DE KAARTENDANS Onze soldaten zijn er gelukkig mee PERSOONLIJKE LENINGEN PINDA» KAAS Alleen m'n hart kan ik geven DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gêbruiksgoede- ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTELIJKE DIENST VOOR KASBEHEER EN KREDIETWEZEN STADHUIS - LEIDEN - POSTBUS ISU TEL. 2U27U (Advertentie) DEKEN HOLTKAMP KANUNNIK Paus Joannes XXIII heeft op 25 juni 1962 benoemd tot kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Breda de hoogeerwaarde heer C. P. M. Holt- kamp, deken van het dekenaat Mid delburg en pastoor te Goes; op woens dag 3 oktober T962 zal hij als zodanig geïnstalleerd worden. Deken Holtkamp werd geboren te Schipluiden 26 mei 1902, priester ge wijd 29 mei 1926. Hij was kapelaan te Limmen 14-8-1926, leraar Klein Seminarie Warmond 29-8-1927, pas toor te De Rijp 20-8-1949, pastoor te 's-Heerenhoek 14-5-1955, geïncardi- neerd in het Bisdom van Breda op 2-2-1956, pastoor te Goes en deken van het dekenaat Middelburg 27-8- 1958. De uittocht uit Nieuw-Guinea Alle Nederlandse ambtenaren, die niet onder het bestuur van de Ver enigde Naties in dienst willen blij ven en Nieuw"Guinea na één oktober willen verlaten, zullen binnen 14 da gen na de overdracht zijn afgevoerd. Naar schatting zullen in de eerste twee weken van oktober ongeveer 1400 Nederlandse ambtenaren wor den vervoerd door de K.L.M. Bovendien zal het Griekse passa giersschip „Patris", 400 Nederland&e ambtenaren naar Griekenland ver voeren, vanwaar zij met een speciale trein naar Nederland zullen worden gebracht. Het schema voor het ver voer naar Nederland is dus gebaseerd op het vervoer van ongeveer 1800 Nederlandse ambtenaren. Voorts bestaat voor de ambtenaren de mogelijkheid om via Sydney te reizen. Van deze mogelijkheid zul len volgens officieuze gegevens on geveer 200 ambtenaren jebruik ma ken. Verwacht wordt daarom, dat in de eerste helft van oktober reeds 2000 van de 2500 in Nieuw-Guinea werkzame Nederlandse ambtenaren het land zullen verlaten. Dit komt ook overeen met de algemene ver wachting, dat ongeveer 20 procent van de ambtenaren zich bereid zal verklaren enige tijd te blijven door dienen. De maand oktober zal een enorme inspanning van de KLM vergen. Zo als bekend zullen ook nog ruim 2.200 militairen per vliegtuig naar Neder land worden gebracht, zodat in to taal 3.600, hetzij via Azië hetzij over de Pool, vervoerd zullen worden. Naast de 400 ambtenaren, die per schip zullen reizen, zullen in okto ber ook bijna 2.000 militairen Nieuw- Guinea per schip verlaten, zodat in totaal 6000 Nederlanders volgende maand Nieuw-Guinea zullen verla ten. Radio Militaire tehuizen zijn prachtig werk van het thuisfront Veluwe (P P) - In de meeste Nederlandse garnizoensteden treft men een of meer militaire tehuizen aan. Misschien beseffen de meesten van ons vooral degenen, die nooit in dienst z(jn geweest - maar half hoe belangrijk die tehuizen voor de dienstplichtige jongens zijn. Wellicht kragen ze er enig idee van wanneer ze eens de moeite nemen om op een avond te gaan kijken hoeveel jongens van deze prachtig ingerichte tehuizen gebruik maken. Duizenden militairen ontvluchten elke avond weer opnieuw de muffe en on gezellige kazernekamers om hun avond te gaan doorbrengen in het katholiek of protestants militair tehuis. Men kan er studeren, lezen naar de televisie kijken; de gezellig ingerichte gebouwen zyn alle voorzien van een bibliotheek en verschillende spelen zoals biljart en tafeltennis. Bovendien vindt men er naast het televisietoestel nog verscheidene kranten en tijdschriften. De prijzei van de con sumpties zijn er aangepast aan de soldij, welke de jon v. \s om de tien dagen ontvangen. Een prima kop koffie kost er slechts 15 cent. DE POORT urr DE MILITAIREN hebben deze te huizen nodig. Velen zijn een 'lon- derd of nog hoger aantal kilometers verwijderd van hun eigenlijk thuis, waardoor ze de huiselijke gezellig heid ontberen, die toch feitelijk ie der mens nodig heeft vooral de nog zo jonge mens. De cantines, die zich op het ka zerneterrein bevinden voldoen lang niet aan deze eisen. Meestal zijn ze te groot of te ongezellig, te kaal en te smerig. Deze cantines zijn ei genlijk ook alleen maar gebouwd voor de pauzes, welke de militai ren 's morgens en soms 's middags hebben. Daarom is de belangstel ling van de jongens voor de nili- taire tehuizen zo groot. Ze willen graag 's avonds de poorten van zo'n ongezellige kazerne, waar ze de ge hele dag opgesloten zitten, de rug eens toekeren. Waarheen gaan ze, als deze veilige haven ontbreekt? U moest 's zondags, o. een pa raat weekend, dus wanneer de mi litairen niet naar huis kunnen, eens komen kijken, welk een gezellige sfeer de beheerders in hun tehuizen weten te scheppen. *8 Zondagsmor gens is er voor de katholieken wan neer er in de nabijheid van de ka zerne geen kerk is, een H. Mis. Ook voor de protestantse Jongens zijn er kerkdiensten fin hun tehuis. VEEL MEDEWERKING. VOORAL TIJDENS de feestdagen doen beide tehuizen hun best om voor de jongens een zo aangenaam mogelijke sfeer te scheppen, mede door het aanbieden van gratis kof fie en koek of sigaretten, wat dan wordt gefinancierd door v Nat. Kath. Thuisfront en de Kon. Mili taire Bond. Is het te vèrwonder-n, dat veel militairen tijdens en ook nog na hun diensttijd dankbare her inneringen hebben, vooral aan da gen als Kerstmis, Pasen, Pinkste ren enz., waarop deze belangr-'jke verenigingen hun uiterste best heb ben gedaan om het gemis aan het eigen vertrouwde ouderlijke thuis, dat juist op dergelijke dagen zo sterk spreekt, Iets te doen vergeten? We spraken een tijdje met de heer F. M. A. Gaillard, beheerder van het Katholiek Militair Tehuis bij de legerplaats Wittenberg, midden op de Veluwe. Hij vertelde ons, dat er momenteel onge-eer 50 katholie ke en 50 protestantse tehuizen zijn. In veel legerplaatsen liggen ze vlak bij elkaar en de samenwerking is steecis prima. Minder enthousiast was de heer Gaillard over de medewerking van de kant van het leger, maar dat schijnt in Iedere legerplaats ver- sohlllend te zijn. Het Prot Mil. Tehuis staat hier nu a-ht jaar, het katholieke ls er een jaar later broe derlijk naast gebouwd. WAT DRINKEN ZE? DRUK HEBBEN ze het momen teel wel. Beide tehuizen hebben 'n accommodatie voor ongeveer 200 man elk, terwijl hier op de kazerne zo'n 4000 man zijn gelegerd. Koffie is een van de meest ver kochte consumpties. Per maand wordt er ongeveer 125 pond koffie gebruikt. Een glas yoghurt met vruchtensap ls eveneens een geliefd artikel. Hiervan worden per dag een kleine 200 glazen voor een kwartje per atuk verkocht. Naast verschillende soorten vruchtenllmo- nade wordt er bovendien nog bier getapt Zodra echter enkele lieden een beetje te luidruchtig worden, wordt direct de gehele verkoop ge staakt „Ik moet hier wel streng op toe zien", zei de heer Gaillard, „het is tenslotte een tehuis en geen ca fé. Wat dat betreft kon er trouwens aan de mentaliteit van de jongens nog wel het één en ander worden verbeterd. Veel jongens beschouwen zich nog teveel als klant. Feitelijk is dat een verkeerde opvatting. Het ls juist de bedoeling, dat ze zich hier thuis gaan voelen, zoiets als lid van een Tezin zijn. Het ls ook echt niet ?o, dat wanneer hier een jongen zit, die bijv. door zijn geld heen ls iets dat onder de mili tairen een vrij veel voorkomend verschijnsel is hij niet ee: kop koffie voor zijn laatste dubbeltje .an krijgen. Dan kijkt men niet zo pre cies naar die prijs van 15 cent. De hoofdzaak ls dat de jongens zich hier thuis voelen." MET VERLIES. VAN DE TOTALE consumptieom- zet wordt 15 pet. besteed voor de ontspanning van de militairen. Zo wel protestantse als katholieke te huizen krijgen bovendien subsidie van rijk en gemeenten. Wat bitter nodig is ook, want vooral in de ste den zijn dergelijke tehuizen bepaald geen winstgevende zaken. Integen deel, jaarlijks moeter per tehuis zo'n 10.000 op worden toegelegd. Door hun betere rendement helpen zo de tehuizen op het platteland mee om de militairen ln de steden ook eèn gezellig onderdak te verschaf fen. Voor studie en ontspanning heb ben onze Jongens de tehuizen nodig. „Soms lopen er ook wel eens ver strooide professoren tussen," vertel de de heer Gaillard lachende. „Laatst zat ik eens een keer zon der licht. Komt er plotseling in het donker een militair op me toe en mopperde, dat hij een kwartje in de juke-box heeft geworpen en er toch geen muziek kwam. Kan uitko men, zeg lk hem, want we zitten momenteel zonder stroom. Hij knikte even begrijpend, draaide zich om cn zei: ,Nou dan ga ik maar naar de televisie kijken...." De heer Gaillard werd weer ge roepen. Zijn werk wachtte hem weer. Een pracht kerel, dachten we bij ons zelf, die veel voor zijn te- huls en daarmee voor onze jongens over heeft. Er zijn tientallen zulke mannen en we denken hierbij ook in het bijzonder aan de aalmoeze niers en legerpredikanten; gezamen lijk zijn ze ongetwijfeld een belang rijk steunpunt van onze Nederland se strijdkrachten. Uk TTUMarvi Weer communisten in Statencommissies van Zuid-Holland De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben in de gisteren ge houden vergadering op Scheveningen in het Kurhaus-paviljoen, de vaste commissies van advies samengesteld. De beide communistische Statenle den, de heren G. van Praag, en S. Groenendijk, zijn in enkele commis sies gekozen overeenkomstig de voor dracht van Gedeputeerde Staten. Sinds 1948 waren de communistische statenleden van het commissiewerk uitgesloten. Vóór de stemming heeft de heer J. Wilschut namens de Anti-revolu tionaire fractie een verklaring afge legd, om bezwaar te maken tegen het opnemen van communisten in de commissies. Omdat de CPN een voor post is van Rusland mag zij volgens hem geen zitting hebben in de com missies. ivi htitdiieii de (xxeJts! Op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het „Nederland- sche Roode Kruis" in Den Haag was gistermorgen een bedrag aanwezig van 436.179.-, ten bate van de slachtoffers van de ramp in Perzië. Dat betekend, dat er sinds eergisteren ruim honderduizend gulden is ge- (Advertentie) stort. Tele visit DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met waarborgcertificaat. (Advertentie) Aetkerklanken VRIJDAC 14 SEPTEMBER 1962. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.08 Nieuws. 7.15 Oude ka mermuziek (Br.). 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Semi-klassieke orkestwerken (gr.). 11.00 Voor de zieken. 11.40 Strijkkwartet (gr.): oude muziek. 11.50 Als de ziele luis tert, lezing. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Lichte muziek. 12.30 Me dedelingen ten behoeve van land en tuinbouw. 12.33 Pianospel met ritmische begeleiding. 12.50 Actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen- nieuws. 13.20 Dansorkest en zangso liste. 13.45 Vrouwenvraagbaak. 14.00 Licht orkest en zangsolisten. 14.30 Alt en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Klass. kamer muziek. 17.00 Boekbespreking voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 17.50 Europese atletiek-kampicenschappen te Belgrado. 18.00 Musicerende dilet tanten. 18 35 Pianoduo en licht or kest (gr.). 18.50 Regeringsuitzending: 7000 j&ar Perzische kunst, door Mr. L. J. 'F. Wij sen beek, directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Schone Kunsten te Den Haag. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Boekbe spreking voor de jeugd. 19.30 Poli tieke lezing. 19.40 Verzoekprogram ma voor de soldaten. 20.30 Prome nade-orkest en soliste. 21.10 Lichte grammofoonmuziek. 21.40 Europese atletiek-kampioenschappen te Bel grado. 21.45 Texas-Romance, hoor spel. 22.20 22.30 Nieuws. 22.40 Musicerende dilettanten. 23.05 Me- tropole orkest en sölist. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte ochtendklanken gr. (Om 7.30: Van de voorpagina, praat- tje). 8.00 Nieuws. 8.18 Muzikale och tendpost (gr.). 9.00 Gymnastiek voör de vrouw. 9.10 Concertgebouworkest: klassieke muziek (gr.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Klassieke muziek (gr.). 11.35 Orgel spel. AVRO: 12.00 Trompetspel met ritmische begeleiding. 12.20 Rege ringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededel ngen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sport cn prognose. 12.50 Draaiorgelmuziek (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, actuali teiten of gram. Ï3.25 Beursberichten. 13.30 Zing zonder zorgen (Sing so mething simple). 14.00 Zangrecital. 14.30 Boekbespreking. 14.50 Moderne kamermuziek. 15.15 Dieren in en rondom het huis. VARA: 16.00 Jazz muziek (gr.). 16.30 Voor de zieken. 17.00 Roemeens orkest. 17.25 Ham mondorgelspel. 17.50 Actualitei>3n. 18.00 Nieuws. 18.15 Licht ensemble en zang. 18.45 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Muziek voör kinderen (gr.). VPRO: 19.30 In ge sprek met anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioportret. 20.20 Nederlandse en Franse liedjes. 20.40 Boekbespre king. 20.50 Wereld in beweging, le zing. VARA: 21.00 Lichte gram. 21.25 Signalementen van het Ik, klank beeld. 22.15 Buitenlands weekover zicht. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Voor het eerst naar de Middelbare school: gesprek over problemen van ouders en kinderen. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.10 Vergelijkenderwijs, gesprek over muziek. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00-20.00 Eurovisie; Euro pese atletiek-kampioenschappen te Belgrado. 20.0( Journaal cn weer- overzicht. VPRO: 20.20 Vernissage. 20.30 Mens durf te leven, cabaret. 21.15 Filmreportage. 21.35 Ziek zijn, beter worden, medische rubriek. 22.05 Het leven van Boeddha. NAN ASQUITH Liz en Roger namen tenslotte af scheid van Anthea en van dr. Brooks en lieten hen samen achter op het tegelpad voor het huis. Roger stak zijn pijp op, terwijl zij naar Eastminster reden. Hij was zich bewust van haar opzettelijk zwij gen. Hij was vastbesloten niet op nieuw zijn verontschuldigingen te maken en toch verlangde hij er naar het zwijgen tussen hen te verbre ken. Hij begreep niet, wat er met hem aan de hand was. Indien een meisje zich met alle geweld dwaas wilde aanstellen over een waardeloze kerel, wat ging dat dan hem aan? Hij zou hier tenslotte weldra weer uittrekken. Kortaf zei hij: Weet je wel, dat ik al meer dan een maand hier ben? De tijd schiet op. Ik zal weldra moeten be ginnen met voorbereidingen te tref fen om terug te vliegen naar Kenya. Lie keek hem aan. Vertaling: J. A W, van Hacht O ja? Wanneer ga je? Roger haalde de schouders op. Als ik gebruik maak van mijn optie om terug te gaan, denk ik, dat ik tegen juli zal moeten vertrekken. Een vreemd gevoel van dwarskop- pigheid deed hem op zijn gewone spottende toon vervolgen: Ik moet je niet al te veel hoop geven. Het blijft altijd mogelijk, dat ik niet meer terugga. Haar kleur kwam weer een weinig op haar wangen. Dat dacht ik helemaal niet. Roger wierp haar een snelle blik toe. Oh neen? En uit de dieper wor dende kleur op haar gelaat vermoed de hij, dat de gedachten van Liz in derdaad dié richting uit waren ge gaan. Op onverschillige toon vervolg de hij: Feit is, dat oom Harry mij een deelgenootschap in de firma heeft aangeboden. Hij voelt zelf heel goed, hij graag zien, dat ik bij hem blijf. O juist, zei Liz. Roger fronste het voorhoofd. Ik weet nog niet, wat ik doen zal. Het leven in Engeland is bij tijd en wijlen aardig bekrompen. Maar toch ik weet het niet wanneer ik aan jüli denk Eastminster te 'moeten verlaten, voel ik de vreem de aarzeling. Alsof het een of ander me hier tegenhoudt. Liz keek hem aan en wendde dan haar blikken weer af. Ik veronder stel, dat hij niet van Anthea weg wil, dacht zij. Zij verlangde er naar alleen te zijn. Te vluchten naar de afzondering van haar eigen, kleine kamertje onder het dak. Daar kon zij met zichzelf redeneren en argumenteren en ein digen met te proberen Geoff's gedrag te verontschuldigen. Zij slaagde er in het avondeten met mr. en mrs. Jordon door te worste len en toen Roger nog een uurtje in de kliniek ging werken, maakte Liz een of ander excuus over een opko mende hoofdpijn én Vluchtte naar de afzondering van haar slaapkamer. Zij had zich nog nooit zo ongelukkig gevoeld. Haar relatie met Geoff had ups en downs gekend maar nooit eerder dit afschuwelijke ervaren van bedrog. Indien hij mij afzegt om met Sa- brina, redeneerde Liz wanhopig, dan geeft hij kennelijk de voorkeur aan Sabrina. De tranen rolden over haar wangen, terwijl zij naar het plafond lag te staren. Wat kon het anders be tekenen? En als dat het geval was, hoe werd men dan verondersteld in staat te zijn op te houden van iemand te houden, omdat dat meer in zijn kraam te pas kwam? De volgende morgen was Hoger uitgegaan en alleen mr. Jordon be vond zich in de kliniek. Geleidelijk aan was hij begonnen weer enkele uren per dag te werken, maar hij had nog geen buiten-praktijd gedaan en de eerste weken zou dat nog wel niet gebeuren ook. Mr. Doonan en Roger waren samen naar een boer in de buurt van Lowestoft en- zouden de hele morgen uitblijven. Vlak na de lunch ging de telefoon. Liz voelde haar hart stilstaan toen zy Geoff's stem hoorde zeggen: Jij daar, Liz? Hier met Geoff. Voor het eerst sinds zij Geoff ken de, miste zij die spontane reactie vol warmte en vreugd. Haar stem klonk bijna koel toen zij antwoordde: Hallo Geoff. Ik moest je eenvoudig even bel len om je te vertellen, dat ik gisteren een reuze zaak hèb gedaan. Hoe denk je er over dat in de Raven te vieren? Kuh je morgenavond met mij dine ren, liefje? Liz aarzelde. Alles scheen vreemd onwezenlijk. Dit was Geoff, die met haar sprak en toch als zij aan gisteren dacht hoe kon dat Geoff zijn? De Geoff, die zij zo vurig lief had. Deze vrolijke, onbezorgde stem behoorde vast en zeker aan de een of andere vreemde. Langzaam zei ze: Ik weet et niet zeker, Geoff. Wie is er bij je? vroeg hij. Is Hay ward daar? Neen ik ben alleen. Geoff lachte. Lieveling -- je lijkt mijlen ver weg! Op een andere planeet. Nu, wanneer zal het zijn? Als je morgen niet kunt wat denk je van woens dag? Zij voelde een plotseling, onweer staanbaar verlangen om bij Geoff te Zijn. Zijn gezicht te zien. Zich er van te overtuigen, dat al die afschu welijke angsten en twijfels, welke haar gisteren en vannacht vervuld hadden, ongegrond waren. Morgen ben ik Vrij, Geoff. Heel graag dan. Schitterend, Liz. Zeven uur, in de Raven. Ik zal je vertellen, hoe alles gegaan is, wanneer ik je 2ie. Tot mor gen, liefje. Dag Geoff. Hij zou haar alles vertellen, zodfa zij samen waren. Alles zou verklaard worden. Geof fhad een reden gehad voor gisteren. Een goede reden. Gedurende de volgende zes en der tig uur leefde Liz tussen geruststel ling en twijfel. Maar haar eerste sen satie, toen Geoff in de met eikenhout betimmerde hall van de Raven op haar toetrad, was er een van gerust stelling. Zijn glimlach \vas open en vrolijk, de toon van zijn stem zo vol warm welkom en de langdurige handdruk was een belofte van liefde en gene genheid. Geoff bestelde een sherry voor bei den. Nadat de oude ober Arnold beide glazen voor en had neergezet en enkele opmerkingen over het weer ten beste had gegeven, hief Geoff het glas op tegen Liz. Dan fronste hij even de wenkbrauwen. Je ziet er vermoeid uit, liefjê. Heeft die slavendrijver Hayward je te veel afgebeuld? Liz schudde het hoofd. Neen, natuurlijk niet. Ik denk, dat het door het weer komt, Het is plotseling zomer, hè? (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7