De avonturen van MICKEY MOUSE Het Gemenebest wil niet mee Macmillan's taak lijkt hopeloos Tsjombe toornt «iet vetg&tw SUNIL HALEN! Weerbericht Boomkwekerij krijgt mooie kans door ontsluiting van het Rietveld Amerika's standpunt in kwestie Cuba Russen in pantserwagens Koude douche voor Ulbricht Plan dient algemeen belang Nederlandse Hymalaya-expeditie door moesson vertraagd Oranjefeesten Het weer in Europa DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 3 De premier van Nigeria heeft gis teren op de ochtendbijeenkomst van de Gemenebestconferentie, die slechts anderhalf uur duurde, gezegd, dat zijn land moeilijk bezwaar kan ma ken tegen de toetreding van Enge land, als een van de leidende Euro pese mogendheden, tot de Euromarkt. De toetreding zou echter wel Nige ria's economie en handelspatroon be ïnvloeden. De Nigeriaanse premier kon daarom nog geen definitief standpunt van zijn regering over de kwestie van een associatie meedelen. Eén van de weinigen, die de Britse premier Macmillan steunden, was de premier van de federatie van Rho- desië en Niassaland, sir Roy Welen- sky. Verschillende Gemenebestleiders hadden hun bezorgdheid en twijfel uitgesproken, maar hij hoopte, dat deze in de loop van deze week door Groot - Brittannië zouden worden weggenomen. Sir Alexander Bustamente, de pre mier van Jamaica, noemde de voor waarden voor toetreding, waarop Groot-Brittannië tot dusver heeft on derhandeld „onvoldoende en vaag". Als Groot-Brittannië toetreedt, zal de huidige structuur van het Geme nebest niet gehandhaafd kunnen worden de Europese druk, waaronder het land dan zal komen, zo zei hij. KORTE GOLF Meer dan 10.000 lijken zijn in Perzië gevonden als gevolg van de aardbeving van tien dagen geleden en onder het puin liggen er nog meer. Dit is woensdag bekend ge maakt door genprnal Abdoel Hoes sein Hedjazi, chef van de generale staf. De „atoomstad" Los Alamos in Nieuw-Mexico is te koop. Het Ame rikaanse Congres heeft woensdag 'n wetsontwerp ter ondertekening aan president Kennedy toegezonden, waarin machtiging wordt verleend tot verkoop van deze stad met 13.000 bewoners, in de tweede wereldoor log gebouwd voor de kerngeleerden, die de atoombom maakten. De Ame rikaanse regering hoopt, dat de ver koop van huizen, winkels enz. 38 miljoen dollar zal opbrengen. De scholen, ziekenhuizen, parken en ge meentelijke instellingen zullen niet worden verkocht. Zij zullen aan de burgers van Los Alamos worden ge schonken. Het verdrag van Rome vergeleek hij met een mes, dat het Gemenebest in stukken snijdt. Aartsbisschop Makarios van Cyprus vreesde, dat toetreding van Enge land tot de EEG een verzwakking van het Gemenebest zou kunnen be tekenen. Men verwacht, dat premier Mac millan zaterdag of maandag zal ant woorden op de kritiek. Het vol' iige Britse kabinet komt vandaag in spe ciale zitting bijeen om de huidige balans der conferentie te bespreken. Een gezaghebbende zegsman van het Gemenebest verklaarde, dat de Britse premier voor een vrijwel on mogelijke taak staat, wanneer hij de Gemenebestlanden wil afbrengen van hun vijandig standpunt ten aanzien van Britse toetreding tot de EEG. In gezaghebbende Britse kringen zei men, dat de Britse regering on danks de kritiek niet bereid is het gesprek te heropenen over de be langrijke kwesties, die reeds bij de onderhandelingen met de EEG-lan- den zijn geregeld. Zij zal echter wel bereid zijn op verzoek van verschei dene Gemenebestlanden om ophelde ringen en verbeteringen te vragen, waar dit mogelijk is. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Advertentie) LISSE Geboren: Maria Lucia, cfcr van P. A. Ax- rachaxt en A. C. Vlaar; Karei Comelis Maria, zn van P. F. Wildenburg en M. Warmerdam; Johanna Elisabeth, dr van. G. Oosthoek en N. Eijskoot; Cecilia Pie- ternella Maria, dr van A. M. Faas en P. T. Denaijere. Ondertrouwd: Joannes J. Jonkman en Geert rui da C. Schenk; Christianus L. U. Zwetsloot en Maria A. Kortendijk; Adam v. d. Wetering en Johanna van Dorsten. Getrouwd: C. J. M. Noordermeer en M. C. van Gerven; P. A. v. d_ Veek en A. H. Warmerdam; L. A. v. d. Meij en A. G. A. Timmers; P. Blokker en J. M. Opdam; C. B. M. de Wit en A. T. Opdam; J. C. van Voorst en E. C. C. van der We tering. Overleden: Hendrikus A. Groothedde, 7 jr. HAZERSWOUDE Pastoor Nguyen Trinh Doan van Phouc-Lien in Zuid-Viëtnam is door communistische Viëtkongs ontvoerd. Dit heeft het Viëtnamese persagent schap meegedeeld. Tot nog toe ont breekt ieder spoor van de ontvoerde priester. „Het gemeentebestuur heeft het ontsluitingsplan Rietveld doen ontwer pen in het belang van het algemeen. Op een perceel grond van bijvoor beeld twintig hectare vindt thans één gezin haar bestaan in de landbouw. Op ditzelfde stuk grond kunnen ongeveer vijfendertig boomkwekers hun werkzaamheden ten uitvoer brengenAldus gisteravond burge meester A. Smit in het Ned. Herv. verenigingsgebouw tijdens de voor lichtingsbijeenkomst, die was belegd voor hen, die de schijnwerper nader wilden gericht zien op het ontsluitingsplan, dat enkele weken geleden op de gemeentesekretarie ter inzage heeft gelegen en in een der volgende vergaderingen door de gemeenteraad onder de loep zal worden genomen. Twee Amerikaanse senators hebben amendementen ingediend op presi dent Kennedy's verzoek om machti ging van het congres om zonodig 150.000 reservisten op te roepen. De republikeinse senator Miller stelt voor, de Monroe-leer toe te passen op de gang van zaken in Cuba. Deze leer eist verzet tegen buiten landse pogingen tot infiltratie op het Westelijk halfrond. De republikeinse senator Bush wil uitgesproken zien, dat Amerika het recht en de plicht heeft een eind te maken aan de communistische in vloed in Cuba, hetzij samen met an dere Amerikaanse staten, hetzij al leen. De Amerikaanse regering zal niet toestaan, dat Cuba tot een basis wordt, die kan dienen voor een aan val op de Verenigde Staten of een andere staat op het Amerikaanse continent. Dit is woensdag door de minister van buitenlandse zaken, Rusk, gezegd tot de leden van de com missies van buitenlandse zaken en militaire zaken van het Huis van Afgevaardigden. Bij een Katangaanse wegversper ring tussen Kisjwisji en Elisabethstad is het tot een schietpartij gekomen tussen Katangaanse gendarmes en Indische soldaten van de VN. Volgens president Tsjombe zouden ongeveer vijfhonderd Indische mili tairen voor deze wegversperring zijn verschenen en de Katanganen gelast hebben deze op te ruimen. Deze trok ken daarop twee kilometer terug, waarop zij opnieuw de opdracht kre gen de versperring op te ruimen. Tevens openden de Indische VN-mi- litairen toen, zonder dat er verder nog werd gesproken, het vuur, waar bij twee Katangaanse soldaten gedood zouden zijn. Van de zijde der Verenigde Naties in New York is echter medegedeeld, dat twintig Indiase militairen woens dag van hun vuurwapens hebben moeten gebruikmaken om honderd Katangaanse gendarmes, die hen op het vliegveld van Elisabethstad had den omsingeld, te verspreiden. Hier bij zijn aan geen van beide zijden slachtoffers gevallen. De Indiërs scho ten, nadat de Katanganen het vuur hadden geopend. Tsjombe heeft dit incident gretig aangegrepen om te toornen tegen de plannen van Oe Thant. „Oe Thant wil in feite slechts één ding bereiken, namelijk onze uit schakeling, denkt u soms dat wij van plan zijn dat nog veel langer te ver dragen, of dat wij zullen toestaan dat onze militairen door de Indiërs worden gedood?" „Indien de Ver. Naties oorlog wen sen, laten zij dit dan openlijk ver klaren. Ik beloof hun in dat geval, dat het dan geen kinderspel zal zijn, zoals in september en december 1961 het geval was". Nadat de Russen in Oost-Berlijn gevolg hadden gegeven aan de Ame rikaanse eis, dat zij voor het betrek ken van de wacht voor hun oorlogs monument in West-Berlijn, niet lan ger gebruik zouden maken van de doorlaatpost „Charley", heeft men getracht de Russen te bewegen, nu ook niet meer in pantserwagens te komen doch in gewone autobussen. De Russen waren onlangs op pant serwagens overgestapt, nadat hun autobussen met stenen waren beko geld. Tot nog toe hebben de Russen aan dit Westerse verzoek geen gevolg gegeven. Het was woensdag in West-Berlijn niet mogelijk van officiële geallieer de zijde te vernemen of de Westerse verbondenen de Russen een datum hebben genoemd, waarna zij niet meer in zouden stemmen met het ver voer van de aflossende militairen in pantserwagens. Men neemt aan, dat de Russen dit blijven doen, om in druk te maken op de Westberlijners. Van gewoonlijk welingelichte geal lieerde zijde werd nog vernomen, dat de Westerse verbondenen hopen, dat de Russen een nieuwe geallieerde last geving, dat vervoer in pantserauto's in West-Berlyn niet kan worden toe gestaan. zullen vermijden door vrij willig gevolg te geven aan de dui delijke wenk van de Westerse woord voerder, die zaterdag j.l. verklaarde, dat er voor de Russen „geen enkele reden bestaat om de aflossingsmili tairen in pantserwagens te blijven vervoeren". De regering is echter van oordeel aldus Rusk, dat de Russische militaire hulp aan Cuba tot nu toe van strikt defensieve aard is. Russische perscampagne. In de Sowjet-Unie is een pers-, radio- en televisiecampagne tegen de Verenigde Staten ontketend naar aan leiding van de kwestie-Cuba. Hierbij wordt gebruik gemaakt van verkla ringen van fabrieksarbeiders, vraag gesprekken met mensen op straat, nog niet gepubliceerde gedichten en van artikelen zoals woensdagavond in de Izwestia zijn geschreven. In dit blad wordt gezegd: „De politiek van provocatie, door de Verenigde Sta ten tegen Cuba gevoerd, kan zich te gen de veroorzakers zelf keren. Wie wind zaait zal storm oogsten. Cuba staat niet alleen. Aan de zijde van het vreedzame Cubaanse volk be vindt zich het machtige socialistische kamp en de gehele vooruitstrevende mensheid. Komt tot rede, heren, als u dat tenminste kunt. Bedaart: dat is een raad die wij alleen maar in uw eigen belang geven". Volgens welingelichte kringen in Oost-Berlijn heeft het centraio comi té van de Oostduitse communistische partij een bijeenkomst die in de ko mende herfst zou worden gehouden, uitgesteld als gevolg van een Russi sche „langzaam-aan"-politiek inzake een Duits vredesverdrag. Genoemde kringen zeiden, dat dit uitstel verband houdt met de Sowj et- boodschap van dinsdag, waarin werd gezegd, dat de Sowj et-Unie bereid is tot een adempauze in de kwestie-Ber- lijn tot na de Amerikaanse Congres- verkiezingen in november. Het Oost duitse staatshoofd, Walter Ulbricht, zou verleden maand door premier Chroesjtsjov van het Russische stand punt op de hoogte zijn gesteld. In Oostduitse regeringskringen zou de Russische verldaring als „een koude douche" zijn ontvangen. Zij hadden gehoopt op een positieve stap in de richting van een vredesverdrag tij dens de volgende bijeenkomst van de V.N.-Assemblée. Vaart kan vervallen. De meeste bezwaren, die door be langhebbenden waren ingebracht, golden de in het plan geprojecteerde vaart ten zuiden van de weg, die het Rietveld van west naar oost zal door snijden. „Inzake de vaart kan even tueel van opheffing sprake zijn," al dus de burgemeester, „doch wanneer de weg moet vervallen, dan hebben we wat de ontsluiting betreft weer geen oplossing. Bovendien, u moet niet denken, dat we er nu al zjjn; het plan is namelijk geheel afhanke lijk van de plaats, waar de nieuwe rijksweg, die de verbinding tussen Rijksweg 4A en Bodegraven gaat vormen, zal geprojecteerd worden." Het plan in kort bestek. Om het geheugen even op te fris sen: Het instituut Stad en Landschap ontwierp in samenwerking met de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst een plan voor het Rietveld. Van west naar oost is geprojecteerd een weg, lopend in het gebied tussen Voorweg en Rietveldse Vaart. Zoals bekend, is er in de boomkwekers wereld stijgende behoefte aan vestigingsmogelijkheden. Gedacht is dan ook, dat aan beide kanten van de geprojecteerd weg kwekersbedrijven worden gevestigd. De nieuwe weg zal te bereiken zijn via het z.g. „Pad Van Meurs" en het „Pad Harkes". Prima grond. Ir. Dorsman, rijkstuinbouwconsu- lent, wees er tijdens de door velen bezochte bijeenkomst op, dat de boom kwekerij een winstgevende bedrijfs vorm is. „Nu moet er soms gewerkt worden op gronden, die minder ge schikt zijnBovendien het gehele kwekerscentrum valt of staat met de handel, reden waarom naar uitbrei ding wordt uitgezien. Deze mogelijk heid tot uitbreiding nu is aanwezig in het Rietveld." En hierbij zei de rijkstuinbouwconsulent nog eens met nadruk, dat, wanneer hij zyn waar dering in cijfers voor het kwekers- grond moest uitdrukken, het getal acht alleszins van toepassing is. Bruggen. De heer Schat gaf namens de Pla nologische Dienst een uiteenzetting; hij besteedde aandacht aan het even tueel vervallen van de geprojecteerde vaart tussen Voorweg en nieuwe weg. „Dan moeten in elk geval ver beteringen in de sloten worden aan gebracht en eventueel kunstwerken zoals bruggen, in de weg," zo licht te hij toe. In etappes. Bij het gemeentebestuur leeft de gedachte het plan, dat overigens nog al wat besprekingen in de raad, met belanghebbenden en desbetreffende instanties zal vergen, in verscheidene etappes uit te voeren. Zo ver is het voorlopig nog niet, want er zyn ver scheidenen, die hun percelen grond door de weg zien doorsneden; weer een ander (een veehouder in het Rietveld) ziet zich, nu de waterleiding vóór de winter in het Rietveld zal zijn aangelegd, geconfronteerd met de vraag of hij nu wei zijn stallen naar de moderne eisen inzake water voorziening moet inrichten. Overigens vormen dit, gezien de grootte van het plan, details, die door belangheb benden steeds met het gemeentebe stuur kunnen worden besproken. En bovendien: de landbouwers, die thans in het Rietveld hun emplooi vinden, kunnen niet gedwongen worden, hun biezen te pakken. Anderzijds: wan neer een landbouwer het algemeen belang, dat het gemeentebestuur met het plan beoogt, wil dienen, dan zal uiteraard een billijke schadevergoe ding worden toegekend. Verschillende zaken, zoals een even tuele ruilverkaveling, de breedte van de wegen, de financiering, etc., zullen tot in de finesses onder handen wor den genomen, voordat de boomkwe kerswereld meer expansie-mogelijk heden krijgt en de bewoners van het Hazerswoudse Rietveld uit hun isole ment geraken. Gisterochtend zijn zeven leden van de grootste bergexpeditie, ooit door een ■Nederlandse ploeg ondernomen, van Schiphol naar Nieuw Delhi vertrokken. Reeds drie weken geleden vertrokken de beide leiders van de expeditie: prof. dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy. Zij hebben gedurende deze drie weken alle denkbare voorbereidingen getroffen in Pokhara. vertelde dr. J. W. A_ Boden- hausen, die als een der vijf geologen aan de expeditie deelneemt. Het oorspronkelijke plan was, dat men reeds verleden week zou vertrekken, maar de in Nepal waaiende moesson winden zijn op het ogenblik zo zwaar, dat het voor de heren Egeler en de Booy niet mogelijk bleek de bagage van de expeditie, die per schip in India was aangekomen, in twee weken tijds van Patna naar Pokhara te vervoeren. Na eerst in Nieuw Delhi hun Nepalese visum te hebben gehaald, gaan de 7 leden van de expeditie naar het uitgangspunt van de beklimming, het dorpje Pokhara. Vandaar uit zullen zij o.l.v. de Franse alpinist Lionel Terray aan de moeilijke tocht naar de 7039 m hoge top van de Nilgiripiek beginnen. Het lijdt geen twij fel of wij breken het Nederlands hoogte- record, vertelde dr. Bodenhausen nog. Dat record staat ook nu op naam van Egeler en de Booy, die in het Andesge- bergte tot 'n hoogte van 6500 m kwamen. Behalve de 5 geologen nemen 2 art sen en 2 Nederlandse alpinisten aan de expeditie deel. De alpinisten zullen drie, de geologen vier maanden in Nepal blijven. De kosten van de expeditie be dragen tussen 175.000 en 200.000. Het geld is door diverse Nederlandse instan ties bijeengebracht NOORDEN Noorden heeft zijn Oranjefeesten gevierd en is maandag al begonnen met een mars door het dorp door de gymnastiekvereniging LDO, vooraf gegaan door de drun.band „Vios" uit Mijdrecht. Na de mars, was er op het schoolplein voor de belangstellenden een kleine demonstratie. Dinsdag- morgén om negen uur sprak burge- mester M. P. J. van der Weyden op het schoolplein de kinderen en dorpsgenoten toe. Hierna waren er tot elf uur op het schoolplein kin derspelen, waarna de kinderen een versnapering kregen. Om twee uur was er op de Hoge dijk een vlieger wedstrijd en om vier uur was de op tocht voor de kindeken. De optocht was wel beter verzorgd dan de voorafgaande jaren, maar de deel name was deze keer maar matig. Ook hierbij verleende het muziek korps van „Vios" weer zijn mede werking. De avondviering van de eerste dag is door de stromende re gen vroegtijdig geëindigd. Om negen uur was bijna alles gesloten. De tweede dag was het weer niet veel beter, de storm beloofde niet veel goeds. Door het Qverlijden van het bestuurslid van de Oranjevereniging de heer H. A. Otto, heeft het bestuur tijdens de begrafenis de kermis van 12 tot twee uur gesloten. Voor de ronde van Noorden was de belang stelling minder dan de voorafgaan de jaren. Het is deze keer een zware rit geweest. De helft van de afstand moest tegen de storm in gereden worden. De jongens reden drie ron den, winnaar werd W. v. d. Weyden uit Nieuwkoop, tweede werd Loet van der Zwet en drie Jac. Plomp. Winnaar van de grote ronde be staande uit vijftien ronden werd R. Kas, 2 Henk Kas, 3 Cor de Beer, 4 N. Vink en 5 Jac. de Beer. H. A. OTTO TEN GRAVE GEDRAGEN Gistermiddag is onder enorme be langstelling op de openbare be graafplaats te Noorden het stoffelijk overschot van de heer H. A. Otte ter aarde besteld. Nadat in het Beatrix- gebouw een rouwdienst was gehou den, hebben na de dienst vele spre kers van de gelegenheid gebruik gemaakt de overledene te gedenken. Onder de aanwezigen waren onder wijzers, leerlingen en oud-leerlin gen van de avondschool uit Utrecht, waar de overledene les gaf. Het Oranjecomité, waarvan de heer Ot to secr.-penn. was, was met het vol- talig bestuur aanwezig. Een broer van de overledene, de heer Jac. Ot to dankte de aanwezigen voor het medeleven en de betoonde belang stelling. Meegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur RUSTIG EN VRIJ ZONNIG Heldere nacht met plaatse lijk vorming van mist en een kleine kans op nachtvorst. Mor gen overdag over het algemeen zonnig en droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind, later draaiend naar zui delijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON regen h. bew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. h. bew. h. bew. 1. bew. h. bew. regen onbew. 1. bew. onbew. onbew. bew. 1. bew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. PUZZEL No. 522. Hor. 1. optelling, 4. ope ning ener fuik, 6. de gezamenlijke hoeveelheid, 7. staat meestal boven drukwerk, 9. voorzetsel, 10. dorp in Gelderland, 15. stok, 16. achting, 17. gem. in N.-H., 20. oriënt expresse (afk.), 21. slede, 22. nevens, 24. rivier in Rusland, 25. familielid. Vert. 1. alleenzang, 2. familielid, 3. verlegen, 4. vervoeging van een hulpwerkwoord, 5. kloof, 8. zytak Havel, 9. aarde, grond, 11. bijwoord, 12. water in Utrecht, 13. zware zoete wijn, 14. rivier in Engeland, 17. hoofd deksel, 18. klap, 19. gebogen, 22. on bekende, 23. meisjesnaam. Oplossing morgen. Oplossing. Hor. 1. al, 3. eva, 6. pa, 7. Angerlo, 11. notie, 13. os, 15. dr, 16. open, 17. slee, 18. ra, 20. Ni, 21. merel, 25. Dreumel, 27. hé, 28. nis, 29. To. Vert. 2. la, 3. ego, 4. vete, 5. Ari, 6 Po, 8. nn, 10. poort, 12. grein, 14. spa, 15. den, 19, trui, 21. mr, 22. een, 23. Ems, 24. Ie, 25. de, 26. Lt. PUIST Het reservetapijt NIEUWVEEN PV De Witpen. Wedvlucht vanaf Mons op 9 sept. 1.1. Gelost 8 uur. Aan komst 10.45. 1, 2, 3, 4, 9, A. Rijnaker; 5, 8, Mw. Roovers-Abels; 6, 7, 11, J. Verhaar; 12. H. Kennedy, en 13. C. v. Leeuwen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3