RUSLAND TWEEMAAL, ENGELAND EENMAAL OP HOOGSTE TREDE VAN EREPODIUM IN BELGRADO Feyenoord wint verdient van Servette DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 DE LEID SE COURANT PAGINA 10 DRINK joy SINAS gezond en fcjZfHti lekker Zwaard, door haar zeer sterk gelo pen 400 meter, waarbij zij, bang voor haar tegenstandster, zich in het begin forceerde daardoor minder sterk finishte, ofschoon haar 55.4 sec. ruim voldoende was voor een plaats in de halve finales. Haar mascotte, een grote beer gekleed in een oranje trainingspak tegen zich aan drukkend, verliet zij breeduit la chend het strijdperk. Cees Koch plaatste zich met een keurige tweede worp in de finale van het discuswerpen en dat hij hier bij geen last had van zijn zenuw ontsteking, stemt tot verheugenis. RAVAGE ONDER 100 METER-LOPERS Was er in de series van de 100 me ter voor heren eigenlijk nog niets gebeurd, al evenaarde de Duitsers Heinz Schumann, Peter Camper, die wij de beste kansen geven, Alfred Hebauf en de Pool Marian Foik allen met 10.3 sec. het record van de kam pioenschappen, in de halve finales was het een compleet slagveld, waar bij atleten van naam sneefden als halmen voor een zeis. Keien als Olympisch kampioen op de 200 meter, de Italiaan Livio Berutti, de Brit Peter Radfort, de Russen, die met het uitschakelen van Politiko, Oso- line en Tuvakov wel het grootste verlies leden, de Duitser Schumann (10.4) en de Pool Zielinski bereikten de finale niet. Op de 400 meter horden verbeterde Helmuth Janz, die met de Italiaan Salvatore Morales tot de gro te favorieten behoort, het record van het stadion. De Franse Nederlander Eddy van Praagh twee jaar gele den liet hij zich tot Fransman natura liseren leverde met een tijd van 51.4 sec. een prestatie van formaat. Een nieuw Frans record werd zijn deel en de overwinning op sterke tegenstanders doet vermoeden, dat hij in de finale een rol zal spelen. DAMES Kogelstoten. Finale: 1. Tamara Press (Rus.) 18.55 m; 2. Renata Garis (Duitsl.) 17.17 m; 3. Galin Zubina (Rus.) 16.95. 400 m. Eerste serie: 1. Ekaterina Parloe, Rusl., 54.9.2; 2. Maeve Kyle, Ierl., 55.1; 3. Veronika Kummerveld, Did., 55.7. Tweede serie: 1. Elizabeth Grieveson, G.B., 54.8; 2. Barbel Reinagel, Did., 55.5; 3.Janina Nase, Polen, 55.7. Derde serie: 1. Maria Itkinn, Sovjet Unie, 54.4; 2. Tilly van der Zwaard, 55.4; 3. Pada Simic, Joegosl. en Pamela Plercy, G.B., beiden 56.3. Vierde serie: 1. Jean Sorell, G.B. 55.5; 2. Helga Henning. Did., 55.7; 3. Antona Munkaesi. Hong., 55.8. De eerste drie van iedere serie plaat sten zich voor de halve finale. 100 m. Eerste serie; 1. Hannelore Raep- ke.Dtl., 11.9; 2. Galina Popova, Rusl., 11.9; 3. Erzsebet Heldt, Hong., 12.0. Tweede serie: 1. Jutta Heine, Dtl., 11.5: 2. Halma Gorecka, Polen, 11.5; 3. Margit Marko, Hong., 11.8. Derde serie: 1. Dorothy Hyman, G.B. 11.6; 2. Teresa Ciepla, Polen. 11.8; 3. Lud- mila Motina, Rusl., 11.9. Vierde serie: 1. Elzsabieta Szyroka, Polen, 12.2; 2. Martha Pensberger, Dtl.. 12.; 3. Daphne Arden, G.B., 12. De Russische favoriete Maria Itkina en de Nederlandse Joke Bijleveld zijn niet gestart. De eerste drie van elke serie komen in de halve finales. HEREN 100 m. Eerste halve finale; 1. Hebauf, 10.4; 2. Piquemal, 10.4; 3. Berruti, It., 10.5. - Tweede halve finale: 1. Gamper, 10.3; 2. Foik 10.4; 3. Lagorce Fr., 10.5. Derde halve finale: 1. Juskowiak. 10.4: 2. Delecour, Fr., 10.4; 3. Schumann! Dtl., 10.4. Voor de finale 100 m heren hebben zich geplaatst: De Duitsers Alfred He bauf, Peter Gamper, de Fransen Claude Piquemal en Jocelyn Delecour en de Polen Jerzy Juskowiak en Marian Foik. 400 m horden. Eerste serie: 1.Helmuth Janz, Dtl., 51.0 sec.; 2. Boris Kriounov, RusL, 51.7 sec.; 3. Valelru Jurca, Roeme nië. 52.0. Tweede serie: 1. Salvatore Morale, It., 51.4; 2. Jussi Rintamaki, Finl. 52.4; 3. 51.4; 2. Geuergui.li, Tchevitcnalov, Rusl, 52.0; 3. Joachim Singer, Dtl., 52.0. Vierde serie: 1 V iss Ui Anissimov, Rusl., 51.8; 2i Bruno Galliker, Zwits., 52.2; 3. Jorg Neumann. Dtl., 52.0. De drie best geplaatsten van elke serie kwamen in de demi-finales. 400 m. Eerste serie: 1. Josef Trousil, Tjs. slow., 48.3; 2. Vittorio Barberis, It., 48,4; 3. Jeriz Kowalski (Pol.) 43.8. Tweede serie: 1. Vadim Arkhipsjoek, Rusl., 47.4; 2. Jacque6 Pennewaert Belg., 47.4: 3. Sergio Bello, It., 47.6. Derde serie: 1. Manfred Kinder, Dtl., 47.1; 2. Barry Jackson. G.B., 47.7; 3. Vic tor Bytchov, Rusl., 48.2. Vierde serie: 1. Joachim Reske, Dtl., 46.9; 2. Andrzei Badensky, Polen, 47.4; 3. Jean Bertozzi, Fr., 47.6. Vijfde serie: 1. Robbie Brightwell G.B., 46.6; 2. Hans Olof Johanson, Zwe., 47.2: 3. Mario Franschini, It., 47.3. Zesde serie: 1. Hansmedi Bruder, Zwits,. 47.5; 2. Adrian Metcalfe, G.B., 47.6; 3. Ronny Sunesson, Zwe., 47.8. De eerste drie gaan naar de halve finale. 20 km snelwandelen: 1. en Europees kampioen: Ken Matthews, G.B., 1.35.54.8; 2.Hans Reimann, Dtl., 1.36.14.2; 3. Vla dimir Goloubnitsji, Rusl., 1.36.37.0; 4. Anatoli Vediakov, Rusl., 1.37.23.6; 5. Len- nart Back, Zwe., 1.38.16.2; 6. Dieter Lind ner, Dtl., 1.38.34.8. Discuswerpen. De 12 atleten, die zich plaatsen voor de finale van het discus werpen waren: Edmund Piatkowski, Po len. 55.79; Cees Koch. Ncd., 54.72; Victor Kompaneets, Rusl., 53.96; Vladimir Trous- senev, Rusl., 53.88; Josef Szecenyi, Hong., 53.38; Lars Haglund. Zwe., 53.28; Djordje Rakic, Joegosl., 53.19; Todor Artarsky, Buig., 53.16; Loth.ir Milder, Dtl., 53.11; Ludvik Danek, Tsjechosl., 53.00; Fritz Kuhl, 52.86; Carmelo Rado, It., 52.77. Voor de finale hink-stap-sprong, plaat sten zich: Jozef Schmidt, Polen, 15.98 m; Jan Jaslolski, Polen, 15.86 m; Manfred Hinze, Dtl., 15.78 m; Vilhjalmur Einars- son, IJsl., 15.76 m; Olog Fedossejev, Rusl., 15.68 m; Radoslav Jocic, Z. Slav., 15.58 m; Vladimir Gorianev, Rusl., 15.54 m., Kari Rhakomo, Finl., 15.53 m; Ljuben Gur- gushinov. Buig., 15.50 m; Enzo Cavalli, It., 15.48; Hans-Joachim Rueckborn, Dtl., 15.44 m; Odd Bergh, Noorw., 15.40. 10.000 m: 1. Peter Bolonikov, Rusl., 28.54.2. Friedrich .Tanke, Dtl., 29.01.6; 3. Henry Fowler, G.B. 29.02.— 4. Martin Hyman, G.B. 29.02.—; 5.. Robert Bogey, Fr., 29.02.6; 6. Leonid Ivanov, Rusl., 29.04.8. De Russin Tamara Press werd Europees kampioene kogelstoten met een worp van 18,55 meter, waarmee zij haar eigen wereldrecord evenaarde. Een fantastische race op de 10.000 meter, waarin Peter Bolotnikov, de 32-jarige kapitein in het Russische leger zijn enorm grote klasse toonde, een tweede gouden „plak" voor Rusland door de Russische kampioene Tamara Press, die de kogel 18,55 meter ver expedieerde en daarmee haar eigen wereldrecord egaliseerde, en een eerste plaats van Ken Matthews, die als een echte Britse terrier de 20 kilometer snelwandelen won, dat waren de hoogtepunten op de eerste dag van de Europese atletiekkam- ploenschappen, die woensdag in het stadion van Belgrado zijn begonnen. Tweemaal goud voor Rusland en eenmaal voor Engeland. Cees Koch en Tilly van der Zwaard resp. in finale en halve finale 1(1 nnn wereldrecord evenaarde, was van L tClC±U»UvU Ttl» klassieke schoonheid. Het meest verheugd was evenwel de Brit Kenneth Matthews. Op het moment, dat Cees Koch zich met een daverende tweede worp kwalificeer de voor de finale van het discuswer pen, kwam deze dappere en keiharde Engelsman, zichtbaar met het linker been trekkend, het stadion binnen. Onverstoorbaar, zich op de lippen bijtend en tanden knarsend, ging hij door de finsh, daarbij zijn petje van zijn hoofd trekkend als groet aan de applaudiserende menigte. NEDERLANDSE PRESTATIES Twee Nederlanders hebben zich op de eerste dag goed van hun taak ge kweten. De Aalsmeerse Tilly van der Peter Roesch voelde het gevaar niet. Bijna argeloos wachtte de Servette- stopper vier minuten na de rust op de middenlijn de uitworp van Eddy Pieters Graafland af. Plet Krulver zag, dat de Zwitser zich vergiste, sprintte alvast in de vrije ruimte en kreeg zijn kans. Angstwekkend be heerst omspeelde hij doelman Schneider en juist voordat rechtsback Ray mond Maffioli de kans kreeg het verlaten doel af te schermen, tikte de Feijenoorder, alweer opvallend beheerst, de bal in de touwen: 1—2. TWEE DOELPUNTEN VAN PIET KRUIVER van Bolotnikov Wat Peter Bolotnikov, de man, die achter Vladimir Kuts als eeuwige tweede bekend stond en pas na het vertrekken van zijn landgenoot zijn kans kreeg op de Olympische Spelen m Rome heeft zien, grenst aan het ongelofelijk. Van het begin af aan een hoog tempo draaiend, trok hij er na 2500 meter met een keiharde tussensprint tusseruit, waarbij hij de Duilser Janke m zijn kielzog mee kreeg. Het gat, dat ontstond, bedroeg zeker een veertigtal meters en het heeft tot de achtste kilometer ge duurd, voordat hei drietal Bogey (Fr.) en de Enge'sen Hyman en Fow ler iets dichter rij konden komen. Op dat zelfde ogenblik plaatste de Duitser Janke, die bang was zijn tweede plaats te verliezen, 600 meter voor de finis een tussensprint, waar over Bolotnikov zich wel enigszins heeft verbaasd, maar er zeker niet door werd verrast. Nog geen 200 me ter verder, met nog een ronde te lo pen, ging hij weg en zijn voorsprong was zo overtuigend, zijn lopen zo fraai, dat het stadion in een daveren de ovatie losbarstte. Janke redde op het nippertje zijn zilveren medaille, maar Bogey werd door de Britten, waarbij Fowler over ongekende krachten bleek te bezitten, naar de vijfde plaats verwezen. De eindsprint van Fowler kwam overigens net op tijd, want Hyman bleef dicht in zijn buurt. Voor beiden werd dezelfde tijd afgedrukt. EVENARING WERELDRECORD Tamara Pres was in de finale van het kogelstoten dames een klasse apart. Niemand heeft haar ook maar enigermate kunnen bedreigen. Haar derde worp, waarmee zij haar eigen KUNSTRIJDEN SJOUKJE DIJKSTRA WEER IN TRAINING Sjoukje Dijkstra traint weer in Lon den. Na een vakantie van enkele maan den heeft de Europese en wereldkampi oene kunstrijden de voorbereidingen voor het komende seizoen hervat. Dage lijks kan men haar op de Richmond Rink in de Engelse hoofdstad aantreffen waar zij onder leiding van Arnold Gerschwil- ler haar figuren en sprongen oefent De Europese kampioenschappen zijn in februari 1963 in Boedapest, de wereld kampioenschappen worden eind febru- ari-begin maart in Cortina d'Ampezzo ouden UTR. ELFTAL-TASMANIA BERL. 3—2 Het Utrechts voetbalelftal, samenge steld uit spelers van DOS, Elinkwijk en Velox, heeft woensdagavond in het Utr. stadion voor 12.000 toeschouwers 'n over winning met 32 (rust 11) behaald op Tasmania Berlijn in een wedstrijd voor het toernooi van de Jaarbeurssteden. De retumwedstrijd zal op 17 oktober in Ber lijn worden gespeeld. Voorzitter Kieboom mocht er niet in „Impossible monsieur". De in de dienst vergrijsde suppoost zei het vriendelijk, maar uiterst beslist: „Ik heb hier aan het hek al vijf Nederlanders gehad, die me kwa men vertellen, dat ze president van Feijenooró waren. Ik heb ze doorgelaten, maar zes wordt toch echt te veel"De heer Kieboom de echte Feijenoord-voorzitter, kon praten wat hij wilde, de sup poost bleef onverbiddellijk. Pas toen Servette-bestuursleden zich er mee gingen bemoeien kon de Rotterdammer, die met lede ogen had- moeten toezien hoe zijn spe lers en andere officials de hekken ongehinderd passeerden, zijn plaats op de tribune gingen op zoeken. Een goede dag voor die vijf ho vaardige Nederlanders. Hun favo rieten wonnen met 31 en dat feest maakten zij mee zonder een cent te betalen. Zij spaarden een bedrag van 15 dure Zwitserse franken, zo'n dertien gulden dus, voor een ere-tribime-plaats uit De Zwitsers, vaak briljant voor de rust, waren aangeslagen en tegen veler verwachting In konden de Rotterdam mers hun eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het tournool om de Europa cup, zelfs zonder hun sterrenvleugel Bouwmeester-Monlijn, nog met rnlm ver schil winnen. Dankzij Bennaars werd het zelfs nog 31, zodat de Rotterdammers woensdagavond a.s. als In het Feljenoord- stadion de return wordt gespeeld, met 'n veilige voorsprong van twee doelpunten kunnen beginnen. Het is een verdiende overwinning voor de Rotterdammers geworden. Verdiend, daarvoor speelden de Rotterdammers na de hervatting te resoluut, daarvoor ook was de verdediging met stopper Hans Kraay en met „Beer" Kreyermaat als uit blinkers, te sterk. Maar ondanks die belangrijke 3—1 ze ge. lijkt 't spel van de Nederlandse kam pioenen nog steeds niet op dat, waarmee zij Tottenham Hotspur op eigen ter rein nog wel bedwongen. Piet Kruiver, verdienstelijk door twee gevaarlijke treffers, heeft als aanvaslei- der en spelverdeler opnieuw gefaald Het ging allemaal te traag met de Italiaanse Nederlander. Slechts éénmaal was de ex-Zaankanter werkeliik briljant, name lijk bij dat tweede Feijenoord-doelpunt. Razernij In de zevende minuut scheen het te gaan gebeuren. Mekloufi kreeg zijn grote kans. Na eerst tegen Pieters Graafland te hebben geschoten kogelde hij opnieuw hard in. De ruim 20.000 toeschouwers in het kleine knusse Servette-stadaon spron gen op. De openingstreffer was er. De Belgische arbiter Versijp kende echter geen genade, en keurde tot razernij vvn alles wat Zwitsers was, het doelpunt af. Tot de 32e minuut hebben ze moeten wachten, de enthousiaste, bepaald niet van chauvinisme ontblote Zwitsers, voor zij die openingstreffer konden begroeten. Weer was het Mekloufi, die alleen voor Eddie Pieters Graafland kwam. Het gro te werk werd echter gedaan door Peter Pazmamdy, de linkshalf van Servette. In een meesterlijke rush passeerde hij in de 32e minuut Bennears, toen Kreiermaat en tenslotte Kraay en een simpel tikje bracht Mekloufi toen in vrije positie. Op Gelijk Toch ging de rust met gelijke stand in. Daarvoor zorgde tien minuten later Plet Krulver. Nadat een voorzet van rechts was opgevangen, kwam de bal voor de voeten van de Rotterdamse aanvalsleider en diens schot trof In de uiterste bene denhoek doel: 11. Na vier minuten spelen in de tweede helft viel in feite de beslissing. Kruiver, scherp op de middenlijn opgesteld, zag dat stopper Roesch de uitworp van Pie ters Graafland niet kon bereiken. Krui ver sprintte in de vrije ruimte, kreeg zijn kans en doelman Schneider stond mach teloos: 12. De Zwitsers waren aangeslagen. Even werd de strijd ontsierd door een onvrien delijk intermezzo met Schouten en doel man Schneider beiden geblesseerd in de hoofdrol. Een vechtpartij dreigde en aanvoerder Kerkum kon slechte met moeite het onheil voorkomen. Nauwe lijks was het stadion over de sensatie van het incident heen of Bennaars zorgde voor het derde doelpunt. Het kwam voort uit een van die snelle rushes van rechts buiten Bergholtz. De voorzet van de Rot terdamse vleugelman was bijzonder scherp. Een moment aarzelde de Zwit serse backs. De bal scheen voor het doel langs te gaan, maar het uitschietende been van de toestormende Bennaars bracht Feijenoord' met een simpel tikje de derde treffer. Nederlandse topzwemsters op het droge Tien bekende Nederlandse wedstrijd- zwemsters, onder wie Ria van Velz'en, Ooekie Gastelaars, Adri Lasteri, Tineke Lagerberg, Ada Kok, Jopie Troost en trainster Wil van Beukelen zullen don derdagavond op de Kaasmarkt in Pur- merend een wedstrijd steenwerpen spe len tegen de steenwerpclub van Purme- rend. De leden van deze club zijn man nen boven de 65 jaar. Omdat de laatste jaren weinig verjonging plaats vond, is de gemiddelde leeftijd van de stenen gooiers inmiddels bijna tachtig geworden. De secretaris is zelf al 88 jaar. Bij het steenwerpen is het de kunst met een steen 'n rechtop staande klinker omver te werpen. Or..dat een vaste hand en een scherp oog hierbij van meer in vloed zijn dan een stevige been- of arm slag, is de kans groot, dat onze zwemster ren donderdagavond een nederlaag te gemoet gaan. Discussie gesloten over glasfiberstok Tijdens hete ongres vain de internatio nale Atletiek Federatie (LAAF), dat ter gelegenheid van de Europese kampioen schappen in Belgrado wordt gehouden, heeft men definitief een streep gezet on der de discussies over de glasfiberstok. Het bestuur van de IAAF besloot geen verandering in het reglement aan te brengen en stelde eens en voor altijd vast dat „de glasfiberstok to de stan daarduitrusting behoort". Na afloop van de Europese kampioen schappen zullen de aanvragen van Brits Honduras, Congo, Costa Rica, Koeweit, Laos, Mali, Mongolië, Volta en Tonga om lid te worden, nader in bespreking ko- Het volgende lAAF-congres zal in '63 na afloop van Panamerikaanse spelen in Sao Paulo plaatsvinden. In de heenwedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars heeft de Hon gaarse club Dosza Ujpest in Boedapest met 50 gewonnen van de Poolse be kerhouder Zaglebie Sosnowiec. 0 In de eerste wedstrijd voor het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tussen A.C. Milan en Union Luxemburg, die woensdag in Mi laan werd gespeeld, is geëindigd in een 80 zege voor de Italiaanse kampioens- ploeg. Voor de Europese beker voor lands kampioenen is woensdag in Warchau de wedstrijd gespeeld tussen Polonia Bytom (Polen) en Panathinaikos Athene (Grie kenland. De Poolse vereniging won deze eerste wedstrijd voor de eerste ronde met 21. De ruststand was 11. O De Hongaarse club Pees heeft zich woensdag geplaatst voor de kwartfina les van de intertotocompetitie door op eigen terrein in de tweede ontmoeting met 21 te winnen van de Zuidslavische club Rijeka. De ruststand was 20. De eerste wedstrijd tussen belde verenigin gen was in een 22 gelijkspel geëindigd. Nadat de Zweedse kampioen Norr- kouping op eigen terrein een 2—0 over winning had behaald op de Albaanse kampioen Tirana, hebben beide clubs woensdag in de Albaanse hoofdstad met 11 tegen elkaar gelijk gespeeld. Door d'it resultaat heeft Norrkouping zich ge plaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. DAMMEN In Hoogezand-Sappemeer is woensdag een groot internationaal damtoernooi be gonnen, dat tot 19 september zal duren. De resultaten in de eregroep waren: Valois Smith (Sur.)-Holstvoogd (Ned.^ 1—1; Hisard (Fr.)-Dionis (Fr.) 2—0; Gordijn (Ned.)-Verleene (Belg.) 20: Gournier (Fr.)-Baba Sy (Sen.) 11; Bergsma (Ned.)-Saint Fort (Haiti) 2—0; Verpoest (Belg.)-Douw de Jong (Ned.) 1—1; Holstvoogd-Hisard 1—1; Dionis- Gordijn 02; Verleene-Gournier 02; Baba Sy-Bergsma 1—1; Saint Fort-Ver- post 02; Valois Smith-De Jong 02. De stand is nu: 1. Gordijn 4 p.; 2. Hi sard, Gournier. Verpoest. Bergsma en De Jong allen 3 p.; 7. Baba Sy en Holstvoogd beiden 2 p.; 9. Valois Smith 1 p.; 10. Dio- nis, Saint Fort en Verleene allen 0 p. Duur uitstapje in Amsterdam Een 54-jarige kapper, J. F. C. uit de omgeving van Utrecht, is een uit stapje dat hij gisteravond en van nacht in Amsterdam heeft gemaakt duur te staan gekomen. Op het Munt plein had hij kennis gemaakt met 'n jongeman, samen bezochten zij en kele café's en huurden zij laat in de avond een kamer in een klein hotel in de Nieuwe Brugsteeg. Daar liet de jongeman zich inschrijven als F. J. B., geboren in 1940, van beroep varensgezel. De kapper deponeerde zijn linnen reistas in de kast van de hotelkamer. Toen de man vanochtend vroeg ontwaakte bemerkte hij dat hij zich alleen in de kamer bevond. Ook zag hij zijn tas op tafel staan, daaruit bleek een gouden damespolshorloge ter waarde van ca. 300 gulden, en 'n ijzeren geldkistje met ongeveer 700 gulden aan waardepapier. De PTT in Den Haag laat sinds enige tijd in een viertal woonwijken bij wijze van proef de bezorging van drukwerk gedurende drie avonden per week verrichten door hulpper soneel, dat overdag ander werk doet. Kort geleden zijn huis aan huis fol ders verspreid, waarin.op deze mo gelijkheid tot bijverdienste (vari ërend naar leeftijd tot max. 2.25 per uur) wordt gewezen. Als resul taat hiervan hebben circa 300 mensen inlichtingen gevraagd. AVRO geeft uitzicht op winterprogramma Voor de Avro, evenmin als voor de NCRV, is de zaterdag radio-uitzend dag, zodat voor deze Omroepen niet behoeven te gelden de motieven, die KRO en Vara hebben geleid tot rui mere instelling op het weekeinde. Dat valt op te maken uit het nieuwe programma, dat de Avro vandaag tijdens de jaarlijkse persconferentie heeft bekend gemaakt. Voor het eerst draagt het programma niet het stem pel van de directeur D. Repko, die in het begin van dit jaar plotseling is overleden. Deze keer staat het onder verantwoordelijkheid van de waarnemend directeur van het Om roepbedrijf, de heer H. de Wolf, die men vergrijsd in het vak kan noe men. Op het gebied van de ernstige mu ziek gaat Ton de Leeuw de nieuwste composities bespreken; ook verwaar loosde muziek zal aan haar -trekken komen en de pianist Cor de Groot zal na enkele jaren gedwongen rust weer beide handen op het klavier kunnen plaatsen als hij gaat spelen „Van Bach tot Ravel". Verder zullen harp en beiaard niet ontbreken en men zal kunnen genieten van stereo- fonische uitzendingen. Zowel binnen- als buitenlandse solisten, ensembles en dirigenten worden uitgenodigd. Ook aan de rijke verscheidenheid van de lichte muziek zal grote aan dacht worden geschonken, in aller lei vorm. Als vanouds wordt maandags om de veertien dagen de Radioscoop uit gezonden. Later in het seizoen zal Carrousel plaats m-.ken voor uit zendingen met een charitatief doel. Er komt veel gesproken woord, on der andere „Even bijpraten", een nieuwe rubriek van Ageeth Scherp huis. In het kader van de honrspe'^n vallen opnieuw uitzendingen van Paul Vlaanderen, thans in het Mar- got-mysterie. TUINDER STAK VIJL IN BEK VAN KOE „Die koe stond voortdurend met zijn kop door de heg in mijn tuin te kijken", zo beklaagde de 73-jarige tuinder D. van der Spek uit Strijen zich over de koe van zijn buurman. Hij had wraak genomen en een vijl rechtover-eind in de bek van het dier geplaatst. Zo heeft de koe met wijdopengesperde bek ongeveer een dag in de weide gelopen, totdat de eigenaar kwam en de daad van de tuinder ontdekte. Deze was door de politierechter te Dordrecht ver oordeeld wegens dierenmishandeling tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaardelijk, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam bij het Gerechtshof in Den Haag. Daar ontkende de tuinder gis termorgen de vijl opzettelijk in de bek van de koe te hebben geplaatst. Het ging bij ongeluk, toen ik de koe een duwtje gaf, zó verklaarde hij, doch bij de politie had hij destijds een volledige bekentenis afgelegd. Een veearts had geconstateerd, dat de koe verschrikkelijke pijnen moet hebben geleden. De advocaat-gene raal zag geen termen om in de straf door de politierechter opgelegd wij ziging te brengen en eiste bevesti ging van het vonnis. Arrest op 26 september. In volle vaart is woensdagmiddag op de Provinciale Weg in Moordrecht een personenauto met drie Rotter dammers op een geparkeerde vracht wagen gereden. Mevrouw M. Valen- tijn-Lamens die uit de auto werd geslingerd overleed kort ra aankomst in een Gouds ziekenhuis, haar echt genoot de heer C. Valentijn liep een zware hersenschudding op De be stuurder de heer J. van Nieuwen- huizen brak een pols. Provinciehuis van Zuid-Holland krijgt carillon Het nieuwe provinciehuis van Zuid- Holland in Den Haag zal een caril lon krijgen. De Pronvinciale Staten hebben gisteren dit carillon, een ge schenk van het provinciale personeel aanvaard. Het nieuwe provinciehuis is in aanbouw op het dierentuinter rein te Den Haag. De keuze is gevallen op een uit 18 bronzen klokken bestaand carillon van anderhalf octaaf, dat elektronisch kan worden bespeeld door middel van klepels met magneten. Het ge wicht van de klokken varieert van 50 tot 13,5 kilogram. De bespeling zal met de hand en via een muziek band kunnen gebeuren. Het ligt in de bedoeling het carillon te doen op hangen tussen de stalen vlaggemas- ten, die zullen worden geplaatst op het voorplein van het provinciehuis. Namens de Staten werd gisteren, in de vergadering in het Kurhaus-pavil- joen te Scheveningen, grote dank baarheid getoond voor dit geschenk van het provinciale personeel.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10