TWEE N00DZ4KELUKE DINGEN VOOR DE ZATERDAG AVOND HUISVROUWEN DOEN NIET MEE AAN ZWOLSE BROODOORLOG WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 KAASHANDEL ONDER TOEZICHT VAN GROOTVADER De 8-jarige Hans van der Weijden verkocht gistermorgen op de Bodegraafse najaarsmarkt de partij van 45 kazen, die hij met zijn 9-jarige broer Kees met hun pony wagen van Zevenhoven naar Bodegraven had gebracht, aan kaashandelaar J. Veerman voor 2,30 per kilo. Nieuw koops burgemeester bekijkt lachend de handel van zijn kleinzoon. Aan het einde van de eerste dag van de Zwolse broodoorlog is de al gemene indruk, dat de huisvrouwen neutraal zijn gebleven, d.w.z. dat zij hun brood zijn blijven kopen bij de bakker, die altijd aan hun deur komt. De vrees van sommige bakkers, dat veel huisvrouwen goedkoop brood zouden gaan betrekken van de twee partijen in het conflict, die hun prij zen zo drastisch hebben verlaagd, is althans de eerste dag niet bewaar heid. Slechts enkele klanten hebben besloten zich dit buitenkansje niet te laten ontglippen. Overigens is het personeelsconflict slechts de directe aanleiding tot deze strijd in het openbaar. De eigenlijke oorzaken liggen veel dieper, zo meent men in kringen van ingewijden. De coöperatie heeft op het industrieter rein „Gasthuislanden" een broodfa briek gebouwd met een capaciteit, welke van Dragstra overtreft. Daar staat tegenover, dat de omzet van de coöperatie niet groot genoeg is om de machines van deze nieuwe fabriek volledig produktief te maken. De om zet van Dragstra's broodfabriek be draagt ongeveer het zesvoudige van die, welke de coöperatie bereikt. In een felle strijd trachten beide grote bedrijven zoveel mogelijk winkels van zelfstandige bakkers over te nemen. Intussen hebben de zelfstandige bakkers besloten de prijzen te hand- „Willem Ruys" 24 uur plezierjacht Voor de eerste maal in haar 15-ja- rig leven is de „Willem Ruys" voor een etmaal verhuurd aan een onder neming, die haar gouden jubileum met haar relaties en haar personeel aan boord van dit schip op de Noord zee wenst te vieren. Op 1 oktober aanstaande is het na melijk 50 jaar geleden, dat de heer Louis Wij Ier, thans president-direc teur van de N.V. „Granaria", graanin koopmaatschappij te Rotterdam, zelf standig zaken ging doen. Ter gelegenheid van dit jubileum biedt het bedrijf aan zijn*¥elaties, on der wie ook vele molenaars uit het gehele land, en aan zijn personeel, in totaal ongeveer 1000 personen, een eendaagse zeereis per „Willem Ruys" aan. Maandagmorgen 17 september aan staande wordt de „Willem Ruys" van haar derde cruise in Rotterdam terug verwacht en die zelfde dag zal het schip 's middags weer zee kiezen voor deze jubileumreis, waarvan men dan dinsdagmiddag hoopt terug te keren. haven. Het merendeel van hen is ervan overtuigd, dat hun klanten hen niet in de steek zullen laten. Zij zullen echter hun prijzen eveneens moeten gaan verlagen als de klakten toch goedkoper gaan betrekken. De coöperatie heeft zich bereid ver klaard in dat geval de zelfstandige bakkers een compensatie te geven voor hun winstderving. Ook Dragstra heeft te kennen gegeven de bakkers, die door het conflict gedupeerd wor den te willen helpen. Brandalarm op Frans Hals-tentoonstelling De alarmcentrale in de brandweer kazerne te Haarlem begon gistermid dag om half vijf te werken en gaf aan, dat er in het Frans Halsmuseum brand zou zijn. Dat betekende voor de brandweer: met groot materieel naar het museum, waar op het ogen blik ongeveer tachtig werken van Frans Hals tentoongesteld zijn. Bij aankomst van de brandweer bleek echter, dat er niets brandde in het museum en de brandweerlieden konden direct huiswaarts keren. De reden van het inwerkingtreden van de alarmcentrale was, dat een perso neelslid bezig was kaarsen aan te ste ken in een klein kamertje. Daarbij ontwikkelde zich veel rook. Wanneer deze zich. verzamelt in een van de kokertjes, die in alle zalen van het museum zijn aangebracht, gaat de automatische alarminstallatie werken. Het was de derde maal sedert de ope ning van de tentoonstelling, dat de brandweer op deze wijze werd geal armeerd. Sigarenfabrikanten kunnen het niet aan De sigarenwinkeliers zetten alles op alles om hun voorraad sigaren vóór 1 oktober zoveel mogelijk aan te vullen. Op die dag gaart de prij zen van alle soorten sigaren met ge middeld één cent per stuk omhoog. Ook de sigaar van 23 cent, die on langs al een cent duurder is gewor den, zal in prijs worden verhoogd. De bestellingen van de winkeliers hebben een dusdanige omvang aan genomen dat de fabrieken niet meer aan alle wensen kunnen voldoen. De vereniging van sigarenfabrikanten ontkent evenwel ten stelligste dat men bewust de aflevering tegenhoudt tot 1 oktober. Oorzaak van de verhoging is de sterke stijging van de prijzen voor de grondstoffen. AANVARING IN WAALHAVEN Bij het insteken van de Waalhaven is gistermorgen de met chemicaliën geladen Duitse kustvaarder „Tiege" aangevaren door het met erts geladen rijnschip „Vera", dat op een kritiek ogenblik een verkeerde manoeuvre zou hebben gemaakt. De „Tiege" kreeg een groot gat onder de waterlijn doordat de „Vera" er met haar voorsteven recht bovenop liep. Toeschietende sleepboten slaag den er in het veel water makende schip naar de gemeentelijke veer- stijger aan de Heijplaat te dirigeren. Daar konden maatregelen worden getroffen om te voorkomen dat de „Tiege" zou zinken. Het Rijnschip „Vera" liep een in gedeukte voorsteven op. Er deden zich bij deze aanvaring geen persoonlijke ongelukken voor. De 60-jarige chauffeur B. Kar- renbeld uit Deventer is gistermor gen bij het smeren van een bulldo zer op een fabrieksterrein in Deven ter om het leven gekomen. De chauf feur bevond zich onder een schepbak, die aan de bulldozer was gemonteerd, toen deze schepbak plotseling naar beneden viel. De man werd tegen een der wielen doorgedrukt. Prinses Beatrix bezocht woningen voor poliopatiënten Prinses Beatrix, beschermvrouwe van het haar naam dragende polio fonds, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan vijf enkele maanden ge leden gereedgekomen woningen voor poliopatiënten in de Amsterdamse tuinstad Osdorp. Dit aantal zal over enkele weken tot zeven zijn uitgebreid. Het is het eerste project van woningen voor po liopatiënten in ons land. De vijf wo ningen liggen in een blok huizen van de r.k. woningbouwvereniging „Het Oosten" aan de Lederambachtstraat. De twee andere woningen behoren tot een blok van de protestantse woning stichting „Patrimonium" in de Lodij- kerstraat. Het zijn flats, die bestaan uit een huiskamer, twee slaapkamers, keuken en badcel. Zij zijn alle voorzien van telefoon. In de flats zijn extra bre de deuren, met speciale tochtstrips, omdat nergens drempels zijn. Er is 'n bijzondere vloerbedekking gelegd om het uitglijden met wagentjes en wandelstokken te voorkomen. De hoogten van de schakelaars, deur knoppen, aanrechten, planken, enz. zijn aangepast aan de aard van de in validiteit van de bewoners, allen vrouwelijke patiënten. De belangstelling voor de Frans Hals-tentoonstelling te Haarlem blijft groot. Maandag werd het aantal van 175.000 bezoekers bereikt. Op elf augustus waren er 100.000 bezoekers, op 22 augustus 125.000 en op 31 au gustus 150.000. De expositie zal ook van 16 september af 's avonds ge opend blijven. Van zaterdag 22 sep tember af gelden hogere toegangsprij- SCHRIK VAN VAKANTIEGANGERS GEVANGEN Een lang spoor van diefstallen, verduisteringen en oplichtingen heeft volgens de politie de 36-jarige Ha genaar J. T. G. de afgelopen twee maanden achter zich gelaten op zijn zwerftochten door Duitsland en Ne derland. Zondagnacht is hij terug gekeerd in zijn Haagse woning en direct aangehouden. Hij is een goede bekende van de politie met tal van vonnissen op zijn naam, waarvan het laatste met een proeftijd, die nog loopt. Begin juli kreeg G. „de kolder in de kop". Hij had wat speelschulden, kocht radio's op afbetaling, die hij direct verkocht om deze schulden te dekken en eenmaal op het slechte pad, ging hij ijverig verder. Hij ver dween naar Duitsland met geld, dat hij op zijn eigen vakantiebonnen (hij was tot begin juli bouwvakarbeider in Dordrecht) en die van een buur man had geïnd. Hij kocht een Neder lands militair uniform en daar hij vloeiend Engels en Duits spreekt, doordat hij na de oorlog een mili taire training in Engeland heeft ge had en bij het Canadese bezettings leger in Duitsland heeft gewerkt, dacht hij voorlopig wel aan de kost te kunnen komen. Dit was ook zo, want overal waar G. in Duitsland en bij tussenpozen ook in Nederland kwam, liet hij slachtoffers achter, allemaal kampeerders of vakantie gangers die hij van hun laatste geld en bezittingen „ontdeed". Speciaal had G. het gemunt op bromfietsen, die hij met smoesjes steeds even in zijn bezit kreeg en onmiddellijk ver kocht. Ook bagage van reizigers was van zijn gading. Behalve Nederlan ders uit diverse plaatsen van ons land heeft hij ook nog een Engelse student, die door Nederland reisde, Een bad nemen en Panorama lezen. Be* gin er nog deze week mee. De stichting ter bevordering van hygiënische gewoonten (S.T.B.V.H.G.) is het met ons eens. PANORAMA NASSAULAAN 51 HAARLEM (Advertentie) van zijn bagage ontlast en verder heeft hij een Tunesiër in Den Haag diens filmcamera van f 700,afhan dig gemaakt. Met het paspoort van de Engelse student heeft hij zich de laatste weken geïndentifioeerd, na dat hij zijn Nederlandse uniform op een kampeerterrein in Duitsland na een diefstal had moeten achterlaten. Na winkelsluiting: geen souvenierverkoop door tijdschriftenhandel Souvenirs en aanverwante artikelen mogen op werkdagen na 18.00 urn en op zondag niet worden verkocht in de filialen van een Amsterdamse tijdschriftenfirma. Dit heeft de pre sident van de Amsterdamse recht bank, mr. U. W. H. Stheeman giste ren beslist naar analeiding van een kort geding, dat de eigenaar van een souvenir-winkel op het Muntplein had aangespannen tegen de tijdschrif tenzaak, die vlakbij een filiaal ex ploiteert. De winkelier beschouwde de han delwijze van deze firma, die op werk dagen van 18.00 tot 22.00 uur en op zondagen, behalve boeken en tijd schriften ook souvenirs en aanver wante artikelen verkoopt, als een on rechtmatige daad. Hij zou daardoor in augustus een schade van 4.000 hebben geleden. De president van de rechtbank bepaalde, dat de verkoop van souvenirs en aanverwante artike len in tijdschriftenwinkels buiten de uren, waarop de gewone winkels ge sloten moeten zijn, in strijd is met de winkelsluitingswet. Binnen twee dagen moet daarmee worden opge houden. De dwangsom werd bepaald op 5.000 per overtreding. KANNIBALEN OP DE NO ORDEN SE FEESTEN De groep kannibalen, die de eerste prijs behaalde in de optocht, gistermiddag tijdens de Noordense feesten ge houden, was compleet met zelfs een blanke in de kookpot, die het overigens kennelijk niet zo heel verschrikkelijk vond om „gekookt" te worden. Aetherklanken OECUMENE OP DE SKELTERBAAN VAN BODEGRAVEN Van rechts naar links: Bodegravens burgemeester Th. J. J. Croles, kapelaan P. Hoogenbosch, de Gereformeerde predikant ds L Loosman en de heer E. J. Denissen, voorzitter van de Stichting Bodegraafse Evenementen openden met een spektakulaire wedstrijd het Skelter programma tijdens de Najaarsmarkt, die gisteren in Bo degraven gehouden werd. DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke orkestmuziek (gr.). 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Klassieke muziek (gr.). 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke liederen (gr.). KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geeste lijke liederen. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Licht instrumentaal kwartet met zangsolisten. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.38 Pianospel met ritmische begeleiding (gr.). 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 Aqui Georgetown, impressies uit het Caraïbisch gebied. 13.20 Pla- tennieuws. 13.30 Licht orkest met zangsolisten. NCRV: 14.00 Metropole orkest. 15.40 Moderne muziek (gr.). 15.30 Licht ensemble. 16.00 Bijbel overdenking. 16.20 Alt en clavecim- bel. 16.35 Lichte gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.10 Lichte gram. 17.20 Coun try-Western- en HiÜbillymuz. (opn.). 17.40 Beursberichten. 17.45 Koorzang (gr.): lichte muziek. 17.55 Licht en semble. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Vo caal ensemble. 18.50 Sociaal perspec tief, lezing. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Geestelijke liederen (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Poli tieke lezing. 20.00 Nederlandse en sembles. 20.45 Pioniers voor Eden, klankbeeld. 21.00 Klassieke muziek (gr.). 21.30 Kerkorgelconcert. 22.00 Muziek voor miljoenen (gr.). 22.30 Nieuws en S.O.S. - berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbe spreking. 23.00 Pianorecital: klas sieke muziek. 23.20 Boekbespreking. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Licht gram. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Klassieke kamermuziek (gr.). 9.40 Morgenwijding. 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Om roeporkest: populaire klassieke muz. 12.00 Amusementsmuziek en zangso listen. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Lichte gram. 12.50 Europese atletiek-kampioenschappen te Belgrado. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen, actualiteiten of grammo- foonmuz. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest en zangsolisten. 14.00 Om- roepdubbelkwartet. 14.15 Klassieke kamermuziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Zangrecital. 15.30 Extra Vita minen (gr.). 16.00 Ridders van deze tijd, klankbeeld. 16.25 Gram. voor de jeugd. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Hammondorgelspel: fragmenten uit musicals. 18.00 Nieuws. 18.15 Euro pese atletiek-kampioenschappen te Belgrado. 18.25 Promenade-orkest en zangsolisten: Operamuziek. 18.55 Ge sproken brief. 19.00 Carrousel, licht programma. 19.55 Europese atletiek- kampioenschappen te Belgrado. 20.00 Nieuws. 20.05 Festival van Vlaan deren: Belgisch kamerorkest, sopraan en koor. 21.15 Een menuet ter her innering, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sportactu- aliteiten. 23.10 Romantische muziek. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00-19.00 Eurovisie: Euro pese atletiekkampioenschappen te Belgrado. 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Autobussen, filmdocumentaire. 21.00 De sjaal, de tective-film (dl. 2 en 3). 22.10-22.40 Tsjechisch folkloristisch ensemble. Prins Bernhard spreekt In een extra N.T.S.-uitzending op vrijdag zal prins Bernhard in zijn kwaliteit van voorzitter van het Na tionaal Thuisfront in een korte toe spraak enkele mededelingen doen be treffende de plannen van het Natio naal Thuisfront met betrekking tot de Nederlandse militairen in Nieuw- Guinea. Onmiddellijk hierna zal Joop van Zijl een interview hebben met mevrouw Eekhout, de echtgeno te van de commandant van de Neder landse strijdkrachten in Nieuw-Gui- nea, generaal Eekhout. De uitzen ding is gelijktijdig in het radiopro gramma van de KRO te beluisteren.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7