BUISMAN VOOR KOFFIE ZOALS BIJ MOEDERTHUIS Parkeermeters. ontgroening en onderwijs in Tweede Kamer if/sie televisie WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Een raad van wijze moeders aan haar dochters: doe een schepje BUISMAN op ieder zetsel koffie. Dat verfijnt de smaak, dat verhoogt de gezelligheid. En welke man is daar niet gevoelig voor VRIJE ZATERDAG VOOR DE SCHOLEN? Voorstanders van beperking tot zomermaanden In Hilversum zijn dit jaar twee en quêtes gehouden over de vraag of er ook voor.de scholen een vrije zater dag moet komen. Er zijn thans meer ouders voor een verkorte schoolweek gedurende het gehele jaar dan aan het begin van 1962, maar hun aantal is nog steeds niet indrukwekkend te genover de twee andere groepen ge zamenlijk, te weten de vaders en moeders die de vrije zaterdag in de zomermaanden welletjes vinden en zij, die in het geheel geen verlan gen hebben naar sluiting van de school op zaterdag, wanneer dan ook. In percentage uitgedrukt is dat on derscheidenlijk ongeveer 55, 34 en 10, tegen het vorige jaar onderscheiden lijk ongeveer 49, 28 en 23. De proef die in Hilversum met de vrije zater dag in mei, juni en juli j.l. is geno men, lijkt toch wel zo goed te hebben voldaan, dat het aantal tegenstanders meer dan gehalveerd is. Op één per cent na hebben alle ouders de hun toegezonden formulieren ingevuld teruggestuurd. Massale promotie bij Haagse politie De hoofdcommissaris van politie te Den Haag heeft maandagmiddag aan ongeveer 150 agenten van het Haagse politiekorps medegedeeld, dat zij met ingang van 1 januari 1962 dus met terugwerkende kracht zijn bevorderd tot hoofdagent. Dit is een gevolg van de realisering van de con- clu 'es van het rapport werkclassi- ficatie. Het aantal dienstjaren dat agenten moeten hebben alvorens zij hoofdagent kunnen worden is terug gebracht van negen tot vier jaar. De onmiddellijke realisering hier- ■I van heeft voor de agenten, die reeds tussen de vier en negen jaar bij de politie hebben gediend, deze promo- Advertentie) tie tot gevolg gehad. Pijnlijk schot hagel vernieuwde oude vriendschap Dat/ je het van je vrienden niet altijd moet hebben, is de zer d.-.gen de 71-jarige heer M. B. uit Venlo gebleken, toen hij op een akker achter het kloos ter Bethaniën bij Venlo door een schot hagel uit een jacht geweer achter zijn oor werd getroffen. In de buurt waren enkele jagers met de jacht be zig en hevig ontstemd begaf zich de heer B., door pijn ge plaagd, in hun richting om hef tig uit te varen over hun achte loosheid. Hij slikte echter zijn boze woorden in, toen hij zag, dat hij met een zeer goede vriend te maken had, een oude dienst-^ kameraad, met wie hij tijdens de eerste wereldoorlog had ge diend en op wie hij beslist niet kwaad kon worden. Dit was overigens de tweede keer, dat de goede vriend, de 68-jarige Toon H., het leven van vriend B. zuur maakte. In 1915 was de heer B. bijna ver dronken, toen het bootje, waar in hij met Toon zat, door een verkeerde manoeuvre van Toon omsloeg. B. werd op het nip pertje gered. Beide bejaarde vrienden hebben ditmaal na alle verbouwereerdheid eens hartelijk om het voorval ge lachen. Nadat Prins Bernhard dinsdagnamiddag in Amsterdam de opening had verricht van het studentenhuis „Wester- markt", gelegen aan de rand van de Jordaan onder de befaamde Westertoren, bracht hij een bezoek aan het aangrenzende Anne Frankhuis. De foto laat zien hoe de prins in het kamertje van Anne Frank, de door het meisje achtergelaten foto's en afbeeldingen met grote aandacht bekeek. J HOE U UW KOFFIE OOK ZET... MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER! (OOK POEDERKOFFIE) „DACHAUTJE SPELENGEEN INCIDENT MAAR EEN SYMPTOOM De Tweede Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming een wijziging in de motorrijtuigenbelas tingwet goedgekeurd die 't de gemeen te mogelijk moet maken parkeer meters op te stellen. In 'n kort debat hebben de Kamerleden Roolvink (KVP), v.d. Peyl (CHU), Verkerk (ARP), en B oomer (PvdA) hun in stemming met de nieuwe regeling be tuigd, waarbij vooral de heren v.d. Peyl en Verkerk erop ween, dat juist door het opstellen van parkeermeters het wegvervoer opnieuw belast zal worden. Er moet voor gewaakt wor den, dat die nieuwe last niet te zwaar gaat drukken. Minister Korthals was het hiermee eens. Hij wees er echter op, dat door het zoeken naar parkeer ruimte ook kostbare tijd (en dus geld) wordt verspeeld. De minister was er zich wel van bewust, dat het par keerprobleem niet is opgelost nu de gemeenten naar verkiezing parkeer- schijven of parkeermeters kunnen op stellen. De wijziging in de motorrijtuigen belastingwet is noodzakelijk, omdat de parkeermeters in tegenstelling tot de parkeerschijven geld zullen kos ten. De gemeenteraden zullen ervoor moeten waken, dat de tarieven niet te hoog worden. De ontgroening Minister Cals is zeer verontrust door de gedraging er van de oudere-j aars studenten te Amsterdam in.de groen tijd. Met de alg. senaatsvergade ring is hij er verbaasd over, dat geen strengere maatregelen zijn genomen tegenover de leden van de sociëteits commissie van het studentencorps aan de universiteit van Amsterdam, die zich bij de ontgroeningspraktij ken te buiten zijn gegaan en wat be kend is geworden als „Dachautje spelen". De minister was het met verschil lende kamerleden eens, dat hier niet gesproken kan worden van een inci dent maar van een symptoom. Hij gaf antwoord op vragen van ver schillende kamerleden en verklaar de, dat hem van verschillende kan ten klachten zijn bereikt. Nu de studentenorganisaties zelf geschrokken zijn van de aan 't licht gekomen praktijken, wil de minister de studentenverenigingen een eerlij» ke kans geven door in samenwerking met de vergadering van rectoren en van de corpora te komen tot de zui vering van de groentijd. De minister zal in overleg met zijn ambtgenoot van justitie en met de rectores mag- nifici en de studentenorganisaties nagaan op welke wijze de ontgroe ning is aan te passen aan de eisen van de tijd. Minister Beerman zei, dat door het ontbreken van aangifte van mishandeling of ander strafbaar feit de justitie geen vervolging in kan stellen. In de Amsterdamse zit ting, die enkele dagen geleden is in gesteld, heeft ook een subsituut of ficier van justitie zitting. Hij is ver plicht eventuele strafbare feiten die in de commissie aan het licht komen, ter kennis te brengen van de justitie. De excessen in de groentijd liggen volgens mr. Beerman meer op het terrein van het tuchtrecht dan van het strafrecht. Onderwijs De Tweede Kamer heeft gistermid dag ook onderwijsproblemen behan deld naar aanleiding van het wets ontwerp, dat het verlenen van gro tere vrijheid van inrichting van het onderwijs beoogt. Dr. Til anus (CH) zat wel 't meest dwars in dit „vrijheidswetje" de gro tere bevoegdheid, die in het ont werp aan de kroon wordt gegeven bij het bepalen van wat als experi ment wel en wat niet mag. Mej. Knol (KVP) had hier ook wel bedenkingen, met name waar als adviserende instantie uitsluitend de pedagogische centra zijn aange wezen. Moeten er naast de centra ook geen andere onderwijsorganen worden ingeschakeld al naar gelang het onderwerp waarover geadviseerd moet worden? De KVP-fractie is geen groot voorstandster van de uit breiding der ministeriële zeggen schap. In een aantal amendementen heb ben de kamerleden hun verlangens vastgelegd. De voornaams+e is wel de wens ook het onderscheid tussen de bijzondere openbare scholen tot uiting te brengen. Hi op Op het kerkhof bij de Vestervigkerk op West-Jutland, Denemarken, heeft een interessante historische opgra ving plaats gevonden. Volgens oude Deense volksver tellingen, zou het bewuste graf de gebeenten bevatten van de jonge Deense edelvrouwe „Liden Kirsten", een zuster van de Deense koning „Valdemar Sejr" (1131- 1182), en de Duitse prins „Buris". Volgens het verhaal waren de twee op elkaar verliefd en was Liden Borsten zwanger. Om geen schandaal uit te lokken, liet koning Valdemar zijn zuster net zo lang dansen tot de dood intrad. Bij prins Buris werden de ogen uitgestoken en de handen afgehakt. De prins werd toegestaan de rest van zijn leven bij het graf van zijn geliefde door te brengen. Ten einde de geschiedenis op waarheid te toetsen is het graf onder leiding van de archeoloog dr. Moller Chris- tensen geopend. Er werden twee skeletten gevonden, waarvan een afkomstig is van een man in de leeftijd van ongeveer veertig jaren. Bij dit skelet waren de han den echter nog aanwezig. Het onderzoek zal zich nu richten op het andere gebeente, opdat er sporen van zwangerschap kunnen worden gevonden. Sinds de middeleeuwen is het een gewoonte van paar tjes, die in de Vestervigkerk trouwen, bloemen op het graf te leggen als een eerbewijs aan een oude grote liefde, welke zo tragisch is geëindigd. Links op de foto een pas getrouwd paar, dat bloemen op het graf legt Rechts het graf met skelet van Liden ELirsten Curatoren Amsterdamse universiteit over ontsporingen in groentijd Nieuwe en oude rubrieken De NCRV, in navolging van de an dere Omroepen, is het nieuwe t.v. sei zoen ingegaan met enkele nieuwe ru brieken. Dinsdag werd nu eens niet een populaire serie geopend, maar een populair-wetenschappelijke. Oor spronkelijk zou het gaan over het centrale zenuwstelsel, dit werd echter vervangen door een uitzending over „diepzeeboringen". Geleidelijk méér dringt de wetenschap ook door tot het kijkend en luisterend publiek. Doch geleerd door enkele presentaties op dit gebied in de vorige week, kan men slechts hopen, dat de samenstellers rekening houden met het bevattings vermogen van een doorsnee-publiek. Een langdurige rubriek, die inmid dels door de NTS werd overgenomen, is dinsdag beëindigd. Het betreft „V for victory", een serie van 26 films, ontleend aan de memoires van Chur chill over de tweede wereldoorlog. Het was nu met recht een „vaarwel mr. Churchill". Laat dr. L. van Ege- raat veelal een spraakwaterval vloei en over de kijkers die belang stellen in het tourisme, de touristische film over Noord Brabant, die de NCRV dinsdagavond draaide, was in hoofd zaak afgestemd op de muziek, name lijk een commentaar van Jurriaan Andriessen, uitsluitend op muziek. Professor Diepenhorst is van vele markten thuis. Deze keer had hij de jongste dierendag aangegrepen voor een forum over dierenmishandeling en -bescherming. Er stak voor menig een wel wat te leren en te onthouden Het college van curatoren van de universiteit van Amsterdam heeft zich in zijn laatste vergadering o.a. bezig gehouden met de gebeurtenis sen tijdens de jongste groentijd van het Amsterdams Studenten Corps. Deze bespreking gaf het college aan leiding tot de volgende verklaring: „Curatoren der universiteit van Amsterdam zijn geschokt door het geen ruchtbaar is geworden omtrent ontoelaatbare toestanden tijdens de laatste groentijd van het ASC. Zij delen de gevoelens van verontwaar diging en weerzin die deze allerwe gen hebben gewekt. Curatoren heb ben het volste vertrouwen dat de rector-magnificus, aan wie krachtens de wetelijke bepalingen de handha ving van de tucht onder de studenten is opgedragen, d~ vereiste maatrege len z weten te treffen zodra het thans in gang zijnde onderzoek zal zijn voltooid. Het staat naar het oor deel van curatoren immers vast, dat door hetgeen is geschied, het belang der universitaire gemeenschap ern stig is geschaad. Curatoren vertrou wen, dat de betrokken studentenver eniging in het gebeurde aanleiding zal vinden op korte termijn het no- Dies natalis Kath. universiteit De kath. universiteit te Nijmegen viert vandaag haar 39ste dies natalis. De plechtigheid begon vanmorgen met een pontificale Mis, die werd opgedragen door mgr. Th. G. A. Hen- driksen, hulpbisschop van Utrecht. In de aula van de universiteit sprak de rector magnificus, prof. dr. H. J. Lammers, vanmiddag de diesrede uil dige te doen om herhaling, in welke vorm ook, voorgoed onmogelijk te maken. In dit verband wensen zij daarenboven in alle duidelijkheid uit te spreken, dat zij met een organisa tie, die onverhoopt onmachtig of on willig zou blijken in dit opzicht orde op eigen zaken te stellen, leder con tact zouden moeten verbreken. Karei Enkelaar directeur van Joop Geesink's Film Naar het ANP verneemt is tot di recteur van Joop Geesinks filmpro- duktie N.V. „Starfilm" te Duiven- drecht benoemd de heer Karei En kelaar, thans hoofdredacteur van het NTS-journaal. De heer Enkelaar zal in zijn nieuwe functie deel uitmaken van het directorium der Geesink- filmbedrijven in binnen- en buiten land. Deze bedrijven omvatten, be halve o.a. de Nederlandse onderne mingen „Dollywood" en „Starfilm", vestigingen in Frankrijk, Italië, de Verenigde Staten en West Duitsland. De heer Enkelaar zal zijn nieuwe functie op 1 februari 1963 aanvaar den. Karei Enkelaar werd op 1 oktober 1955 als hoofdredacteur bij de NTS benoemd en belast met de voorbe reiding en later de leiding van het „NTS-journaal". In die functie werd hij de grondlegger voor de Europese nieuwsuitwisseling. Hem werd in 1962 de televisieprijs van het „Prins Bern- hardfonds" toegekend. Voor 1955 was de heer Enkelaar verbonden aan „De Volkskrant". Hij trad in 1938 in de journalistiek in Twen the. Tijdens de oorlog redigeerde hij daar ook een uitgave van het ondergrondse „Pa rool". Nieuwe rechtszaak op de t.v. Eind van de maand komt er gedu rende twee avonden een nieuwe rechtszaak op de t.v., wederom door middel van de Vara. Deze keer zal men zich bezighouden met de be rechting van een geval van huwelijks- zwendel. Er staan twee verdachten terecht: de heren Hartveld en Sier huis. Het zijn compagnons van een weinig florerende zaak. Sierhuis - zelf gehuwd - komt op het idee, Hart veld in contact te brengen met een niet onbemiddelde vrouw. Zij leent hem f 15.000, een bedrag dat echter als sneeuw voor de speculatiezon ver dwijnt, hetgeen Hartvelt ertoe brengt een nieuw gefortuneerd slachtoffer te zoeken. Hierdoor komt de zaak ten slotte aan het rollen. Beide compag nons staan terecht, Hartevelt wegens oplichting en Sierhuis wordt behalve medeplichtigheid ook nog heling, subs, schuldheling ten laste gelegd. In het KRO-programma van a.s. za terdag zal om half vijf een filmver slag worden vertoond van de reis, die Paus Johannes 4 oktober j.l. heeft gemaakt naar Loreto en Assisië. De ze film werd vervaardigd door het KRO-radio en televisieteam, dat mo menteel in Rome verblijft voor re portages over het Tweede Vaticaans Concilie. Dit programma komt in de plaats van „De Laatste der Mohika nen". Quiz „Dat geeft te denken" De première van het KRO-intelli- gentiespel „Dat geeft te denken" kan zaterdag a.s. niet doorgaan. De KRO had bij de indeling van dit program ma o.a. gerekend op de medewerking van de quiz-master Pim Dikkers, die met Jos van Loon het programma zou presenteren. Pim Dikkers zal echter verstek moeten laten gaan, daar de première van het toneelstuk „De Nacht van dé Leguaan" door het Nieuw Rotterdams Toneel, waaraan hij is verbonden, onverwacht moest worden uitgesteld. De kijkers moeten nu geduld heb ben tot zaterdag 17 november. In plaats van deze quiz vertoont de KRO zaterdag een aflevering van de teken filmserie „De Flintstones". De „Red Hot Momma" Sophie Tucker is uit Tel Aviv per vliegtuig in Londen aangekomen. Zij zal onder meer optreden in een voorstelling van de Royal Command Variety op 29 oktober, welke bijgewoond zal worden door koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9