DE KAARTENDANS Communist in Haagse raadscommissies Willy Brandt naar Groningen Rustige sfeer op de Jaarbeurs Alleen m'n hart kan ik geven DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren de raadscommissies van bijstand voor de komende zit tingsperiode van vier jaar opnieuw samengesteld. De enige communist in deze raad, de heer G. van Praag, kreeg zitting in enkele commissies. Sinds 1948 was de CPN in de Haagse gemeenteraad uitgesloten van deel name aan het commissiewerk. Deze toestand is dus thans beëindigd. Ook aan de tweemansfractie van de PSP en aan de heer J. Fabius een een ling van de Vrije Burgers, zijn com missieplaatsen toegevallen. In verband met de Berlijnse week van 6 tot 13 oktober in Groningen zal de heer Willy Brandt, burgemees ter van Berlijn, op 12 oktober naar Groningen komen. Hij zal daar 's mid dags, na ontvangst door autoriteiten, een toespraak houden. A etherklanken WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962. Op de Najaarsbeurs in Utrecht is deze nieuwigheid van een Amsterdamse lederwarenfabriek te zien: een op het oog „gewone", zij het fraai uitge voerde, damestas, waarvan de beugel bij nadere beschouwing (foto onder) na het wegschuiven van twee klepjes, een lipstick en een spiegeltje prijs geeft Handig voor een kleine make-up-beurt tussen de bedrijven door. Er mag van een rustige zakelijke sfeer op de eerste dag van de na jaarsbeurs in Utrecht worden gespro ken. Nu de textiel jaarbeurs geheel apart staat van de beurs voor consumptie goederen in de Vredenburggebouwen, wordt de textielmanifestatie alleen bezocht door in deze sector geïnteres seerden. Er zijn geen kijkers meer die voor andere zaken de jaarbeurs bezoeken en de textielexpositie en passant meemaken. De directeur van de textiel jaar beurs, de heer A. G. Biemond, ver heugt zich over deze gang van za ken, omdat nu in een rustiger sfeer zaken kunnen worden gedaan. Ook de deelnemers toonden zich gisteravond ingenomen met deze situatie, alhoe wel er zijn die ook de belangstel ling van de consument voor hun pro- dukten op prijs stellen. Het bevolkingscijfer van India is in de afgelopen tien jaar met 78.000.000 toegenomen tot 439.235.000 een stijging van 21,5 procent Daarbij zijn voor het eerst de voormalige Portugese en Franse gebieden Goa en Pondicherry meegerekend. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek (gr.). 7.30 Lichte grammo- foonmuziek. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Mil orkest gr. 8.50 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Gram mofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke liederen. 11.15 Het kind en de maan, hoorspel. 11.50 Lichte orkestmuz. (gr.). 12.05 Licht orkest en zangsoliste. 12.30 Mede delingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Licht orkest. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actu aliteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Theater orkest en zangsolisten. 13.40 Das Buch mit sieben Siegeln, oratorium. 15.40 Zang en dans uit Israël. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Jazz-Club (gr.). 17.40 Beursberichten. 17.45 Blaasor- kest: lichte muziek. 18.10 Koorzang. 18.30 Het spektrum, lezingen. 18.45 Liederen uit Israël. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 19.30 Radio krant. 19.50 Instrumentral kwintet. 20.10 Radiophilharmonique orkest en soliste: Klassieke muziek. 21.15 De zonen van de verloren zoon, lezing. 21.35 Pianoduo (gr.): lichte muziek. 21.50 Kanttekeningen. 22.00 Prome nade-orkest, koor en solisten. 22.30 Nieuws en S.O.S.-berichten. 22.40 Avondherdenking. 22.55 Platennws. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (Om 7.30: Van de voorpagina, praat- tje). 8.00 Nieuws. 8.18 Musette-en semble (gr.). 8.30 Verkeerswenken. 8.35 Muzikale ochtendpost (gr.). 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Amusementsmuziek (gr.). 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Grand Gala-orkest. 11.30 Melodieën-Expres: lichte muziek en zang. 12.00 Hammondorgelspel: amu sementsmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo: lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht in strumentaal kwintet. 13.45 Gespro ken portret. 14.00 Historische opna men: Pianorecital: klassieke muziek. 14.25 Moderne kamermuziek (gr.). 14.45 Volksmuziek uit Opper-Oosten- rijk. 15.00 Vrouwen gaan met hun tijd mee, toespraak. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Tentoonstellingsagenda. 17.05 Licht ensemble. 17.35 Europese atletiek-kampioenschappen te Bel grado. 17.50 Regeringsuitzending: Nieuw-Guinea-Kroniek, door drs. G. Chr. van Eek, Hoofd Voorlichting van het ministerie van Binnenlandse Zaken. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Jazzmuziek. 18.50 De Europese atletiek-kampioen schappen te Belgrado. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Grammofoonmuziek. 19.15 Mozes Hess, een Zionistische voortrekker, lezing. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws.- 20.05 Metropole-orkest. 20.35 Kaf en koren, wekelijkse notities. 20.45 Mijn drie mannen, hoorspel. 21.55 Gram mofoonmuziek. 22.00 Sranang Tori, Surinaams programma. 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nieuws. 22.40 Met een knipoog naar de Muzen: muziek en gedichtjes. 23.00 Piano-retical. 23.30 Internationale volksliedjes gr. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 Jeugdjournaal. AVRO: 17.10-17.40 Voor de kinderen. NTS: 17.45-20.00 Eurovisie: Europese atle tiek-kampioenschappen te Belgrado. 20.00 Journaal en weero verzicht. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.35 De Flinstones, tekenfilm. 21.00 TV- Dansant: oude en nieuwe dansen. 21.30 Sport. 21.55-22.40 De Kerk en Haar verkondiging, documentaire. Een recente foto van H.K.H. prinses Paola van Luik, die vandaag haar 25ste verjaardag vierJ De wonderbar. De muzikale comedie, welke de Vara zondagavond liet opvoeren, bracht de kijker in de wat decadente sfeer van een nachtclub. De frivole gelegenheid die te aanschouwen werd gegeven, was bepaald niet bedoeld voor jeugdige kijkers. Laten we het er daarom maar op houden, dat men kon luisteren naar de muzikaliteit van dit blijspel, besloten binnen de muren van een bar met de heer Won der, voorgesteld door Johan Kaart, gesecondeerd door een stoet van spe lers. Er was op deze dag vooraf de nodige sport, en om te beginnen een documentaire van dr. L. de Jong over het geestelijk verzet tijdens de we reldoorlog in ons land. Dat pro gramma zal vooral de ouderen hebben getroffen, mede om de eer, die werd gegeven aan wijlen kardinaal De Jong, leider van het verzet binnen de Katholieke Kerk. Zangeres en circus. Aan de NCRV danken we de inte ressante nummers in haar zaterdag- avondprogramma. Daar was voor eerst de grote Zweedse dramatische sopraan Birgit Nilsson in een pro gramma van meerdere liederen en overgenomen uit Zweden. Het fraaie geluid kwam uitstekend over en zal zangliefhebbers geimponeerd hebben. Typisch was de opstelling van de zangeres alleen op een groot toneel, met de muzikanten vóór zich in de orkestbak. De uitvoering geschiedde in een grote schouwburg, waarbij ons in enkele close-ups opviel, dat bepaalde aanwezigen zich niet met applaus bezig hielden. En applaus was toch zeker verdiend. Eerder in het programma kwam circus-variëté uit een ander deel van de wereld. Men kreeg sterke nummers te genieten: onzin onder chimpansees, een moei lijke pyramide van een koorddansen- de groep, gedurfde staaltjes van de leeuwen-dompteur Luigi en Samson de goochelaar die gans de piste als het ware meubileerde. OOK NCRV EN VARA PASSEN AAN In de ban van het lange weekeinde. Evenals bij de KRO gaat men zich bij NCRV ten dele en Vara ruim schoots aanpassen bij de wegens het lange weekeinde gewijzigde luister en kijkgewoonten. Dat is duidelijk gesteld in de nieuwe programma's voor radio en televisie, welke beide omroepen vandaag hebben openbaar gemaakt. Het gedragspatroon van vele Nederlanders is sinds de invoe ring van de vijfdaagse werkweek wezenlijk veranderd, hetgeen zijn weerslag vindt in de nieuwe pro gramma-indeling welke hier in kort bestek volgt. Uiteraard ligt het accent op de zaterdag met een meer ontspannend karakter door middel van amuse mentsprogramma's in de radio. De Vara bijvoorbeeld brengt de ene za terdagochtend „Rotonde", de andere zaterdag „Geknipt voor herhaling". Op zondag wordt het journalisten- forum van mr. Maarten Vrolijk her steld. Maar splinternieuw is het caba ret „Vry entree" met Henk Elsink. Een ander nieuw cabaret komt op maandag, weer eens met Jelle de Vries. Om nog even bij het Vara-program- ma te blijven: op de woensdagavon den volgt afwisselend een hoorspel, een opera en Garthofs „Dit is uw leven". Op de vrijdagen komt een se rie klankbeelden „Signalementen van het ik", onder leiding van Tom Pauka. Verder zal over loonpolitiek en psy chiatrie worden gesproken. Men wil hier een optimaal gebruik van radio- mogelijkheden maken, waaromtrent nader in een persconferentie uitleg wordt gegeven. INDRINGENDER GEBRUIK VAN TELEVISIE De uitbreiding van het aantal zend uren bij de televisie vindt ook haar neerslag in de komende program ma's van NCRV en Vara. En ook hier volgen de verrassingen op zaterdag avond. Met name de NCRV zal zich dan bezig houden met Dickens, met musicals, met amusement van Albert Mol en Fred Benavene en met Dick van Bommel's noviteit „Met eigen ogen". De Vara is meer spectaculair en wel onder nieuwe leiding van Joop Simons, die zijn post in Parijs zal verlaten. Tom (Dorus) Manders zal een aantal muzikale comedies en operettes brengen, als gevolg waarvan hij niet langer in zijn Ger main des Prés in Amsterdam zal optreden. Met vier shows gaat Dorus naar de Duitse t.v. en ook de Vara- radio zal hij niet vergeten. Theo Eerdmans komt met een geheel nieu we actualiteiten-quiz, tevens gericht op culturele nieuwsvoorziening en op sport. Wat de andere dagen van de week betreft: ook verder zal de zondag voor de NCRV een geheel opgeno men programma opleveren, hetgeen bepaalde actualiteiten uitsluit. Op die dag krijgt de Vara een detectivespel en een uitzending over gezinsproble men. Men weet, dat de maandag film avond zal worden. Reeds op 1 oktober is de NCRV aan de beurt en wel met een grappige Engelse comedie „Vei lig, vlug, voordeliger". De Vara, die met haar t.v. rechtbank groot succes bereikte, zal eveneens in oktober een nieuw onderwerp laten behandelen. Het „Onbekend talent" van de Vara heeft kennelijk niet geheel voldaan. Deze rubriek, op dinsdag, wordt ver vangen door „Spiegel der lichte kunsten". Licht dramatisch werk en een politiek programma zullen vol gen. Het zwaartepunt bij de NCRV op dinsdag is het wetenschappelijke forum onder leiding van professor Diepenhorst. Op de woensdag wordt een nieuwe quiz van Alexander Pola vertoond „Zoek de zin op" en wordt gestreefd naar afwisselend een korte opera of eenakter. Beide genoemde omroepen reser veren de donderdag voor een toneel spel of een andere dramatische uit zending. We hebben reeds enkele ti tels vernomen, waarbij is gedacht aan grote acteurs. Rest nog te vermelden dat vrijdag, waarop de NCRV „Rie dels en fiedels" wil brengen en een documentaire op film. Nadat Vader het beter heeft geweten zal nu alles om moeder gaan draaien. Hetgeen men intussen zelf kan hebben waar genomen. Bij de Vara is „Top of flop" naar deze dag verhuisd-. Nieuw zal zijn een sterk programmapunt, na melijk een Rudi Carrell-show in de trant van voorgaande afleveringen. Tijdig zal deze inventieve artist uit Nieuw Guinea zijn teruggekeerd. NAN ASQUITH Tjm protesteerde brommend toen de warme wollen sjaal om zijn hals geknoopt werd. Beide honden dartel den om hen heen in hun enthousias me over het uitje. Binnen enkele mi nuten waren zij vertrokken. Zij sloegen een omhoogvoerende weg in, naar een hooggelegen veld en wandelden dan verder langs bloei ende heggen. De heerlijke bloemen geur vermengde zich met de warme geur van aarde en struiken. Een ko nijn schoot vlak voor hen te voor schijn en Betsy zette meteen een wilde jacht in onder opgewonden ge- kef, terwijl Whisky op zijn korte pootjes zo snel mogelijk probeerde te volgen. Ben benieuwd hoe lang dit weer nog zal duren, zei Roger. Dit heb ben we nodig voor de Gymkhana. Hij wierp een blik op Anthea. Jij' en de kinderen gaan toch met mij mee er naar toe, nietwaar? Het is Vertaling: J. A W van Hacht gisteren over veertien dagen. Zijn blik viel nu ook op Liz. Kort, ver rassend, zei hij Wil jij je ook bij ons aansluiten? Liz aarzelde. Zij had het concours hippique in Eastminster totaal ver geten. Even schoot de gedachte door haar brein: Geoff? Misschien zou Geoff.... Roger zag haar aarzelen. Hij glim lachte enigszins gedwongen en zei: Oh, pardon. Daar dacht ik niet aan. Je hebt natuurlijk andere af spraken. Neen, antwoordde Liz langzaam. Neen, dat heb ik niet. Ik ik zal graag met jullie allemaal mee gaan. Dank je wel, besloot zij be leefd. Roger antwoordde niet. Hij liep vooruit met Susan. Liz keek hem na terwijl zij voelde, dat de spanning in hun onderlinge verhouding weer wap teruggekeerd. Het is niet mijn schuld, dacht zij verontwaardigd. Waarom moest hij mij vragen? Ik veronderstel dat hij voelde, dat hij het verplicht was omdat hij Anthea geinviteerd had. Louter onnodige beleefheid van zijn kant. Hij vindt het indee waarschijn lijk afschuwelijk. Maar dan vroeg zij zich af, waarom zij erin had toe gestemd met hem mee te gaan. En zij wist dat het was, omdat zij, met of zonder Roger, op de Gymkhana Geoff zeker zou zien. Zij beklommen een volgende hel ling en bereikten Perry Wood. De koelte onder de kruinen van de bo men vormde een heerlijk contrast met de warme zon op de weide, wel ke zij juist hadden verlaten. Hier en daar scheen de zon nog tussen de bladeren door en deed de stammen van de zilverberken wit oplichten. Tim en Susan waren al terstond uit het gezicht verdwenen zij dol den en dartelden door de lage strui ken terwijl beide honden wild blaf fend om hen heen sprongen. Liz was een weinig achtergebleven en liep een paar pas achter Anthea en Roger, terwijl zij het smalle pad volgden, dat door het bos voerde. Anthea scheen zich daar plotseling bewust van te worden, want zij bleef staan en wachtte tot Liz haar had ingehaald. Heerlijk plekje is het hier, niet waar Liz? Het is prachtig, gaf Liz toe. Het is een geliefkoosd plekje van ons, verklaarde Anthea. Niet, Roger? Zomers gaan wij hierheen om te pick-nicken en in de herfst om bramen te zoeken, en nog later no ten. En 's winters, wanneer alles hier bedenkt is met sneeuw, komen wij enkel hierheen om zelf te zien, hoe een sprookjesland er werkelijk uit ziet. Zij werden in de rede gevallen door een kreet in de verte, gevolgd door een doordringende gil. van Susan. Mam-mie! Mam-mie! Ik ben ge vallen ik ben gewond oh oh! Wat zullen we nu weer hebben? vroeg Anthea wanhopig. Je beleeft altijd wat anders met die kinderen. Zij verliet het pad en snelde dwars door de struiken op het gejammer af. Ik kom, lieveling. Waar ben je? Roger volgde haar en ook Liz zette het op een hollen naar de plaats van de ramp. Haar jurk bleef aan de tak ken haken en daarom boog zij naar links af om gebruik te maken van een kleine open plek. Zij had te veel haast om aandacht te schenken aan de wortels van een oude boom, welke voor een deel boven de grond uit kwamen, struikelde en sloeg languit voorover. Geschrokken en buiten adem krab belde zij overeind en terwijl zij zich bukte om ontsteld de schade aan haar opengehaalde kousen op te nemen, hoorde zij Roger's stem vlak achter zich: Dat was een pracht van een sal to. Wat is er gebeurd? Hij stond met zijn ernstig-eigenaar- dig gelaat op haar neer te kijken. Liz schudde het hoofd. Ik weet het niet precies. Ik ver onderstel, dat ik niet heb uitgekeken waar ik liep. Zij keerde zich af. Roger zei vlug: Wacht! en toen zij verbaasd om keek, vervolgde hij langzaam. Dit is de eerste kans welke ik heb om je te zeggen dat het me spijt, dat ik gisteren zo grof ben geweest. Liz was zo verbaasd over zijn ver ontschuldigingen, dat zij de eerste ogenblikken niets wist te zeggen. Dan zei ze: Oh, dat is in orde. Ik was ook grof. Ik heb nagedacht ovèr hetgeen je gisteren zei dat we moeten sa menwerken. We kunnen daarom maar beter proberen de strijdbijl te begra ven, vervolgde Roger. Het geluid van stemmen en het ge stamp van paardenhoeven op het rui terpad deed hem zwijgen en beiden keken zij door det opening in de struiken, waar Liz net was gevallen, in de richting van het naderend ge luid. Door de struiken en bomen za gen zij twee ruiters langzaam nader bij komen. Het zonlicht dat overal door de bo men heendrong, toverde een gouden glans op het haar van het meisje, dat door een kleurig lint boven het zand kleurig jasje was saamgebonden belichtte ook het knappe blonde hoofd van de man naast haar. Dan klonk het geluid van lachen, intiem en onbezorgd. Het volgend ogenblik waren zij weer uit het gezicht ver dwenen. Liz stak haar bevende handen diep in de zakken van haar rok, opdat de ze haar niet zouden verraden. Zij dorst niet naar Roger te kijken, uit vrees dat zijn gelaat haar eigen bit tere besef, van wat zij zojuist gezien had, zou onthullen. Als hij zou spre ken, al was het maar een woord, zou zij het uitgillen. Als hij zou zeggen: Zie je nu wel? Heb ik je niet gezegd, Geoff en Sabrina! Net wat ik dacht, zou zij het niet kunnen ver dragen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4