BEATRIJS BRENGT UDEZE WEEK: BEATRIJS DE KAARTENDANS Avondpostbestelling in Den Haag door hulpkrachten De Paus over het a.s« Concilie Radio-rede „VINCENT VAN GOGH'-STICHTING OPGERICHT Patrijs vloog naar school Staking om het eten in R"dam Alleen m'n hart kan ik geven WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Een van de ingrijpendste veranderingen in de postbestellingen in Neder land sedert het einde van de oorlog, zal maandag 1 oktober in vier rayons van Den Haag worden ingevoerd, waar de direktie van het postdistrikt heeft besloten de tweede postbestelling in de avonduren van zeven uur tot halfelf door hulpkrachten te laten verzorgen, aldus „de Tel." Deze nieuwste en totale verandering in het Haagse postbestellingsbeeld is voortgekomen uit de even onverwachte als grote aanmelding van hulp krachten boven de 18 jaar, waarvoor de PTT in Den Haag nauwelijks veer tien dagen geleden huis-aan-huis een foldercampagne begon. DRIEHONDERD AANMELDINGEN NA ZEVEN UUR Het hieruit voortgekomen aantal de p«*Ujk gaat dit betekenen, aanmeldingen van Hagenaars en in- dat ®en, deel ,van bet HaaSs,e Publ'ek woners uit de Haagse randgemeenten d® eerste post op de normale - rede- die in de avonduren met een post- vroege - t«d zal ontvangen en keer op de Drente-Twentseweg te bestelling 2 per uur willen bij- aan ander deel pas inde middaguren, Schoonebeek, een oliecentrum van de verdienen is nu al omstreeks *300 na de koffie van de bestellers. N.A.M., gestagneerd geweest, door- De medische dienst van de PTT is De zogenaamde „tweede" post - die dat een dikke laag ruwe olie op het niet in^teat alle kandidaten ^ïd korte tot dusver in de middaguren werd wegdek lag. termijn te keuren en heeft een deel bezor8d - volgt dan in de avonduren Een der zich in de buurt bevinden- n?a7par«cSh"re artsen'lerwezen en halfelf, wanneer de de ja-krakers kreeg op een gege- Uit dit aanbod van hulppersoneel hulpkrachten op pad gaan ven ogenblik een breuk in een buis is bij de direktie van het postdistrikt Wanneer de proef slaagt zal wor- met gevolg dat de olie op de weg Den Haag de gedachte geboren, de de" overwogen de maatregel tot de werd gespoten, waardoor de weg on- hulpkrachten te gaan belasten met «ehele stad ult te breiden. begaanbaar werd. de z.g. tweede bestelling, die dan in plaats van in de middaguren door de vaste bestellers, in de avonduren door deze hulpkrachten zal worden uitge voerd. De PTT-bestellers in vaste dienst zullen worden belast met twee zgn. „eerste" bestellingen overdag. Deze twee bestellingen worden met een korte (koffie)-pauze na elkaar uitge voerd. Overwogen wordt de vaste post- IR. W. J. MULDER Ir. W. J. Mulder, directeur van de chr. Nassau-H.B.S. te Breda, is be noemd tot inspecteur van het tuin- bouwonderwijs en zal als zodanig een staffunctie gaan bekleden bij de di rectie Landbouwonderwijs van het departement van Landbouw en Vis serij. De benoeming gaat 1 januari in. Ir. Mulder, Leidenaar van geboor te en thans 37 jaar, volgde eerst deze maand drs. H. Sinnema op als direc teur van de Nassau-H.B.S., toen deze naar Hilversum vertrok. Ja-knikker spoot olie op de weg Gedurende enkele uren is het ver- de bedoeling, dat hij de weg van waarheid en gerechtigheid zal gaan. Waarheid en vrijheid zijn de grond vesten van de menselijke bescha- Gisteren heeft paus Johannes de ving." 23ste, in verband met het 11 oktober De Paus besloot: „Het is de plicht a.s. te Rome beginnende Oecumeni- van de mens erop toe te zien, dat het bestellers hiervoor een koffiegeld van sche Concilie, een radio-toespraak tot beheer en de verdeling van vervaar- ƒ0,50 per dag te geven, waarvoor zij alle Katholieken in de gehele wereld digde goederen ten goede komen aan tussen de eerste en tweede bestelling gericht. De toespraak werd uitge- allen. ergens een kop koffie kunnen gaan zonden door radio-Vaticana erover- De vrede moet zijn wortels en zijn drinken. Bezoek Prins Bernhard aan Genie uitgesteld Het voorgenomen werkbezoek van prins Bernhard aan de Genie te Al phen aan den Rijn is wegens de denis zullen de Concilievaders af- weersomstandigheden tot een nader komstig zijn uit alle landen en vol te bepalen datum uitgesteld. Volgens ken. Ieder van hen zal zijn eigen bij- het schema van de inspectiereis had drage in verstandelijk vermogen en de prins in zijn functie van inspec- ervaring leveren om te helpen bij het teur-generaal van de Koninklijke helen der wonden, die in twee we- Landmacht omstreeks half elf heden- reldoorlogen zijn geslagen. Want deze morgen per helicopter op het Genie- twee grote conflicten hebben het aan- complex in Den Hoorn moeten lan- gezicht van alle naties grondig ver den. Door de hevige wind (wind- anderd," aldus de Paus. kracht 8) moesten de hefschroef- "~A genomen door omroepen in Europa waarborg vinden in de harten van (o.a. in Nederland) en Noord-Ameri- ane mensen. ka. In Italië werd de toespraak door Het Oecumenisch Concilie zal de de televisie uitgezonden. nadruk leggen op de positieve kant van de vrede, welke vergt, dat de „De leiders van de R.K. Kerk, die wetenschap zich niet slechts op een over een maand bijeen zullen zijn verhoging van de stoffelijke welvaart ter gelegenheid van de opening van za\ richten, doch ook zal bijdragen het Oecumenisch Concilie, zullen een aan verheffing van de geestelijke pleidooi voor de vrede houden. standaard van het mensdom." Voor de eerste maal in de geschie- TUSSEN DE COULISSEN VAN DE SPROOKJES. MACHINE Op bezoek bij Snip en Snap ZWEDEN BRENGT IETS NIEUWS Een opbouwgarderobe, waar van de kleuren altijd passen CAROLINE'S MOOISTE ZOMER De nieuwste foto's van Caro- line Kennedy SCHOONHEID DOOR EEN- VOUD Interieurkunst uit Skandinaviê Elke week vele mode- en knippatronen: schoonheids- en doktersrubriek; huishou delijke voorlichting, recep ten, kinderverzorging; ro mantische verhalen en reportages. Kostbare collecties vo Nederland behouden en het Stedelijk Museum. Burge meester en wethouders van Amster dam hebben zich bereid verklaard bij de gemeenteraad een voorstel in te dienen om de kosten, verbonden aan Nadat in talrijke gesprekken tus- de werving van het bouwterrein door sen ir. V. W. van Gogh en vertegen- de gemeente Amsterdam te laten woordigers van het ministerie van dragen. Wanneer de plannen zullen wor- onderwijs, kunsten en wetenschap- den gerealiseerd, zal het openbare pen was gebleken dat zowel de fa- Nederlands kunstbezit blijvend wor- den verrykt in een mate die slechts mille Van Gogh als de overheid be- zelden jn de geschledenis mogelUk is reid waren zich belangrijke financiële gebleken, offers te getroosten om de rijke kunstverzamelingen van ir. Van Gogh voor Nederland te behouden, heeft de heer Van Gogh onlangs zijn gehele kunstbezit overgearagen aan een stichting, die voor dit speciale doel werd opgericht en die de naam draagt: Vincent van Gogh-Stichting. De familie Van Gogh is bereid geble ken haar kunstverzamelingen tegen een aanzienlijk lager bedrag dan de geschatte waarde aan de stichting over te doen; de bijdrage van de Staat bestaat hierin dat hij de stich ting door het verlenen van een sub sidie van ongeveer f 18.500.000 in staat zal stellen de tussen ir. Van Gogh en de stichting overeengeko men koopsom te voldoen. De verzamelingen zijn grotendeels kfr reeds aan een talrijk 'publiek van Ne derlanders en buitenlanders bekend, doordat zij voor een aanzienlijk deel reeds meer dan 30 jaren in het Ste delijk Museum te Amsterdam worden tentoongesteld. Toch zal de uitbreiding van de col lecties nog voor velen een verrassing vormen, want zij bestaat in haar ge heel uit ongeveer 150 schilderijen en ten naaste bij 400 tekeningen van Vincent van Gogh. De brieven van Vincent van zijn broer Theo en an- j 4. deren alsmede andere archiefstuk- advertentie) ken en voorts de „Collectie Theo van Gogh", die meer dan 150 schilderijen Aan hen, die deze opleiding volgen, en tekeningen van tijdgenoten van zal slechts voor de duur van één Vincent van Gogh bevat, jaar verder uitstel van eerste oefe- Aan deze collectie zal nog een ning worden verleend. Mocht een schenking worden toegevoegd van Aan een aantal volledig bevoegde kandidaat, om welke reden of door een aantal schilderijen, welke ir. Van U5iU, uiuuj A öwio> onderwijzers, die de spoedopleiding welke oorzaak ook, de ULO-akte niet Gogh reeds vroeger aan de Theo van Het'Concilie zal in duidelijke taal voor de zogenaamde ULO-akten wil- behalen, dan zal het uitstel niet wor- Gogh-Stichting ten geschenke heeft VERWEN U MET: NASSAULAAN 51. HAARLEM Vermoedelijk doordat een patrijs door een roofvogel werd achtervolgd, geraakte de nage zeten vogel in een der woon wijken van Venlo en kwam in de buurt van een school te recht In arren moede zag het dier daar wellicht zijn heil en de kans, om aan zijn achter volger t* ontsnappen. Plotseling werden onderwij zer en leerlingen van een dei- klassen der St. Aloysiusschool aan de Blaricusstraat opge schrikt dooi een harde klap te gen een der ruiten. De glas scherven vlogen in het rond en temidden daarvan stormde de patrijs naar binnen, waar het beest terechtkwam op een der schoolbanken. Of de vogel er bij deze stunt het leven heeft afgebracht, ver meldt de geschiedenis niet Pot voor de meester? Spoedopleiding ULO-leerkrachten Spanjaarden hebben klachten Wlëgtüigénaën"'dë grond 'gehouden oplossingen aan de hand doên voor len volgen, kan uitstel van eerste den verlengd tenzij voor een her- gegeven De heer Van Gogh heelt sonnse arbeiders in het worden Bezoeken, die de prins in de vraagstukken, waarvan de waardig- oefening als d.enstphchtlge worden examen dat binnen enige maanden zichi voorts bereid verklaard aan de ka^,eD tarl de hlbbSri er Iood van de dae elders in het land heid van de mens en zijn christelijke verleend, zo deelt het ministerie van kan worden afgelegd. stichting een bedrag van éen miljoen aan ne waamaven neonen er moet afleggen, lieten niet toe, dat de roeping verduidelijking vergen. onderwijs, kunsten en wetenschap- Zij, die aan de opleiding hebben gulden te schenken Bij de Tweede bc_t,.N.lt]f.bj'. reis naar Alphen aan den Rijn per Eén van deze vraagstukken betreft pen mee. auto gemaakt werd. de fundamentele gelijkheid van alle deelgenomen of deze opleiding tus- Kamer der Staten Generaal is thans gegaan omdat zij klachten Terzake zullen de volgende regels sentijds beëindigen, zuilen niet in een wetsontwerp ingediend ter goed- hebben over het eten. volken"biV heT^uRoëfenerT van hun worden toegepast: Degenen, die "ui- aanmerking worden gebracht voor keuring van de tussen de Staat der v^n e®n arbeidsconf hct is geen rechten en plichten in de gemeen- terlijk in het kalenderjaar, waarin vrijstelling of voor uitstel ten einde Nederlanden en de Vincent van sprake: het Invalt hun goed by de i .is M11 O O ...n-J n— 0I.I0 ..o ko oAv, Awrloi-iT.ii ofnTi aIi a Trnrinon pon. rinffb.Sfiebbnff opclnlAn Avorpon. xv.ili.X., DIJ net vJ.ib.i3. en in Qö J\Ol- Man liet wachtmeester schap der volkeren. jaar worden, de akte van be- een onderwijsfunotie te kunnen aan- Gogh-Stichting gesloten overeen- "Êen ander "probleem bestaat uit kwaamheid als volledig bevoegd on- vaarden. komst. De Staat heeft op zich geno- e eeböden krachtige verdediging van derwijzer behalen en in aansluiting Aan de deelnemers va» deze spoed- men voor het bewaren van de verza de geboden krachtige verdediging van derwijzer behalen en in aansluiting wv.-fz „,QO_ OQ„ het heilige karakter van het huwe- daarop aan de eenjarige opleiding opleiding kan een renteloos voor- melingen een Ryksmuseum Vincent den zijn zy pest tevreden, maar aan van riirlpnrlp antn vallen lijk," aldus de Paus. voor ULO-akten deelnemen, zullen schot worden verstrekt van f 2.800,-. van Gogh te bouwen dat in Amster- Jet _®tan dat hun wordt^ opgediend Vclll liJUCIIUC diuu Vdiicii De paus wees er vercjer 0Pi dat daartoe door middel van verder uit- Dit voorschot kan worden inverdiend dam gevestigd zal worden, naar ge- een grondrecht, dat nimmer door de stel van eerste oefening in de gele- door vijf jaar werkzaam te zijn bij hoopt mag worden in de onmiddel- EIS* 10 MAANDEN Kerk kan worden verworpen,_dat_der genheid worden gesteld. het ULO. "m"w kunnen zijn niet wennen. Zelfs de margarine smaakt hier blijkbaar an- de mens op aarde heeft gebracht met Ir. Schalij directeur Spoorwegbouwbedrijf vrijheid van aanbidding is. „De R.K. Kerk verdedigt en verkondigt deze De 23-jarige handelaar C. uit Bu- vrijheid en om deze reden wordt zij del hoorde gisteren voor de recht- in vele landen scherp vervolgd, bank te Maastricht tien De eis, dat er .vrijheid van aanbid- maanden gevangenis tegen zich eisen ding moet zijn, kan niet los worden met aftrek van voorarrest. Hij wordt gezien van de diensten, die de Kerk verdacht van een poging zwaar licha- moet verlenen. Dit werk der Kerk is melijk letsel toe te brengen aan de een noodzakelijk en onvervangbaar wachtmeester eerste klas W. J. Beiss- element van het goddelijk plan, dat man, postcommandant te Greven- bicht. Op 9 juli had verdachte in Ojbbicht, toen de wachtmeester na controle van de autopapieren de auto op smokkelwaar doorzocht, de auto op gang gebracht, terwijl de wachtmees ter zich aan het stuur en aan het portier vast hield. C. had de snelheid van de auto opgevoerd en intussen op de handen van de wachtmeester Ir. F. Schalij, thans directeur tfan geslagen, zodat deze tenslotte moest de n.v. Aannemingsbedrijf Nederland- los laten. Hij viel met de rijdende sche Basalt Maatschappij te Zaandam, auto, doch liep daarbij geen noemens- is benoemd tot directeur van de n.v. waardig letsel op. Spoorweg Bouwbedrijf te Utrecht. C. verdedigde zich door te zeggen Hij volgt ir. B. van Bilderbeek op, dat hij in paniekstemming had ge- die op 1 november als technisch di- handeld, maar de officier van justitie recteur in dienst treedt van de n.v. vond de feiten zeer ernstig. Hij wees gemengd bedrijf Haagse Tramweg op de onverantwoordelijke wijze Maatschappij. waarop smokkelaars vaak tegen de Na het behalen van zijn ingenieurs poli tie optreden. diploma in 1940 was ir. Schalij werk- De verdediger, mr. M. Tfipels uit zaam bij de dienst van weg en wer- Maastricht, bepleitte clementie voor ken van de N.V. Nederlandse Spoor- zijn cliënt. Hij wees daarbij op het wegen tot maart 1955. Op deze da- feit, dat de wachtmeester toch wel turn trad ir. Schalij in dienst bij de bijzonder vasthoudend was geweest, n.v. het Spoorweg Bouwbedrijf als ook in figuurlijke zin, nadat hij toch adjunct-directeur, in maart 1959 alle autopapieren had onderzocht en werd de heer Schalij benoemd tot' de auto op smokkelwaar had gecon- directeur van de N.B.M. (Ned. Ba- troleerd. Hij vroeg een korte straf, salt Mij). Hij had een belangrijk Op 25 september zal de rechtbank uit- aandeel in de Spoorwegwerken te spraak doen. Leiden. danks de veelvuldige macaroni toch wel sterk afwijkt van de Spaanse kost, werden al eerder geuit. Om daaraan tegemoet te komen hadden de kampkoks al een ruimere voor raad olie gekregen, maar dat was de Nederlandse slaolie en niet de hier te lande zoveel duurdere olijfolie. Voor de worst die zij kregen hadden de Spanjaarden óók geen goed woord over. Er zat geen knoflook in en worst zonder knoflook is geen worst. De sociale attaché van het Spaanse consulaat heeft mét vertegenwoor digers van de Rotterdamse overheids- en particuliere bedrijven al herhaal delijk besprekingen geveerd met de kampraad. De onderhandelaars heb ben daarbij de indruk gekregen dat de onlust die zich van de Spaanse arbeiders heeft meester gemaakt niet uitsluitend een gevolg is van een on voldoende aangepaste keuken. Spaanse koks Het verblijf ver van huis in een kampgemeenschap met alleen maar mannen schynt daarbij ook mee te tellen. Merkwaardig is dat de 120 Spaanse arbeiders, die bij particu lieren zijn ondergebracht en daar weten wat de (Hollandse) pot schaft zich wonderwel weten aan te passen. Zij doen aan de staking niet mee. Van werkgeverszijde is al de toe zegging gedaan dat er getracht zal worden Spaanse koks te werven. Dat heeft de Spanjaarden nog niet doen besluiten vandaag het werk te her vatten, zo deelde een vertegenwoor diger van de kampraad ons gister avond mee. NAN ASQUITH Hij keek een andere kant op en zei kalm: Hier komt Anthea. Liz bleef staan, terwijl zij over al haar leden beefde. Zij had nog steeds dat ziekmakende gevoel van verraad. HOOFDSTUK VII Terwijl Roger een eindje ter zijde op Anthea stond te wachten, was hij verbaasd over de heftigheid van zijn eigen gevoelens. Hij wierp een blik op Liz maar wendde zijn ogen dan snel weer af toen hij plotseling bleek heid op haar gelaat zag, en de blik van onuitsprekelijk verdriet in die donkere ogen, voor haar lange wim pers die voor hem verborgen. Kort geleden zou hij, bij het zien van Geoff en Sabrina samen, zoals hij en Liz hen zojuist gezien hadden hebben gezegd: Ik heb het je wel t gezegd. Maar nu hij zich plotseling bewust was van haar weerloosheid Vertaling: J A W van Hacht en kwetsbaarheid voor hem, had hij daar het hart niet toe. Hij spuide zijn gevoelens in een zwijgende vervloeking van Geoff. Vervloekte schooier, dacht hij, terwijl hij Anthea toegemoet ging en Liz daardoor even tijd gaf om tot zich zelf te komen. Anthea veegde Susan's betraande gezichtje af. Oh, oh, wat een drama. Tim pro beerde in een boom te klimmen en viel toen boven op Susan en wierp haar per abuis in de struiken. Zij schudde het hoofd tegen beide kin deren. En nu geen Tarzan-stunts meer, jullie. Zij keek om zich heen. Waar is Liz? Oh, daar is ze. Liz zag er weer normaal uit, als was de gewone kleur dan nog niet teruggekeerd op haar wangen. Ik ben languit over een wor,tel gevallen. Kijk maar. Zij wees op haar geruïneerde kous. Enkel Roger was zich er van bewust, dat haar lach geforceerd klonk en onverwacht be vend. Sue, Tim en ik zijn alle drie oorlogsgewonden. Oh, wat zonde, zei Anthea vol medelyden. Een eigenaardig aandrang om haar in bescherming te nemen deed Ro ger het gesprek een andere wending geven. Hij kon zien, dat het Liz moeite kostte een gesprek te voe ren en daarom deed hij zijn best om haar plotselinge zwijgen en ver strooidheid te camoufleren. Toen zij in het huis terugkwamen begon Anthea de kinderen naar bed te brengen. Ik zal intussen de theeboel op ruimen en afwassen, stelde Liz voor. Laat mij je helpen, bood Roger aan en begon een beetje onhandig koppen en borden op elkaar te sta pelen. Dat is goed, zei Liz lusteloos. Ro ger wierp een zijdelingse blik op haar en was getroffen door haar wanhopi ge uitdrukking. Al zyn goede voor nemens om maar niets te zeggen wa ren op slag verdwenen. Langzaam zei hij: Trek het je niet te veel aan. Liz bleef het kopje, dat zij in haar hand had, afdrogen. Ik weet niet, wat je bedoeld. Ik heb Geoff en Sabrina in het bos toevallig ook gezien, vervolgde Roger. Hij had nooit verwacht, dat hij Geoff nog eens ooit zou verdedigen, maar het was hem niet mogelijk het wanhopige gezicht van Liz nog lan ger aan te zien. Omdat een man met een meisje gaat rijden betekent dat nog niet, dat er iets ernstigs tussen hen bestaat. Kop op! Voor het eerst ontmoette Liz zijn blik. Er lag een vage blik in haar ogen, als kostte het haar-moeite ze op hem te richten. Alsjeblieft zeg alsjeblieft niets meer. Je begrijpt het niet het dat is het niet. Ik kan het niet verklarenHaar stem beefde zo heftig, dat zij moest zwijgen. Dat hij tegen haar had gelogen. Beweerd had, dat een man een van de paar den zou kopen als excuus om met Sa brina te gaan rijden. Hun oudere af spraak afzeggen. Liz had het gévoel alsof haar hart bijna zou breken onder het feit van een dergelijk ver raad. Geoff waarom? vroeg zij wanho pig. Ik had de waarheid kunnen ver dragen. Dat je aan Sabrina de voor keur geeft boven mij is dat je gevoelen? Wat ik niet kan verdragen, is leugens en bedrog. Roger nam het kopje uit haar hand. Je zult het hele kopje nog stuk- wrijven. Hij bleef naar haar hand kijken. Opnieuw viel het hem op, hoe klein en slank die was. Niet voor het eerst drong het tot hem door, hoe aan trekkelijk en knap Liz was. De door schijnende, blanke huid en het zach te, goudkleurige haar, de volmaakte vorm van haar figuur. Hij ergerde zich over het feit, dat zij een baan uitoefende, waar dergelijke dingen eerder een voordeel dan 'n nadeel zijn. Ongeduldig zei hij: Luister eens, Liz en meisje als jij kan keus maken uit een dozijn mannen. Waarom moet je nu juist iemand als Rydham kiezen? Je ver spilt je tijd. Oh wil je alsjeblieft met je eigen zaken bemoeien, barstte Liz uit. Zij sprak met op elkaar geklem de tanden. Jij jij bent zo dog matisch en dominerend. Jij denkt ze ker, dat je mensen kunt comman deren om om net zo gemak kelijk verliefd te worden als je hen beveelt andere dingen te doen. Jij hebt niet het flauwste idee van wat het is verliefd te zijn. Geen won der geen wonder Zij zweeg plotseling, toen er aan de voordeur geklopt werd. Roger draaide zich met een ruk om en ging open doen. Liz bleef bij het aanrecht staan en staarde naar haar bevende handen. Zij besefte, dat de interruptie door een bezoeker voorkomen had, dat zy Roger gezegd had, dat het geen wonder was, dat Anthea met een ander getrouwd was inplaats van met hem! Zij was geschrokken van haar uit barsting en besloot vast niets meer te zeggen, hoe zeer zij ook geprik keld mocht worden. Zij hoorde Ro ger's stem in de hall zeggen: Dag dr. Brooks. Ja, mrs. Barton brengt de kinderen naar bed. Ik zal haar zeggen, dat u hier bent. Liz zette juist het laatste kopje in de kast, toen Roger weer in de keu ken terugkwam. Zy zei stijfjes: Ik moet maken dat ik wegkom. De laatste bus gaat even na zeven. Maak je daar maar niet bezorgd over. Ik ga over een paar minuten weg. Je kunt met me mee terugrij den. Liz fronste de wenkbrauwen, haal de dan onverschillig de schouders op. Zoals je wilt. Anthea kwam de zitkamer binnen gevolgd door dr. Brooks, een lange man met een bril met zwaar mon tuur en donker haar. dat aan de sla pen al licht begon te gryzen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9