Spontane huldiging van Europese kampioene Qerda Kraan L Gouden glorie van Schiphol via Leiden - naar Hoogmade WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De honderden fans en supporters van Gerda Kraan verdrongen zich gister avond voor de Stadsgehoorzaal om „hun" kampioene te kunnen zien. Foto's Leidse Courant „Gauwe Gerda", de Europese kampioene van Belgrado, heeft gisteren een prach tige zegetocht gemaakt; van Schiphol via Leiden naar haar woonplaats Hoogmade. Uit het enthousiasme van de talloos velen langs de weg en tijdens de huldigingen op Schiphol, in Leiden en Hoogmade, is wel duidelijk tot uitdruk king gekomen, dat met de Batavenatlete Nederland na de dagen van de Leidenaar Wim Slijkhuis en Fanny Blankers-Koen weer een woordje meespreekt in de internationale atletiekwereld. Onze beide sportredacteuren, die Gerda met de familie Kraan gingen afhalen, hebben die gouden glorie van Gerda gisteren meegemaakt. In woord en beeld geven zij hieronder hun indrukken daarvan Zilveren Erekruis van de KNAU; Zilveren Erepenning Woubrugge; Lid van Verdienste afd. Z.-Holland Het startsein voor de overweldigende hulde aan de Hoogmadese Batavin, Gerda Kraanwerd gistermiddag even half vijf gegeven door het machtige gebrul, waarmee de Lockheed-Electra „Uranus" het platform van Schiphol opdraaide. De triomftocht nam een aan vang. Onderaan de vliegtuigtrap werd Gerda, die als laatste van onze Belgrado-ploeg uit de machine kwam, omhelsd door haar vader en moeder en het Bataven-bloemenmeisje Jopie Dorlandt en dit alles temidden van een kluwen dringende persfotografen. „Namens de direktie" werd tenslotte een eind gemaakt aan het ge duldig poseren van Gerda en de Belgrado-ploeg werd met zachte hand naar de perskamer geloodst, langs een groepje bescheiden juichende grondstewardessen. HEERLIJKE DAGEN In de bus kreeg Gerda uitge breid te horen hoe het thuis was geweest: stapels telegrammen en brieven, persoonlijke felicitaties en vele, zeer vele, zelfs nachte lijke bezoeken van verslaggevers. Hoe het was in Belgrado vertel de een enthousiaste Gerda: le vensgrote foto's in de hoofdstra ten van de topatleten, ook van haar, heerlijke dagen met de ploeg en sportlieden uit andere landen leuker dan in Rome en dan het enthousiasme van de vele Nederlanders op de tribu nes. „Ambassadeur Van Voorst tot Voorst was de eerste Nederlan- der-niet-atlcct, die me kwam fe liciteren. Net als al die anderen schor van het juichen." In de bollendorpen Lisse, Sassen- heim en het vlaggende Voorhout stonden vele fans om de doortocht van hun kampioene te zien. Tijd om te stoppen was er niet want in Lei den hadden zich de organisatoren van de huldiging reeds schrap gezet. „LEIDEN WAS ONTZET" Nadat Gerda in de Boerhaavelaan was overgestapt in een personen auto ging het naar het station. „Als een prinses op Prinsjesdag werd zij binnengehaald en Leiden was ont zet," merkte de heer Schüttenhelm in de Stadsgehoorzaal later op. De drukte voor het station was 3-okto- bers. Met de RK Harmoniekapel voor op kroop de stoet stapvoets door de menigte naar de vernieuwde Stads gehoorzaal. Daar in het Stadhuis tezelfdertijd Onderscheiding van de KNAU Vraaggesprek met Wereldomroep Gouden armband van de Bataven Maandag waren reeds Eef Kamer beek, Cees Koch en Ray van As ten gearriveerd, gisteren kwam het tweede gedeelte van de ploeg: Gerda Kraan, „bronzen" Tilly van der Zwaard, verspringster Joke Bijleveld, Nel Zwier (hoogsprin gen), 800 meter loopster Janny v. Eyck-Vos en Henk Snepvangers (1500 meter). Na welkomstwoor den van de heer W. Dijkstra, vice- voorzitter van de KNAU, en de heer F. Jutte van de NTC dankte de chef-d'equipe; de heer J. Moer man alle atleten voor hun enthou siasme, waardoor alle verwachtin gen vere waren overtroffen. De heer Moerman deelde mede, dat men in Belgrado algemeen van oor deel was, dat door de scherp geselek- teerde Nederlandse ploeg relatief het grootste succes was bereikt. Hierna was het woord aan Gerda voor de beantwoording van de vele vragen. Of ze de 800 meter binnen de twee minuten zal kunnen lopen? „Als er meer meisjes in de buurt van 2.02 zouden lopen, zal het zeker mo gelijk zijn, dat ik onder de twee mi nuten blijf. Als de tegenstand groter is, geloof ik zeker dat ik nog sneller zal gaan. Ik was in Belgrado hele maal niet moe; het zit er zeker in." Ten overstaan van de Nederlandse pers bevestigde Gerda in tegenstel ling tot geregeld opduikende berich ten, dat zij er niet aan denkt om bij „De Bataven" weg te gaan. Tegen heren lopen zal niet noodzakelijk zijn omdat zij door de KNAU ingeschre ven wordt op een flink aantal buiten landse wedstrijden. Zo loopt zij zater dag alweer in het Italiaanse Bergamo en 29 en 30 augustus neemt zij deel aan de drie-landen wedstrijd Enge landFinlandNederland, op de 400 en 800 meter. In de bus naar Leiden Gouden plak ivas „iceg" In de touringcar, die door de direktie van onze courant be schikbaar was gesteld, ontstond even voor het wegrijden enige deining. Gerda zou haar gou den plak „ergens" hebben la ten liggen. De penningmeester van „De Bataven" zou met het vererend goud de vertering in restaurant „De Wijde Wereld" betaald hebben, hoorden wij iemand opmerken. Gerda bracht ten slotte zelf opluchting door haar trofee uit een met souveniers geladen handtas op te diepen. de overleden wethouder S. M. Stolp herdacht werd, kon op de Breestraat niet door de RK Harmoniekapel, ge musiceerd worden.. De Leidse politie zwoegde en maakte ruim baan voor haar collega. Het Batavenescorte dreigde onder de voet gelopen te worden door de opdringenden mensenmassa. Het „Lang zal ze leven" overweldigde Gerda bijna. Leiden huldigde deze Hoogmadese van een Leidse vereni ging werkelijk groots. IN DE GEHOORZAAL Het uur, dat men aanvankelijk in de foyer had (Hoogmade stond ook al te popelen) groeide uit tot ander half uur. Een minutenlang applaus en een oorverdovend fluitconcert van 15 collega's uit Den Haag begeleidde de binnenkomst. De heer F. Jutte sprak hier eerst namens de KNAU. „Het vocabulaire van de Nederlandse sportjournalistiek raakte op jouw uitgeput," aldus de heer Jutte. „Het is ook inderdaad meer dan groots, dat een eenvoudig meisje uit Hoog made het zover kon brengen in de sport. Een voorbeeld voor de Neder landse jeugd." De heer Jutte over handigde Gërda hierna als blijk van waardering voor haar bewonde renswaardige sportbeoefening het zil veren erekruis. Erelid NKS De heer E. A. Schüttenhelm, voor zitter van de Nederlandse Katholieke Sportbond, roemde de persoonlijk heid van Gerda. „Moge jouw inner lijke overtuiging, die je zover ge bracht heeft, ook in staat zijn het bereikte te behouden en Gerda te blijven." Hij benoemde Gerda ten slotte tot erelid van de NKS. De heer A. Dusée, voorzitter van het district Leiden van de NKS, die als ceremoniemeester de manifesta tie leidde, las hierna twee telegram men voor: van burgemeester Kolf schoten van Den Haag en van Sjouk- je Dijkstra uit Engeland. Lid van verdienste van het district Zuid-Holland van de KNAU werd Gerda blijkens de huldigingsrede door de heer J. Klein. De heer J. Noordenbos zei, dat Gerda door haar prachtige, gracieuze race bewezen had, dat atletiek werkelijk ook een prachtige sport voor dames is. Hij bood een geschenkenbon aan. De heer J. Coers, voorzitter van de Leidse Sportstichting, organisatrice van de ze avond, deelde mede, dat het ge meentebestuur van Leiden wegens droeve omstandigheden node verstek had moeten laten gaan. Namens de Sportstichting sprak de heer Coers zijn welgemeende gelukwensen uit. Hij hoopte, dat de atletiekorganen door goed gevormd kader en goede accommodaties de toeloop van de jeugd, die ongetwijfeld zal volgen op de successen, goed en verantwoord zou kunnen verwerken. De heer G. Rinkel, de trainer van Gerda, dankte „De Bataven" en trai ner B. van Bavieren voor alle me dewerking in de drie jaren, waarin hij Gerda getraind had. De voorzitter van de A. V. Holland bood een schrijf map aan. GOUDEN ARMBAND Tot slot kwam de heer Mentink de voorzitter van „De Bataven" aan het woord. Het was voor hem moeilijk de trots van de vereniging onder woorden te brengen. Hij bracht dank aan de beide trainers, die het ta lentvolle en sympathieke Bataven- meisje de weg naar de top hadden aangewezen. Hij dankte ook allen, die met spoed de grootse hulde had den georganiseerd en overhandigde bet cadeau van de vereniging: een gouden armband met inscriptie. IN HOOGMADE Haar geboortedorp Hoogmade heeft de Europese kampioene een storm achtige ontvangst bereid. Weer met de R.K. Harmonie en alle sport- en jeugdverenigingen voorop, trok Gerda met haar ouders gezeten in een per sonenauto en de familie in de auto bus langs het versierde ouderlijke huls naar rest. „De Kromme Does". Het jongste meisje van Gerda's oude handbalvereniging MMO, de 11- jarige Riekje Borst, zette Gerda bij de Stenen Brug namens de jeugd van Hoogmade in de bloemen. Hartelyk toegejuicht door alle ingezetenen - de kleinsten had men voor deze heu gelijke gebeurtenis even uit bed ge houden - reed de kampioene door haar geboortedorp. PILSJE VOOR GERDA Een mannelijke bierdrinkende sup porter langs de weg zag hoe Gerda het warm kreeg van het warme ont haal. Sportief deed hij afstand van zijn „pilsje". Het was het zoveelste leuke intermezzo tijdens de rijtoer en de bijeenkomst in „De Kromme Does", waar enige honderden de komst van Gerda afwachtten. De tem peratuur in deze gelegenheid werd tot een verschrikkelijke hoogte opge jaagd door 'n batterij televisielampen. ZILVEREN EREPENNING De burgemeester en de loco-bur gemeester van Hoogmade waren we gens vacantie in het buitenland ver hinderd. Namens het gemeentebe stuur van Woubrugge sprak daarom de „Hoogmadese" wethouder, de heer L. G. van Tol. In een lange toespraak schilderde hij de verdienste van Ger da voor Woubrugge af. Tot slot over handigde hij de zilveren erepenning der gemeente. Hierna sprak de heer Jac. Vol water, de voorzitter van MMO die zich - we willei dit graag ver melden - in de afgelopen dagen met zijn vereniging 't vuur uit de sloffen heeft gelopen voor deze huldiging. „Heel de dorpsgemeenschap is trots op je Gerda. Iedereen heeft spontaan meegedaan bij de voorbereiding van dit feest en droeg b(j voor het ge schenk, een gouden armbandhorloge met inscriptie. GOEDE COLLEGA Commissaris D. Hans uit Den Haag sprak namens de collega's. In Den Haag zal men nog op dit kampioen schap terugkomen, maar de heer Hans stelde er veel prijs op te verklaren, dat Gerda een meisje is, dat haar be roep steeds op de eerste plaats gesteld heeft. De faciliteiten die zij verkreeg voor de training vroeg zij zelf niet Juist daarom verleende de politie gaarne haar medewerking en boden collega's zich spontaan aan Gerda's diensten te verrichten. (Zoals Gerda ons vertelde. Zij krijgt geregeld van alle kanten banen aangeboden. „Ik ga er niet op in. De sport komt op de tweede plaats. Ik wil op de eerste plaats werken voor mijn geld"). (Vervolg zie pag. 10) De trainers van Gerda Kraan, de heren B. van Lavieren en G. Rinkel feliciteren elkaar.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9