Groningse Figaro kocht fortuin voor 80 cent Zelfs de „kunstenaars" staan op hun kop „U mag hier niet zitten" of „straks komt de politie" zijn holle frasen op het strand Juridische beschouwing over een zanderige kwestie Het Zwolse broodconflict GENERAALSVROUW BIJ GEWONDE MEISJE VAN AUTO GESCHUD Scheepsberichten Rendieren weer gevangen DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGfNA 11 pvAT een kapper zijn ver- U dienste nog wel eens ergens anders vinden kan dan alleen met het snij den van haar en het op kammen van herenkuiven, hoopt een Figaro uit Gro ningen van ganser harte sinds hy een vel van 20 postzegel-misdrukken heeft gedeponeerd in de sa fe van een Groningse bank. Het zijn twintig zegels van vier cent, uitgegeven ter gelegenheid van de vol tooiing der telefoonauto matisering in ons land. Op tien zegels ontbreken de opschriften: „Nederland" en „4 cent". Op de andere tien loopt een brede, witte streep door de in piepklei ne lettertjes gedrukte tekst „Automatisering voltooid". De kapper (B. J. Visscher, 59 jaar) kocht het vel en kele weken geleden. Hij wilde de zegels gebruiken voor de frankering van een mededeling aan de vaste klanten, dat hij met vacan- tie zou gaan. Zeshonderd zegels had hij daarvoor no dig en onder die 600 bevon den zich de twintig, waar mee de kapper nu in stilte Dat meende de kapper eerst ook en hij wilde al bij de PTT verhaal gaan halen en verzoeken om zijn geld terug, maar gelukkig voor hem, maakte een ken nis hem opmerkzaam op de vermoedelijke waarde van deze philatdlistische curiosa. Hij ging hier en Kapper kocht geen kat in zak Het is overigens geen ontdekking van hem zelf maar van zijn dochter, die de zegels op de kaarten plakte. Die riep tijdens de ze handeling op een gege ven moment haar vader toe: „Papa, je hebt een kat in de zak gekocht. Twintig zegels zijn fout en waardeloos". daar eens informeren en kon bij enkele handela ren zó al 250 gulden per stuk krijgen. Maar kapper Visscher is niet van giste ren, toen hij zag dat er zo veel animo voor de zegels was, werd hij op zijn hoe de en wacht nu maar eens rustig af, gedachtig het ge zegde, dat haastige spoed niet altijd goed is. Een ze gel wil hij op een veiling brengen om eens te kijken wat ze daar opbrengt, de andere 19 heeft hij in een banksafe geborgen. De mogelijkheid, dat hij voor een strip van tien ze gels tienduizend gulden kan maken is niet uitge sloten, zo verklaarde een bekende Amsterdamse postzegelexpert. De waarde wordt echter mede bepaald door het uiteindelijke aan tal en deze expeit had naar zijn zeggen al van meer fouten in deze zegels gehoord. Kapper Visscher wacht nu maar af. De postzegel- handel en -verzamelaars ook. De laatsten misschien wat minder rustig, want een curiosum in de post zegelwereld werkt soms als een rode lap op een stier. In Wiesbaden zijn twee vormen van moderne knnst uitingen gedemonstreerd onder het motto „Nieuwe Kunst". Twee voorbeelden hiervan dachten wij niet aan u te mogen onthouden: De Koreaanse kunstschil der Nam June Paih, die met zijn in verf ondergedom peld gezicht „werkt", doch ook het gebruik van zijn dasje als penseel niet versmaadt (foto 9; en een 1 beeld van een pianoconcert, dat per uitvoering een vleugel kost: de heren musici slaan het instrument namelijk zorgvuldig en met overleg met behulp van 1 hamers, stenen en planken grondig tot spaanders. De uitvoerenden schijnen nog plezier te hebben ook „Meneer u mag hier niet zitten, want dit stranddeel is gereserveerd. Ik zeg het u al vast maar want straks komt de politie en die jaagt u weg." Badgasten hebben deze frase al dikwijls kunnen horen. Maar wat is er van waar? Niets! Het bord op bijgaande foto, dat suggereert dat het strand voor hotel Huis ter Duin privé-eigendom is, heeft van de zomer tal van Noordwijkers geërgerd. Voor ons is het een aanleiding eens na te gaan, hoe dat NIETS TE VERTELLEN Dit over het eigendomsrecht. In de tweede plaats is er 'n recht tot plaat sing van tenten, stoelen en badkoet sen. Dit recht is datzelfde jaar ver pacht aan de maatschappij Zeebad Noordwijk, die onder opzicht van het college van burgemeester en wet houders zich bezig houdt met de ver deling van die exploitatie onder be langhebbenden. Het is dus zo, dat bijvoorbeeld de N.V. maatschappij Huis ter Duin en de N.V. hotel-pension Noordzee ten tjes mogen plaatsen op het strand- gedeelte voor hun hotels, maar over dat betrokken strand zelf hebben zij verder niets te vertellen. Een ieder mag daar lopen of gaan zitten. Het is geen privé-strand. En in zoverre stond dat gefotografeerde bord er ten onrechte. Fel omstreden Het betrokken onderwerp blijkt overigens in vroeger jaren een fel omstreden zaak te zijn geweest. Er heeft in Noordwijk een complete strand-oorlog gewoed en het is wel aardig daarover eens wat te vertel len. Volgens Kloos, de schijver van „Noordwijk in de loop der eeuwen" is de oorzaak van alle moeilijkheden in deze gelegen in het feit, dat de gemeente Noordwijk in 1883 de duin- gronden heeft verkocht zonder zich een enkel recht te reserveren ten aanzien van de strandreep (zeeduin) of wat dan ook. Na verloop van tijd ontstond verschil van mening over de nu precies zit met die veelgehoorde leus: het strand is vrij en ieder heeft daar gelijke rechten. Allereerst moet dan worden gesteld, dat noch de N.V. Maatschappij Huis ter Duin noch enig ander hotel eigendomsrechten op het strand kan laten gelden. Het strand behoort toe aan de staat der Nederlanden en de grens met het particuliere eigendom loopt langs de duinvoet en is in 1927 zichtbaar gemaakt door witgeverfde dubbele T- ijzers ter plaatse. werkelijke grens van het strand. B. en W. verzochten daarom in 1905 de minister van financiën de strandgrens tussen staat en particulieren aan te wijzen. De minister antwoordde, dat sinds jaren, ook tijdens de verkoop van duin in 1882, de staat aannam „dat de den Staat toekomende stran den, volgens art 577 van het burge- lijk wetboek zijn: de boorden der zee, voorzoover zij bij gewonen vloed, als deze op 't hoogst is, met water be dekt zijn". Deze brief gaf door zijn minder gelukkige woordkeus de duineige naren aanleiding de hoogwaterlijn als de grens van hun eigendom te beschouwen, hoewel in 1882 slechts duingrond was verkocht en aan de gemeente in dat jaar werd verpacht het strand, de Staat toebehorende. En waar duin en strand in één hand waren was dit vanzelfsprekend het strand tot de duinvoet. Toen de gemeente dan ook in 1910 het recht tot het plaatsen van stoelen en dergelijke op het strand in het openbaar wilde verpachten, rees ern stig verzet bij de diiineigenaren, die beweerden dat dit strand hun eigen dom was. Sommigen plaatsten op de hoogwaterlijn van hun strandgedeelte draadversperringen, die 't vrije ver keer ernstig bedreigden. Badgasten verzochten de gemeenteraad verwij dering van de ijzeren paien met draad, waarmee het strand was afge zet. Relletjes Er werden brieven geschreven aan de minister van financiën en zelfs aan de koningin, maar de minister bleek een uitspraak over de hoog waterlijn te willen overlaten aan de rechter. Relletjes bleven intussen niet uit, daar de direkteur van het Huis ter Duin geen der dorpelingen toeliet op de grond boven de hoog waterlijn, van welk bovenstrand bij het eigendomsrecht meende te kun nen bewijzen. Bij groepjes gingen de Noordwijkers op het bovenstrand zitten en men weigerde de ingeno men plaatsen te verlaten, waardoor een flink tumult ontstond. De burgemeester nam maatregelen. Hij beval op donderdag 15 juni 1911 (een feestdag) na twaalf uur 's mid dags sluiting van alle Noordwijkse café's en hij versterkte zijn politie korps met een groot aantal rijks veldwachters uit omliggende gemeen ten, die op post werden geplaatst voor de café's. Onzekerheid Er werden rechtskundige adviezen gegeven en gerechtelijke uitspraken gedaan, maar de onzekerheid bleef. Het openbaar ministerie bij het kan tongerecht te Leiden beweerde be treffende de palenplaatsing op par ticuliere eigendom „dat in elk geval dat eigendom voor ieder toegankelijk is". Bij vonnis van 14 februari 1912 besliste de arrondissementsrechtbank te Den Haag, dat de staat eigenaar van het strand tot de duinvoet en veroordeelde de tegenpartij (Maat schappij De Toekomst) tot herstel van deze oude toestand (verwijde ring van de palen). Deze maatschappij kwam in hoger beroep bij het gerechtshof te Den Haag dat de staat opdroeg door ge tuigen te bewijzen, dat de geplaatste palen zeewaarts van de hoogwater lijn stonden. Uit getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de palen bij normale weersgesteldheid bij vloed door de zee werden omspoeld. Zij stonden dus op het strand in artikel 577 van het burgelijk wetboek bij de staat toegekend en moesten worden verwijderd. Het hof bevestigde het beroepen vonnis van de arrondisse mentsrechtbank, doch deed dit op andere grondslagen dan aan dat von nis ten grondslag lagen. Het hof ont hield zich n.l. van een uitspraak over het bovenstrand, omdat de palen in elk geval op rijksstrand bleken te staan, te weten zeewaarts van de hoogwaterlijn, dus op het strand, waarop de particulieren zeer zeker geen aanspraak hadden. De duineigenaren concludeerden ten onrechte uit dit arrest, dat ook het hof de hoogwaterlijn als grens beschouwde. Het gerechtshof had dit evenwel niet gezegd, maar slechts geconstateerd, dat het strand zee waarts daarvan onaanvechtbaar de staat toebehoorde, dat de palen daar stonden en dus moesten verdwijnen, zonder zich verder om de eigendom van het strand landwaarts van die lijn te bekommeren. Besprekingen De kwestie bleef daarna tot 1927 sluimeren. Onder leiding van domein ontvanger O. Verhagen, werden lang durige besprekingen gevoerd, die er toe leidden, dat op 19 maart 1927 de uitzetting van de grenslijn kon plaats hebben. Het op die gure maartdag be reikte resultaat werd zichtbaar ge maakt door de witgeverfde T-ijzers, langs de duinvoet waarover wij in de aanhef schreven. De Koninklijke goedkeuring op deze regeling volgde op 10 januari 1928, waarmee de grenskwestie was opgelost. Nauw verband met deze regeling hield de verpachting van het recht tot plaatsing van tenten, stoelen on badkoetsen, bij akte van 8 juni 1927, aan de maatschappij Zeebad Noord wijk, onder strandexploitatie door het college van B. en W. der gemeente, voor 2000 per jaar. Na alle onzekerheid en onenigheid is de kwestie van het eigendoms recht van het strand dus zo helder als glas geworden, al wordt van de onwetendheid van strandbezoekers nog wel gebruik gemaakt om hen van bepaalde strandgedeelte te ver jagen en verschijnen er borden, die ten onrechte de indruk wekken dat het strand niet vrij is. Op aandrang van de Zwolse bak kers patroonsvereniging heeft Drag- stra's broodfabriek besloten met in gang van donderdag 13 september weer de normale pry zen voor brood te berekenen. Bij het nemen van deze beslissing is het bedrijf in belangrij ke mate beïnvloed door de houding van de zelfstandige bakkers, die be sloten de normale prijzen te hand haven. Hierop bleef het conflict be perkt tussen Dragstra en de Coöpe ratie „Samenwerking". Voorts heeft Dragstra zich bij zijn besluit laten beïnvloeden door het gedrag van het Zwolse publiek. Over het algemeen zijn de huisvrouwen het brood blijven betrekken van hun eigen bakker, zonder zich te laten verleiden elders goedkoper brood te gaan kopen. De coöperatie heeft besloten haar prijsverlaging te handhaven in af wachting van het resultaat van het kort geding, dat maandag 17 sep tember voor de president van de ar rondissementsrechtbank te Zwolle zal dienen, en door de coöperatie is aan gespannen, zo wordt van deze zijde meegedeeld. De echtgenote van generaal Eekhout heeft gisteravond in het Haagse militaire hospitaal aan de Muzenstraat de 20-jarige dienstplichtige soldaat Jacob Bood uit Nieuw-Vennep opgezocht, die in Nieuw-Guinea gewond is geraakt. WEGPIRAAT GEARRESTEERD De politie in Heerlen heeft gistermiddag de man gearresteerd, die zater dag in Heerlen een verloofd paar aanreed, het zwaar gewonde meisje van de motorkap schudde en doorreed. Het is de 25-jarige Hongaarse machinist G. T. wonende in Hoensbroek. De man is werkzaam op een bouwbedrijf in Duitsland. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Glasscherven die op het wegdek werden aangetroffen, hebben geleid tot het opsporen van de auto van de Hongaar. Kort daarna is hij zelf aan gehouden. Gisterochtend heeft H.M. Koningin Juliana in het paleis Soestdijk ontvangen een deputatie van de deelnemers aan het Internationaal Fysiologencongres, dat tot 17 september in Leiden wordt gehouden. De foto toont de Koningin met haar gasten. Izalco 12 vn Balboa nr TalaraJacob Verolme 13 te Balboa; Kalydon (t) 12 vn Port Said nr Lissabon; Koratia (t) 12 vn Hamburg nr Curacao; Korovina (t) 13 te Stenungsund verw.; Laarder kerk 12 te Bremen; Laga 12 vn Vlissingen nr Pt Talbot; Lekhaven 12 vn Buenos Aires nr San Francisco do Sul; Mariekerk 11 te, 13 vn Basrah nr Mtwara; Mentor 12 vn Lattakia nr Kiuluk; Merwede 12 n. Sa- pelen r Harcourt; Merwelloyd 12 vn Pe- nang nr Pt Swettenham; Minos 12 vn Kotka nr Adam; Missisippilloyd 12 vn New York n. Tripoli Lybie; Musilloyó 12 vn Penang nr Pt Swettenham; Nieuw Amsterdam 12 vn Southampton nr New York. Glasscherven gaven spoor Het onderzoek was in handen van inspecteur W. M. van Kerkhof, chef van de verkeerspolitie in Heerlen, en van de agent Mooren. Zij hebben kunnen vaststellen, dat de glasscher ven afkomstig waren van een be paald merk auto. Op ruime schaal hebben zij toen in de wijde omge ving van Hoensbroek navraag ge daan naar dergelijke auto's. Een van de vele tips, die naar aanleiding van de berichten in de pers bij de ver- keersafdeling binnenkwamen, maakte melding van een beschadigde auto van dit merk. Dit leidde uiteindelijk tot de arrestatie. TOESTAND MEISJE ZEER ERNSTIG Hongaar over de weg ging zigzaggen. Zij brak op drie plaatsen een been, kreeg een hoofdwond en een hersen schudding. GEEN DRANK Zelf verklaarde de Hongaar: Hij was alleen in de auto geweest en had zich niet schuldig gemaakt aan drankmisbruik, wel had hij met grote snelheid gereden. Door het slechte zicht en doordat zijn .-uitewissers niet goed werkten, zo zei de Hon gaar, was hij op het fietspad terecht gekomen. Na het ongeluk was hij in paniek geraakt. De toestand van zijn slachtoffer, het 18-jarige meisje Maria van L., is zo deelde de politie gisteravond mee, nog steeds zeer ernstig. Zaterdagavond om acht uur heeft de Hongaar op' een uHvalsweg bij Heerlen de twee jongelui, die op het fietspad reden, geschept. De 17-jarige student R. van M. werd van de fiets gesleurd en liep een zware hersen schudding op, zijn meisje, M. van L., dat achterop zat, kwam op de motor kap terecht. De Hongaar heeft na de botsing zijn lichten gedoofd en is met onverminderde snelheid doorgereden. Twee honderd meter verder viel het meisje op het wegdek doordat de Als goede kuddedieren blijken de 5 ontsnapte rendieren zich niet ver van hun stal te hebben verwijderd. In de loop van de ochtend trof men de beesten dicht bij de om de stal gelegen wei aan. Ze lieten zich bijna even volgzaam als makke koeien naar hun quarantaine-hal terugleiden. De 84-jarige P. Stroban uit Sant poort is, toen hij gistermorgen om half twaalf de Delftlaan, een voor- rangsweg. bij de Kleverlaan te Haar lem per fiets overstak, door een per sonenauto aangereden. In een zieken huis overleed hij aan zijn verwondin gen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11