Nederland heeft niet het monopolie meer... OVER 'N BEZOEK AAN DENEMARKEN ïssfjz..t™.,.w«r._™rd?n, «e- DE VERDELING VAN HET DUITSE SMARTEGELD Mijn motor loopt nu 'op z'n zondags' ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 DE LETDEE COURANT PAGINA 9 WANT OVERAL ELDERS WORDT BLOEMBOLLENTEELT BEDREVEN „Nederland heeft het monopolie niet meer van de bloembollenteelt en kan zichzelf alleen dienen door nauwlettend te volgen, hoe snel en goed de buitenlandse cultures zich ontwikkelen. In Denemarken wordt een bloembollencultuur, op gebouwd, die de verbazing opwekt van de Neder landse vakmensen. Ze worden daar geconfron teerd met ideeën over teelt en behandeling en verwerking van bloembollen, die revolutionair schijnen." Deze woorden ontleenden wij aan het oktober nummer van „Theorie en Praktijk", het maand blad van de Vereniging van oud-leerlingen der R.M.T.S. te Lisse. En het blad vervolgt dan: Bekijkt de Nederlander dat alles op de keper, dan ziet hij, dat de Deense kwekers handig ge bruik weten te maken van bestaande systemen, ze anders uitbouwen dan wij dat zouden doen. Ze kunnen dat doen, doordat ze niet op bepaalde Er worden thans in Denemarken gent vanuit een kunstmatig zoetwa- tradities steunen en voor alles denken aan zo goed, zo snel, dus rationeel mogelijk werken. een zo goed mogelijke mechanisering Veel Deense kwekers zijn bovendien bevoorrecht, om zo rationeel mogelijk te werken, doordat ze zelf broeien. Ze weten dus waarvoor Hun aanpak en methoden verdienen hun bollen zullen worden gebruikt en kijken fei- he- en verwondering. Er is een firma v-i j i. i_ lil met een showtuin, zoals we die bij telijk „door hun broeien) heen naar de kweken) vele bedrijven in Nederland aantrei- Hebben dus de Denen het voordeel van de voor fen. De z.g. Deense Keukenhof, Blom suggesties openstaande beginners, ze beseffen sterlogpark te Vallo is bijzonder mooi ook, dat de omstandigheden, waaronder ze telen, en aen pootse prestatie van de Deen- j j -at ji j TN-a. i se kwekersvereniging. Ook in Lan- anders zijn dan de Nederlanders. Dit en hun geso een tentoonstelling opgezet drang tot rationalisatie heeft geleid tot eigen 0p een terrein, dat mooier is dan de onderzoekingen op grote schaal. Keukenhof. Hier mankeert het wa- Op goede gronden, aldus het blad, mag worden ter niet- zodat alle voorwaarden voor verwacht, dat de culturen daar zich zullen uit- een Ê°e .e oemen en oons e ing breiden, en dat er zal worden gestreefd naar de verkoop van bolbloemen in de Skandinavische landen. Dat kan ten nadele van de Nederlandse export van bloembollen gaan. Het b]ad het artikel over de bloembollenteelt in Denemarken men vindit een weg naar Zweden. me^ volgende woorden: „Intussen Eén bedr'if broeit jaarlijks ongeveer js j^et wej raadzaam de ontwikke- 2 miljoen bollen, 150 duizend stuks iingen in (de) andere landen te vol- in één set. Deze afgebroeide bollen gen. Het is bekend, dat de Denen worden weer opgeplant en zijn na stevig doorgaan met de tuinbouw, twee jaar weer in goede kwaliteit maar dat zij zóveel zouden doen en aanwezig zijn. BESLUIT naar schatting 500 tot 700 ha bloem- terbassin, waarvan de bodem met leverbaar (in Nederland heerst op zó deskundig de z .ken aanpakken is bollen geteeld. Het aantal kwekers plastic is bekleed. K M moet in I16* ogenblik verschil van mening een verbazingwekkende ervaring ge wordt geschat op 300, waarvan een Roskilde het water met twee kelder- 50-tal grote. Er is uitbreiding moge- pompen, die vier meter onder opper- lijk. Bij Lammer Fjord zullen veertig vlakte liggen, oppompen vanuit diep- kwekers op uitstekend geschikte ten van 65 en 89 meter, grond beginnen. Het grootste bedrijf Het planten (waarvoor uit Neder- is van origine Nederlands, n.l. Konij- land geïmporteerde machines worden nenburg Mark, (K M) uit Noord- gebruikt), de onkruidbestrijding, al- wijk, die Mj Roskilde, op Amager en les gebeurt overwegend mechanisch, bij de Lammer Fjord honderd bunder Het verspreiden van ziektebestrij- beteelt, n.l. 10 bunder hyacinthen, 75 dingsmiddelen geschiedt wel per heli bunder tulpen en 15 bunder narcis- kopter. ™„Er WOrde2, 3*?" °°k 'reesia's' Ook in de schuren is het werk ver ken Geteeld g DeneInar- doorgevoerd mechanisch en ook ver- der zoveel mogelijk vereenvoudigd over wel of niet duurzaamheid van worden. Een typisch voorbeeld van de bloembollen. Dr. A. J. Verhage, <je plaats, die de Denen gaan inne- de voorzitter van het P.V.S., verschilt men, kan men vinden in de anjer- hierover met anderen van mening). en chrysanthenstekbedrijven. Deze worden tegenwoordig in de buiten- GOED BEHEER landse vakbladen hogelijk geroemd en als voorbeeld gesteld. Men heeft De algemene indruk is dat de kwe- daar de modernste methoden, kers in Denemarken hun bedrijven zeef goed beheren. Zij zoeken naar Het is een verbazingwekkende en zeker ook verontrustende ervaring geworden. Er is een concurrent aan het opstaan, die zich kan ontwikke- OPBRENGST EN OMZET Behalve K&M aijn er echter maar weinig zuivere bloembollen-bedrij- ven. Er zijn gemengde bedrijven van fruit en bollen en landbouw en bol- *en- Over de opbrengst waren door de Er is sterk gemechaniseerd, want bezoekers geen nauwkeurige gege- evenals hier tobt men ook daar met vens bijeen te zamelen, maar in De- een krappe arbeidsmarkt. De grond- nemarken werkzame Nederlandse prijzen zijn zeer wisselend en lopen vaklieden beweren, dat de opbreng- van f 4.0Ó0,- per ha inclusief gebou- sten groter zijn dan in Nederland. Een moderne Deense bloembollen- len naar eigen inzichten", aldus „The- met behulp van lopende banden en schuur. orie en Praktijk". wen, tot f 13.000,- per ha. GOEDE GEWASSEN Behoudens wat waterschade zo hier Gezien de stand der gewassen, zoals de bezoekers die waarnamen, neemt men aan dat de mening van de Ne derlanders niet overdreven is. Export is er weinig. K&M voert en daar, kregen de tulpen en de jaarlijks een miljoen tulpen in kleine narcissen nogal eens het predikaat maten vanuit Denemarken naar de van goed tot best. Hierover liepen de V.S. uit. Verder is er wat export naar meningen niet uiteen. De stand van de andere Skandinavische landen, de tulpen was zelfs zeer goed, maar Engeland en Duitsland. Een en ander over de hyacinthen kon geen juich- is het gevolg van hoofdzakelijk telen kreet opgaan, hoewel er zichtbaar voor eigen broeierij. Wel worden vrij veel mogelijkheden zijn om hierin veel bollen op de binnenlandse markt verbetering aan te brengen. De mees- verkocht en een gedeelte van de bloe- te kwekers telen voor eigen broeierij. - Het is mogelijk de afgebroeide bol len weer te planten en na twee jaar irr.nnm wr a tat ¥¥nm ¥\¥t¥mnn Prins Bernhard bij lustrum instituut Sociale Wetenschappen Prins Bernhard woonde vandaag een plechtige samenkomst in de Gro te Kerk van Den Haag bij ter ge legenheid van het tienjarige bestaan van het .instituut voor Sociale We tenschappen" (institute of Social Studies). De prins was vergezeld van zijn wnd. particulier secretaris, ka pitein ter zee bd. C. W. Th. baron van Boetzelaer. Burgemeester mr. H. A. M. Th. Kolfschoten van Den Haag trad voor dien als gastheer op voor de prins. Minister Klompé hield als vervang ster van minister Cals een toespraak. Zij stelde vast, dat het instituut er in tien jaar in geslaagd is het gebied van de sociale wetenschappen in in ternationale zin te gaan bestrijken. Studenten uit vele ontwikkelingsland - den ontvangen er een opleiding die zeker ook bijdraagt tot betere inter nationale verstandhoudingen. Prof. De Vries gaf in zijn rede een over zicht van de werkzaamheden van het instituut. Na afloop ontvingen burgemeester en wethouders van Den Haag het ge zelschap in het oude stadhuis. Vanmiddag zou door het Residen tie-orkest een jubileumconcert in het Scheveningse Kurhaus worden aan geboden. Britse jongedame blijft in bewaring De Raadkamer van de Amster damse Rechtbank heeft gisteren de inbewaringstelling gedurende zes da gen bevolen van de 21-jarige Britse mej. A. V. B., die vorige week in gezelschap van een Schotse vriend op een pensionkamertje in Amster dam werd aangehouden. Het tweetal was in het bezit van een pond mari huana, de substituutofficier van jus titie, mr. W. K. Baron van Dedem, had de rechter-commissaris de inbe waringstelling van de twee Britten gevraagd. Dit verzoek werd toege wezen ten aanzien van de man, maar afgewezen t.a.v. de vrouw. De offi cier van justitie tekende daarna ap pèl aan bij de raadkamer van de rechtbank, omdat de vrouw zich aan berechting zou kunnen onttrekken. Prinses Beatrix verrichtte tewaterlating huwd overleed zonder kinderen na te laten, de nog in leven zijnde ouders van de vervolgde. Geen aanspraak op vergoeding hebben hertrouwde echtgenoten. De uitkeringen wegens sterilisatie AMERIKAAN SCHREEF BIOGRAFIE OVER PRINS BERNHARD Alden Hatch, een 65-jarige Ameri- bruikt. Hieruit zou de conclusie kun nen worden getrokken, dat men hier (in Denemarken) dus wel degelijk van een duurzaam produktie-middel kan spreken. (In Nederland gaan de De commissie-Drees die de regering zia's gevorderde Nederlanders en zij afgebroeide bollen naar de vuilnis- over de verdeling van het Duitse die gedwongen werden om in Duits- men bepalen op het verhoudings- hoop). smartegeld van 125 miljoen marken land te werken, kunnen niet op een getal 50. Voor het verplicht dragen Van de teeltmoeheid van de grond (rui™ H3 miljoen gulden) heeft ge- uitkering rekenen. van de jodenster wordt gedacht aan waar men in Nederland mee heeft a<*viseerd, wil blijkens haar rapport De commissie-Drees wil ook hen een verhoudingsgetal, gelijk aan 1/3 te kampenmen kan niet twee maal 6e*d a^s v°lgt verdelen: van vergoeding uitsluiten, die door van het aantal volle weken waarover achtereen tulpen op hetzelfde land de bezetter werden veroordeeld we- die verplichting gold. Buiten be planten heeft men in Denemarken In de eerste plaats aan de nog gens economische delecten of com- schouwing blijft een periode van een geen last. In vele gevallen kan men 'evende personen, die zelf van het mune misdrijven, o.a. zwarte handel, kalf ïaar korter, zelfs langer dan vijf jaren van een nazi-bewind te lijden hebben gehad; Het smartegeld voor de nog leven- Om de uitkeringen zoveel mogelijk reeds beteeld stuk grpnd met bollen dus de overlevenden van concentra- de nazi-slachtoffers zal worden bere- te spreiden, wil de commissie-Drees wegblijven. Men is overigens wèl tiekampen die om hun ras, geloof of kend naar het aantal volle weken, het. verhoudingsgetal per aanvrager zuinig op die bollengrond. de teelt wereldbeschouwing gevangen werden dat in gevangenschap is doorgebracht. aan een algemeen maximum van 200 van tomaten en aardappelen op een genomen. Als einddatum rekent men 1 juli 1945. binden. De uitkeringen zijn belasting- bollenbedrijf is verboden. De directe nabestaanden van de Bij een gevangenschap korter dan vrjj. genen die in kampen, gevangenissen drie maanden, wordt geen uitkering WATERHUISHOUDING ed- ztfn omgekomen. verstrekt. De overlevende slachtof- PROBLEEM Gijzelaars en slachtoffers van re- fers moeten het „smartegeld" zelf presaillemaatregelen (Putten). De aanvragen. In tegenstelling met Nederland is commissie-Drees wil extra-uitkerin- Uitkeringen wegens overlijden zul- de waterhuishouding in Denemarken gen verstrekken in gevallen van ste- len blijkens het rapport worden be- een probleem, en een vrij kostbare rilisatie, hetzij gedwongen of vrijwil- rekend naar het verhoudingsgetal 100 geschiedenis. Men vindt er niet, zo- Jig, en voor het verplicht dragen van per overlijdensgeval. In aanmerking als hier, om de vijftig meter een de „jodenster". komen de directe nabestaanden van I sloot en het grondwater zit niet dicht de overledene: de echtgenoot, bij ont- kaanse journalist heeft een" biografie onder het maaiveld. Dikwijls zit het De oorlogsslachtoffers in ruimere stentenis daarvan de kinderen, voor geschreven over Prins Bernhard. Het 60 meter diep, maar 200 meter komt zin zoals krijgsgevangenen, nabe- zover op 1 mei 1945 nog minderjari- boek dat de titel draagt „Prins Bern- ook voor. Eén Deense kweker bere- staanden van gesneuvelden, bij raz- gen, en indien de vervolgde onge- hard, zijn plaats en functie in de moderne monarchie" heeft de schrij ver gisteravond de prins persoonlijk op Soestdijk aangeboden. Prins Bernhard had voordat met het schrijven begonnen werd, eisen aan de journalist gesteld. Hij wilde een biograaf, die volkomen fris en onbevangen tegenover zijn onder werp stond, waarvan hij iedere af stand, die hij wenselijk achtte, moest kunnen nemen. De prins heeft Alden Hatch medegedeeld, dat hij iedere vorm van mooischrijverij verafschuw de, het boek moest dan ook de wer kelijkheid weergeven. Toen de directie van uitgeverij „Becht" in Amsterdam destijds de prins zijn medewerking vroeg voor de biografie heeft Prins Bernhard gevraagd, wat de uitgever tot deze gedachte bracht. De uitgever heeft toen gezegd, dat de prins zelf in de allereerste plaats het volste recht heeft, dat zijn eigen visie op zijn plaats en functie in de moderne mo narchie eens volledig werd uiteen gezet. Evenzeer, dat er een duide lijk beeld wordt gegeven van de wij ze, waarop de prins de opdracht, die hij zichzelf stelde, uitvoert. Het Nederlandse volk en zeer veel buitenlanders zullen naar de mening van de uitgever een dergelijk ge schrift bijzonder op prijs stellen. Alden Hatch, die gisteravond met zijn vrouw uit Rome was gekomen, bracht ook een souvenir voor de prins mee: een olifantje van Vene- tiaans glas. De schrijver herdacht bij het over handigen van het eerste exemplaar van het boek de kortelings overleden secretaris van de prins dr. F. de Graaf, die bij de voorbereiding van deze biografie zo een grote steun had verleend. In een uitbundig Kinderdijk, waar de schoolkinderen een paar uurtjes vrijaf hadden gekregen, heeft H.K.H. prinses Beatrix gistermiddag om even over vier op de werf van J. en K. Smit, de doop, en de tewaterlating verricht van de motorsleepboot „Zwarte Zee", het toekomstige vlag- geschip van L. Smit en Co's inter nationale sleepdienst die met haar uitzonderlijk vermogen van 9000 pk de grootste en krachtigste zeesleper ter wereld gaat worden. Lekker rustig! Als weekend rijder houd ik er van kalm te rijden. Maar op die drukke zondagswegen moet je ook snel* kunnen optrekken. Daarom in mijn tank: BP Super Mix 25. Mijn motor zoemt van tevredenheid. En optrekken - als een lieve lust! Probeer zelf ook eens welke van de 5 soorten BP benzine precies bij uw motor past. U rijdt dan veel plezieriger en economischer. Tot ziens... bij de BP pomp! Prins Bernhard heeft vrijdagmiddag de Amerikaanse auteur Alden Hatch op Soestdijk ontvangen om hem in de gelegenheid te stellen hem het eerste exemplaar van de Nederlandse uitgave van „H. R. H. Prince Ber nhard of the Netherlands" - dat hier uitkomt onder de titel „Prins Bernhard, zijn plaats en funktie in de mo derne monarchie" - aan te bieden. Op de foto zien we de prins bij het bekijken van het boek, terwijl Alden Hatch toeziet. Prinses Beatrix heeft vrijdag in Kinderdijk bij J. en K. Smit's Scheeps werven N.V. de nieuwe motorzeesleepboot „Zwarte Zee" te water gelaten. Op de foto zien we een moment tijdens de plechtigheid, met de prinses, de direkteur van de werf, ir. W. van Beelen (uit Noordwijk) en de fles champagne.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9