l i i Bü MATZE MORGEN OPENING VAN HET ALGEMEEN CONCILIE Kodaks niet Uit de hele wereld komen bisschoppen samen aris-A DE NIEUWE PULLOVER-MODE HSSSiaSSl VAN UW WARENHUIS naar De Gruyter aru- FRANS GEZIN UITGEMOORD VRIJWILLIGE KEURING VOOR WEGGEBRUIKERS Nu al vier eerste prijzen in de toto q, an£^ FLINKE WERKKRACHT WOENSDAG 10 OKTOBER 1962 OE LEIDSE COURANT PAGINA 5 SPECIALE MISSIES VOOR DE OPENINGSPLECHTIGHEID IN DE ST. PIETER TE ROME wordt de laatste hand ge legd aan het inrichten van het interieur van de basiliek tot een vergaderzaal voor het grote Concilie, dat op het punt staat te worden geopend na drie en een half jaar praktische en theologische voorbereidingen. Intussen stromen de prelaten uit de gehele wereld Rome binnen. Reeds hebben de regeringen van 75 landen aange kondigd dat zij speciale missies naar de openingsbijeen komst van het Algemeen Concilie zullen zenden. Verwacht wordt dat dit aantal voor de opening, morgen 1 1 oktober, nog zal stijgen. Deze speciale missies zullen door de Paus op 12 oktober in de Sixtijnse kapel worden ontvangen. De Paus heeft zijn voldoening geuit over de tijdige benoe ming van vertegenwoordigers door de burgerlijke overheid. De Italiaanse afvaardiging bij de opening wordt volgens ,,Osservatore Romano" geleid door de Italiaanse president, Antonio Segni. De Israëlische regering zal met een afvaardiging van drie man bij de opening vertegenwoordigd zijn, hoewel Israël geen diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan heeft. uitzicht hebben zowel op het plein als in de basiliek zelf, door de grote ramen. De televisieverslaggevers ech ter zullen in de ruimten onder het vaticaan worden geïnstalleerd, waar zij de plechtigheden op hun ont- vangstscherm kunnen volgen. Voor hertransmissie en andere werkzaam heden heeft de Vaticaanse radio ge zorgd voor vijf speciale auto's, die op ..sleutelposten" zullen worden inge zet en waarin de beelden van drie Aan het huidige Concilie, het twee de dat in het Vaticaan wordt gehou den, is een twintigtal andere voor afgegaan. Het eerste Vaticaance Con cilie werd onderbroken, toen Gari baldi met zijn Italiaanse patriotten in 1870 Rome aan de wereldlijke macht van de toenmalige Paus Pius de negende onttrok. De toen onafge maakt gebleven kwesties, zoals over de bevoegheden der bisschoppen, zullen thans weer opgenomen worden. Het grootlevensmiddelenbedrijf De Gruyter uit Den Bosch krijgt niet meer dan 500 Brownie-fiesta-foto- toestellen voor zjjn speelgoedactie. De n.v. Kodak uit Den Haag, all-im- porteur van Kodak-foto-apparaten, hoeft een restant van 9500 foto-toe- stellen niet aan De Gruyter te leve ren. Dat heeft de president van de arrondissementsrechtbank in Den Haag, jhr mr E. Witsen Elias, van daag beslist, toen hij uitspraak deed in het kort geding, dat De Gruyter tegen Kodak had aangespannen. De eis van Kodak om De Gruyter te ge lasten ook de reeds 500 geleverde ca mera's terug te zenden werd even eens afgewezen. TER AAR Het aannemersbedrijf D. C. van Kints Zn te Langeraar zal voor eigen rekening een viertal premie woningen gaan bouwen. Het ontwerp van deze woningen is van architect R. van Straten te Leiden. O m 's morgens 4? JUBILEA BIJ DE NEM Bij de NEM was het gisteren we derom een jubileum-dag. Thans was het de heer H. Franke, die het feit herdacht dat hij 25 jaar bjj genoemd bedrijf als lasser werk zaam is. Gedurende de laatste jaren werkt de heer Franke op het bedrijf Oude Wetering van het NEM-concern en het was dan ook daar dat hij door de directie, jubileum-commissie en col lega's in bijzijn van zijn echtgenote, werd gehuldigd. De heer Stokman, adjunct-directeur van de NEM was de eerste spreker en bood de jubilaris namens de di rectie een bloemstuk en een envelop pe met inhoud aan. (Advertentie) MORGEN opening concilie 2 kol. De Sint Pieter is de vorige week door de Vaticaanse autoriteiten voor bezoekers gesloten tot aan de eerste openbare zitting. De enigen die er binnen mogen zijn de driehonderd werklieden. Mogelijk zullen de zware bronzen deuren met Kerstmis weer open gaan, wanneer het Concilie op reces gaat, maar voor de lente van volgend jaar is deze opening niet definitief. Om de moeilijkheden van onderling contact, veroorzaakt door de acoustiek in de geweldige basiliek en het grote aantal Concilievaders, te overwin nen, zijn veertig luidsprekers over de basiliek verspreid aangebracht. De vraagstukken van de rangorde bij het stemmen zullen door een spe ciale elektronische apparatuur wor den opgelost. Met deze apparatuur kan ook onmiddellijk de uitslag van een stemming over een resolutie wor den verkregen. Voor het stemmen worden speciale kaartjes gebruikt, waarvan er twee soorten bestaan. Beide soorten bestaan uit twee door perforatie gescheiden delen. Op het linkerdeel staan de woorden „Sacro Sanctum Oecumenicum Concilium Vaticanum II" en 't pauselijke wapen in rood. Met een wit kaartje wordt de aanwezigheid van de Concilie vaders gecontroleerd. Hierop staat een volgnummer, de naam en de waardigheid van de betrokkelne, als mede het bisdom dat hij vertegen woordigt. Daaronder schrijft hij bij bet woord „Adsum" (aanwezig), met een speciaal verstrekt magnetisch potlood het nummer van de machine waarin het kaartje wordt gestoken. Het tweede soort kaartje is groen en wordt bij het stemmen gebruikt. Op het rechterdeel staan in vier kante vakjes boven elkaar de woor den „placet" (ja), „non placet" (neen), „placet juxta modum" (ja, onder voorbehoud) en ten slotte „sub Signatio" (ondertekening). Bij de stemming wordt door de Concilieva der in het door hem gekozen vakje een teken geschreven met het spe ciale potlood. In de basiliek is, onafhankelijk van de bestaande, een nieuwe telefoon centrale aangebracht waarmee de voorzitter en het secretariaat alle aanwezige Concilievaders kunnen be reiken. Om de vijftien meter staat hiertoe een apparaat dat met licht signalen de verlangde persoon op roept. |"\e OPENING van het Concilie zal '-'door een 50-tal radio- en televi sieverslaggevers worden uitgezonden naar Europa en met behulp van de „Telstar" naar de Verenigde Staten. De hiertoe benodigde installaties be- bestaan uit onder meer 50 km tele foonlijn, 4j/2 km camerakabels, 3^2 km geluidskabels en elf km coaxiale kabels, alsmede schijnwerpers van 10.000 watt per stuk, die uit de nieu we centrale tezamen een toevoer van 3.000 kw zullen verbruiken. In drie nieuwe studios zal aan het per soneel de gewenste hulp worden verleend. De radioverslaggevers zullen plaatsnemen boven de hoofdingang van de Sint Pieter, waar zij een goed camera's tegelijk kunnen worden ver werkt. Op de openingsdag zullen de meer dan 2.500 Concilievaders (kardinalen, aartsbisschoppen, abten en oversten) om half negen des ochtends (Ned. tijd) in processie uit de Hal der Ze geningen boven de hoofdingang van de basiliek vertrekken. De processie gaat via de trap van Bernini over het Sint Pieterplein naar de basiliek, waar de Concilie vaders hun plaatsen aan beide zijden van de middenbeuk innemen, tussen het hoofdportaal en het hoogaltaar onder de majestueuze koepel van Michel Angelo. Daarna wordt door een kardinaal een plechtige Ponti ficale Hoogmis opgedragen, waarbij de Paus op zijn troon is gezeten. Na een preek van de paus zullen de Con cilievaders de geloofsbeleidenis afleg gen. Des avonds wordt een fakkelop tocht van het Colosseum naar het Sint Pietersplein gehouden om de Concilievaders te begroeten. Ter bespreking op het Concilie, dat door Paus Johannes de 23ste is bijeengeroepen om het christelijk le ven te vernieuwen en de praktijken der Kerk voor zoveel mogelijk aan de nieuwe tijdsomstandigheden aan te passen, is een zeventigtal zogenaam de „schemata" (ontwerpen), opge steld, die alles bij elkaar een 2.100 bladzijden beslaan. Deze schemata zijn tot nog toe niet gepubliceerd. Na bestudering en eventuele wijzi ging zullen deze teksten in stemming worden gebracht en aan de paus ter bekrachtiging worden voorgelegd. Tijdens het Concilie zullen nieuwe onderwerpen ter tafel gebracht kun nen worden. Ul ta IT m A A 's middags jf* (Advertentie) Een werkster, die zich dinsdag voor de schoonmaak naar het huis van de 67-jarige apotheker Pierre Lajente in Saint Quentin had begeven, gilde het uit toen zij in de keuken het lijk van haar werkgever vond. Op haar hulpgeroep kwam geen antwoord. Enkele ogenblikken later wist zij de reden: Lajente's 68-jarige echtgenote, haar broer, Jospeh Proi- sy (63) en de schoonvader van een van de dochters van de apotheker, Eugene Prudhomme (73) lagen dood op de grond van de kelder. De moordenaar of moordenaars wa ren er blijkbaar op uit geweest ieder levend schepsel in de woning van La jente te doden. Zelfs de kop van de kat was ingeslagen. Men wist gistermiddag nog niet waarom de moorden waren gepleegd. Lajente stond bekend als een rustige vriendelijke en hoffelijke oude man. „ZIE GOED - RIJD BETER De stichting Oog en Bril" houdt van 13 tot 20 oktober een „Zie goed - rijd beter" week. De stichting, die o.m. streeft naar een verplichte ogenkeuring in Nederland voor weggebruikers en in het bijzonder voor automobilisten, heeft hiervoor de medewerking verkregen van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat zijn mobiel teststation ter beschikking heeft gesteld. Deze wagen zal van 13 tot 27 oktober door Nederland rijden. Ook de Duitse Bundesverkehrwacht heeft twee testwagens af gestaan, waar in zes plaatsen van ons land aan weggebruikers de gelegenheid zal worden gegeven hun ogen te laten testen. (In Duitsland zal in het najaar van dit jaar een wet in behandeling worden genomen, waarbij voor automobilisten een ogenkeuring verplicht wordt gesteld). Voorts heeft de stichting in vele steden een teststation opgericht. In Amsterdam zal zo'n teststation op 13 oktober in een rondvaart boot aan het Rokin officieel worden geopend. Niet alleen auto mobilisten, maar ook fietsers of bromfietsers kunnen in deze test wagens en -stations hun ogen laten controleren op gezichtsscherpte en gezichtsveld, op dieptezicht, dat het schatten op afstand moge lijk maakt, op nachtblindheid en verblinding, op kleuren waar neming en reaktiesnelheid. De stichting zal ook aan middelbare scholen op aanvraag een kleurenstrip ter beschikking stellen en via de rijscholen zal op grote schaal een boekje over bovengenoemd onderwerp worden verspreid. Degenen die zich aan een test, waarbij van drie apparaten ge bruik wordt gemaakt, laten onderwerpen, ontvangen na afloop een formulier, waarop de uitslag van de keuring is vermeld. Bij deze testen wordt uiteraard geen bril voorgeschreven als dat nodig mocht blijken, maar wordt op de eventuele noodzakelijkheid van een bril gewezen. De eenvoudige proef bij het rijexamen, waarbij hoofdzakelijk de gezichtsscherpte wordt gecontroleerd, wordt door de stichting onvoldoende geacht. Ui GQ m 's avonds ..A Vier deelnemers aan de sport-toto van zondag jl. die alle dertien uitsla gen goed hadden, delen de eerste prijs, groot 162.660. De eerste A rijs- winnaars ontvangen elk een bruto- bedrag van 40.665. De tweede prijs van 88.725 wordt gedeeld door 88 winnaars, zodat een ieder ongeveer 1000 krijgt. Voor de extra-prijs ten bedrage van ƒ44.360 waren 11 gegadigden. Zij ontvangen (Advertentie) elk ongeveer ƒ4033. 2 ons TOFFEES voor 29 ct., bij aankoop van ƒ2.50 aan kruidenierswaren. Blikgroenten goedkoper. Neem wat in huis! Sperziebonen, per literblik 0.79 Doperwten m. II, 3 literblikken 2. Tuinbonen, gr. pot 0.98 Worteltjes, literpot 0.75 0.89 Doperwten m. II, 3 nalve literblikken Appelmoes, l.blik Spinazie, 2 literblikken 0.98 Nieuwe groene erwten, 3 pond 1. Nieuwe kapucijners, per kg. 0.75 Gebr. rijst, per kg. 0.65 Witte bonen, 2 potten 0.98 Pindakaas, 2 potten 1. Super rijst, per kg. Sinaasappelsap, per fles Tutti Frutti. per Vs pond Chocolade toffees, per Vi pond Toffees melange, per Vï pond Leverpastei, 2 blikken 0.85 Rundvlees, gr. blik 1.35 Varkensvlees, groot blik 1.20 Hoge woerd 115 Morsstraat 50 0.85 0.55 0.45 0.49 Z Koopjes halen. Club stellen, dressoirs, hangleg- kasten, kloostertafels, clubfauteuils, vloerkleden, keukenstoelen, bedstellen, ledikanten, opklapbedden, keukenstoelen, rijwielen, kachels, kinderledikanten, driewielerfietsjes, nacht kastjes, autopeds, poppen wagen, babytafelstoel, vloermatten, theemeubels. Lage prijzen. Nieuwen- burg, Hooigr. 55 (geen winkel). Z Nationaal kasregisters te koop aangeboden; één vier-ladige en één twee- ladige. Br. onder no. 39 bur. v. d. blad. <2? Credieten tan. ƒ3000.- (voor iedereen en zonder borg) voor aankoop meu belen en woningtextiel; direct van fabriek lever baar, uiterst soepele beta lingsregeling, strikte ge heimhouding. Vraagt vrij blijvend inlichtingen of folders. Postbus 538, Den Haag. Bromfiets-, scooter- en motorrijders. Parka's met uitneembare teddyvoering 59.50; led er-veny lj assen (zeer zwaar gevoerd) 42.50 monty-coats (houtie-touw- tje) Krantz-duffel v.a. 46.50. Sport-paradijs Van Delft, Steenstraat 45. Z Woningruil. Luxe flat in Den Haag voor woning in Leiden. Br. onder no. 63 bur. v. d. blad. Z. Wie wil vriendin met mij worden, lft. 16 jaar, Leiden of omgeving. Br. onder no. 5246 bur. v. d. bl. Z Aangeboden: 1 staal bagger, aan groot vaarwa ter; moet weg. Bij: G. A. Verdegaal en Zn. Noord- wijkernout, tel. 02533-267. C** Gevr. een le of 2e be diende voor de herensalon Salon P. H. Koevoets, Noordeinde 13, Leiden, telef. 23159. Z Bakkersbediende gevr. voor direct. C. Meijer, Zuideinde 7, Roelofarends- veen. Gevraagd een voor het bekleden en slijpen van schrijfmachine rollen. Algemeen Kantoormachine Bedrijf n.v. LAMMERMARKT 46 TELEF. 24842 De Chique Pullover: „Haute Couture"-model, wol met hazen- haar, fijnzinnige tresgarnering, briljante kleuren. 29.75 De Exclusieve Pullover: kleine col van ocolotbont. Fully fashioned gebreid. Kleuren: zwart-mosterd- Bottle-tangorood enz. 24.75 De Romantische Pullover: Ita liaanse origine, sierlijk borduursel op kraagje en manchetten. Nieuwe

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5