SOLDATEN De Turkse omwenteling begon Ogenschijnlijk na de oorlog 1914-1918 en eindigde met de oprichting van de republiek in 1923. In werkelijkheid begon die omwenteling echter vroeger ên men kan ook niet direct be weren, dat deze reeds geëin- diga is. De gewenste sfeer voor de om- mekee- in Turkije werd ge schapen tijdens de Tanzim&t- regering in 1839 en versterkt door een beweging van letter kundigen, die sterk Europees georiënteerd waren. Het duur de echter nog vele jaren voor de vernieuwing doordrong in de bredere lagen van het volk inaar de letterkundigen slaag den er toch grotendeels in de kloof te overbruggen. Dank 4ij dit voorbereidend wérk vond Mustafa Kemal, de latere Ataturk, ruim begrip voor zijn diepgaande verande ringen en hervormingen, want Vaak wordt vergeten, dat een generatie jonge schrijvers het verzet in Turkije hebben wak ker geschud. Ataturk bundelde het om de nog bezette gebieden van Turkije gewapenderhand te bevrijden. Ook later, tijdens de Menderes- kwestie waren het de jonge in tellectuelen en de militair, die hand in hand gingen bij het verzet tegen het regiem. WEGWIJZER OP PAPIER De grondslagen van het moder ne Turkije waren gelegd toen Ataturk in 1938 overleed maar de koers van het land moest nog bepaald worden. De roes van de overwinning was ver dwenen en talloze vraagstuk ken dreven als onweerswolken samen. Het overhaast zoeken naar oplossingen van de pro blemen verminkte de uitwer king van de omwenteling ook al dwongen fantastische pres taties, op zo korte termijn ver richt, de grootste eerbied af. „Ik ben dankbaar, dat ik een Turk ben", zo richtte Mustafa Kemal zich eens tot de menigte en deze woorden worden thans nog vaak aangehaald. Terecht ook want het Turkse volk uitgesproken nationa listisch en kent bijvoorbeeld geen genade voor regeringen, die anti-democratische maatre gelen nemen. De schuldigen worden dan prompt in dè ge vangenis gestopt want het Turkse Volk, dat zoer aandach tig naar elke soort van kritiek zal luisteren, kent geen mede dogen wanneer zijn democra tische beginselen worden aan getast.' Turkije is ook bezield met de vaste wil het land tot een wel varende natie uit te bouwen: groepsgewijs kunnen de Tur ken uren de ontwikkelingsmo gelijkheden van hun land be spreken. En ieders mening vindt een belangstellend gehoor en het vóór en tegen wordt zorgvuldig afgewogen want ge lukkig beseffen de meeste Tur ken, dat Ataturks werk nog niet voltooid is. EUROPEES OF GESLUIERD Het meest opvallende kenmerk van de Turkse omwenteling is de emancipatie van de vrouw, die lange tijd in het centrum stond van allerlei uitingen van cultureel leven. In 1925 werd de sluier verbo den maar thans zijn nog heel wat vrouwen gesluierd. In alle steden en vooral aan de west kust verschilt de moderne Turkse vrouw niet met de Eu ropese vrouw noch van kleding noch in levensgewoonten maar in de bergstreken en in het oos ten van het land kwam er wei nig verandering. Daar is de vrouw nog steeds een onderho rige. In die streken bedekt de vrouw het gelaat tot boven de neus. Vaak is maar slechts één oog zichtbaar en dikwijls slaagt men er helemaal niet in iets van haar gelaat te ontdekken... Deze overgang is bepaald niet geleidelijk want de moderne en de gesluierde vrouw wonen vaak naast elkaar. In dé her bergen treft men haar niet aan: „Wat zouden ze daar moeten doen?", zo zeggen de Turken. Op scholen, op banken en kan toren oefent de moderne Turk se vrouw evenwel op wakrdige wijze haar taak uit! Ik wees daarop naar een jonge vrouw, die wat verder op de stoep zat maar hij maakte ver ontwaardigde gebaren: „Niet meer dan 4000 Pond waard!", was zijn commentaar. Maar de meer ontwikkelde Turk aan wie ik 's avonds in mijn hotel de geschiedenis ver telde, schudde meewarig het hoofd: „Denk alsjeblieft niet, dat hier meisjes worden ver kocht al geef ik toe, dat som mige af te keuren oude gebrui ken die indruk kunnen wekken. Trouwens gaat een huwelijk in Europa niet gepaard met finan cieel overleg WONINGNOOD EN BEVOLKINGSAANGROEI Izmir is een moderne stad. Maar boven op de citadel leeft een ander Turkije in bouwval lige woningen. De Europese vrouw, die er wat teveel van haar schouders laat zien, kan het mikpunt worden van on zichtbare steentjeswebpers. Iets wat te Ankara niet meer ge beurt, al zijn de woningen op de heuvels er niet beter. Maar dat is een ander vraag stuk. Want in Turkije heerst woningnood, In dertig jaar is de bevolking van 13 miljoen tot 26 miijoën Waar men ook komt, in elke stad verrijzen moderne gebou wen, waarvan de vormgeving niet onderdoet voor EuropeSe De moderne Turkse vrouw en de gesluierde leven dik- wyis naast elkander. Ook de vrees voor het fototoestel be hoort niet tot het Verleden. door JAAK BROUWERS onze eigen medewerker ter plaatse DOCHTERS De grootste verrassing wat de vrouwen van Turkije betreft, beleefde ik in Kayseri. Ik had daar kennis gemaakt met een bewoner van de hoogvlakte, die in de stad een betere toekomBt wilde opbouwen. „Over enkele jaren ben ik rijk", zei hij. „Ik heb vier huwbare dochters. Ze zijn mooi zodat ik als huwelijksgift beslist 10.000 Turkse Ponden ontvang per dochter, wat in totaal 40.000 Pond maakt (ongev. 15.000). Ik leer reeds enkele jaren Duits en ik hoop een toeristisch be drijf te openen..." voorbeelden. Hoogbouw deed nieuwe wijken ontstaan met woongelegenheid voor duizen den. Zij zullen het Stadsbeeld wijzigen maar zullen zij ook de woningnood oplossen indien de bevolking zo snel aangroeit Inmiddels worden de tegenstel lingen scherper. In de schaduw van de kleine wolkenkrabber woont - zoals eens Diogenes in zijn ton - de arme Turk in een houten hok, waarin men am per liggend kan slapen in ge zelschap van enkele katten, die hun voedsel zoeken in het puin daaromheen. AMERIKAANS OORDEEL Helaas, ook geiten en schapen. Tachtig procent van de Turken zijn landbouwers en tegeh 26 miljoen mensen zijn er zowat 24 miljoen geiten en schapen. Jaarlijks worden enkele tien duizenden dieren gedood tijdens Bayram, het Mohammedaans Paasfeest. Dagenlang worden de offerdieren vervoerd per auto, bus of taxi. Zij worden geslacht in tuinen, op koertjes of op de pleinen Van de mos keeën. Het vlees wordt voor een overgfoót deel aan de ar men geschonken, maar deze jaarlijkse slachting belet niet, dat gelten en schapen een ken schetsend TUrks vraagstuk zijn Inderdaad, vastgesteld werd, dat zij de landbouw grondig ondermijnen en jaarlijks voor miljoenen schade berokkenen aan jonge gewassen; dat zij de droogte van de grond in de hand werken, evenals de erosie LANDBOUW EN ONDERWIJS Immers, van de 77 miljoen hec tare grond is slechts 21 pro cent voor landbouw geschikt. En reeds op 25 miljoen hectare wordt geteeld. Niet alleen de verdere elektri ficatie van het land, de aanleg van toevoer- en verbindingswe gen, de bevloeiingswerken en de rationele spreiding van nij verheid en landbouw zijn moei lijkheden waarmee Turkije worstelt. Ook de ongeletterd heid en het onderwijs zijn zeer ernstige vraagstukken. In 1928 voerde Ataturk het la- tljns alfabet in. Dank zij bo venmenselijke krachtsinspan ningen werd de ongeletterd- hèid van 92 op 60 procent ge- De woningnood is groot. Dergelijke woningen kan men aantreffen op de top van de heuvels te Izmir, te Ankara of om het even welke stad, waar moderne gebouwen, klei ne wolkenkrabbers en nieuwe wijken de nood wel lenigen, maar niet oplossen. De bevolkingsgroei is in Turkije een vraagstuk geworden. Kinderbeperking is er verboden en het onderwijs In veraf gelegen gebieden is een moeilijke taak voor onderwUzer en militair. van de bodem. Centraal-Turkije wordt steeds woestenijachtiger: de wind waait de teelaarde weg mis bouw verarmt de grond, geiten vreten de aanplantingen weg en de tractoren, die met tienduizenden werden inge voerd om de nood te lenigen, woelen de aarde fijner om, zo dat de wind wat gemakkelijker spel krijgt. Ook buitenlandse deskundigen waren gewoon wanhopig en één van hen - vanzelfsprekend een Amerikaan - riep zelfs uit, oat de geiten voor Turkije gevaar lijker zijn dan de Russen! Een grootscheepse slachting van de dieren is een zowel een voudige als gevaarlijke oplos sing: zijn zij niet het voor bracht, maar ook nu moet de Turkse onderwijzer de strijd nog onverdroten voortzetten. Door middel van Strenge maat regelen hoopt de Turkse rege ring het onderwijs te bevorde ren in verafgelegen gebieden die nauwelijks te bereiken zijn. Zodra de student soldaat wordt moet hij vaak naar onherberg zame oorden, waar hij de Jon geren moet onderwijzen. Inmiddels wordt ook in het le ger gepoogd de ongeletterde soldaat onderricht te verschaf fen en de jonge leraar heeft dikwijls een proeftijd van ja ren in verre dorpen of bijna afgezonderde gebieden. ENKELE CIJFERS Intussen houdt dit arme, maar probleemrijke land achttien di visies op de been en beschikt het oVer een sterke vloot en luchtmacht. Inmiddels levert Turkije, samen met Grieken land, meer dan de helft van de gezamenlijke geallieerde troe pen in Europa. Het is alleen maar mogelijk door de techni sche en financiële steun van het buitenland en de gehardheid van zijn volk. Gemeten met onze maatsta ven is het leven in Turkije zeer goedkoop. Een glas thee kost ongeveer 10 cent, een hotelka mer voor twee personen van f 0,75 tot f 5,60 per dag, een diner van f 1,80 tot f 3,75 ge middeld per persoon en een zil veren lepeltje f 2, Maar aan de Westkust en te Stamboel is het leven duurder. Ingevolge de woningnood be taalt men te Stamboel ruim f 100,- voor een armzalig ap partementje en de wedde van een jong onderwijzer bedraagt vaak niet meer dan f 170, Het loon Van de arbeider is zeer verschillend en schommelt van f 225,tot f 450,voor ge schoolde krachten. Vanzelfspre kend zijn deze cijfers niet al gemeen geldend, maar zij ge ven toch een ietwat scheefge trokken beeld van de loon- en wêddeschaien in Turkije. WIND IN DE ZEILEN Toch zijn er ook heel wat ver- HeUgehde verschijnselen: De uitvoer naar het buitenland neemt toe; met hulp van het rijk, het buitenland en door verscheidene grote instellingen worden nieuwe fabrieken opge richt. Ook de petroleum, gevonden In het Europese gedeelte en voor al lh het Oosten, kan de toe komst van Turkije mede bepa len. Maar dat alles belet niet, dat de bewindsvraagstukken in Turkije voor elke regering een sociaal-economisch schaakspel zljh. Elke overhaaste Zet, el ke ondoordachte beweging kan noodlottig zijn. Zoals voor Menderes, die wel een snelle nijverheidsontwikkeling na streefde maar niet voldoende In liet oog hield, dat de natuur lijke hulpbronnen zulks niet toelieten. Elke zet op het Turkse schaak bord moet gebeuren zonder een vraagstuk prijs te geven zon der een deel van de stellingen In gevaar te brengen of te ver waarlozen. Het is echter geen gemakkelijke taak te meer om- dat het Turkse volk zijn rege ringen scherp gadeslaat. Kan men één land noemen, waar binnen een tijdsverloop van enkele jaren meer dan dui zend journalisten werden ver volgd voor hun heftige kritiek op bewindvoerders? Twljfe geen ogenblik, dat land Turkije. I I

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7