S)e CeicbeGoti/fca/nt FRANSE REGERING DOOR PARLEMENT TEN VAL GEBRACHT De Paus in Assisië Pr°f- ^an Holk uit Leiden CRISIS IN Motie van afkeuring kreeg grote meerderheid TEGEN DE GAULLE'S PLAN VOOR REFERENDUM Volksstemming gaat toch wel door Nederlandse uittocht uit Hollandia De Gaulle dreigt met heengaan Nasser interesseert zich voor Jemen Hoogwaterstanden VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 53e JAARGANG No. 15.746 Directeur J. P. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Parlement tegen De Gaulle Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,85 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 c» p. mm., Telefoontjes 1,50 FRANKRIJK Paus Johannes XXIII, gefotografeerd aan het begin van zijn reis naar Loreto en Assisi. Het was de eerste maal sinds bijna honderd jaar dat een paus per trein reisde. Op de voorgrond leden van de pauselijke lijfwacht op het perron van het station van Vaticaanstad. De Franse regering is vanmorgen door het Franse parlement ten val gebracht in een stemming over een motie van afkeuring tegen de regering in verband met generaal De Gaulle's voorstel tot grondwetswijziging. Volgens de officiële uitslag is de motie van afkeuring tegen de regering met 280 stemmen vóór aanvaard, d.w.z. 39 meer dan de volstrekte meerder heid, die vereist is om de regering ten val te kunnen brengen. Volgens de grondwet moet de regering nu de president haar ontslag aanbieden. De uitslag van de stemming houdt afwijzing in van president De Gaulle's plan voor grondwetswijziging opdat het volk en niet een kiescollege voor taan de president kan kiezen. De president heeft het volk gevraagd dit voorstel in een referendum op 28 oktober goed te keuren. De Gaullistische afgevaardigden in de Nationale Vergadering schreeuwden „OAS-moordenaars", nadat voorzitter Chaban-Delmas officieel de uitslag van de stemming, had meegedeeld. Afgevaardigden van de oppositie antwoordden met het zingen van de Marseillaise. vallen „met het doel de belangen te verdedigen van politici, die niets ge meen hebben met de belangen van de republiek en van het land." Vier Gaullistische afgevaardigden zijn uit de Gaullistische partij gesto ten, omdat zij vóór de motie van wantrouwen hebben gestemd. POMPIDOU PLEITTE TEVERGEEFS Premier Pompidou had in de ver gadering tijdens het aan de stemming voorafgaande debat vergeefs getracht de val van de regering te voorkomen. Conservatieve en socialistische afge vaardigden trommelden met hun vuisten op de banken en lieten door uitroepen hun afkeuring blijken, toen premier Pompidou begon met een lange juridische verhandeling over het regeringsvoorstel. Hij verwierp de in de vergadering geuite beschul- Paus Johannes is gisternamiddag in at >i> Assisië aangekomen. Door de nauwe IIRAT VdtlC&UlS LOIlCllie bochtige straatjes van dit middel- «uwse stadje reed hij van het sta- Dp uitnodiging van het Concilia tion naar de basiliek van de H. Fran- secretariaat voor de christelijke een- ciscus. Het stadje was versierd met heid f L j v Holk,hoog- nationale vlaggen en vlaggen van de leraar aan de Rijksuniversiteit v£i Vaticaanse staat De straten waren Leiden, het Internationaal Verbond propvol. Op de balkons en voor de voor vrijzinnig Christendom en Ge- ra™" verdrongen zich de mensen, loofsvrijheid (IVVC) als waarnemer In de basiliek van St. Franciscus vertegenwoordigen op het Tweede zette de Paus het gezang „lil es Pe; vatikaans Concilie. Dr. Dana Me trus. (Gij zijt Petrus) in, waarna lm Lcan Greeley, president van de Uni- preekte over het leven van St. Fran- :ar;a:1 Universalist Association (Bos- ciscus Vervolgens gaf hu zyn apos- ton V.S.), zal als tweede waarnemer tolische zegen. Vergezeld van vier een gedeeite van de zittingen bijwo- kardinalen begaf de Paus zich naar nen terwij, als diens plaatavervan- de crypte, waar hij bad bij het graf /ger pro( dr j Luther Adams, van van St. Franciscus /de Harvard Divinity School in Cam- Hierna reed de Paus naar het sta- bridge (V s is aangeWezen. tion, waar de speciale trein van de Italiaanse president gereed stond om Pro{ Adams dit jaar in Europa, hem naar Vaticaanstad terug te bren- gen. De Paus was zichtbaar vermoeid waar mj aan verschillende universi- na zij 660 kilometer lange reis teiten gastcolleges geeft. n„ Putris" vertroH-en hoe minder Nederlanders. Donderdag- UC „railis VcIlIUKKCIl ochtend is weer een grote groep Ne- derlanders uit de hoofdplaats van In Hollandia ziet men, slechts vijf Nieuw Guinea vertrokken en de af- dagen na de officiële overdracht van brokkeling van het Nederlandse ele- het bestuur aan de Untea, hoe langer ment in de samenleving wordt thans duidelijk zichtbaar. Van het vliegveld Sentani bij Hol landia brachten drie Dakotavliegtui- gen bijna 100 Nederlanders naar Biak, toen het Griekse passagiers schip „Patris" met ruim 600 Neder landers aan boord te 15.00 uur plaat selijke tijd de haven van Hollandia verlaten had, leek de stad meer uit gestorven dan ooit - 700 vertrekken- den op één dag. De exodus, begonnen met de evacuatie va: de vrouwen en kinderen, zal sneiler dan iedereen verwacht had, voltooid worden. Via Singapore, Aden en Port Said zullen de passagiers naar Piraeus worden gebracht, waar voor 400 van de 600 Nederlanders een speciale trein gereed zal staan om hen dwars door heel Europa, binnen enkele dagen naar huis te brengen. Dc trein zal eind oktober in Utrecht aankomen. 200 Passagiers zullen via Athene per vliegtuig naar Nederland reizen. Voor hen is een speciaal reisprogramma opgesteld met bezoeken aan Rome en Venetië. KAMERONTBINDING President De Gaulle is niet ver plicht de Nationale Vergadering te ontbinden. Hij zou kunnen volstaan met het aanwijzen van een nieuwe premier. Men acht evenwel ontbin ding van de Nationale Vergadering zeker. Generaal De Gaulle zou dan Pompidou opdragen, tot aan de nieu we verkiezingen, die waarschijnlijk in november gehouden zullen wor den, aan het hoofd van de regering te blijven. Voordien zal, op 28 okto ber, het referendum worden gehou den over het wetsontwerp, dat het leven gekost heeft aan de regering- Pompidou. De regering-Pompidou is de twee de regering van de vijfde republiek tegen wie een motie van wantrouwen door de Nationale Vergadering is goedgekeurd. Zij werd 15 april 1962 samengesteld en bestaat uit 22 mi nisters en 7 staatssekretarissen. 16 mei traden de vijf MRP-ministers af, omdat zij het niet eens waren met de eerste minister over het Europese beleid van de regering. Dit aftreden had slechts een interne reorganisatie van het kabinet tot gevolg. Of wij alle dansen kennen? Wel, de vuurdans van de Pata- goniërs, enige merkwaardige hurkdansjes van de Afrikaanse pygmeeën en de wat verouder de begrafenisdans van Tibet hebben wij nog niet onder de knie. Maar overigens zijn wij uitmuntend op de hoogte. En als het gaat om een danspro- gramma voor jonge mensen van 1962 en 1963, dan kunt u maar het beste inschrijven voor een heerlijk winterseizoen bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Te lefoon 5 20 54. Beginners, Ge vorderden en Verge vorderden, welkom MANIFEST DER GAULLISTEN Na afloop van de bijeenkomst van de Nationale Vergadering hebben de Gaullistische afgevaardigden een ma nifest gepubliceerd, waarin zij de Fransen uitnodigen zich achter hen te scharen „voor de verdediging van de republiek en het handhaven aan het hoofd van de staat van generaal De Gaulle". In het manifest heet het voorts, dat „een bondgenootschap van com munisten, aanhangers van de OAS en van de oude partijen van de vierde republiek" de regering hebben laten diging, dat de president misbruik maakt van zijn macht. Aan het einde van zijn toespraak gingen de Gaullis tische afgevaardigden staan en juich ten hem toe, maar de anderen ble ven zitten en joelden. Het debat werd donderdagavond geruime tijd onderbroken door een incident: de voorzitters van alle frac ties, behalve de Gaullistische, pro testeerden bij de voorzitter van de Nationale Vergadering tegen het .ge brek aan objectiviteit, dat volgens hen bleek uit het televisieverslag van de vergadering van donderdagmid dag. Bij de hervatting van de vergade ring te middernacht kondigde voor zitter Chaban-Delmas aan, dat het debat verder niet meer door de tele visie uitgezonden zou worden. Om drie uur vannacht besloot pre mier Pompidou het debat over de motie van afkeuring met een laatste beroep op de afgevaardigden, zich te onthouden van goedkeuring ervan. Na de toespraak van Pompidou be gon de stemming. „Het zijn uw antwoorden die, op 28 oktober, mij zullen zeggen of ik kan en moet doorgaan met mijn taak in dienst van Frankrijk". Zo zei pre sident De Gaulle donderdag in een toespraak waarin hij Frankrijk ver zocht zich door middel van een volks stemming uit te spreken over zijn plannen tot wijziging van de grond wet. De Gaulle zei, dat de aanslagen op zijn leven hem verplichten voor het voortbestaan van de republiek te zorgen. Hij achtte het noodzakelijk, dat het volk zich massaal zou uitspreken over het feit of zijn opvolgers rechtstreeks door het volk gekozen moeten wor- pRANKRIJK BELEEFT weer eens een crisis in zijn staatkundig le ven. Het parlement heeft zich in gro te meerderheid gekeerd tegen de ma nier van optreden van president De Gaulle. Er was reeds geruimte tijd een groeiende oppositie tegen het ei genmachtig regeren van de president, ofschoon hij niet anders deed dan ge bruik maken van de volmach- 0 ten, welk men hem langs legale weg had gegeven. Ditmaal was er echter sprake van schending van de Grondwet en dit nam het parle ment niet. Er werd een motie van af keuring tegen de regering ingediend en deze is met grote meerderheid aanvaard. Of er werkelijk sprake is van een verwerpelijke schending van de Fran se Grondwet is nog de vraag, want wat de president wil is weliswaar formeel een andere regeling van de presidentskeuze dan de Grondwet voorschrijft, maar ook een Grondwet kan gewijzigd worden en wel door dezelfde instantie die deze wet kan vaststellen, n.l. door het volk zelf. Maar aan de andere kant is het duidelijk, dat president De Gaulle die een hartgrondige hekel aan het parlement heeft meer en meer streeft naar een uitschakeling van het parlement en in het algemeen van de volksvertegenwoordigers", en dat hij er de voorkeur aan geeft, zich rechtstreeks tot het volk te richten. Dat houdt een zeer reëel gevaar in, want het volk als geheel is gemakke lijk te beinvloeden en de vraag, wel ke aan een volksstemming wordt on derworpen, kan uitermate suggestief gesteld worden. Allerlei dictators hebben daar dankbaar gebruik van gemaakt. Het is derhalve van het Franse parlement begrijpelijk, dat het niet bereid is zichzelf de strop om te doen. Een andere vraag is, of het op het ogenblik nog veel zal helpen. Waar schijnlijk zal De Gaulle het parlement nu ontbinden wat hy volgens de Grondwet mag doen en nieuwe verkiezingen laten houden. Intussen wordt de volksstemming gehouden over de vraag of een nieuwe presi dent voortaan rechtstreeks door het volk moet worden gekozen en daarna pas volgen de verkiezingen. De Gaul le rekent erop, dat hy zowel de volks stemming als de daarop volgende verkiezingen zal winnen. Wint hij de strijd, dan is De Gaulle vrijwel al leenheerser in Frankrijk. En niet hy alleen, maar ook zijn opvolger. De nieuwe heren Terwijl het vertrek van de Neder landers uit Nieuw Guinea nog dage lijks voortgaat, komen ook steeds meer nieuwe mensen het land binnen om hun werkzaamheden over te ne men. Het blijkt steeds meer dat Indonesië zeer spoedig, behalve een groot aan tal burger-ambtenaren, ook vele offi cieren van alle strijdmacht-onderde len in Hollandia wil plaatsen. Dit is overigens veel sneller ge gaan dan iedereen in Hollandia had gedacht. Overal hoort men thans de mening, dat de situatie, zoals die zal worden na de officiële bestuursover- dracht aan Indonesië in mei, voor een groot deel reeds binnen enkele weken feitelijk zal zijn bereikt. Graaf Carl Bernadotte van Wisborg, een neef van de koning Gustaaf Adolf van Zweden, is don derdag in een woud bij Vaenersborg (West-Zweden) door een aangescho ten eland gewond. De 72-jarige graaf is hierbij aan het gezicht en aan een been gewond en heeft een paar ge broken ribben opgelopen. Prins Juan Carlos van Spanje en prinses Sofia hebben in de kathedraal van Barcelona een plechtige requiem mis bijgewoond - ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de watersnood. De plechtigheid werd ook bijgewoond door generaal Franco en'verschillende ministers. den of dat zij het land „wederom uit geleverd willen zien aan de politieke praktijken, die het naar een afschu welijke catastrofe zullen leiden". Iedereen kan constateren welke frap pante resultaten Frankrijk onder de huidige staatsinstellingen heeft ge boekt, aldus de president, die hier van een aantal bewijzen aanhaalde. „Het wetsontwerp, dat ik u voor leg, houdt in, dat de president van de republiek, uw president, door uzelf gekozen zal worden. Niets is meer republikeins, niets is democratischer, neen, niets is meer Frans. Het is duidelijk, eenvoudig en recht door zee. Eens te meer gaat het Franse volk gebruik maken van het referen- rum, dat soevereine recht dat het op mijn initiatief, in 1945 werd toege kend", aldus president De Gaulle. Waarnemers menen in de verkla ring van De Gaulle, dat de uitslag van het referendum op 28 oktober hem zal duidelijk maken „of ik mijn taak in dienst van Frankrijk kan en moet voortzetten" een duidelijke waarschuwing aan het Franse volk te zien, dat hij zich zal terugtrekken Indien zijn voorstel omtrent de wijze van presidentsverkiezingen wordt af gewezen. Leiders van alle Franse po litieke partijen behalve die van de Gaullisten hebben het referendum als onwettig bestempeld. Kolonel Abdoella Sallal, de nieuwe premier van Jemen, streeft naar her nieuwing van de unie van Jemen met Egypte, aldus meldt het pers bureau voor het Midden-Oosten. In Cairo gaan geruchten, dat Egyp tische troepen, waaronder valscherm jagers, onlangs uit Suez naar een niet- genoemde bestemming in het gebied van de Rode Zee zijn verscheept. President Nasser van Egypte heeft kolonel Sallal telegrafische verze kerd, dat Egypte Jemen zal helpen als dit land wordt aangevallen. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden Verlovingsringen v. d. WATER Haarl.straat 207 heeft ze. Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's RUSTIG WEER De Bilt, vrijdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegtrekken van eon kleine storing is het weer in Nederland onder invloed gekomen van een hoge- drukgebied, waarvan het centrum dicht langs ons land trok. Een ander hogedrukgebied breidde zich vanmor gen over Engeland uit. Tussen de twee hogedrukgebieden is het koufront aanwezig van een actieve depressie, die in een snel tempo juist ten westen van de Britse eilanden naar het noorden bewoog. Het koufront daarentegen trekt slechts langzaam en vertoont geringe activiteit. Het beweegt langzaam in de rich ting van Nederland. De koufront- passage zal zich vermoedelijk beper ken tot een tijdelijke toeneming van de bewolking, waarbij vrijwel geen regen zal vallen. De wind blijft over het algemeen zwak en de komende nacht kan er zich plaatselijk weer mist vormen. Zon- en maanstanden' 6 Okt.: zon op 06.48, onder 18 08- maan op 14.20, onder 22.43. Eerste kwartier. 6 Okt.: van. 7.34; n.m. 19.56. KORRELTJE Hoe snel de tijd voorbijgaat, merkt men het best, wanneer men zijn scheurkalender verwaarloost.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1