S)e CcidóeSoti^cml: VERRASSEND SNELLE KEUZE DER COMMISSIES Concilie heeft een vlotte start MARS NAAR BRUSSEL" HEEFT TOCH GEVOLG WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 53e JAARGANG No. 15.756 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bnorginf 33839 (tussen 17.30 en 19.00 nj - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 GEEN TEGENSTELLING Van doorgaans betrouwbare zijde is vernomen, dat kardinaal Ottaviani, die secretaris is van de Congregatie van het Heilige Officie, zich dinsdag op de zitting van het Concilie in Ro me in een toespraak gekant heeft te- gen de beweringen van hen, die een zal zaterdag worden gehouden. Op tegenstelling menen te kunnen ont- deze bijeenkomst zal de H. Mis wor- dekken tussen de Romeinse Curie en den opgedragen door de bisschop van *ec*en van het episcopaat. Rotterdam mgr. M. Jansen. Voor de DE GRIEKS-ORTHODOXE KERK volgende week staat als eerste onder- De eerste stemming over de samen- Werp de Lltureie op dc agend*' De doxe Kerk® van Griekenland, die vlotte gang van de stemming voor de dinsdag in Athene bijeen is geweest, ste ng de co es van iet C - commissjes aanlienlijk bevorderd heeft besloten om op korte termijn cilie is gisteren verrassend vlot ver- de „hiërarchie" van de Kerk (de al- lopen. De Concilievaders hebben hun besluit van de Paus om de gemene vergadering van bisschoppen) procedure te vereenvoudigen. Naar de bijeen te roepen teneinde een defini- geldende voorschriften van het ker- tiev« beslisslng te "™en over het zenden van waarnemers naar het v kelijk recht is voor de eerste twee Concilie in Rome De Grieks-Ortho- hoofden van de commissies zijn reeds a r® stemrondes een absolute meerderheid doxe Kerk heeft zich zoals bekend door de Paus benoemd. Een algemene bijeenkomst, die voor donderdag op de agenda stond, is geannuleerd met het oog op het tellen der stemmen. Procedure vereenvoudigd stembriefjes voor de verkiezing van 160 commissieleden ingeleverd. De stemronde is een enkelvoudige meer- sische Orthodoxe Kerk om wel waar- derheid genoeg. Het besluit van de nemers naar Rome te sturen heeft de "V.W vt. X.V.W wa.v,.. «w «v—v... Griekse Kerk ertoe gebracht de kwes- De volgende algemene bijeenkomst s 05 de euzc der comlms- tie nogmaals onder de loep te nemen, sie-leden in één stemming af te doen. Thans is dus degene gekozen, die rela- EEN DEqEs°o^^XADERS tief de meeste stemmen heeft gekre gen. Op de eerstvolgende algemene een ziekenhuis in Rome is dins- a j dag overleden mgr. Joseph Burke, de vergadering van zaterdag zullen 76.jarige bisschop van Buffalo (Ver waarschijnlijk de namen der commis- Staten). Hij is de eerste Concilieva der, die na de opening van het Con cilie is overleden. DE BISSCHOPPEN UIT CHINA LIJSTTREKKERS GEVRAAGD! Het partijbestuur van de Katho- sie-leden bekend worden gemaakt, lieke Volkspartij heeft laten we ten, dat het in het jongste week HET NEDERLANDSE EPISCOPAAT end in de voorgenomen dubbele sa TE ROME menstelling bijeen zijnde besloten Ongeveer 50 uit communistisch heeft de KVP by de Tweede Ka- Het Nederlandse episcopaat onder China gewezen missie-bisschoppen mer-verkiezingen van mei 1963 met leiding van kardinaal Alfrink heeft nemen aan het tweede Vaticaanse vier lijsten te laten uitkomen. Daar- dinsdagavond in het Nederlands Col- Concilie deel, aldus het KNP. Dit bij is een verdergaande concentra lege te Rome de Nederlandse journa- verklaarde de enige Chinese icardi- tie tot stand gebracht door de opne- listen, vertegenwoordigers van radio naai ,de uitgewezen aartsbisschop van ming van Utrecht bij de noord-oos en t.v. en de medewerkers aan het Peking, mgr. Tien Tsjen-Sin SVD, telijke lijst, waaraan voordelen ver documentatiecentrum ontvangen, zo dinsdagavond op een persconferentie bonden kunnen zijn. meldt het KNP. Voor deze ongedwon- in Rome. Geen van de nog op het vas- Daarin was echter bij lange niet gen bijeenkomst ^egon, wees kardi- teland van China, Noord-Korea en het voornaamste besluit van de par- naai Alfrink op de zeer bijzondere Noord-Vietnam levende bisschoppen tijraad gelegen. Het belangrijkste was taak, die de pers heeft t.a.v. het Con- heeft een uitreisvergunning voor het zonder twijfel, dat men hëeft afge- cilie. Hij hoopte dat de pers de goe- Concilie ontvangen. Het aantal bis- zien van het opvoeren van één lan- de bedoelingen van de Paus met dit schoppen van het Chinese vasteland delijke „lijsttrekker" "en daarvoor in Concilie zou helpen realiseren door is zeer klein geworden, zo zei de kar de plaats te gelegenertijd vier van een brede, juiste en objectieve voor- dinaal. deze politieke krachtfiguren zal aan- lichting. Hij beloofde zelf daartoe zijn wijzen, die in de onderscheidene re- beste krachten te zullen geven. gionen de kiezers tot het uitbrengen Tot slot zei kardinaal Alfrink: Het 4"iariS zoontje van de familie van hun stem op lijst één zullen uit- „Onder de in Rome aanwezige 2Vj Kettenis, wonende aan de Van nodigen. duizend bisschoppen vormt 't Neder- Heutszlaan te Ede, liep gisteren piot- Het wijzigen van de tactiek om landse Episcopaat met negen leden 1; - alle l-.aa.-ten overal op eén kandidaat uiteraard een buitengewoon kleine selln® A311 het trottoir af onder de voor de Tweede Kamer te zetten, groep. Men zal onmogelijk kunnen achterwielen van een langzaam voor- achten we in de gegeven omstandig- verwachten, dat een numeriek zo bij rijdende vrachtauto. Het knaapje heden zeer juist en goed gezien. Niet weinig spectaculair geheel een stem- ...aQ nr. alleen kent ons katholieke politieke pel zou kunnen of zelfs mogen druk- p y leven zien we het goed op dit ken op dit Concilie. We kunnen alleen moment geen enkele centrale figuur, trachten op bescheiden wijze onze Het Egyptische blad „Al Ahram die voor bedoelde centrale plaats in eigen bijdrage te leveren. Dat eigene meldt, dat de perscensuur in Egypte aanmerking zou kunnen worden ge- zal voor ons bijvoorbeeld voor een is afgeschaft Volgens het blad zul- bracht, maar bovendien lijkt ons de deel gelegen zijn in onze trait-d'uni- d buitenlandse verslaeeevers tijd voorbij, dat de altijd toch weer on-functie, in 'n menselijk en voor- buitenlandse verslaggevers Maandag zijn te Hollandia en Biak in totaal 121 gevangenen vrijgelaten, die door het Nederlanse bewind waren veroordeeld. Tot hen behoorden de 78 leden van de zogenaamde „Groep Tepi". Op de foto zien we het moment, waarop de leider van deze groep, de pro-Indonesische Papoea Roeland Tepi, de gevangenis van Hollandia-Binnen verlaat. n Vraagstukken worden grondig bekeken moedigen alleen de extremisten aan". De minister sprak voorts over „Ne derlandse" vlaggen, die in optocht zijn meegedragen en het feit, dat te- genbetogers het Franse volkslied heb- ben gezongen. „Ik vind het zeer ver- „De mars op Brussel b in strijd ontrustend, dat enerzijds buitenland- Aartsbisschop Athenagoras overleden Aartsbisschop Athenagoras, hoofd van de Grieks-Orthodoxe Kerk in Westelijk en Midden-Europa, is maan dag na een ziekte van 2 weken in een ziekenhuis in Londen overleden, zo is dinsdag in Londen vernomen. De aartsbisschop is 78 jaar geworden. Hij zetelde reeds tien jaar in Londen. Aartsbisschop Athenagoras was de geestelijke leider van de Grieks-Or thodoxe Kerk. Zijn zetel omvatte het gebied van de Noordpool tot de Afri kaanse kust en van Spanje tot het IJzeren Gordijn. Na zijn bisschopswijding in 1950 werd hij aangesteld als een van de voorzitters van de Wereldraad van Kerken en leidde hij afgevaardigingen naar Zweden, India en Amerika. Van zijn hand verschenen vele religieuze boeken. Hij werkte voor de eenheid van de Orthodoxe Kerk en voor de christelijke eenheid in het algemeen. Hij stierf aan een hartverlamming. Moskou wil eens komen praten Het Witte Huis te Washington heeft dinsdag bekendgemaakt, dat presi dent Kennedy donderdag 18 oktober op verzoek van de Sowjetrussische regering een onderhoud zal hebben met de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko. Gromiko woont de Algemene Ver gadering der V.N. in New York bU- Het laatste onderhoud, dat president Kennedy met hem had was op 6 ok tober van het vorig jaar over de Ber- lijnse crisis. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte later be kend, dat bij het onderhoud tussen Kennedy en Gromiko de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, ook aanwezig zal zijn. Er zal een „werkdiner" in de avond uren voor de Sowjetrussische minis ter worden gegeven. Een woordvoerder van het minis terie zei, dat op dit diner waarschijn lijk de kwesties Berlijn, Laos en de ontwapening ter sprake zullen ko men. De voormalige ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, de onderminister van Europese zaken, William Tyler, en de functionarissen Martin Hillenbrand en Robert Creel zullen mede aanzitten. Gromiko zal vergezeld zijn van de onderminister van buitenlandse za ken Semenov en de Russische am bassadeur in Washington, Dobronin. Atoomduikboot vuuiuij, viau uc aiuju wv-v-x un-iuin-Lie, xii ii iiicii&ciijK. en vuui- „Lie ITlars op Drussei is in siriju ontrustend dat pnpryiidc Truitenlnnd- ¥~1 1 **1 Cl iets naar te veel pèrsoonsverheerlij- lichtend contact met onze Nederland- spoedig meer faciliteiten van de over- t de belangen van de Vlamingen Se nationale vlaggen worden eebruikt VOOF FrUflKrilk ,±e se missie-bisschoppen". heid krijgen. ze!f en met de belangen van België ffiTSSJSTïK 1 J king zwemende gewoonte van de se missie-bisschoppen", landelijke „lijsttrekkers" opgeld kon doen. Veel meer aansprekend is een regionale politicus, die de kiezers kent en die door de kiezers gekend wordt, waarmee aan het toch al te onpersoonlijke karakter, dat de ver kiezingspropaganda, ondanks alle me dedelingen over de voortreffelijke personalia en de staat van verdien sten van de kandidaten vaak heeft, wordt doorbroken. Fr is nu echter een onaangename kant aan de publicatie van be-, doeld besluit, omdat tegelijkertijd werd meegedeeld, dat eerst na een besluit van de verkiezingsraad (al thans zijn advies) zal kunnen worden bekend gemaakt, wie de vier lijst trekkers zullen zijn. Inmiddels is bij geruchte natuurlijk toch al naar bui ten gekomen, naar wie de gedachten uitgaan, maar officiëel blijven de kandidaten in de mist zweven. Deze weliswaar moeilijk te vermij den onvolkomenheid in de besluit vorming en berichtgeving, heeft niet temin een onprettige' bijsmaak. Ze doet denken aan de impasse, waarin zich de politiek op het ogenblik min of meer bevindt, met betrekking tot het verschijnsel namelijk van de nog steeds niet volledig opgehelderde exodus-plannen van een aantal mar kante figuren. Natuurlijk is aller eerst aan hen het (definitief) besluit van vertrek uit het politieke leven, maar het is ons niet duidelijk, dat daarop voor het vaststellen van een viertal lijsttrekkers beslist dient te worden gewacht. De bedoelde ge ruchten, die omtrent de kandidaten voor het lijsttrekkerschap de ronde doen, omvatten meer dan vier na men zodat de vraag kan rijzen, of de KVP (nog) niet weet, of ze op hen allen kan rekenen, of dat enkele t.z.t. alsnog de lier aan de wilgen zullen hangen. We zijn natuurlijk ge porteerd voor het vasthouden aan re glementaire bepalingen, maar de re glementen zijn er niet om onjuiste toestanden ten eeuwige dage in het leven te houden. Stelt men op een gegeven ogenblik de combinaties van kieskringen vast, dan weten de kie zers van straks ook zeer gaarne naar wie hun voorkeur (volgens de partij bestuurderen) behoort uit te gaan. Juist temidden van de tegenwoordige impasse is thans voet gegeven aan de veronderstelling, dat deze en gene nog niet zo zeker is van zijn (haar) rentrée in de politieke arena, terwijl zekerheid, juist ook voor de kiezer het aanzien van de politiek sterk ten goede zou komen. Hopelijk duurt de ONzekerheid niet al te lang! zelf en met de_ belangen van Belgie anderzijds men het volkslied van als geheel". Dit heeft de Belgische een buitenlandse mogendheid aan- mmister-president, Th. Lefevre, v®r* heft. Vooi een nationale oplossing klaard in een onderhoud met het van de vraagstukken hebben wij Brusselse franstalige blad „Le Soir echte Belgen nodig en geen extre- misten". De Belgische premier zei dat de Van de zijde van het yiaamse actie- vrijwel volledige afwezigheid van de comité, dat de „mars op Brussel" parlementaire vertegenwoordigers en organiseerde, deelde men desge- de politieke leiders van Vlaanderen Vraagd mede, dat de door minister bij de betoging van zondag aantoonde, Gilson bedoelde vlaggen niet de Ne- dat zij met de regering van mening derlandse driekleur waren. Het wa- waren, dat de „mars onder de hui- ren oranje-wit-blauwe prinsenvlag- dige omstandigheden niet opportuun gen van studentenverenigingen, die was. „De betoging moest echter wor- al sinds 1835 worden gevoerd den toegelaten omdat in een demo cratie de burgers het recht hebben vrij him mening te uiten". Dat een „indrukwekkende massa A U 1 Vlamingen" het nodig heeft geoor- Algerijnse IllOOrdenaarS deeld aan de betoging deel te nemen, verklaarde Lefèvre „door het gemis aparrpctpprd aan begrip, dat de woordvoerders van o caicci u de gematigde Vlaamse kringen al te vaak ontmoeten aan franstalige zijde". Van de zijde van de Algerijnse Op een vraag, wat de Belgische politie is meegedeeld, dat de moorde- regering thans gaat doen zei de Bel- naars van de paters Paul Py en Ber- gische regeringsleider, „dat de druk nard Chasines zijn gearresteerd. De en de buitensporigheden van de ex- ïjjken van de paters waren onlangs tremisten van alle stromingen mij op de oever van de rivier de Chelif, koud laten". „Wat mij wel veront- in het gebied van Orleansville, ge rust is dat de dynamische elementen vonden. Tevens is een aantal mensen van de Vlaamse en Waalse samen- gearresteerd van wie men aanneemt, leving niet meer zijn begaan met het dat zij de hand hebben gehad in de nationale belang en met de vooruit- moord op drie Belgen, het echtpaar gang van het land in het algemeen". Theux de Monjardin en een zekere Premier Lefevre kondigde aan, dat Albert Petit, en op enkele andere een politieke werkgroep uit de Bel- buitenlanders, gische ministerraad nog deze week bijeen zal worden geroepen om de Vlaams-Waalse vraagstukken „tot op de bodem" te onderzoeken. Begrip vereist. De Belgische minister van binnen landse zaken, Gilson, verklaarde, dat een oplossing van de Waals-Vlaamse De „New York Times" weet te be richten, dat de VS van plan zijn aan Frankrijk een atoomduikboot te ver kopen teneinde een vier jaar geleden gedane belofte gestand te doen. Het \aartuig zou een conventioneel be wapende duikboot zijn van het type „Nautilus", dus niet uitgerust met Polarisraketten. Het akkoord zou vorige maand zijn bereikt tijdens besprekingen van de Amerikaanse onderminister van de fensie, Gilpatrick, en de Franse mi nister van defensie, Messmer, in Pa rijs. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De zetels in de Veiligheidsraad verhoudingen veel moed, wederzijds NeW Yorï gemene Ver- begrip en tegemoetkomendheid ver- van de VN vandaag (om 20 Kritiek op Peking eil „Maar son^ige demonSraties uur Nederlandse tyd) gaan stemmen over de bezetting van drie van de zes niet-permanente zetels van de Veilig heidsraad, die aan het eind van dit jaar vakant worden. Men acht het waarschijnlijk, dat Noorwegen en Brazilië zonder veel „Het economische stelsel van com- moeilijkheden voor de komende twee munistisch China is failliet en de po- jaar zullen worden gekozen als op- litieke opvattingen van de autoritei- volgers van Ierland en Chili. Voor de ten in Peking vormen een bedreiging derde zetel die nu door de VAR wordt voor de vrede," zo staat te lezen in bezet, zijn er drie gegadigden, nl. President Kennedy heeft de Algerijnse premier Ben Bells met militslre '°!itika'' „van devoornaamste Marokko dat door dejyabische sta- eer op het Witte Hnis in Washington ontvangen. Mevrouw Kennedy, die v™ «"""unistische party ten wordt gesteund Nigeria dat de ,r 7" J' m z,uid-i>iavie. hulp van een aantal Afrikaanse lan- met heeft deelgenomen aan het officiële gedeelte van de ontvangst, heeft Het artikel vormt Kn antwoord op den heeft, en Perzië. met de kleine John de plechtigheid tussen de struiken gevolgd. Hetgeen de recente aanvallen van da Chinese Om gekozen te worden is een meer- een dankbaar object voor de fotografen wak pers op Zuid-Slavië. derheid van twee derden nodig. RUSTIG WEER De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied boven Enge land verplaatst zich nu langzaam naar het oosten. Daardoor komt ons land geleidelijk dichter bij het cen trum. Het rustige weer duurt dus voort. De depressie-activiteit op de Oceaan is vrij groot, maar de depres sies volgen in een wijde boog een koers via IJsland naar het zeegebied bij Noord-Noorwegen en Spitsbergen. Kleinere storingen verplaatsten zich af en toe langs een zuidelijke baan naar Scandinavië, maar de fronten van de depressies, die de Noordzee bereiken, komen niet zo ver zuide lijk meer als de afgelopen dagen het geval was. In ons land zal morgen weer tijdelijk laaghangende bewol king voorkomen. De kans op mist is groter maar er zullen plaatselijk ook flinke opklaringen voorkomen. In 't temperatuurverloop komt weinig ver andering. Zon- en maanstanden 18 OkL: zon op 07.08, onder 17.41; maan op 21.27, onder 12.58. Hoogwaterstanden 18 Okt: v.m. 6.26; n.m. 18.45. KORRELTJE Er zijn ogenblikken in het leven van de mens, dat hij zijn eigen woor denboek moet maken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1