L Decoratieschilder wilde zijn kind zien FINANCIËLE ACTIE VOOR SLACHTOFFERS VAN HET „KALMEREND SLAAPMIDDEL" visie televisie SCHOENTJES VAN JACQUES HEIM Knaapje, uit water gehaald, sterft bij gebrek aan hulp Wie wordt opvolger van overleden Kamerlid Zesendertig korpsen bestrijden brand „Bloedhond" op R.A.F.-tentoonstelling DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 CELSTRAF GEëlST VOOR MISHANDELING EX-VERLOOFDE VERBRAK RELATIE „Degene die met haar trouwt, trouwt met een lijk," zou de 29- jarige decoratieschilder Bennie L. uit Amsterdam eens een keer tegen de 43-jarige mevrouw N. M. M. hebben gezegd. Ze werd bijna de schoonmoeder van Bennie, die reeds in ondertrouw was met Lucie M., maar op het laatste moment verbrak zij de relatie. De decoratieschilder kon dit moeilijk verkroppen en ging het zijn ex-verloof de op allerlei manieren lastig maken. Eerst met huisvredebreuken, later mishandelde hij Lucie's be schermer met een fles. Wegens poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en meermalen gepleegde huisvre debreuk, hoorde L. gistermid dag voor de Amsterdamse Rechtbank een gevangenisstraf van één jaar zonder aftrek, waarvan drie4 maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, reclasseringstoe- zicht en behandeling door een zenuwarts tegen zich eisen. „Ik wilde mijn kind" „Ik wilde mijn kind weghalen", zo verontschuldigde L. zich voor zijn brute optreden in de nacht van 20 mei j.l. Dat buitenechtelijke kind was vo rig jaar juni geboren, maar nadat de verhouding tussen Lucie en Ben nie was verbroken, zou L. steeds po gingen hebben gedaan zijn kind te zien. Lucie zou dit hebben geweigerd. Tweemaal verschafte L. zich door verbreking van een ruit toegang tot de etagewoning in de tuinstad Os dorp, waar Lucie met haar kindje en haar moeder woont Een paar maal kreeg Lucie er hevig van langs, omdat ze haar ex-verloofde de toe gang weigerde. Op zaterdag 19 mei kwam L. weer. De toenmalige vriend van Lucie, de 21-jarige kantoorbe diende W. C. van Zaanen, ontving de jongeman. Er ontstond zelfs een ge vecht, waarbij een scheermes te pas kwam. Het liep allemaal goed af en L. verdween weer. Hij maakte een kroegentocht, dronk 15 borrels en kwam de nacht daarop met een sla- oliefles terug. Het was half zes in de ochtend. Lucie sliep bij haar moeder, in Lucie's bed lag Van Zaa nen, die gevraagd was het meisje te bewaken. „Ik wilde alleen maa- mijn kind voor een ogenblik weghalen", zei de decoratieschilder, die na het huis te zijn binnengedrongen eerst de slaoliefles op het hoofd van Van Zaanen had stuk geslagen en daar na nog eens met de gebroken hals de slapende bewaker in de maag streek had getroffen. „Hij wilde moorden" „Hij wilde mijn dochter vermoor den", getuigde moeder M. en ook Lu cie was die mening toegedaan". Hij bedreigde me altijd, stond me over al op te wachten en heeft al eens ge zegd, dat als hij het kindje niet meer mocht zien, ik het ook nooit meer zou zien", zei Lucie. Beide partijen hebben volgens de officier van Justitie mr. L. van den Berge schuld, maar hij achtte het onaannemelijk dat L. gewapend met een fles op die prille zondagochtend in mei met vredelievende bedoelin gen de woning van zijn ex-verloof de is binnengedrongen. „Hij heeft zijn tegenstander wellicht niet willen do den, maar in ieder geval wel weer loos willen maken", geloofde mr. Van den Berge. Hij hield rekening met de mogelijkheid, dat L. Lucie meende te treffen, niet wetende, dat die nacht een man in Lucie's bed lag te slapen. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. HELP DIE KINDEREN! „Het had elke vrouw kunnen gebeuren" r op Actuele en documentaire t.v. Nadat tot dusverre de informa tieve en culturele t.v.-programma's van de Avro onder één noemer wa ren gebracht, wordt gelijk met de uitbreiding van zenduren een scheiding doorgevoerd tussen de ac tuele en documentaire programma's enerzijds en de kunstprogramma's anderzijds. Wat deze laatste rubriek betreft, zal de bekende kunstkenner Pierre Janssen weer meewerken. „De Kring" zal niet terugkeren, maar wel komt er een serie litteraire ontmoetingen onder H. A. Gomperts. Nieuw ook is een serie met de Nederlandse sym fonie-orkesten. Daarbij zal de typi sche structuur van het Nederlandse concertleven worden verduidelijkt. Het amusement van Karei Prior is voornamelijk geconcentreerd op het lange weekeinde. Op vrijdag komt Music hall met Nederlandse klein kunstenaars. Zaterdags volgen „Ster ren en streken", met het karakter van een familieprogramma, en een muzikale show. Op vijf dinsdagen is er het litteraire spel „Hou je aan je woord". Zoals bij de andere Omroe pen blijft de donderdag gereserveerd voor dramatische producties. Reeds de volgende maand wordt „Arme Bi- tos" uitgezonden, dat onlangs in de schouwburg is vertoond. Vier Nederlandse vrouwen hebben een oproep gedaan tot steun aan de Nederlandse slacht offers van Thalidomide-prepa- raten: „meer dan twintig kin deren van wie de moeders het betreuren, in goed vertrouwen op de medische wetenschap, dit „kalmerende slaapmiddel" te hebben gebruikt. Het zijn mevr. A. Romme-Wiegman, Bloemen- daal (echtgenote van het lid van de raad van state prof. Romme), mevr. L. Loeff-Bongaerts, Vught (echtgenote van de oud-burge meester van Den Bosch), mevr. R. Witteveen-Hiemstra, Bolsward (erevoorzitster van de Katholie ke Nederlandse Boerinnenbond), en mej. Annie Kessel, Tilburg (presidente van Katholieke Ar beiders Vrouwen Organisatie). Op grond van deze oproep is in overleg met enkele bevoegde autoriteiten en met de Neder landse centrale vereniging voor gebrekkigenhulp besloten een geldinzameling te houden onder de titel „help die kinderen" ten bate van de slachtoffers van een kalmerend middel dat achteraf ondeugdelijk bleek. Sympathiebetuigingen en geld bedragen kunnen worden ge zonden aan „Help die kinderen", Rokin 60, Amsterdam. Het post gironummer van de penning meester van „Help die kinderen" is 19400. ONSCHULDIG In haar oproep zeggen de ini tiatiefneemsters o.m.: „Een on schuldig lijkend slaapmiddel, dat het leven misvormt is binnen geslopen in onze huiskamers. Het vreselijkste wat een moeder kan overkomen, te weten dat het nieuwe leven, gedragen onder haar hart, onvolmaakt, mis vormd, aangetast, ter wereld zal komen, dat is gebeurd in Nederland. Twintig tot dertig maal, als gevolg van ergens een „lek" in de goed geoliede maat schappelijke machinerie. On herstelbaar. Wij hadden er niet op gerekend. Het had ons allen kunnen onverkomen. VERSTAND Medici hebben verklaard dat de lichamelijke misvorming een normale verstandelijke ontwik keling niet in de weg behoeft te staan. Sommige van de onvol groeide kinderen kunnen wor den geholpen door medische ap paratuur van uiterst gecompli- seerde samenstelling voor de ontwikkeling waarvan een be roep zal moeten worden gedaan op het hoogste medische en technische vernuft. Wij hebben gedacht dat de gemeenschap van het Neder landse volk in al'haar verschei denheid en goedheid iets ver schuldigd is aan deze kinderen die leven en ademen als wij, maar afhankelijk zijn van het geen wij als gemeenschap be reid zijn voor hen te doen en te helen aan hun nood. LEEST De oproep besluit: „wij reali seren ons zeer wel dat er naast deze getroffen kinderen en hun ouders nog vele andere geeste lijk en lichamelijk gebrekkige kinderen zijn van wie de ouders het ondraagelijke leed van iedere dag moeten dragen. Ook zij moe ten in een meer afdoende vorm verlichting gaan krijgen in hun grote nood. Vooruitlopende op wat in een wettelijke regeling te verwachten is, menen wij toch een speciaal beroep te mogen en moeten doen op alle landgenoten om een snelle hulpverlening te bewerken voor de slachtoffertjes van het fatale slaapmiddel. Hare Majesteit de Koningin heeft bouworkest op 1 oktober 1962 te Am- het voornemen het concert, waarmee sterdam zal worden geopend, bij te het 75e seizoen van het Concertge- wonen. Het hondenprobleem in Amsterdam „De dieren kunnen niet lezen" Burgemeester mr. G. van Hall heeft gisterenmiddag tijdens een vergadering van de Am sterdamse gemeenteraad ont huld, dat honden niet kunnen lezen en dit waarschijnlijk ook nooit zullen leren. Dit gebeurde toen het raadslid mej. M. M. Koppenschaar (PvdA) het vaak in landelijke gemeenten spe lende probleem van de loslo pende honden aansneed. Zij gaf n.a.v. een adres aan de raad over dit onderwerp, B. en W. in overweging de poli tieverordening te wijzigen door bijvoorbeeld te bepalen dat het verboden is honden in de druk ste straten los te laten, dit voor de veiligheid van mens en dier. Mr. van Hall vond het een moeilijke zaak, omdat hij ver onderstelde dat een loslopende hond zonder argwaan van een „toegestane" straat een „verbo den" straat zal ingaan, omdat honden nu eenmaal niet kun nen lezen. Volgens mr. van Hall zou men voor de controle op zo'n maatregel zelfs „dog catchers" moeten gaan aanstel len, zoals men die in Amerika kent. Mej. Koppenschaar noemde als oplossing hiervoor het per buurt aanstellen van mensen die de eigenaars van de honden kennen. Mr. van Hall achtte het echter een moeilijke zaak alleen voor honden een soort onbezoldigd rijksveldwachters aan te stellen. Hij zegde toe dat het „hondse" probleem nader in de commissie voor de straf verordeningen zal worden be keken. Niet eens met beleid KVP WETHOUDER IN SITTARD BEDANKT De heer C. B. N. H. Servaes, arts te Sittard heeft bedankt als wethou der en raadslid en tevens als lid van de KVP, omdat hij zich niet langer met het beleid van de plaatselijke afdeling van deze partij kan vereni gen. Hij was dinsdag 4 september tot wethouder gekozen. De heer Servaes, die deel uitmaakte van de KVP-frac- tie, was voor de wethoudersverkie zing kandidaat gesteld door de fractie van de Katholiek Democratische Par tij, opgericht als fractie op 't beleid van de KVP ter plaatse. De wethouderezetels in Sittard wa ren na de wethoudersverkiezingen bezet door twee leden van de Katho lieke Democratische Partij en door twee leden van de KVP, die echter niet door de KVP zelf kandidaat wa ren gesteld. De heer Servaes had zich gekant tegen de wens van de KVP beslag te leggen op alle vier de wet houderszetels. In de gemeenteraad van Sittard heeft de KVP de kleinst mogelijke meerderheid de helft plus één en daarom vond de heer Servaes deze wens ondemocratisch. De andere wethouder van de KVP had al direct als lid van de partij bedankt. Momenteel zijn er dus twee KDP-wethouders en een partijloze wethouder, terwijl de vierde zetel vakant is. De toneelspeler Bob Veretraete zal 29 september van Schiphol ver trekken voor een, door Unesco ge subsidieerde, studiereis van 6 maan den door Japan. De acteur gaat met name een studie maken over theater, televisie en film in dat land. Een tweetal schoenen uit de nieuwste collectie van de Parijse mode koning Jacques Heim, dat opvalt door de „bekleding" van veertjes, om op gevleugelde voeten door het leven te gaan Woensdagmiddag zijn in de Maas te Venlo twee jongetjes van nog geen drie jaar oud te water geraakt, na dat ze naar de kant waren gelopen, om pootje te baden. De kinderen, die stiekum naar de Maas waren gegaan, hadden bij de rivier hun schoenen en kousen uit getrokken. Door een windstoot moe- De voorziening in de vakature van wijlen de heer F. H. van de Wete ring in de Tweede Kamer zou wei eens een lange weg kunnen worden. Op de desbetreffende lijst volgt n.l. de heer C. J. van Mastrigt, die niet lang geleden wegens te drukke werk zaamheden voor de Tweede Kamer bedankte en naar de Eerste Kamer overging. Op hem volgt de heer N. A. H. Calmeyer, die de functie van staatssekretaris bekleedt en 't Twee de-Kamerlidmaatschap wel niet zal begeren. Het lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, de heer H. M. Gerbrandy, volgt op hem. Het lid maatschap van de Tweede Kamer is verenigbaar met dat van het provin ciaal bestuur. Vervolgens zou in aan merking komen mr. G. Ph. Helders, die inmiddels tot lid van de Raad van State is benoemd. Dan volgt de heer W. Veldzink, hoofd van een land bouwschool te Ommen en tenslotte mej. mr. E. A. Haars te Breukelen, lid van Ged. Staten van Utrecht. ten de knapen in de rvier zijn te recht gekomen. De havenarbeider Creemers zag de kinderen in het wa ter drijven; hij slaagde erin, hen aan de kant te brengen. Aangezien hij op dat moment ge heel alleen was en zijn roepen om hulp in de stormachtige wind ver leren ging, begon hij maar vast bij een der kinderen kunstmatige adem haling toe te passen. Het andere kind kon hij onmogelijk ook nog helpen en zo moest hij, terwijl hij bezig bleef met het ene kind, toezien, hoe het andere stierf. Ten lange leste kwam er hulp in overvloed, maar toen was het voor Wim Veger die vandaag drie jaar zou zijn geworcien, te laat. Hij bleek al te zijn overleden. Het andere jon getje, de eveneens bijna drie jaar oude Sjakie Bcchus, was door het kordate ingrijpen van de heer Cree- mer in leven gebleven. Hij moest in het ziekenhuis te Venlo worden op genomen. KORTE GOLF De Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij deelt mede dat zij drie van haar vrachtschepen heeft verkocht aan de Saudi Lines in Djedda, t.w. de „Hereilia" (3717 brt.) gebouwd in 1944, de „Hestia" (3921 brt.) en de „Hydra" (3918 brt.) beide gebouwd in 1945. De 25-jarige H. Staps uit Til burg, is vanmorgen in het ziekenhuis te Tilburg overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat hem woensdagmiddag was overkomen. In de grote meubelfabriek van Karl Kuebel in Worms is gisteren brand uitgebroken. Het vuur verspreidde zich snel en korte tijd later werden ook andere fabrieken in de nabijheid, onder meer een chemische- en een papier fabriek, door de vlammen aangetast. 36 Brandweerkorpsen moesten het vuur bestrijden. De schade wordt ge schat op zes miljoen Mark. Brandweerlieden hebben de brandslangen op een enorme stapel hout gericht. Rechts de chemische fabriek. Aanstaande zaterdag wordt op het bekende vliegveld „Biggin Hill" In Engeland de slag om Engeland herdacht. Ter gelegenheid van deze herdenking wordt op de basis een tentoonstelling gehouden, waar het publiek de ont wikkeling van de R.A.F. door de jaren heen kan waarnemen. Op deze foto zien we naast een tweetal „vete ranen" uit de eerste wereldoorlog een „bloedhond" geleid-projektiel, dat hier nog geheel gewikkeld is in de beschermende plasticlaag.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9