De De nieuwe Ford Taunus 12 M Bovenal.... economisch aantrekkelijk ELAM N.V. meer auto voor Uw geld DE C.A.O. IN DE METAALINDUSTRIE VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 BROEK OF JAS NAAR DE MAAN! Aan de „kledingbescherming" van de fietsen van veel kinderen hapert nog al eens wat. Hoe vaak ziet men geen fietsen zonder kettingkast of jasbeschermer. Om van de andere gevaarlijke haperingen nog maar te zwijgen. De jongelui laat het onver schillig. De fiets in de gaten houden is echt wel een taak van de ouders. De vakman de fietsenhandelaar heeft er de beste kijk op. Stuur ze daarom morgen nog met hun fiets naar hem toe al is het maar voor controle. (Advertentie) OEGSTGEEST L.T.M.-L.T.J. OEGSTGEEST - WARMOND - SASSENHEIM OPENDE WINTERSEIZOEN Vele leden van bovengenoemde vereniging waren gisteravond in de parochiekerk van St. Matthias te Warmond aanwezig bij de H. Mis, die door de aalmoezenier, kapelaan v. d. Veld, werd opgedragen als ope ning van het winterseizoen. Na de H. Mis kwamen allen bij een in de „Stad Rome", waar voor zitter W. Vergeer een overzicht gaf van de aktiviteiten in de afgelopen zomer. Vooral de uitwisseling met Bovenkarspel was een groot succes. Vervolgens maakte hij het winter- program bekend, met diverse inte ressante avonden. Aalmoezenier v. d. Velden kwam als „nieuwe" binnen, maar uit zijn begeesterende woor den bleek dat hij „van wanten weet". Hij spoorde allen aan de beweging groot te maken en zich niet over te geven aan de „ziekelijkheid van t.v.- kijkers". We moeten meer tijd be steden aan persoonlijk contact met elkaar en problemen over geloof en zeden met z'n allen bespreken en uitpraten. Hierna nam voorzitter W. Ver geer afscheid van de vereniging we> ROEPT U NAAR ONZE SHOWROOM Hij is er! Hij staat er! De nieuwe Ford Taunus 12M. De grootste auto-gebeurtenis van het jaar! Uitgerust met een revo lutionaire 50 PK (SAE) V4-motor en voorwielaandrijving, garandeert deze wagen U kracht, doelmatige schoonheid, ruimte en comfort, maar bovenal... economie! Economie aan alle kanten: prijs, onderhoudskosten, verbruik (100 km op 7.5 liter benzine), wegen belasting, verzekering. Kom hem zien, kom hem rijdende fan tastische nieuwe 5-persoons Taunus 12M. •F lndeprijsisallesinbegrepen:o.a.verseluchtverwar- I OOOU.-ming, stuurslot, ruitesproeier, grootlichtsignaal, af fabriek volledig gesynchroniseerde 4-versnellingsbak. Off. Forddealer voor Leiden e.o. en de bollenstreek Haarlemmerweg 24, Leiden. Tel. (01710) 33141 LEIMUIDEN LTV De Kath. Land- en Tuin- voor het mooie programma, werd 't bouw-vrouwen hielden een bijeen- programma voor de komende maan- sant gevonden. Nadat de voorzitter spannende wedstrijd te verslaan. J. de pastoor hartelijk bedankt had Wolken en M. de Rijk haalden de volle winst, maar H. Heuzen moest drie maal het onderspit delven. Uit- aiocucju vau VJC VCiCIU^lilg WC- - - f- .wniwiu.. V.V.XVV.11. Wil. gens huwelijk. Hij dankte allen voor I', gelegenheid van t feest den besproken. In november een slag 6-3, waardoor Play Fair de fi de vriendschap en medewerking. Y311 Maria s Moederschap. Ruim 20 diepvriesavond, en in december een nale bereikt heeft. Deze wordt he- Als nieuwe voorzitter werd Leo dan^es woonden de H. Mis bij, waar- bijeenkomst waar een definitief be- denavond gespeeld in Den Haag te- Heemskerk gekozen die woorden van *n, parochiehuis de gezamen- stuur gekozen zal worden, dank sprak tot W. Vergeer en be- !"ke koffietafel gebruikt werd. Hier- loofde z'n best te zullen doen de na.werd door pastoor *-"• Thomas een Play Fair Deze week speelde wedstrijden gespeeld: Thuis: dames gen Reflex B, of WVC. A.s. dins dag worden de volgende competitie- BINNENKORT ONDERHANDELINGEN vernemen, van de zijde van de werk gevers bereidheid uitgesproken om te onderhandelen. Er zal van beide kan ten naar worden gestreefd de onder- loofde z'n best te zullen doen de am Pds oor u xnomas een r.ay rair - ueze ween speeiae wedstryden gespeeld: Thuis: dames handelingen tijdig vóór 1 januari a s vereniging te doen groeien en bloei- overhaal verteld over run reis het le heren-team in het parcxhie- 1 en 2 tegen elkaar; heren Play Fair In de eerste bespreking over de te beëindigen Te dien einde is een en. Hierna bleef men nog ,,'n poosje" "aar Azle' «nkele Se, huis tegen CTH 3 in de halve finale I tegen RTC 5. Play Fair 2 speelt vernieuwing van de collectieve ar- aantai dat| v' bijeenkomsten van o.l.v. „The Sunstar Combo" gezellig '~e" maakte- Met talrijke dia s werd van de bekerronde. Het is Play Fair a.s. maandag in Rijnsaterwoude te- beidsovereenkomst voor de metaal- de vai,raad vastgesteld Tie eerste ven "iJ gezellig dit door de dames biizonder interes. selukt de snelers u!l DeIft b, een ven RTf.l 6 industrie in de vakrand is, naar wij dtó ^Mnkomstln Ml tegin Mvem" ber worden gehouden, wanneer meer Lekend kan zijn over het advies dat „onder ons". dit door de dames bijzonder interes- gelukt de spelers uit Delft in een gen RTC 4. DE OUDSTE VERHAALVORM Originele tentoonstelling in Amsterdam toont ons de ontwikkeling van het beeldverhaal BIJ HET WOORD BEELDROMANS, lopen ongetwijfeld vele ouderen de griezels over de rug, want dit woord heeft by velen in de loop der jaren een ongunstige, klank gekregen. Maar wanneer we praten over strips, dan klinkt dat meteen heel anders. In wezen is er geen ver schil, want het draait allemaal om een ryk met illustra ties versierd verhaal, zo ryk geïllustreerd zelfs, dat de plaatjes belangryker zijn dan de tekst, omdat zy in we zen het verhaal vertellen. Er zyn mensen die door de strip bezeten zijn, hetzij als lezers, zoals u en ik mis schien, maar ook als tekstschrijver of tekenaar, zoals Marten Toonder en Walt Disney en vele anderen, maar het blijkt ook nog op een andere manier te kunnen en wel op de manier van P. Hans Frankfurther. Deze nog jonge man heeft een studie van de strip gemaakt en daartoe alles verzameld wat op dit gebied van belang is. Door middel van de vele binnen- en buitenlandse rela ties die hij aanknoopte, groeide zijn verzameling zo schrikbarend, dat ze een groot deel van zijn huis in be slag nam. Dit verdriet de heer Frankfurther niet, integen deel, hij is er bijzonder blij mee en verzamelt nog steeds alles wat hij op dit gebied kan vergaren in de weten schap dat zijn collectie uniek genoemd mag worden. Samen met Maarten Toonder en de papiergroothandel roost en Brandt N.V. te Amsterdam heeft deze „strip figuur" in het Stedelijk Museum fe Amsterdam een unieke tentoonstel ling ingericht, die de bezoeker een werkelijk voortreffelijk beeld geeft van de geschiedenis en het wezen van de strip, zoals ij die nu ken nen uit de talloze dag- en nieuws bladen en geïllustreerde tijdschriften Marten Toonder, uiteraard eveneens een deskundige waar het over strips gaat, kan over de geschiedenis van de strip veel vertellen. Het woordje strip, kx>mt u-it het Engels ©n betekent niet anders dan •trook. Het is de naam voor een reeks plaatjes die tezamen een han deling vormen. In dit genre kent men drie vormen, te we+en een reeks tekeningen zonder toevoeging van tekst, waarin dus het verhaal door de plaatjes zelf wordt verteld; ton tweede een reeks plaatjes met ingetekende dialogen, de bekende zeepbellen, die aangeduid worden met het Engelse woord „balloons", en bon derde de strook met er on der het verhaal. De strip is al heel oud Het klinkt misschien raar, maar we mogen zeggen dat de strip al heel oud is, want in de oudste Jden ge bruikte de mens reeds een opeen volging van gemakkelijk aanspreken de beelden, die door iedereen be grepen konden worden om mededelin gen te doen. Uit dit soort tekening, althans de vereenvoudiging er van, ontstonden de Chinese, Egyptische en Indiaanse lettertekens. Nu moeten we goed begrijpen, dat deze „striptekeningen" niet de opzet hadden die wij er tegenwoordig aan geven, neen, de oude tekeningen wa ren strikt functioneel, zakelijk be doeld en de uitgebreidheid van de tekeningen was eerder een handicap Hier twee plaatjes, bovenste vóór d« spreekt duidelijk een dreiging nit. Het onderste plaatje geeft het beeld weer na de censuur. Slechts dreiging in de woorden, niet bi het beeld. dan een artistieke aangenaamheid, zoals we dat heden zien. Het logisch gevolg hiervan was, dat zij cüe deze tekeningen moesten ge bruiken voor hun mededelingen, in de loop der tijden alles in het werk stelden om dit medium te veree- voudigen, 20 ontstond het schrift. Aan de andere kant handhaafde het stripverhaal zich echter als kunst uiting. De Bgypbenaren, de Grieken en la ter ook de Romeinen verwierven hierin een grote perfectie en pasten het toe op de wanden van hun tem pels en ate versiering op vazen ed. De strip werd toen gebruikt voor het uitbeelden van godenlevens en belangrijke historische feiten. Later heeft het Christendom deze methode overgenomen 4 gebruikt voor de bijbelse verhalen. Men ging dit aanwenden in blokboeken, gobe lins, tegeltableaus en wandschilde ringen, waarbij men dus in strip vorm het verhaal vertelde. De strip van vandaag De hedendaagse strip kwam op het tapijt door het voorbeeld van de pionier William Hogarth. Deze Engelsman presenteerde in 1735 zijn „A Rake's Progrr «1 plaats te de gesproken tekst in wolkjes, die uit de monden van de getekende personen kwamen. Hij maakte dus gebruik van wat wij nu „balloons" noemen. Na hem kwam de Zwitser' Rudolf Töpfer, die in samenwerking met de Duitser Julius TCell in 1845 de ge schiedenis van M. Cryptograme uit bracht, die in ons land bijzonder be kend en populair werd onder naam „Meneer Prikkebeen". Hier na volgden vele anderen en kwam de strip langzaam maar ?ker tot de populariteit en het niveau dat w'j tegenwoordig kennen. Het was de beroemde Amerikaanse krantenkoning Hearst die in 1897 be gon niet oon strip van een Duitse emigrant in zijn bladen op te ne men onder de titel „The Katzenjam- mer Kids", een Mot" rstrrp die een zeer groot succes werd. Hearst zag, dat deze strip ook door volwassenen gewaardeerd we-a en hij besloot een strip voor volwasse nen in zijn courant te gaan plaat sen. Hiertoe nam hij contact °P met Geo Mac Manus, die voor hem d« strip „Bringing up father" creëerde, die een ongelooflijk succes had. Zo zelfs, dat deze strip de tot nu to© langstlopende strip is, want nu na vijfig jaar wordt deze strip nog steeds gepubliceerd, als een van de beste strips van Amerika. Maar natuurlijk waren er ook ande ren die wel een boterham in de stripbusslness zagen. Zo ontstonden na verloop van tijd duizenden strips die met meer of minder succes in de couranten opgenomen werden. We behoeven hierbi maar te den ken aan beroemde stripfiguren als Mickey Mouse van Walt Disnc Popeye the Saiiorman va- Segar en dan de hedendaagse grootheden als Buck Rogers. Brick Bradford, Flash Gordon en onze eigen onvolprezen Tom Poes, Panda, KaprKoning Een deel van ee^ Egyptische strip. Twee mannen bezig stenen vaten «»t te boren. Hun conver satie staat in hicroglyphen tus sen hen in. Dit is d« „balloon" in ztfn primitiefste vorm. Voorbeeld v»n ©en hedendaagse kinderstrip met uitgesproken pe dagogisch kter, uitgegeven Heeft de strip een slechte invloed Br zijn veel mensen die in de strip een gevaar zien, door de invloed van deze beeldverhalen op 'e Jeugd. Dat is niet helemaal juist. Natuur lijk zijn er wel van die beeldroman boekjes te koop, die nu niet direct opvoedkundig genoemd kunnen wor den, maar dit laatste geldt niet voor de vele strips die men in de dag-, week,- dames- en jeugdbladen aan treft. Deze strips en ook een groot deel van wat er aan boekjes in de hendel is, komt van bonifide uitge vers, schrijvers en tékenaars, die zich houden aan de eisen die de in ternationale stripcensuur stelt. Ja, hoe gek dat ook mag klinken, men heeft indertijd ingezien dat het beter was zelf regels op te stellen en zich daaraan te hoeden, dam dat op een bepaald mo~ de overheid ging ingrijpen. Er bestaat een code boek over trips waarin de beper kingen tem aanzien van de inhoud en uitvoering nauwgezet zijn om schreven en op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam zien we diverse voorbeelden van striptekeningen voor en na de oen suur. Om te beginnen mag de mis daad of misdadiger nooit als iets moois, goeds of als een held gelan ceerd worden. Komt er eer misdaad in het verhaal voor, dan mogen de details hiervan niet worden weerge geven. Met 't leven van de justitie of andere personen waar respect voor nodig is, mag men niet de spot drij ven. Het goede moet in elk geval overwinnen en duidelijk ate het goe de herkenbaar zijn. zzouden we door kunnen gaan. Het verheugende is wel, dat voor zover er nog beeld re verschij nen cüe zich niet aan deze erecode houden, er '1 het publiek weinig be langstelling voor bestaat. Waaruit we zien, dat het gezonde gevoel voor normen bij de mens nog niet dood Is, zoals velen wel beweren. Wanneer we de tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam be zien, dan moeten we dat er naast de geschiedenis vac de strip zoveel materiaal aanwezig is, dat we een prachtig /erzicht krijgen van wat er In de wereld op dit ge bied gepresenteerd wordt en dan we ook zeggen, dat het ni veau over het algemeen ~ed te en stukken hoger ligt. dan wat eel pes simisten zouden willen geloven. (Nadmifc veefcodaot de Sociaal-Economische Raad thans voorbereidt over de begrenzing van de loonkostenstijging. Zoals bekend zijn de standpunten van werkgevers en van werknemers op dit stuk ver deeld. De heer H. J. de Koster heeft over deze loonkosten op de eind vo rige week te Eindhoven gehouden jaarvergadering van het Verbond van Nederlandse werkgevers gesproken. De werknemersorganisaties in de metaalnijverheid hebben aan de Fe deratie Metaal- en Elektrotechnische Industrie (de federatie van werkge vers) o.a. medegedeeld een verlen ging van de huidige CAO met enkele maanden zeer ongewenst te achten. Zij voelen, zoals reeds eerder is ge meld, onder de huidige omstandig heden meer voor een CAO met een looptijd van een jaar. De voorstellen van de werknemers organisaties tot materiële verbete ring van de CAO hebben o.a. betrek king op een nader vast te stellen ver hoging van de lonen, een verleng!' g van de vakantie met een eveneens nader te bepalen aantal dagen, wij ziging van de gemeenteklasse-inde ling, een verhoging van de vrouwen- lonen van 75 tot 90 procent van de vergelijkbare ïuannenlonen, wijziging van de overwerktoeslagen, verhoging van de toeslagpercentages voor de niet in tarief werkende ondernemin gen, verbetering van de pensioen aanspraken en bestudering van een verlenging van de ziekengelduitke ring tot maximaal drie jaar. LEIDSCHENDAM Tafeltennnis. - In de Bondsbeker- wedstrijden, welke voor de aanvang van de competitie worden verspeeld, hebben de VVV-teams in de hogere klassen - welke het vorig seizoen werden bereikt - geen opzienbaren de resultaten kunnen bereiken. Da mes 1 verloor in de 4e klasse in de 2e ronde, evenals heren 1 en 2 in de le klasse. Heren 3 verloor in de 3e- 4e-klasse in de le ronde en plaatste zich daardoor in de verliezersronde. Hierin behaalden zij diverse goede en royale overwinningen o.a. op Play Fair 2 en Reflex 2, zodat dit team a.s. vrijdag 19 oktober in de kantine van het PTT-gebouw aan de Binckhorstlaan in de finale uitkomt tegen Play Fair 1 (Leimuiden). Voor de competitie, welke na 22 oktober aanvangt, heeft VVV dit seizoen ingeschreven met 1 dames team, 3 heren-, 1 jongens- en 2 meis jesteams. Door het verlies van enkele leden o.a. door militaire dienst, wordt dit seizoen voor VVV een seizoen van handhaven der bereikte klassen. Heren 1 komt uit in de le klasse, heren 2 en 3 in de 2e klasse en da mes 1 in de 4e klasse. Op 24 oktober speelt VW 1 in Leiden tegen DOCOS 2. Op 25 oktober speelt VVV 2 thuis tegen MVO 1; VVV 3 thuis tegen ATC 2. Op 29 oktober speelt VVV 3 in Delft tegen Punch 1. Momenteel kan WV weer enige leden aannemen en kan men zich aanmelden bij het sekretariaat Mo lenpad 10, tel. 4089 of aan de trai ningszaal Duivesteynstraat (Dam- sight) op donderdagavond vanaf 7.30 uur en zondagmiddag vanaf 2.30 uur.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4