0ncler onó gezeefd Dochter van een Maharadja ging in de politiek Spijkerbroeken verdrongen door twist-kleding Zij had de moed tegen de machtige Nehroe te zijn Iets om over na te denken Tips voor de huisvrouw Mannen moeten hun vrouwen dag in de week vrij geven Indigestie vaak gevolg van allerlei spanningen „Ik kon niets doen en dat verveelde me" Van een paleis naar de politieke-vergader- zalen is een hele sprong, maar de dochter van de Maharadja van Cooch-Behar, een vroeger prinsdom van India, heeft deze sprong toch in één keer gemaakt. Daar ging echter wel een kleine politieke storm in India aan vooraf. Nog kort tevoren was zy opgetreden als gastvrouw voor koningin Elisabeth en prins Philip tydens hun bezoek aan India maar nu deed zij iets, zo zei men, dat helemaal niet bij haar paste: Zy stelde zich verkiesbaar voor de nieuwe conservatieve Swatranta Party en ze had de moed een tegenstandster te zyn van de machtige Congress Party van president Nehru. ging voor een verkiezingsspeech ston den de mensen in rijen langs de we gen. Dorpelingen nodigden haar uit in hun hutten en duizenden kwamen naar haar luisteren. De boeren behandelden haar als een godin en zy ontvingen haar met brandende lampen en boden haar bloemen aan. Toen Naharani Gayatri Devi van Jaipur, die getrouwd is met een hoge regeringsfunctionaris in Jaipur, besloot in de politiek te gaan tij dens de algemene verkiezingen in India in fe bruari van dit jaar, namen weinigen haar se rieus. De vroiyke en opgewekte Maharani, die bekend staat als een van de mooi ste vrouwen van de wereld, wa^ ge wend aan een leven als van een Westerse aristocrate. ,,De regering probeerde ons aan het openbaar oog te onttrekken en wy verbleven steeds in het buitenland", zegt zy. Nieuw record Maartoen de resultaten van de verkiezingen bekend gemaakt werden, schrok men wel even in de gelede ren van de Congress Party. Hun can- didaat had namelyk niet alleen zijn zetel aan de Maharani verloren maar zij had ook een nieuw record ge vestigd door 79 procent van de stem men te veroveren in haar kiesdistrict Jaipur. In het begin was zij niet erg hoopvol betreffende haar kansen in de politiek, zo geeft zij toe. Zelfs haar man wilde haar politieke inte resse niet helemaal steuen. ,,Maar toen ik myn campagne begon", zegt zij, „vatte ik moed door de spontane hulp van het volk." Als zy op weg DAPPERE BRITSE VERPLEEGSTER Een Florence Nightingale van onze dagen is mej. Maureen Grant van het Britse Roode Kruis, die lepra-zieken behan delen wil. Zij zal in Sarawak op het eiland Borneo een ge nezingsmethode gebruiken, die voor de daar levende 50.000 lepra-zieken en hun 15 miljoen lotgenoten in andere delen van de wereld, van grote betekenis kan zijn. De 42-jarige mej. Grant wordt op kosten van de British Le- pro-sy Relief Association en het Roode Kruis voor twee jaar naar Borneo uitgezonden om te experimenteren met de nieuwe genezingsmethode. Dr. Ross Innes van het Britse lepra-instituut zei dezer dagen* naar aanleiding hiervan, dat men eerst sinds kort de moge lijkheden om door middel van de fysiotherapie lepra-patiën ten te genezen, heeft ontdekt. Tot nu toe zijn hiermede goede successen bereikt. Het aantal lepra-patiënten neemt sinds enige jaren voortdurend af en wij hopen thans de ziekte nog verder terug te kunnen drin gen, aldus dr. Ross Innes. Lepra is sinds eeuwen een ge vreesde ziekte, waarbij de huid wegteert en het zenuwstelsel vaak ernstig wordt aangetast. Naar schatting lijdt één van de 200 bewoners van deze wereld aan lepra. Wa- de bestrijding van deze ziekte zo bemoeilijkt is niet de onmogelijkheid de ziekte te ge nezen maar dat ze veelal te laat wordt ontdekt. Het komt zeer vaak voor, dat iemand, die aan lepra lijdt uit vrees voor isolering zijn ziekte geheim houdt en daarmee een tijdig in grijpen onmogelijk maakt. Maureen Grant zal, voor zij met haar werk op Borneo be gin gedurende twee weken het missieziekenhuis in Vellore in India bezoeken, waar men ge specialiseerd is in 't jestrijden van lepra. Zij heeft tot nu toe nooit een lepra-patiënt ontmoet maar vastbesloten en zonder vrees wil zij haar opgave op Borneo trachten te vervullen. Wanni r zij succes heeft, zal de nieuwe genezingsmethode ook in andere landen worden toegepast. De dappere mej. Grant heeft door het Roode Kruiswerk veel ervaring opgedaan. Zij is een uitstekende kinderverpleegster en is bovendien zeer goed ge schoold in het verplegen van polio-patiënten! ARISTOCRATISCH LEVEN „Het volk had al zijn hoop op de Congres Party gevestigd" zegt zij. „Zij dachten dat de onafhankelijkheid een periode van welvaart zou brengen maar na vijftien jaar onafhankelijk heid voelen zij zich teleurgesteld. Zy betalen veel belasting maar zien er weinig van terug wat materiële voor uitgang betreft". Als dochter van de Maharadja van Cooch-Behar kreeg zij haar eerste on derricht van goevernantes. Daarna ging zy naar een Zwitserse school, volgde een secretaressencursus in Lon den en trouwde op twintigjarige leef- tyd. Haar nieuwe rol van lid van het parlement laat haar weinig vrye tyd om haar vroegere gemakkelijke le ventje te leven. Waarom zij in de politiek wilde? „De mensen bleven maar bij me ko men met klachten en ik kon niets doen" zegt zij. „Het niets kunnen doen verveelde me op den duur Links: Bijzonder fijn en zeer smaakvol. Hit jurkje heeft een zo genaamd trapeze model, waarvoor een fijn geribde katoenen stof werd gekozen van een lichtblauwe kleur. Rechts: Ochtend jas je, gemaakt uit een lichtgele flanel, bedrukt met rode hansjes. Het model is op gebouwd uit een pasje met lange nangerimpelde panden. flMMIMII I II I I I I tl Tl I I III I I I II I I I I I II l ÏAJat ió liet antwoord d tutu in in JULES zegt: „Luister goed: Morgen zeg je tegen Marie, dat je wel met naar meegaat naar de kookcursus. Ik vind het erg flauw om niet te gaan omdat je eten voor my moet koken. Ik kan mezelf wel een avond je redden, hoor. Voor jou is het .•in leuke afwisseling." JET zegt: „Maar ik vind het zo ver velend je in de steek te moeten la ten, je alleen te laten en voor je zelf te laten zorgen. De cursus komt waarschyniyk in 't voorjaar weer en dan komt 't misschien beter uit. Ik zal niet eerder thuis zyn dan ongeveer tien uur, dus het is ook geen uurtje waar het om gaat". WIE HEEFT GELIJK? Jules heeft geiyk Jet aan te moe digen om naar de cursus te gaan en zy moet het aanbod accepteren. Zelfs al is de cursus niet geheel noodzake- iyk toch is het in haar belang. Haar man kar. het inderdaad best een avondje zonder haar stellen. Zy kan dan ook het beste van de kans ge bruik maken. In het voorjaar kunnen er wel weer andere bezwaren zyn! Britse bankiers in teenager-kleding De deftige en zeer conservatieve Britse zakenwereld, - voor het meren deel in de Londense binnenstad ge vestigd -, is plotseling opgetogen over een bepaald soort hemd, dat door gitaarspelende en twistende tele visiesterren veelvuldig gedragen biykt te worden. Oe directeuren, eigenaars en com missarissen van de grote onderne mingen hebben deze speciale soort hemden, tot ideale vrijetyds-dracht verkozen. De rol van de radiosterren wordt duidelyk als men denkt aan de unieke isolerende eigenschappen van de wolvezel, die in dit geval de zwa re lichamelijke arbeid verrichtende teenager idolen ook onder de branden de schijnwerpers van de studio koel houden. Het schijnt althans in Parijs dat er niets meer veilig is voor de twist. Maandenlang dragen vele jonge meisjes in en rondom Parys nu al twist- japonnen sluike hemdjurken met stroken of plooien. Spijkerbroeken en wyde truien zijn verdrongen door twistkledlng, bestaande uit een wit katoe nen blouse met veel stroken en een grys flanellen rok met schouderbandjes of bretels. Toen koningin Farah van Perzië, die haar garderobe van Dior betrekt, enige tyd geleden in Parys was, bracht zij tot verrassing van velen ook een bezoek aan een klein onopvallend modewinkeltje, waar vooral veel studenten komen. Zij kocht hier een aantal twist-modellen, inbegrepen de flanellen rok met bretels Nachtkleding in twist-stijl Een kortgeleden verschenen editie van het Parijse modeblad „El'e" wijdt speciale aandacht aan de nieu we „lingerie-twist". De meeste ont werpen zyn geleend uit manneiyke garderobes. Als men teenager is dan bezit deze nachtkleding overigens een grote veelzydigheid want men kan do „lingerie-twist" zowel in bed als op het strand dragen. Het is dus begrij- pclyk, dat vooral kampeerders ermee ingenomau zyn. Ook ziin er „T-shirts" horizontaal gestreept in rood en wit katoen en al- Glanzende schoorsteen. Voor het verkrygen van glanzende schoorsteentegels moet men de tegels regelmatig afnemen met wat terpenti- Wit kant Een wit kanten japon kan met suc ces geverfd worden in elke gewenste kleur. Tegelykertijd kan de japon gesteven worden. Té styve petticoat. Een te stijve petticoat kan gemak- kelyk wat soepeler gemakt worden door deze enige malen achtereen te w'.ssen en flink te spoelen. Olievlekken Olievlekken op vloerbedekking met een onderkant van rubber zijn bij zonder lastig te verwijderen. Het is namelijk van belang, dat de olie niet tot deze onderzijde kan doordringen aangezien het materiaal dan ernstig kan worden aangetast. Het beste is, een zach*- doek, die in benzine of ether is gedrenkt, op de vlekken te leggen om de olie er te laten intrek ken Zorg er echter voor, dat de vloei stof niet kan doordringen tot de on derkant Laten drogen en daarna de gehele vloerbedekking behandelen met karpetreinigingsmiddelen, zodat geen kringen te zien zullen zijn. gezet me' rood om de hals en langs de korte mouwen. Voorts zijn er bijna tct de knie reikende „slaap-sweaters" nauwkeurig gekopieerd van de trui, behorende by het uniform van de Franse zeeman - lange mouwen en blauw-witte strepen. Op het kampeer terrein kunnen deze „slaap-sweaters" eventueel dienst doen als ochtendjas en zij staan ook leuk bij korte broe ken, zwempakken en lange broeken. Byzonder in trek is momenteel ae „pyama-twist" in Parijs. Deze heeft een broek van gebreide blauwe ka toen met losse bretels en een blauw wit gestreept jumpertje. Veel overuren Tydens feestjes en vergaderingen geven weinig vrouwen vroiyk toe, dat zy huisvrouw zyn. Is zij inderdaad huisvrouw dan zegt zy meestal „O, ik ben maai gewoon een huisvrouw" en uit haar vaak begeleidend mlnacn- tend lachje en de manier waarop /ij „gewoon" zegt, kan men opmaken dal zy nu niet bepaald erg gunstig over haar status denkt. Niemand weet pre cies waarom dit nu eigeuiyk zo Is maar het is wei opmerkelyk, dat ve len met een zekere minachting over de functie van hulsvrouw oordelen. Sociologen betreuren het verlies aan vrouwelhk intellect by dit vervelende en eentonige werk. Voorvechters voor de rechten van de vrouw maken wel ve-d drukte over het feit, dat de func tie van huisvrouw onderbetaald wordt dat er teveel uren gemaakt moeten worden en dat het werk niet gewaar deerd wordt. Sociale onderzoekings- cnimissies trachten te bewyzen, dat vrouw, die alleen maar haar man wil verwenen en gelukkige en gezonde kinderen wil grootbrengen Links: De „slaap-sweater" in gebrei de katoen mee lange mouwen en by- na tot de knie reikend in blauwe en witte strepen - de vrouwelyk ver sie van de Franse zeemanstrui. Rechts: De „pyama-twist", bestaan de uit een blauwe gebreide katoe nen broek met een blauw-wit ge streepte jumper. „Twisf'-byzonder heid zyn de losse bretels. Advies van een Britse arts byzonder ouderwets is. Kortom leder- een maakt zich wat bezorgd over de huisvrouw. Veel meer dan byv >r»r- beeld over een stenotypiste, een ver koopster of een schooljuffrouw. NIEUWE MOGELIJKHEDEN. Vroeger had de vrouw niet veel keus als het om een loopbaan ging. Sleef zy ongetr ouwd dan kon zy on- deiwyzeres of een onbetaalde hulp in de huishouding by een lamilielid wor den. Thans echter maakt de gelijk waardigheid van de sexen het moge- ïyk, dat vrouwen by na net zoveel oe- roepen kunnen uitoefenen als mannen en net zo nauwkeurig zo niet nauw keuriger als de heren der schep ping kunnen zyn Maar ondanks deze aanlokkelijke nieuwe mogelijkheden kiezen de meeste vrouwen toch vry- wel steeds het huwehjk. Het laatste nieuws is wel, dat de neiging bestaat iets van deze „oervrouweiyke" rol op mannen af te schuiven en er zyn he laas mannen, die dit nog aanvaarden ook. Enige tyd geleden lanceerde een Engelse arts het voorstel, dat echt genoten hun vrouwen eens per week een dag vrij moeten geven en hun taak moeten overnemen. Het was niet meer dan redelyk, zo verklaarde nij, dat echtgenoten inzien hoeveel werk hun echtgenotes op een normale dag te doen hebben. Op zichzelf zou 1't misschien wel eens nuttig kunnen zyn maar wy geloven toch, dat de mees te vrouwen het niet zo prettig zou den vinden als het advies van de Brit se arts geheel werd opgevolgd. Natuurlyk, het huisvrouw zyn '8 meestal geen uitverkoren werk maar het werk van de man is ook qiet alleen plezier en vermaak en een vrouw is gauw geneigd daar alle rekening mee te houden. Overigens kunnen wy ons wel voorstellen, 1at er bezwaren worden gemaakt tegen het woord „huisvrouw". Het Ame rikaanse woord „home-maker" be- schryft de functie van de huisvrouw misschien veel beter en geeft de functie meer cache4 Maar zelfs de beste betiteling zal nog niet zo doeltreffend zyn voor een vrouw *'s een korte herinnering an de dag, waarop zy in het huwehik trad Japanse leraren gaan breien Het hacdbreien, tot voor kort in Japan vrijwel onbekend, !s in weinige jaren tot een geliefde vrije-tijds-besteding geworden. Een Japans wolbureau heeit thans besloten speciale cursus sen te gaan geven om het brei en bekend te maken by de lera ren van middelbare scholen. Tel kens 60 leerkrachten zullen een dergelijke cursus, dio gegeven wordt in samenwerking met on- derwijsinstanties eh de bond van leraren, volgen, waarbij de Japanse breiwolhandel gra tis breigarens levert en de han delaren in brei-apparaten voor handbreimachines zorgen. In net verleden weiden vele soorten van indi gestie „nerveuze indi gestie" genoemd maar intussen weten we, dat veel van deze vormen van indigestie geheel andere oorzaken kun nen hebben dan nervo siteit en emoties. Wel blyft er een groep van kwalen o-'er, die rede- ïykerwijs onder „ner veuze indigestie" ge rangschikt kan worden. Men kan byvoorbeeld inderdaad „misseiyk van angst" zyn. Sommige mensen, die mentale spanningen niet verwerken kunnen, kunnen inderdaad moei ïykheden met de spijs vertering krygen en 'n patiënt, die verdriet hee 't over het verlies van een familielid, kan zyn eetlust verliezen. Ook onenigheid thuis, vooral tijdens de maal tijd, kan de spysver- tering in de war bren gen. Het is trouwens ook bewezen, dat de ge hele spijsvertering zeer onder invloed staat van onze geest. Ook de hoe veelheid maagzuur en verteringssappen is hieraan ondei,ievig. De nerveuze indigestie komt helaas steeds meer voor naarmate 't leven gejaagder wordt In de dagen, dat er nog gv "»n vliegtuigen waren of auto's, of een trein, die nodig gehaald moest worden, was de gemid delde snelheid, waarin men leefde bijvoorbeeld vier kilometer per uur tegen nu veertig. Men moet er echter voor oppassen de klach ten uitsluitend als ner- WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT veuze indigestie te be schouwen. Als de indi gestie byvoorbeeld lan ger duurt dan een of twee dagen of als het een blijvende onregel matigheid wordt en ta bletjes niet meer hel pen, is het werkelijk ge boden naar de dokter te gaan. Als er na de behandeling geen gene zing komt en na onder zoeik door de arts is vastgesteld, dat men aan nerveuze indigestie lydt, probeer dan in te zien. dat het hele ver- teringspr^ces afhanke lijk is van een controle van de zenuwen. Eet kleine maaltijden en eet regelmatig en dikwijls. Probeei wat vakantie te nemen ook als men dit zich eigenlijk niet ver oorloven kan. Zeg te gen uzelf: „Als ik mijn ^rgen en angsten niet in bedwang houd, zal het steeds erger wor den en loop ik iets op, dat waarschijnlijk min der snel geneest!" Langdurigf nerveuze indigestie kan namelijk gevolgd worden door maagzweren. Indien *"en evenwel tydig de noodzakelykheid van 'n in bedwan'* houden van de zenuwen inziet, kan deze ziekte zichzelf ge nezen. Zeker met Be hulp van de dokter. Zyn werk ligt in dit ge val evehwel meer op 't gebie van het helpen Bij het oplossen van huiseiyke of zakelijke problemen dan op het gebied van maagzuren en dergeiyke!

Leidse Courant | 1962 | | pagina 13