visie te ie visie Nieuwe uitgaven DE VERDREVENE VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 19 op heer v. d. Steenhoven verscheen reeds tweemaal op het scherm als ge sprekspartner in een forum o.m. over het vraagstuk van de zondagssport. Anton v. d. Steenhoven is momen teel directeur van een re.'amebureau en was vóórdien belast met de com merciële leiding van een dagblad concern. Televisi* VPRO op donderdag Het VPRO-programma, dat don derdagavond vulde, bestond uit drie elementen. Regisseur Leen van Dam en cameraman Wim Smits hebben in het Griekse dorp Vigla een toe vluchtsoord voor Roemeense en Rus sische vluchtelingen bezocht. Hoe de bewoners van dit dorp hun harde strijd voeren, liet de reportage „Wa ter naar Vigla dragen" zien. Niet al leen de Wereldraad van Kerken heeft zich met Vigla bemoeid, maar ook een drietal Nederlandse industriëen zoals uit het commentaar bleek. Van geheel ander gehalte was een her nieuwde kennismaking met de gooche- laat Peter Pit, in 1958 Nederlands kampioen. Liefhebbers zijn wel aan hun trekken gekomen in een helaas wat kort programma, dat tevoren was opgenomen. De harde show- bussines, waarin Peter Pit thans is ondergewompeld, heeft hem kennelijk goed gedaan; we hoorden, dat Pit thans in Amerika ook optreedt als acteur in toneelstukken en films. Voordat Kaj Munk's drama „Hij zit aan de smeltkroes" werd uitgezon den, hield de journalist Johan Wink ler uit Deventer een uitvoerige in leiding over persoon en werk van deze Deense predikant. Winkler is in ons land stellig de grootste kenner van het werk van Kaj. Munk. Zijn inleiding sloot welkom aan bij het spel. Hoofdfiguur was Max Croiset als professor Mensch, de archeoloog. Me de dank zij de regie var Jack Dixon en het spel *an de zes anderen heeft Croiset zich begeven in de bedoelin gen van Munk, dat anti-joodse gevoe lens in strijd zijn met de oprechte menselijkheid. De VPRO zal nog drie spelen van Munk uitzenden, in de vertaling van Winkler. Een programma in d - war „Een avond van Robert Stolz" heeft moeten plaats m. ken voor de tweede helft en de verlenging van de voetbalwedstrijd in Düsseldorf tus sen het Rotterdamse Feijenoord en Servette uit Fenève. Vour de een zal dat een tegenvaller zijn geweest, voor de ander een genoegen. Overigens blijft het programma met Stolz in petto. Nochtans heoben de liefhebbers van muziek zich kunne.i vermeien in Rondo sinfonico, op "deze avond met het Amsterdams Concertgebouw orkest als eerste van de elf Neder landse symfonieorkesten, die op de beeldbuis zullen worden belicht. Het is een prachtige uitzending gewor den met een instructieve en beeldrij ke inleiding van Ilse Wessel van de Avro-radio. In ie Litteraire ontmoe tingen had gastheer H. A. Gomperts, op origenele wijze de beide schrij vers Menno *er Braak en Eduard du Perron figuurlijk naast elkaar gezet, met herinneringen aan een glorieus verleden. Op deze avond hebben we ons even geërgerd aan Philippe la Chapelle jr. die spijkers op laag wa ter zocht, toen hij critische kantte keningen plaatste bij persberchou- wingen over de Amsterdamse ont groeningsaffaire. We bedoelen dat hij meer kritiek uitbracht op enkele na tionale dagbladen dan op de zaak waar het eigenlijk om begonnen was. Komende uitzendingen De Vara begint vanavond met Top of Flop en geeft later drie kwartier met Rudi Carell en het sterretje Ma- risol, de dansende, zingende en acte rende jonge Spaanse. Zaterdag bij de KRO is stellig hoogtepunt de Boyd Bachmanshow in Treslong te Hille- gom. Men weet intussen, dat de nieu we test „Dat geeft te denken" moet worden uitgesteld. Zowel zaterdag als zondagavond brengt de Eurovisie een directe reportage over de wereld kampioenschappen ballroom-dancing voor amateurs, in Berlijn. Zondag heropent de Avro haar „club des ve dettes" en brengt nieuwe kunstgre pen van Pierre Janssen. Vooraf gaat de tweede" aflevering van „De verde digers". Nieuwe quiz-master Het televisiepubliek zal a.s. woens dag kennis kunnen maken met een nieuwe quiz-master: Anton v. d. Steenhoven. Zijn leiding van het spel: „Zoek de zin op" voor de NCRV be tekent géén televisiedebuut, want de Aanzienlijke stijging van omzet Simon de Wit De gang van zaken bij Simon de Wit N.V. gedurende de eerste negen maanden van 1962 wordt, zo deelt de directie mede. gekenmerkt door een aanzienlijke stijging der omzetten in het kruideniersbedrijf. De in de loop van het jaar voornamelijk als gevolg van het tot ontwikkeling brengen van nieuwe activiteiten en de voortgaan de modernisering van het winkelap paraat aanmerkelijk gestegen kosten, konden hierdoor ruimschoots worden gecompenseerd. De ontwikkeling van de door de n.v. in het voorjaar verkregen deel nemingen en de integratie met het hoofdbedrijf, verkeert begrijpelijker- Radio DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met waarborgtertificaaL (Advertentie wijs nog in het stadium van ontwik keling. Ter gelegenheid van de aandelen emissie in juni van dit jaar sprak de directie de verwachting uit over 1962 over het vergrote kapitaal een zelfde dividend te kunnen uitkeren als in 1961 (9%). Hoewel de laatste maanden van het jaar steeds van groot belang zijn voor het uiteindelijk resultaat, meent zij onvoorziene om standigheden voorbehouden, deze uit spraak volledig te kunnen handha- Zo bidt de menheid. Door Wladimir Lindenberg. Pris ma nr. 736. Uitg. Het Spec trum, Utrecht-Antwerpen. In dez euitgave geeft de in 1902 te Moskou geboren (doch in 1918 met zijn familie naar Duitsland uitge weken) medicus-psychiater een over zicht van het gebedsleven in vele verschillende godsdiensten of levens beschouwingen in de wereld. De schrijver zelf zegt van zijn boek: '„Het is noch een theologisch, noch een filo sofische of een cultuur-historische verhandeling. Het wil niets anders zijn dan een algemeen begrijpelijke verzameling van wijzen van gebed en meditatie, zoals die bijna over de gehele wereld in verschillende en toch zeer veel overeenkomst verto nende vormen uitgeoefend worden." Het boek vraagt van de lezer (be grijpelijk) onderscheidingsvermogen. Moord achter de coulissen. Door Judson Philips. Prisma nr. 718. Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen. Een boeiende detective volgens het beproefde recept, spelend in kringen van het toneel. Langs de vele gebrui kelijke draden en wegen komt de speurder, hier onder de naam Change Tempest, tot de aanwijzing van de moordenaar. Liefhebbers van het genre zullen er ongetwijfeld genogen aan beleven. „Pastoe fotopocket", uitge geven door N.V. Huis Pastoe te Utrecht. Voor hen, die zich voor het eerst of opnieuw modern willen inrichten zal dit boekje een goede leidraad zijn. Een teveel aan bijkomstigheden op de foto's schaadt jammer genoeg wel eens de overzichtelijkheid van het getoonde. „Wat is dat voor een vlieg tuig?" door William Green. Uitgave Hollandiè N.V. te Baarn. Ook deze nieuwste uitgave, waarin wederom tientallen typen vliegtuigen zijn opgenomen, behoort op de boe kenplank van iedere vliegtuigherken- ner en luchtvaartenthousiast. Het boekje werd vertaald en van Neder landse maten voorzien door Hugo Hooftman. „Henry Miller, legende en waarheid", door Henk van Gelre. Uitgave Lannoo, Den Haag. In de zo langzamerhand wel over bekende „Humanitas-reeks" van deze uitgeverij wordt ditmaal het licht geworpen op de even verguisde als geëerde Amerikaanse schrijver Henry Miller. Ls hij werkelijk de pornograaf, waarvoor velen hem houden? stelt Henk van Gelre, die een persoonlijke vriend van de auteur is, als vraag. Hij geeft een uitgebreid antwoord o pzijn eigen vraag, ruimt misver stand uit de weg en geeft een zo'n breed mogelijke visie op Miller door een persoonlijk contact verkre gen. Voor men ooit aan een werk van Miller begint en zeker aan een van zijn boeken, die door menige criticus als vuilspuiterij wordt aan geduid is het zeker van nut eerst dit werkje van Van Gelre door te nemen. Het is een verrassend beeld van deze Amerikaanse auteur. „Geschiedenis van de mo raal", door prof. Crane Brin- ton. Uit het Engels vertaald. Uitgave Prisma, „Éet Spec trum", Utrecht. In twee pockets van 300 pagina's (bij elkaar dus de inhoud van een lijvig werk) een totaal overzicht van de moraal in de westerse wereld van af de oorsprong (het natieke nabije Oosten) via alle stromingen en tijd perken, die wij in onze geschiedenis gekend hebben, tot de hedendaagse maatschappij Brinton schrijft helder en van een academisch onderwerp weet hij een breed publiek begrijpelijke èn boven dien boeiende verhandeling te maken. Gast in Haarlemmermeer. Uitg. in opdracht van het ge meentebestuur van Haar lemmermeer. Met het doel in brede kring be kendheid te geven aan de mogelijk heden van en het reeds bereikte in de poldergemeente Haarlemmermeer, verscheen dit aantrekkelijk uitge voerde boekje. Jan Mastenbroek, die verantwoordelijk is voor het tekstge deelte, leidt in 8 „trips" de gasten door de gemeente en vertelt aan de hand van een aantal goede foto's vN.F.P.) veel wetenswaardigs. De za kelijke gegevens zijn up to date, zelfs de verkiezingsuitslag 1962 is als (los se) bijlage bijgevoegd. Bij een evtl. latere druk zouden enkele storende drukfouten te ver beteren zijn. „Kees Corvers vindt het avontuur", door A. de Beer. Helm Pocket. 12-15 jaar. Om slag en illustraties van: P. A. Donkersloot. N.V.: Hel mond, te Helmond. Als twee jongens alleen thuis zijn, bemerken zij dat een zeer geheim wapen, dat tijdelijk in hun huis ver borgen is, gestolen wordt. Zij gaan er achter aan. Maar het duurt heel lang en zij ondervinden benauwend veel voor zij weer in huis terugko men. „De zoon van de bereiager", door Karl May. Vertaald door H. H. Richel-Van der Hoog. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Weer een van die kostelijke boe ken van Karl May. Op de eerste blad zijde raakt men al geboeid. Het wordt steeds spannender als ook Winnetou, het beroemde opperhoofd der Rood huiden en zijn blanke vriend Old Shatterhand achter een beraamde misdaad van blanke avonturiers ko- „De schat in het Zilvermeer", door Karl May. Vert. J. Mey- knecht-Grossouw. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Vanuit het hele Wilde Westen zoch ten goede en kwade mensen, Indi anen en blanken naar een geheim zinnig meer dat een rijke zilverschat zou bevatten. Als men het eindelijk gevonden meent te hebben, is de le zer van dit boek aardig thuis geraakt in het: neerschieten, neersteken en scalperen. „Werkend Nederland in woord en beeld", door Lize Stilma. Uitg. Hollandia N.V., Baarn. Over een 50 bedrijven in Neder land, die tezamen de kern van onze Nederlandse industrie en export vor men. wordt in dit boek in een vlotte stijl verteld. Vooral aan jongelui be veelt de schrijfster dit werk aan, 'n aansporinj' door ons onderstreept. De vele foto's blijven echter jammer ge noeg vrijwel steeds in kwaliteit bij de tekst achter. ten", door Gabriël Gorris. Uitg. Thijmfonds, Den Haag. Een goede roman, spelend in de onderwijswereld van rond 1930. Van de problematiek in het onderwijs van die tijd zijn we nu wel volledig los gekomen. De manier, waarop Gorris over de toestanden in die tijd schrijft, vraagt echter toch de aandacht van de lezer voor zijn verhaal. „Geschiedenis van het Am sterdams studentenleven", gedenkboek t.g.v. het 330 - jarig bestaan van de Univer siteit van Amsterdam. Uitg. J. M. Meulenhoff, Amster dam. Over 'ertig jaar Amsterdams stu dentenleven jaren, waarin ook voor de universitaire wereld ontzag lijke veranderingen tot stand kwa men wordt in dit boek geschreven. Het boek s het waard om ook ge lezen te worden buiten de kringen van de academici. In dertig jaar heeft Nederland geestelijk een grote ont wikkeling doorgemaakt, een ontwik keling, die geleid we-d vanuit onze universiteiten. Van wat er achter de deuren van die universiteit waar achter de burger vrijwel nimmer de gelegenheid krijgt een blik te slaan in dertig jaar is gebeurd, wordt in deze uitgave veel openbaar ge maakt. Manta, door Hans Hass Uitg. Hollandia N.V., Baarn. De Mauta is een zeemonster uit de Rode Zee en zijn conterfeitsel dient als kleurige omslag van een boek over diepzeeduiken in deze zee, ge legen tussen Arabië en het vasteland van Afrika. Zestien pagina's met fo to's geven tegelijk met de beschrij ving van deze wonderlijke tochten in de zwijgende wereld van de zee een goede kijk op wat er leeft in de Rode Zee. Wat weten we eigenlijk nog weinig af van die ongelooflijke wereld onder de zeespiegel. Een fas cinerend boek. Griezelverhalen 2, door Gra ham Greene e.a. Prisma- uitgave, Utrecht. Dit is de tweede bundel „Griezel verhalen" voor mensen, die van .thrillers" smullen. Het zijn betrek kelijk „gewone" verhalen zonder on wezenlijke vampiers ei spoken, maar geschreven in een bepaalde grieze lige sfeer. Ook „griezelen" is wel eens gezellig, daar weet men op het toneel van r.e te praten. Kerk in beweging, door dr. B. v. Bilsen O.F.M. Uitg. Dekker en v. d. Vegt, Utrecht. Ter inleiding, maar ook ter begelei ding van het te Rome begonnen Con cilie is dit boek van de geleerde pa ter Franciscaan dr. v. Bilsen, een belangwekkend document. Het geeft op een gereserveerde en verantwoor de wijze uiting aan de vele wensen, welke er in de Kerk en onder de Ka tholieken leven ten aanzien van her vormingen, welke in onze moderne tijd noodzakelijk worden geacht. De Kerk is nu eenmaal een instelling, welke voor de mensen is gegeven en dient zich derhalve te ontwikkelen tegelijk met nieuwe inzichten van de mensen en daaraan leiding te geven. Nieuwe inzichten hebben zich de laatste tijd baan gebroken en nieu we perspectieven hebben zich ge opend en juist om daarin orde te scheppen is het Concilie door Paus Johannes bijeengeroepen. Ofschoon de schrijver bepaalde hernieuwingen zelf verantwoord acht en dus ver dedigt, beperkt hij zich ten opzichte van vele andere tot een signaleren van de verschijnselen zonder 'n oor deel uit te spreken. Ook geeft hij ter verheldering een synthetische be schrijving van voorafgaande vernieu wingspogingen, welke zich door de gehele Kerkgeschiedenis hebben voorgedaan. Het boek is geschreven voor ontwikkelde lezers, die er veel nut van zullen hebben. Vanzelfspre- Ken zullen niet allen het eens zyn met de geopperde nieuwe ideeën, maar dit behoeft geen beletsel te zijn om er kennis van te nemen. In elk geval wordt wel duidelijk, dat er een nieuwe mentaliteit groeiende is in de Kerk, welke grote mogelijkheden voor de toekomst in zich sluit. Hartkwalen, voorkoming en genezing, door Eugene B. Mozes. Uitg. Het Spectrum Utrecht. We zijn in de tijd van de popula risering der medische kennis. Daar is geen bezwaar tegen, als maar niet de leek in het bezit komt van de halve waarheid, die eerder geeste lijke ballast dan dito bezit is. Met boekjes als dit over hartkwalen be staat dit gevaar niet. De leek wordt op rustige wijze voorgelicht over 'n gezonde levenswijze. Het hart speelt als motor in de gezondheid van de mens een belangrijke rol. Statistie ken wijzen uit, dat hartgebreken bo venaan de lijst staan van doodsoor zaken. Het heldere uur, door Jan Mens. Uitg. Kosmos Amster dam-Antwerpen. In dit boek geschreven door een geboren verteller kan de lezer de kennismaking met Marleen uit een vorige roman van Jan Mens hernieu wen. Het onvervuld verlangen naar een kind van 'n jonge vrouw is de motief in dit verhaal. Prisma Puzzels, door J. Kool stra. Uitgeverij Het Spectrum Utrecht. Dit boekje is het vijfde in de serie kruiswoord-puzzle-verzamelingen. .Raadsels om de heksenhoek', door Malcolm Saville. Pris- ma-Juniores. Uitg. Het Spec trum, Utrecht. Tussen rotsen, waarover griezel verhalen de ronde doen, richten een groepje bevriende kinderen een club op. Onder de leden is een negen jarige tweeling die een geweldige fantasie hebben. Daardoor komen zij in grote moelijkheden en doen, he laas te lar.t, een verbijsterende ont dekking. „Het geheim van de zeven hekken", door Malcolm Sa ville. Prisma-juniores. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Wie „Raadsels om de heksenhoek" gelezen heeft, ontmoet goede, oude bekenden. De leden van de Eenzame sparreboomclub. De leuke tweeling doen weer hun uiterste best de boel in de war te sturen. Maar ten slotte zijn zij het, die een eenzame oude man weer gelukkig maken. „Het raadsel van Rilloby", door Enid Blytton. Vertaling door S. M. H. Horrevorts- Hueber. Illustraties van Gil bert Dunlop. Een hele reeks geheimzinnige dief stallen. Het duurt lang voor de dader gevonden is, maar dat is niet te ver wonderen want het is een heel bij zondere dief. „Ontmoetingen met dieren", door Gerald. Durrell. Ver taald door Chr. Hilsum-Beu- ckens. Illustraties van Ralph Thompson. Uitg. Het Spec trum, Utrecht. Wat moet het heerlijk zijn zo met dieren kunnen omgaan als de schrijver. Ieder dier is hem lief. Of het nu een egel, aap of kangeroe is, een nijlpaard, spitsmuis of spin. Zijn zorg voor de hem toevertrouwde die ren is volmaakt, dag en nacht. Een prachtmens en daardoor ook een prachtboek. Groen land, zwarte mensen, door dr. P. K. Huibregtse Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. Door de Forum Boekerij is in een fraaie uitvoering deze reisbeschrij ving va" dr. Huibregtse uitgegeven met steun van het Prins Bernhard Fonds. De auteur beschrijft daarin zijn ontmoetingen met de mensen in Mauretanië, Senegal, Guinea, de Ivoorkust, Niger, Opper Volta en Soedan. Deze streek van Centraal Afrika tot nu toe nog weinig in de publicite:' gekomen in 'egenstelling met de Kongo b.v. of Algerië, maar het is daarom juist zo interessant kennis te nemen van dit land en dit volk in al zijn schakeringen en fa cetten. Voor nenigeen zal dit boek een openbaring zijn van het onbe kende Afrika, een werelddeel dat wel in opkomst is. door Louis de Bourbon 12 Het neusje droeg rimpels en de lippen staken als een tuitje naar voren. Het was een kinderlijk gebaar, dat Karl vertederde. Ze is eigenlijk nog een kind, dacht hij. Ik heb haar gewekt uit haar sprookjesdroom, uit de warmte van haar kinderslaap en haar naakt, de koude werkelijkheid ingejaagd. Door mij heeft ze, veel te vroeg, de strijd om het bestaan leren kennen. Hoe onbezorgd en vlekkeloos was ze nog, toen ik haar voor het eerst in mijn armen had. Een onbeschreven blad. Waarop ik, in kortsachtig tem po, de hiëroglypen van mijn onrust en twijfel, van mijn hartstocht en mijn ik-zucht en nu van mijn wan hoop heb neergeklad. Hij legde zijn wang tegen de hare en voelde opnieuw de warmte van de slaapblosjes. Alles aan haar was zacht en jong. Verdroomd en innig. Een bloem, die nauwelijk ontloken is. Zou zij de plotselinge nachtvorst van de zorgen, de storm van dit leven met hem kunnen doorstaan? Zij stond op van zijn knieën en zei, met die merkwaardige klank in haar stem, die geen tegenstand duldde: En nu ga je slapen, Karl. Op commando? vroeg hij, glimlachend. Ik blijf bij je. Ik zet deze stoel aan je bed en ik houd je hand vast. Zo, nu schud ik je kussen op. En ik zal zachtjes voor je zingen. Alles komt weer goed Heb een klein beetje moed Soms slaat ons het donker van de nacht Maar elk leed, elke zorg gaat voorbij En dan straalt weer geluk, voor jou en voor mij. Zij hoorde het regelmatig rythme van zijn adem. Een ijl geluid, dat zwaarder en zwaarder werd, van slui mer tot slaap. Hij sliep, maar haar hand kon geen afscheid nemen van zijn hand. En vertederd rustte haar blik op zijn welgevormd gelaat. Nu zijn ogen ge sloten waren, zyn gelaatstrekken in rust en overgave aan het onbewuste, leek hij een knaap, een kind. Om de mond waren niet meer de groeven van twijfel en spot. Tussen de ogen niet meer die rimpels, die zich vorm den, als hij vorsend keek, met die blik, waaruit kracht sprak en vast beradenheid, maar soms ook min achting. Nu was hij weerloos. Zij voel de het opeens als een groot blijk van wantrouwen, dat hij haar als de bewaakster over zijn slaap had ach tergelaten. Arme jongen, dacht ze. En het is om mij, dat hij dit meemaakt. Ik weet, wat het hem kost, van mij ook maar het geringste aan te nemen. Bij alle vernedering, die men hem aan doet, is deze vernedering het pijn lijkst. Het was mijn egoïstisch drij ven, dat hem gedwongen heeft, zijn lot met het mijne te verbinden. Om dat ik het wilde, omdat ik dag en nacht naar hem Verlang. Ik laat je vrij, heb ik gezegd, je moet je nooit aan mij gebonden voelen. Waarom? Omdat ik toevallig een betrekking heb en jij niet? En ik nu, wat ik te veel heb voor me zelf, met jou deel? Maar zij wist, dat hij dit niet kon aanvaarden. Ondanks al zijn theo- riën vol cynisme, was zijn wezen doortrokken van een ridderlijkheid, die hij, al zou hij het willen, niet kón verloochenen. Als zij de moed had gehad uit zijn leven te treden op het ogenblik, dat hij er behoefte aan had gehad vrij en alleen te zijn, toen zijn vader ge vangen genomen werd, dan zou hij nu die drukkende zorg niet voelen, dan zou hij al lang de kracht gevon den hebben zich te herstellen. Als iemand in staat was de omstandig heden naar zijn hand te zetten, dan was het wel Karl Schwengler. Maar zij, Friedl Maschwa, met haar ik zuchtige liefde, hield hem tegen, hield hem gevangen en gekluisterd. Dat dacht ze. En toen ze, even later, in de grote re voorkamer, die tegelijk hun zit- en eetkamer was, in haar eigen bed stapte, dacht ze verder. Ze herin nerde zich haar vroegere jonge meis jes-droom, vol licht en muziek, vol vrede en schoonheid. En liefde. En de rijke prins, die zoveel leek op Karl, maar die gekleed ging in een herme lijnen mantel en die haar halen kwam in een koets met twaalf paarden, een koets, die straalde en fonkelde van goud en diamanten. En een zelfde wens, even sterk, neen sterker, krampachtiger nog dan vroeger, vervulde haar, dat die droom werkelijkheid zou worden. Maar dan, terwijl ze verder liep op de weg van haar verbeelding, wist ze plotseling met grote stelligheid, dat ze die prins met al zijn rijkdom en weelde zou afwijzen, o, vriendelijk en glim lachend en niet zonder weermoed, maar toch, afwijzen zou ze hem. En •ds hij haar de wereld tonen zou, in die ene oogflits, die slechts de ver beelding kent, haar al heerlijkheden zou wijzen, die hij haar, dank zij zijn onuitputtelijke rijkdommen, schen ken kon: paleizen, om te bewonen, tuinen en bossen, zeeën om te reizen naar verre, exotische landen, feesten van dag en nacht, muziek en dans en alles, alles wat de vindingrijkste mens zich als genieting kan voorstel len, dan zou ze de ogen sluiten, glim lachen, misschien met een betraand gelaat, maar ze zou hem afwijzen. Ze zou zich afwenden, blindelings liefst, zij zou langs de haveloze, ontverfde deur de Fortshausstrases 44 binnen gaan, hopend dat, dit keer, de lift in tact zou zijn. Ze zou naar de 5de etage opstijgen en Karl begroeten, of er niéts gebeurd was. Want zolang hij haar nodig had, zou ze bij hém zijn. En zelfs als hij haar niet meer nodig had, dan zou ze smeken bij hem te mógen blijven. Want ze wist: al de weelde, al de rijkdom der wereld zouden haar verlangen naar hem niet kunnen verdrijven. Liever in armoe en ontbering aan zijn zijde, dan over vloed en weelde zonder hem. VI. TJABEBENGI, DE JONGE NEGER. Het was na een soortgelijke zomer nacht, doch twee jaar later, dat Karl 's ochtends ontwaakte in hetzelfde kleine kamertje op de vijfde verdie ping van het huurhuis aan de Forst- hausstrasse 44. Hij sloeg zijn badjas om en ging naar de voorkamer. Friedl was er niet. Ver en verward rumoer drong van de straat langs de grauwe, bouwvallige gevel omhoog. Zware vrachtauto's, die uit de garage, recht beneden hem, langzaam de smalle straat inbogen; de roep van een vod denkoopman; de luide, snaakse groet van een bakkersknecht naar een col lega, het hoog, schel geluid van vrou wenstemmen, die elkaar van raam naar raam biizonderheden toeriepen

Leidse Courant | 1962 | | pagina 19