S)e CaidaeSotiAcurit jongis VVeding Stoffelijke overschotten van gesneuvelde en omgekomen militairen uit Nieuw Guinea zijn vannacht op Soesterberg aangekomen Frans parlement ontbonden WEER EEN SLACHTOFFER VAN DE MUUR «fe C/* MAANDAG 8 OKTOBER 1962 53e JAARGANG No. 15.748 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 20935 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20 826 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w, 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1.50 DE MUUR DES DOODS Achttien in Nieuw-Guinea gesneuvelde en verongelukte mili tairen zijn vannacht op vaderlandse bodem teruggekeerd. Zij zul len in hun eigen woonplaats met militaire eer worden begraven. Het zijn van de landmacht: dienstplichtig korporaal L. F. Phijl uit Vaals, de dienstplichtige soldaten I. K. J. Faber uit Amsterdam, G. G. A. van de Laars uit Arnhem en W. J. Peters uit Wijchen, tij delijk reserve tweede luitenant Ch. H. L. M. Moreu uit Eibergen, dienstplichtig soldaat W. J. Boelhouwer uit Enschedé, dienstplich tig korporaal D. M. Derks uit Raalte, dienstplichtig soldaat eerste klasse G. Bos uit Emmen, dienstplichtig sergeant W. Kevelam uit Harderwijk, dienstplichtig soldaat I. V. A. Pouw uit Utrecht en dienstplichtig soldaat I. H. J. H. M. Groels uit Eindhoven. Van de Koninklijke Marine: marinier derde klasse E. H. Piena uit Rotterdam, chauffeur derde klasse F. M. J. Aben uit Helmond, marinier tweede klasse P. M. G. C. Manniee uit Tilburg, magazijn bediende tweede klasse F. Th. A. M. Hooymans uit Den Haag, lui tenant ter zee tweede klasse W. J. Aberson uit Heemstede, schrij ver eerste klasse G, Kooy uit 's-Hertogenbosch en matroos T. H. P, J. Maas uit Vlissingen. van 't luchtmachtbewakingssquadron in de houding, toen 't vliegtuig land de. De commandant vliegbasis Soes terberg, kolonel F. C. Broers, als mede eerste officier en de waarne mend chef technische dienst waren aanwezig, alsook de aalmoezenier en de legerpredikant kisten met de stoffelijke overschot ten in een auto naar hangar 5 ge bracht. Twee bewapende erewachten begeleidden deze transporten. Acht tien maal reed een wagen de grote hangar binnen. Achttien maal ook presenteerden de begeleidende mili tairen het geweer, daarmee de slacht offers de eerste militaire eer op va derlandse bodem betonend. Vanmorgen reeds vroeg werd de grote hangar tot chapelle ardente in gericht. Sober maar niéttemin stijlvol was de aankleding. Langs de hangar- wand was een camoeflagenet gedra peerd, terwijl achter de kisten pal men van het paleis Soestdijk voor een eenvoudige decoratie zorgden. Elke kist werd gedekt door het natio nale dundoek. "Vanmiddag om één uur werd de chappelle ardente voor de familie leden opengesteld. Deze familieleden waren reeds vroeg uit alle delen van het land naar Soesterberg gekomen, waar zij door officieren alsmede door de aalmoezenier en de legerpredikant werden ontvangen. Achttien doden Om tien voor half twaalf vannacht landde een DC-7 vrachtvliegtuig van de KLM op de militaire vliegbasis Soesterberg. Op dit middernachtelijk uur heeft de luchtmacht deze acht tien militairen op piëteitvolle wijze ontvangen. Strak stonden mannen Een voor een werden de transport- Driemaal naar de stembus DE MEEST PRACTISCHE Voor het vertrek van het Griekse m.s. „Patris" met Nederlanders uit Nieuw-Guinea, stond de steiger in Hollandia vol met koffers en kisten. Het negerprobleem in Amerika In Jackson, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Missisippi hielden negers zaterdag een mars door de stad, terwijl duizenden blanken en negers daar aanwezig waren voor het bijwonen van afzonderlijke rugby wedstrijden. De politie was versterkt maar er deden zich geen ongeregeld heden voor. Er waren ongeveer 800 studenten van de universiteit van Oxford, waar zich de vorige week onlusten heb ben voorgedaan naar aanleiding van de inschrijving van de negerstudent Meredith. De wedstrijd tegen de ploeg van die universiteit van Hous ton werd in Jackson gespeeld, omdat het Amerrikaanse ministeie van de fensie in Orxfod anders nieuwe on lusten vreesde. Generaal Walker Een federaal gerechtshof in Ox ford heeft zaterdag bevolen generaal Walker tegen een borgtocht vrij te laten. Hij moet zich echter bintnen vijf dagen na zijn vrijlating onder werpen aan een psychiatrisch onder zoek om uit te maken of hy in staat is te antwoorden op de beschuldigin gen <üe tegen hem zijn uitgebracht. Generaal Walker wordt onder meer beschuldigd van ophitsing tot relletjes. Zoals bekend heeft hij één van de aanvallen geleid op de politie mannen, die de neger James Mere dith beschermden. Vruchteloos gesprek De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, en zijn Sow jet-Russische ambtgenoot Gromi- ko, hebben zaterdag een onderhoud van vier-en-een-half uur gehad over de kwestie-Berlijn. Rusk zei na af loop daarvan tot verslaggevers „wij zijn nog even ver als toen wij begon nen". Rusk zei, dat de kwestie-Cuba en de mogelijkheid van een bezoek van Chroesjtsjov aan New York niet ter sprake waren gekomen. President De Gaulle heeft zaterdag bij decreet de Nationale Vergadering ontbonden, nadat deze in de vroege ochtenduren van vrijdag de regering- Pompidou uit het zadel had geworpen naar aanleiding van het plan van De Gaulle om toekomstige presiden ten bij volksstemming te laten kie- De president heeft dus nu schoon schip gemaakt voor een krachtme ting met de oppositie. Als hij deze verliest, zal hij zo heeft hij gezegd zich uit de politiek terugtrekken. De Gaulle heeft de regering ver zocht aan te blijven tot na de verkie zing van een nieuw parlement. Paters in Algerië vermoord Zondagmorgen zijn aan de oever van de Wed Chelliff bij Orleansville in Algerië de stoffelijke overschotten gevonden van twee paters van de orde der Witte Paters van kard. La- viigerie, Paul Py en Bernard Chas- sine. Zij bleken door kogels te zijn gedood. De paters waren in de nacht van vrijdag op zaterdag uit Saint Cyprien des Attaffs, een plaatsje op 30 km. van Orleansville, ontvoerd. Er is nog geen datum vastgesteld voor de parlementsverkiezingen. In politieke kringen spreekt men van 11 en 18 november of 18 en 25 no vember. Het parlement wordt name lijk bij twee stemmingen gekozen. De 26 miljoen kiezers zullen de komende twee maanden dus driemaal naar de stembus moeten. Eerst op 28 oktober om ja of nee te zeggen op het voorstel van De Gaulle om toe komstige presidenten bij volksstem ming te verkiezen en daarna nog tweemaal om de volksvertegenwoor diging te kiezen. President De Gaulle stelt zich op het standpunt, dat het volk soeverein is en dat alleen een verkiezing door liet volk een president het prestige en de macht kan geven, die nodig zijn om het land te besturen. Onlusten in Albanië? Verscheidene Griekse dagbladen hebben melding gemaakt van wijd verspreide onlusten, die zich in het zuiden van Albanië, een communis tisch geregeerde staat, zouden heb ben voorgedaan. De bladen ontleen den deze berichten, waarvan geen officiële bevestiging kon worden ver kregen, aan bronnen in het grens gebied. Albanese verzetsstrijders zouden op verscheidene punten ten zuiden van de hoofdstad Tirana een ver keersweg door middel van explosie ven hebben vernield en munitie opslagplaatsen in de lucht hebben doen vliegen. Sportief in combinatie met Terlenka broek 14.75 Jongeman neergeschoten Een Britse militaire ziekenauto ge stationeerd bij het grenspunt Charlie, mocht zaterdag van de Oostduitse politie een 21-jarige Westberlijner niet te hulp komen, die werd aange schoten toen hij 'n Oostberlijns echt paar op leeftijd hielp naar het weste lijke stadsdeel te vluchten via een tunnel. De Oostduitsers stellen zich op het standpunt, dat zij volgens het internationale recht zelf verantwoor delijk zijn voor het verlenen van eer ste hulp. Volgens de geallieerde functiona rissen is het de eerste keer dat een geallieerd voertuig met personeel in uniform de toegang tot Oost-Berlijn is geweigerd. De drie westelijke ge allieerden vragen zich nu af, wat zij tegen dergelijke Oostduitse maatre gelen kunnen doen. (Advertentie) Op de luchthaven Schiphol zijn zaterdag twee vliegtuigen met luchtmachtpersoneel aangekomen. Velen ont dekten al spoedig familieleden en vrienden op het terras. De een zwaaide met een vlag van het 322ste Hawker Hunter squadron, een ander weer met een gitaar. Het was in elk geval een blijde thuiskomst. Massamoordenaars lopen nog rond De Westduitse krant „Bild", die in Essen verschijnt en een grote oplage heeft, schrijft zondag, dat zich onder de Westduitse politie nog „een groot aantal" voormalige Nazi-officieren bevinden, die verantwoordelijk zijn voor massamoorden in Oost-Europa en de Sowjet-Unie. Volgens het blad is er kans op een nieuw schandaal waarbij „honderden" voormalige Nazi-moordenaars zullen worden ge arresteerd, terwijl zij hun functie nog uitoefenen. „Door de misdadige toegeeflijkheid van de kant van de autoriteiten zijn er nog een groot aantal politie-offi- cieren in dienst, die verantwoorde lijk zijn voor uitroeiingsacties tijdens de oorlog in het Oosten," aldus „BildV. Het onderzoek in deze zaken wordt belemmerd doordat veel bewijsmate riaal door de geallieerden in beslag was genomen en nu pas gedeeltelijk aan West-Duitsland wordt terugge geven. Het blad oefent tevens kri tiek op enige provinciale autoritei ten in West-Duitsland, die te laks zouden zijn bij de uitvoering van het onderzoek. De ontsnappingstunnel, zo deelt de Westberlijnse politie mee, leidde van de kelder van een gesloten restau rant in de Amerikaanse sector naar het onderhuis van een Oostberlijnse kleermaker, een afstand van 15 me ter. De kleermaker en zijn vrouw zijn door deze tunnel naar Westen ont snapt. Eén van de Westberlijnse hel pers echter, een jongeman van 21 jaar, ging opendoen toen er aan de woning van de kleermaker werd ge beld. Oostduitse rechercheurs riepen „handen om hoog" en schoten de jon gen neer. Amerikaanse en Britse militaire po litie werden door de Oostduitse over heid niet tot de plaats van het inci dent toegelaten. Gebed bij de muur Ongeveer driehonderd Westberlij- ners hebben zondagmorgen aan de oproep van de aanhanger van Gandhi T. H. Zutshi uit India gevolg gege ven en gedemonstreerd met afwisse lend zwijgen en het zingen van gees telijke en wereldlijke liederen. Le den van de volkspolitie in Oost-Ber lijn probeerden de bijeenkomst te verstoren doc-r het zingen van strijd liederen en het laten spelen van dansmuziek. Staande voor een meer dan levens grote afbeelding van Gandhi zei Zut shi, geen geweld tegen de muur te willen gebruiken. „Wij willen bid den voor hen die zich aan de andere kant van de muur bevinden en voor alle mensen in de door de Sowjets bezette zone", zo zei hij. „Dat ons gebed aan de mensen in Oost-Duitsland moge tonen, dat wij hen niet vergeten". Nieuwe aardbeving in Perzië Het dorp Ahmadabad in de Per zische provincie Chorrassan is vrij dagavond door een aardbeving bijna geheel verwoest. Volgens officiële berichten zouden zes mensen omgekomen zijn en drie gewond. Het merendeel van de hui zen in de dorpen Ahmadabad en Ris- teh is verwoest. In het getroffen gebied ligt de temperatuur rond het vriespunt, zodat er dringend behoef te bestaat aan tenten en dekens voor de daklozen. Tengevolge van onweersbuien met slagregens zijn in het weekeinde in het Turkse kustgebied langs de Egei- sche Zee 21 mensen verdronken en acht door de bliksem om het leven gekomen. Door de overstromingen stortten honderden huizen in en ver dronken duizenden stuks vee. „Kijk ze eens lopen. Dat brandt lekker," zei een arbeider in de West duitse plaats Hof, terwijl hij in een café vlakbij de Oostduitse grens een glas bier nam. Op enige honderden meters afstand, op Oostduits gebied, waren inderdaad volkspolitie en brandweer druk doende rond 'n hou ten verkeerstoren, die als een fakkel brandde. „Dat heb ik nou gedaan," zei de arbeider. Hij vertelde vol trots stiekem de grens overgestoken te zijn zonder dat iemand het zag, de brand aangestoken te hebben en onmiddel lijk teruggehold zijn. De man is door de Westduitse politie aangehouden. Hij zal wegens brandstichting te rechtstaan. De artsenkamer in Keulen heeft meegedeeld, dat er de komende ja ren naar verwachting 19.000 dokters te veel zullen zijn in West-Duitsland en West-Berlijn. Tot 1972 zijn er on geveer 20.000 nieuwe dokters nodig en waarschijnlijk zullen er 39.000 af studeren. In 1950 was er één dokter op 734 inwoners, nu één op 659. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's AANHOUDEND DROOG De Bilt, maandag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot hogedrukgebied, dat ge durende het weekeinde toenam tot 1038 m.b., blijft het weer in grote delen van Europa beheersen. De kern verplaatste zich langzaam in ooste lijke richting naar Polen. Op de Oceaan breidt zich, na het wegtrek ken van een depressie over IJsland naar het noordoosten, een nieuw hogedrukgebied in de richting van de Britse eilanden uit. Beide hogedrukgebieden zijn ge scheiden door een frontale zóne, welke zich maar uiterst langzaam naar het oosten beweegt en pas mor gen Ierland zal bereiken. Het weer in ons land blijft dan ook onder in vloed van het continentale hogedruk gebied en ondergaat vrijwel geen verandering. Er blijft een kans, dat voornamelijk in de ochtend, plaatse lijk laaghangende bewolking voor komt, evenals dit maandagmorgen in het uiterste noorden van het land het geval was. Zon- en maanstanden 9 Okt.: zon op 00.53, onder 18.02- maan op 16.32, onder 00.56. Hoogwaterstanden 9 Okt.: v.m. 11.30; -ï.m. 24.12. KORRELTJE De ware humorist is hij, die de wereld lachen doet zonder haar be lachelijk te maken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1