WAT IS EIGENLIJK HONDSDOLHEID JONG STUDENT ERNSTIG SLACHTOFFER VAN ONTGROENING mzebotteljam... is zo gezond FELLE KRITIEK IN VERGADERING VAN KAMERCOMMISSIE OP BURGEMEESTERSBENOEMING LICHTE BRIGADE EEN JAAR IN DUITSLAND Open een nieuw koffie-tijdperk Van Nelle's DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 OE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Een van de slachtoffers van de wonding aan een ongelukkige hoofd ontgroening bij het Amsterdamse stoot moest toeschrijven. Studentencorps is nog niet hersteld Bij zijn thuiskomst vertelde hij zijn van de gevolgen van een hem met moeder dat het geen bloed maar rode een hockey stick toegebrachte slag verf was dat zy op zijn hoofd zag. tegen het hoofd. Een neurologisch Toen de volgende ochtend zijn kus- onderzoek heeft uitgewezen dat zijn sensloop van bloed doordrenkt was hersenen zijn gekneusd. Een nader deed hij zijn ouders het hem inge- onderzoek zal moeten uitwijzen of de prente verhaal van de ongelukkige nog steeds onder neurologische be- stoot, dat hij later ock tegenover de handeling zijnde jongeman zijn stu- dokter volhield. De ouders waren in die wel zal kunnen voortzetten. Nog lussen door een anoniem telefoontje elke ochtend hij het wakker worden van de ware oorzaak in kennis ge- heeft hij hoofdpijn. steld Niet in de NIA-societeit maar op Volgens de n oeder heeft de behan een kennismakings bezoek aan een delende neuroloog verklaard dat de dispuut - nu ongeveer vier weken slag dodelijk zou zyn geweest als zy geleden - moest de jonge student, 'ets ager was aangekomen. De vader naar eerst thans bekend is geworden, he<f een ^acht '"Gediend by de toestaan dat een ouderjaars hem een rector-magn.ficus van de universiteit bal op het hoofd legde die deze er van Amsterdam. Zoals bekend wordt met zijn stick zou afslaan. In plaats de ingekomen klachten en na de van de bal werd het hoofd van de dlt Jaar b« de ASC. to®?fpa,ste nt" jongen geraakt, en wel zo hevig dat Sr°eningsmethoden in het algemeen hij bewusteloos neerviel. Hij werd op n diepgaand onderzoek ingesteld, een bed gelegd en toen hij weer bij kennis was gekomen naar huis ge bracht. Hem was uitdrukkelijk te verstaan gegeven dat hij zijn ver- Zwaardemaker; NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER (Advertentie) IN NEDERLAND ken den we hondsdolheid eigenlijk alleen nog maar van horen zeggen. Ieder een weet, dat op 't ogen blik weer enig gevaar voor het optreden van die ziek te bestaat. Daarom is het gewenst, dat men iets na ders weet over het ont staan en de verschijnselen van het lijden dat de we tenschappelijke naam ra- korte tijd. bies of ook wel lyssa draagt, en in de volks mond hondsdolheid heet. gelijk te verhinderen, dat rijs werd aangegeven, het hondsdolheidsvirus Het vaccin kan ook wor- wordt opgenomen en zich den gebezigd om dieren vastzet in het centrale ze- profylaktisch (d.i. voorbe- nuwstelsel. Er is verschil hoedend) tegen de ziekte in gevaarlijkheid al naar te beschermen. Hiervan de diepte van de wond en wordt gebruik gemaakt bij het door een beet getrof- wettelijke maatregelen om fen lichaamsdeel. De wond hondsdolheid buiten ons in het gezicht is het ergst land te houden; ingevoer- want die geeft kans op uit- de honden en katten moe- breken van de ziekte na ten deze onvatbaarmaking hebben ondergaan. Straf Amsterdamse studenten onvoldoende De rectoren (voorzitters) van de 8tudentencorpora van Algemene Senatenvergadering, die gisteren in Amersfoort vergaderden, hebben van daag een verklaring afgelegd over de straf (een berisping), die de senaat van het Amsterdamse Studentencorps Waarom een liberaal in N.O. Polder? Kiesdeler en nieuwe salarissen ministers de Kiesdeler moet worden terugge bracht tot één procent van het aantal uitgebrachte stemmen. De motie, die hierover door de CH is uitgebracht richt zich niet tegen de partijen maar DE ZIEKTE wordt te weeggebracht door 'n vi rus. Dat virus kan door de beet van een aan deze be smetting lijdend dier in bijna alle gevallen is dit een hond, een enkele keer een kat, ook wel eens '-en wolf, vos of ander in het wild levend dier met 't speeksel in het lichaam van een mens terechtko men. In verband daarmee is het duidelijk dat een door hondebeet ontstane wond, wanneer men vermoedt dat deze gevreesde infec tie in het spel kan zijn, nog zorgvuldiger moet worden behandeld dan an ders! Met deze maatregel wordt beoogd zoveel mo- VIRUS KAN ZENUWSTELSEL AANTASTEN OVER HET ALGEMEEN WANNEER DE ziekte- echter b -.taat er 'n lange symptomen zich eenmaal incubatietijd, namelijk drie vertonen is meestal géén weken tot een paar maan- redding meer mogelijk, den. Dit is een gunstige noch bij een dolle hond, omstandigheid, omdat noch bij de mens. daardoor voldoende gele genheid bestaat tot behan- Zowel bij mensen als bij delen met een vaccin, dat dieren onderscheidt men het optreden der sympto- twee vormen: „rage furi- men voorkomt. eu.je" (woedende vorm) en Zulk een en .stof wordt „rage paralytique" (stille toebereid uit emulsies van vorm). Die toestanden van het ruggemerg van aan ra- opwinding en apathie kun- bies lijdende honden. Een nen elkaar ook afwisselen, reeks inspuitingen daarvan Zo begint het bij mensen moet dan worden toege- dikwijls met een opvallend diend volgens de metho- sombere neerslachtige de, die reeds lang geleden stemming, terwijl later (laatste helft vorige eeuw) verschijnselen van grote door de beroemde bacterio- prikkelbaarheid optreden, loog Louis Pasteur te Pa- Een karakteristiek symp toom is de pijnlijke kramp die ontstaat bij et slik ken. Als gevolg daarvan wordt de patiënt bang om iets te eten of te drinken; dit is het verschijnsel van de zg-i. hydrofobie (wa tervrees). Wanneer de ziekte zich verder ontwik kelt, treedt er kramp in allerlei spiergroepen op, de zieke slaapt heel slecht en kan geen rust meer vin den. Ook kan juist het te genovergestelde verschijn sel zich voordoen, namelijk dat verlammingen optre den. WE MOGEN ons door de beschrijving van dergelijke treurige ziektebeelden niet onnodig angstig laten ma ken. Volgens cijfers van de Wereld Gezondheids Organisatie is de kans op optreden van hondsdolheid klein indien maar tijdige inspuitingen met het vac cin plaatshebben bij de verdachte gevallen. Van 9834 personen die diepe beetwonden opliepen, stierf niet meer dan procent, van 223501 mensen met oppervlakkige beten stierf minder dan 1/10 procent nadat vaccinatie was toe gepast. Dr. H. W. Scalongne a Daar de Tweede Kamer bij de be un twee* coipsleden heef^opgeieed handelinS van de begroting een nieu- tegen de te kleine partijen. Het moet wegens misdragingen in de groentijd. we methode volgt werd gistermiddag mogelijk zijn by een Kamerverkiezing De rectoren vinden deze straf onvol- een °Pei?bare vergadering van de vas- bepaalde lijsten van verwante partij- doende. te commissie voor binnenlandse zaken en te verbinden. Unaniem was men gehouden. Er werd felle kritiek uit- ook van mening, dat de leeftijd, zowel zy menen echter dat „In overwe- gebracht op minister Toxopeus ten voor het actief als het passief kies- ging dient te worden genomen dat de aanzien van diens benoemingsbeleid recht omlaag moet worden gebracht. Cteilllltieve legering «enaat van het Amsterdamse corps Er is al geruime tijd veel te doen over De Kamermeerderheid vindt de leef- Onderhandelingen De tijdsgrens voor actief kiesrecht van 21 jaar juist. de betrokken studenten „binnend de burgemeestersbenoemingen. heeft geadviseerd" hun functies ter benoeming van een liberale burge beschikking te stellen. meester in de N. O. Polder kon in de De rectorenvergadering, juicht de heer Smallenbroek (AR) geen verde- voorgenomen stappen, die de senaat diger vinden. „Ik antwoord op vra- van het Amsterdamse c -ps grotere gen over deze zaak meestal dat de bevoegdheden gee: t met betrekking minister deze benoeming ook niet tot het novitiaat toe en vindt de uit- kan verdedigen" voering daarvan dringend noodzake- De heer Schep's (PvdA) merkte op ^'ant'woöïddï de 'nütósteVbe over het gehele benoemingsbeleid vestigend Tegen viif uur was het eer- De rectorenvergadering stelt na- Van de burgemeesters, dat het wel ste tiental Dunten van de agenda afge- dnikkely k. dat slechts lid van de merkwaard*! is. dat sinds 1959 de ge- werkt ASV kunnen zyn, die studentcorpora schiktheid en de bekwaamheid voor waarvan de senaat zulke bevoegdhe- het burgemeestersambt door de na den bezit, dat deze de volle verant- tuur kennelijk slechts zeer eenzijdig woordelijkheid voor de gang van za- aan de VVD werden gegeven. Er ken tijdens het novitiaat kan dragen zijn drie soorten VVD'ers, aldus de en die bovendien een dusdanige re- socialistische woordvoerder: zij die geling van het novitiaat kennen, dat binnen zijn, zij die buiten „aanleu- dit verloop in overstemming met de nen" en zij die tot aanleunen worden algemeen aanvaarde normen van mo- gezet. De heer Geertsema (VVD) kampstaf, waarvan de meesten nu al een jaar in Hohne verblijven, gaan eens per vijf weken voor vijf dagen naar huis. De dienstplichtigen genie ten in Hohne een toeslag op die soldij, De Nederlandse lichte brigade, welke die soldij bijna op het dubbele waarvan de oprichting vorig jaar is van in Nederland brengt. Boven- dien hebben zij faciliteiten, die het versneld m verband met de toen byv mogelijlc ^aken M zi] sigaret. DE LEGERING raai en fatsoen. zelf nog niet lang geleden benoemd tot burgemeester van Wassenaar meende dat men in de Noord-Oostpol der by de wethoudersverkiezing al rekening had gehouden met een even tuele liberale benoeming, want er was geen liberale wethouder gekozen. De heer Smallenbroek ,die sprak van 19e eeuwse liberale hoogmoed, rekende voor, dat er voor de benoe ming van een liberale wethouder in de Noord-Oostpolder geen enkele aan leiding was, omdat de liberale fractie van de 21 zetels die de raad telt er - maar twee bezet. De A.R.-woordvoer- Hp binnenstad on der' die steun kreeg van dr. Albering gevoerd, waardoor het euvel van het cv,,,.,.. lang-parkeren wordt aangepakt, om dat het verschuldigde bedrag na ver- In Haagse centrum: DUUR PARKEREN PER UUR MINISTERS WILLEN RUIMTE „KOPEN" loop van een paar uur aardig „opge lopen" Is. fractie. De heer Scheps, die gezegd had, dat de grootste fractie niet mocht worden uitgeschakeld kreeg te horen, dat er nu eenmaal maar één burge meester te benoemen was, en dat „de grootste fractie" dus wel kon worden uitgeschakeld. Grenzen Er is ook gesproken over grenswij- De drie parkeerterreinen, die nu voor het uurstarief gereserveerd zijn, zijn het Buitenhof, de Hofweg en het Plein. Overdag kost parkeren hier een kwartje per uur. Tot dusver kostte parkeren op Buitenhof en Hofweg een zingen en agglomeraties. Wat de af- kwartje per keer; op het Plein kon de splitsing van Hoogvliet betreft staat auto gratis staan. de minister op het standpunt, dat zo Reeds nu is de nieuwe maatregel spoedig mogelijk een wetsontwerp bij merkbaar op het Plein, waar thans de Kamer moet worden ingediend en ruimte is voor automobilisten, die dat de behandeling snel dient te ge- voor korte tijd in de Haagse binnen- schieden. Minister Toxopeus staat hier «tad moeten zijn. tegenover burgemeester Van Walsum De ambtenaren hebben bezwaar ge- die dat niet zo graag heeft. Over Den maakt tegen de nieuwe situatie, maar Haag wordt nog gesproken met een deze bezwaren zijn niet ontvankelijk speciale adviescommissie. Over Lei- verklaard. Sommige ministeries wil- den werd niet gesproken, den de parkeerruimte „kopen" en de gemeente vroeg hiervoor 650 gulden Kiesdeler per jaar per plaats. Het rijk vindt dit De wijziging van de kieswet was te duur, zodat de onderhandelingen een ander onderwerp, de Kamer staat nog voortduren. vrij algemeen op het standpunt, dat met twee wagens en spoedig daarna met het volledige materiëel „arri veerde sloegen de vlammen meters boven het dak uit. De ijssalon, die velleden jaar ge heel gemoderniseerd was, de woning boven de zaak en een opslagruimte, brandden echter geheel uit. Gevel voorover Toen het blussingswerk in volle gang Salarissen ministers Op de vraag van de heer Bakker, of heersende spanningen rond Berlijn, ten belastingvrij kooen. Eens in de het juist was, dat in de komende twee is vandaag precies een jaar in Duits- veertien dagen geeft 'n cabaret voor jaar de salarissen van ministers zul- stellingen, verder zorgt „Welzijns- len worden verhoogd tot rond f 55.000 Lana- zorg" dat er vier maal per week een Over het verblijf van die brigade film wordt vertoond. in het zgn. NAVO-gedeelte van het enorm uitgestrekte kamp in Hohne a De onderhandelingen tussen de Ne- heeft de plaatsvervangend comman- derlandse en Duitse regering over de dant, It. kol. J. W. van den Wall- definitieve toewijzing van een lege- Bake, iets verteld. rangsplaats in Duitsland aan de Ne- derlandse lichte brigade, verlopen in t, een zeer prettige stemming. Welke De brigade is samengesteld uit die definitieve legeringsolaats zal steeds wisselende bataljons, die el- 2ijn echter nog niet bekend, kaar om de drie maanden aflossen. j j Met dat aflossen is men in januari 09 Nederlanders zoeken een lege van dit jaar begonnen. De brigade r,mg waaraan het voordeel verbon- maakt een dankbaar gebruik van het ?€n 8611 acceptabel oefen- oefenterrein in Hohne. Het oefen- {«re^in de omgeving niet ontbreekt, schema wijkt niet veel af van dat, zo- verband met het feit, dat het steeds als dat in Nederland geweest zou "*°°'end* Westduitse leger óók steeds zijn, behalve dan, dat er soms samen ^zernes en oefenterreinen no- met Duitse troepen geoefend wordt "ee", is aan de wensen, die de en dat men een dankbaar gebruik Nederlandershebben, niet zo gemak- maakt van faciliteiten, die de Duit- voldoen, sens verlenen. Een zeer goede samen- Pas als een oplossing voor dit pro- werking bestaat vooral met 't Duitse bleem is gevonden, zal men kunnen territoriale commando in Hannover. gaan uitzien naar een regeling, die 't De Nederlandse soldaten voelen zich mogeliik maakt dat de leden van de in het kazernecomplex (hetzelfde vaste kampstaf van de brigade hun waar indertijd de Duitse parachutis- gezinnen naar Duitsland laten over- ten waren gelegerd, die in mei '40 komen. En ook pas daarna zal worden boven Nederland gedropped werden) beslist hoe de gezinnen van de Duitse in het algemeen goed thuis. Zy profi- militairen, die in 'e Nederlandse le- teren er van een vry gunstige verlof- gerplaats Budel onderdak gaan ver- regeling. De militairen, behorende tot krijgen, ondergebracht worden. Als onderdelen die geregeld worden af- de Nederlandse militairen hun ge- gelost, krijgen bijvoorbeeld eens in zinnen eenmaal in Duitsland hebben de zes weken vijf dagen verlof. „Reis- zal zich echter weer een ander pro- dagen" worden niet van het verlof bleem voordoen, nl. dat van het on afgetrokken. De gehuwde militairen derwijs. Vooral die militairen, die krijgen bovendien tussendoor nog 'n kinderen hebben, dde een middelbare weekend verlof, dat zij thuis kunnen school bezoeken, zien voor dit pro- doorbrengen. De leden van de vaste bleem niet zo gauw een oplossing. Mister Showbird komt vrijdag terug van ruimtereis De studenten van de lustrum- vierende Vereniging Sint Jans- brug te Delft zullen vrijdag middag om kwart voor twee te Scheveningen een b'emande ruimtecapsule laten landen. Dit heeft het bestuur gistermiddag op een persconferentie mede gedeeld. Het herinnerde eraan, dat vijf jaar geleden ter gele genheid van het tweede lus trum van de vereniging te Wijk aan Zee een raket genaamd „PiLsnoet" werd gelanceerd. In de capsule die daarmee de ruimte werd ingeschoten be vond zich een ruimtevaarder met de codenaam Mister Show bird. Deze meneer Showbird nu zal vrijdag in Scheveningen landen waarna hij met de cap sule in triomf naar Delft zal worden vervoerd. De landing zal goed te zien zijn voor hen, die zich op de haven hoofden bevinden. Nieuwe mélange Vers gemalen Vacuum-in-pak Zeshonderd giropapieren zoek bij PTT Schuldeisers werden ongeduldig BIJ de Haagse PTT lijn vorige week ongeveer zeshonderd stortingspapie- ren van de giro zoekgeraakt. Vijfhon- was en vele honderden Hilversum- derd stortingsbiljetten zijn inmiddels mers naar het centrum waren ge- teruggevonden en we* in Amsterdam stroomd om de spectaculaire brand waar zij terecht waren gekomen, na- gade te üaan, viel plotseling de voor dat men ze in een verkeerde postzak gevel van het pand met een enorme had eedaan klap voorover. Het pum kwam op De vermissing van de papieren een meter afstand van het Pub^ek werd ontdekt, nadat van schuldeisers terecht Een brandweerman slaagde klachten waren binnengekomen over er niet in tijdig opzij te springen. Hij de late afwikkeling var de betalin- werd getroffen door het vallende gen. De PTT speurt thans nog naar puin en moest gewond aan benen en 72 formulieren, die vorige week vrij- rug per ambulance naar het zieken dag verzonden zijn vanuit het bijkan- huis worden vervoerd, toor bij het gebouw van de Tweede Kamer en het bijkantoor van de PTT naast het Kurhaus te Scheveningen. MUTATIE BIJ PRODUKTSCHAP ZUIVEL Tijdens de gisteren gehouden open bare bestuursvergadering van het produktschap werd de heer A. P. C. Gulickx, die in het bestuur zitting heeft namens de Nederlandse Ka tholieke Landarbeidersbond „Sint Deus Dedit", benoemd tot lid van de coördinatiecommissie. De heer Gu lickx werd voorts gekozen tot plaats- In de afgelopen nacht omstreeks vervangend voorzitter. Met beide be- twaalf uur is een hevige brand uit- noemingen neemt hij de plaats in van gebroken in 'o restaurant (De Boer's de heer S. van der Ploeg (ANAB), die IJssalon) aan de Groest, in 't een- voor deze functies had bedankt doch trum van Hilversum. wel bestuurslid van het produktschap Toen de brandweer aanvankelijk blijft. RESTAURANT UITGEBRAND Gevel viel voorover in de straat Onze kaart toont de spreiding van de christenen in de wereld. Het christendom is veruit de be langrijkste godsdienst: zijn aanhangers vertegen woordigen niet minder dan 30 van de wereld bevolking. De islam daarentegen vertegenwoordigt slechts 15 het confucianisme 14 het hindoe isme 11,5 en het boeddhisme 7 De ruim 902 miljoen christenen zijn als volgt verdeeld: rooms-katholieken 529 miljoen (57,5 van de christenen), protestanten 218 miljoen (24,5 procent), orthodoxen en andere christenen 155 miljoen (18%). De overgrote meerderheid van de rooms-katho lieken en van de protestanten is aan beide kanten van de Atlantische Oceaan te vinden. Europa (zonder de Sowjet-Unie) telt 239 miljoen rooms- katholieken en 119 miljoen protestanten; Noord- Amerika 48 miljoen katholieken en 70 miljoen protestanten; Latijns-Amerika 182 miljoen katho lieken en bijna 4 miljoen protestanten, Afrika tenslotte, 22 miljoen katholieken en 7 miljoen protestanten. Merken wij op dat in Oceanië 75 van de christenen protestanten zijn en dat Azië (Sowjet-Unie niet inbegrepen) 31 miljoen katho lieken telt, tegen 9 miljoen protestanten en meer dan 6 miljoen orthodoxen of andere christenen. Wat de orthodoxen en andere christenen be treft, de meeste bevinden zich in de Sowjet-Unie. Men schat hun aantal op 100 miljoen, maar deze schatting blijft uiterst vaag, omdat geen statistisch materiaal meer is verschenen over dit onderwerp sinds de oktoberrevolutie 1917. Voorde eerste we reldoorlog telde het Rusland van de tsaren 98 miljoen orthodoxen, maar rekening gehouden met de aanwas van de bevolking en met de stijgende geloofsafval, lijkt 100 miljoen een redelijk cijfer. Tevens leven er in Europa nog een 36 miljoen orthodoxen, in Noord-Afrika 3 miljoen. Merken wij tenslotte op' dat de bekomen cijfers werden berekend door, per land, het aantal rooms- katholieken, protestanten, orthodoxen en andere christenen, bij elkaar op te tellen. (Advertentie) DODENHERDENKING IN ORANJEHOTEL Nabestaanden van gevangenen van het Oranje-hotel en oud -gevangenen zullen zaterdag 27 oktober op het terrein van de cellenbarakken aan de Van Alkemadelaan te Scheveningen bijeen komen voor de jaarlijkse do denherdenking. De plechtigheid zal elf uur aanvangen met een inleidend woord van pater N. Apeldoorn O.P., pastoor te Rotterdam. Daarna wordt gedefileerd langs de dodence1 en het monument. Te half twee begint in het Kurhaus de reünie. Op deze bijeenkomst zullen als sprekers optreden mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester var Den Haag en dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie. De heer Jo Juda, eerste con certmeester van het Concertgebouw orkest, verleent zijn medewerking aan deze reünie. PROF. DIEPENHORST WIL ONTGROENEN AFSCHAFFEN Prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft zich gisteravond in een radiotoespraak in de radio krant van de NCRV in felle bewoor dingen uitgelaten over de excessen bij het ontgroenen. Spreker verklaar de zich, gelet op het onvermogen van tal van senatoren en ontgroe ningscommissies om de zaak in de hand te houden, tegen het ontgroe nen. „Trouwens, zo zei hij, ik zie niet in waaraan derde- of vierde jaars studenten dikwijls ook twee dejaars het recht ontlenen om groenen religieus, zedelijk en wat be treft karakterstructuur met zeer veel gezag wegwijs te maken, terwijl zij eigenlijk zelf hun draai nog niet ge vonden hebben".

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4