Een N1ET-CHRISTEN riep in 325 het eerste concilie bijeen amateurfotografie Nicea: gevolg van twist en tweedracht TIPS V/OOR MAAK VAN UW VAKANTIEFOTO'S EEN BOEIENDE BEELDROMAN VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 HET WAS IN DE ZOMER van het jaar 325, dat keizer Constantijn de Grote zich ten zeer ste bekommerd toonde om een godsdienstige twist in zijn Romeinse rijk. Constantijn bezat reeds jaren lang het diepste respekt en grote waardering voor de zich steeds verder ver spreidende leer van Christus, hij had zich al in 31 2 onder Christus' vaan opgesteld en met het Labarum in top velde hij de macht van zijn losbandige mede-keizer Maxentius, een jaar later zelfs verschafte hij de Kerk der chris tenen volledige vrijheid, maar hij kon het nog niet opbrengen om de christelijke leer, die hem te veel aan banden zou leggen, geheel aan te hangen. Constantijn was dus nog geen chris ten, toen rondom in het oosten de theologen redetwistten om het hoogste: de persoon van de Stichter der Kerk. Zijn verontrusting zal niet puur van religieuze aard zijn geweest, want ook een godsdienstige strijd kan de een heid van een rijk bedreigen. Hoe dan ook, Constantijn vond, dat er iets aan gedaan moest worden en hij riep het eerste van de twintig oecumenische concilies, zoals de Kerk die in de loop van bijna twee millennia gekend heeft, bijeen. KEIZER CONSTANTIJN, en niet de bisschop van Rome, riep het concilie van Nicea in 325 bijeen. En ook de zeven daaropvolgende Kerkvergaderingen von den plaats op bevel van een Romeins of Oost-romeins keizer. Deze feiten mogen een verwarrende indruk maken: de pausen gaven aanvankelijk hiervoor zelfs geen toestemming of opdracht; er werd hun althans niet om gevraagd. Toch, zo schrijft de concilie-historicus Hubert Jedin wordt het principiële recht van de pau sen door deze feiten niet aangetast. Zeker is, dat zij als patriarchen van het Westen en krachtens een unieke voorrang vertegenwoordigd waren, dat hun legaten steeds een bijzondere plaats innamen en soms de lei ding hadden, en dat hun instemming met besluiten onmisbaar was voor de oecumenische bindende kracht ARIUS' DWAALLEER Er waren veel theologen in de derde eeuw, die de Zoon plaatsten onder de Vader. De namen van deze denkers zijn veelal vervaagd, maar de naam van de Alexandrijnse priester Arius is nog niemand vergeten. Hij was het, die het Woord een „schepsel van de Vader" noemde; „de Zoon is ook niet eeuwig, er was een tijd, waarin Hij er nog niet was". Arius' dwaalleer kreeg in het Oosten veel aanhang en de strijd laaide hoog op. De Kerk kende tot dan toe wel bijeenkomsten van groepen bisschoppen, de apostelen waren al met een Kerkvergadering begonnen, maar de tweespalt rond de Ariaanse ketterij vroeg om een algemeen oordeel. ROND 250 CONCILIEVADERS togen naar Nicea in Klein-Azië, bijna allen uit het Oosten; slechts vijf bis schoppen kwamen uit het Westen. De keizer ontving hen in zijn zomerpaleis en spoorde aan tot vrede, maar de beraadslagingen liet hij ongemoeid. De vaders heb ben het op dit eerste concilie niet gemakkelijk gehad. CONCILIES IN VOGELVLUCHT De Kerk was nog jong, veel christenbloed had slechts kort tevoren opgehouden te vloeien en veel aanwezige bisschoppen „droegen de merktekens van onze Heer Jesus in hun lichaam", vurige getuigenissen van hun standvastig geloof; het christendom was nog nieuw en krachtig, maar ontstellend is het als men verneemt van de verscheurdheid en de tweedracht, die toen reeds de trouw aan Christus' leer op de proef stelden. HET „MONSTER"-CONCILIE VAN CHALCEDON Arius werd veroordeeld en zijn leer verworpen, maar nog eeuwenlang kwamen naast katholieke gemeenten Ariaanse voor, met eigen kerken en doopkapellen. De Arianen hielden zich niet rustig en een nieuw concilie, in 381 te Constantinopel, moest de geloofswaarheid van de Drievuldigheid opnieuw ondubbelzinnig en blijvend formuleren. Ook op de volgende concilies (in 431 te Ephese en in 451 te Chalcedon) werden de gronddog ma's van de Kerk geformuleerd. Te Ephese keerde men zich tegen Nestorius, die Maria de titel van Moeder Gods wilde onthouden, en in Chalcedon kwamen bijna 600 conciliedeelnemers (de grootste bijeenkomst van bisschoppen tot aan het eerste Vaticaanse concilie in 1870) bijeen om de leer te veroordelen van hen die verkondigden, dat er in Christus slechts één natuur, de goddelijke, was. Het concilie van Chalcedon werd wederom bijeen geroepen door een keizer, Marcianus, maar deze vierde Kerkvergadering was overigens het werk van Paus Leo de Grote, die op de vergadering een dogmatische brief liet voorlezen, die grote indruk maakte op de bisschop pen: „Dit is het geloof van de Vaders", riep men uit, „dit is het geloof van de apostelen. Zo geloven wij allen. Door Leo heeft Petrus gesproken". OOK LATER werd de stem van Rome's bisschoppen gehoord, maar hun primaatschap, dat steeds duide lijker vorm kreeg, vond tegenstand in het Byzantijnse deel der Kerk. In 867 kwam de eerste breuk met het Oosten, toen de patriarch van Constantinopel de ker kelijke ban uitsprak over Paus Nicolaas I, omdat deze geweigerd had de patriarch te erkennen op diens zetel, wegens onregelmatigheden bij de keuze. Een her enigingsconcilie te Constantinopel had een kortstondig succes: de eenheid was zo broos, dat slechts een nietige aanleiding in 1054 voldoende was voor het grote schisma, dat de christenheid in twee delen heeft gesple ten en dat vandaag - nu het sterker gevoeld wordt dan ooit - nog voortduurt. De kerk, waar het concilie van Ephese (431) gehouden werd, was toegewijd aan de Moeder Gods. De kerk was in de vierde eeuw opgetrokken op de fundamenten van een zeer groot Romeins gebouw, dat uit de tweede eeuw stamde. De lengte van het oorspronkelijke ge bouw was 265 meter. Het westelijke deel (op de voor grond van de foto) werd omgebouwd tot voorhof (atrium); op het oostelijke deel werd de basiliek met drie langschepen gebouwd. In deze ruimte zetelde het concilie. DE VAKANTIES zijn achter de rug", 't zo moeizaam gekweekte bruin is als sneeuw voor de zon, beter ge zegd, als suikergoed in de regen, ver dwenen, de meegebrachte olijven zijn op, net als de laatste fles wijn. De sandaaltjes uit Marseille bleken meer mooi dan sterk en zijn nu al versle ten en 't hemelsblauwe gaatjeshemd, dat Jan in Italië zo enig stond, staat hier als een vlag op een modder schuit. Waarmee niets kwaads van Jan wordt bedoeld, maar hij ziet er hier nu eenmaal uit alsof hij midden in de winter als badgast vermomd op weg is naar een bal-masqué. De Friese duimpjes uit Terhorne en de nougatbrokken uit Mortélimar zijn op. Het enige, dat nog rest van de va kantie is een oude schoenendoos met foto's, waar u over een paar maanden al geen weg meer in weet. Het „waarom" Waar sliepen we ook weer, dit raam of dat? Waarom hebben we dit huisje gefotografeerd? Wie was deze man? En dit beeldige meisje? Begonnen we de vakantie hier of was dat halver wege? Jammer van het geld en de moeite, die u aan de foto's hebt gespendeerd, want zolang ze in die schoenendoos blijven hebt u er niets aan. De kinde ren krijgen ze op een gegeven mo ment in handen en dat is 't einde, én van de foto's én van uw vakantie herinneringen. Een ALBUM DUS. Maar weet u, dat u precies zoals u met die hoed van drie jaar geleden niet meer voor de dag kunt komen, dat ook niet kunt doen met zo'n kartonnen met kunst leer overtrokken album vol zwarte bladen, afgewisseld door kunstig be werkt grijs vloeipapier. Dat is ouder wets, erg ouderwets, net als de witte inkt. Het gaat nu precies andersom. De bladen, waarop u uw foto's plakt zijn wit en de inkt voor de onder schriften is zwart. Stel 't niet uit tot morgen, hoe verser uw herinneringen en de foto's zijn, hoe beter. U hebt dus een plak boek met witte bladen en de schoe nendoos met foto's, maar nu bent u er nog niet. Zoek in alle jaszakken van uw huisgenoten naar kaartjes van kabelbaantjes, trammetjes, trei nen, bezienswaardigheden en pro beert u zich te herinneren of u niet nog ergens een gedroogd bloemetje hebt liggen, geplukt in uw vakantie oord. Zoek de folders op, die u verleid hebben naar de Veluwe te gaan, naar Kopenhagen of naar Majorca. Knip daar de afbeeldingen uit van plek- jer, waaraan u zoete herinneringen hebt. Kijk eens of u de rekening hebt bewaard van dat dure restaurant, waar u 't laatste vakantiegeld omzet te in kreeft. Volgend jaar is dat natuurlijk wat eenvoudiger, dan bewaard u die din gen gewoon. Dat alles plakt u tussen, de foto's om de stijve vier plaatjes op een bladzijde te vermijden. Een beetje schots en scheef dan 'ns een foto op een blad, dan drie, liefst een oneven aantal. Neem nu niet de eerste de beste fo to, die u voor de hand komt, maar ga chronologisch te werk. De foto van Jan, die haast bezwijkt onder de kof- sorteren en plakken fers op weg naar het station eerst, dan, Anneke uit 't coupéraam en dan 't beeldige hotelletje, met al die bloemen op 't balkon. TUI AAK ONDERSCHRIFTEN. Nu bent u nog vol van die donker bruine berggids met al z'n spieren, die u aankeek alsof hij 't plan had u diezelfde nacht nog te ontvoeren. Over een paar jaar vraagt u zich ver baasd af waarom u in hemelsnaam een foto hebt gemaakt van dat jon getje in dat hele kortt broekje en waarom u die foto ook nog hebt la ten vergroten. Oh ja, vergroten. Laat, als 't even kan, de mooiste foto's vergroten en reserveer daar voor een hele blad zijde. En zet een jaartal op 't album. Over tien jaar weet u niet meer of 't in 1960 of '61 was dat Jan z'n voet verstuikte, daar de hele vakantie over doorzeurde en dus op alle foto's met een wat zielig gezicht staat. En nog iets, werk volgens 't principe „zachte heelmeesters maken stinkende won den". Gooi eruit, wat niet goed is, al is 't nog zo grappig. Selecteer de fo to's streng. Tenslotte, een vakantie is iets bij zonders en zeker een apart fotoboek waard. Plank Kareltje's eerste plas op 't potje in een ander album, dat is per slot van rekening een heel an der hoofdstuk. AGEETH SCHERPHUIS Bezwaarschriften van onrechtmatig gekozenen ongegrond verklaard De door een drietal nieuwgekoze- nen op 13 september ingediende be zwaarschriften tegen hun niet toe lating als lid van de gemeenteraad van Huissen, zijn door Gedeputeerde Staten ongegrond verklaard. In die beschikking geven G. S. een overzicht van de onregelmatigheden die tijdens de verkiezingen in de gemeenteraad hebben plaatsgehad. Aangezien deze zich over alle stern- districten hebben uitgestrekt, moet de stemming voor de gehele gemeente ongeldig worden geacht, aldus gede puteerden, die er voorts nog op wij zen, dat de ongeldigheid van invloed is op de verkiezingen van alle daar bij benoemden en dat de oude ge meenteraad, die nog steeds aan het bewind is, terecht heeft besloten tot niet toelating van alle nieuwbenoem de leden. Hoewel tegen ongegrondverklaring beroep openstaat bij de Kroon heb ben de bezwaarden besloten hiervan geen gebruik te maken. Pas als het raadsbesluit tot niet toelating onher roepelijk is geworden dit -is het geval als de beroepstermijn van 14 dagen verstreken is kan b. en w. overgaan tot het vaststellen van een datum voor de herstemming. Ambtenaren van de gemeente Nij megen zijn belast met de voorberei dingen van de nieuwe verkiezingen. Zij zijn begin deze week met de werk zaamheden in het gemeentehuis te Huissen begonnen. De rijksrecherche is op het politiebureau ter plaatse bezig met de afwikkeling van het onderzoek naar de onregelmatighe den. Dit onderzoek neemt nu reeds meer dan drie maanden in beslag. Nadat hij op het Amerikaanse vliegdekschip „Kearsage" uit zijn ruimte cabine is geholpen, telefoneert Walter Schirra, de nieuwe Amerikaanse ruimtevaarder, nog in ruimtepak, dolgelukkig met zijn vrouw en twee kinderen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11