S)e CeicbeSoii^cmt ARGENTIJNSE REBELLEN BEZETTEN BUENOS AIRES President Guido afgetreden N. GUINEA-RESOLUTIE DOOR V.N. AANVAARD F.L.N. HOUDT DE MACHT IN ALGERIë MEER GONdEIF,-VADERS DAN BEREKEND Sfö sxa'iteitóiaugdere r— 7k' "noodtoestand russische voorstellen ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 52e JAARGANG No. 15.736 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN President in Argentinië geen rustig baantje Directeur J. o. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telet. 2 0 9 3 5 Red 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. f8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Burgeroorlog dreigt in het land De opstandige Argentijnse generaals schijnen het pleit gewonnen te hebben. Zij hebben hun troepen naar de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires doen oprukken en daar de regeringsgebouwen bezet. President Guido is gevlucht en naar verluidt afgetreden, hetgeen hij later weer heeft ontkend. Ook werd gemeld, dat hij een hartaanval heeft gekregen. Reeds vrijdagavond was het duidelijk, dat de opstandige generaals aan de winnende hand waren. Toen trokken de regeringsgetrouwe troepen zich op verscheidene plaatsen terug in de richting van de hoofdstad, waar de generaals Lorio en Labayu, respektievelijk opperbevelhebber en chef van de generale staf, hun troepen concentreerden. Toen zaterdagmorgen vroeg troe pen uit Campo de Mayo bet rege ringsgebouw in het centrum van Buenos Aires bezetten, had president Guido dit gebouw al verlaten en zich naar zijn woning in de buiten wijk Olivos begeven. Slechts enkele minuten voordat de opstandelingen bij het gebouw arriveerden vertrok ken ook de commandant van de al daar aanwezige veiligheidstroepen en zijn officieren naar Olivos. Buenos Aires had het aanzien van een belegerde stad, toen de eerste tanks van de opstandige militaire eenheden daar tegen middernacht binnenrolden. Voor de winkels waren luiken aan gebracht, bioscopen en theaters wa ren gesloten, evenals café's en res taurants. Het centrum lag er ver laten bij, ook al omdat het openbare vervoer tot stilstand was gekomen. BEMIDDELINGSPOGINGEN Een woordvoerder van de Argen tijnse Marine heeft zaterdagmorgen bekend gemaakt, dat de leiders van de tegenover elkaar staande militaire groeperingen hebben besloten een bijeenkomst te houden om de rege ring te reorganiseren. Deze bijeen komst zou om 6.30 Ned. tijd op het ministerie van Marine plaatsvinden. Door regeringsfunctionarissen, po litieke leiders, kerkelijke waardig heidsbekleders en zakenlieden wor den koortsachtige pogingen gedaan om een burgeroorlog te voorkomen. In een communiqué van Campo de Mayo wordt meegedeeld, dat gene raal Ongania heeft geweigerd naar het hoofdkwartier van de Marine te gaan voor de door de Marine voor gestelde gemeenschappelijke bijeen komst. „Als besprekingen gewenst worden, moeten deze in het hoofd kwartier van Campo de Mayo ge houden worden", aldus het commu niqué. /~i se staten. De gedeleqeerden van vijf ItCCÜ tegenstemmen landen, waaronder Portugal en Zuid- VERGEEFS BEVEL President Guido had vrijdagavond in een radio-uitzending meegedeeld, dat hij de opperbevelhebber van de Argentijnse strijdkrachten, generaal Lorio, en de stafchef, generaal La- bayru, had ontheven van hun func ties. Hij gelastte alle troepen naar hun kazernes terug te keren en deelde mee dat binnen 48 uur een bijeen komst in het regeringspaleis zou wor den gehouden, waarop alle generaals aanwezig moesten zijn. Ondanks het beroep van president Guido op de strijdende partijen om het vuren te staken, werd het ge vecht voortgezet. Eenheden van de militaire opstan delingen uit „Campo de Mayo" heb ben zaterdagmorgen vroeg het rege ringsgebouw in het centrum van Bue nos Aires bezet. Het ministerie van defensie is door pantserwagens om- singeld. j Afrika waren bij de stemming niet Kolonel Frasoli, hoofd van de in- „D£ Algemene Vergadnnng van de in ie zaa! lichtingendienst van het leger en Y- heeft vrijdagavond haar goed- aanhanger van de generaals Lorio en keuring gehecht aan de Indonesisch- onthoudingen der Frai ns-Ame- Labayru, heeft verklaard, dat de Ma- Nederlandse overeenkomst betref- rikaanse staten worden toegeschre - rine in opstand is gekomen tegen 1ende de overdracht van het bestuur ven aan hun mislukte poging in de president Guido. President ..Guido ou.eJ West-Nieuw-Guinea aan Indo- vorige Algemene Vergadering, om werd verantwoordelijk geacht voor nsië °P 1 me1 1963 na een interim- haar steun te verkrijgen voor een de huidige toestand. bestuur door de V. N. De vergadering Nederlandse resolutie die beoogde, bracht 89 st. uit vóór een machtiging dat de V. N. het bestuur over West PRESIDENT GUIDO voor het tijdelijke beyjipd van de Nieuw-Guinea op zich zou nemen AFGETREDEN V. NT. in Nieuw Guinea. Er waren totdat de Papoea's zelf over hun lot geen tegenstemmers, 14 landen ont- zouden kunnen beslissen. Deze Frans- In een later communiqué van de hielden zich van stemming. Onder Afikaanse staten gingen uit van de Argentijnse Marine werd meegedeeld, deze laatste waren Frankrijk en een stelling, dat de Papoea's een negro- dat president Guido was afgetreden, aantal voormalige Frans-Amerikaan- ide ras zijn, zonder volkenkundig verband met de Indonesiërs. Zelfbeschikking De Nederlandse gedelegeerde, mr. C. W. A. Schuermann veklaarde voordat tot stemming werd overge gaan, dat de zelfbeschikking, door die Papoea's uit te oefenen voor het eind van 1969, de sleutel vormt van de overeenkomst met Indonesië. „Dit einde van het hoofdstuk zal wellicht gewagen van zorgen en teleustelling, maar het kan ook een rechtvaardi ging worden van de rechten en grondslagen van ons handvest en een gelukkige en succesvolle versteviging van de rechtsorde in dat deel van de wereld", zei hij. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, ver klaarde, dat de geest van de overeen komst gericht is op de hoogste be langen der bevolking van het ge bied. Het is de opechte wens van In donesië, zo spoedig mogelijk aan de uitvoering te beginnen van een ont wikkelingsprogramma. Secretaris-generaal Oe Thant zei- de er op te vertrouwen, dat Indonesië zal volvoeren wat het op zich heeft genomen. „Niet alleen naar de letter en de geest van de overeenkomst, maar ook in de geest van het hand vest". De Australische minister van bui tenlandse zaken, sir Garfield Barwick verklaarde, dat zijn regering er de voorkeur aan zou hebben gegeven, dat Nederland het bestuur over West Nieuw-Guinea zou hebben voortge zet, maar het was duidelijk geble ken, dat Den Haag het bestuur zo spoedig mogelijk wenste te beëindi gen. Eén dubbeltje kost een per ronkaartje. En daarmee kunt u op een winteravond om streeks zes uur, een betoverend schouwspel genieten. Van het hoge perron af ziet u een stroom van lichtjes wegglijden, uit de Leidse binnenstad naar de wijde omgeving. Na een uurtje keert die stroom. De lichtjes glippen naar Leiden terug. Tel dan eens, hoeveel er samenstromen op één punt. Dat zullen dan de lichtjes zijn van de deelnemers aan een der winterclubs, waarvoor u nu nog kunt inschrijven bij dans school Evert Castelein, Boer- haavelaan 13, Leiden. Tele foon 5 20 54. (Advertentie) „Vismannen" weer boven water Na zeven dagen en nachten zijn de twee Franse „vismannen" albert Falco en Claude Wesly vrijdag uit hun woning onder water naar de oppervlakte teruggekeerd. Falco is 35 jaar en afkomstig uit Marseille, Wesly 30 jaar en woonachtig in Duin kerken. Zij hebben sinds vrijdag vorige week in deze woning, een cilinder van 4,5 bij 2,4 meter, „Diogenes" ge naamd, doorgebracht op een diepte van 10.5 meter in de Middellandse Zee nabij Marseille. De proef moest uitwijzen of het mogelijk is geruime tijd onder wa ter te werken en te wonen. De „Dio genes" rustte bij het eiland Frioul op de zeebodem. Het huis was zó neergezet, dat het een luchtbel met een druk van 2 at mosfeer bevatte. In de ruimte ston- LAFFE STREEK VAN VOPO'S Oostberlijnse grenswachten hebben een herdershond en een tekkel aan geschoten, die al spelend in het zuidelijke deel van de stad de Oost-West grens gepasseerd waren. Volgens de Westberlijnse politie hadden de Oost- Na de verkiezingen Mohammed Chider, secretaris-ge neraal van het politieke bureau in Aigerië, heeft vrijdag voor de tele- isie verklaard, dat het politieke bureau de algemene lijnen van de binnenlandse en buitenlandse poli lick zal blijven uitstippelen ook na dat er een regering voor Aigerië is gevormd. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat het Algerijnse bevrijdingsfront (FLN), dat Algiers naar de onafhankelijkheid heeft gevoerd, van plan is om de iandspolitiek te blijven bepalen. De resultaten van de verkiezingen zijn nog niet bekend gemaakt. Op de enige kandidatenlijst zou twee derde van het aantal stemmenge- rechtigden zijn stem hebben uitge bracht. In Algiers bracht 64,1 pro cent van het kiezerscorps zijn stem uit, in de steden in West-Aigerië 92 procent. Het betrekkelijke lage cijfer in Al giers zou het gevolg zijn van de uit tocht der Europeanen, die vroeger een flink deel van de stadsbevolking vormden. „Ring van veiligheid". Het politieke bureau heeft het na tionale leger onder bevel van kolo nel Boumedienne bevolen zaterdag morgen vroeg op te treden tegen de „bandeloze elementen' rond Algiers. Dit is vrijdagavond meegedeeld door de secretaris-generaal van het bureau, Mohamed Khider. Khider zei, dat het leger opdracht had gekregen „een ring van veilig heid" rond Algiers te leggen. Het politieke bureau was tot dit besluit gekomen na een golf van mis daden, waaronder de moord op een Belgisch echtpaar. De verdwijning van dit echtpaar had voorts geleid IN ACCRA President Nkroema van Ghana heeft vandaag voor het gebied van Accra, waar zich de laatste tijd herhaaldelijk bomontploffingen hebben voorgedaan, de noodtoestand afgekondigd. Gisteravond zijn honderden politie mannen uit andere delen van het land naar de Ghanese hoofdstad gebracht. Volgens een officiële opgave zijn bij de bomontploffing van donderdag in Accra 100 mensen gewond. Gister avond zijn naar verluidt drie mensen in ziekenhuizen aan hun verwondin gen bezweken. tot een schietpartij tussen gendarmes en guerillastrijders van Wilaja vier. Khider zei tot slot, dat de politie in de afgelopen tien dagen een bende van. 30 moordenaars in het gebied van Algiers had gearresteerd. den behalve hét gewone huisraad duitsers de tekkel met een schop doodgeslagen, terwijl de eveneens aan een televisietoestel en een telefoon l"""* ~u 1 voor het contact met de buitenwe reld. Omgekeerd zorgde een televi siecamera er voor, dat men het le ven van de twee duikers precies zou kunnen volgen. Overdag moesten de twee in duikerpakken buiten hun ..huis" verschillende werkzaamheden verrichten. De proef stond onder leiding van de bekende onderzeevorser majoor Cousteau, schrijver van „Stilte onder de zeespiegel". Het doel was na te gaan of het mogelijk is bijv. onder water tunnels, schuilkelders en schuilplaatsen voor duikboten aan te leggen en na te gaan welke invloed de hoge druk onder water op de mens heeft. Tijdens een persconferentie ver- Er komen veel meer bisschoppen klaarde commandant Cousteau dat naar Rome voor het ConciUe 11(111 het milieu onder zee niet vijandig waar0P in het Vatikaan is gerekend. is voor de mens. Men kan lange tijd De technische commissie had 2353 op een diepte van 10 tot 25 meter Concilie-deelnemers verwacht. Het leven en de volgende proef zal op morden er meer dan 2500. Men heeft een diepte van 25 tot 50 meter wor- daarom de bovenste tribunes voor den genomen. de waarnemers ook voor de bisschop- Het experiment van André Falco Pen beschikbaar gesteld, zodat allen en Claude Wesly heeft ongeveer thans plaats kunnen vinden. 300.000 nieuwe franken gekost en het volgende zal het dubbele kosten. Maar_ruim 500 bisschoppen komen geschoten herdershond jankend naar het Westen terugstrompelde. Daar moest het dier uit zijn lijden worden verlost. Foto boven: de gewonde her dershond achter het prikkeldraad. Foto onder: de verantwoordelijke grens wachten. Een van hen draagt de dode tekkel. Wie niet komen Ook voor de vrouw moet het predik ambt en heit preiesterschap open staan, verklaart zij. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.of 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De Gero-specialist BANANEN Dan zijn er twee huizen nodig. Cuba onder druk De Sowjet-Unie heeft vrijdag avond een ontwerp-resolutie bij de Algemene Vergadering der Verenig de Naties ingediend, waarin deze verzocht wordt „het propageren van een preventieve kernoorlog" te ver oordelen. In een tweede ontwerp resolutie wordt de goedkeuring van een ontwerp-verklaring over de eco nomische voordelen van ontwapening gevraagd. Daarbij zou de secretaris-generaal Oe Thant gemachtigd worden om spoedig maatregelen te nemen inzake een internationaal hulpprogramma voor het gebruik van gelden, die bij ontwapening vrijkomen. In de eerste Sow jet-resolutie wor den voorts de kernmogendheden uit genodigd, „een plechtige belofte te geven dat zij niet als eerste van deze wapens gebruik zullen maken". Ook wordt gevraagd naar een veroorde ling van verklaringen waarin de re vanche-gedachte naar voren komt en waarin wordt gevraagd om herzie ning van de staatsgrenzen in Europa, „die als gevolg van de tweede we reldoorlog tot stand zijn gekomen." Voorts wordt in de ontwerp-resolutie gevraagd om veroordeling van voor nemens „om geweld te gebruiken te gen volken die de weg van nationale bevrijding en onafhankelijke ontwik keling hebben gekozen". (Cuba bijv.) In de ontwerp-verklaring over de gevolgen van de ontwapening voor de economie wordt het totale bedrag, dat bij ontwapening over een periode van 25 jaar vrijkomt, geschat op 3 biljoen dollar. Kosten overdracht Nieuw-Guinea Voor de kosten, welke uit het slui ten van de overeenkomst tot over dracht van het bestuur over Neder lands Nieuw-Guinea direct of indirect zullen voortvloeien, is voor 1963 op hoofdstuk VH B bij wijze van stel post 100 miljoen gulden opgenomen. Zodra ter zake een helderder beeld zal zijn verkregen, zal een voorstel tot wijziging van de begroting wor den ingediend, waarbij deze stelpost wordt vervangen door een meer nauwkeurige raming. KORTE GOLF Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft vrijdag bekendgemaakt, dat de lan cering van ruimtevaarder Walter Schirra, die op 28 september was vastgesteld, is uitgesteld tot 3 okto ber wegens een fout in het geleidesy- steem van de ruimtecabine, Zoals bekend zal Schirra zes maal om de aarde moeten draaien. Ad verten »ei. niet. Bijna 200 van hen zijn bisschop pen achter het IJzeren Gordijn, van tim i i wie zeer velen geen visum zullen IflSSV OpKlCtVlTl^GIl krijgen en onder wie er zich bevin den, die zelfs de stukken voor het De Bilt, zaterdag 10 uur. Concilie nog niet hebben ontvangen Het K.N.M.I. deelt mede: Een Italiaans vrachtschip, de „Ai- en waarvan de oorzaak niet bij het Een groot hogedrukgebied, waar- rone", is vrijdag met vier dagen ver- Vatikaan ligt. 'n Ongeveer even grote van het centrum de laatste paar traging uit de Zuid-Italiaanse haven- groep van bisschoppen heeft aan de dagen langzaam van Schotland naar stad Reggio Calabria naar Cuba ver- Paus meegedeeld, dat slechte gezond- het zuiden trok, begint zich nu naar trokken met goederen uit de Sow- heidstoestand of ouderdom hen ver- Frankrijk te verplaatsen, onder in- jet-Unie aan boord. De vertraging hindert aan het Concilie deel te ne- vloed van toenemende depressie-acti- was ontstaan doordat vijf beman- men. Zo heeft zowel mgr. W. Mut- viteit op de Oceaan, ningsleden weigerden door te varen saerts, vroeger bisschop van Den De winden boven het Noordzee- naar Cuba en vervangen moesten Bosch, als mgr. J. P. Huibers, eme- gebied zullen daardoor naar west tot worden. Ook de kapitein van het ritus-bisschop van Haarlem, de H. zuidwest krimpen en aan het binnen schip is vervangen. Hij verzocht zijn Stoel bericht van verhindering ge- drijven van buitjes van zee .komt rederij hierom wegens gezondheids- zonden. Dan zijn er nog een kleine ee" €in redenen. 200 coadjutoren en wijbisschoppen, Verwacht mag worden, dat er zon- Uit San Juan, de hoofdstand van dde van de Paus toestemming hebben da® bovendien meer opklaringen zul- Porto Rico, wordt gemeldt, dat de gekregen thuis te blijven, omdat zij !en v°°rkomen, waarbij de middag- autoriteiten aldaar beslag hebben la- de afwezige bisschoppen moeten ver- temperaturen iets hoger worden, ten leggen op 80.000 zakken met Cu- vangen. Voor Nederland is dit mgr. baanse suiker, die het Engelse vracht- Hendriksen, wijbisschop van Utrecht, trtt/- o Tirrr schip „Stretman Hill" naar de Sow- die in ieder geval voorlopig in Ne- ONDANKS HET LAWAAI jet-Unie vervoerde. Voorts wordt ver- derland zal blijven, nomen dat zich aan boord van het schip een brand heeft voorgedaan. De oorzaak is niet bekend. en het moeilijker bereiken van onze r, zaak tijdens de verbetering der Haar- Gelijke rechten voor de vrouw lemmerstraat, loont het de moeite om onze zaak te bereiken. U vindt bij "«J-n'l ^rkCr^eoüwts s": zelfde reThten te Jeven^a^I aan dë ken U b« «"h"' voor uw moeite. SflTSe u ond^tekend doï d. WATER, Haarlemmerstraat 207 - - - (Advertentie) De neergeschoten gericht C zelfde I/dHUld de voorzitster dr. Gertrud Heinzel- Van de tien Zweden, die zich aan ™ann' advocate in Zurich. Zij zegt boord bevonden van de Dakota van daarin, dat de tijd gekomen is voor J)|j numnier bestaat uit 12 pagina's de V.N., welke donderdag boven de Kerk om haar leerstellingen ten Noord-Katanga werd neergeschoten, aanzien van de vrouw te herzien in zijn er twee om het leven gekomen. het Hcht van d€ moderne wetenschap. Vier inzittenden liepen verwondin gen op, de overige vier bleven on- gedeerd. Zon- en maanstanden 23 Sept.: zon op 06.26, onder 18.38; maan op 00.32, onder 16.39. 24 Sept.: zon op 06.28, onder 18.36; Kongolezen evenwel met het red De overlevenden werden vrijdag dingswerk. - n. - met hefschroefvliegtuigen onder be- President Tsjombe van Katanga op U15W' onder 171Z* scherming van jachtvliegtuigen van heeft direct het Kongolese leger er- de V.N. naar de basis Kamina in van beticht, de Dakota te hebben Katanga overgebracht. neergeschoten. Hij bood de V.N. alle Volgens doorgaans welingelichte medewerking aan bij het onderzoek kringen kwam de Dakota terecht bij naar de toedracht van het gebeurde, het dorp Kamoenza, dat ligt in het Inmiddels is een uit zeven leden be door het leger van de centrale Kon- staande commissie van onderzoek golese regering bezette deel van met haar werk begonnen. De groep Noord-Katanga. De ontvangst van de wordt geleid door de Italiaanse ko- overlevenden door de Kongolese mi- lonel Testerini, die bevelhebber is litairen en burgers was eerst „niet van de V.N.-luchtbasis Ndjili, in de al te vriendelijk". Later hielpen de omgeving van Leopoldstad. Hoogwaterstanden 23 Sept.: v.m. 11.22; n.m. 24.07. 24 Sept: v.m. 12.48. KORRELTJE Liever eerlijk weinig dan weinig eerlijk

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1