Biewenga sprak in Landbouwschap over de hulp aan landbouw Ook kredietregeling na betaling w"at d^nda^eldeï'op^^onTbleS KNAAPJE OVERLEED NA HONDEBEET AAN HONDSDOLHEID MEERPOEL'S DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 De voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, heeft in de gistermorgen gehouden bestuursvergadering in een openingsrede, waarin hij over het landbouwbeleid voor het komende jaar en ever de huidige moeilijkheden in de landbouw sprak, gezegd van mening te zijn dat aan de gemengde bedrijven hulp moet worden geboden. De toeslagen voor de gemengde bedrijven, zo zei hij, zullen naar de mening van het dagelijks bestuur gebaseerd moeten zijn zowel op de op pervlakte cultuurgrond als op de veredelingsgraad (het aantal varkens of kippen). Het uit te keren bedrag zal wellicht aan een maximum moeten worden gebonden. Wil deze door het landbouwschap gewenste toeslag regeling - die nog nader moet worden uitgewerkt - een wezenlijke steun betekenen voor de gemengde bedrijven, dan zal zij volgens de heer Bie wenga ettelijke tientallen miljoenen guldens kosten. ling met vroeger, toen er tienduizen den losse arbeiders waren, zijn er nu 65 70.000 landarbeiders met een vast jaarcontract. Hij achtte dit feit van belang met het oog op de door het landbouwschap steeds voorge stane politiek van volledige werk gelegenheid. Als er speciale maatregelen voor de lonen in de landbouw nodig zijn, dan houden de algemene richtlijnen voor het loonbeleid de mogelijkheid daartoe, in, meende de heer Van der Ploeg. Reeds voor 1 januari, zo meende 111 q te verwachten hebben; wordt daar- Vün nilflP ccnillfipil mee gewacht tot voor 1 mei, dan vcill UUUC öbllUiULll ontstaat een chaotische toestand. o-w 0 Met vernietiging van een besluit £L jaar f van b- en w- van Woensdrecht heeft J de Kroon een aantal voorwaarden ge- schapen voor de aan de N.V. „Avio- De regering is voornemens de leef- landa", maatschappij voor vliegtuig tij dsgrens voor het actief kiesrecht bouw oorsronkelijk onvoorwaardelijk terug te brengen tot 21 jaar. Zij is gegeven vergunning tot het oprich- van oordeel, dat in de leeftijdsgrens ten van een reparatie-inrichting voor voor het passief kiesrecht voor het vliegtuigen. lidmaatschap van de tweede kamer -vr j- v (30 jaar) voorshands geen wijziging K aanleiding van een tegen het hr rv&srïï? hi7ToxVopne£fT? dd:ecommdiesSïePenbai'eHVergafridnÊVan hetalgemeen°de°hh!der tengevolge ken uit^e tweede aanwez.gheid van. de* vlj/g- basis „Woensdrecht met in ernstige mate zal toenemen door het lawaai VIJFTIEN MEI 1963: dat zal worden veroorzaakt door de VERKIEZINGEN VOOR DE nieuwe reparatie-inrichting. Wel TWEEDE KAMER heeft de Kroon de noodzaak aanwe zig geacht aan de vergunning voor- De verkiezingen voor de tweede waarden te verbinden. Een dezer kamer zullen op vijftien mei 1963 voorwaarden is, dat geen werkzaam- worden gehouden, zo heeft de rege- heden mogen worden verricht tus- ring besloten. Dit heeft de minister sen 19.00 en 7.00 uur. van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus gisteravond eveneens in de openbare vergadering van de com- f hailffpiir OVPrlpflpn missie voor binnenlandse zaken me- uldUllcul OVCIlCUCIl De minister deelde verder mede, HH begrafenis VRI1 dat de daarmede samenhangende wij- j» i j i zigingen in de grondwet deze week 16112(1126 VCrkCCrSQOQC wel bij de tweede kamer zullen wor- den ingediend. De 34-jarige buschauffeur G. L. Zantvoort ,die vorige week donderdag op de Rijksstraatweg te Haarlem be trokken was bij het dodelijk ongeval met de 14-jarige Wim Kroezen, is gis- De zaterdag uit de Leeuwarder teren aan een hartverlamming over- strafgevangenis ontvluchtte W. M. is leden. dinsdagavond gesignaleerd op'n veer- Hoewel de chauffeur geen schuld pontje over het Kolonelsdiep te Koot- had aan het ongeluk heeft het ge- stertille, waar men bezig is met her- beurde hem zeer sterk aangegrepen. v stelwerkzaamheden aan de brug. De Gisteren nadat hij de begrafenis van van de belangstellenden op de publieke tribune bij de eerste openbare rijkspolitie in de gemeente Acht Kar- het jeugdige slachtoffer had bijge- commissievergadering in de Tweede Kamer was cabarettier Sieto Hoving, spelen heeft een i speurtocht ingezet woond, kreeg hij in zijn woning een die met gespitste oren de vergadering volgde. Zijn commentaar zult u die tot nu toe zonder succes bleef. hartverlamming. ongetwijfeld binnenkort In „Tingeltangel" kunnen volgen. Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft woensdagochtend in het Amsterdamse Hiltonhotel de IFALPA-conferentie geopend. De INFALPA (International Federation of Airline Pilots Associations) is de overkoepelende orga nisatie van 47 nationale pilotenverenigingen. Zij vertegenwoordigt in totaal ongeveer 26.000 beroepsvliegers In de burgerluchtvaart. Op de foto prins Bernhard tijdens zijn openingswoord. Diagnose staat definitief vast: KLEINE HOND BEET NOG MEER MENSEN De gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst te Amsterdam heeft gisteravond van het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid te Utrecht bericht ontvangen, dat de diagnose rabies (hondsdolheid) van het op 8 september overleden 31/»- jarige jongetje Adrie Egthuizen de finitief vaststaat. Zoals bekend werd dit ventje op 27 juli gebeten door het beruchte witte hondje, dat daags daarna is afgemaakt. De GGenGD heeft gisteren ne gentig vaccinaties verricht: zestig herhalingen en dertig nieuwe inen tingen. De dienst zal ook zaterdag en zondag de vaccinaties verrichten. De twee meisjes met haar spaniel die op 27 juli op de Westermarkt door het witte hondje werden aan gevallen zijn bekepd. Een tante bij wie zij logeerden heeft de meisjes bij de GGenGD gemeld. De meisjes 'zijn toen niet, de spaniel werd wèl gebeten. Het dier is ziek doch blij kens een verricht onderzoek is het ziektebeeld (nog) niet dat van rabies. Verdachte honden onderzocht Dr. H. Scholten, inspecteur van de vee-artsenijkundige dienst te Haar lem heeft gistermiddag in Amster dam enkel „verdachte" honden on derzocht. Voor eerst het dinsdag avond op zijn advies in quarantaine genomen bruine hondje van de heer L. uit de Nieuwe Brugsteeg, waarbij een dierenarts verschijnselen van hersenaandoening had geconstateerd. Dr. Scholten hoopt over enkele da gen een positieve diagnosa te stellen. Het dier blijft ter dagelijkse obser vatie opgesloten. Voorts heeft dr. Scholten een niet opgesloten hond onderzocht die des tijds is gebeten door het op 28 juli afgemaakte witte langharige hondje dat o.a. op 26 juli een beet toe bracht aan de 3V2-jarige Adrie Egt huizen, ten gevolge waarvan dit ventje op 8 september is overleden. Bij die tweede gisteren onderzochte hond kon dr. Scholten geen enkel verdacht verschijnsel constateren. Het zoeken naar dieren die gebeten zijn door het witte hondje, waarvan volgens dr. Scholten wel vaststaat dat het aan hondsdolheid leed, wordt onafgebroken voortgezet. Weer bijtgrage hond gevangen Gistermiddag heeft de Amsterdamse politie weer een hond gevangen en in quarantaine genomen, namelijk 'n foxterrier die zich in de Kerkstraat zeer venijnig gedroeg en een nog onbekende circa 18-jaxige jongeman een beet toebracht. Op raad van een voorbijganger was deze jongeman naar het Binnengasthuis gegaan. De portier wees hem de weg naar de verbandJ'.amer doch hij heeft zich daar niet gemeld en evenmin bij eni ge andere medische of politiële in stantie. Uit de gegevens waarover de Am- Minister voelt niets voor veranderingen in het kies-systeem De minister van binnenlandse za ken, mr. E. H. Toxopeus heeft gister avond in de openbare vergadering van de commissie voor binnenlandse zaken in de tweede kamer ondermeer medegedeeld, dat hij voorshands niet voornemens is het verbinden van lijsten der verkiezingen weer moge lijk te maken. Deze lijstverbindingen waren wel mogelijk toen de tweede kamer nog 100 leden telde. De minister herinnerde eraan, dat de minister-president bij de onlangs gehouden algemene politieke beschou wingen reeds bezwaren had geop perd tegen het weer mogelijk maken van verbinding van lijsten. De minister achtte het van belang sterdamse GG en GD nu de beschik king heeft gekregen blijkt, dat er nog meer personen, dan de drie waarvan gistermiddag melding werd gemaakt, op 27 juli door de kleine witte lang harige hond, die vermoedelijk met hondsdolheid besmet was, zijn gebe ten. Mevr. G. Spier-Rond, die zelf nabij de Westermarkt door dit hondje werd gebeten, meldde zich gisteren bij de geneeskundige dienst en vertelde, dat er voorts nog een moeder met een kindje en een oudere jongen daar door het dier werden aangevallen en gebeten. Tezamen met mevr. Spier hebben zij zich in een apotheek op de Rozengracht hun bijtwonden la ten verbinden. Deze laatste drie per sonen hebben zich nog niet bij de GG en GD gemeld. Gisterochtend heeft zich nog een vrouw onder behandeling gesteld, die eveneens in de buurt van de Wes termarkt door het 1 vitte hondje is gebeten. Voorts zijn bij deze dienst onder behandeling een 55-jarige vrouw en een 3-jarig kindje, die op de fatale 27e juli in de Karthuizer- straat door een hondje werd gebeten, waarvan het signalement grote over eenkomst vertoont met het hondje dat he 3-jarige knaapje heeft ge beten dat op 8 september is over leden. dat het voor de kiezer niet te inge wikkeld moet worden gemaakt. Het is helaas niet zo, aldus de minister, dat alle kiezers weten waar zij bij het kiezen aan toe zijn. Publicaties van verbonden lijsten betekent geens zins dat de kiezers dan ook weten wat dit betekent. De heer Smallenbroek was van oordeel dat de minister de kiezers te laag aanslaat. De minister bleef van oordeel dat het beter is de zaak te laten zoals het thans is. De kieswet mag, zo zei hij, niet als katalisator dienen voor al of niet gewenst geachte verbin dingen. De mogelijkheden van stemmen per brief, aanbevolen door mr. Beer- nink, wilde de minister nog wel eens mede in beschouwing nemen, maar hij was voorshands van oordeel, dat de mogelijkheden tot knoeierij door dit middel niet minder zullen wor den, vergeleken bij die van stem men bij volmacht. Hij wilde de kies raad nog wel eens om advies vragen over deze zaak. De minister was niet geneigd ver andering in de kiesdeler te brengen, zoals was gevraagd. Leeftijdsgrens actief kiesrecht Daarnaast kan volgens het dage lijks bestuur van het Landbouw schap een kredietregeling, gepaard gaande met rentefaciliteiten en een soepele aflossingsprocedure, wellicht onder borgstelling van het rijk, niet worden gemist. Hiervan moeten in beginsel alle gemengde bedrijven, die in het afgelopen jaar, vooral als gevolg van de afzetsituatie in de veredelingssektoren in moeilijkhe den zijn gebracht, kunnen profite ren. Het gaat dus niet alleen om consolidatie van kortlopende schul den. Ook bedrijven, die reeds hun schulden hebben betaald en mis schien juist daardoor in liquditeits- moeilijkheden zijn gekomen, moeten voor de kredietregeling in aanmer king kunnen komen. GESPREK Het dagelijks bestuur had gehoopt, aldus de heer Biewenga, in de be spreking met de minister op 4 okto ber jl. een concrete toezegging te verkrijgen tot ondersteuning van de gemengde bedrijven. De minister kon deze toezegging niet doen en beperkte zich tot het voorstel, een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheden om de gemengde bedrij ven te helpen. Dit was voor het da gelijks bestuur van het Landbouw schap aanlei ing - mede tegen de achtergrond van het gesprek over het landbouwbeleid 1962/63 in het algemeen - ook dit onderwerp aan de orde te stellen in het dinsdag gevoerde gesprek met de regering. Over dat laatste gesprek zei de heer Biewenga alleen, dat de rege ring niet iets bepaalds heeft afge wezen, maar dat hij anderzijds de indruk heeft, dat de regering niet met het Landbouwschap van oordeel is dat de toestand zó ernstig is en dat er op korte termijn iets voor de gemengde bedrijven moet wor den gedaan en daarnaast op langere termijn iets op het gebied van lo nen en prijzen. De heer Biewenga wilde zich echter ook niet al te pes simistisch uitlaten. PRIJSNIVEAU VERHOGEN Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is van mening, dat in het kader van het markt- en prijsbeleid het prijsniveau van de gegarandeerde landbouwprodukten aanzienlijk moet worden verhoogd. Deze verhoging moet uit de volgende drie elementen bestaan: 1. Ruimte voor een verbetering van de beloning van de landarbeid (zowel de arbeid in loondienst als de arbeid van de boer en gezins leden) van 8 procent, dat is de helft van de door het Landbouwschap be rekende achterstand van 16 procent. 2. Compensatie van de prijsstij ging der kostenfaktoren, voor zover deze uitgaat boven de door produk- LAWAAI IN WOENSDRECHT tiviteitsstijging verkregen kostenver laging. 3. Verbetering van de rentabili teit ter stimulering van de noodzake lijke aanpassing aan de landbouw ondernemingen. De heer Biewenga meende, dat de ze drie elementen kunnen leiden tot een verhoging van het opbrengstni veau van alle gegarandeerde pro- dukten van ongeveer 8 procent. Om de arbeiders in loondienst deel te doen hebben aan de door het markt- en prijsbeleid te scheppen ruimte voor het inhalen van de helft van de achterstand, dienen de uurlonen in de landbouw op korte termijn met tien cent te worden verhoogd, en zal met ingang van het nieuwe CAO-jaar, dus per 1 mei 1963, de achterstand op het punt van de arbeidtstijden voor een belang rijk deel moeten worden ingehaald. Dit alles onverminderd een verbe tering van de arbeidsvoorwaarden op grond van de trendmatige pro- duktiviteitsstijging. VERWACHTING BESCHAAMD De heer Biewenga zei, dat de me morie van toelichting bij de land bouwbegroting zijn door de troon rede gewekte verwachtingen, dat de regering voldoende oog heeft voor de moeilijkheden van de Nederland se landbouw, heeft tegengesproken. Voor een krachtige steun aan het bedrijfsleven in de overgangsfase naar de EEG, waar de troonrede van sprak, biedt de landbouwbegroting echter weinig perspektief. Ten aan zien van het door de Nederlandse regering te voeren landbouwprijs- beleid in 1962/1963, waarvoor de EEG-regelingen nog ruimte laten, laat de memorie van toelichting ons in het duister, aldus de heer Biewen ga. Het Landbouwschap meent, dat de rentabiliteit van de landbouw voor 1962-1963 aanzienlijk gunstiger zal moeten zijn dan in de voorcalculatie als verwachting is uitgesproken, ten einde de werkers in de landbouw een redelijke beloning te doen ont vangen en de economische positie der landbouwbedrijven te verster ken. ARBEIDERS VERTREKKEN De afgelopen tien jaar, aldus het bestuurslid S. van der Ploeg, hebben zeventigduizend betaalde krachten de landbouw verlaten. In tegenstel- De heer C. J. van der Ploeg, voor zitter van de Kath. Landarbeiders vereniging „St. Deus-dedit", was ver baasd over een door minister Marij- nen gedane mededeling, dat het be stuur van de KNBTB (de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond) zich distancieert van een pu- blikatie in „Boer en Tuinder", het orgaan van die bond, waarin het be leid van de minister aan een kriti sche beschouwing is onderworpen. r - cl:. een prima elektrische 1395.- i NAAIMACHINEBEDRIJF BREESTRAAT 171 TELEF. 24815 LEIDEN (Advertentie) DRIE MEISJES DOOR AUTO AANGEREDEN Op de Noordelijke Parallelweg in Arnhem zijn drie meisjes aangereden door een personenauto. De 9-jarige Alfrina Knoops werd bij deze aan rijding zodunig gewond, dat zij kort daarop in een ziekenhuis is over leden. Een 10-jarig vriendinnetje liep een hersenschudding op en het derde meisje werd licht gewond. De aanrijding ontstond doordat 'n personenauto een vrachtwagen wilde inhalen op het moment dat de be stuurder van de vrachtwagen naar links wilde afslaan. De bestuurder van de personen auto week toen uit en reed daarbij de meisjes aan. Een winterjak met vaste kap van zwarte met bruine mohair uit de col lectie van Morland. Getoond door Isabel Babiaska en gezien in Londen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9