„TANTE POS" LEERT DE JEUGD LEZEN SCHRIJVEN EN REKENEN NOOIT TE LAAT NOOIT STRAF.... Maar toch gratis en franco de school aflopen! Zelfs kinderen in Afrika zitten in Australische correspondentie klassen DE LEIDSE COURANT Bijna 20.000 Australische kin deren genieten onderwijs per post. In elk der zes Staten houdt men namelijk een cor respondentie-school op gang voor leerlingen, die verder dan 5 km van de naastbij zijnde school wonen of om gezond heidsredenen verhinderd zijn, een gewone school te bezoeken. De grootste correspondentie- school ter wereld is die van de Australische Staat Nieuw-Zuid- Wales. In Victoria nam men 't ini tiatief tot het correspondentie- onderwijs. Dat was in 1914. Thans bedraagt het aantal „Fost-Leerlingen" in de Staten Queensland ca. 5750; West-Aus- ♦ralië ca. 2250; Victoria ca. 1500, Zuid-Australië ca. 1250, Tasmanië ca. 750, Nieuw-Zuid- Wales ca. 7500. de grenzen van Nieuw-Zuid-Wales vindt Chippendale zijn „meest afge legen" leerlingen in Tibooburra, in het uiterste noordwesten van die Staat, ruim 1600 km van Chippendale per landpost en bijna 1000 km per luchtpost. Bill en Michael *JVpische leerlingen van zo'n cor respondentie-school zijn de 12- jarige Bull Franklin en zijn broertje 9 jaar oud Michael. Als duizenden J^e grootste correspondentie-school ter wereld ligt in Chippendale, een voorstad van Sydney. Hij werd opgericht en wordt geleid door het Departement van Opvoeding van de Staat Nieuw-Zuid-Wales. Het aantal der aan die school verbonden onder wijskrachten bedraagt ruim driehon derd. Ieder jaar brengen zij per post aan ongeveer 7.500 kinderen de no dige schoolkennis bij. De inschrijvin gen bij het begin van een nieuwe cursus bedragen gewoonlijk 9.000, maar in de loop van het schooljaar vallen er vrij veel leerlingen af door verhuizing der ouders, door herstel van gezondheid en door overzwaaien naar de praktijk bij het einde van de schoolplichtige leeftijd. De 7.500 „post-leerlingen" in Meuw-Zuid-Wa les behoren tot ongeveer 4.000 ge zinnen. De correspondentie-school men vindt dit schooltype in alle Austra lische Staten vervangt de gewone school ten volle. De kinderen volgen hem van him zesde tot hun vijftiende of zeventiende verjaardag, naar ge lang de leerplichtige leeftijd in de wet is vastgelegd. Alom in Nieuw- Zuid-Wales vindt men de „Leerlin gen van Chippendale", ja, zelfs ver buiten Australië heeft de correspon dentie-school leerlingen. Hoe is dit mogelijk? Wel, alle burgers van N.- Zuid-Wales waar ter wereld ze ook wonen hebben recht op gratis en franco onderwijs per post. Op het Foto hiernaast: Terwijl zijn broer tje Michael toekijkt, maakt Bill Franklin de sommen, die zijn onder wijzers in Chippendale hem ter op- loosing hebben gestuurd. ogenblik zendt Chippendale de les sen en het gecorrigeerde werk naar leerlingen, die op eilanden in de Stille Zuidzee wonen, in Amerika, ja, zelfs in het hart van Afrika. Binnen Foto boven: Nog snel een blik op de reeds gesloten enveloppe en dan aanvaardt het huiswerk de lange weg naar Chippendale. andere kinderen profiteren deze jon gens van de goede zorgen van Tante Pos om het nodige vooral lezen, rekenen en schrijven te leren, 't Gezin Franklin woont in Nieuw-Z.- Wales in Brindabella. Voor Ball en Michael bestaat er geen enkele nood zaak om 's ochtends in grote haast een paar boterhammen en een glas melk naar binnen te werken, willen zij niet te laat op school komen. In de hoek worden zij nooit gezet. Straf regels zijn er voor hen niet bij. Zij bezitten geen schooltas en moeten nooit nablijven. De postbode brengt hun lessen bij hen thuis en zorgt, dat het gemaakte huiswerk in Chip pendale komt om nagekeken te wor den. Ben enkele maal luisteren zij ook wel naar de radio, als er bijzon dere lessen „in de aether" worden gegeven. Eenmaal in de week zorgt Tan te Pos, dat alles bij hen bezorgd wordt en dat hun werk de on derwijzers bereikt. Zij zijn ge heel vrij om him werk te maken op tijdstippen, die zij het pret tigst vinden. Ja, niemand maakt enige aanmerking, als ze hun leesoefeningen combineren met pogingen om forellen te verschal ken. In sommige opzichten is dit een ideaal school jongensbestaan, maar anderzijds missen zij de speelkameraden, die een „echte school" de kinderen levert. Strafwerk is er voor hen dus niet bij, maar wel schrijven de onderwij zers bij het gecorrigeerde werk aan moedigingen of afkeurende opmer kingen. Vaak ook zijn er een paar woorden bij voor moeder of vader om hen te bedanken voor de hulp, die zij hun kinderen bij het huiswerk geven. Bill's en Michael's vader is scha- penboer. Een eeuw geleden begon de eerste in Australië gekomen Franklin in het mooie Brindabella- dal een station' (zo noemt men in Australië een veeboerderij). Nog is het daar eenzaam in de streek, want meer dan vijf stations zijn er niet. Toch zijn Bill en Michael beslist van plan de familie-boerderij later voort te zetten. Nu al helpen zij hun vader bij het toezicht op de schapen, de koeien en de moestuin. Bill deed on langs toelatingsexamen voor een landbouwschool in Yanco. Michael zal over enige jaren dit voorbeeld wel volgen. En vader Franklin is hier erg tevreden over, zoals hij ook tevreden is, omdat de corresponden tie-school' zijr zoons genoeg tijd laat om op het bedrijf de handen uit de mouw te steken. Moeder Franklin moedigt haar zoons vaak aan om fo rellen te gaan vangen in de Good- radigbee-rivier, die door het grasland van het station stroomt. Dit d en de jongens graag. Sommen en forellen gaan best samen, vinden zij. In één opzicht hebben de jongens Franklin het gemakkelijker dan vrij wel alle andere leerlingen van Chip pendale. Hun vader is ramelijk post- agent van de streek, zodat zij hun huiswerk thui- kunnen posten. Een onderwijzer zou waarschijnlijk bezwaren opperenmaar Michael vindt, dat je best het leren van lessen kunt combineren met de hengel* voor al als Moeder hem gevraagd heeft, wat verse vis te vangen voor haar.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8