Het knutselhoekj* I^Tuister naar\ 'fobettjej DE KAARTENDANS ZUCHT NAAR WETENSCHAP BRACHT SCHOLIER OP HET DIEVENPAD ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 DE ONTVOERING 'Ongelooflijk", riep de Amerikaan, „maar hebt u het zelf gezien?" „Neen" zei de Nederlandse arts, „maar als u 't niet gelooft, stuur dam de main met döe glazen ogen maar eens "an kan hij het zien!" „Waar is Mieke?" vraagt vaóer drin gend en opgewonden. Hij was namelijk toeschouwer gebleven. „Wil hebben niks gedaan en uw doch ter hebben we niet gezien" zegt Piet nors. SAGEN OVER ,,'t Is wél, we hebben ze ginter in DE HEREN VAN HAELEN onze vila verstoptroept Gerrit zenuw- Vergeefs liepen de belegerden met achtig. Met een nijdiige blik op zijn maat lederen emmers water de brand was en 'n schouderophalen doet Piet er nu te blussen. Verstikkende maar 't zwijgen toe. „Wel", zei de rookwolken maakten de ademhaling commissaris, dan gaan we eerst maar moeilijk. Reeds beukten de Zweden de eens naar die villa en daarna mogen poorten, klommen over de muren en Jullie on het bureau eens netjes je ver- renden het binnenhof over. haal doen". „Jullie drieën, brengt ze Maar freule van Boetselaar wilde van maar alvast weg. terwijl wij de ge- geen overgave weten. van«?ene gaan verlossen". „Houdt moed mannen, naar de toren!" Vader en de politiemannen zoeken de riep zii en snelde voorop naar het laat- hele villa af, maar geen spoor van Mie- 3te bolwerk. En terwijl het kasteel aan ke en de hond. Maar koortsachtig blijft -jig kanten brandde en de vijand meu- vader zoeken, terwijl de commissaris bels en kostbaarheden naar buiten "t bureau opbelt om de booswichten te sleepte, werd in de oude toren de ver- VT?i0en. waar ze Mieke kunnen vinden, dediging voortgezet. Maar de Zweedse Doch terwijl hij daartoe aanstalten aanvoerder, zijn naam vermeldt de sage maakt, struikelt milnheer Veldhuizen pjet, getrofffen door zoveel moed in 'n over een ring. Als hij hem opraapt, ziet zwakke vrouw, bood vrije aftocht aan is. Als hii er even een rukje aan geeft, allen, die zich nog in het kasteel en de hij, dat deze aap een koord bevestigd toren bevonden. Dit werd aangenomen Is. Als hii ec even een rukje aan geeft, en de freule met haar dappere mannen gaat piepend en knarsend een luik open konden ongehinderd vertrekken. Zo en ze staan voor 'n trapje, dat in bleef de oude toren gespaard en het 'n half donkere kelder voet. Ze dalen kasteel werd later herbouwd in de erin af en ja daar ligt een ge- vorm, zoals het nu nog bestaat stalte met haar arm om de hals van een Over het algemeen waren de Heren hond geslaeen. Mieke! Het meisje, dat ven Haelen hoogstaande mensen, die met gehouden voeten en de rug naar hartelijk meeleefden met het wel en hen toe liet, denkt dat het haar ont- wee van de bevolking- Maar van drie voerders ziin. heren, drie gebroeders, weet de sage te „Als jullie maar niet geloven, dat je berichten, dat het roofridders waren, van vader dat geld krijgt zo dom is goddeloze mensen, die het volk mishan- vest ndet!" delden en zich niet stoorden aan God De politiemannen schieten hierop in Qf gebod Talrijke verhalen leven daar een lach. denkend: „Wat een dappere no,g Van, onder de bewoners van Hae- 1deine meid toch!" len. De drie gebroeders, ruwe gezellen, Maar vader snelt op haar toe: „Oh plunderden kooplieren uit op de wegen, M'eke, Mieke, kindje wat *n onmensen joegen hun paarden door de graanvel- om je zo vast te snoeren!" Met z'n d,en en schoten uit louter baldadigheid zakmes snijdt hij haar banden door en een ploegende boer neer, achter zijn haar in zijn armen drukkend vrsaet hij: paard. In de herbergen, die zij druk „Hebben ze je pim gedaan, liefje?" bezochten, trokken zii de kramen uit de „O nee, maar ik ben lekker een keer bier- en wijnvaten. Zij sloegen de wa- ontsnaot. Fijn, dat je er bent, paps". penborden in de bossen, die het jacht» Ook Wolf is dolblij en draait tevreden gebied van andere kasteelheren aan- geluidjes makend om hen allen heen, gaven stuk en vergepen zich ook aan 't Is nu een blijde optocht naar het kerkelijke goederen uit de omgeving, bureau; waar moeder, door 'n agent ge- Men diende een aanklacht in bij de kei- waarsrhnwd. in spanning de terugkeer *er en het gerecht besloot in te grijpen, van Mieke zit af te wachten. Overge- Maar omdat de Heren van Haelen even lukkig vliegt het kind in haar armen en slim als slecht waren, moest men in het barst den ln tranen uit. om beurten geheim te werk gaan. Besloten werd, lachend en hullend van geluk en opge- oudste van de drie gebroeders ge- proote spanning. ..Huil eerat maar eens vangen te nemen en voor een rechtbank goed uit. kindje, dot lucht op. Met een te brengen, waar hem zeker een ver- glaasie lekker fris water, dat 'n agent oordeling tot, de strop of het zwaard voor haar haalt, komt ze al gauw tot «neMte De twee anderen zou den wel kalmte en den begint te voor de nieuws- hw» tot verdere miedaden vergaan, gieri ze toehoordes het verhaal van haar De veroordeling zou plaat» hebben op ontvoering, waarop jullie nog moeten het kasteel Horn, de zetel van het ke.- wachten tot de volgende week. Jfrt'jl, **ht en bovendien vlak m de buurt- Nu ging het er om, de drie heren (Wordt vervolgd) te krijgen. Wordt vervolgd DORTER8BLUF OPLOSSINGEN VAN DE VORIGE RAADSELS Een Amerikaanse arts ontmoette bij - Amsterdam zün bezoek aan ons land in 'n restau- Ans ramt een Nederlandse collega. Al gauw liep 't gesprek natuurlijk over genees- 4' kunde en haar geweldige vorderingen. week heeft willle Olyhoek, ,,'n Paar maam<ten geleden ««JJe stompwUk8ewes 37, Stompw«k. het Amerikaan, „werd er in n ziekenhuis ppwon-nen in New Vork een blinde binnengebracht. jonnen. dre bij een verkeersongeval 'n been had NIEUWE OPGAVE gebroken. Dat was natuurlijk gauw ge- Mns het juiste woord ta. noeg verholpen. Maar n oogarts van de kliniek, die van het geval gehoord had, Samson kwam de mam bezoeken en vroeg hem, Salomon of hij mocht proberen hem weer ziende Zq a]g Methu3alem te maken. De blinde stemde toe, den- Thomas kende: ik kan rt Zo als Hereules. "Ü2. SfïJl KU„Ü De goede antwoorden insturen aan: ouder narcose, haaide zijn bitode ogen Tmte Toon van Kra„,en. uit hun kassen en zette er made glazen Courant. Papengracht, Lei- ogen voor ln de plaats. En waarachtig. toen de narcose uitgewerkt was en de aen- man ontwaakte, kon hU weer zien. rARPi7CPA\rni?TVTIl? „Verbazend!" zed de Hollandse arts. LUItKlLiNrUllJLMLll l ÏLi ^fanzs^eïnin m« M.rtl.n Dut. Hazerswa.de. Zo Mar- al zijn vingers afgereden. Snel werd hij <jen, fijn dat je bentovergegaan naar naar -n ziekenhuis gebracht De arts, gas' die hem zou behandelen kreeg oen lu- luker hè. Maar goed je best mlneus idee. Hij zond ijlings naar het vooral met schrijven. Dag Martien. vlakbij gelegen slachthuis om 8 spenen Treesje Ammerlaan. Zoeterwoude, van twee pas geslachte koeien. De chd- komt ong verrassen met een klein ver- rurg hechtte ze met talrijke krammen haaltJe over. aan de kleine stompjes, die er nog van •s mans vingers waren overgebleven. HET KABOUTERHUISJE De operatie gelukte schitterend, maar 't verbazingwekkende van het geval ia, In een bos stond een kabouter huisje dat de mam na zijn genezing elke dag en in dat mooie huisje woonden echte een liter of drie melk geeft uit zijn kabouters. Een kabouter kwam naar nieuwe „vingers". buiten, hij keek naar de lucht en zei: „Het is mooi weer vandaag". Het was half negen en alle kabouters kwamen near buiten om te zien of het mooi weer was. „Ik ga vandaag uit!" riep er een. „Ik ook, ik ook!" riepen een paar an deren. „Maar we moeten eerst nog eten!" zei een oude kabouter. Ze gingen eten en toen ze daarmee klaar waren, gingen ze hun rugtasj es pakken en op stap. Adrie Hogenboopi. R'veen. Wat heb jij leuke tekeningetjes bij je briefje gedaan. Connie van Tol, Langeraar. Hoe vind je het wel in de derde klas? De raadsels had je goed opgelost. Deze week zijn ze wat moeilijker, den moet vader je maar even helpen. Schrijf je nog eens gauw een briefje op dat mooie post papier? Ineke v. d. Klauw, Leiderdorp vertelt ons over de fijne vakantie. MIJN VAKANTIE Ik mocht gaan logeren en ik zou zon dags weggaan. Dinsdags stond mijn kof fer al kant en klaar. Toen was het ein delijk zondag. Mijn zusje en haar vien- din brachten me weg. Mijn nichtje ging ook mee. We gingen eerst met de bus, toen met de trein en toen weer met een bus. Ik ging in Wateringen logeren. Het was erg leuk. We zijn een middag naar het Zuiderpark geweest: daar was een grote en een kleine speeltuin. De week ging veel te gauw voorbij. De zondag kwam veel te gauw en toen moest ik weer naar huis. Toch was het een fijne week geweest. Kees Out, Hazerswoude. Flink zo Kees, alles goed. Ik wens je met je verjaar dag in oktober een fijne dag. Alvast gefeliciteerd Kees. Jacqueline v, d. Hoeven, Voorhout- Nou Jacqueline dat rapport mag er zijn- Heel goede punten. Blijf maar zo door gaan, dan haal je het best. En nu je verhaaltje over: OP VAKANTIE Ik mocht een weekje gaan logeren bij onze vroegere buren in Diemen, dat liigt vlak bij Amsterdam. Ik had het er best naar mijn zin. We zijn ook naar het praohtige zwembad In Naarden ge weest Ze noemen het: zwemstadion. We gingen er de hele dag naar toe. Die dag begon al met pech, want de bus was een kwartier te laat. Toen we er waren kleedden we ons gauw om en gingen in het water. O, wat viel dat tegen. Wat was het water koud. Toen we lang genoeg naar onze zin gezwom men hadden gingen we naar de speeltuin. Dat was erg leuk. Alleen had ik teveel in de draaimolen gezeten met het gevolg dat ik doodmisselijk was. Eefst ben ik een tijdje in het gras gaan liggen en tegen etenstijd was de misselijkheid weer over. Ik had reuze honger, dus at ik veel. Tegen 2es uur gingen we weer weg en warempel we hadden weer pech. De bus had iets aan de motor. Maar we kwamen toch thuis. Lla van Eyk, Aarlanderveen stuurde het volgende verhaaltje: Moe vertelde ons dat we een dagje naar de speeltuin in Alphen a. d. Rijn zouden gaan. Bij die speeltuin is een groot vogelpark, „Avifauna" heet dat. Daar is het erg mooi. We gingen die dag vroeg weg: al om negen uur met de bus mee. Tormie, Rietje. Cor en ik. Moe natuurlijk ook. In Alphen moesten we overstappen in een andere bus, die ons naar Avifauna bracht Nadat we de vogels en de apen beke ken hadden gingen we naar de speel tuin. Gezellig was het daar. Er waren wippen en schommels en op de glijbaan was het helemaal zalig. Moe verwende ons met een heerlijk ijsje. Ook mochten we ponny rijden en dat ging ook leuk. 's Middags smulden we van de brood jes die moe had- meegenomen gezellig. Om zes uur zei moe: ,,'t Is zes uur, tijd om naar huis te gaan- We koch ten nog een souvenir en gingen weer met de bus terug. Om 7 uur waren we thuis. We vertelden alles aan papa, broer en zusje. Het was een fijne dag geweest. Van Hanneke Lagerberg. Leiden, ligt er nog een verhaaltje over: MIJN KLEINE ZUSJE Ik heb een schattig klein zusje, dat Astridje heet Ze heeft een leuke krul- lebol en blozende wangetjes. Ze is drie jaar en heeft bruine oogjes. Als iemand aan haar vraagt: „Hoe heet jij?" ant woordt ze: „Agkrikje". Op een mooie zondagmiddag vroeg ik aan haar of ze mee wilde naar de eendjes. Ze zei natuurlijk Ja en een paar minuten later gingen we op stap met een grote zak brood. Na lang lopen waren we in het plantsoen. Astridje was een beetje moe, dus gin gen we even uitrusten. Daarna liepen wij weer veder. Al gauw waren we ook bij de zwanen gekomen. Ik gaf Astridje wat brood en weldra voerde zij de vo gels. Toen opeens spreidde één van de zwanen zijn vleugels open. Astridje was een kleinbeetje ba-ng, maar al gauw was ze het weer vegeten. Toen liepen we weer verder naar de kippen, die wilde ze ook voeren. Opeens zag ik een bordje waarop stond: verboden te voe ren! We vonden het jammer. „Dan maar weer naar de eendjes" zei ik en al gauw was de zak leeg, Opeens klemde Astridje zich stevig aan me vast Ik keek om mij heen en zag toen een hele grote herdershond. Hij hijgde met zijn tong uit zijn bek. Gelukkig ging hij weer gauw weg. Daarna ging ik vlug met haar naar huis, want het wal al laat geworden. Nadat we gegeten had den stopte ik Astridje in haar bedje en al gauw was het kleintje in dromenland. Dag allemaal. Volgende week weer verder. Tante Jo en oom Toon. Een deel hiervan gebruikte hij voor zelfstudie, een ander deel werd ver kocht of ten geschenke aangeboden aan een aantal leerlingen van middel bare scholen in Zeist, met wie de bei de daders zich vaak vermaakten in café's. Verschillende hunner werden in verband hiermee door de politie rechter veroordeeld wegens heling. Ter zitting verklaarde de hoofd dader B. K., dat de zucht naar weten- Twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering eiste de officier van justitie, ror. J. v. d. Berg, gisteren tegen de 21-jarige scholier-student B. K. uit Zeist, die zich voor de rechtbank in Utrecht moest verantwoorden wegens het plegen van een uitgebreide serie inbraken en diefstallen. Voor het grootste deel waren deze misdrijven begaan in samenwerking met de even oude scholier J. v. D. eveneens uit Zeist, die in dezelfde zitting 1 jaar en zes maanden gevan genisstraf tegen zich hoorde eisen. Het merendeel van de diefstallen en inbraken naar schatting 25 a 30 in totaal, geschiedde in Zeist, Utrecht en het Gooi, maar ook Den Haag en Apeldoorn werden niet overgeslagen. In de residentie bezocht de eerste verdachte verschillende boekwinkels, waar hjj een groot aantal boekwer ken, voor het merendeel over psy chiatrie en psychologie, ter waarde van 2500.- in de wacht sleepte schap hem op het dievenpad had ge bracht. Maar uit de stukken bleek, dat hij zich ook voor zijn studietijd aan verschillende diefstallen had schuldig gemaakt. Zo bijvoorbeeld in Zeist waar hij met zijn medeplichtige in de nacht van 5 november van het vorig jaar de vitrines bij een opticien aan de Slotlaan verbrak en zich mees ter maakte van een vijftal kleinbeeld- camera's en enige lenzen. Op 26 janu ari van dit jaar brak het tweetal in bij een zaak in elektrische artikelen in Soest, waar zij enige transistor- radio's een grote hoeveelheid gram mofoonplaten, scheerapparaten en 'n bedrag van 290.- ontvreemden. De rechtbang zal 5 oktober vonnis wijzen. CLOWN-GEZICHTEN zal ze slechts Marsbewoners van de grootte van bacteriën kunnen opsporen. Want „Gulliver" weeg slechts ongeveer een Engels pond en past in een conser venblik van gemiddelde grootte. Als „Gulliver" op Mars geland is, zal zij kleverige streep van 50 tot 100 voet twee projectielen los laten, die elk een lengte achter zich laten. Deze strepen vallen op de oppervlakte dier planeet en worden dan door een bij zonder mechanisme weer ingehaald en in een voedingsoplossing gelegd In deze opolossing bevindt zich de radioactieve koolstof C-14. De eventuele organismen zullen dan die koolstof atomen opnemen en weer als koolstof diioxide uitademen. Daarop zal „Gulli ver" de mei ding naar de aarde zenden, hoeveel C-14 verbuikt weró en daaruit zal men kunnen besluiten of er op Mars organismen bestaan, die koolstof ver bruiken en koolstof-dioxide afgeven. Radio Luxemburg 208 meter zondag 12 uur H I Radio Veronica 192 meter woensdag 13.45 uur woensdag 13.45 uur Wisten jullie, dat er geen twee clowns bestaan die dezelfde make-up (gezichta- opmaak) er op nahouden. De grappige rode neus, de schelmse ogen en de grote mond zijn bij elke clown verschillend. Het is een ongeschreven wet in de ar- tistenwereld, diat 'n clown nooit het ge zicht van een collega mag namaken. Maar hoe kan een clown heel precies weten, of de gelaatstrekken, die hij zich sminkt, niet al eerder door een andere clown zijn aangewend? Hij behoeft zich slechts tot een expert (deskundige) in Croydon te wenden en zijn kaartenkast over clown-gezichten te gaan bekijken. Deze man heeft meer dan 300 verschil lende clown-maskers de meeste zijn geschilderd op uitgeblazen eierschalen. Als jullie belangstelling voor het circus hebben, dan kunnen jullie ook zo'n verzameling aanleggen. Dat zou op z'n minst wat buitengewoons zijn! EEN MECHANISCHE „GULLIVER" Een constructie, die de naam „Gulli ver" di-aegt, zal, naar men zegt, in de loop der eerstvolgende jaren naar Mars geschoten worden. Zij zal, voor zover het haar mogelijk is, onderzoeken, of er op Mars leven bestaat, In elk geval Een muzikaal verhaal van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire chocolade hagel EEN ZWAAN VOUWEN EN UITKNIPPEN Je gebruikt daarvoor 'n stuk papier van 6 bij 12 cm. Vouw het in 't midden kalkeer de zwaan ven diagram 1 op het bovenste deel. Knip de figuur uit het dubbele papier en vouw het mid dendeel volgens de stippellijn (afb. II). Buig de vleugelspitsen iets naar binnen om en de halsveren iets naar boven. Plak de beide kopjes en halzen tegen elkaar en je hebt een prachtige zwaan. Leg 'n paar van deze zwanen op een spiegel, die met mos en takjes omlijst is en maak daaruit een tafelversiering voor je geboortedaggezelschap. SCHOOL VOOR SCHIPPERSKINDEREN Half oktober wordt Rotterdams derde drijvende tehuis voor schipperskinde ren, de „prinses Wilhelmina" offi cieel in gebruik genomen. De aan winst van de stichting schoolfonds voor schipperskinderen vanwege de Ned. Herv. Kerk, zal ligplaats kiezen aan de Rotterdamse Coolhaven. Hoeveel radio's en TV-toestellen? Op 1 september waren er bij de dienst luister- en kijkgelden 1.192.925 televisietoestellen aan gegeven tegen 1180 596 op 1 aug jl. (t.m. 20 september 1.203.719), Er waren jp 1 september 2.599.779 geregistreerde radio toestellen tegen 2.596.152 op 1 augustus jl. Het aantal aanslui tingen op een draadomroep op 1 septemb. 470.257 tegen 471.022 op 1 augustus jl. REM1 EN ZIJN VRIENDEN (naar het weeskind van H. Malot) z'n schoolhuiswerk maken". Ze begonnen met 'n kleine Franse geschiedenis, maar Arthur stamelde en stotterde maar en z'n moeder maakte zich boos, omdat hij niet ijverig geleerd h®d. Hij verontschuldigde zich met de Het schip, waarop we nu woonden, bewering, dat hij zich ziek voelde. Maar heette „De Zwaan". Het was ingericht z-n moeder antwoordde: „Jü mag niet als een echte woning en ik kreeg een meer met Remi en de dieren spelen, eigen wondermooi kamertje met zoveel voordat Je die geschiedenis geleerd hebt. prachtige dingen erin, diat ik nauwelijks ik ga nu naar beneden om een brief te wat aan durfde pakken. De honden en schrijven, als ik terugkom, overhoor ik Janco hadden aan 't andere einde van ie andermaal". 't schip hun verblijf. Maar na enkele minuten volgde Ar- De eerstvolgende morgen na het ont- thur met z'n ogen een voorbijvarende bijt zed Arthurs moeder, mevrouw Beau- boot en vergat zijn boek. mont* „Breng asjeblieft de aap en de „Je moeder wordt vast boos straks wee. Arthirr en ik moeten >zed ik tegen hem. „Maar ik kan deze ge schiedenis onmogelijk in mijn hoofd krijgen, ze is veed te moeilijk". „Och hé, ze is helemaal ndet moeilijk" antwoordde ik, want ik kende ze intus sen al van buiten. „Je moet je alleen goed voorstellen, wat in het verhaal ge beurt en niet alleen maar de woorden opdreunen". Arthur probeerde het en kende ze toen gauw genoeg uit het hoofd. Zijn moeder was daar heel blij mee en we besloten, dat ik hem elke dag zou helpen. Daarvoor zou Arthur mij Engels proberen te leren. En zo werd ik eerst zijn speelgenoot en weldra ook zijn vriend en dat maakte ons allebei gelukkig. (Wondt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8