S)e CöidóeSoii^cmt Nationaal Papoea-congres te Hollandia Vertrouwen op 1969 Amerika houdt Cuba in de gaten Pakistaanse premier ziet wat in de EEG Wonen onder water Oostduitse lt. kolonel uit week YOU ARE NOW LEAVING BRITISH SECTOR I ^3 Een stuk Spoetnik? Russen gebruiken weer bussen Chinees protest Onrust in Brazilië „Gezonden voor zieken" Nationale loterij Hoogwaterstanden ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1962 52e JAARGANG No. 15.730 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telel. 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p w., f 2,80 p. mnd., f 8,25 p. kw„ Franco p.p. ƒ,8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 SUSSENDE RUSSEN Vrijdagmiddag is in Hollandia het „nationaal congres van Papoea's" ge opend. Van de 128 Papoea's uit ge heel nieuw Guinea, die van de ini tiatiefnemers, de heren Tanggahma en Wajoi, een uitnodiging hadden ont vangen om het congres bij te wo nen, waren ruim 90 verschenen. Be halve ongeveer 30 Papoea's uit Hol landia waren er ongeveer 60 uit vele andere plaatsen, zowel langs de kust ris uit het binnenland. Het congres wordt gehouden in het gebouw van de Nieuw Guinearaad en zal waarschijnlijk duren tot zon dagavond. Alle deelnemers zullen in de gelegenheid worden gesteld, him mening kenbaar te maken over de onderwerpen, die op de agenda staan: het akkoord tussen Nederland en Indonesië, de veiligheid van het volk en de opbouw van het land in de pe riode tussen 1 oktober a.s. en 1969, de uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht in 1969, de vrijheid van meningsuiting op basis van het ak koord en tenslotte de kwestie van de vlag en het volkslied der Papoea's. De Papoea's hebben dez ebij een komst geheel zelf georganiseerd. On der de deelnemers aan het congres zijn drie vrouwen, vertegenwoordig sters van Papoea-vrouwenorganisaties In haar kleurige sarongs fleurden zij het grote gezelschappen mannen op, die allen in witte overhemden zijn gekleed. Het congres werd geopend met toe spraken van de voorzitter van de Partai Nasional, Harry Wajoi en de Amerikaanse en Duitse weer- profeten hebben ons een lange periode van prachtig Augustus- weer voorspeld. Die periode hebben wij nu gehad en ze is omgevlogen met windkracht acht a tien. Laten we ons wre ken! De donkere dagen zijn op komst en nu zullen wij eens zorgen, dat we daar zo'n licht en warm en feestelijk seizoen van maken, dat alle weerkun digen zich bekeren, hun baan opzeggen en het eerzame vak van paraplumaker leren. Maar u leert dansen in dit wintersei zoen Kom inschrijven bij dans school Evert Castelein, Boer- haavelaan 13, Leiden. Tele foon 5 20 54. leden van de Nieuw Guinearaad Jou we, Kaisiepo en Tanggahma. Zij allen riepen het Papoeavolk op, een een heid te vormen, opdat 1969 hun de vrijheid zal brengen. De heer Kaisiepo, die met applaus werd begroet, verklaarde dat de Pa poea's in 1969 slechts de keus hebben tussen twee mogelijkheden: volledige zelfbeschikking binnen Indonesisch verband, of stichting van een eigen republiek met volledige zelfstandig heid, buiten Indonesië. Hij drukte de Papoea's op het hart, van nu af allen nog te werken aan de eenheid, 'opdat 1969 de vrijheid zal brengen. Een functionaris van de Ameri kaanse Marine heeft medegedeeld, dat de Marine haar waakzaamheid ten aanzien van uit Cuba vertrek kende schepen, dan wel schepen die daarheen op weg zijn, heeft verhoogd. Vanuit Florida en de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba zijn het gehele etmaal door patrouillevlieg tuigen in de lucht, terwijl in de Ca- raïbische wateren een aantal sche pen, voornamelijk torpedoboot jagers, een oogje in het zeil houdt. Ook de patrouillering in het luchtverkeer is de afgelopen drie weken opgevoerd. Volgens genoemde functionaris hou den in alle Europese havens Ame rikaanse ambtenaren en agenten het scheepvaartverkeer in de gaten. Van elk schip, dat Cuba als bestemming heeft, zijn zij reeds vóór het vertrek op de hoogte. President Ajoeb Khan van Paki stan heeft tijdens een lunch met de buitenlandse persvereniging in Lon den de suggestie geopperd, dat de Europese Economische Gemeenschap op economisch gebied haar werkings sfeer tot andere landen uitbreidt. De Pakistaanse president, die ver klaarde in de EEG een kiem voor iets groots te zien, meende dat uit breiding van de huidige omvang van economische binding tussen de ver schillende landen grote mogelijkhe den biedt. Een in zichzelf welvarend Europa, is z.i. geen oplossing voor wereldproblemen. De politieke binding zal echter naar het oordeel van president Ajoeb Khan beperkt blijven tot de Europese lan den. Cuba heeft Engeland meegedeeld, dat twee Britse journalisten, die zich in hechtenis bevinden „binnen enkele dagen" vrijgelaten zullen worden. De journalisten zijn Reuters correspon dent op Cuba, John Bland, en John Barnes, die verbonden is aan het Amerikaanse blad „Newsweek". Twee Franse duikers, Albert Falco en Claude Wesly, hebben vrijdag hun intrek genomen in een tien meter onder het oppervlak van de Middel landse Zee gelegen „onderwaterwo ning", „Diogenes" genaamd. Zij zul len daar een week lang verblijven. Hun verblijk onder water is van alle gemakken voorzien. Er zijn twee comfortabele bedden, kookgelegen heid, telefoon en televisie. Op gezette tijden zullen zij hun woning verlaten voor het doen van onderzoekingen, uiteraard ook onder water. Het experiment is georganiseerd door de Franse onderwateronderzoe ker Jacques Yves Cousteau. De Russen hebben gisteren in Berlijn voor de aflossing van de wacht bij het oorlogsmonument in de Britse sektor weer gebruik gemaakt van een autobus. Zoals bekend, hadden de Russen enige tijd de aflossing met pantser wagens vervoerd. Op de foto de Russische bus bij de doorlaatpost Sandkrugbrug. (telefoto) SOMBERE WOORDEN OP HET OESTER- EN MOSSELFEEST „We zijn er nog en blijven nog, doch hoelang weten we niet. Vandaag vieren we feest, maar toch is het van belang dat wij de toekomst niet vergeten." Deze ietwat sombere woorden sprak de burgemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen, gistermorgen in het gemeentehuis van Yerseké, waar hij de vele genodigden groette, die ter gelegenheid van de opening van het oester- en mosselfeest 1962 naar zijn gemeente waren gekomen. De burge meester merkte voorts op, dat de visserij dag zo bij uitstek geschikt is om de aandacht te trekken van hen, die straks over de toekomst van zijn gemeente en de oester- en mosselstreken zullen moeten beslissen. Verheugd was hij over de grote belangstelling, die telken- jare voor de „Zeeland Presenteert"-dag wordt getoond, voorname lijk van de zijde van de autoriteiten. Voor ons geldt nog steeds „f rapper, f rapper toujours" en in het bijzonder voor deze aange legenheid en hij merkte voorts op, dat het niet onmogelijk moet worden geacht, dat wanneer de oesterproeven niet tijdig in het Veerse Gat zullen starten, men wel eens te laat zou kunnen zijn. De Westberlijnse senaat (het stads bestuur) heeft vrijdagavond beves tigd, dat de 36-jarige luitenant-kolo nel Martin Loeffler naar West-Ber- lijn is gevlucht. Loeffler die sinds 1960 bevelhebber was van het nabjj Berlijn gelegen eerste Oostduitse ge motoriseerde regiment infanterie, is acht dezer naar West-Berlijn gevlucht, waar hij zich onverwijld bij de poli tie vervoegde. Hij bevindt zich thans in West-Duitsland. Als reden voor zijn vlucht had Loeffler opgegeven, dat hij het niet meer met zijn geweten in overeen stemming had kunnen brengen om nog langer Oostduits officier te zijn. Loeffler is in rang de hoogste Oost duitse militair, die sinds 13 augustus naar West-Berlijn is uitgeweken. In de VN-commissie voor de ruimte heeft de Amerikaan Plimpton de Rus sische afgevaardigde Morozov een stuk metaal van ruim zes kilogram aangeboden, dat r-egen dagen gele den op de stad Manitowak in Wis consin terecht is gekomen en volgens de Amerikaan afkomstig moet zijn van de Russische Spoetnik-4, die in mei 1960 is gelanceerd. Plimpton stelde voor, dat door de Sowjet-Unie aan te wijzen deskundi gen het fragment onderzoeken om de herkomst officieel vast te stellen. Amerika wil, dat de commissie met voorrang het vraagstuk van de aan sprakelijkheid voor ongelukken als gevolg van ruimteproeven behandelt. Morozov sloeg het Amerikaanse aanbod af. Hij zei dat de Amerikaan de aandacht van de commissie wil afleiden van het Russische voorstel voor een reglement inzake het ge bruik van de ruimte, dat volgens Morozov het eerste behandeld dient te worden. De Sowjet-Unie heeft voorgesteld, dat spionage-satellieten verboden worden, evenals proeven die het ruimte-onderzoek kunnen belemme ren. Ook wil de Sowjet-Unie, dat het onderzoek van de ruimte uitsluitend door regeringen wordt verricht en niet door particuliere maatschappij en, zoals die welke, bij het Telstar project betrokken zijn. Plimpton zei, dat het stuk metaal geen schade heeft aangericht, maar dit gemakkelijk had kunnen doen. Morozov verklaarde, dat het ge vaar voor de mensheid als gevolg van de Amerikaans kernontploffing op grote hoogte veel groter is. De Russen maken sinds gisteren weer gebruik van een autobus bij het vervoer van de Russische wacht bij het monument in West-Berlijn. Zoals bekend werd de Russische wacht met pantserauto's afgelost se dert 21 augustus j.l., nadat de bus, die tevoren daarvoor gebruikt werd, door Westberlijners met stenen was bekogeld uit protest tegen het dood schieten door Oostberlijnse grens wachten van een 18-jarige Oostber- lijner, die over de muur naar West- Berlijn trachtte te vluchten. Kortgeleden hebben de Russen, op westelijk verzoek, de route van de aflossing verkort door niet meer via de Amerikaanse sectorgrenspost, doch de Britse by de Sandkrugbrug West- Berlijn binnen te komen. Sedert de Russen deze doorlaatpost gebruiken, is duidelijk gebleken, dat het gebruik van pantserauto's, waar voor volgens de Westberlijnse ver keersregelingen een escorte vereist is, niet nodig was. Daarom was de Russen verstaan gegeven, „dat het alle betrokkenen beter zou uitkomen" wanneer weer gebruik gemaakt zou worden van bussen of andere geëi gende niet-gepantserde voertuigen waarvoor in c.e huidige omstandig heden geen escorte vereist zou zijn. Dat hebben de Russen nu gedaan en binnen het half uur was de Sow- jet-autobus weer terug in Oost-Ber- lijn. Bij de brug stonden ongeveer 200 mensen en bij het gedenkteken honderd mensen zwijgend te kijken. De regering van communistisch China heeft vrijdag een verklaring uitgegeven, welke een „zeer krachtig protest" tegen de Verenigde Staten bevat in verband met de recente vlucht boven Chinees grondgebied van een U-2-toestel, afkomstig van een luchtbasis op Formosa. In deze verklaring, die vrijdag aan de correspondenten in Peking werd uitgereikt, wordt gezegd, dat het toe stel onder „rechtstreekse controle van de Verenigde Staten" stond en dat dit land verantwoordelijk is voor de „flagrante agressie" tegen China. China heeft inds oktober 1959 drie andere „Amerikaanse spionagevlieg- tuigen" neergehaald, aldus de ver klaring verder, en de jongste vlucht was geenszins een toevallig of op zichzelf staand incident. Verder bevat de verklaring een uitvoerige beoordeling van de Ame rikaanse buitenlandse politiek, waar bij de Amerikaanse regering beschul digd wordt van het „krankzinnig ver snellen van de uitvoering van een politiek van agressie en oorlog in de gehele wereld". Braziliaanse militairen hebben vrij dagavond de spoorwegen bezet en strategische stellingen in Rio de Ja neiro ingenomen, nadat er vrijdag middag een algemene staking was uitgebroken. De staking is bedoeld om aan de „volkseisen" kracht bij te zetten. Deze eisen houden in, dat er onverwijld een volksstemming wordt gehouden en dat de lonen met 100 procent wor den verhoogd. De staking, die oorspronkelijk vrij dag, te middernacht, had moeten be ginnen, werd afgekondigd na het af treden, eerder op de dag, van de regering-Brochado da Rocha. President Goulart heeft in een vrij dag door hem uitgegeven verklaikig een beroep op het volk gedaan om zyn kalmte te bewaren. Hij verklaarde er zeker van te zijn, dat het congres, dat thans bijeen is om te beslissen of de president zal worden gemachtigd een nieuwe re gering te doen samenstellen „de hoop van het volk zal vervullen". Het eerste, tweede, en derde Bra ziliaanse leger, die respectievelijk hun bases te Rio de Janeiro, Sao Paulo en Porto Alegre hebben, zijn in staat van paraatheid gebracht. Door de staking ligt het verkeer op de beide vliegtuigvelden van Rio de Janeiro stil. De buitenlandse toe stellen kunnen nog wel landen maar niet meer vertrekken. De Kamer van Afgevaardigden machtigde later president Goulart een voorlopige regering zonder be krachtiging door het parlement te vormen. De Kamer stelde de datum voor een volksstemming over de in stellingen van de staat op zes janu ari. Niet alle fabrikanten eens met prijsverhoging van de sigaar Het staat thans vast, dat met in gang van 1 oktober de sigarenprijzen zullen worden verhoogd. Het staat ook vast dat deze verhoging 1 a 2 cent per sigaar zal bedragen. Dit vernamen wij in bevoegde kringen van de Nederlandse sigaren- industrie. Deze merkt op dat 'n be langrijke groep sigarenfabrikanten de minister van Economische Zaken om deze prijsverhoging heeft ver zocht. De minister heeft hierin ech ter geen uitspraak gedaan, hetgeen voorshands betekent dat het de fa brikanten vrij staat de prijsverhoging al dan niet toe te passen. Niet alle fabrikanten achten de prijsverhoging absoluut noodzakelijk. De voorstanders maken circa 60 pet. uit van de sigarenproduktie in ons land. De prijsverhoging zal eerst half november dóórwerken. De „Fondsen wervingsacties volks gezondheid" gevormd door een elftal organisaties, die op dat gebied wer ken, gaat van 15 september tot 31 ok tober een grote actie voeren onder het motto „Gezonden voor zieken". De actie zal bestaan uit een grote nationale loterij van twee miljoen loten met 2000 prijzen, waaronder vijf huizen en vijf auto's. Het is de bedoeling van de stichting, die zich hiermee aan het publiek pre senteert, jaarlijks een actie te gaan houden. De stichting wordt gevormd door: de stichtingen het prinses Bea trix poliofonds, het nationaal rheu- mafonds het nationaal fonds tot be vordering der revalidatie, de Neder landse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina fonds voor de kankerbestrijding, de nationale fede ratie het Wit Gele Kruis, de alge mene Nederlandse vereniging het Groene Kruis, de landelijke vereni ging het Oranje-Groene Kruis, de na tionale federatie voor de geestelijke volksgezondheid, de Kon. Nederland se centrale vereniging tot bestrijding der t.b.c., de Nederlandse astma stich ting, en het Nederlandsche Roode Kruis. De totale waarde van de prijzen beloopt 250.000 gulden. De hoofdprijs heeft een waarde van 50 mille. De trekking op 31 oktober wordt per radio bekend gemaakt. Er zal voorts ook een huis-aan-huis krant worden verspreid. ONDANKS HET LAWAAI en het moeilijker bereiken van onze zaak tijdens de verbetering der Haar lemmerstraat, loont het de moeite om onze zaak te bereiken. U vindt bij ons, kwaliteit, lagere prijzen en vak manschap. Goud, Zilver, Juwelen, Horloges, Klokken, Casettes. Wij dan ken U bij voorbaat voor uw moeite, v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207. (Advertentie) NEDERLANDSE KATHOLIEKE GRAFISCHE BOND HOUDT BUITENGEWONE VERGADERING De Nederlandse Katholieke Grafi- sche Bond houdt 25 september een buitengewone algemene vergadering. Na het huishoudelijk gedeelte wor den voor de opengevallen functies nieuwe leden gekozen, o.a. voor bondsvoorzitter, lid van het hoofd bestuur en redacteur van het bonds orgaan. De vergadering begint om 10.30 u. in „Esplanade", Lucas Bolwerk 24 in Utrecht. CandidaaJt voor het voor zitterschap is de heer B. J. van Werk hoven. Een Belgische tankboot is vrij dagmorgen vroeg even buiten de ha ven van Bilbao in Panama in aan varing gekomen met een Panamese schuit, die met zand was geladen. De zandschuit brak in tweeën. Min stens 9 opvarenden van de schuit wor den vermist. SFEERVOL DINEREN in Het Oude Koningshuis van 1628 Hongaarse Shaslick - 6 soorten vlees met karaf wijn f 6.50 Kinder diner ƒ3.25 SASSENHEIM (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Lagere middag- temperaturen Na het wegtrekken van een hoge- drukgebied over Duitsland naar het oosten breidde een vore van lage luchtdruk zich van de Oceaan over de Britse eilanden naar West-Europa uit, terwijl een in diepte toenemende depressie langs Schotland naar het noordoosten trok. De as van de vore van lage luchtdruk strekte zich za terdagmorgen uit van de Faroer over de Ierse Zee en Bretagne naar het zuiden. Verwacht wordt, dat deze morgen over ons land langzaam naar het oosten zal trekken, waarna de winden, die zwak tot matig blijven, uit westelijke richtingen gaan waai en en lucht wordt aangevoerd, waar in de middagtemperaturen weer en kele graden lager zullen zijn. Hoewel in de vore van lagedruk meer be wolking aanwezig is, komt er maar weinig regen voor. Zon- en niaanstamlen 16 Sept.: zon op 06.15, onder 18.55; maan op 20.26, onder 08.59. 17 Sept.: zon op 06.16, onder 18.52; maan op 20.54, onder 10.23. 16 Sept.: v.m. 4.43; n.m. 17.09. 17 Sept.: v.m. 5.27; n.m. 17.50. KORRELTJE De mens bedriegt zichzelf zo dik wijls, dat het niet behoeft te ver wonderen als hij ook anderen be driegt.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1