JOAN HAAN APPEL: Nederlandse parel in Weens ijs-spektakel IJSSTER BINNENKORT ONDER HET MES Op het slechte weggetje naar paviljoen Meerzicht bij Zuidlaren komt een auto aanhobbelen. Achter het stuur zit een knap, slank en zwartharig meisje: Joan Haanappel topster van de Wiener Eisrevue. Netjes stopt Joan haar wagen naast de onze. „Waar ga je naar toe Joan?" vraagt de heer Kersten, perschef van de Wiener Eisrevue door de twee neerge- draaide raampjes. „Ik? Ik moet even wat inkopen doen in Zuidlaren. O ja en ik moet het ziekenhuis in Groningen nog even bellen" zegt Joan. Haar stem is opge wekt en helder. „Ga maar een kop koffie drinken. Ik ben zo terug". Meteen trapt het sympathieke meisje de gaspedaal weer in en even later is ze op weg naar Groningen. „Ja", zegt perschef Kersten, „Joan heeft iets met haar hand. In het ziekenhuis hebben ze foto's gemaakt. Vandaag kan ze horen wat er precies aan de hand is". Een uurtje later zit het charmante meisje, dat voor haar leeftijd al heel wat van de wereld heeft gezien, naast ons in café-restaurant Meerzicht in Zuidlaren. ,,Wat nebben ze gezegd?" vraagt naar verloofde, de lange Oostenrijkse yskampioen Nor- bert Felslnger belangstellend. ,,Een gescheurde pees. Daar ls later weer kraakbeen om heen gegroeid. Ik zal geope reerd moeten worden", ant woordt de bruinogige Joan heel nuchtei „Dat moet tegen Kerstmis maar gebeuren" voegt ze er lachend aan toe. Verder wordt niet over haar blessure gesproken. Toch is het duidelijk dat vooral het paar-ryden pjjn zal opleveren. Deze artiesten op de gladde ijzers nebben een druk, maar vooral vermoeiend leven. Het is avond aan avond verkleden, optreden, verkleden Het is dan ook begrijpelijk dat ze tij dens het verplaatsen van dit ijsspektakel van de ene plaats naar de andere, wat afleiding en rust zoeken. Talrijke artiesten hebben on derdak gevonden in de verschil lende hotels van Zuidlaren. Ze nemen het er van, een paar dagen. Joan heeft het echter in een andere richting gezocht. Ze houdt ontzettend veel van het water. Daarom heeft ze een zomerhuisje gehuurd aan het Zuidlaardermeer. Hier vindt Joan haar rust en kan ze zich volledig concentreren. Af en toe huurt ze een boot om verpozing te zoeken op het stil le water. Zeilen kan Joan ook als de beste. We hebben dat ervaren toen we een tochtje met haar over het Zuidlaarder meer maakten. DUIZENDEN GULDENS Alles gaat Joan gemakkelijk af. Ook het vertellen. „Toen ik zes jaar was stond ik reeds op een paar kunstschaatsen", zegt ze „Dat kwam waarschijnlijk doordat mijn vader kampioen in het ijsdansen was. Op negen jarige leeftijd mocht ik me juniorkampioen noemen. Het bleek dus, dat ik aanleg had voor kunstrijden. Vervolgens ging ik naar Engeland om te trainen en later ook naar Zwit serland. Het kunstrijden was toen nog niet zo populair. We moesten alles zelf betalen. Te genwoordig worden ze gesteund, geloof ik. Mijn vader en moe der hebben duizenden guldens voor mij moeten uitgeven en U moet echt niet denken dat mijn vader miljonair is. In 1960 ben ik bij de Wiener Eisrevue ge komen. Dat was nadat Sjoukje Dijkstra en ik op de Olympische Spelen in Squaw Valley zulke hoge ogen hadden gegooid. De heren van een ijsrevue uit We nen boden me een fantastisch honorarium. Ik stond toen voor een zeer moeilijke beslissing. Myn ouders waren er tegen dat ik een prof-contract zou teke nen. Zij vonden me nog te jong. Als amateur had ik al heel wat gereisd en gezien zodat ik heus wel wist wat er in de wereld te koop was. Ik heb toen tegen mijn ouders gezegd, dat ik best op me zelf kon passen. Over een paar jaar wilde ik toch professional worden. Bovendien wilde ik geld verdienen! Uit eindelijk hebben mijn ouders toegegeven, gelukkig. Ja, zo ben ik bij de Wiener Eisrevue te recht gekomen. Ik ben nu dus beroeps maar ik geloof dat het amateur-zijn meer van je vraagt, Als amateur moet je intensief trainen omdat je te maken krijgt met verplichte figuren. Er worden hoge en spectaculaire sprongen van je gevraagd. Bovendien zit in het amateurisme een wedstrijdele ment. Het professionalisme vraagt op een heel ander ge bied iets van je. Een ijsballet is in de eerste plaats een schouw spel. Daarom zijn gratie en :harme heel belangrijk. Ook moet je behoorlijk kunnen acte ren. De artistieke zijden van de schaatssport komen in een re vue meer tot uiting. Nee ik kan niet zeggen, dat het me spijt dat ik deze richting heb geko zen. Dat wil natuurlijk niet zeg gen dat ik altijd bij de revue zal blijven. Over een paar jaar hoop ik het wat rustiger aan te kunnen doen. KRITISCH Ik mag graag in Nederland optreden alhoewel het publiek hier meer op je let dan in het buitenland. Dat is ook lo gisch natuurlijk. In de eerste plaats ben je een landgenoot en bovendien treed ik op als so liste. Het Nederlandse publiek verwacht van mij dus meer dan van de buitenlandse collega's. Je komt in vele landen en je maakt veel mee als je deel uitmaakt van een ijsrevue- groep. Toen we in West-Berlijn op traden vroeg de directie mij bloemen te overhandigen aan de echtgenote van een Duitse prins. Ze waren juist enkele Bovenste rij van links naar rechts: Joan Haanappel met haar verloofde Norbert Felsinger, de Oostenrijkse schaats kampioen, in de boot. De huwelijksboot kan nog wel even wachten, vertrouwde Joan ons toe. De prima ballerine van de Wiener Eisrevue verwisselde op het Zuidlaarder meer de gladde ijzers voor gladde planken. Met een flinke vaart doorkliefde zy het water van het meer (foto 2) De derde foto spreekt voor zichzelf. Onderste ry van links naar rechts: Na het waterskiën ging Joan bijna „koppie onder". Haar chef, die later de smalle latten zou proberen, reikt haar de helpende hand. Joan wacht op de dingen die gaan gebeuren. Even later zou zij over het water van het Zuidlaardermeer scheren. Rechts zien we enkele vrouwelijke collega's van onze Nederlandse schaatsster (foto rechtsonder). dagen geleden getrouwd. De na men van deze adellijke toe schouwers weet ik zo precies niet meer. Er werd gezegd: ze zitten daar en daar en dan moet je zus en zo lopen. Nou, ik op pad met een bos 'bloemen. Ik kon natuurlijk niet gewoon lo pen want dat zou myn schaat sen grondig vernielen. Ik ging dus, balancerend op de punten van mijn schaatsen gangen door, trappen op en trappen af. Toen ik eindelijk bij het pas ge trouwde paar aankwam moest ik stevig hijgend, vanwege dat lopen op die punten, myn speechje afsteken. Ik feliciteerde de dame en daarna de heer die naast haar zat. Laat dat nu de bruidegom niet zijn zeg! Het was een me neer uit het gevolg, hoorde ik later. De prins zat juist aan de andere kant van de dame. Nou dan sta je er wel gekleurd op! Ik geloof dat mijn kleur wat aan de bleke kant was In Eindhoven heb ik ook nog zoiets meegemaakt. Op zekere avond komt de perschef bij me en zegt: Joan vanavond komt de honderd duizendste bezoeker. Daar ma ken we een stunt van. Jij moet de honderdduizendste iets aan bieden en toespreken. Ik had niet veel animo. Zo iets haalt je helemaal uit je concentratie. Maar ja het moest doorgaan Ik moest tijdens het rijden zelf een speechje in elkaar draaien en voor alle zekerheid vroeg ik nog even naar de naam van de bewuste persoon. Het was een zekere Brouwer. Ik stelde me dus helemaal in op de naam Brouwer. Me neer Brouwer dit meneer Brouwer dat repeteerde ik maar steeds. Tijdens myn toespraak, in het bijzijn van duizenden mensen, zag ik hier en daar het publiek glimlachen en gek doen. Ik wist niet wat ik ervan moest denken. Maar ja, doorgaan natuurlijk. Na afloop van de show werd heel lief tegen me gezegd Stommeling, wist je niet dat die beste meneer Tijssen heette. Kijk, dat zijn zo van die din gen die je meemaakt als je met ïen ijsrevue door Europa trekt", zegt de zwartharige prima bal lerina van de beroemde Wiener Eisrevue. Gulden regels voor bromfietsers 1. Brom niet onnodig op de rijweg en maak in ieder geval gebruik van het verplichte rij wielpad. 2. Rijd als er geen verplicht fietspad is zoveel mogelijk rechts. 3. Brom als regel achter el kaar, en alleen dè.n met z'n tweeën naast elkaar als de omstandigheden dat toelaten. 4. Als U wilt afslaan, kyk dan eerst even achterom en steek dan tijdig en duidelijk Uw arm uit. 5. Maak de bocht naar rechts klein -n naar links groot, en matig tijdig Uw snelheid. 6. Laat bij het wachten voor een verkeersagent of verkeers licht de zebra voor de voet gangers vrij en stel U op in het goede voorsorteervak. 7. Zorg altyd voor een helder wit achterspatbord en helder rood achterlicht. 8. Geef op gewone kruispunten voorrang aan è.1 het snelver keer en aan langzaam verkeer van rechts; onthoud ook dat rechtdoorgaand verkeer op de zelfde weg voorrang moet wor den gegeven, als U links oi rechts afslaat. 9. Houdt U aan de maximum snelheid30 km per uur in, en 40 km per uur buiten de bebouwde kom. L0. Duopassagiers van bromfiet sers moeten net als de be stuurder zelf altyd schrijlings zitten en de voeten op voetsteu nen laten rusten.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8