OPEL 1500 n.v. HET MQïQRHUIS 17-JARIGEN BIJ DE POLITIE VAN ELKE 100 KINDEREN ZIJN 3 GEESTELIJK ONVOLWAARDIG DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 In het Palais Chaillot in Parijs heeft de wereldpremière plaatsgevonden van de film „De Langste Dag". De gala-avond is een ware belevenis ge worden. Op de foto regisseur Darryll Zanuck, vergezeld van de belang rijkste actrice in de film, Irina Demeck. De Vos van Steenwijk bevorderd tot vice-admiraal Bij K. B. is de commandant der zeemacht in Nederland, schout-bij - nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, met ingang van 1 oktober bevorderd tot vice-admiraal. Baron de Vos van Steenwijk werd in 1912 te Arnhem geboren. Na een middelbare opleiding werd hij bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord (Den Helder) opgeleid tot officier. Na zijn benoe ming tot officier ging hij naar het toenmalige Nederlands-Indië, waar hij tot 1935 verbleef. Tot 1939 ver vulde hij diverse Marine-functies in Nederland. Toen werd hij naar Ned. Indië teruggezonden, waar hij een functie bekleedde op het departe ment van oorlog te Bandoeng. In de periode 1941-1945 nam hij actief deel aan de strijd ter zee in de Indische wateren. Na in Australië en te Batavia gediend te hebben keerde hij in 1947 naar Nederland terug, waar hij zijn Marine-carrière voortzette. Als commandant van Hr. Ms. tor pedojager „Piet Hein" nam hij van 1954 tot 1955 deel aan de zuivering van Indonesische infiltraties in d^ Etna-baai bij Nieuw-Guinea. Van 1955 tot 1956 was hij chef staf van de comandant der zeemacht te Ned. Nieuw-Guinea, tevens president van de krijgsraad te Hollandia. In de twee daarop volgende jaren voerde hij het bevel over Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën". In 1958 werd hij tot plaatsvervangend chef van de Marinestaf benoemd. In 1960 volgde zijn benoeming tot com mandant der zeemacht in Nederland. Baron de Vos van Steenwijk is officier Oranje-Nassau, officier Sint Olaf, Joharmiter rechtsridder en drager van het Bronzen Kruis. ber 1961 en 10 september 1962 klant waren van de firma J. B. Redeker. Voorts worden de vier bezorgers van Redeker, die voor Dragstra gingen werken, toen het bedrijf Redeker door de Coöperatie werd overgeno men, verplicht binnen twee dagen na betekenis van het vonnis in dienst van de Coöperatie te treden. Voor elke overtreding zal Dragstra een dwangsom van 1000 moeten beta len. De bezorgens worden voor elke dag dat zij in gebreke blijven straf baar gesteld met een dwangsom van 25. Zoals bekend verlaagde de Coöpe ratie onlangs haar broodprijzen met 15 cent per 800 gram, toen de vier bezorgers van Redeker bij Dragstra in dienst traden. Ook Dragstra ver laagde toen zijn broodprijzen met 15 cent, maar twee dagen later maakte hij deze maatregel ongedaan. Vandaag zou, de Coöperatie, die nu zestien dagen goedkoop brood heeft verkocht, weer de normale prijzen gaan berekenen. Opel 1500, een 5-persoons wagen met comfortabele zitplaatsen voor allemaal, een interieur dat getuigt van standing en luxe, en een bagageruimte die nimmer voor problemen stelt. Daarbij heeft de Opel 1500 - (f6.390.- af dealer) een krachtige en pittige 1500 cc-motor van 55 PK, die ook lange trajecten tot een genoegen maakt. Inderdaad, de Opel 1500 is een volwaardige automobiel; niet duurder dan een kleine wagen, maar met een afwerking die U slechts bij veel hogere prijsklassen zoudt verwachten. Vraag een proefrit. Uw wagen staat klaar. En wij ook! STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN TELEFOON 01710-24741 VRAGEN OVER KOELHUISBOTER Het tweede kamerlid de heer Fgas (PvdA) heeft schriftelijk aan de mi nister van landbouw en visserij ge vraagd of de bewindsman bereid is mede te delen hoe de afzet van boter zich in vergelijking met vorig jaar heeft ontwikkeld en hoe groot mo menteel de voorraad koelhuisboter is. Acht de minister het niet gewenst de voorraad koelhuisboter te ruimen en zo ja, is over de wijze waarop en de prijs waartegen dit zal geschieden overeenstemming bereikt met de or ganen van 't bedrijfsleven, zo vraagt de heer Egas. Voorts vraagt hij de bewindsman welk beleid gevoerd zal worden, eventueel welke de opvattingen van de minister en van de organen van het bedrijfsleven ten deze zijn. Ook vraagt hij of overwogen wordt een deel van de koelhuisboter in vee voeder te verwerken. RANCUNEUS Woensdag heeft zich bij de Bredase recherche aangegeven de 26-jarige Bredase los-arbei- der De L., die zeide uit ran cune tegen de kinderbescher ming het kantoor aan de Bre dase Delpratsingel overhoop te hebben gehaald. Via het dak was hij binnen gekomen. Twee duizend registratiekaarten had hij uit de bakken over de vloer gegooid. Een verdieping lager, in de kantoren van het Bre dase Gewestelijk Arbeidsbu reau, had hij zesduizend kaar ten uit de bakken gesmeten. Blijkens het verhoor is de man verstoord geweest over het feit, dat zijn landeren van de moeder werden gescheiden en onder toezicht werden gesteld van de Raad voor de Kinder bescherming. Ztvolse broodoorlog COÖPERATIE WINT Het kort geding tussen de Coöpe ratie Samenwerking en Dragstra's Broodfabriek, de beide partijen in de Zwolse broodoorlog, is gisteren beslist ten gunste van de Coöperatie, die het geding had aangespannen. De president van de rechtbank te Zwolle mr. dr. W. Schenk, heeft gis terochtend uitspraak gedaan en be paald. dat het Dragstra tot 10 septem ber 1963 verboden is brood te ver kopen aan hen die tussen 10 septem- BOER STAK KOE VIJL IN DE BEK Tot een geldboete van f 75.of vijftien dagen hechtenis en een maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar heeft het gerechtshof in Den Haag vandaag de 73-jarige D. van der S. uit Strijen veroordeeld. Deze had zich in hoger beroep te verantwoor den wegens dierenmishandeling. De man had een koe, die in het wei land van zijn buurman graasde een vijl rechtop in de bek gezet. Het dier liep met wijdopen gesperde bek een dag in het land, totdat de eigenaar het feit ontdekte. Een dierenarts had verklaard, dat de koe vreselijke pijn moet hebben geleden. Verdachte had dit gedaan, omdat de koe telkens door Deze maatregelen komen in de ma zal de mentale vorming en de een heg naar zijn tuin stond te kij- praktijk, als het KB benoemingsei- praktisch voorbereiding voor het op- ken. sen politie zal zijn gewijzigd, hetgeen treden op straat meer centraal wor- De rechtbank in Dordrecht had de binnenkort te verwachten is. den gesteld. man veroordeeld tot twee maanden Aan selectie, vorming en opvang Na de opleiding zal de overgang gevangenisstraf, waarvan een maand in het korps van de jeugdige agenten naar het meer verantwoordelijk po- voorwaardelijk. In hoger beroep vor- zal extra aandacht worden besteed, litiewerk geleidelijk geschieden. Het derde de procureur-generaal bij het Bij de selectie kan gebruik worden is uiteraard niet de bedoeling, dat gerechtshof in Den Haag bevestiging gemaakt van een psychologisch on- 18- of 19-jarigen al dadelijk met zelf van dit vonnis. derzoek. In het opleidingsprogram- standig politiewerk zullen worden belast. Wel worden zij na hun op leiding in de rang van agent aan- Advertentie) MEER MOGELIJKHEDEN MET MINIMAAL MULO-DIPLOMA De ministers van binnenlandse zaken en van justitie hebben besloten te bevorderen, dat de aanstellingsleeftijd bij de politie wordt verlaagd van 21 tot 17 jaar. De bedoeling is dat jongemannen onmiddellijk na het be halen van het mulo-diploma tot de politie kunnen toetreden. Na het vol brengen van de aansluitende politie-opleiding zullen de jongsten 18 of 19 jaar zijn wanneer zij kennis maken met het werk in de politiekorpsen. De ministers zijn van mening, dat thans het mulo-diploma principieel als eis voor toetreding tot de politie moet worden gesteld. KRACHTTOER VAN ELLEN VOGEL Een foto van Ellen Vogel, die vanavond voor de Vara-tv de monoloog „La voix humaine" van Cocteau speelt. Regie: Herman Fortuin, decor 'Wijnand Grijzen. gesteld en bij de praktisch politie dienst- betrokken. De ministers wijzen het nadrukke lijk af de jonge mensen alleen met eenvoudig of uitsluitend administra tief werk te belasten. De politie zal zich jaarlijks als èén organisatie tot de leerlingen van de eindexamenaklssen eindexamenklassen van de Ulo-scho len wenden met een folder. Belang stellende jongemannen kunnen door 'n plaatsnaam in te vullen op een bij behorende kaart in contact treden met een bepaald politiekorps, waar voor ze belangstelling hebben. De ministers menen, dat de maxi mum-leeftijd om tot de politie te kun nen toetreden teruggebracht dient te worden tot 25 jaar. Nog drie jaar zal de mogelijkheid voor toetreding van 26 tot en met 28-jarigen blijven bestaan en zal de eis van Ulo- of gelijkwaardige opleiding voor 21- tot en met 28-jarigen buiten be schouwing kunnen blijven. Dodelijke val van 13 m. uit materiaallift Woensdagmorgen is de 16-jarige schilder Barth Herkemey uit Rotter dam van een platform van een mate riaallift bij het in aanbouw zijnde stationspostkantoor te Tilburg geval len en als gevolg daarvon om het le ven gekomen. Hij is vermoedelijk met de bedoe ling zijn baas te zoeken op de lift, die niet voor personenvervoer is be stemd, geklommen. Toen hij boven was verloor hij het evenwicht en maakte hij een val van dertien me ter. Met ernstige verwondingen aan het hoofd werd de jongen naar het St. Elizabeth-ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Wie gaf opdracht „blindoeken" vorstin? Het Eerste Kamer-lid mr. R. Pol- lema (CHU), heeft gevraagd of de regering kan bevestigen dat Papoease typografen bij de landsdrukkelij in Hollandia geweigerd hebben opdruk ken aan te brengen op de Nieuw Gui- nease postzegels met de afbeelding van koningin Juliana. Die opdrukken bestaande uit de letters UNTEA, zou den nodig geweest zijn door de over dracht van Nieuw Guinea aan de UNO. De letters vormen de Engelse afkorting van: tijdelijk gezagsorgaan van de UNO. Bij de hoogste waar den van de postzegels bedekt de zwarte opdruk de ogen van de konin gin, waardoor het lijkt alsof zij is geblinddoekt. De heer Pollema informeert, welke autoriteit of autoriteiten aan de lands drukkerij in Hollandia opdracht heeft of hebben gegeven tot dit „blinddoe ken" en of de regering dit niet in strijd acht met de in elk geval nog bestaande Nederlandse souvereini- teit over westelijk Nieuw Guinea de jure en de facto. Hij vraagt tenslotte of de regering alsnog bereid is op dracht te geven de „geblinddoekte" zegels te vernietigen. Met bestelauto op politieman ingereden Na een relletje voor een dancing in de Veer laan te Rotterdam is van nacht een der vechtersbazen met de bestelauto van zijn werkgeefster op een politieagent ingereden. De man, de 25-jarige chauffeur W. v. d. S., werd na een korte achtervolging in arrest gesteld. De chauffeur en zijn vriend had den voor de dancing moeilijkheden veroorzaakt en kregen van twee po litiemannen de aanmaning te ver dwijnen. Zij stapten in de bestelwa gen, maar juist op het moment dat zij wilden wegrijden heval een der agenten hen te wachten voor con trole van de papieren. De chauffeur negeerde dat. Hij reed eerst iets ach teruit en toen met vol gas vooruit, recht op de agent af, die zich met moeite kon redden. De wagen ver dween met grote snelheid in de rich ting van de Hillelaan, maar werd later op de spoorweghavenbrug klem gereden door een taxi, waarin de politiemannen de achtervolging had den ingezet. Kind door wagen van vader overreden Te Steenbergen in de gemeente Roden is gistel-morgen het 3Vz-jarige dochtertje van de heer L. van Wijk van een wagen achter een tractor gevallen en onder de wielen geko men. Het kind was op slag dood. De tractor werd bestuurd door de vader. ROTAN SCHILDEN VOOR POLITIE De Amsterdamse politie zal waarschijnlijk als een van de eerste korpsen in Nederland de beschikking krijgen over rotan schilden. Op de begroting 1963 komt een post voor van 3000 gulden voor de aanschaffing van deze schilden. Als de gemeenteraad de post goedkeurt, zullen twintig van deze schilden worden aangekocht om politiemannen bij ongeregeldheden tegen bekogeling te beschermen. „DE LANGSTE DAGIN PREMIERE C. P. van den Ancker, W. H. Al, A. W. J. G. Sijm, J. H. M. Steur, A. J. M. Feenstra, F. H. Kuttschrütter, J. Zaterdag 22 september heeft Mgr. den Block, P. G. Picavet, J. A. M. Dr. J. A. E. van Dodewaard, bis- Welling, schop van Haarlem, in de kapel van het Theologicum te Warmund de vol- e-t™, nT r - Op 100 km van Tananarive, de Diaconaat aan. H. J Vermunt, C. hoo£dstad van Madagascar, heeft zich p v m t' «isteren een verkeersongeluk voor- wfoit t 'm a l G- p' T' gedaan, dat aan 17 mensen het leven aa- Sl±?.den' p' J' heeft gekost. Alle slachtoffers zijn Ie- Blankendaal, P. A. Bogaart. den van één gezin, dat van een feest Lagere wijdingen aan: W. F. J. terugkeerde. De vrachtwagen, waar- Veer, J. J. J. de Boer, J. N. Hopman, in het gezin en nog een twintigtal H. J. Kreike, A. H. Tönis, J. C. andere personen zaten, reed van een Kieftenburg, H. A. W. van der Hulst, brug af en stortte in een rivier. „Van de 100 kinderen, die gebo ren worden, zijn er drie zwakzinnig. Dit betekent, dat er per jaar in Rot terdam 350 geestelijk gestoorden bij komen. Van hen zij., er ongeveer 50 zo ernstig, dat zij op korte termijn opgenomen moeten worden in een in richting". Deze feiten noemde de Rot terdamse directeur van de GG en GD, dr. L. Burema, gistermiddag bij de opening van het Oranje Paviljoen, een uitbreiding van de kinderkliniek Beatrix-Irene, een semi-gemeentelij- ke instelling, waarin geestelijk on volwaardige Rotterdamse kinderen worden verpleegd. Dank zij deze uit breiding is er thans ruimte voor 137 patiëntjes. De regels van het huis zeg gen, dat deze tot tien jaar door de stichting verzorgd kunnen worden, gebrek aan, doorstromingsmogelijkhe den" is echter de oorzaak, dat 35 pa tiëntjes allang hun tiende verjaardag hebben gevierd.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9