S)e£eidóeSou/fca/ttt De taken van de Kerkvergadering te Rome PAUS ZET DOELEINDEN UITEEN IN TOESPRAAK Geen nieuwe dogma's, maar heldere uiteenzetting Felle uitval van Adenauer in de Bondsdag Gevechten tussen Papoea's in de Baliemvallei VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 53e JAARGANG No. 15.752 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wat het Concilie de wereld te zeggen heeft Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 200 1-5, 25594 - Advert 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. 0.65 p. w., f 2.80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Ad». 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 Paus Johannes heeft gisteren het Tweede Vaticaanse Concilie geopend met een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat het woord concilie aan vankelijk onverwacht in zijn hart opkwam en werd uitgesproken. „Het woord werd voor het heilig college van kardinalen op die gelukkige 25e januari 1959, feest van de bekering van de heilige Paulus, in de basiliek van St. Paulus buiten de Muren uitgesproken. Het was een onverwachte opwelling, een straal bovenaards licht, een grote vreugde in de ogen en harten, maar tegelijk een ijver en grote gloed, die zich onvoorzien over de wereld uitbreidde in het vooruitzicht van een concilie. Verlicht door het licht van het concilie zal de Kerk - dat vertrouwen der theologen van vroeger en nu" op" wij vast - rijker aan geestelijke goederen en met nieuwe kracht en onver schrokkenheid naar de toekomst zien. Door een gepaste vernieuwing en verstandige en georganiseerde samenwerking zal de Kerk hereiken, dat de mensen, gezinnen en volkeren hun zinnen richten op hemelse zaken. Zo wordt het feest van het concilie een reden tot grote dankbaarheid tegenover de schenker van alle goeds en tot verheerlijking van onze Heer Christus, de glorierijke en onsterfelijke Koning van alle tijden en volkeren. In een taal, welke verstaan wordt In de dagelijkse uitoefening van verhinderd. De gedachte aan hen wen lang een gemeenschappelijk erf- uit zichzelf veroordelen. Dat geld in 't goed der mensheid geworden is. Niet bijzonder voor de zeden, die God en allen hebben het goed bewaard, maar zijn wet verachten, voor het blinde voor de mensen van goede wil staan vertrouwen in de technische voor- zijn rijkdommen altijd ter beschik- uitgang en voor het streven naar een king. We hebben echter niet alleen welstand, die uitsluitend op een ge- de plicht deze kostbare schat te be- makkelijk leven is gericht, waren, alsof wij ons alleen met het Zy zijn steeds meer van de supc- verleden bezighouden. Wij moeten rieure waarde van de persoonlijke ons veeleer moedig en zonder vrees waardigheid van de mens overtuigd beijveren voor het werk, dat onze geraakt en van de verplichting, die tijd van ons vraagt. Zo gaan wij ver- daaruit voorkomt. Wat nog meer telt: der op de weg die ,de Kerk twintig de ervaring heeft hun geleerd, dat hel eeuwen gegaan is. geweld tegen anderen, het gebruik van wapenen en de politieke bevoog- PASTORALE TAAK ding voor een gelukkige oplossing der huidige moeilijke problemen De beslissende taak van dit concilie geenszins bevorderlijk zijn. Met het is het dan ook niet een of ander stuk oog hierop laat de Katholieke Kerk in van del eer der Kerk uit te leggen dit oecumenische concilie het licht del en zo slechts de leer der Vaders en waarheid zien. ■lUit vijf continenten zijt gij naar nieuw te herhalen. Deze leer is van- Rome gekomen om de naties van de zelfsprekend eenieder bekend en ver- wereld te vertegenwoordigen. Men trouwd. Daarvoor zou geen concilie kan zeggen dat hemel en aarde zich nodig zijn. Maar van een vernieuwde, in de viering van het concilie vere- lieldere en rustige instemming met nigen. De heiligen in de hemel om de gehele leer der Kerk in haar vol- onze arbeid te beschermen, de gelo- heid en nauwkeurigheid, die nog in vigen op aarde, die onafgebroken de de concilie-acten van Trente en bet Heer bidden opdat gij de ingevingen eerste Vaticaanse Concilie oplichten, van de Heilige Geest volgt en om te verwacht de gezamenlijke katholieke verkrijgen dat deze gemeenschappe- christenheid een stap voorwaarts tot lijke arbeid in overeenstemming zal een penetratie van de leer en de vor zijn met de verwachtingen en behoef- ming van het geweten. ten der volkeren. „-h-.t-.-p—DDat zal zeker in volkomen harmo- Dit vraagt van u evenwichtigheid, ons" herde"r!ijkëJ arnbt 'dringen" soms dwingt ons tot vurige gebeden tot "ie met ware leer gaan, maar ook broederlijke eendracht, verstandige droefmakende stemmen aan ons oor, God. Toch zien wij met grote hoop deze moet in het licht der moderne matiging in de voorstellen, waardig- die weliswaar van grote ijver getui- en tot onze grote troost, hoe de Kerk onderzoekingen en in de taal van het heid bij de discussies en wijs beraad, gen, maar niet van overmatige zin thans eindelijk van zo vele be- huidige denken vastgelegd en nage- Moge de hemel geven dat uw moeiten voor wijsheid en de juiste maat. Zij lemmeringen uit vroeger tijden be- gaan worden. Men moet de substantie en arbeid, waarop de ogen van alle zien in de moderne tijd slechts on- vrijd vanuit deze Vaticaanse basi- va" de °ude leer van de geloofsschat volkeren gericht zijn, aan aller ver recht en neergang. Zij zeggen steeds, hek, als vanuit een tweede apostoli- onderscheiden van de formulering wachtingen ten volle beantwoorden, dat onze tijd in vergelijking met sehe zaal van het laatste avondmaal waarm zij qua taal is ingekleed. Daar- vroeger steeds slechter wordt. Zij haar stem vol majesteit en grootheid aan moet men in ieder geval met ge gedragen zich alsof zij niets uit de \erheffen kan. duld, grote waarde hechten en daaroij geschiedenis geleerd hebben, welke alles zo afwegen als het de vormen toch de leermeesteres van het leven HET ERFDEEL DER VADERS cn vereisten van een leerambt vraagt, is en alsof ten tijde van vroegere dat overwegend een pastoraal karak- concilies alles verliep in volle triomf De voornaamste taak van het oecu- ter oraagt. der christelijke leer, van het christe- menische concilie is deze: het heilige rnm» a D-rrr...T-T„ lijke leven en in de gerechte vrijheid erfdeel van de christelijke leer te be- liever barmhartigheid van geloof. waren en op doeltreffender wijze te verkondigen. Deze leer omvat de Kerk heeft de dwalingen altijd \en. En verhoor de gebeden, die wij Wij kunnen het niet met die on- mens met ziel en lichaam en omdat bestreden. Vaak heeft zij ze scherp in eensgezindheid van geloof, woord geluksprofeten eens zijn, wanneer hij pelgrim op deze aarde is, gebiedt veroordeeld. en hart tot u richten, zij slechts onheilvolle gebeurtenis- zij hem naar de hemel te streven. Thans echter maakt de Bruid van hulp der christenen, hulp sen profeteren alsof het einde van Dit toont ons aan, dat wij ons aardse Christus liever gebruik van de heil- der bisschoppen. In uw heiligdom de wereld voor de deur staat. In on- leven zó moeten inrichten, dat wij middelen der barmhartigheid dan van van Loreto, waar wij over het geheim ze tegenwoordige wereldordening onze plichten als burgers van aarde gestrengheid. Zij wil de noden van der menswording gemediteerd heb- leidt de goddelijke Voorzienigheid en hemel vervullen en zo het door de tegenwoordige wereld tegemoet- ben, hebben wij nog kortgeleden uw ons juist naar een nieuwe ordening God gestelde doel bereiken. Dat be- komen door te wijzen op de deugde- Me'de bijzonder ervaren. Moogt gij onder de mensen. Zij voltooi t aldus tekent, dat alle mensen, zowel indi- lijkheid Van haar leer en niet zo- 00^ nu dan aRes tot 'n goede einde door het menselijk werk zelf en ver vidueel als collectief, verplicht zijn zeer door veroordelingen uit te spre- brengen. boven hun verwachtingen uit in onophoudelijk hun hele leven door ken. Bidt voor ons bij God met de hei- steeds grotere mate haar plannen, naar de hemelse gaven te streven. Dat wil niet Zeggen dat er geen lige Josef» uw bruidegom, met de welke uitstijgen boven elk menselijk De aardse goederen hebben daarbij vaise ieer geen gevaarlijke meningen heili&e apostelen Petrus en Paulus, denken en niet na te rekenen zijn. slechts dit tot doel en moeten zo ge- en begrippen zouden bestaan waar- met de heili&e Johannes de Doper en En alles, ook de meningsverschillen bruikt worden dat zij de eeuwige voor men z;cb mopt hoeden'on dip de evangelist. onder de mensen, dient aldus tot het zaligheid niet schaden. men moent beCstr$£ K zlj sta Aan Jezus Christus, onze bemin- grotere weizijn aer Kerk. De Heer heeft gezegd: „Zoekt eerst ii> zo'n duidelijke tegenspraak tot de Verlosser, de onsterfelijke Koning Het is voldoende een vluchtige blik het rijks Gods en zijn gerechtigheid" de juiste zedelijke normen en hebben van alle volkeren en tijden, zij liefde, op de kerkgeschiedenis te slaan om '„Matt. 6, 33). Dit woord „eerst" toont, zulke destructieve resultaten opgele- macht en heerlijkheid in eeuwigheid, duidelijk te zien, hoe juist de oecu- in welke richting wij onze gedachten verd, dat de mensen deze thans reeds Amen. menisch concilie, die toch roemrijke en inspanningen moeten leiden. Men PAUSELIJK GEBED Almachtige God, in u stellen wij ons vertrouwen, omdat wij op onze eigen krachten niet kunnen vertrou wen. Zie genadig neer op deze her ders van uw Kerk. Het licht van uw genade helpe ons, wanneer wij be sluiten nemen en voorschriften ge- gebeurtenissen voor de Kerk- waren, moet echter niet de andere woorden door de onrechtmatige inmenging der van de Heer over het hoofd zien: staatsautoriteiten met de grootste „En al het andere zal u geschonken moeilijkheden en moeiten te kampen worden." hadden. De vorsten dezer wereld wil- De Kerk mag voor alles geen af- den inderdaad soms in alle oprecht- stand doen van de schat van de waar heid de Kerk beschermen maar zij heid, die door de Vaders is over brachten daardoor veel vaker de Kerk geleverd. grote schade toe en grote gevaren, Tevens echter moet zij met deze daar zij zich lieten leiden door de tijd rekening houden en met de ge- doeleinden van een egoïstische en wijzigde situaties en nieuwe levens gevaarlijke politiek. normen, die in de moderne wereld Tegen oppositie F r* i-m Een semi-algemeen overzicht van de basiliek van St. Pieter bij het begin het Concilie. Tachtig mannen, vrouwen en kinderen hebben het leven verloren en meer dan tachtig dorpen zijn afgebrand bij gevechten tussen christen papoea's en omwonende stammen in het noorden van de Baliemvallei. Het nieuws over dit bloedbad, dat twaalf dagen geleden begon, is pas gisteren in Hollandia doorgedrongen. Meer dan duizend met pijl en boog gewapende papoea's zijn op zondag 30 september in het dorp Maki binnengevallen, terwijl 200 inwoners in de kerk zaten. In Maki is een post van de Australische baptistische zending gevestigd. De sekretaris van deze zending, Craig, heeft meegedeeld, dat de aanvallers alle baptistische christenen in de omgeving wilde vermoorden, de zendingsarbeiders incluis. De gevechten hebben vijf dagen geduurd. Behalve de tachtig doden zijn er meer dan zeventig gewonden gevallen. Toen eindelijk de Papoea- politie kon ingrijpen en de aanvallers verdrijven, waren in de vallei volgens Craig nog enkel verbrande huizen en geblakerde bananenbomen te zien. Gebrek aaii personeel Bennet vond alles rustig waaronder de vorming van een Duit se commissie voor Berlijn, die een stemmig besluiten moet nemen in wrKSrSr- we "wegen" geo^nd hebben voor"het Het debat in de .Westduits;(Bonds- S daV'de'wesWu^"'^ driet vele katholieke apostolaat. d^we'd'XnS—n T ntat f deIe 4esti' van onze geliefde b:sschoppen hier Het 21ste oecumenische .concilie, verwachte^doorbondstmelilr ASê- Efi .22,*.Ï.T'ïSF.SnK" ontbreken. Zij zijn gevangen geno- dat beschikt over een overvloed van nauer onderbroken nadat de leider van J?toetreding^tot,de E.E.G. zei hij, men omwille van hun trouw aan ervaringen op het gebied van het de sociaal-democratische (oDDOsitie-) L*Aden*uer .zich wer" Chnstus of zijn om andere redenen kerkelijk recht, de liturgie, het apos- partij, Erich Ollenhauer, scherpe kri- u voor deze toetreding inspant. tolaat en het bestuur, wil de leer hel- tiek op deze verklaring had geuit 01- De bondskanselier antwoordde on- der en onaangetast doorgeven zon- lenhauer had inzake de buitenlandse f*™00? deftig op deze uitlatingen. der haar te verzwakken of te veran- politiek enkele voorstellen eedaan zei» dat er in alle opzichten met Van de sedia gestatoria zegent Z.H. deren, zoals zij ondanks allerlei moei- burgemeester Brandt van W.-Berlijn Paus Johannes XXHI de menigte lijkheden en tegenspraak twintig eeu- overeenstemming bestaat over de voor de basiliek. vraagstukken rond Berlijn. Hij oogst te bijval van de CDU-leden toen hij op een uitroep van een oppositielid antwoordde: „In a'le kwesties betref fende de verdediging is het Westen zo eensgezind, vastgesloten en sterk als maar mogelijk is. Moet ik hier, waar de Sowj et-Unie toch alles wat gezegd wordt kan horen, uitvoerig uiteenzetten, welke plannen er ge reed liggen voor het geval zich een ernstige ontwikkeling voordoet?" Over de kritiek van Ollenhauer op zijn houding inzake de toetreding van Engeland tot de EEG zei Adenauer, dat de socialistische leider zich blijk baar de onderhandelingen in Brus sel als .liefdesverklaringen" voor stelt. „Als ergens materiële voorde len worden bedongen, dan is dat in Brussel", aldus Adenauei„Als bonds kanselier heb ik de plicht voor onze belangen op te komen. Ik ben er niet orn de Britse belangen, maar die van Duitsland te behartigen", zo zei hij, met de vuist op de lessenaar slaande. „Denkt u dat Engeland zich uit mens lievende overwegingen bij ons wil aansluiten?" Desalniettemin zei Ade nauer, dat de oppositie ,hem volko men verkeerd gebrandmerkt heeft als tegenstander van Engelands toetre ding tot de E.E.G.". Bij Langenfeld, ten zuiden van Dusseldorf, zijn donderdag 3 school kinderen tussen 6 en 10 jaar onder een D-trein gekomen, doordat van 'n bewaakte spoorwegovergang de bo men niet gesloten waren. Inmiddels zijn ook enige andere autoriteiten van de V.N. uit Hollan dia vertrokken om verscheidene de- De voorlopige administrateur van van Nieuw-Guinea te bezoeken, de Verenigde Naties, Rolz Bennet, ^o d ,van Robertson, is donderdag in Hollandia terugge- maa °P ogenblik een reis langs keerd van zijn eerste rondreis langs ee.? fP"oot aantal politieposten, ter- verscheidene plaatsen op Nieuw- wyl enige experts van de dienst eco- Guinea. De heer Bennet bracht de ^Tï}^sc^ zaken aan een reis langs afgelopen dagen bezoeken aan Biak, Hiak, Mankwari en Merauke zijn Manokwari, Sorong en Fak Fak. Bij begonnen om zich op de hoogte te zijn aankomst in Hollandia verklaar- stellen van de goederenvoorziening, de de heer Bennet, dat de situatie overal uiterst rustig is. Wel was hij op verscheidene plaatsen geconfron- Dit nummer bestaat uit 16 pagina's teerd met een ernstig personeelsge- OPKLARINGEN De Bilt, vrijdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in o.ize streken' blijft De heer Bennett zei. dat de V.N. alles in het werk zal stellen om het personeelsgebrek zoveel mogelijk op te heffen. In dit verband deelde hij mee, dat de V.N. de Philippijnse ond™ een hogedrukge- regenng gevraagd heeft het aantal bied waarvan het ccntrum nabij van 20 technici, dat binnenkort naar Noord-Schotland is gelegen. Om dit Nieuw-Guinea zal komen te verho- hogednikgebied wordt lucht naar ons gen tot 40. De Piulippynen hebben gevoerd, waarin wolkenvelden reeds aangekondigd aan dit verzoek meedrijven, die evenwel aan oplos te zullen voldoen. De 40 techmci sing onderhevig zijn. Er zullen dan ook morgen meer opklaringen voorkomen dan vandaag. De nachtelijke afkoeling bij heldere hemel wordt getemperd door vat wind, zodat slechts op enkele plaat sen mist zal ontstaan. Ook bij zonnige perioden zal de temperatuur overdag echter niet veel Chinees-Indiase grensstrijd Het communistische Chinese pers- hoger zÜn. dan vandaag, omdat de bureau Nieuw-China heeft gemeld, ingevoerde lucht afkomstig is van dat in de grensstrijd met India het noordehjke streken, aantal verliezen aan Chinese zijde Zon- en maanstanden 13 Okt.: zon op 07.00, onder 17.52: maan op 18.24, onder 06.26. Volle maan. Hoogwaterstanden gisteren tot 33 is gestegen. Aan In diase zijde werden, aldus het pers bureau verder, zes militairen gedood, nadat de Chinezen uit zelfverdediging krachtdadig teruggeslagen hadden. De Chinese grenswachten hebben gemeld, dat de Indiërs nog steeds versterkingen aanvoeren en klaar staan om hun aanvallen op de Chi nese grenswachten te hervatten. 13 Okt.: v.m. 2.54; n.m. 15.15. KORRELTJE De 14-jarige wielrijder W. Kroe zen uit de Rechthuisstraat te Haar lem is gistermiddag door een auto bus van de NZH, die op de Rijks- De helft van de oorzaak van welke straatweg naar rechts uitweek, om oorlog ook is de angst van de men- een bushalte te bereiken, overreden sen de andere helft bestaat na- en kort daarop aan de opgelopen ver- tuurlijk uit machtswellust en heers- wondmgen overleden. zucht

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1