De infiltranten op N.-Guinea WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 52e JAARGANG No. 15.733 /WWWSA/VWSA/WWVWS'W wv>. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telet. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KANS OP NACHTVORST De laatsten worden teruggezonden De Nederlandse en de Indonesische autoriteiten hebben overeenstemming bereikt over de terugzending van de infiltranten, die na de sluiting van het akkoord in Nieuw-Guinea zijn geland. Het gaat om de 14 In donesiërs, die op 21 augustus uit on derzeeboten in de Tanah Merah-baai bij Hollandia aan land werden gezet. Zoals bekend zijn vijf van deze in filtranten enige dagen later door de Nederlandse troepen na een kort vuurgevecht gevangen genomen. De andere negen hebben zich lange tijd in de omgeving van Hollandia ver borgen gehouden. Enige dagen geleden wist de hoge Indonesische officier, die deel uit maakt van de Liaison commissie te Hollandia, contact te krijgen met de korporaal, die het bevel voert over TUNNEL ONDER „DE MUUR" In de nacht van vrijdag op zater dag zijn 29 Oostduitsers erin ge slaagd om via een 50 meter lange tunnel naar de Franse sector van West-Berlijn te ontsnappen. De tun nel is inmiddels door zware regen val ingestort. Het is de 6e maal sinds de oprich ting van de muur op 13 augustus 1961 dat een grote groep naar West-Berlijn is uitgeweken. Op 5 december 1961 kwamen 24 Oostduitsers illegaal met een trein in dit stadsdeel aan. Op 24 januari 1962 bereikten 28 mensen via een zelfgemaakte tunnel het Wes ten. Twaalf, meest bejaarden, ontkwa men op 5 mei j.l. eveneens door een tunnel. Op 8 juni voeren 8 mannen en 5 vrouwen met een plezierboot over de Spree naar Weet-Berlijn. Op 12 juni volgde weer een vrij grote groep. Bij de vluchtelingen, die nu onder de muur zijn doorgekropen, bevinden zich ook vrouwen en kinderen. Men heeft verscheidene weken aan de vluchtweg gewerkt. Een lid van de Westberlijnse stadsbestuur heeft mee gedeeld, dat men in West-Berlijn al enige tijd van de poging afwist. De ontvluchting is pas bekendgemaakt toen de tunnel onbruikbaar was ge worden. De tunnel begon in een kelder aan de kant van de straat, die in West- Berlijn ligt, en liep naar een punt, minstens 165 meter ver op Oostber- lijns gebied. In de tunnel was elec- trisch licht. Indiër wil de muur afbreken. Een voorstander van geweldloos heid uit India, T. N. Zoetsji, heeft aangekondigd dat hij op 2 oktober de geboortedatum van Ghandi, zal beginnen met het afbreken van de muur tussen West- en Oost-Berlijn. Hij heeft dinsdag de hoofdcommissa ris van politie van West-Berlijn en het Oostduitse staatshoofd, Walter Ulbricht, per brief laten weten, dat hij vanaf die dag regelmatig stenen uit de muur zal halen. In zijn brief aan Ulbricht schreef hij: „De muur bewijst dat u aan de macht bent zonder instemming van de bevolking. Ik nodig u uit, op mij te schieten zoals u dat op schandalige wijze op vele weerloze vluchtelingen heeft gedaan." het groepje. Daarbij drukte hij hem op het hart zich rustig en disciplinair te gedragen tot hij nadere orders zou krijgen. Nadat de waarnemers van de V.N. een onderzoek hadden ingesteld, waarbij gebleken was, dat de 14 in filtranten inderdaad na het „staakt het vuren" waren geland, heeft ge neraal Rikhye de Indonesische re gering verzocht in te stemmen met de terugzending van de groep naar Djakarta. Dit verzoek werd ingewil ligd. Daarop zijn de negen rondzwer vende infiltranten te voorschijn ge komen. Hedenmiddag zijn zij, evenals de 5 eerder gevangengenomen Indonesiërs, in een vliegtuig van de V.N. naar Biak gebracht en vandaar gaan zij de volgende dag naar Djakarta. Met hetzelfde toestel, dat deze 14 infiltranten vervoert zouden ook de laatste nog in Nieuw Guinea verblij vende Indonesische gevangenen wor den overgebracht. Op het eiland zullen alleen nog de ongeveer 1100 Indonesische para's zijn, die door de administrateur van de V.N. gebruikt kunnen worden als onderdeel van de politietroepen der V.N. De politietroepen van de Verenigde Naties op Nieuw-Guinea zullen van daag worden uitgebreid met bijna 250 Pakistani, die met speciale KLM- vliegtuigen naar Biak worden ge bracht. Het totaal aantal Pakistani op Nieuw-Guinea zal dan ruim 300 bedragen. De 700 overige Pakistani zullen met het V.N. schip „General Blatch- ford" naar Nieuw-Guinea worden ge bracht. Zij zullen waarschijnlijk niet eerder dan in de eerste dagen van ok tober aankomen. Doodvonnissen in Beiroet Een krijgsraad in Beiroet heeft dinsdag 79 personen ter dood ver oordeeld wegens een poging tot een militaire staatsgreep in december van het vorig jaar in Libanon. Acht en zestig van hen zijn bij verstek veroordeeld; 35 personen kregen le venslang, vier van hen bij verstek, en 150 beklaagden gevangenisstraffen van één tot vijftien jaar. In 23 ge vallen volgde vrijspraak. Verscheidene beklaagden kregen de doodstraf op meer dan een beschuldi ging. Zo werd bijvoorbeeld kapitein Foead Awad viermaal ter dood ver oordeeld, een keer tot levenslang en tot andere gevangenisstraffen die in totaal 137 jaar opleverden. Behalve kapitein Awad werden nog twee officieren ter dood veroordeeld. Dit was ook het geval met twee voor malige leiders van de Syrische volks partij. Abdallah Saade en Assaad el Asj kar, en de voorzitter van deze partij, Mohammed Baalbaki. TIROS VI FOTOGRAFEERT De zesde Amerikaanse weersatel- liet van het type „Tiros", die gisteren vanaf Cape Canaveral is gelanceerd, heeft foto's naar de aarde gezonden, die tot de beste behoren die men ooit in de ruimte heeft gekregen, zo heb ben Amerikaanse functionarissen op Cape Canaveral verklaard. De foto's, die door de satelliet wor den gemaakt, zijn even duidelijk en helder als goede luchtfoto's. De satelliet maakte tijdens zijn tweede baan rond de aarde foto's van Noord-Italië, Sardinë, Egypte, Ethio pië en de Golf van Aden. GEWONDE IN LA COURTINE De legervoorlichtingsdienst deelt mee, dat op een oefenterrein in La Courtine de 19-jarige dienstplichtige soldaat F. j. M. Keijsper uit Alk maar ernstig gewond is. Bij het af vuren van een bazoeka heeft hij in de onveilige zone gestaan, waardoor hij ernstig aan de linkerarm is gewond. Het slachtoffer is opgenomen in het hospitaal te Gratadeur. Hij behoort tot de 42-ste infanterie pioniers com pagnie. Het dodencijfer van Brussel Kort na het middaguur is gisteren het zoeken naar verdere slachtoffers van de instortingsramp te Brussel ge staakt, nadat het lijk van een nog vermiste arbeider was gevonden. Brandweer en de militairen van de genietroepen hebben de plaats van de ramp verlaten. Volgens de laatste mededelingen bedraagt het aantal dodelijke slacht offers zeventien. Een aanvankelijk als vermist opgegeven vrouwelijke werkkracht van het ministerie bleek zich in een ander gebouw te bevin den op het ogenblik van de instorting. Vijftien gewonden bevonden zich dinsdagmiddag nog in ziekenhuizen. Therese Neumann overleden De gestigmatiseerde Therese Neu mann te Konnersreuth (Beieren) is dinsdag op 64-jarige leeftijd overle den. Zij werd, zittend in een stoel, door de dood overvallen. Reeds enige tijd leed zij aan een ernstige hart ziekte. Sinds de vastentijd van het jaar 1926 beleefde zij iedere vrijdag in visioenen het lijden van Christus, waarbij de wondetekens zich ver toonden. Op de Goede Vrijdagen was dit verschijnsel heviger. Honderdduizenden uit de gehele wereld zijn naar Konnersreuth ge trokken in de 35 jaar, dat Therese Neumann de stigmata droeg. Het stoffelijk overschot zal zater dag om tien uur in Konnersreuth worden bijgezet. Therese Neumann was de oudste van elf kinderen van een kleermaker. Haar biechtvader, pastoor Josef Na- ber, beschreef haar als een vroom, maar niet buitengewoon begaafd kind. Na de lagere school werd zij dienstmeisje. In 1918 kwam er een keerpunt in haar leven, toen zij door een zwaar ongeluk jarenlang aan het bed werd gekluisterd. Vier en een half jaar was zij blind en tijdelijk geheel verlamd. Op 19 april 1923, de dag van de zaligverklaring van „Theresia van het kind Jezus", her kreeg zij plotseling het gezichtsver mogen. Op de dag van de heiligver klaring van deze kloosterzuster, 17 mei 1925, kon zij plotseling weer op staan en lopen. Volgens pastoor Naber en haar naaste omgeving heeft Therese Neu- man sinds 1927 niet gegeten of ge dronken en leefde zij slechts op de H. Hostie. De Kerk heeft zich nooit officieel uitgesproken over de verschijnselen. Een boer in Ebersroith bij Regens burg (Beieren) zag in een molshoop enige glinsterende geldstukken lig gen. Toen hij verder groef, vond hij twee kruiken met 180 zeldzame du katen. DE HONGER IN DE WERELD Drie en dertig a vijftig percent van de wereldbevolking lijdt honger. Dit is dinsdag meegedeeld op de ope ningsvergadering van het eerste in ternationale congres /oor voedings leer, dat in Londen wordt gehouden. Dr. Norma Wright, onderdirecteur van de organisatie voor voedsel en landbouw van de V.N. zei op de bij eenkomst waarop 1.400 afgevaardig den uit rond 40 landen aanwezig wa den dat 300 a 500 miljoen mensen op de wereld werkelijk honger lijden. De V.N. aldus Wright, hebben voor speld, dat er in 1980 ongeveer 4 mil jard mensen op de wereld zullen zijn, dit betekent, dat de graanproduktie op de wereld in 1980 met 33 a 50 percent vermeerderd moet zijn ver geleken met nu en de dierlijke voe dingsmiddelen met 100 procent. Er is een club voor de student, die bijna aan zijn „kantjes" toe is; en een voor de jonge zee rob, die al menig kantje aan de wal gebracht heeft; weer een andere voor de kantoorbedien de, voor het meisje uit de kant winkel en voor de jonge chef van de kantine. Met een sor tering van zeventig verschillen de clubs kunt u bij ons echt wel alle kanten uit. U hoeft dus niet aan de kant te blijven of er heel de winter de kantjes bij af te lopen. Kom inschrijven bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Te lefoon 5 20 54. De vleesvoorziening in 0. Duitsland THUISKOMST VAN EEN KAMPIOENE De koninklijke familie op het balkon van 't paleis Lange Voorhout ih Den Haag. Van links naar rechts: prinses Beatrix, prinses Irene, koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Margriet De Oostduitse regering heeft scher pe krtiek geoefend op de collectieve boerderijen en alle sectoren van de voedingsindustrie wegeps „moeilijk heden" bij de vleesvoorziening. Op keuterboeren werd een beroep ge daan om zich op het fokken van var kens en pluimvee toe te leggen. In een regeringsverklaring wordt gezegd, dat extra vlees moest worden ingevoerd om de tekorten te dekken, die ontstaan zijn door de „zeer ern stige voedselsituatie na de mislukte oogst van 1961". „Door onvoldoende zorg bij het fokken, het verwaarlozen van orde en netheid in de stallen en verkeerde voeding zijn buitenspori ge verliezen aan /ee geleden', aldus de verklaring. Er zou ook niet vol doende gedaan worden om vooruit strevende wetenschappelijke metho den in de landbouw toe te passen. Volgens de verklaring is door de tekorten van vorig jaar van een mil joen ton graan en vijf miljoen ton aardappelen dit jaar een voedselte kort van 2,5 miljoen ton ontstaan. Door vertraging in de oogst 1962 is de toestand verergerd. De collectieve boerderijen hebben bevel ontvangen vóór eind oktober de wetenschappelijk berekende voe- dingsschemas in te voeren om „in korter tijd vettere varkens te kwe ken". De overgangsperiode tijdens de collectivisering van voormalige par ticuliere boerderijen heeft gedeelte lijk aan veeverliezen bijgedragen. De ervaring op particuliere boerderijen wordt niet langer voldoende ge acht. Het vlees is in Oost-Duitsland gerantsoeneerd. Pelting en de V.N. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromiko, heeft aan secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties een brief overhan digd met het verzoek, dat de Alge mene Vergadering in de komende zitting „de dringende en belangrij ke kwestie" behandelt van „het her stel van de rechtmatige rechten van de volksrepubliek China in dé VN en de uitwijzing uit de organen van de VN van vertegenwoordigers van de kliek van Tsjang Kai Sjek, die op onrechtmatige wijze de plaats inne men van het grote China in de Ver enigde Naties. In Westelijke kringen is men van mening, dat de Russische poging om toelating van communistisch China tot de VN te verkrijgen evenals vori ge jaren zal mislukken. Het vorig jaar besloot de Algemene Vergadering, dat iedere verandering in vertegenwoordiging van een land met een meerderheid van tweederde dient te geschieden. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heft dinsdag tot voorzitter gekozen Muhammad Zaf- roella Khan, een Westers-gezinde Ja- kistaan. Het Sowjet-blok steunde de Ceylonese professor G. P. Malalaseke- ra. Vervolgens werden in Roeanda Boeroendi, Jamaica en Trinidad en Tobago toegelaten als lid van de Verenigde Naties heeft dinsdag tot leden-landen op 108 is gekomen. Een stralende Gerda Kraan werd gisteravond in haar geboortedorp Hoogmade door vrijwel de gehele bevolking welkom geheten. De huldiging op Schiphol en Leiden was reeds overweldigend geweest voor deze Bataven-atlete, de thuiskomst in Hoogmade overtrof alles in spontaneïteit. Onze redakteuren vertellen over deze gloriedag van Gerda Kraan op pag 9 met een exclusief verslag en eigen foto's. Weer crisis in leger van Argentinië Er is weer eens een crisis in het Argentijnse leger uitgebroken; zelfs verluidde gisteravond, dat in het garnizoen van „Campo de Mayo" bij Buenos Aires een opstand was uit gebroken. De oorzaak der ontevre denheid moet gezocht worden in de benoeming van reeds gepensioneerde generaals tot chef van de generale staf en opperbevelhebber. Bij een aantal hoge officierenviel dit niet in goede aarde, zij namen het de mi nister van oorlog hoogst kwalijk, dat hij generaals, die reeds met pensioen waren, had teruggeroepen. De bezwa ren makende generaals werden daar op ontslagen, doch namen hun ont slag niet. Opereert Moboefoe op eigen houtje? Robert Gardiner, het hoofd der V.N. in Kongo, heeft president Tsjombe van Katanga dinsdag meegedeeld, dat de centrale regering niets weet van een militaire operatie op haar initia tief tegen de Katangaanse gendarme- Tsjombe had maandag in Elisabeth- stad verklaard, uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de opperbe velhebber van het Kongolese leger, generaal Moboetoe, officieel opdracht had gegeven tot een algemene aanval van alle Kongolese eenheden op het Katangaanse leger. Gardiner deelde Tsjombe thans mee, dat de V.N. onmiddellijk zal onderzoeken wat er waar is van de door de Katangaanse president aan gehaalde berichten. In kringen, die nauw contact heb ben met het hoofdkwartier van het Kongolese leger, verklaart men, dat er onlangs wel enige kleine troepen bewegingen in Noord-Katanga zijn geweest, maar dat er geen sprake is van een werkelijke militaire operatie. Tengevolge van het ontsporen van een trein nabij Belo Horizonte in Zuid-oost-Brazilië zijn dinsdag der tien mensen om het leven gekomen en veertig gewond. ZOEKT U EEN gouden armband v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Grote keuze in alle prijzen. Dit nummer bestaat uit K pagina's Kans op nachtvorst De Bilt, woensdag 10 uur. HET KNMI deelt mede: Een kleine depressie, die over ons land naar Duitsland is getrokken, heeft in Nederland op vele plaatsen 15 tot 20 mm regen gebracht. Alleen in het oosten en noordoosten van het land kwam vrijwel geen regen voor. Nachtelijke opklaringen veroorzaken in de, uit arctische streken afkomsti ge, lucht plaatselijk lage minimum temperaturen. Op het vliegveld Twente daalde het kwik tot slechts één graad boven het /riespunt. Na het wegtrekken van de depressie kwam het weer in Nederland meer onder invloed van een hoge drukge- beid, dat over Engeland langzaam naar het oosten trekt. Onder invloed van dit hoge drukgebied houdt het rustige weer aan, waarbij de komen de nacht plaatselijk opnieuw lage miniumtemperaturen zullen voorko men .Nachtvorst behoort daarbij tot de mogelijkheden. De regenkansen zijn over het algemeen klein, slechts in de kustgebieden is nog een enkele bui mogelijk. Hoogwaterstanden 20 Sept.: v.m. 7.37; n.m. 20.03. Zon- en maanstanden De Venezolaanse minister van bin nenlandse zaken, Perez, heeft dins dag meegedeeld, dat de politie een plan van de communistische partij en een beweging van revolutionairen om zich meester te maken van ver scheidene radio-stations in Caracas en andere uit te schakelen, heeft ver ijdeld. Tot dusver zijn ruim zeventig arrestaties verricht. 20 Sept.: zon op 06.21, onder 18.45; maan op 22.46, onder 14.07. Laatste kwartier. KORRELTJE De mens heeft 'n beetje meeleven in zijn soms grote moeilijkheden dik wijls zo hard nodig.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1