DUINSTREEK Zonder moeite veel smakelijker thee! DE ONTWIKKELING VAN HET POSTWEZEN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT I V.HNA 7 Schoot«n en M. L. Fre- Fr. Splerenburg-H. Voorzaat 11. A. A. Vooys-J. Schoneveld 0—2; J. Pawchler- C. v. Klavaren 2—0. LISSE Do Rooijakkers (De Spartaan) met Ned. ieitednloeg naar Duitsland Piet Beeleh heeft de eer van de „SpartAah" te Lisse hoog gehouden op de Neniito-gintelbaan te Rotter - diam bij de wedstrijd om het Ned. kampioenschap voor de 1500 meter steeple-chase. Hii wist daar beslag te leegen Op de 3e Plaats achter de favoriet op de steeple-chase en kam pioen Wil Willems en de eveneens sterke steeple-loper Van Moosdijk (EAC). De „Soaortaan" kreeg <+e vereren de uitnodii^ng van d« KNAU voor haar atleet Do Rooijakkers om in de Ned. ploeg voor de jeugd uit te ko men in het nummer versorineen te gen de ieuedoloeg van Mittelrhein te Linnich in West-Duitsland. Met ingang van 3 oktober zal de Spartaan weer beginnen met zaal- training in de gymnastiekzaal van de Katb. Jongensschool aan de Hee- reweg. De trainingswedisfcriiden voor die verschillende groeten zijn als volrt: 16.3017.30 jongens F en G. leeftijd 6 t.m. 9 jaar; 17.30—18.30 jongens E. leeftijd 10 en 11 jaar; 18.30—19.30 jongens C en D. leeftijd 12 t.m. 15 jaar; 19.3020.30 meisjes B en C, leeftijd 1216 jaar: 20.30 21.30 jongens A en B. leeftijd 16 t.m. 19 jaar, tevens de dames en heren alsmede de meisjes A. Bovendien vindt een buitentrainin g plaats in het Reigershos o.l.v. GijS Rèwijk, aanvang 10.30 uur. Deelname aan kinder feesten wordt groter Het is een uitnemende gedachte van het Comité Kinderfeesten, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van het Oranie-Comité en de afd. Lisse van VVV om voor de jeugd van Lisse een apart kinderfeest te organiseren teneinde te voorkomen, dat de jongere jeugd niet aan zijn trekken zou komen. Hot is natuur lijk ten enenmale ondoenlijk om de gehele schooljeugd van Lisse zulk een feest te laten meevieren, name lijk bijna 2500 kinderen, daarom worden de kinderen uit de hoogste klassen in de gelegenheid gesteld om aan de feesten deel te nemen ep dan heeft het Comité nog voor niet min der dan 500 kinderen spelen te or ganiseren! Maar het Comrté heeft veel dankbaarheid van de jeugd mo gen incaseèren. Jammer dat van de zijde der ouders niet wat meer be langstelling aan de dag gelegd wordt De toeschouwers stimuleren de spe len juist in grote mate! De jeugd heeft het met het weer bijzonder goed getroffen, het was een pracht herfstdag. Öp enthousiaste Wijze werd aan de verschillende spelen deelgenomen. Het was ook wel de moeite waard om voor de prachtige prijzen van het Comité het beste beentje voor te zetten. Mogelijk dat de belangstelling van de ouders, die al groter was dan vorig jaar, in de toekomst meer gaat toenemen. Dat zou zeer op prijs worden gesteld door het Comité Kinderfeesten. De uitslagen van enige feesten zijn: Behendigheids wedstrijden voo"* mêisjès, groep A; 1. Lyda Grimber gen; 2. Elly Hoogkamer; 3. Anneke Schenk; Groep B: 1. Trees Wetter; 2. Elke van Ruiten; 3. Leny van der Poel. Puzzelrlt: l. Keès van Oeffelen; 2. Kees van der Leede; 3. Marten Wal raven. Sulky-races: 1. W. van Beek en G. van Beek; 2. Henk van der Voort en Jac. van Wieringen; 3. Maurits Ron- kes en Peter Bemelman; 4. A. van Kampen ên J. v. Kampen; 5. Carlo van der Lans en Kees van der Vlught 6. Kees Driessen en Izaak de Koo- ker; 7. Pi eter Drost en Hans van Blittehswijk; 8. Maarten van Noort en G. Ligtvoet; 9. Tony Ewijk en Wim Lammers; 10. Fons Koster en Theo van Rooijen. De deelnemende kinderen werden voorts royaal getracteerd. Geboren: Petrus Beruardus Maria, z v. P. C. M. LangeVeid en S. W. L. A. Theissen: Anna Maria, d. v. H. F. J. Bovckaert en M. A. Assendelft: Andries z v. A. v. Marsbergen en A. A. Vermeij; Michlel Joseph Henri, z. v. L. M. Zand vliet en C. M. Wessels; Mpria Loise Fran- Ondertrouwd: Jacobus J. Verhaar en Francina M. Verdijk; Henricus J v. Weers, te 'a-Gravenhage en Maria J. Kloek; Oerardus P. J. de GoelJ. te Sas- senheim en Johanna W. M. van der Zwet. Getrouwd; L. N. Lieverse en J G. C. v. Dijk; J. G. van der Poll én J. M. van der Zwet. Overleden: Anna v. Opzeeland, oud 72 j. KATWIJK TWEE BROMFIETSEN BOTSTEN Ter hoogte van garage Den Hol lander aan de Voorstraat had op het rijwielpad een frontale botsing plaats tussen twe ebromfietsers. De bestuur der van de uit de richting Boulevard komende bromfiets bleek onder in vloed van alcohol te verkeren en reed slingerend op de weg. Als gevolg van de botsing bekwamen de be stuurders enkele verwondingen. De beschonken bestuurder liep een ga pende wond boven het rechteroog op terwijl de andere bestuurder moest v/orden behandeld voor enkele ge kneusde vingers. De beide bromfiet sen werden beschadigd. Uit het in gestelde onderzoek kwam tevens vast te staan, dat de onder invloed ver kerende bestuurder de door hem be reden bromfiets had „geleend", zon der de eigenaar hiervoor toestemming te vragen. Hij vervoerde als duo passagier zijn eveneens beschonken vriend. De heren werden ter ont nuchtering ingesloten. Een proces verbaal terzake van joy-riding zal worden opgemaakt. Eerste prijs in politie-puzzelrit. Door een groep van de reserve-ge- meentepolitie Katwijk werd deelge nomen aan de door de reserve-ge- rneentepolitie Voorburg op zaterdag 22 september 1962, georganiseerde rij- wiel-puzzelrit. J. v. Duijvebode, lid van de reserve-gemeentepolitie Kat wijk, sleepte daarbij de eerste prijs in de wacht. LISSE-DORP Voor het Agentschap Lisse vraagt de Leidse Courant per 1 oktober een Aktieve agent Hoge provisie: voor het bezorgen van de cou rant, aanbrengen van abon nees, advertenties en drukwer ken. Brieven aan abonnementen-afdeling 'Papengracht 32, Leiden of telefoon 20935. Damnieuws. K.D.C. II wint van Zeg veld I In een spannende wedstrijd wist K.D.C. II de eerste competitiewed strijd tegen Zegveld I in winst om te zetten. K. D. C. wist door twee over winningen de leiding te nemen die echter weer te niet werd gedaan door twee verliespartijen. Het verdere van de wed strijd was echter een gelijk opgaande strijd. Met de stand 99 wist Ab v. Bee- len zijn partij op keurige wijze in winst om te zetten, wat de stand Oip 119. bracht. De volledige uitslagen waren als volgt: K.D.C. Il-Zegveld I; Arend v. Beelen-H. Burggraaf 20; J. v. Duyven- bode-J. Breedijk 11; H. Klinkenberg- A. J. Oskamp 20; J. Slootweg-J. Groe- nedijk 1—1. Ab v. Beelen-Jac. Brak 2—0; J. Godwaldt- J. v. Elk 0—2; J. v. Slooten-A. Muller 02. Am. v. Beelen- W. C. de Hoog 0—2; C. Pronk-J. Relj- neveld 20; J. Schoneveld Pz- N. Wljma 1—1; Uitslag 11—9. Uitslagen bordenwedstrijden 1ste klas: Geboren: Nicolaas T. z. v. F. J. van der Spree en G. M. A. van der Geest; Teunis z. v. C. v. Duyn en G. v. Velzen; Peter A. z. v. A van der Boon en N G. v. Duyn. Jacob z. v. H. v. Duyn en A. C. Ouwe hand. Arendje d. v. J. ven der Plas en T. Remmelzwaal; Petrus M. M. 2 v. J. van den Eijkel en M. G. Koppers; Dick P. z. v. O. Zuyderduyn en M. Groe nendijk; Jacoba d, v, L. van der Plas en J. Ouwehand; Petronella d. v. C. Ros en en M. v. DuyvenvooiVlè; Peter A. z v. W. J. v. Duyvenbode en A. Verhoef; The- odorus J. Z. v. J. G. v. Hameren en W. G. van der Bent. Ondertrouwd: J Vooys en G. M. F. Munteferihy; W. Kuyt en A. v, Dijk; T. Ouwehönd en T. Hoek; N. Flinterman en C. M. de Jong; W. 't Lam en A. de Vries; J. van den Oever en J. Zwanen burg; B. v. Dijk en N. Jonker; G. Hoek en A Haasnoot; G. v. Rijn en K. Barn- hoorn. Getrouwd: T. G. Lccher en E. v. Rijn; L. A. T. v. Rijn en J. M. v. Rijn; E. H. v. der Plas en A. L Haasnoot; W. v. Duyn en A. v. d. Pics; J. do Best en M. Varke- visser; J. van d«r Spek en M. de Jong; N. Oawehand en W. K. Schaap; C. v. Duyn en C. D. Ouwehand; H. T Grims en N. Bekker; J. v. Beelen en T. Vlieland. Overleden: E. K. Moorlag 58 jaar. man; Wed. C. A. Kcelewijn geb. Verlint 82 j. vr. WARMOND JEUGD NATUURWACHT Door de vereniging Jeugd Natuur- wacht is een vragen wedstrijd geor ganiseerd, waaraan met groot ent housiasme door vele leden werd deel genomen. Aan hen, die bij deze wed strijd een prijs wonnen, werd deze door de burgemeester op het ge meentehuis uitgereikt. De voorzitter, de heer J. Tijdhof, heette inzonder heid de prijswinnaars welkom, ter wijl hij de burgemeester dank zegde voor de bereidwilligheid de prijzen uit te reiken. Deze complimenteerde de leden van de Jeugd Natuurwacht voor de uitnemende wijze waarop de vaak moeilijke vragen waren be antwoord. Hij reikte vervolgens, on der het plaatsen van geestige opmer kingen de eerste en tweede prijs uit aan Karla Polman en Gerda van Leeuwen, leerlingen van de School met de Bijbel. Van de St. Ursula- school waren de eerste en tweede prijs winnaressen Vivienne v. d. Zijl St. Nicolaasscnool Jos Duijnhoven en Rinus Rijnbeek waren. De kinde ren toonden zich opgetogen over de prachtige prijzen, die beschikbaar waren gesteld. Gemeenteraadsvergadering. De raad dezer gemeente komt dinsdag 2 Oktober a.s. des namiddags 8 uur in openbare vergadering bijeen. Aan de orde komt o.m. een voorstel van burgemester en wethouders tot aan koop van grond van de heer A. M. Beugelsdijk, gelegen in het uitbrei dingsplan „Oost" ten behoeve van de volkshuisvesting. Mede komt ter tafel een voorstel tót verhoging van de huren van diverse gemeente-eigen dommen. Benoemd worden de leden en een plaatsvervangend lid van de commissie van advies als bedoeld in de woonrulmtewet. VOORSCHOTEN vinden, dat het bij de huldiging niet alleen bij woorden bleef. Vele cade- aux en bloemen werden hem aan geboden en het gezellig samenzijn na de officiële huldiging vormde een waardig sluitstuk van deze voor de jubilaris en zijn familie z belang rijke dag. Dit jubileum betekende tévens het vijftigste jubileum, dat bij Englebert sinds de oprichting van deze firma, nu 64 jaar geleden, werd gevierd. REUZENPIEPER In het nieuwe volkstuinencomplex van Adegeest schijnt de grond goed te zijn. De heer J. P. Onderwater rooide aldaar een aardappel van 1800 gram (3 pond en 3 ons). RIJNSBURG In verband met zijn 25-jarig jubi leum bij de firma Englebert is de heer W. A. J. de Vos een grootse hul diging ten deel gevallen. Met vrouw, zoon en schoondochter werd hij op het kantoor ontvangen, waar hij na mens de directie werd .oegesproken door de heren L. J. H. en H. P. V. Englebert, alsook door de heren L. W. Coers (namens de personeelsvereni ging) en D. Syperda, oud-manager van de firma en tevens degene, die zich 25 jaar geleden bijzonder voor de aanstelling van de jubilaris bij Englebert heeft beijverd. Uit de vele waarderende woorden, die tot de heer Vos werden gesproken bleek duidelijk welk een gewaardeerde kracht hij is. De heer Vos, die geroemd werd om zijn goede kijk op teèhnische moge lijkheden, begon zijn carrière bij de afdeling bedrijfsauto's. Vandaar werd hij overgeplaatst naar de nieuw op gerichte servicedienst, afdeling land bouw. Na de oorlog werd hij belast met de leiding van de tot de nieuwe vestiging van Englebert behorende werkplaatsen op Nieuw-Guinea. Thans is hij chef van de afdeling werkplaatsen aan de Dobbeweg. Dat het vakmanschap van de heer Vos door,zijn superieuren hoog wordt aan geslagen bewijst het feit, dat hij steeds wanneer een nieuwe afdeling werd opger.cht, daarin met een lei dinggevende functie werd bela6t. De heer Vos heeft moeten onder Woningcommissie. De Woning commissie zal op 1 oktober a.s., van 7 tot 8 uur 's avonds, voor het pu bliek zitting houden in het raadhuis. ALPHEN AAN DEN RIJN Jongen bekneld in vernielde auto Een jeugdige Rotterdamse bijrij der is gistermiddag op het Goudse Rijpad met veel moeite uit de aan de voorzijde totaal vernielde bestelauto bevrijd, nadat de bestuurder van de ze auto, eveneens iemand uit Rot terdam, de wagen met flinke vaart tegen een rechts van de weg staande boom had gereden. De bijrijder kwam door deze botsing met zijn rechter been knel te zitten tussen de omge rolde en opengescheurde zijwand van de auto. Daarbij werd het been bij de enkel verwond en bovendien brak het juist onder de knie. De bestuurder liep slechts lichte verwondingen op. De bijrijder werd naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het ongeluk gebeurde volgens de chauffeur, doordat hij juist aan de noordkant van de spoorlijn met de rechter voorwielen in enkele kuilen terecht kwam, die zich daar naast de verharding bevinden. Hierdoor sloeg het stuur uit zijn handen naar rechts, waarna de wagen met een enorme klap tegen een boom tot stilstand kwam. De bestuurder zelf schoot met zijn hoofd door de voorruit. POSTE RESTANTE Meest „filatelistische' beeldverzameling |Éfi NAAR MIJN SMAAK is een postzegel-beeld verzameling met als onderwerp „de ontwikke ling van het postwezen" de meest filatelistische van alle beeldverzamelingen. Het is echter eigenaardig, dat het aantal beeld verzamelaars, dat hieraan zijn hart heeft ver pand, veel geringer is dan bijv. het aantal die ren-, planten- of sportverzamelaars. U vraagt naar de reden? Waarschijnlijk, omdat 't bij de door mij bedoelde verzameling moei lijker is aan gegevens te komen. De doorsnee verzamelaar houdt van pasklaar-gemaakte ca talogi over zijn onderwerp en wat die catalogus geeft, nu, dat moet hij ook allemaal hebben, want anders heeft hij het idee niet compleet te zijn. Wat zou ik toch graag de vele verzame laars, die aan deze compleetheidsmanie lijden, willen genezen. Het zelf zoeken naar gegevens, het zelf uitstippelen van uw opzet, het zelf bepalen van „wat zal ik opnemen?", dat is nu juist het aardige bij ons. En dat alles kunt u doen aan de hand van uw gewone catalogus. Bent u zo ver, dan komt het moeilijkste deel van de zaak. Men moet zich gaan in werken in de geschiedenis van het postwezen en wel van de oudste tijden tot op de dag van vandaag. Het aantal zegels is groter dah u denkt, het gebied uitge strekter dan u vermoedt. Het is zelfs zo groot, dat ik u zou willen adviseren eerst op te zetten een verzameling: „De ontwikkeling van het Europese postwezen op postzegels". Daaraan hebt u reeds een hele kluif. Er zijn immers landen, die heel wat zegels i.v.m. het postwezen hebben uitge geven, bijvoorbeeld Frankrijk, Duitsland, België om er maar enkele te noemen. Moeilijker is het, die enkelé verscholen zegels te vinden van die landen, die in dit opzicht wat kariger zijn geweest. Ook Nederland kent er verschillende: post hoorn (1923), Europese Postvereniging (1943, die ove rigens een mislukking is geworden!), postkoetszegel (1943), zegels voor het 75-jarig bestaan van de Wereld postvereniging (1949) en 2, resp. 4 van de Itep-zegels (1959). Wat er zoal in een dergelijke verzameling kan worden opgenomen? In de eerste plaats personen, die zich voor de ontwikkeling van het postwezen verdienstelijk heb ben gemaakt, zoals het geslacht Thurn Taxis, Roland Hill, Stephan, om er maar weer enkelen te noemen! Iedere huisvrouw schenkt graag een zo goed mogelijke kop thee. Men vraagt zich dan wel eens af, hoe het komt, dat zich op de thee soms een soort vliesje vormt. U kunt deze vlies- vorming voorkomen en extra-fijne thee schenken, als u de goede raad opvolgt, die u in deze advertentie wordt gegeven. 1 c yrtt' I D H IV ET i A R 'i li I PimTTkO STI.KR1 7 Dan natuurlijk alle mogelijke postbodes te voet (van de middeleeuwen tot op de huidige dag), postillons te paard (van de middeleeuwen tot ongeveer 1800), post- diligences, spoorweg-postrijtuigen, postauto's en -auto bussen (van de oudste vehikels tot de modernste van onze tijd!), scheepspost - een onderwerp op zich zelf - luchtpost (van postduiven via ballons, vliegtuigen en zeppelins tot raketten!). U zult ook zegels tegenkomen, die met postspaarbanken te ma ken hebben, terwijl weer andere zegels met bepaalde postverrich- tingen in verband staan, zoals het ledigen van brievenbussen, het sorteren en bestellen, de pakketpost, de expresse-bestel ling, enz. U zult al zoekende ook met de veldpost en haar or- Boven v.l.n.r.: Frans van Taxis (1450-1517), de eerste post meester van de Duitse kei zer, België, 1952; Franse ko ninklijke postbode te voet uit de Middeleeuwen, Frank rijk, 1962; Postrulter uit het kanton Urf, 19e eeuw, Zwit serland, 1960; Veldpost-pos tiljon in het leger van Fre- derik de Grote van Pruisen ganisatie in aanraking komen. Tenslotte zijn er verschillende zegels met postkantoren, van de hoofdpostkantoren in de ver schillende hoofdsteden tót de kleinste plattelandspostkantoren toe. Kortom, een verzameling van cultuur-historische, maar boven dien ook van „filatelistische omstreeks 1760, West-Ber- lijn, '65; Lodewijk XI, stich ter van de Franse staatspos- terijen, Frankrijk, 1945. Onder: 1. boven: Postkoets uit de tijd van Louis-Philippe op de route Parijs-Straats burg, Frankrijk, 1952; Rechtsboven: Postvervoer door waarde", want naar mijn me ning is een filatelist die van het postwezen niets weet, maar een halve filatelist. Filatelist onder stelt een bepaalde hoeveelheid kennis van de postgeschiedenis en die kunt u zich door zo'n ver zameling op een prettige wijze eigen maken. K. E. KÖNIG. het rijkspostmeestergeslacht Thurn Taxis, omstreeks 1852, Duitsland, 1952. Links onder: Postkantoor in Rust in het zgn. „Burgenland", Oostenrijk, 1961. Rechtsonder: Vijftig jaar ver voer per postkoets in Zwit serland. Postauto van 1906, Zwitserland, 1956. 1. Het vliesje dat u een donkere aanslag achterblijft, ontstaat, als dat als 2. Hard water bevat te veel kaUc- 3. Leidingwater wordt uit de grond kopje achtlge (ketelsteenvormende) stoffen, opgepompt en neemt dan bodemzouten |geU\/n dc k'tUr J'3" UW mce' dlc hec watef hard malcen- Kan rïï' rA u\ aI T l Stur en dc kleur van uw thee mee, die bet water hard maken. Kan ITl'kifi t l!rt,e 8 c benadelen-Vroeger gebruikte men wel de hulsvrouw zonder laboratorium «Je gebieden met hard water aan. regenwater, dat veel zachter Is. zelf bet water ontharden 4. U bent van oud» gewend voor 5. Laat het water cent enkele het theezetten ven kokend water te minuten doorkoken. Dan verliest het gebruiken, dat direct wordt opge- een groot deel van zijn bardheid. De schonken, woont u In n gebied met thecsmaak wordt levend en fria, de geur hard water, dan moet u dat niet doen. krachtiger en er is geen vliesje meer! PUBLICATIE VAN DOUWE EGBERTS KONINKLIJKE FABRIEKEN N.V

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7