n.V.HET M@T@RHUIS visie televisie OPEL 1500 DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 DE LETDSE COURANT Tel. en Tel. wet overtreden Beslag gelegd op frequentiewisselaar in Deventer De PTT heeft dinsdagavond bij 'n radio-handelaar in Deventer, de heer F. Krebbers, de frequentiewisselaar in beslag genomen waarmee de heer Krebbers enkele dagen geleden bij een proefuitzending ervoor heeft ge zorgd, dat een deel vaq Deventer het tweede Duitse programma ontving. De PTT ging tot deze maatregel over, omdat de heer Krebbers geen zend machtiging bezit en dus de telegraaf- en telefoonwet heeft overtreden. De heer Krebbers v'ond de inbe slagname „een ellendige geschiede nis". Het gebruikte apparaat is in feite in de handel verkrijgbaar en wordt bijvoorbeeld gebruikt bij toe passing van het centrale antenne systeem voor flats. Zijn idee is slechts een gebruik van dit apparaat voor andere doeleinden, nl. de toestelbe- zitters in de gelegenheid te stellen meerdere zenders te ontvangen zon der dat zij in hoge kosten vervallen. Straalzendertjes worden overal in de bergstreken van Duitsland, Oos tenrijk en Italië veel gebruikt om daar de ontvangst mogelijk te ma ken. De reikwijdte bij de proef, ver leden week in Deventer genomen, was door de afgeschermde antenne zo miniem, dat slechts een klein deel van de stad het tweede Duitse pro gramma goed kon ontvangen, maar, aldus de heer Krebbers, ook bij een versterkte doorgave waarmede de hele stad zou worden bereikt, zou geen storing van welke uitzending dan ook plaatsvinden. Van de zijde van de PTT wordt nog opgemerkt, dat de inbeslagne ming van de frequentiewisselaar en het proces-verbaal, dat tegen de heer Krebbers is opgemaakt, hun oorzaak alleen vinden in het feit dat de heer Krebbers geen zendvergunning be zit. Alkmaar gaat verkeer elektronisch regelen Alkmaar krijgt volgende week de Europese primeur van een elektro nische verkeersregelaar. Op 't kruis punt Vondelstraat-Willem de Zwij gerlaan worden namelijk dinsdag verkeerslichten in werking gesteld die werken met een elektronische in stallatie, waarin transistors zijn ge bouwd alsmede een elektronisch brein. Dit brein kiest feilloos uit niet minder dan 640 mogelijkheden de op dat moment voor het verkeer gun stige combinatie van lichten. Het Alkmaarse gemeentebestuur heeft een dergelijke installatie voor dit moeilijke kruispunt laten ont werpen, omdat gewone verkeerslich ten te star zouden zijn. De Eindhovense vondeling De geschiedenis van de baby, die in het begin van deze week in een woning aan de Gestelsestraat in Eind hoven tijdens de afwezigheid van de bewoners te vondeling was gelegd, schijnt een happy ending te zullen krijgen: de vader en de moeder van het kindje hebben trouwplannen en willen, wanneer het huwelijk is ge sloten, stappen ondernemen om de baby, die nu nog aan de zorg van de raad voor de kinderbescherming is toevertrouwd, weer bij zich te krij gen. De moeder is inmiddels op komen dagen en blijkt nog verje familie te zijn van het echtpaar, dat zij als voorlopige ouders voor haar baby had uitgekozen. De vrouw, die uit een boerengezin in een van de dor pen in de buurt van 's Hertogenbosch komt, had voor haar familie en de omgeving haar zwangerschap tot het einde verborgen weten te houden. Toen begin oktober de bevalling na derde, ging zij met haar verloofde „op vakantie" en in een door het paar gehuurde tent in Noord-Lim burg bracht zij met niet meer dan de hulp van de verloofde het kind ter wereld. Besloten werd het kind tijdelijk onder te brengen bij verre familie in Eindhoven. In de Gestelse straat aangekomen trof het paar de familie niet thuis. De verloofde, die ter plaatse goed bekend was, wist echter via de achterdeur binnen te komen, waarna de baby in de keu ken werd gedeponeerd in de hoop, dat alles goed zou komen. Ontvangst met bloemen en taarten ging niet door Repatriëring militair een maand vertraagd Dat het met het repatriëren van militairen uit Nieuw-Guinea naar Nederland wel eens anders kan lopen dan men wenst, hebben de familie leden van de 20-jarige soldaat P. H. uit Capelle ondervonden. De ouders was officieel bericht, dat hun zoon op 6 okt. om 13.19 uur op Schiphol zou arriveren. Thuis in Capelle v/as alles in gereedheid gebracht voor de ontvangst: er waren 17 reusachtige bloemstukken, veel taarten en an dere geschenken. En toen gebeurde het verdrietige: het vliegtuig kwam wel, maar zonder P. H ondanks alle toezeggingen der militaire instanties. Van Defensie kregen de ouders nu te horen, dat de thuiskomst thans pas eind november zou plaatsvinden; niet per vliegtuig, maar met de boot. Verwanten van terugkerende mili tairen zullen er rekening mee moeten houden, dat de repatriëring, wat het tijdstip betreft, op moeilijkheden kan stuiten, hoewel de autoriteiten zich inspannen alles zoveel mogelijk vol gens schema te doen verlopen. Gistermorgen omstreeks half negen is de negentienjarige landbouwers zoon A. Muilwijk op de Damseweg onder de gemeente Vuilendam tijdens een dichte mist met een bromfiets op een koppel koeien gereden en om het leven gekomen. De jongen woon de te Brandwijk. Roltrap op Amersfoorts station in werking De hoofdstationschef van Amers foort heeft gisteren met een vrien delijke uitnodiging aan de reizigers, van de trap gebuik te maken, de eerste roltrap van de Nederlandse De kleine prins Andrew van Engeland, gefotografeerd met zijn zuster prinses Anne bij hun aankomst aan het King's Cross Station in Londen na hun vakantie in Schotland. De kleine prins wordt al een heel kereltje; de gelijkenis van zijn zuster met haar moeder, koningin Elizabeth II is opvallend! Spoorwegen op t station van Amers foort officieel aan de treinreizigers overgedragen. Er werd meteen een druk gebruik van gemaakt. De roltrap van Amersfoort (67 roodkleurige treden) heeft een breed te van 1 meter en werkt met een snelheid van een halve meter per seconde. Op vier plaatsen is een nood rem aangebracht. Wanneer er iets tussen de treden komt, wordt de trap automatisch uitgeschakeld. Ook de directie van de N.S. kwam gister middag naar Amersfoort om de nieu we trap te proberen. KRO op woensdag. Nieuw in dit seizoen is de ernstige reeks over „De grenzen van het le ven", welke de ruimte waarin de mens van vandaag zich beweegt, be palen. Wie vooraf de inleiding van Daniël de Lange in de KRO-gids heeft gelezen, was voldoende ingelicht en zal de uitzending met temeer vrucht hebben gevolgd. We hopen, dat de serie, met medewerking van pro minente figuren, het succes zal heb ben dat de samenstellers er zich van voorstellen. Een lichte toets bood „Piste" in Treslong in Hillegom, een vertrouwde rubriek, deze keer zeker niet de minste in de rij van voorgan gers. De epiloog van aalmoezenier P. Groenendijk was, wat men kan noemen, aangepast bij hetgeen zowel pater Van Kilsdonk als kardinaal Alfrink in de voorbije week aan het katholieke volksdeel hebben laten weten. Verder geloven we, dat de vernieuwde rubriek „Brandpunt" aan belangrijkheid en actualiteit heeft gewonnen. Het Nederlandse liedje. Willem Duys van de Avro had de schijnwerper gericht op het zilveren feest van de vereniging voor lichte muziek. Max Tak in Amerika gaf telefonisch het thema aan voor een nieuwe song, die hy „Je bent net een plaatje" noemde, stante pede in de studio door Tom Erich op muziek ge zet, door Stan Haag van tekst voor zien en na een uur door Annie de Reuver gezongen. Nog weer even la ter kwam „Blinde Piet" uit Rotter dam het nummer op zijn accordeon naspelen. Piet was kampioen gewor den op het in de Amsterdamse Jor- daan gehouden straatmuzikantencon cours, hetgeen de kijkers in een uit zending van Mies Bouwman uitvoe rig hadden beleefd. Ook enige pro minenten van het lichte genre kwa men met gezellige praatjes opdra ven. Knap van compositie, nochtans wat zwaar en uitvoerig in dit lichte programma was de laatste documen taire van Frank Capra over de kos mische stralen. Het deed deugd, dat de apotheose uitliep in lof aan God, voor. Diens grote gave aan de wereld. Vaticaanse concilie. Het zal welhaast overbodig zijn, de kijkers te herinneren aan de t.v.- uitzendingen die in de loop van de volgende weken aan het Vaticaanse concilie worden gewijd en waarvan men hedenochtend en gisteren eerste proeven heeft kunnen volgen. De KRO is ter plaatse met een uit gebreide staf aanwezig, die ook de tadio van het laatste nieuws zal voor zien. Ook vragen we aandacht voor het spel van Jean Anouilh, dat de Avro vanavond uitzendt en dat in tussen voor de NTS een dure aange legenheid is geworden, aangezien men in Bussum een groot gedeelte van de opname op Ampexband per abuis had uitgewist. Intussen is alles weer goed gemaakt. VEERTIG JAAR MARIONETTENTHEATER Bert Brugman met „Porgy and Bess". In de Singerconcertzaal van Laren wordt donderdag a.s. het feit her dacht, dat Bert Brugman zijn Neder lands Marionettentheater begon. Porgy and Bess" van George Gers- win zal niet alleen jubileum- maar ook premièrevoorstelling zijn. De ma rionetten werden gemaakt door Ernst Frowein en Joost Brugman, temidden van decors van Fokke Duetz van de Ned. Televisiestichting. Bert Brug man, die de algehele leiding heeft, zal na de voorstelling worden gehul digd. Met Gerswins negeropera stappen Brugman en zyn vier zoons over naar het moderne genre, een geheel ander dus dan hetgeen men middels de KRO-televisie in „Dappere Dodo" ge wend is en anders dan de klassieke opera's, waarmee de heer Brugman in de loop van vele jaren het land is doorgetrokken. Het was niet eenvoudig voor Bert Brugman om de rechten voor „Porgy and Bess" als marionettenspel te ver krijgen. Verschillende schrijvers van de libretti leven nog en bovendien mag deze negeropera alleen door ne gers worden gespeeld. Maar omdat bij Brugman geen levende mensen, maar poppen optreden, konden ten slotte de moeilijkheden worden over wonnen. Bij het instuderen in Laren heeft men wel enkele moeilijkheden moe ten overwinnen. „Porgy and Bess" kent namelijk geen aria's en men moest zich instellen op een constante handeling met songs. Dat maakte al les nog al ingewikkeld. Opel 1500, een 5-persoons wagen met comfortabele zitplaatsen voor allemaal, een interieur dat getuigt van standing en luxe, en een bagageruimte die U nimmer voor problemen stelt. Daarbij heeft de Opel 1500 - (f6.390.- af dealer) een krachtige en pittige 1500 cc-motor van 55 PK, die ook lange trajecten tot een genoegen maakt. Inderdaad, de Opel 1500 is een volwaardige automobiel; niet duurder dan een kleine wagen, maar met een afwerking die U slechts bij veel hogere prijsklassen zoudt verwachten. Vraag een proefrit. Uw wagen staat klaar. En wij ook! STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN TELEFOON 01710 - 24741 (Advertentie) Restitutie AOW-AWW- prernie seizoenwerkers Tijdens de repetities voor „Piste", In Treslong, kwamen Henk en Teddy Scholten gistermiddag even enkele punten van hun nieuwe zaterdagavond show met Jos van der Valk bespreken. Teddy koesterde opeens geweldige lust een nummertje trapezewerk ten beste te geven, doch echtgenoot Henk •n regisseur Jos van der Valk slaagden erin hét verlangen van Teddy te bedwingen. Aan sommige werkgevers is inder- daad vergunning verleend om van werknemers, die voor het verrichten van seizoenwerkzaamheden zijn aan getrokken, premie AOW-A WW in te houden. Dit antwoordt de staatsse cretaris van Financiën, dr. W. H. v. d. Berge, op vragen van het Tweede- Kamerlid, de heer Peschar (PvdA). De vergunning geldt ook als de werknemers niet premieplichtig zijn (beneden 15 jaar of 65 jaar en ouder). SaateScrlSTiüer'no'B bifaSfkurf Verschillende mensen zijn gewond, van wie één ernstig,toen in het Wester-station van Boedapest een uit tien nen deze werknemers na afloop van wae°ns bestaande, lege trein ontspoorde. Eén van de wagons belandde zelfs in de hal, waar het zeer druk him kalenderjaar de ingehouden pre- was> aangezien het spitsuur aangebroken was. De zware wagon boorde zich door de buitenmuur en bleef half mie terug krijgen. in het station en half daarbuiten steken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9