TTOl^ Inenting op grote schaal tegen hondsdolheid te A'dam KREYMBOBG WOENSDAG (hefarme ,4 JONGENSPYAMA NU S.®° DINSDAG 16 OKTOBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Het Spaanse filmsterretje Marisol, de „Spaanse Shirley Temple", komt a.s. woensdag voor een kort bezoek naar ons land. Marisol, die dertien jaar is en in haar land een gevierde filmster is, zal hier voor radio en televisie optreden. VERDACHTE DIEREN KUNNEN VELE TIENTALLEN KILOMETERS ZWERVEN HOUDT DE HOND AAN DE LIJN Belangrijke vooruiigang bij bestrijding van pijn en griep! V/er middelen In één tablet doen wonderen zonder de maag van streek ie maken I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. Glazen buiija 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 (Advertentie) Val van zestien meter: ongedeerd Op het bouwterrein van de Keu ringsdienst van Waren te Rotterdam heeft de 29-jarige opperman A. Smith uit Rotterdam een val van 16 meter gemaakt. De man stortte van de bouwlift, waarop hij aan het werk was. Ogenschijnlijk mankeerde hij niets. Hij werd voor nader onder zoek in het Dijkzigt-ziekenhuis op genomen. RIJSWIJKKRIJGT EEN STATION Te Rijswijk zal bij het viaduct aan de Generaal Spoorlaan een station gebouwd worden voor de Nederlandse Spoorwegen. Hierdoor zal deze snel groeiende gemeente een veel betere verbinding krijgen met Den Haag. Het station was reeds opgenomen in het uitbreidingsplan van Rijswijk. Stoffelijke resten van vier Engelse vliegers geborgen In het vliegtuigwrak, dat eind vo rige maand in Amsterdam-Noord is gevonden bij graafwerkzaamheden voor de U-tunnel, zijn vier stoffelijke overschotten aangetroffen. Deze zijn geborgen. Bij onderzoek in Nederland en bij navraag in Engeland is thans komen vast te staan, dat de vier nu gevon denen met drie in december 1942 te Amsterdam begraven leden van het personeel van de Britse lucht macht tesamen de bemanning hebben gevormd van een Avro „Lancaster bommenwerper die op of omstreeks 20 december 1942, 's avonds om kwart over negen brandend is neergevallen m het Volewijkspark in Amsterdam- Noord. De viermotorige zware bommen werper was die avond op de terug reis van een bomaanval op Duisburg. Boven het IJsselmeer waren er klaar blijkelijk al moeilijkheden: een der zeven leden der bemanning is daar uit het toestel gesprongen. Zijn stof felijk overschot is later aangespoeld. Boven Amsterdam zijn nog twee le den uit de bommenwerper gespron gen. Beide kwamen om hei leven. In het vliegtuigwrak, dat op onge veer zeven meter diepte ligt, zijn tot nu toe ook enkele brandbommen en een grote hoeveelheid mitrailleur- munitie gevonden. Er bevinden zich voorts nog lichte brisantbommen en brandbommen aan boord in bommen- houders. Brieven die enkele der nu gevonden bemanningsleden bij zich droegen, waren net verteerd. Vragen in Kamer over ontgroening De heer Vermooten (PvdA) heeft verzocht mondelinge vragen te mo gen stellen aan de ministers van on derwijs, kunsten en wetenschappen, landbouw en visserij en justitie. Het betreft de volgende vragen: 1. Hebben de ministers kennis geno men van de ernstige gebeurtenissen, die zich bij de ontgroening van ad- spirant-leden van het Amsterdams studenten korps in de afgelopen we ken hebben voorgedaan? 2. Zijn de ministers niet van me ning, gelet op de in de laatste jaren bij herhaling gehoorde ernstige klach ten over kwalijke ontgroeningsprak tijken, dan aan deze, dan aan gene inrichting van wetenschappelijk on derwijs, dat er in het algemeen bij de ontgroening, met name van de mannelijke studenten, sprake is van een toenemende verruwing, die de grenzen van het strafbare bij herha ling bedenkelijk nadert en nu en dan zelfs overschrijdt? 3. Zijn de ministers bereid, een commissie in het leven te roepen die een grondig onderzoek instelt naar de ontgroeningspraktijken aan alle rijksuniversiteiten en hogescho len, voor zover het de mannelijke studenten betreft, en de Kamer van de resultaten van dat onderzoek in kennis te stellen? Vera Bondam gaat op uitnodiging van de Nederlandse gemeenschappen in het buitenland tussen 15 en 31 ok tober toneelavonden geven in Ham burg, Kopenhagen, Stockholm, Hel sinki en waarschijnlijk Oslo. Het hoofdnummer van haar programma is „Elizabeth Regina" van Blair Enggleston. Morgen zal de GG en GD in Am sterdam beginnen met de vaccina tie tegen hondsdolheid .van vijftig mensen die na oktober door - in hoofdzaak onbekende - honden zijn gebeten. De vaccinatie geschiedt in overleg en op advies van de huis artsen. In totaal komt hiermee het aantal Amsterdammers dat tegen hondsdolheid wordt behandeld op 56. De vaccinaties zijn niet verplicht ge steld doch geschieden op medisch advies. Tot nu toe heeft niemand ge weigerd dit advies op te volgen. De directeur van de GG en GD, heeft bekend gemaakt, dat alle in woners van Amsterdam die verse hondebeten hebben, in de gelegen heid zullen worden gesteld ingeënt te worden om een mo gelijke hondsdolheid tegen te gaan. Naar aanleiding van het grote aantal gevallen van gebeten mensen, die zich de laatste dagen in Amsterdam hebben aangemeld, heeft men in overleg met het Rijksinstituut voor de volksgezondheid in Utrecht be sloten, dat een deskundige van dit instituut de inentingen, die dagelijks moeten geschieden, op het hoofdkan toor van de GG en GD te Amster dam zal verrichten. Er zijn nu reeds patiënten (twee op zondag en vier op maandagochtend) in Amsterdam uit voorzorgsmaatregel in behande ling genomen. Klinisch duidelijk Tot de zes mensen, die thans da gelijks zullen worden ingeënt, be hoort ook een broer van de 3-jarige jongen, die op 8 september is gebeten en tijdens zijn ziekte agressieve nei gingen vertoonde Het staat nog niet voor honderd percent vast, dat het eerste slachtof fertje inderdaad aan hondsdolheid is overleden, al „is voor ons de zaak kli nisch wel duidelijk". Voorts werd medegedeeld, dat vac cinatie tegen hondsdolheid niet ge heel ongevaarlijk is. De eerste week van het inenten is de kans op gevaar practisch nihil maar als men daarna verplicht is met de vaccinatie door te gaan bestaat een kans van één op 2.000 tot 20.000, dat een gevaccineer de een de dood tengevolge hebbende hersenvliesontsteking krijgt. Aan de andere kant, aldus dr. Ittman, kan het niet vaccineren van besmette personen fatale gevolgen hebben. Zwerven Hier kan ook stellig een probleem voor de omliggende gemeenten van de hoofdstad zijn, omdat dolle hon den soms over een gebied van hon derden kilometers gaan zwerven. Tet illustratie van de moeilijkhe den, waarmee men te kampen heeft om eventuele besmette dieren in de hoofdstad op te sporen, vertelde dr. Noordam, dat in Amsterdam jaarlijks 1500 honden door het asyl worden afgemaakt. Een andere moeilijkheid is, dat de ongeveer 360 huisartsen in Amsterdam gemiddeld allen per week tweemaal een honiiebeet te behande len krijgen, terwyl bijvoorbeeld daarnaast in het Binnen Gasthuis da gelijks vier gevallen van hondebeten worden gemeld. Honden aan de lijn Geadviseerd wordt alle honden aan de lijn te houden, zodat de kans verkleind wordt dat ze bijten of ge beten worden. Voorts is het voordeel hiervan dat een hond direct bekend is als hij iemand bijt. De politie en de GG en GD verzoeken de burgerij de signalementen van bijtende honden te noteren en door te geven. De GG en GD en de politie zijn nog steeds in hoge mate geïnteresseerd in de afkomst van de hond, die op 26 juli het inmiddels overleden jonge tje heeft gebeten, omdat men dan eventueel de haard van de ziekte kan localiseren. Het signalement van de ze hond luidt: klein, wit, gladharig, 30 cm hoog, 60 cm lang, bedekt met modder, bloed aan de poten en ach ter de oren, spitse vieze snuit, touw tje om de nek. Een dag later is in de omgeving van de plaats van de eerste beet en dame door een hond gebeten. Het signalement van deze hond is vrijwel gelijkluidend alleen zou dit dier een gele halsband met een metalen versiering heben gedra gen. Tenslotte werd medegedeeld, dat, mocht de hondsdolheid ernstiger vormen gaan aannemen, van de zijde van de overheid nadere maatregelen zullen worden overwogen om het ge vaar tegen te gaan. Alle warmbloedi ge dieren kunnen hondsdolheid krij gen en overbrengen, de honden zou den echter het gevaarlijkst zijn. Toch in observatie De jonge boxer, die zondag een achttienjarige jongeman heeft gebe ten en daarna in een politiebureau in Amsterdam zuid is opgesloten, is maandag door een inspecteur van de veeartsenijkundige dienst onderzocht. De conclusie luidt: geen spoor van hondsdolheid, toch blijft de boxer ter observatie nog twee dagen in het politiebureau opgesloten. In zijn residentie in Den Haag heeft de Belgische ambassadeur in Neder land, Z.E. F. X. J. M. G. baron van der Straten Waillet, maandagavond de onderscheidingstekenen behorende bij het ridderschap van de Belgische Kroonorde uitgereikt aan de Nederlandse aktrice Ida Wasserman. De foto geeft hiervan een beeld. Verkeer werd iets veiliger' maar de grote getallen bleven Jaarlijks laten 100.000 mensen ter wereld het leven bij een verkeers ongeluk, waarvan 40.000 in Europa en 19,00 in ons land. In de afgelopen 10 jaar verloor Nederland 16.128 le vens van mannen, vrouwen en kinde ren in het verkeer, te vergelijken met de bevolking van de stad Sliedrecht. In ditzelfde tijdsverloop werden 373.596 mensen ernstig of licht ge wond. Dit aantal is het viervoud van dat van de bevolking van Dordrecht. Dit deelde dr. G. van der Wal, voorzitter van het Verbond voor Vei lig Verkeer mede tijdens de heden middag begonnen jaarvergadering in Dordrecht. Dr. Van der Wal verklaarde, dat het aantal doden en gewonden in Nederland in verhouding tot het sterk gegroeide auto- en (brom)-fietsen- park in 1961 iets terugliep in vergelij king tot vorige jaren. De cijfers van het eerste half jaar 1962 wijzen in dezelfde richting. Deze teruggang is echter nog niet gerust- of tevre denstellend, zelfs indien men zich realiseert dat een absoluut veilig ver keer een utopie is. In het ziekenhuis te Kerkrade is overleden de 21-jarige marechaussee eerste klasse F van Essen uit Kerk rade. De heer Van Essen was zaterdag met een jeep, nadat die een lekke band had gekregen, op de linkerv/eg- helft terecht gekomen en daar tegen een boom gebotst Luxe brood in sommige plaatsen een cent duurder Na het mislukken van het overleg met de minister over verhoging van de broodprijs met twee cent (de mi nister stond slechts een cent toe) zijn de bakkers in verschillende plaatsen er toe overgegaan de prijs van het luxe brood, waarvoor de prijzen vry liggen, met een cent te verhogen. De verhoging is noodzakelijk ge worden, omdat de prijzen van het bloem de laatste tijd sterk zijn ge stegen. (ongeveer 3 per 100 kg). De prijzen voor het witbrood zijn overal gelijk gebleven. De bakkers zullen met de minister van Econo mische Zaken binnenkort gaan spre ken over een nieuwe prijsstijging van een cent. Hoewel de prijs van het luxe brood officieel vrij ligt, moeten de bakkers wel mededeling doen van prijswijzigingen aan het ministerie. Met deze jongste maatregelen probe ren de bakkers enige verlichting te brengen in wat zij noemen een on houdbare situatie. Misverstand in tram Toen gistermorgen de 68-jarige me vrouw J. C. H. Eisma op het Pres. Steynplantsoen te Amsterdam in een tram van lijn 7 wilde stappen, begon deze tram net te rijden, hoewel de deuren nog niet gesloten waren. De vrouw viel tussen de tramwagen en de vluchtheuvel; gelukkig liep zij slechts een verwonding aan een arm op. De wagenvoerder verklaarde la ter, dat hij twee groene lichtjes ge zien had, de conducteur daarentegen zei, dat hij geen veilig signaal had gegeven. De zaak is thans in onder zoek. In de Ursulakliniek te Wassenaar is gisteravond jverleden de 19-jarige R. E. Lansink uit Den Haag. Hy werd zaterdagavond ernstig aan het hoofd gewond, toen hij met zijn motor op de hoek Torenstraat-Westeinde in Den Haag in botsing k,wam met een auto, die hem geen voorrang verleende. ECHTPAAR IN SLAAPKAMER BESTOLEN Naar eerst thans bekend is gewor den is bij een inbraak in de nacht van vrijdag op zaterdag in een per ceel aan de Badhuisweg in Den Haag een op de eerste verdieping slapend echtpaar bestolen. Vermist worden en portemonnee met f 2350 en een colbertjasje. De pantalon, waaruit de portemonnee werd ontvreemd werd onderaan de trap teruggevonden. In het benedengedeelte van het pand is een levensmiddelenbedrijf gevestigd. Hier werd het kasregister meegeno men. Het is leeg in de tuin terugge vonden. Een bedrag van f 150 wordt vermist. Bond van Ziekenfondsen doet aanval op minister: BEVOORDELING VAN KATHOLIEKE FONDSEN Minister Veldkamp is er met zijn ontwerp-Ziekenfondsen op uit, aldus de Centrale Bond van onderling be heerde ziekenfondsen, om de weg vrij te maken voor uitbreiding van de katholieke ziekenfondsen. Deze felle aanval is te lezen in het blad van de bond „Het Ziekenfonds". Het blad schrijft, dat de Rooms- katholieke fondsen wel een weg zul len vinden om aan te tonen, dat zij in nieuw te betreden gebieden op een redelijk aantal verzekerden kunnen rekenen. „Ook voor de andere fond sen zullen de beperkende bepalingen geen rem van betekenis vormen. Voor ons staat vast, dat het wetsontwerp in zijn huidige vorm het begin vormt van een belangrijke uitbreiding van hel aantal naast elkaar werkende fondsen." Het plan van minister Veldkamp in de vrijwillige verzekering het be ginsel van draagkracht in te voeren, heeft volgens Het Ziekenfonds alom in de ziekenfondswereld verbazing gewekt. Een systeem van premieheffing naar draagkracht wordt in de tegen woordige vrijwillige verzekering on mogelijk geacht. De mensen met de hogere inkomens moeten de premies opbrengen voor de mensen, die min der verdienen. Zij kunnen daar even wel niet toe worden verplicht, zodat zij, als dat voordeliger is, een ziekte kostenverzekering zullen afsluiten of zelfs onverzekerd zullen blijven. Kritiek. De samenstelling van de Zieken fondsraad, zoals de minister zich die denkt, kan evenmin genade vinden. „Wij vinden het bijzonder onverstan dig van de minister om de vertegen woordigers van de ziekenfondsen en van de medewerkers uit het toezicht houdend orgaan te weren," zo schrijft Het Ziekenfonds. Ernstige kritiek ontmoet ook het plan voor de rijksambtenaar tot een af zonder 1 ij ke ziektekosten verzeker ing te komen. Het zal voor menig zi- kenfonds zeer ernstige gevolgen kun nen hebben, zo meent het blad. Waarborg kwaliteit. Flanel In vrolijke, fleurige streepdesslns. Alleen geldig 17 oktober a.s. voor leeftijd 4 jaar kl. stijging p.m. Haarlemmerstraat 143 Leiden (Advertentie) Volgende week maandag zal de Engelse eerste minister sir Harold Macmillan deze onafzienbare par keergarage openen, welke is aange legd onder het vermaarde Hyde Park in Londen. De garage biedt plaats aan rond duizend auto's. Idee voor het Amsterdamse Vondelpark? Militairen dag te gast bij Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen zijn vandaag de gastheer van tien mili tairen van het eerste legerkorps uit Nieuw Millingen. De militairen, die ontvangen worden in het hoofdge bouw te Utrecht, maken eerst een uitstapje naar het Spoorwegmuseum. Daarna gaat het gezelschap naar Schiphol. Na een rondvaart door de Amsterdamse grachten wordt de dag besloten met een diner. De Spoorwegen betuigen op deze wijze hun dank aan de militairen voor de hulp, die zij spontaan ver leenden na de ontsporing van de trein Zwolle-Emmen te Vlisteren op 22 fcptember van dit jaar De trein loog m brand en de ravage was groot. De militairen, die te hulp snelden, zijn hierna de gehele nacht met de op ruimingsdienst van de NS in touw geweest bij het wegwerken van de ravage. De NS wil nu nog de namen weten van de zes militairen, die in de be wuste trein zaten. Bekend geworden is namelijk, dat zij na de ontsporing eerste hulp hebben verleend en dat zy verwarring onder de reizigers heb ben voorkomen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7