S)e CddóeSoti^oAit AAN DE VOORAVOND VAN CONCILIE BRITSE AMBTENAAR VERRIED GEHEIMEN KAN BONN IETS „DOEN" AAN BERLIJN? WOENSDAG 10 OKTOBER 1962 53e JAARGANG No. 15.750 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De ogen der wereld zijn gericht op Rome Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,78. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 St. Pieter wacht de Concilie-vaders Zullen Oosterse Orthodoxe Kerken toch waarnemers zenden? De inrichting van de „Concilie-aala" in de Sint Pieter is thans gereed. Het middenschip is door een rood-damasten doek met gulden franje van de zijbeuken afgescheiden. Aan dat doek hani'en gobelins uit de zestiende eeuw naar ontwerpen van leerlingen van Raphael, afkomstig uit de Vaticaanse verzameling, en* waarop gebeurtenissen uit het Nieuwe Testament zijn afgebeeld zoals de kindermoord van Bethlehem, de Aan bidding der Herders en Wijzen, de Besnijdenis, de Verrijzenis, Hemel vaart, Verschijning van Christus aan de Emmaüsgangers en aan Maria Magdalena en de Nederdaling van de Heilige Geest over de Apostelen. Aan weerszijden van de middenbeuk rijen zich, tribunegewijze, de groepen van telkens zes zitplaatsen voor de 2200 Concilievaders aaneen. Voor elke groen beklede stoel is een knielbank aangebracht en een opklapbare leze naar. Op de eerste rij staat bij elke sektie een microfoon voor de sprekers. zegt het, zo meldt het KNP, dat mgr. Willebrands op eigen initiatief naar Moskou gegaan is om de orthodoxe kerkelijke leiders op de hoogte te stellen. En ten tweede wordt ver klaard, dat de beslissing bij de sy node van de Russische Orthodoxe Kerk ligt. PAUS GOED GEZOND Aan de vooravond van het Con cilie en in aanwezigheid van een zo ongewoon grootaantal journalisten in Rome, verneemt men al spoedig geruchten of meningen over de ge zondheidstoestand van de Paus, die te wensen zou overlaten. Volgens onze inlichtingen bestaat er geen enkele reden aan de goede gezondheid van de Paus te twijfelen. Hij kan er soms vermoeid uitzien, maar dat moet niet als iets bijzon ders worden beschouwd bij de vele arbeid, die Hij met het oog op het Boven de plaatsen der Concilie- wej m jang ^ot het Concilie begon- Concilie te doen heeft. Ook de reis vader uit, onder de bogen tussen nen 2oU zjjn j}an zou het voor de naar Loreto en Assisië (meer dan midden- en zij-beuken, zijn de tri- voorstanders verder onmogelijk zijn 600 km op een dag, met verschillen- bunes voor de deskundigen. Zes apar- nQg op tijd waarnemers aan te wij- de plechtigheden) heeft Hem geen te plaatsen met extra kussens op de zen gn daarmee zou Moskou, samen nadeel bezorgd. Integendeel, de Paus armleuningen zijn gereserveerd voor me^ zjjn satelliet-kerken, voor het heeft schertsend te kennen gegeven, de patriarchen van de Oosterse ker- eerst een klinkende overwinning op dat Hij in de goede afloop van de ken. De sectiezetels voorde 86 km-- Constantinopel behaald hebben". laatste reis een aanmoediging ziet om dinalen zijn met rood bekleed. Bij Het secretariaat voor de eenheid zijn vroegere verlangen naar Venetië de dwarsbeuk staat het altaar voor der christenen onderschrijft deze te gaan, in de loop van het volgend de diensten tijdens het Concilie, met conclusie blijkbaar niet. Ten eerste jaar te verwezenlijken, witte, goudbestikte zijde gedekt. Op S d^ftS eeuw,^met Vergulde DE OECUMENISCHE CONCILIES miniaturen, open liggen. Ook 't po dium met de Pauselijke troon, dat voor de baldakijn van Bernini is op gericht, is geheel bedekt met witte zijde, met gouddraad bestikt. Aan de voet van de vier reusachtige zuilen onder de koepel van Michel Angelo zijn de tribunes voor de niet-R.K. waarnemers, regerings-afgevaardig- den bij de opening, het corps diplo matique, de Romeinse adel en even tueel voor de pers. In een afgescho ten hoek van de basiliek staat de elektronische rekenmachine, die ne gentigduizend 9temkaartjes in 'n half uur tijds kan verwerken. Minstens 85 landen en internatio nale organisaties zullen donderdag bij de opening van het Oecumenische Concilie in Rome officieel vertegen woordigd zijn door speciale missies, zo heeft de „Osservatore Romano" dinsdagavond meegedeeld. Bij déze groep zijn vele landen, die geen di plomatieke vertegenwoordiging bij 't Vatikaan hebben, zoals Denemarken, Noorwegen en Zweden. TOT NAJAAR 1963 Van gezaghebbende zijde van het Vatikaan werd dinsdagavond ver klaard, dat het Concilie naar ver wachting tot het najaar van 1963 zal duren. De eerste periode van beraadsla ging zal waarschijnlijk in december a.s. eindigen. Na Pasen zal vermoe delijk een tweede zitting volgen, die tot eind juni zal duren, gevolgd door een derde in het najaar. DE RUSSISCHE ORTHODOXIE Dinsdagochtend is het Nederlandse episcopaat, dat tijdens het concilie als vertegenwoordiger van katholiek Nederland zal optreden, naar Rome vertrokken. Foto: het vertrek van Schiphol: in het midden voor de vlieg tuigtrap, Bernard kardinaal Alfrink. In deze kaart geven wij een overzicht van de concilies die tot nu toe werden gehouden. Het eerste concilie was in 325. Het concilie van 1962 is het zevende in Rome. Con stantinopel kende er vier en Nicea en Lyon elk twee. Het concilie van Trente was het langdurigste. Het duurde van 1545 tot 1563. Het concilie van 1431 tot 1442, het zeven tiende concilie, had plaats in Basel, Ferrara en Florence. Geprest door chantage De 38-jarige voormalige ambtenaar van het Britse ministerie van marine, Vassall, die werkzaam is geweest in Moskou, heeft bekend dat hij gehei me gegevens aan de Russen heeft ver strekt. Vassall, die enige tijd geleden is gearresteerd, heeft medegedeeld, dat Russische functionarissen chanta ge op hem hadden gepleegd, waarbij zij zich hadden bediend van foto's van compromitterende situaties. De verklaring, die Vassall tegen- Neen, zegt Adenauer Het bericht van het secretariaat voor de eenheid der christenen, dat mgr. J. Willebrands inderdaad Moskou is geweest, en daar met lei ders van de Russisch Orthodoxe Kerk, Bondskanselier Adenauer heeft zich maar niet met patriarch Alexej, heeft gisteren verzet tegen de druk van gesproken, wordt in „II Tempo" (die Westelijke bondgenoten en van zijn gewoonlijk zeer goed ingelicht is) binnenlandse politieke tegenstanders, uitgelegd als het eind van het spel. dat West-Duitsland, iets zal gaan doen „Moskou, betoogt het blad, heeft van om een regeling van het conflict tus- het begin af aan, niets gevoeld voor sen Oost en West over Duitsland en contact met het Vatikaan, terwijl het Berlijn tot stand te brengen, wist, dat de patriarch van Constan- De 86-jarige Westduitse leider, die tinopel en vele andere leiders der in het parlement sprak ter gelegen- Byzantijnse Orthodoxie daar wel voor heid van de opening van de nieuwe voelden". zitting van de Bondsdag, zei dat de „Da^jr de meeste leiders der By- „meeste pogingen waartoe men zou zantijnse Orthodoxie reeds lang wel- worden gedwongen onzinnig" zouden willend tegenover het zenden van zijn. waarnemers staan, is het .duidelijk, Adenauer zei dat de Westduitse zo concludeert „II Tempo", dat het regering betere betrekkingen met de enige wat Moskou nog kon doen, het Sowjet-Unie wenste, maar pas op be- uitstellen van de beslissing was entere voet met Rusland zou kunnen komen, zodra dat land bereid zou zijn tot een vreedzame regeling van de Duitse kwestie. De V.S. en de Westberlijnse burge meester, Brandt, hadden onlangs te kennen gegeven dat zij het op prijs zouden stellen „indien de Westduitse regering met denkbeelden inzake het beslechten van de geschillen tussen Oost en West naar voren zou ko men". Vorige week had, naar gisteren be kend werd, president Kennedy een persoonlijke boodschap aan Adenauer gezonden. Hierin zou worden gespro ken over „de offers die alle NAVO- partners voor de gemeenschappelijke zaak moeten brengen". Officieel wil de men over de inhoud niets mede delen, doch verondersteld wordt, dat Amerika aandringt op een grotere Vergezeld van Gastone kardinaal Testa en mgr. Pericle Felice heeft Z.H. Paus Johannes XXIH de St. Pieter geïnspekteerd, waar donderdag het concilie wordt geopend. financiële bijdrage van West-Duits land in de gezamenlijke verdediging van het Westen. Adenauer gaf de Sowjet-Unie de raad af te zien van het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland en zei dat Moskou in dien het hiertoe zou overgaan slechts een verdrag met zichzelf zou onder tekenen. De leider legde de mening aan de dag dat de pogingen om de politieke eensgezindheid der Euromarktlanden te bevorderen op niets waren uitge lopen. Hij achtte het dan ook raadzaam de kwestie enige tijd te laten rusten. De bondskanselier juichte de Brit se, Ierse, Noorse en Deense aanvra gen inzake het lidmaatschap van de Euromarkt toe. Volgens Adenauer bracht de Britse aanvraag, wegens de behoefte der ge- menebestlanden, moeilijkheden met zich mee. „Ik kan hierop thans niet uitvoe rig ingaan, mr.ar het moet mij van het hart dat onze economische be langen moeten worden gewaarborgd", zo zei hq. Meer vrijheid voor de Bulgaren? De Bulgaarse communistische partij heeft besloten de leden „volledige vrijheid van meningsuiting in partij zaken" te geven, zo meldt het partij- orgaan „Robotnichesko Delo". Het blad schrijft dat deze vrijheid, die tot dusverre beknot wordt door een strenge partijdiscipline, het voor naamste doel zal zijn van een herzie ning van het partij statuut. Deze her ziening zal besproken worden op het achtste partijcongres dat op 5 novem ber in Sofia begint. „Alle herzieningen van het statuut zullen een garantie zijn tegen pogin gen de persoonlijkheidscultus te doen herleven", aldus het blad. Westerse waarnemers zien hierin een aan wij- zing dat Bulgarije, dat lange tijd een bolwerk van het stalinisme is ge weest, zich heeft aangesloten bjj de „democratiseringscampagne" die in andere landen van het Sowjetblok gaande is. Partijleden zullen op vergaderingen voortaan het recht hebben zich vriie- Uk uit te spreken en met voorstel len te komen over alle kwesties die verband houden met de politieke en praktische activiteiten van de partij aldus het blad. Besluiten om leden uit de partij te stoten moeten genomen worden door ©en twee-derde meerderheid. over de politie heeft afgelegd, werd dinsdag vor het hof in Londen voor gelezen. Vassall heeft gezegd, dat hij in Moskou door een Pooi, ge naamd Mokosi, was benaderd. Deze nodigde hem verscheidene malen uit voor diners en zo was Vassall op ze kere avond door een aantal vrienden van Mokosi naar 'n vertrek geloodst, waar hij dronken werd gevoerd. Daarna hadden zich naar zijn zeg gen enkele compromitterende hande lingen voorgedaan. Enige tijd later bracht de Pool Vassall in contact met enkele Russi sche functionarissen, die hem foto's toonden van de bewuste avond. „Zij zeiden dat zij, als hiervan melding zou maken op de ambassade, er een internationaal schandaal van zouden maken en dat ik de Sowjet-Unie niet zou mogen verlaten", aldus Vassall. Hij kreeg toen van de Russen op dracht, om belangrijke gegevens te verstrekken. Dit was begonen in '55 en in juni 1956, toen hij op het punt stond naar Engeland terug te keren, hadden de Russen hem een contact man toegewezen, een zekere Gregory, die hem op gezette tijden in Londen zou ontmoeten. Vassall moest steeds belangrijker documenten overgeven en maakte zelfs foto-kopieën van ge heime stukken. Later, in 1961, was Gregory ver vangen door een zekere Nicolai. Vas sall was door de Russen voor zijn in lichtingen betaald. In Engeland ont ving hij van Gregory of Nicolai be- diagen, die uiteenliepen van 500 tot 2.000 gulden. Dit gebeurde echter niet bij iedere ontmoeting. In totaal had hij gemiddeld per jaar zo'n 6.000 gulden ontvangen. Algerië onder de neutralen De Algerijuae premier Ben Bella heeft gisteren in de VN-asemblee be loofd dat zijn land een politiek van neutraliteit zal volgen in de koude oorlog tussen Oost en West. In de eerste politieke verklaring van Al gerije als lid van de V.N. zei Ben Bella dat zijn land zal werken voor de vreedzame samenwerking tussen de landen en zijn volledige steun zal geven aan de V.N. Hij sprak nadat een lange rij ge delegeerden het spreekgestoelte be stegen had om Algerije in de wereld organisaties te verwelkomen. Ben Bella zei, dat zijn land vast besloten is te strijden voor de onaf hankelijkheid van alle gebieden die nog onder koloniaal bestuur staan. Terzelfdertijd bracht hij zijn bijzon dere dank uit aan de Aziatisch-Afri- kansen landen en het communistisch blok voor hun steun aan de onafhan kelijkheidsstrijd van zeven jaar van zjjn land. Ben Bella drong er op aan dat com munistisch China een zetel gegeven wordt in de V.N. Hij drong ook aan op optreden van de V.N. om de rech ten van de Arabische broeders in Palestina te herstellen. De delegatie van Israël bleef zitten toen de andere gedelegeerden op stonden om Ben Bella een staande ovatie te brengen aan het eind van zijn red©. Kardinaal vroeg Franco's clementie Kardinaal Montini, aartsbisschop van Milaan, heeft aan generaal Fran co een telegram gestuurd waarin hij aandringt op clementie tegenover ar beiders en studenten die door mili taire hoven zijn veroordeeld wegens politieke activiteiten tegen Franco. In het telegram staat, dat het is verzonden om mensenlevens te spa ren en duidelijk te maken dat in een katholiek land de openbare orde an ders kan worden verdedigd dan in landen zonder geloof en christelijke overtuiging. In een antwoord namens generaal Franco verklaarde de Spaanse minis ter van buitenlandse zaken: „Het staatshoofd verzoekt mij u mee te delen, dat uw verzoek om clementie zonder grond is. Over de daders van de terroristische acties is geen doodvonnis geveld. Deze daden zouden in elk beschaafd land zware straffen verdienen". Bus-pendel voor concilievaders Een foto van de vorstelijke gasten, die bij gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bern- hand een ritje in een autobus maakten', heeft een prelaait te Rome er toe gebracht om voor te stellen, dat de concilieva ders, die per dag soms twee keer van de St. Pieter naar hun logeeradres, en terug, moeten rijden, dit het best kunnen doen per bus. Aanvankelijk wilde men alle conciliedeelnemers een auto ter beschikking stellen, maar dit zou de toch reeds aanzien lijke kosten, aan het concilie verbonden, belangrijk vergro ten. Uit economische kringen kwam toen het idee van de autobussen, maar alom ont stond de vrees, dat een bus te veel afbreuk zou doen aan de waardigheid van de prela ten. Toen kwam de foto van dat vorstelijk precedent in Ne derland: gekroonde hoofden in een touringcarHet komt nu in Rome wel in de bus, met di© monsignori. KORTE GOLF Een Britse treiler meldde dinsdag een Deense onderzeeboot te hebben gevangen. Tijdens de visvangst werd plotseling een vreemde en zware ruk aan de netten gevoeld, en even later kwam een onderzeeboot naar de op pervlakte, die aan Navo-oefeningen bleek deel te nemen. Na een kort gesprek vervolgde ieder zijn reis, na in de resp. 'ogboeken te hebben ge noteerd, dat het hier een vangst van één op de miljoen betrof. De 46-jarige Franse chansonnière Edith Piaf is dinsdag in Parijs in het huwelijk getreden met de 26-jarige zanger Theo Sarapo, een voormalige kapper, die thans samen met haar in een Parijs theater optreedt. De Frans posterijen zullen binnen kort voor het binnenlandse verkeer postzegels met een anijsluchtje in voeren. Er waren klacht ontvangen dat de gom aan de achterzijde van de frankeerzegel zo vies smaakte, dat de eetlust erdoor bedorven zou kunnen worden. Rustig herfstweer De Bilt 10 oktober. Het K.N.M.I. deelt mede: 'n Omvangrijk hogedrukgebied strekt zich nu uit van Midden-Europa over onze streken naar het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen. Door de zwakke wind daalde de temperatuur de afgelopen nacht aanzienlijk met 't gevolg, dat zich uitgebreide mist vormde, die vanmorgen op vele plaat sen alweer begon op te trekken. De komende 24 uur verandert er nog maar weinig in de weerstoestand. In de nacht zal zich opnieuw op vele plaatsen mist vormen, die in de mid dag grotendeels zal zijn verdwenen. Ook in het temperatuursverloop komt nog niet veel verandering. Dit oommer bestaat uit 12 pagina's Zon- en maanstanden 11 Okt.: zon op 06.56, onder 17.57; maan op 17.32, onder 03.36. Hoogwaterstanden 11- Okt.: v.m. 1.14; n.m. 13.43. KORRELTJE Niet velen durven de waarheid altijd in het gezicht te zien; wel zijn er velen, die haar dagelijks in het gezicht slaan.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1