DE ZEVEN LEVENS VAN JOHN F. KENNEDY Jonge president opgewassen tegen uiterst zware taak EERLIJN IN WCCRR EN EEELE Nieuwe serie Er zyn zeven mannen, die dezelfde naam dragen: John F. Kennedy, even oud zyn, met dezelfde vrouw getrouwd en op één en het zelfde moment aanwezig zyn op een bijeenkomst. Deze curieuze zevenling bestaat overigens uit slechts één man, John Fitzgerald Kennedy xelf, de president van de Verenigde Staten. Hij is 's lands belangrijkste bewindsman, de man die verantwoordelijk is voor de buitenlandse politiek, opper bevelhebber van de strijdkrachten, hoofd van de demo cratische partij, hoofdceremoniemeester van het Witte Huis en onbetwiste leider van de Vrije Wereld. Maar hij is daarnaast ook een gewoon menselijk wezen, een man die moet eten en slapen, een man die graag wat tijd wil hebben om bij z'n familie door te brengen en een man, die geïnteresseerd is in sport, de „society" pagi na's van de kranten en de plaatselijke roddel. Zeven Levens in één. De taak president te zijn van de Verenigde Staten is een moeilijke! De president kan zijn officiële ver plichtingen niet aan anderen overdra gen; de wet bepaalt, dat slechts hij het laatste woord heeft bij regerings beslissingen. Hij mag nooit verder dan twee minuten verwijderd zijn van de telefoon in het Witte Huis, zelfs niet wanneer hij in het buiten land is. De besluiten die hij neemt kunnen leven en dood betekenen voor miljoenen mensen in deze wereld. Het ls hem verboden zich buiten het Wit te Huis te begeven zonder een speci ale bewaker. John Kennedy heeft in dit eerste Jaar van zijn presidentschap geleerd hoe te leven met de ontzagwekkende, eenzame grootsheid van de taak van Amerika's eerste burger. Nadat hij plaatsmaakte in het Wit te Huis voor Kennedy verzocht pre sident Eisenhower zijn opvolger hem weer zijn voormalige rang van „Vijf ster generaal" terug te geven. Hij wilde liever „generaal" genoemd worden dan „Mr. President". Niet begrijpen Kennedy die vier jaren van hard werken had moeten doormaken om tot het presidentschap door te drin gen kon dit verzoek van Die eerst niet begrijpen, maar hij respecteer de de eervolle militaire loopbaan van Eisenhower, schreef hem een per soonlijke brief en telefoneerde hem op de dag, dat hij de wet onderte kende, waarbij Eisenhower zijn mili taire rang terugkreeg. Enige weken later ontmoetten de twee presidenten elkaar bij toeval op een bijeenkomst, die was georgani- see d tei gelegenheid van het bezoek van een buitenlandse hoogwaardig heidsbekleder. President Kennedy was niet op de hoogte van Eisenho wers komst, maar toen hij hem in de menigte bezoekers ontdeWe, stapte hij direct naar hem toe en zei „Kom met mjj mee dan gaan we sa men eer handje geven". Hij probeerde Eisenhower bij de ontvangst voor te laten gaan, maar Eisenhower stond er op, dat hij ach ter Kennedy zou staan. „Na u mijn heer de president" zei hij" er is slechts één Mr. President. Dat bent u. En ik ben nu generaal, dank zij u". President Kennedy glimlachte. De gen »raal had gezegd waar het op stond. Er kan aan de top slechts plaats zijn voor één hoofd'van de re gering. Hoe reageert iemand, die deze taak moet waarnemen? Geen nachtmerrie Voor president Kennedy is het veel zijdige werk geen nachtmerrie maar eerder een bezigheid die hij graag verricht. Hij schuwt de moeilijkhe den en problemen niet. Hij werkt in vliegtuigen, in helicopters, tijdens di ne en lunch, aan boord van zijn jacht Marlin en zittende in de zon na<vst een zwembad in Palm Beach. Hij discussieert over nationale en internationale problemen met zijn bes te vrienden tijdens diners in het Wit te Huis. Hij gebruikt zijn lunch-uur om rustig te praten met zakenlieden, politici er. andere vooraanstaande mannen buiten zijn regering. Hoe gemoedelijk en gemakkelijk het allemaal ook toegaat. Kennedy neemt het zeker niet gemakkelijk op. Zo 'va hem iets te binnenschiet of iets Een rake caricatuur van John F. Kennedy, yetekend door Packer. door Marianne Means Copyright Opera Mundi hem frappeert, dan klimt hij ogen blikkelijk in de telefoon. Hij heeft stafleden menigmaal verbaasd met telefoontjes, terwijl iedereen dacht dat hij aan het zwemmen was. Hij belt adviseurs rustig 's avonds als hij zich na het diner iets herinnert. Dikwijls worden de politiemensen van het Witte Huis verrast door de pre sident, die na het avondmaal rustig Hoewel Kennedy als regel zijn goe- d ehumeur weet te bewaren, wil het toch we eens voorkomen, dat hij geplaagd wordt loor vragen van lastigejournal'' ten, die hem wel ee..in het nauw dryven. terugwandelt naar zijn kantoor om nog wat werk t3 doen. Voor zijn sec retaresse betekent dat dikwijls een uur of drie werk, dat op de dicta- foonrol al op haar te wachten ligt, a's zij 's ochtends haar kantoor bin nenkomt. Gevoel voor humor Dit lijkt nu allemaal wel heel erg dramatisch en zou de indruk kunnen wekken of Kennedy alleen maar op zoek is naar werk, maar er mag met nadruk worden vastgesteld, dat »iij echt wel van een grapje houdt. Over zijn gevoel voor humor is al menig maal geschreven en zijn naaste me dewerkers zijn dikwijls het doel van zijn grappen. Kortgeleden heeft hij zich de ge woonte eigen gemaakt zijn medewer kers bij zich te roepen om over het programma van de aangebroken dag overleg te plegen met als plaats van handeling: een gymnastieklokaal, waarin de president mistig zyn oefe ningen doet, onderwijl dicteert en de ambtenaren laat schrijven... De wat De journaliste Marianne Means, speciaal belast met het verslaan van de gebeurte nissen rond en in het Witte Huis te Washington, heeft president John F. Kennedy gevolgd van de dag, waarop hij tot president werd geïn stalleerd, tot nu aan toe. Zij was er bij toen Kennedy deel nam aan de topconferentie in Wenen, op reis icas door Zuid-Amerika of vertoefde in vakantieoorden. Vandaag publiceren wy het eerste artikel van een serie van zeven reportages over president Kennedy; schrijf ster Means belicht de jonge president van de Verenigde Staten als een veelzijdig man, onder de titel „De Zeven Le vens van John F. Kennedy". informele kledij van de president van het machtigste land ter wereld be staat dan louter en alleen uit een wit gymbroekje. Ambtenaren van het Witte Huis heb ben president Kennedy nog nooit ge deprimeerd of volkomen in de put ge zien. E°n van hen vertelde: „Hij is geen man var. uitersten. Na het Cubaanse fiasco was hij een stuk rustiger er meer in zichzelf gekeerd, maar na een maand scheen het dat hij de hek zaal: voor zichzelf had opgelost; hi.i was tot de conclusie gekomen dat h(i een goede les had geleerd en kon o vergaan tot het volgende probleem Maar zelfs in die tyd, die waarschijn lijk wel de zwartste periode uit zijr loopbaan was, liet zijn gevoel voor humor hem niet in de steek." Nooit kwaad Een andere ambtenaar zei, dat hij Kennedy nog nooit verschrikkelijk kwaad had gezien. „Natuurlijk wordt hij nydig, sarcas tisch en ongeduldig, maar hy geeft geen uiting aan zyn woede, tenzy hy natuurlyk achter gesloten deuren, wan neer niemand in de buurt is, zyn hou ding laat varen." Omdat de president graag wat om handen heeft, neemt hij altyd een sta pel werk mee als hij op reis gaat, zelfs voor de korte trips, Secretares se Evelyn Lincoln zorgt ervoor, dat zijn oude zwarte actetas altijd goed gèvuld is met alle mogelijke aante keningen, rapporten, projecten om te bestuderen, lijsten van gasten die zyn goedkeuring behoeven, vragen en i- deeën van zyn ambtenaren, en brie ven die getekend moeten worden. Als de president van een reis te rugkeert gooit hij zijn tas op het bu- Kennedy de president, maar ook Kennedy, de vader. Een wandelin getje met dochter Carolyn onder het wakend oog van lijfwachten natuurlijk) is altijd een heerlijke ontspanning voor Amerika's eerste burger. rea.i van secretaresse Lincoln. Zij distribueert het werk, waarop com mentaren en notities gekrabbeld zijn, onder de ambtenaren voor wie het oe- stemd is Commentaren op sugges ties van zijn staf zien er vaak zo uit: „Sreek met O'Donnei en we zullen het doen". „Praat hier nog eens met me.« ver ik vind het nieis oi ,b.mr dit naar Rusk en hoor wat hij er van denkt". Onleesbaar Dit systeem klinkt efficiënt, hoewel het wat informeel aandoet. Maar er zit een addertje onder het gras. Amb tenaren en adviseurs kunnen niet al tyd wijt worden uit de commentaren - van de president, want zijn hand schrift is dikwijls totaal onleesbaar. Evelyn Lincoln, die al sedert tien jaren gedurende zes dagen (van i2 uur) per week voor Kennedy werkt, wordt dan altijd te hulp geroepen. Zij kan er altijd wel achterkomen, wat de „baas" heeft bedoeld te zeg gen, hoe onleesbaar de notitie ook moge zijn. Zomer 1949 kwam een eind aan de militaire bezet ting van West-Duitsland. Na vrjje verkiezingen werd Conrad Adenauer gekozen tot de eerste kanselier en Theodor Heuss als de eerste president van de Duitse Bondsrepubliek, die al spoedig onafhankelyk was van de westelijke landen, maar wel verbonden met ze bleef De Russen formeerden een „Duitse Democratische Republiek" (DDR) in Oost-Duitsland, maar daar wa ren de verkiezingen niet vrij. Ulbricht, Grotewohl en Pieck bleven aan de macht. De westelijke landen weigerden deze regering te erkennen en vroegen vrije Duitse verkiezingen. De Russen weigerden deze ech ter, uit vrees dat hun stromannen geen voet aan de grond zouden krijgen. West-Berlyn maakte geen deel uit van de Bondsrepubliek. Het bleef onder verant woordelijkheid van Engeland, Frankrijk en de VS. Door de Luchtbrug verslagen richtte Stalin zijn pijlen op Korea en Indo-China. West-Duitsland onder ging een economische verandering, die tot grote -wel vaart leidde. West-Berlfln werd eerst nog „onderhou den" door West-Duitsland en Amerika, maar kreeg spoedig ook al zijn deel van het economische wonder. Nieuwe fabrieken werden geopend. Prachtige nieuwe flats voor arbeiders verrezen als paddestoelen uit de grond. De hoofdstraat van West-Berlijn had al spoe dig winkels en hotels, zoals men ze in alle grote ste den ziet. De Industrie in Oost-Duitsland mocht werken voor de Russen, maar de ruïnes bleven in de DDR bestaan. Per dag kwamen liefst 1000 vluchtelingen naar het westen, sommigen uit politieke motieven, anderen op zoek naar betere banen en betere levens omstandigheden. West-Berlijn en West-Duitsland boden vryheid en voorspoed (de vluchtelingen werden uit Berlijn ge vlogen vanaf het Tempelhof) en Oost-Duitsland bood propaganda aan. De kleurloze geruïneerde straten van Oost-Berlijn werden volgehangen met rode vlag gen en reclamebiljetten. In 1951 marcheerden ander half miljoen jonge communisten door Oost-Berlijn, in hun handen klappende en „Vryheid" schreeuwende. Velen namen in Berlijn echter de benen en vluchtten naar het westen. Zij waren niet onder de indruk van de propaganda. Dat waren de West-Berlijners ook niet. Tijdens de Kerstdagen werd de donkere moede loosheid van Oost-Berlijn extra onderstreept door de helverlichte Kurfürstendamm. Communistische „solidariteitsmannen", Ulbrichts versie van de Kerstman, die op alle straathoeken waren tentoon gesteld, konden de West-Berlijners slechts schamper doen lachen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4