Oost-Europa en het Concilie Drie Tsjechische bisschoppen V oedselver gif tigipg in Boedapest P.T.T. BRANDWEREN WEERDEN ZICH IN HAZERSWOUDE Paard oorzaak van STANDBEELD VAN TROELSTRA verkeersongeluk IN LEEUWARDEN ONTHULD MAANDAG 8 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT 1 l zouden vergezeld worden door negen andere geestelijken, maar de namen Van welingelichte zijde in Moskou van hen zijn nog niet bekend, wordt vernomen, dat een speciale De 16-jarige L. Dijkstra uit Munnekeburen (gem. Weststelling werf) is zaterdagavond bij Odelamer met zijn motorrijwiel uit de bocht ge raakt en tegen een boom gereden. De tra. Bisschop Tomasek werd dit jaar tongen kwam met zijn hoofd tegen door de Tsjechoslowaakse autoritei- de hoorn terecht en was op slag dood. ten beperkt in het uitoefenen van Toen het ongeluk gebeurde was zijn functie, maar dit schijnt nu dus het erg mistig, van de baan te zijn. De drie prelaten Voor de derde maal in drie maan- vertegenwoordiger van het Vaticaan enkele dagen geleden contact heeft opgenomen met het patriarchaat van de Orthodoxe Kerk in de Sowjet- Unie. Tussen deze vertegenwoordiger Amerikaanse kardinaal Spell en patriarch Alexis zou de kwestie man, wordt, sinds er zaterdagochtend van de deelneming van de Orthodoxe vroeg een bom ln zlJn woning is ont- den is een massale voedselvergifti- Kerk aan het Algemene Concilie be- Ploft> onafgebroken door de politie ging in Boedapest opgetreden. 93 kin- aproken rijn. Het onderhoud zou ge- bewaakt. deren en V!)f volwassenen zyn vrij houden zijn in Zagorsk, op 70 kilo- Acht rechercheurs zullen in zijn dag m een ziekenhuis opgenomen meter van Moskou, waar het patrlar- nabijheid blijven, totdat diTkardinaal met verschijnselen van acute voed- chaat gezeteld is Er ziin geen bii- dinsdag a.s. naar Rome vertrekt, waar selvergiftiging. Aangenomen wordt •onderheden hekénd over de afloop h« he' Concilie zal bijwonen. dat de kinderen tijdens de middag- van het gesprek De bomontploffing heeft, slechts maaltijd op school bedorven voedsel lichte schade aangericht, terwijl er hebben gegeten. Enkele van de ge- In Vaticaanstad is vernomen, dat niemand werd gewond. troffenen verkeren in levensgevaar. het wel zeker schijnt, dat drie leden van het Tsjechoslowaakse Episcopaat bisschop van Buto, mgr. Ambros La- zik, wijbisschop van Trmava, en mgr. Eduard Necsey, wijbisschop van Ni- IN TIEN JAAR: Acht miljoen bezoekers in Madurodam Het jaar 1962 zal iin de annalen van Madurodam o.m. geboekstaafd worden als het jaar waarin sinds de opening op 2 juli 1952 dooi prinses Beatrix, het grootste aantal bezoe kers de miniatuurstad bezochten. 1.167.926 Bezoekers passeerden de poorten van Madurodam tegenover 1.037.729 in 1961. De Israëlische stu dent A. Bakal u Tel Aviv was de laatste bezoeker van dit seizoen. Hij ontving van de directeur van Madu rodam, de heer G. G. Jungerius, een zilveren sleutelketting met de jubi leumpenning, die door de beeldhou wer Albert Termote ter gelegenheid van het tienjarig-bestaan werd ont worpen. Zondag kwamen nog 3701 personen het stadje bezichtigen. Niet alleen het tourwagenbezoek, maar ook het buitenlandse onder vond dit jaar een belangrijke stijging. Ir totaal kwam 9239 bussen tegen over 7890 in 1961. Het buitenlandse bezoek was dit jaar ruim 40 procent tegenover 35 procent in 1961. Sinds de opening in 1952 kwamen ruim 8 miljoen personen naar Madurodam. Aan de voet van de Oldehove in het centrum van Leeuwarden is zater dagmiddag het standbeeld van de dichter en staatsman Pieter Jelles Troelstra onthuld door de oudste kleindochter van wijlen mr. Troel stra mejuffrouw Veronica Bay. Dr. W. Drees, ere-voorzitter van het comité, dat de oprichting van het standbeeld voorbereidde, heeft in een herdenkingstoespraak Troelstra ge schetst als een geestdriftig en bezield strijder tegen het maatschappelijk onrecht van zijn tijd, die slechts werd gedreven door één grote gedachte: de verheffing van zijn medemens. De Friese dichter Fedde Schurer eerde na de onthulling van het stand beeld de dichter Pieter Jelles Troel stra als een der grootste zonen van Friesland, die zich solidair voelde met het Friese volk en streed voor zijn verheffing, in maatschappelijk, maar ook in cultureel en geestelijk opzicht. De plechtigheid werd omlijst door zang van enkele door Troelstra's ge dichte Friese liederen en declamatie van een van Troelstra's Friese strijd liederen door de dichter D. Tammin- ga. Het beeld werd vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop. Op de foto dr. W. Drees en mej. Veronica Bay na de onthulling bij het beeld. Panamese sleepboot kapseisde bij redding TWEE NEDERLANDERS VERMIST Twee Nederlandse en twee Argen tijnse zeelieden worden vermist in de monding van de rivier La Plata bij Buenos Aires. Zij geraakten te water, toen hun schip, de Panamese sleep boot „Atlantic" zaterdagmorgen om sloeg. Men vreest dat zij zijn ver dronken. De twee Nederlanders waren de eerste machinist John Wessels en de kok Jacob Euser. Gered werden de Nederlanders kapitein R. van der Woerd, de tweede machinist N. van Dongen, de bootsman H. K. Franker en de matroos A. Dijkhuis. Het ongeluk gebeurde in het Indio- kanaal. De Atlantic probeerde daar een Oostduitse vrachtboot, de „Karl Marx", die aan de grond gelopen was, vlot te trekken. Toen de ma chines op volle kracht trokken, sloeg de boot om. De „Karl Marx" en an dere schepen in de buurt lieten da delijk reddingsboten neer, maar vier zeelieden werden niet teruggevonden. Men vreest, dat zij meegesleurd zijn in de kolken, waarvan er op deze plek veel voorkomen. Zaterdag hebben de PTT-brand- weerkorpsen, uit verschillen de grote steden in Nederland, hier gedongen naar het kampioenschap van ons land. De wedstrijden hadden plaats in en om het gebouw Repos Ailleurs, dat binnenkort onder de slopershamer zal vallen. Winnaar werd het team van het districtskan toor te Amsterdam. Op 29 september j.l. hadden de elf korpsen in het Marineopleidingskamp te Voorschoten het theoretische ge deelte van hun kunnen voor de jury tentoongespreid. Thans werd onder het toeziend oog van jurerende brand weerofficieren de praktische kennis gespuid. Op verschillende wijzen te werk gaand, bestreden de verschil lende teams een vuurhaard, die hoog- oplaaiend in een van de kamers van Repos Ailleurs was geïmproviseerd. Van tien tot drie uur konden de tal rijke Hazerswouders, onder wie bur gemeester A. Smit, zien, hoe de groe pen dit door de Bedrijfs Zelf Bescher ming van het laboratorium dr. Ne- her te Leidschendam georganiseerde „spel" ten beste gaven. Na afloop van de wedstrijden had de prijsuitreiking plaats in het Ne derlands Hervormd Verenigingsge bouw. Hier konden de spuitgasten van het tweede districtspostkantoor uit Amsterdam de eerste prijs in ont vangst nemen, doordat zij 205 pun ten hadden gescoord. De overige klas seringen luiden: Lopik Radio, 200 pnt.; Hengelo PTT 185 pnt.; Meppel PTT, 177 pnt.; Rijks Automobiel Cen trale Den Haag, 175 pnt.; Dordrecht PTT, 174V2 pnt.; Groningen Telefoon district, 174 pnt.; Maastricht telefoon- district, 144 pnt.; Kootwijk Radio, 138 pnt.; Schiedam PTT, 135 prit.; Rotter dam telefoondistrict 134 pnt. De nummers negen tot en met elf degraderen van de ereklasse naar de eerste klasse. Vertegenwoordigers van de inspectie bedrijfszelfbescherming en van de hoofdinspectie brandweer wezen namen het op zeer hoog ni veau liggend „werken" van de ge selecteerde eregroep in ogenschouw. UULDkm LIQUID BNï mmm ■■H' - Een complete serie postzegels uit Nieuw-Guinea met de opdruk Untea van het tijdelijke V.N.-bestuur. Zoals bekend, is er kritiek geoefend over de opdruk op het gelaat van H.M. de Koningin. Twee 102-jarigen overleden in Mierlo In Mierlo zijn twee 102-jarigen overleden. Op dezelfde dag, dat de oudste inwoner van he' dorp, de heer J. Slaats, geboren op 8 juni 1860, werd begraven, overleed zaterdag de heer M. Lenssen, die slechts enkele maanden jonger was dan de heer Slaats. Vergeefs transport van kalveren naar Italië Vijftien wagons met ongeveer 500 kalveren hebben een vergeefse reis van Venlo naar de Italiaanse grens gemaakt. Acht dagen na het vertrek uit Venlo liepen de wagons Venlo weer binnen. Tijdens de heenreis bleek nl., dat de invoer van kalveren in Italië is stopgezet, zodat het trans port aan de Italiaanse grens geen toegang kreeg. Voor de exporteurs is het een strop, niet alleen vanwege de vergeefse transportkosten, maar ook omdat verscheidene dieren tijdens de reis zijn gestorven of in zodanige toestand in Venlo aankwamen, dat zij moesten worden afgemaakt. Het quantum, dat voor invoer van kalveren uit de E.E.G.-landen was vastgesteld in Italië, was uitgeput, op het moment dat het transport al onderweg was. aangezien de expor teurs wat de verzorging der dieren betreft uiteraard niet op een terug reis hadden gerekend heeft deze nogal wat te wensen overgelaten. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam, parochie H. Willibror- dus, de zeereerw. hr. C. J. van der Knaap, die pastoor was te Kwints- heul, en in diens plaats benoemd de zeereerw. hr. F. C. Verheul, die kape laan was in de parochie van de H. Liduina te Den Haag; tot kapelaan te Den Haag is benoemdl de weleerw. hr. P. C. M. Mussert, die kapelaan was te Loosduinen (O. L. Vrouw Hemelvaart). Ballonsatelliet „Echo" weer te zien De sterrewacht te Utrecht deelt mee, dat in de komende weken de Amerikaanse ballonsateliet „Echo" weer in de avonduren zichbaar zal zijn, gaande van west naar oost aan de zuidelijke hemel. De overgangs tijden zijn de volgende: 10 okt. 21.10, 11 okt 20.20, 22.20, 12 okt. 21.27, 13 okt. 20.35, 22.30, 14 okt. 19.40, 21.36. 15 okt. 20.45, 16 okt. 19.50, 21.45, 17 okt. 20.55 uur. Tijdens de latere omlopen ziet men „Echo" in de aardschaduw ver dwijnen. JONGEMAN STAL SIERADEN De politie te Den Haag heeft za terdag de 18-jarige J. A. M. G. S. aangehouden. De jongeman heeft een halsketting met briljanten, oorknop pen en een armband gestolen van mevr. J. M. E. te Den Haag, waarbij hij inwoonde. De Sieraden zouden een waarde hebben van 5000 gulden. Een deel van het gestolene is terug gevonden bij een vriend van S. Het motief is nog niet bekend. UIT GAZEUSEFLES MET AMONIAK GEDRONKEN pe"iten Ugt tussen 60 en 65 ct De 15-jarige scholier J. H. Mol uit Amsterdam heeft zaterdagmiddag in het ouderlijk huis enkele slokken uit een gazeusefles die in de keuken stond gedronken, niet wetende dat de fles met ammoniak was gevuld. De jongen is met ernstige maag klachten in het Wilhelmina-gasthuis opgenomen. Bij een verkeersongeval te Dor drecht is zaterdag de 49-jarige me vrouw J. Saarloos omgekomen. Zij wilde de Spuiweg oversteken, doch liep terug toen een fietser naderde. Een bromfietser reed haar toen aan. Het slachtoffer werd opgenomen in het gemeenteziekenhuis, waar het enkele uren later overleed. IERLAND WEER OPEN VOOR TOMATEN De Ierste autoriteiten hebben be kendgemaakt, dat zij met ingang van 10 oktober de invoer van tomaten weer zullen toestaan. De mogelijk heid bestaat dus, dat ook uit ons land weer tomaten naar dit land kunnen worden uitgevoerd. Frankrijk daarentegen heeft beslo ten in verband met een prijsdaling van tomaten, de invoer van dit pro- dukt uit de EEG-landen tijdelijk stop te zetten, uiteraardmet uitzon dering van de extra kwaliteit. De aanvoer van Nederlandse kas- Echtpaar omgekomen door kolendampvergiftiging In Breezand is het afgelopen week einde het bejaarde echtpaar P. Lub- bert-van Vliet door kolendampver giftiging om het leven gekomen. De dochter van het echtpaar, die naast hen woont, kwam zondagmor gen kijken. Zij vond haar ouders op de vloer van de huiskamer, het bed was nog onbeslapen. Men neemt aan, dat het echtpaar zaterdagavond reeds bedwelmd is geraakt door kolen damp. De kachel trok wegens mist en gebrek aan wind slecht. De slacht offers waren beiden 69 jaar oud. Auto met bestuurder onder water gevonden Zondagmiddag omstreeks 12 uur bemerkte een voorbijganger onge veer een halve meter onder water aan de uitweg te Zegveld een auto. Men heeft deze wagen uit het water gelicht en vond als bestuurder de 23- jarige H. Busscher uit Rietveld. Waarschijnlijk was deze de avond te voren, door de mist misleid, in het water gereden. De jongeman moet onmiddellijk verdronken zijn. In het Haagse Parkhotel zijn twee Visser-Neerlandiap rijzen voor muziek en een voor toneel uitgereikt aan de winnaars van een door het Algemeen Nederlands Verbond uitgeschreven wedstrijd. Mevr. Hella Haasse ontving de prijs voor haar toneelstuk „Een draad in het donker", de heer Ary Verhaar voor zijn strijkkwartet „Vivos Voco" opus 58 en de heer Oscar van Hamel voor zijn zesde strijkkwartet. V.l.n.r.: Ary Verhaar, Oscar van Hamel, Hella Haasse en voorzitter F. Koote van het Algemeen Nederlands Verbond. DAME OP SLAG DOOD In de afgelopen nacht, omstreeks half drie, is op de Graafseweg in Nijmegen een verkeersongeluk ge beurd, dat aan de 53-jarige mevr. L. A. H. H. Schoenmakers-Petit uit Druten het leven heeft gekost. Mevr. Schoenmakers zat naast haar echtgenoot in een personenauto, die naar Nijmegen reed. Ter hoogte van de Eersdijk stak plotseling een paard de weg over. Het gelukte de bestuur der van de auto niet een aanrijding te voorkomen. Het paard belandde op het dak van de auto. De wagen draaide een halve slag en kwam in de bermsloot terecht. Mevr. Schoenma kers werd bij de botsing zó ernstig gewond, dat zij 'enkele ogenblikken later overleed. Het paard werd bij de botsing gedood. Enige ogenblikken later botste een combinatie-auto ook op het kadaver van het paard. Deze wagen sloeg ver scheidene malen over de kop en werd evenals de andere auto, ernstig be schadigd. Beide bestuurders zijn door Oscar Olsson was de vlugst aangemelde baby, die geboren werd tijdens het eerste „Djinn"-programma van de ^.e. G.G.D. naar het St. Canisius- KRO en hierdoor de beschikking kreeg over een spaar bankboekje met 100.-. Op de foto de nog geen 2 uur ?ie^enbuis overgebracht. Zij konden oude Oscar, in de armen van zijn gelukkige vader, de heer J. C. Olssbn, temidden van dokter en verloskamer- worden°gebracht6 morgen naar s personeel van het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4