Verkoud heid ASPRO' De avonturen van MICKEY MOUSE Onderhandelingen CAO-metaal nog maar nauwelijks op gang GEKKE SOCIËTEIT" IN HAARLEM VIERT IEDER JAAR 3-OKTOBER 1 Na mislukte overval café in lichterlaaie WAT DE RAAD VAN WASSENAAR TE BEHANDELEN KRIJGT Mr. P. J. M. Aalberse Hard tegen hard Spoorwegongeluk in Venetië DIENSTEN ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De voorzitter van het bestuur van de afdeling sociale zaken van de fe deratie metaal- en elektro technische industrie (FME), ir. -K. v. d. Pols. heeft op de gisteren in ,JSeinpost" te Scheveninpen gehouden eerste al gemene ledenbijeenkomst van de fe deratie enkele actuele problemen be licht. Dp heer Van der Pols merkte op dat door allerlei omstandigheden het overleg binnen de bedrijfstak over de te vernieuwen collectieve, ar beidsovereenkomsten in de metaal industrie (de cao voor handarbeiders en de cao voor beambten in de me taalindustrie) nog maar nauwelijks yp gang is gekomen. Dit feit is er de oorzaak van, dat hij zich moest be perken door uitspraken ten aanzien van de problematiek in een enigszins alaemeen kader te houden. Een belangrijk deel van het be drijfsleven staat voor vernieuwing van collectieve arbeidsovereenkom sten. Per 1 januari 1963 en in enige maanden daarna zullen honderdder- tien collectieve arbeidsovereenkom sten vernieuwd worden. Deze keer is de metaalindustrie niet iin de po sitie, zoals de laatste jaren meer malen het geval is geweest, dat zij als eerste voor een vernieuwing van die overeenkomsten staat. De heer Van der Pols is van oor deel, dat coördinatie met andere be drijfstakken gewenst is, zowel aan de ka»;t van dc orgarisaties van werkgevers n.t&r ook aan de zijde van de organ«r»V.a vai werknemers. Veel 'al afhangen van hc. nader door c.e Sociar! Economise! e Raad cp *-f izoek van re reger-ng vo-v I novembcr as. ui' te brengen advies over bet begreo/en van de stijging der unj.ikosten in 1963. De rejeving heeft dit advies op sterk aardnnpen van lut bedriltïb'ven aan Je SER gevraagd, aldus deelde de heer Van der Pol- mede. Het in juli jl. begonnen gesprek van de regering met het bedrijfs leven is tot stilstand gekomen. De in juli afgemaakte afspraak voor het voortzetten van de besprekingen in september is afgezegd, omdat de re gering zich door allerlèi oorzaken niet voldoende had kunnen voorbe reiden op het probleem. Ir. van der Pols zeide, dat als het door de meerderheid van de SER in het advies over de loanmaatstaven aanbevolen nieuwe systeem van vóórdat de onderhandelingen over vernieuwingen van collectieve ar beidsovereenkomsten goed op gang zijn, men dan het oude systeem zou moeten voortzetten. Dan zijn echter nieuwe aanwijzingen nodig, omdat de oude grondslagen tot het einde van het lopende jaar van kracht zijn. VOORZICHTIG BELEID IS GEBODEN Algemeen bestaat aan de kant van werkgevers het gevoel dat een zeer voorzichtig beleid in 1963 geboden is. Na de sterke stijging van de loon kosten in de afgelopen tijd is, naar de mening van werkgevers, thans grote terughoudendheid noodzakelijk. Er zal dus slechts zeer weinig op het punt van verbetering van lonen en daarmede gelijk te stellen desidera te kunnen gebeuren. Algemeen is men aan werkgevers- kant voorts van oordeel dat een ver- diere vermindering van het aantal produktieve uren thams onverant woord is. ARBETDSK W ALITEIT NIET ALTIJD ZO GOED ALS GEWENST Prof. ir. E. van Emden, directeur van de nv Koninkliike Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker, heeft in een toesDraak over „industrieel per spectief" o.a. gewezen on 't feit, dat de kwaliteit van de Nederlandse in dustriële arbeid lang niet altijd zo goed is als wel gewenst zou zijn. Hij schrijft dit niet toe aan onvoldoende vakbekwaamheid, maar eerder aan achteloosheid, zorgeloosheid. aan het ontbreken van de wil bii de arbeider, maar ook bij diens chefs, om het goed, althans beter te doen. Dat komt mede omdat het inzicht ont breekt, dat het zo belangrijk is om het goed te doen. Wij behoren meer aandach te besteden aan het aankwe ken bij iedereen in het bedrijf van een positieve instelling ten aanzien van het goed verrichten van ieders taak, aldus spr. Voorts merkte prof. Van Emden op, dat de positie van de Neder landse arbeider opnieuw moet wor den bezien. Men zal z.i. een einde moeten maken aan de scheiding tus sen beambten en arbeiders. Het is 'n scheiding die in de industrie steeds zinlozer, zelfs tegennatuurlijker aan doet. ALTIJD DEZELFDE De heer I. Baart, voorzitter van de bij het NW aangesloten Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotech nische Industrie (ANMB), die met bestuursleden van andere werkne mersorganisaties de ledenbijeen komst van de FME bijwoonde, ver klaarde desgevraagd na afloop van de rede van ir. Van der Pols, dat men vóór het vernieuwen van collectieve arbeidsovereenkomsten in de metaal industrie geluiden heeft kunnen ho ren zoals die welke vanmiddag in Seinpost konden worden gehoord. Het onderhandelen was in het ver leden een zware ongave, het zal het ook nu worden. De troonrede wekt niet de indruk dat de vakraad dit maal het laatste woord heeft. Boven dien zou het wel eens moeite kunnen kosten om in de vakraad overeen stemming over dit laatste woord te bereiken. Er moet bij de komende onderhan delingen weer worden gerekend op tegenstand van twee kanten: van de werkgevers en van de overheid'. De regering meent, dat er in het komende jaar opnieuw „gematigd" moet worden. Gerust mag worden ge steld, dat de regeling tegen het eind van haar loonpolitieke lijdensweg de metaalindustrie voor de zoveelste keer in de wielen rijdt In aanwezigheid van de ambassadeur van Mexico in se wethouder van economische zaken, de heer R. M. van Nederland is gisteren in de Houtrusthallen in Den Haag Reenen, die de opening verrichtte, een rijtest, terwijl de officiële opening verricht van de tachtigste dames- de Mexicaanse ambassadeur, Z.E. dr. Rafael Fuentes, en beurs. Foto: in de stand van de Milva ondergaat de Haag- zijn echtgenote op de achtergrond (rechts) toekijken. Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: (Advertentie) De brand, die maandagnacht in Heerlen een café vrijwel geheel in de as legde, moet volgens de politie van Heerlen zyn gesticht. De eige naresse van de zaak, mevrouw Van Dijk heeft namelijk verklaard, dat zij enige tijd voor de brand in haar slaapkamer door een onbekende man is overvallen. De indringer, die een doek voor zijn gezicht had gebon den, eiste geld. Toen mevrouw Van Dijk zei, dat zij geen geld in huis had, kreeg zij met een zwaar voor werp een slap op haar hoofd. Toen zij begon te gillen vluchtte de aanran der het huis uit. Enkele uren later stond het café in lichterlaaien. De politie legt verband tussen de overval en de brand, omdat behalve goederen ook een bedrag aan geld wordt vermist. In verband mét zijn benoeming tot voorzitter van de Katholieke Volks Partij heeft Mr. P. J. M. Aalberse be dankt voor de functie van secretaris van het Katholiek Maatschappelijk Beraad - het orgaan van overleg tus sen de katholieke sociale organisaties - alsmede voor de functie van secre taris van de Raad van Overleg voor sociaal-economisch aangelegenheden, waarin zitting hebben vertegenwoor digers van de vier vakcentrales, met als auditores vertegenwoordigers van de St. Adelbert-Verenigingen de Werknemende Middenstand. Tot opvolger als secretaris van het Katholieke Maatschappelijk Beraad is thans benoemd Drs. Jos. F. van Campen, directeur van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting. Gouverneur Ross Barnett van de zuidelijke Amerikaanse staat Missi- sippi heeft geen gevolg gegeven aan een vordering van de regering te Washington om vrijdag te verschij nen voor de vijfde federale reizende rechtbank, die zitting hield in de hoofdstad van Louisiana, New Or leans. Gouverneur Barnett was gedaagd wegens zijn weigering om de 29-ja rige James Meredith, een voormalige Amerikaanse oorlogsvlieger, toe te staan zich als student te laten in schrijven bij de universiteit van Ox ford, in Mississippi. De rechtbank heeft gouverneur Barnett schuldig verklaard aan bur gerlijke ongehoorzaamheid. Hij heeft tot dinsdag de tijd gekregen zich van deze beschuldiging te zuiveren door de richtlijnen van de federale auto riteiten op te volgen. Ook gelastte de rechtbank de arres tatie van gouverneur Barnett als hij dinsdag de opdracht tot inschrijving van Meredith in de universiteit van Mississippi niet mocht hebben toege laten. Voorts veroordeelde de rechtbank gouvereneur Barnett tot een boete van 10.000 dollar boete per dag zo lang hij weigert aan de uitspraken van federale gerechtelijke instanties ten aanzien van de rassenscheiding gevolg te geven. Vier Roemeense jazz-musici, die zondag uit Oost-Berl\jn, waar zij optraden, verdwenen, zijn vermoe delijk naar West-Berlijn gevlucht, zo werd door het anti-communistische informatiebureau West gemeld. Eén van hen is de 22-jarige Eugen Ciceu, die in Oost-Europa als een van de beste jazz-pianisten wordt be- ichouwd. 72 ETAGEWONINGEN AAN DE BURMANLAAN Twee jaar geleden besloot de raad van Wassenaar gronden aan de Ter Weerlaan, de Twickelstraat en de Burmanlaan te verkopen aan G. van der Kuil's Bouw- en Aannemings- inaatschappij, die daarop in totaal 208 huurwoningen met rijkssteun zou bouwen. Omdat voor een deel van die woningen nog geen premie kon worden verkregen, moest dit bouw plan in twee gedeelten worden uit gevoerd: eerst 134 Woningen aan de Ter Weerlaan en Twickelstraat, later 72 aan de Burmanlaan. De 134 eerste woningen zijn intussen gereed en be woond. 72 van deze woningen werden verhuurd aan door Wassenaar erken de gegadigden voor woonruimte, 64 werden er beschikbaar gesteld aan het Departement van Defensie. Met de bouw van de 72 resterende woningen aan de Burmanlaan kon nog steeds niet begonnen worden, omdat voor het jaar 1962 slechts voor 25 woningen premie aan Wassenaar werd toegewezen. Nu heeft Wasse naar echter toch een extra contin gent van 23 premiè-woningen toebe deeld gekregen, zodat er thans 48 ningen zullen vrij mogen worden gebouwd. B. en w. stellen de raad nu voor, van de 72 nog te bouwen woningen er 48 te doen bouwen met rijkssteun en deze te^erhuren aan Wassenaar- se gegadigden. De huurprijs zal niet hoger mogen zijn dan gemiddeld 95,- per maand. De 24 andere wo ningen zuil envrij mogen worden verhuurd of verkocht. 5 Winkels aan de Ter Weerlaan. De heer N. M. van Rooyen jr. heeft het gemeentebestuur verzocht hem een stuk grond van 1550 ca. aan de Ter Weerlaan te verkopen. Hij wil daarop 5 winkels met elk een bo venwoning bouwen en bovendien 6 garages. B. en w. stellen de raad voor de grond te verkopen voor 60,- per Verbetering van woonwagenkamp. Het woonwagenkamp van de ge meente gelegen aan de Ruigelaan voldoet niet meer aan de eisen, die daaraan gesteld moeten worden, zo delen burgemeester en wethou ders de raad mede. Het college vraagt een krediet van 27.800, voor het treffen van een aantal voor zieningen. Het gehele terrein zal worden verhard, er zal een snel groeiende beplanting worden aange bracht als bescherming tegen de wind, er zullen twee betonschuttin- gen worden geplaatst, de vuilnis stortbak zal worden verbeterd en er zal een tweede bak worden gemaakt, de toiletten zullen worden verbeterd en er zal een loodsje worden ge bouwd, dat kan dienen als washok, terwijl ook een tweede lichtmast zal worden bijgeplaatst. Het kamp wordt bezocht, aldus b. en w. door 4 tot 9 woonwagens. Een viertal wagens staat vrijwel permanent in het kamp. Vordering tot ontruiming. Van de onbewoonbaar verklaarde woningen in de Schoolstraat, die in de wandeling in Wassenaar „de tien geboden" werden genoemd, staan er thans nog 2 overeind. Ook zij zullen moeten worden, afgebroken in ver band met de bouw van winkels aan de Luifelbaan. De bewoners is aan gezegd, dat de woning op 1 oktober a.s. moet zijn ontruimd. Een van de bewoners heeft intussen andere woonruimte toegewezen gekregen. De andere woning is in gebruik als schoenmakerswerkplaats van de heer S. H. Aarts. Het gemeentebestuur heeft hem bij vrijwillige ontruiming van het pand een bedrag van 1250,- als vergoeding aangeboden. De heer Aarts vroeg oorspronkelijk 9000,-, later zelfs 21.000,- en meent dat hij daarop aanspraak kan maken vol gens de bepalingen van de wet waar in de aan huurders van bedrijfspan den toe te kennen schadeloosstellin gen worden geregeld. B. en w. heb ben de heer Aarts er op gewezen, dat hjj op grond van die wet slechts aanspraak kan maken op f 384,-, dat is de huurprijs over de laatste 2 ja ren. B. en w. stellen de raad nu voor een rechtsgeding te voeren, waarbij de ontruiming van het pand zal wor den gevorderd. Tevoren hebben b. en w. een rechtskundig onderzoek laten instellen door mr. J. W. M. Peek, die adviseert de ontruiming te vorderen op grond van het bepaalde in de Huurwet. Riolering kost ruim ton meer. In februari stelde de gemeenteraad kredieten tot 397.000 beschikbaar voor het aanleggen van riolering in de Houtlaan en omgeving en in de Raaphorstlaan en omgeving. Boven dien werd 21.600,- gevoteerd voor het maken van een duiker in de Oud- Wassenaarseweg. Bij de onlangs ge houden openbare aanbesteding van deze werken is gebleken, dat de kre dieten beduidend zullen worden overschreden. De verschillen met de indertijd gemaakte berekeningen zijn hieruit te verklaren, dat intussen 'n loonsverhoging heeft plaats gehad en dat extra hoge kosten door de aan nemers zijn berekend met het oog op het pendelen. Ook enkele andere factoren hebben kostenverhogend Luchtpost voor militairen op „Seven Seas" Luchtpostcorrespondentie voor de militairen, die aan boord van het vn.s. „Seven Seas" uit Nieuw-Guinea naar Nederland terugkeren, kan tot en met 17 oktober ter post worden be zorgd en zal gedurende de reis naar drie tussenhavens worden gezonden, zo deelt de Legervoorlichtingsdienst mede. Brieven tot tien gram en enkele briefkaarten kunnen tegen binnen lands tarief gefrankeerd worden. Het adres .noet de volgende ge gevens bevatten: Rrang, naam cn voorletters, registratienummer, on derdeel, a/b m.s. ,,Sev enSeas", NAPO 5500-60, Utrecht-Station. Op het station van Venetië is vrij dagavond een trein van twee rijtui gen een perron opgereden. Twee personeelsleden van een stationsres tauratie werden op slag gedood, als mede een klein kind. Talrijke trein- passagiers werden min of meer ern stig gewond. De trein kwam uit Udine en moest in Venetië stoppen. Volgens de ma chinist werkten de remmen niet. De trein reed door een stootblok en het eerste rijtuig kwam het perron op. De paniek was groot, vooral ook door dat alle lichten uitgingen als ge volg van kortsluiting. Er zijn onge veer 30 gewonden in ziekenhuizen opgenomen. Voor geen van hen wordt levensgevaar aanwezig geacht. gewerkt. B. en w. vragen de raad nu HyfI7f\|0/i| ITN een aanvullend krediet van 116.900. Verkoop 1 i aandeel. De gemeente Wassenaar heeft een aandeel van nominaal 100,- in haar bezit van de NV Centrale Ammonia- fabriek te Weesperkarspel, die zwa velzure ammoniak produceert uit van gasfabrieken ter beschikking ge steld ammoniakwater. In verband met veranderingen in de gasvoorzie- ning in de laatste jaren is al vaak de vraag gerezen of niet tot stopzet ting van de produktie dient te wor den overgegaan. Onlangs hebben di rectie en raad van commissarissen meegedeeld, dat G. L. Loos' en Co's fabrieken N.V. te Amsterdam bereid is de aandelen te kopen voor 2500 per nominaal 100,-. B. en w. stellen de raad voor, het Wassenaarse aan deel voor 2500,- van de hand te doen. Leiden en Omgeving Leiden Tandartsendienst dkt. A. Dirksen, tel. 34575. Op 3 oktober dkt. E. Krul, tel. 50726. Alkemade en Leimuiden dkt. Muskens, Noordeinde 166, Roelof- arendsveen, tel. 01713-329, en dkt. Brinkhorst, Stapenseastraat 6, Lei muiden, tel. 01721-269. Alphen a.d. Rijn dkt. Van der Steen, Wilhelminalaan 66, tel. 2738. Boskoop dkt. De Wilde, telef. 2740. Hillegom dkt. J. J. v. d. Sluys, Hoofdstraat 142, tel. 5121. Tandarts Bollenstreek dkt. A. J. E. de Wilde, Weeresteinstraat 27, Hillegom, telef. Katwijk a.d. Rijn dkt. H. M. Hueting, tel. 2102. Apotheek: Konin gin Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk a. Zee dkt. A. G. de Jager, tel. 3777. Apotheek: zie Kat wijk a. d. Rijn. Koudekerk dkt. zie Leiderdorp; wijkverpleegster zr. De Mönnink, Hoge Rijndijk 33, Zoeterwoude, tel. 01710-34673. Bij ongevallen aan de Rijndijk tel. 01714-278. Langeraar zie Woubrugge. Leiderdorp dkt. Hennink, Mau- ritssingel 166, Leiderdorp, tel. 33686. Leidschendam dkt. Ludwig, tel. 3532. Wit Gele Kruis, tel. 4161. Zie kenauto, tel. 4200. Nieuwkoop dkt. G. J. Bremer, tel. 01725-103, en dkt. M. Sanders, Beatrixlaan 11, tel. 01725-555. Noorden dkt. M. Sanders te Nieuwkoop ie boven). Noordwijk dkt. J. D. Mulder, tel. 2230. Wh Gele Kruis. zr. M. Hooymans, tel. 3388 of 2524. Apo theek: „De Duinrand". Noordwijkerhout dkt. B. C. C. Wösten, Kerkstraat 28, tel. 02533-285. Tandarts, zie Hillegom. Wijkverple ging: Wit Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 468. Oegstgeest dkt. F. W. N. Hugen- holtz, Julianalaan 25, tel. 50605. Apo theek Wilhelminapark 8, tel. 53274; zr. v. d. Salm, tel. 52426, b.g.g. 01715- 388. Rijnsburg zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheim dkt. Kwint, Hoofd straat 324, tel. 7253. Tandarts, zie Hillegom. Valkenburg zie Katwijk a. d. R. Voorhout dkt. W. J. Binnema, Herenstraat 41, tel. 02532-7707. Voorschoten dkt. J. M. Abar- banet, Chopinlaan 32, tel 3875. Wassenaar de artsen E. M. N. Oosterbaan, Prinses Marielaan 14a, tel. 3056, en K. T. de Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460. Apotheek: dr. P. Side- rius, Langstraat 86, tel. 2141. Woubrugge dkt. J. Nooter, tel. 01729-104. Zwammerdam dkt. G. J. Bre mer, te Nieuwkoop, tel. 01725-103. Leiden De artsen Langezaal, Pieterse, Tegelaar en Jansen. Lisse Dkt. H. A. Holl, Veldhorst- straat 50, tel. 3155. Tandarts zie Hil legom. Apotheek: G. H. Bal, Hoofd straat 78, Hillegom, tel. 5275, alleen zondags van 823 uur. Bodegraven Dkt. D. Ragay, Noordstraat, tel. 2030. Zr. W. Faber, Irenestraat, tel. 2599. Dierenarts: G. Hofland, Vijverlaan 27, tel. 3798. 95 HUTSPOT „Haarlem is eigenlijk een schijnheilige stad". Wij willen vanzelfsprekend als niet-Haarlemmer deze uit spraak niet voor onze rekening nemen. Maar het Haar lems Dagblad zegt het en zou die het niet weten? Een verslaggever van dat blad is eens de stad rond gegaan op zoek naar sociëteiten en tot bovenaangehaal de uitspraak kwam hij, omdat hij een „gekke sociëteit" vond achter een oude gevel op de Bakenessergracht, waarachter men een dergelijk instituut niet zou ver wachten. Het is het huis waar Jan Kraakman woont, een in Haarlemse feesvierende en artistieke kringen welbe kende figuur. Jan Kraakman vertelde aan de verslag gever dat zijn huis de meest gekke sociëteit herbergt, die er bestaat. Het is een gezelligheidscentrum van oud-illegalen. „Er wordt nooit meer over illegaliteit gesproken", zei Jan Kraakman. De leden zitten er al leen voor hun genoegen. We zouden deze Haarlemse sociëteit niet zo belang rijk vinden, vertelde Jan Kraakman ook niet één tra ditie te hebben (zonder dat zou het geen goeie sociëteit zijn.) Ieder jaar op drie oktober is er een uitbundige viering van Leidens ontzet. Waarom? Och, zo maar, gewoon als symbool voor eigen „beleg en ontzet". Eerlijk gezegd hadden we zulks van rasechte Haar- lemmers nooit verwacht. Maar ja zij hebben het er bijna vier eeuwen geleden minder goed afgebracht. Als er dan geen reden is een „Haarlems ontzet" te vie ren, feesten willen ze toch. Dan maar ter ere van Lei den. We kennen trouwens een redakteur van een ander Haarlems dagblad, die in zijn loopbaan Haarlemser geworden is dan de Haarlemmers, die op drie oktober steevast hutspot eet. We zouden het niet geloven als hij het zelf niet in zijn krant had geschreven. MX/... /XMM&ffS/ÏF m/rayr 0JC JWT *06 MA&FX j

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4