Doe als Marijke.., loketambtenaar R.K. Landarbeidersbond afdeling Noordwijk bestaat halve eeuw WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 P.V.S. gaat nieuwe kanalen aanboren voor afzet naar Duitsland Minimum exportprijzen goedgekeurd Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft zich in de openbare bestuursvergadering, die gistermiddag in Den Haag werd ge houden, uitvoerig bezig gehouden met de nota inzake het aanboren van nieuwe kanalen in Duitsland, om zo de verkoop van siergewassen daar op te voeren. Gebleken is n.l. dat een derde van de (volwassen) bevolking in Duitsland nooit bloemen koopt. Men wil in een bepaald gebied een aantal middenstandsbedrijven inscha kelen voor de verkoop van bloe men, bloembollen en boomkwekerij- produkten. De verkregen gegevens worden verzameld in een rapport, dat openbaar gemaakt zal worden en waarmee dus alle belanghebbenden ook de buitenlandse hun voor deel kunnen doen. Enkele combina ties van Hollandse exporteurs zullen hun medewerking verlenen. Er bestond bij enkele bestuursle den wel enige vrees dat de Duitse kleinhandel wel eens bezwaren zou kunnen koesteren tegen het in te stellen onderzoek. Want blijKt, dat men ook in middenstandszaken, wa renhuizen en supermarkets, vlot za ken zal kunnen doen in sierteeltpro- dukten, dan zal men kunnen aan voeren dat dit ten koste gaat van de omzet der speeiaa'zaken. De voorzitter van PVS, dr. A J. Verhage deelde desgevraagd mee, dat geen overleg is gepleegd met de bui tenlandse organisaties. Mocht uit het onderzoek blijken, dat nieuwe kana len met succes aangeboord kunnen worden, dan kunnen de Duitsers met een en ander óók hun voordeel doen. Als men de zaak in Duitsland objec tief bekijkt dan zal men tegen het onderzoek nooit bezwaren kunnen maken. De Duitsers kunnen ons, zo zei de heer Sterringa o.m., alleen maar dankbaar zijn dat wij een werk gaan doen dat zij vergeten hebben te laten verrichten. renlang gehandhaafd systeem, n.l. 90% van de produktiekosten in het goedkoopst producerende gebied plus winstmarge voor de exporteur maakt de minimumverkoopprijs. Tegen dit systeem zijn van Duitse zijde nimmer bezwaren aangevoerd. De Duitsers bleven met hun klacht alieen staan, daar zowel van Engel se, Franse als Zweedse zijde geen enkel bezwaar bestond tegen de klei ne verhoging van de minimum ex portprijs. De Duitsers bleven niettemin hun bezwaren handhaven, al moest men toegeven dat het vaststellen van mi- minimum exportprijsen voor bloem bollen in dit geval een zuiver Hol landse aangelegenheid is. Zonder hoofdelijke stemming werden de prij zen nu vastgesteld. Weer verdachten van Als er geen onverwachte dingen meer gebeuren zal het gerechtshof in Amsterdam op 7 november ant woord geven op de vraag, wie aan sprakelijk moet worden gesteld voor „de ruïne van Soesterberg". Deze puinhoop van twee woningen aan de Rademakerstraat in Soesterberg, aan de rijksweg Amersfoort-Utrecht, ligt er nog steeds, hoewel het al bijna zes en een half jaar geleden is, dat een met 20 ton fruit en groenten be laden truck met aanhangwagen uit De Lier na een aanrijding met een bestelauto er tegen botste. Hierbij kwam de bestuurder van de bestel auto, een Amersfoortse winkelier om het leven. Sindsdien procederen twee buiten landse verzekeringsmaatschappijen om de schuldvraag. De rechtbank te Utrecht verklaarde in deze civiele procedure destijds de eigenaar van de vrachtautocombinatie mede schul dig, waardoor de verzekeringsmaat schappij van de eigenaar van de vrachtauto voor de aanzienlijke scha de zou moeten opkomen. Van dit von nis werd appèl aangetekend. roofoverval aangehouden De Haagse politie heeft thans vijf jonge mannen aangehouden, die er van worden verdacht, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan de roofoverval in de nacht van vrij dag op zaterdag in een ondergronds toilet op het Buitenhof in Den Haag. Een bejaarde man uit Oegstgeest werd daar, zoals bekend neergesla gen en van zijn portefeuille met enig geld beroofd. Hij kreeg bij deze over val vlak bij het Hoofdbureau van Po litie in Den Haag verwondingen aan zijn hoofd, waarvoor hij in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Zaterdagmorgen heeft de Haagse politie ook reeds vijf jonge mannen gearresteerd in verband met deze roofoverval. Het is toen echter spoe dig vast komen te staan, dat zij daar aan niet schuldig waren. De politie heeft niet meegedeeld of deze nieuwe arrestanten een bekente nis hebben afgelegd. Het verhoor op het Haagse Hoofdbureau van politie wordt voortgezet. Concilie-opening op de radio Bij de opening van het tweede Va ticaans Concilie 's morgens om half negen op donderdag 11 oktober zul len twee K.R.O.-reporters een oog- getuigeverslag geven van de intocht van de Paus en de Concilievaders in de basiliek van St. Pieter. Men schat, dat de Pontificale Hoogmis om on geveer 10.00 uur zal beginnen. De deken van het college van kardinalen Z.Em. Eugène kardinaal Tisserant, zal deze H. Mis opdragen. Men schat, dat de plechtigheid om ca. 13.00 uur is afgelopen. Omdat de N.C.R.V. zich bereid heeft verklaard, op de dag van de opening van het Concilie haar zend tijd met de K.R.O. te ruilen, zal de reportage zonder onderbreking kun nen doorgaan. alle cijfers bekijken Willi Kan oorzaak van De heer Nederveen (Bond van Bloembollenhandelaren) zou graag zien dat men niet alleen de verkoop cijfers van de middenstandszaken be kijkt, maar ook die van de zaadhandel en de andere speciaalzaken in het gebied dat men gaat bewerken. De voorzitter was dat met hem eens. Het zal echter niet meevallen die cyfers te krijgen daar dit een groep betreft, die buiten het onderzoek staat. De heer Nederveen wilde ook ingelicht worden over de kosten die het onderzoek zal gaan vergen. Dr. Verhage kon daarover nog geen in formaties verstrekken. Wel wilde hij mededelen dat het in ieder geval belangrijk minder gaat kosten dan byv. het Amerikaanse Alderson-rap- port. MIN. EXPORTPRIJZEN Uitvoerig sprak men over de mini mum exportprijzen. Zoals we destijds reeds berichtten was één Duitse vak organisatie niet akkoord gegaan met de minimumprijzen, zoals het PVS die had voorgesteld. Dr. Verhage deelde mede, dat men verleden week over deze kwestie opnieuw heeft ver gaderd met de Duitse organisaties, die tien afgevaardigden hadden ge stuurd, met een vertegenwoordiger van de Zweedse zaadhandel, met een afgevaardigde van de Engelse Far mers Union, die tevens de zaadhandel van zijn land vertegenwoordigde en met twee vertegenwoordigers van de Franse sierteeltorganisaties. De Duitsers brachten naar voren, dat de verhoging van de minimum exportprijzen niet juist was, omdat dit de concurrentiepositie van de Duitse broeiers ten opzichte van de anjers uit Italië, Spanje en Zuid- Frankrijk verzwakt. Van Hollandse zijde heeft men tegen dit argument gesteld, dat de bollen de laatste ja ren in Duitsland ver boven de mini mum exportprijs zijn verkocht en dat de prijzen zijn gebaseerd op een ja uitstel gemeenteraad Wim Kan is er ongewild oor zaak van, dat de raadszitting van de gemeente Geleen één dag wordt uit gesteld. Deze raadszitting was vast gesteld op 16 oktober a.s. In het Ge- leense Roxy Theater treedt dan Wim Kan op. Blijkbaar willen de meeste raadsleden gaan genieten van de po litieke scherts van Kan, want er ver schenen heel wat verzoeken bij de burgervader om de raadszitting niet op deze avond te houden. De burge meester is een begrijpend leider van zijn gemeente: hij stelde de datum van de zitting opnieuw vast en nu op 17 oktober. Wim Kan zal er 16 oktober het zijne wel van weten te zeggen. Ex-vriend sneed vrouw met mes gezicht open Een jaloerse minnaar de 39-jari- ge musicus Th. W. uit Warmond beeft zijn vroegere vriendin met een mes danig toegetakeld. Met een viool mes sneed hij haar gezicht van lin keroor tot kin open. Haar nieuwe vriend werd door de musicus tegen de grond geslagen. De 26-jarige vrouw werd in Den Haag door de rivaal per auto naar huis gebracht. De musicus wachtte het tweetal op. Hij gooide de man tegen de grond en bewerkte zijn vroe gere vriendin met het mes. De neer geslagen man krabbelde overeind en belde in een telefooncel de politie. De vrouw vluchtte bij buren naar binnen. De politie was spoedig op het toneel van de aanslag, maar de da der was al verdwenen. Op verzoek van de Haagse politie is de musicus in Warmond door de rijkspolitie van zijn bed gelicht. RIJNSBURG weekoverzicht groente De aanvoer van waspeen was af gelopen week weer groter dan de week daarvoor maar zal voorlopig wel over het hoogtepunt heen zijn. De handel was troef, waardoor het prijspeil laag was en doordraai op trad. De aanvoer van bloemkool was niet groot meer en kon tegen oplo pende prijzen worden afgezbt. Was peen A II werd in het begin van de week verhandeld tussen 10 en 16 ct. per kilo, in het midden van de week liep de prijs op tot 19 cent, maar zakte later weer af tot 14 cent per kg. B I werd regelmatig verkocht tussen 9 en 15 cent per kg. Er was dtze week een toenemende aanvoer van bospeen dfe van de hand ging voor prijzen tussen 24 en 36 cent per bos. De afzet van bloemkool verliep zeer vlot tegen stij gende prijzen. A. bracht 't bij het be gin van de week tot 34 en 45 cent per stuk. A I tot 55 cent en tegen het eind van de week tot 68 cent. Voor B waren de prijzen van 11 tot 26 cent, later tot 35 cent en tegQn het eind van de week tot 50 cent per stuk. Er was deze week ook een goede stem ming voor uien, waarbij de prijzen f vooral voor pootuien konden aantrek ken. In het begin van de week liep de prijs tussen 12 en 17 cent per kg., later tussen 17 en 19 cent en tegen het eind van de week tussen 19 en 20 cent. Seldery werd regelmatig ver handeld tussen 4 en 8 cent per bos en peterselie tussen 4 en 7 cent per bos. De prijs van tomaten liep deze week weer op, aanvankelijk noteer den we van 25 tot 34 cent per kg, la ter van 25 tot 57 cent. Groenekool werd aanvankelijk verkocht tussen 19 en 21 cent per kg, later enkele cen ten lager n.l. tussen .16 en 19 cent. Hoewel andijvie in de tweede helft in de week in prijs weer zakte, bleef deze toch nog goed, aanvankelijk werd gekocht tussen 36 en 39 cent per kg, later tussen 28 en 32 cent. Enkele partijen prei en spitskool gin gen tegen zeer bevredigende prijzen van de hand. In liet licht der geschiedenis Het zal geen verwondering barendat, nu de afd. Noordwijk van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deusdedit" zijn gouden bestaansjeest gaat vieren, men een terugblik wil werpen op de af gelopen periode. Maar ook op de misstanden welke heersten op sociaal gebied en dan vooral voor de landarbeiders in het laatst van de 19e eeuw. Dat deze misstanden internationaal wa ren kan worden afgeleid uit de uitvaardiging van de Pauselijke Encycliek „Rerum Novarum" van Leo XIII (1891) over de toenmaals gelden de opvattingen en heersende toestanden. Het recht van verenigingen werd in deze encycliek overduidelijk belicht. De liberale opvattingen werden op de meest krachtige wijze veroordeeld, maar ook het socialisme, dat prastisch aan zijn reactie op de bestaande misstanden zij werf kracht ontleende, maar in uitingen en wezen fel anti-christelijk .was, werd er mede in veroordeeld. Feiten kan men eigenlijk pas naar waarde beoordelen in het licht van de geschiedenis. Klaarder en duidelij ker dan ooit zien wij na zoveel jaren de geweldige uitwerking van „Rerum Novarum". Zij heeft vele ar beiders bewaard voor in die dagen aanlokkelijke uitin gen van het socialisme, dat weliswaar tegen de be staande misstanden zich te weer stelde, maar de ar beider het goede en mooie, dat hem nog gelaten was, n.l. zijn godsdienst, poogde te ontroven. En helaas heeft het in die dagen vele grote en goedwillende man nen in zijn netten verstrikt. Naar alle zijden bracht het woord van de Paus geleidelijk aan verbetering en gaf tevens de weg aan, waarlangs de arbeiders zich uit hun deerniswaardige toestand konden opheffen. EERSTE KATH. LANDARBEIDERSBOND Nadat in 1900 enkele op zichzelf staande katholieke landarbeidersbond j es waren opgericht, die echter spoedig weer verdwenen, ontstond in 1904 de R.K. Landarbeidersbond „St. Deusdedit" met 5 afdelingen en in totaal 165 leden. Hierbij sloot de afd. Noordwijk zich in 1912 aan. De zo lang verdrukte landarbei ders kregen hiermede een steunpilaar om hun sociale positie te helpen verbeteren. Het initiatief en doorzet- teingsvermogen, maar vooral het rotsvaste vertrouwen en grote liefde, welke de pioniers in 1912 bezaten, heb ben rijke vruchten gedragen. Maar ook het werk en offers in de latere jaren hebben tot dit alles veel bij dragen. Behalve actie om zoveel mogelijk het loon op peil te brengen en te houden moest er in die dagen ook re kening gehouden worden met een omvangrijke werk loosheid in de winter. wat werd bereikt In 1914 werd bij referendum 'n ontwerp-reglement om aan werkloze leden zij het geringe uitkering te verstrekken, aangenomen. Deze werklozenkas moest gefinancierd worden uit eigen bijdragen, omdat deze werklozenkas niet viel onder de zogenaamde regeling van minister Treub. De uitkeringen werden vastge steld, zolang dit kon, op 6.- per week voor gehuwde en kostwinners, 4.- voor ongehuwde en 2,50 voor leden van 18-20 jaar. Men kan zich indenken, welke offers door de leden geheel vrijwillig werden gebracht. Tot grote tevreden heid van de leden werd dit fonds 3 winters in stand ge houden, tot in 1917 vrijwel overal steuncomité's werk ten en intussen het Werkloosheidbesluit 1917 was ver schenen. Na deze periode werd de kas opgeheven en 'n uitkering bij ziekte en overlijden daarvoor in de plaats gesteld. Deze kas had intussen zegenrijk werk ver richt, waarvan in 1919, toen andermaal de werkloos heidverzekering ter hand werd genomen, grote voor delen tot uiting kwamen. eerste c.a.o. In de bloembollenstreek was het landelijk hoofdbe stuur steeds in de weer om tot verbetering van de ar beidsvoorwaarden en de loonregeling te komen. Te Noordwijk werd, ingaande 1 maart 1916, de eerste CAO in de bollenstreek met de toenmalige R. K. Patroons vereniging bereikt, waarbij de andere verenigingen zich aansloten. Het loon werd gesteld op 10,50 per week; de arbeidstijd (van 5 uur v.m. tot 7 uur n.m.) werd iets verbeterd en zou 's zaterdags om half vijf eindigen. Typerend voor de afd. Noordwijk was, dat in het contract werd bepaald, dat voor lopen van het dorp naar de tuin 12 minuten per k.m. zou worden be rekend (alzo in stevige pas). Het zou ons te ver voeren om op alle faits et gestes van de nog kerngezonde afdeling in te gaan, doch wij mogen wel vaststellen, dat de katolieke landarbeiders van Noordwijk in de afgelopen 50-jarige periode met terdaad getoond hebben, dat zij tot werkelijke offers bereid zijn. Het programma voor de feestviering is als volgt vastgesteld' Zaterdag 29 september a.s. te 2 u. receptie in „Hotel Royal"; zondag 30 september a.s. te 9.15 uur Plechtige Hoogmis in de kerk van Sint Jeroen; woens dag 10 en donderdag 11 oktober feestavonden voor de leden met hun echtgenoten in „Hotel Royal", waarbij zal optreden H.T.I.O.S. met een non-stop cabaret. DROOM VAN EEN RUS WERD WERKELIJKHEID Voor de Russische knutselaar Grigori Khokhlov uit Novosibirsk is een droom werkelijkheid geworden. Hij con- stueerde een amfibie-auto, welke geschikt is voor de slechte wegen in Siberië. Op de weg bedraagt de maxi mum snelheid van zijn voertuig 120 km. per uur, in het water 15-20 km. per uur. De amfibie weegt 1300 kg, wordt op vier wielen aangedreven en is uitgerust met een schroef. Als krachtbron wordt een Volga-motor ge bruikt Word óók op een der Postkantoren te 's-Gravenhage, Delft, Leiden, Noordwijk of Wassenaar. Leeftijd: niet ouder dan 25 jaar. Vereiste: MULO-diploma (met talen) of bewijs van overgang van de 3e naar de 4e klas HBS (5-j.c.), MMS (5-J.c) e.d. Meisjes met diploma MMS of HBS (5-j.c) komen eveneens in aanmerking. U krijgt: een baan met goede vooruitzichten, die u blijft voldoen een salaris afhankelijk van uw leeftijd, dat bij gebleken geschiktheid na een half jaar dienstverband bruto per n.aand als volgt bedraagt: op 17-jarige leeftijd f212,26 op 19-jarige leeftijd f251,33 op 18-jarige leeftijd f231,26 oH 20-jarige leeftijd f271,39 Voor 21-Jarigen bedraagt het aanvangssalaris f291,46 bruto per maand de dagi tewerk; lagelijkse reiskosten vergoed als u buiten uw woonplaats wordt jrkgesteld. Sollicitatie of inlichtingen: Persoonlijk: DISTRICTSPOSTKANTOOR, Rijswijkseweg 15 te 's-Gravenhage (tussen 9 en 12 of 14 en 16 uur). Telefonisch: (070) nummer 61 40 61 en vragen toestel 2212. Schriftelijk: Aan de directeur van het Postdistrict 's-Gravenhage te 's-Gravenhage.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4