joy Zijn de „grote grutters" sterker dan de samenwerkende kleinen? EEN GEVANGENE IS VERDACHTE VAN INBRAAK ZIEKENHUIS TE LEIDEN JEUGDIGE MISDADIGERS SLAAN 60-JARIGE MAN NEER ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Dynamiek van middenstand ivordt zwaar onderschat Hoewel wij de onomkoopbare Nederlandse journalistiek niet zouden willen betichten van het aanvaarden van steekpenningen of gratis premies-van-de-maand van de zijde van een grootbedrijf in levensmiddelen: verdiend hebben ze die zeker. We tijfelen er namelijk niet aan of een of meer grote grutters wrijven zich in de handen, omdat zij de weg naar overvloedige gratis publiciteit heb ben gevonden. Bij die publiciteit worden die grutters vrijwel una niem afgeschilderd als de bedrijven „die het niet slecht voor hebben met de huisvrouwen". In de schaduw daarvan doemen dan op de groepjes detailhandelaren. Ze worden afgeschilderd als „vriende lijke welwillende heren, die allemaal even fraaie als haareendere catalogi voeren" De vertikale prijsbinding wordt erbij gesleept. Daardoor koopt onze consument op een rustige en betrouwbare zij het niet erg voordelige markt." Maar nu hebben de grote grutters roet in de levensmiddelen ge gooid." aldus een ontboezeming in „Stuwing", het blad van de Ned. R.K. Middenstandsbond. Rudi Carrell presenteerde gisteravond voor de Vara-TV zijn eerste show van het nieuwe seizoen. Een scène onder de douches met vlnr: Philipine Aeckerlin, Rudi Carrell en Marijke Morley. Drie gevlucht, twee weer gepakt Voor twee van de drie man nen die gistermorgen uit het huis van bewaring in Rotter dam wisten te ontsnappen is de vrijheid van korte duur ge weest. De 21-jarige schoor steenveger J. J. J. uit Den Haag en zijn 24-jarige maat, de schilder De R. uit Rotter dam, werden gistermiddag al weer gepakt. De Hagenaar zou een der hoofddaders zijn geweest van de inbraak in het Academisch Ziekenhuis te Leiden enkele maanden geleden gepleegd, waarbij een aanzienlijk bedrag aan geld buit werd gemaakt. De derde man, de uit Suriname af komstige kleurling Rudie Terhaar, 22 jaar oud en ook schilder van be roep, wonende in Rotterdam, is ech ter nog spoorloos. Even meende de politie succes te hebben, de vrouw van Terhaar ligt namelijk in het Dijkzichtziekenhuis en werd tijdens 't bezoekuur opgezocht door iemand die veel op de vluchteling leek. Het bleek de teleurgestelde rechercheurs, dat de bezoeker de vader van de ge zochte schilder was. Met stukjes en beetjes is nu be kend geworden hoe de mannen, die al sedert juni in Rotterdam vast zit ten - J. omdat hij behalve van de inbraak in Leiden en van een in braak in Rotterdam verdacht wordt - tewerk zijn gegaan. Zij schijnen kans te hebben gezien een rooster te forceren om zodoende op de bin nenplaats te komen. Daar waren schilders aan het werk geweest en vonden zij een ladder, lang genoeg om over de muur te komen. Via een winkel in de Zwart janstraat bereik ten zij de vrijheid. Onder hun khaki- DRINK kleurige overalls, die in het huis van bewaring worden gedragen, droegen zij hun burgerkleding en zo konden zij zorgen onopvallend weg te ko men. Rudi Terhaar wordt, zo werd ons van de zijde der politie medegedeeld - verdacht van enkele inbraken op de Lijnbaan, geen spektakulaire mis- dryvèn overigens. Zijn signalement is over het gehele land verspreid. Kleuter verdronk in sloot in nabijheid van vader Gistermiddag is de driejarige Albert Smal uit Grosthuizen in de gemeente Averhorn (N.H.) in de Gouwsloot na bij de ouderlijke woning verdronken. Het kind was door zijn moeder op een weiland gebracht, waar de vader bezig was een sloot schoon te maken. Toen het kind hier enige tijd gespeeld had, ging het naar huis. Bij het pas seren van een dam over de Gouw- sloot is het jongetje vermoedelijk van de kant gegleden en te water ge raakt. Enige tijd later trof de vader het kind hier levenloos aan. Meer scholen vrij op zaterdag Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben besloten in af wachting van een definitieve rege ling de proef met de schoolvrije za terdag voort te zetten en uit te brei den. De proef werd in 1961 en 1962 op kleinere schaal genomen. Volgens de nieuwe bepalingen voor 1962/1963 zullen de openbare scholen voor kleuteronderwijs, gewoon lager onderwijs, voortgezet lager onderwijs en voor uitgebreid lager onderwijs een aantal zaterdagen meer dan vori ge jaren de deuren sluiten. De school tijden worden in verband hiermee gewijzigd. SI NAS gezond en lekker IETS VOOR NATTE ZOMERS Een fabrikant in Toronto in Canada is op de markt gekomen met een nieuw soort kunsthars-schuim, dat hij „chemfoam" heeft genoemd. Om te bewijzen wat je allemaal met het nieuwe produkt kunt doen, heeft hij een auto ge vuld met het goedje en deze daarna in het Ontariomeer laten drijven (foto). Maar daar was het natuurlijk allemaal niet om begonnen. „Chemfoam" kan vooral goed worden gebruikt in de scheepsbouw om de rompen van allerlei soorten bootjes en boten te versterken en de drijfkracht te vergroten. (Advertentie) BELEDIGINGEN KONINKLIJK HUIS De 42-jarige electrotechnicus A. de K. uit Groenekan (U.) heeft, naar thans eerst bekend is geworden, enige tijd geleden een nacht in een cel van het hoofdbureau van politie in Utrecht doorgebracht, omdat hij werd verdacht van majesteitsschennis. Op de 13e juli maalde de heer De K. een treinreis naar Utrecht. Tijdens deze reis zou hij zich in een gesprek beledigend hebben uitgelaten over het Koninklijk Huis. Bij aankomst op het station in Utrecht werd de elec trotechnicus aangehouden door een medereiziger, die zich legitimeerde als lid van de Marechaussee met op sporingsbevoegdheid. Deze Marechaussee bracht hem naar de spoorwegrecherche en ver volgens naar het hoofdbureau van politie, waar hij de nacht heeft door gebracht. De Utrechtse politie wenste gister avond geen commentaar te geven op het feit, dat De K. op gezag van de Marechaussee in een van haar cellen de nacht had doorgebracht. De Utrechtse officier van Justitie mr. W. H. Overbeek verklaarde te genover het ANP, dat de zaak nog in onderzoek is. Men heeft nog geen beslissing genomen of men tegen De K. al of niet een vervolging wegens majesteitsschennis zal instellen. De heer DeK. bleek bijzonder ver ontwaardigd over de hele gang van zaken. Hij is vooral boos, omdat hem tijdens dat laatste gesprek zijn straf lijst is getoond. Het bleek, dat hij (in de oorlog) eens is aangehouden omdat hij klandestien vlees had ge kocht. „Dat was voor ondergedoken joden", zegt de heer De K. „Vijf jaar lang heb ik mijn leven gewaagd voor een vrije demokratie in Nederland, en nu word ik zonder verhoor een nacht opgesloten wegens majesteitsschennis dat wil zeggen: omdat ik verteld heb wat er in een blad is geschreven. We praatten in de trein over de reis van de prinsessen Irene en Mar griet naar de West. Schertsend merk te ik op, dat de twee prinsessen daar wel lang voor gespaard zouden heb ben en dat zij daar tenminste beter weer zouden treffen dan in Neder land. VERHALEN Later kwamen de publikaties over het Koninklijke Huis in het Duitse sensatieblad „Der Spiegel" aan de orde en daarbij bleek, dat mp mede reiziger niet op de hoogte was van wat over prins Bernhard was ge schreven", aldus de heer De K. „Ik vertelde daarop de inhoud van deze verhalen aan mijn reiziger, zonder de bedoeling te hebben te beledigen". De veerdienst Staveren-Enkhuizen De commissie voor het verkeer van de kamer van koophandel in Fries land heeft op verzoek van Gedepu teerde Staten van Friesland een on derzoek ingesteld naar bezwaren van eventueel opheffing van de veerdienst tussen Staveren en Enkhuizen. Deze commissie is tot de conclusie gekomen dat bij opheffing van de veerdienst tussen Staveren en Enkhuizen de be langen van Friesland en van de zuid west-hoek van deze provincie niet dermate worden geschaad, dat in re delijkheid een verdere exploitatie van Enkele redakties zijn dan nog wel zo spits, zo gaat het artikel verder, dat zij de akties van die bedrijven niet allemaal zien als voordelen voor de huisvrouw (en haar echtgenoot, die van zijn baas geen extra premie krijgt om al die premies te kunnen betalen). Om heel eerlijk te zijn: met steeds meer onbehagen volgen we deze zaak. Niet omdat we zo bang zijn dat dit de ondergang van het midden- en kleinbedrijf zou beteke nen. Wel omdat op allerlei kleinere punten de publieke opinie dreigt door te slaan naar opvattingen van die grootbedrijven. Zeer ten onrechte overigens. WEG KLEINE ZAAKJES Men redeneert al heel gauw: die meneer Heijn doet het toch maar. En laten we eerlijk zijn: hij doet ook wel wat, hij is een knap ondernemer. Men redeneert ook gemakkelijk: lage prijzen zijn bij hem veilig. En als die middenstand tegen is, dan is dat puur eigenbelang. Weg vertikale prijsbin ding, weg middagsluiting, weg va kantieregeling, weg vestigingsbeslui- ten, weg kleine zaakjes. Het is nu de tijd voor een dynamisch ondernemer schap, zoals dat gedemonstreerd wordt door enkele ware afstammelingen van De Ruyter, Jan de Wit en Piet Hein. KLANT WORDT GENOMEN Is het een wonder dat er grote on dernemers zijn, die zich graag scha ren achter Consumentenorganisaties, die de vertikale prijsbinding willen afschaffen? Een vertikale prijsbin ding overigens, waarbij niet alleen de overheid zorgvuldig tegen mono polistische tendenzen waakt, maar waarbij ook felle konkurrentie be staat tussen de diverse merken met Waterstaatswerken rond Leiden Op de begroting 1963 van het de- partementpartement van Verkeer en Waterstaat is onder meer uitgetrok ken voor verbetering van rijksweg 4 tussen Sassenheim en Den Haag 200.000. Voor de omlegging in de zelfde weg bewesten het Haagse Schouw, annex de bouw van een dub bele basculebrug over de Oude Rijn is een bedrag geraamd van 2.500.000. overal kontroleerbare prijzen. Maar de op koopjes beluste consument be seft niet dat hij met het loslaten van vaste prijzen, alle kontrole verliest. En dat hij (zoals in Amerika) geno men wordt zonder dat hij het be seft We willen hier niet uitvoerig ingaan op de oorzaken van prijsverschillen bij bijv. koelkasten. Daarover is ge lukkig ook in de dagbladen goede voorlichting gegeven. Deze worden zeker niet simpel verklaard door „Zie je wel, dat ze te hoge winsten maak ten". Hier spreken beschikbaarstel ling van een ruim assortiment, daar aan verbonden omzetsnelheid, ruime voorlichting, verzekerde installatie, blijvende en vlotte garantie-service een grote rol mee. Gezien de enorme deining die over deze zaak is ge maakt, willen we nog eens vaststel len dat het prijsverschil tussen wer kelijk vergelijkbare koelkasten van levensmiddelenbedrijven en van het speciaalbedrijf reeds vóór die akties niet veel meer dan 40 gulden was. En daarvoor krijgt men dan behalve een koelkast ook nog zekerheid. Niettemin willen we erkennen, dat Moeilijkheden bij drukkerij „De Telegraaf" Bij het dagbladbedrijf van „De Telegraaf - Nieuws van de Dag" te Amsterdam hebben zich gistermiddag wat moeilijkheden voorgedaan, om dat drukkers en zetters in verband met een eis tot loonsverhoging on geveer anderhalf uur niet hebben gewerkt. Geëist wordt een zelfde loon als het typografisch personeel van. het Algemeen Handelsblad krijgt. De zet ters en drukkers van de Telegraaf voeren aan, dat zij minder verdienen dan hun collega's van het Algemeen Handelsblad. De directie van De Telegraaf heeft aan haar personeel meegedeeld, dat zij voor de geëiste lonen geen toestemming heeft ge kregen van de looncommissie. Van de zijde van het personeel had men begrip voor deze situatie, zo maakt de directie van De Telegraaf bekend, en het werk werd weer hervat. Als gevolg van de onderbreking der werkzaamheden zijn Het Parool en Het Nieuws van de Dag iets later dan gewoonlijk verschenen. Vier jeugdige onverlaten hebben omstreeks een uur vannacht een on geveer 60-jarige man op het Haagse Buitenhof neergeslagen en beroofd. De overval geschiedde in het open baar ondergrondse toilet tegenover het politiebureau. Na hun wandaad verdwenen de onverlaten als schim men in de nacht. De vier jongelieden hadden, blij kens ooggetuigen, agressieve bedoe lingen. Iemand, aan wie zij voorbij liepen, hoorde zeggen: „We pikken de eerste de beste". Toen een oude heer de trap naar het toilet afging, zagen zij hun kans schoon. Volgens getuigen ging één op wacht staan, terwijl drie anderen de trap afrenden, de oude heer neer sloegen en beroofden. Daarna sloe gen de onverlaten ijlings op de vlucht. De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd en zette de jacht in. Het slachtoffer van de overval is met ernstige hoofdwonden in een ambu lance naar een ziekenhuis gebracht. de gespecialiseerde handel door bete re samenwerking op bedrijfs-econo- misch en reklame-psychologisch ter rein wat beter in de markt kunnen liggen. WAT WEET HET PUBLIEK? En nu dat dynamisch ondernemer schap! Mogen wij het grootwinkelbe drijf even vergelijken met de Rolls Royce van 100.000 gulden, die ieders aandacht trekt. En het midden- en kleinbedrijf met de 250 lelijke eend jes, die samen een miljoen kosten, verder niet zo opvallen, maar trouw en duchtig heel wat meer werk ver zetten dan die ene kapitale Rolls? Om het in de kruidenierssektor te vertalen: wat weet het publiek van het dynamische ondernemerschap van 18.000 in commerciële organisaties (Spar, Vivo, Centra, Végè, Edeka, Tip, enz.) verbonden kruideniers? Enkele van deze organisaties zetten meer om dan een Albert Heijn, Si mon de Wit en De Gruyter samen. Zij kunnen de konkurrentie volledig aan. Dit wordt ook kennelijk door de klanten gehonoreerd. Het beste be wijs is misschien wel dat de groot winkelbedrijven de konkurrentie heb ben aangepakt op een ander terrein dan de levensmiddelen. Wat wij thans, ook in de publiciteit bespeuren is een bijna grenzeloze on derschatting van de dynamiek van het midden- en kleinbedrijf, dat mis schien uiterlijk wat laks reageert op bepaalde stunts, maar dat meer in zijn mars heeft aan wapens dan een door betaalde en gratis reklame ge fascineerd publiek op dat moment ziet. Dat dit geen enge visie is van de eigen groep, blijkt mede uit het feit dat grote bedrijven (niet alleen Philips, maar talrijke andere even zeer) de strijd mede hebben aange bonden - tegen deloyale konkurren tie, ongezond marktbedrijf, nauwe lijks verborgen verleiding en klanten- hypnose. De afstammelingen van vroegere zeehelden-piraten verschil len in zoverre van hun voorzaten, dat ze op verfijnde wijze de kapers- vlag verborgen houden. Koning van Zweden erelid van Mij voor Tuinbouw en Plantkunde Enige tijd geleden heeft het hoofd bestuur van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde, onder voorzitterschap van jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, burge meester van Hengelo (O.), Z.M. Gus- taaf Adolf, Koning van Zweden het erelidmaatschap aangeboden. De Ko ninklijke Maatschappij deed dit op grond van Z.M.'s grote liefde voor de levende natuur en uitgebreide bo tanische kennis, in het bijzonder van orchideeën, terwijl ook Zijne Majes- teit's belangrijke bijdrage aan de „Koningshof' op de „Floriade" in 1960 bij de aanbieding van het ere lidmaatschap in aanmerking is ge nomen. Tot grote voldoening van het hoofd bestuur en leden van de „Koninklijke Maatschappij" heeft Z.M. de Koning van Zweden het erelidmaatschap gaarne aanvaard. Deze week is het bewijs van het erelidmaatschap, ver gezeld van een speciaal ontworpen oorkonde verzonden. Als bescheiden bewijs van erkentelijkheid zijn te vens enkele exemplaren van orchi- deeënvariëteiten, die nog niet in de collectie van Z.M. zijn opgenomen, naar diens zomerverblijf gestuurd. „De Koninklijke Maatschappij", die over enkele maanden het 15.000ste lid hoopt in te schrijven, verheugt zich in een buitengewone bloei en kan met ere haar plaats innemen in de rijen van de zusterorganisaties in het buitenland, van welke The Royal Horticultural Society in Engeland de belangrijkste is. Het aanvaarden van het erelidmaatschap door Z.M. de Koning van Zweden wordt daarom mede als een erkenning van de hui dige positie van de „Koninklijke Maatschappij" gezien. In het gemeentehuis van de De Steeg, gemeente Velp, is vrijdagochtend het huwelijk voltrokken tussen Ineke vKlaarhamer, omroepster bij de KRO-televisie, en de heer Boudewijn Arnold. Dat werd natuurlijk druk po- deze verbinding door de Nederlandse seren voor de fotografen, waarbij de bruidegom ervoor zorgde, dat de bruidssluier niets van een gelukkige glim- Spoorwegen gevergd kan worden. lach verhulde.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7