GOUDEN ONDERSCHEIDING VOOR VERDIENSTELIJK MAN LIJST VAN AANWINSTEN KATH. OPENBARE LEESZAAL ƒ100.- boete en half jaar ontzegging voor „brokken maken" onder invloed Leids echtpaar 55 jaar getrouwd De winkels op 2 oktober Marktberichten DINSDAG 11 SKPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De 56-jarige heer O. Kap is van daag veertig jaar in dienst van de Rotogravure Mij. Het feest werd gis termiddag reeds ingeluid in de kof fiekamer van het Stadhuis, toen wet houder S. Menken hem de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de rever speldde. Het is een gouden medaille gewor den, vooral als beloning voor het organisatorische werk dat de heer Kap buiten het bedrijf om heeft ver richt. Hij bekleedde vele functies in landelijke en locale bondsbesturen. Hij had o.m. zitting in de onderhan delingscommissie voor de collectie ve arbeidsonvereenkomst. De onderscheiding werd de jubila ris toegekend bij een „kersvers" KB, n.l. van 10 september. De wethouder prees de heer Kap voor zijn trouw en vakmanschap. De plechtigheid op het stadhuis werd bijgewoond door het voltallige bestuur van de Rotogravure en door de echtgenote va nde jubilaris. Na afloop dankte de heer Kap voor de koninklijke onderscheiding, waarbij hij opmerkte, dat ook zijn vader drager is van een dergelijke gouden medaille, voor de belangstel ling van de zijde van de directie en voor alle vriendelijke woorden die de wethouder tot hem had gesproken. PROF. DR. C. G. G. J. VAN STEENIS f A ATKTF Nik'II IF TEVENS BENOEMD TOT I-//1/I1 J1L MIL/f PF OPNIEUW AARDBEVING IN IGDIR De Turkse stad Igdir, die bij de grens met de Sowj et-Unie ligt, is dinsdag opnieuw door een aardschok getroffen. De aardbeving duurde vijf seconden. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Woensdag j.l. kwa men bij een aardschok drie mensen om het leven en werden er xwintig gewond, terwijl 5.000 huizen zwaar werden beschadigd. De vorige week is ons bericht dat prof. dr. C. G. G. J. van Steenis ten onrechte werd gesproken van prof. dr. W. van Steenis benoemd was tot gewoon hoogleraar in de bij zondere plantkunde. Prof. van Stee nis. tot dusverre vanwege het Leldsch Unlversiteits-Fonds bijzonder hoog leraar in de floristiek en plantenge ografie van de Indische Archipel en omgeving, is tevens benoemd tot di- rekteur van het Rijksherbarium te Leiden. In beide funkties is hij de opvolger van prof. dr. H. J. Lam. Voor de Leidse kantonrechter Door de ware stroom van zaken, die de kantonrechter mr. W. de Koning gisteren kreeg te berechten en waar van de meeste tot de categorie „lichte overtredingen en pechgevallen" be hoorden, viel de laatste hamerklop, waarmede hij als te doen gebruikelijk de zitting sloot, gisteravond precies samen met de stadhuisklokslag van kwart over zeven. Naast de vele „pech- en lichte za ken" trok de zaak, die tegen een 46- jarige uitvoerder uit Amsterdam aan hangig was gemaakt zeer de aandacht gezien de ernst van het feit, dat ver dachte ten laste werd gelegd. Hoewel verdachte, mogelijk om hierna ver noemde redenen, verstek liet gaan, vormde dit voor de kantonrechter geen beletsel om deze zaak direct te behandelen en met het oog op de eventuele preventieve werking hier van ook direct vonnis te wijzen. Aan de hand van het zeer uitvoerig proces-verbaal en de zich in het dos sier bevindende getuigenverklarin gen, leverde de officier mr C. Sluijk het wettig en overtuigend bewijs, dat verdachte op 4 mei jl. 's nachts om ca. 1 uur, inderdaad enige gevaarlijke en bovendien zeer vreemde stunts had uitgehaald. Op genoemd tijdstip haal de hij namelijk met zijn auto op Rijksweg 4A nabij de Haagse Schouw met grote snelheid een voor hem rij dende auto in, kruiste daarbij de 2 middenbanen en kwam aldoende op de linkerrijbaan terecht waar een te genligger met grote snelheid naderde. Verdachte gooide derhalve zijn stuur resoluut om kruiste de vier rijbanen en sloeg in de rechterwegberm met zijn auto over de kop. Hoewel zijn auto zwaar beschadigd werd en „rijp voor de sloop" was geworden, liep verdachte slechts enkele onbetekende verwondingen op, zag kans om uit de wrakstukken te voorschijn te krui pen en ongezien het hazepad te kiezen nog voor enkele ooggetuigen bij het auto-wrak waren aangeko men. Deze getuigen zowel als de snel ter plaatse gearriveerde rijkspolitie vreesden uiteraard „het ergste" en organiseerden met inschakeling van een ijlings ontboden rijkspolitieman- met-speurhond een grootscheepse speurtocht waarbij rekening gehou den werd met het feit, dat „het slacht offer" mogelijk zwaar gewond uit de auto was geslingerd en in de berm- sloot terecht was gekomen met alle gevolgen van dien. Het slachtoffer werd vanzelfsprekend niet gevonden. Wel bevreemdde het de politieman hondengeleider, dat zijn hond hem steeds naar een en dezelfde plek leid de en wel naar een parkeerstrook. De ontknoping van het raadsel kwam ca. een uur later. Op dit tijdstip meldde „het slachtoffer" zich namelijk bij de politie aan en verklaarde heel laco niek: „Nadat ik heelhuids uit mijn auto was gekropen ben ik naar Den Haag gaan liften, alwaar ik om van de schrik te bekomen eerst een paar koppen koffie ben gaan drinken, al vorens mij te melden en de konse- kwenties van mijn overtreding nader onder ogen te zien", Dat een en ander de politie nogal verdacht voorkwam laat zich denken en bij nader onder zoek kwam zij dan ook ,tot de con clusie, dat verdachte alvorens achter het stuur te kruipen, een niet gerin ge hoeveelheid alcoholische dranken had genuttigd en min of meer in „kennelijke staat" moest zijn geweest, toen hij zijn levensgevaarlijke stunt uithaalde. Vandaar ook verdachtes „behoefte" aan een sterke kop koffie. Het requisitoir van mr Sluijk was kort maar krachtig. Het speet hem bijzonder, dat verdachte verstek liet gaan en dus niet persoonlijk kon aan horen hoe hij over diens laakbare ge dragingen dacht. Hij eiste dan ook naast een geldboete van 150.subs. 1 maand de onvoorwaardelijke in trekking van verdachtes rijbevoegd heid voor de tijd van 6 maanden. Na dat de kantonrechter de geldboete had bepaald op 100.-, subs. 1 maand, vonniste hy t.a.v. de intrekking van de rijbevoegdheid conform de eis. Stuntelig Hij wenkte mij, dus dacht ik dat hij bedoelde, dat ik er wel langs kon. Van een aanrijding heb ik niets ge merkt en het rode stoplicht heb ik helaas niet gezien". Aldus luidde de letterlijke verklaring van een 45- jairige automobiliste, die terecht stond omdat zij op de Voorschotense- weg nabij de Haagse Schouw een zij het dan lichte aanrijding had ver oorzaakt en vervolgens door 't rode stoplicht was gereden. Uit het onder zoek bleek, dat een automobilist on verwacht ter plaatse pech kreeg en inderdaad naar verdachte had ge wenkt met de bedoeling, dat zij maar door moest rijden teneinde het ver keer niet op te houden. Verdachte draaide inderdaad vanachter de ge strande auto de inhaalbaan op, doch dermate „stuntelig", dat de bumper van haar auto de andere auto raakte. „Ik had ook pas een paar weken mijn rijbewijs", meende zij tot haar verontschuldiging te kunnen aanvoe ren. Vandaar ook, dat zij nog „niet helemaal was ingesteld" op al die verkeerslichten. Pe hoofdschuddende kantonrech ter dacht er kennelijk het zijne van. Nadat verbalisant verdachte had aan gehouden omdat zij het stoplicht had genegeerd, diende zich meergenoem de en zeer verontwaardigde automo biliste aan en kreeg verdachte „en passant" nog 'n proces-verbaal. „Van die aanrijding wist ik ook echt niets af', aldus verdachte, die het geheel nogal laconiek opvatte. Na de eis van tweemaal 25. subs. 5 dagen, luidde het vonnis twee maal 20.subs. 4 dagen. „Kan ik direct betalen" wilde verdachte graag weten. Dat kon inderdaad. Gisteren was het Leidse echtpaar P. Ouwerkerk-Passant, P. de la Courtstraat 52, 55 jaar getrouwd. Bij zijn afscheid in 1953 van de Kon. Ned. Grofsmederij, waar hij meer dan vijftig jaar werkzaam is geweest als kettingsmid, verkreeg de heer Ouwerkerk de bronzen medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Vele zeekastelen worden ge meerd aan de schalmen van kettin gen, die door de heer Ouwerkerk vervaardigd zijn. Hij was vele jaren bestuurslid van de afdeling Leiden van St. Eloy. Het feest werd gevierd in aanwezigheid van de vijf kinderen, 17 kleinkinderen en vijf achterklein kinderen. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doet. ex. Na tuurkunde de heer J. J. Kimmel te Voorburg. Ontwikkelingslectuur Adamson: Elsa's vrije leven; Amesz: Wonen met planten; Antennes voor FM en TV; Bank-Jonsen: Spelen met papier; Barnett: De oorlog in de woestijn, 1940-1943; Berendsen: Ver borgenheden uit het oude Delft; v. de Berg: Het menselijk lichaam 2 dln.; v. Blanlcenstein-Welbergen en de Haas: De ontwikkeling van de zui geling; Blond: De dood van Hitiers Duitsland 1944-1945; Bo.eel: Ken uw recht; v. Bussel: Luidsprekers en hun behuizing; Carthy: De stuurmans kunst der dieren; Cohen: Van anar chist tot monarchist; 2 dln.: Croon: Elseviers encyclopedie van de antie ke wereld; Dankelman: Christen nu; dl.l; Diekmann: Als je het nog niet wist; Dorhout Mees: Schets van het Nederlands handels- en faillisements- recht; v. Dort: Bloemen en planten onder glas; v. Egeraat: Eifel, Huns- ruck, Ahr en Moezeldal; Egloff: Biechtc-n zonder angst; Endres: Don Bosco als opvoeder en psycholoog; Eeuwe en Muhring: Schaken op reis; Eijk: Hoe vèr reikt uw wettelijke aansprakelijkheid; Eijkern: Woon- kitsch en wooncultuur; Grashuis: De toepassing van hormonen bij het vee; Guardini: Brieven - van het Como- Meer; ter Haar: De geschiedenis van de FYanse revolutie: Hall: Zij waren bereid. Hana: Landschappen in Nederland; Hi - fi 2; volledige mu ziekinstallatie voor zelfbouw; Hoe werkt het.Een boekwerkje voor* de jonge radioamateur; Hostie: Het onderkennen van de roeping; Hou- tenbos en Wilhelm: Ik kan vogels houden; Houtzagers: Suikerziekte en haar behandeling door middel van tabletten; Houtzagers-v. d. Velde en Sorgdrager: De water- en zouthuis houding in het menselijke lichaam; v. Houweninge: Vogezen en Zwarte Woud; Huwelijk en sex;ualiteit; Isen- stein: Spelen met klei; Isolatie en communicatie in de samenleving; Jansen: Theorie en praktijk van de transistor; idem: TV-storingen vin den en verhelpen; de Jong: Vogels in het open veld; Justesen: Hand schoenen en wanten; Knuvelder: Handboek tot de geschiedenis der Nederlandse letterkunde 4 dln.; Kos- tolany: Over de beurs gesproken; Kroncke: Iets nieuws met pitriet; idem: Spelen met raffia; Lee: Re cepten uit de Spaanse keuken; Lu- cas-Dubreton: Zo leefden de Floren- tijnen ten tij re van de Medici; Lij- sen: Thieme's paardenboek; Marlet: De psychiater en zijn praktijk; Mik: Onze nozems; Mostard: Parijs, geen stad, maar een wereld; Mulisch: De zaak 40/61; Nienaber: Tennis; Olden- dorff: De psychologie van het sociale leven; Olyslager: Vraagstuk voor uw Ford Anglia en Prefect; idem: Vraag baak voor uw Simca; Palilen: Zuid- Amerika, wereld der toekomst; Pe- dersen: Bloemen in vazen en glazen; Pen: Het aardige van de economie; Penders: Kadervorming in de indus trie; Pet: Ontdek Griekenland; Pe tersen: Leerarbeid als hobby; Prins, Sluiter en Zeylstra-v. Loghem: In leiding in het kinderrecht en de kin derbescherming; Punt: Bloedtrans fusie; Schrijver: Glas en kristal dl. 2; Schwarz: Urlaub in den Deutschen Alpen; Seitz: Leiding en delegatie in het bedrijf; Smulders: Het visioen van Teilhard de Chardin; Steinbuch: De automobiel 2 dln; Svennerholm: Eet goed blijf vitaal; Ulrich: Welt der Malerei; de Vaux: Hoe het oude Is raël leefde dl. 2; Venmans: Het sprookje van de Efteling; Verheul: Inleiding tot de liturgie; Vloemans: Erasmus: Wallis: Dayuma; Winnin- ger: Volkstaal en liturgie; v. Wijk: Leiden. Nederlandse romans Baardman: De laatste telg; Bour bon: Het rood van de hemel; Cor- sari: Kinderen en minnaars; Haasse: De scharlaken sthd; Hof dorp: Sam bals voor Sweelinck; Huël: Het keer punt: Huyse: De dood kent geen ge tal; v. Isacker: De reis naar Ispahan; de Landell: De kantélen kantelen; Visser: Mistral; Wilma: Als het dode hout gaat zingen: Wolf-Catz: Dui- zendbrand; idem: Koraalrif; Zermat- ten: Christine. Vertaalde romans Bauer: Een mens is niet van steen; Bell: Een vreemdeling klopte aan; Bingham: Boodschapper van de nacht; idem: Marion; Calnan: Het wonder van Napels; Conan Doyle: dal der verschrikking; Cronin: Een man van distinctie; Frère: Het heer lijke leven; Gann: Je vliegt met je vijand; Greene: Tweeentwintig ver halen; Johnson: „Zondaar" in toga; Larsson: In de schaduw van de hou ten brug; Orum: En zijn spoor ver dween; Plaidy: Madonna der zeven heuvelen; Shew: De misdaad van Giovanni Venturi; Shute: Ergens waar de wereld ophoudtSpen cer: Het licht op de Piazza; Vaughan: De liefde is de brug; Walker: De man in de storm; West: De vrucht van de stilte; Wöss: De vis begint aan de kop te stinken; de Wohl: De blij moedige bedelaar. De meeste winkels in Leiden zijn op de dinsdagen 's middags verplicht gesloten. Dit zal echter niet op 2 ok tober a.s. het geval behoeven te zijn als gevolg van het feit, dat de win kels ook 3 oktober gesloten zijn. Geboren: Alexander Julius Valen- tijn zoon van H. Verhoef en B. P. van Hof; Ingrid dr van L. Zwart en G. van der Kaay; Roelof Oscar Eli sabeth Lodewijk zoon van R. A. van den Bos en J. Lolkes de Beer; Caro line Anita Mieke Henriëtte dr van A. Bons en H. van den Bergh; Johan na Anthonia Maria dr van A. J. van der Vlugt en M. J. J. Lek; Flora Gerda dr van F. Barnhoorn en H. J. Bosschart; Nicolaas Willem zoon van W. P. van Beveren en A. M. van Duin; Jan zoon van S. de Vries en A. Fokkens; Josephus Joannes zoon van J. M. G. F. Scholte en J. W. E. Burggraaf; Lodewijk Frederik Hen drik zoon van P. L. Kokshoorn en J. C.'A. van Kan; Cornelis Alexan der zoon van M. A. I. Raasveldt en M. van Rcon; Adrianus Wilhelmus zoon van A. W. Rusman en D. Meeu- wissen; Angela Maria Jozefina dr v. N. van Roy en en M. H. J. van Rijn; Cornelia Jacoba Maria dr van W. P. Hoogeveen en M. A. Oostveen; Jan zoon van F. Hölper en S. J. J. Jul- lens; Regina Francisca Eleonora dr van E. F. W. de Roode en N. Eijser- mans. Gehuwd: W. S. M. van de Vliet en H. G. M. Post; W. Zandvliet en W. J. Marsé; T. Pont en H. M. C. Verhoeven; R. A. M Vreeburg en M. W. A. Warnau. Overleden: A. J. Lelieveld. 55 jr, man; L C. van der Vlugt, 74 jaar, man: A. C. Jansen, 82 jaar, man; C. G. Gijbeis, 86 jaar, v/ed. van H. M. Starrenburg; M. Kromhout, 82 jr, vrouw; E. H. Smit, 73 jaar, vrouw; J. J. Guldemond. 62 jaar, man; A. A. Kist. 34 jaar, echtg. van J. D. Ver- LEIDSE AGENDA DINSDAG 11 SEPTEMBER Ned. Kath. Kapperspatroonsbond - Openingsavond, 19 45 u., „Old Dutch". 2e Binnenvestgracht. WOENSDAG 12 SEPTEMBER Zaalberg N.V. Vergadering aan deelhouders, In den Vergulden Turk, DONDERDAG 13 SEPTEMBER Leidse assurantieclub 20.30 uur, Rest. v. d. Heyden. Afscheid E. A. M. Pley als wnd dir. Sociale Zaken Receptie, 4.30 uur n.m., Geb. Steenschuur. ZATERDAG 15 SEPTEMBER Volkstuinders Jaarlijkse bloe mendag, Bezoek aan ziekenhuizen, 11 uur v.m. Eucharistisch trefpunt Maria kapel, St. Lodewijkskerk, -3-6 u. n.m. Leiden is toch een wonderlijke stad. Je kan er een fietsenbewaker tegen komen, die in vloeiend Latijn vertelt, dat het wiel van je fiets ge spoord moet worden. En gisteren kochten we nog even wat sigaren in de kiosk op het station vóór we in de trein doken. De jongeman die ons kleine zandblaadjes verkocht moest uit zijn lectuur worden gewekt. Met die ongezonde nieuwsgierigheid, die helaas ons nu eenmaal aangeboren is, wilde we weten wat hem zo diep in concentratie had gehouden, toen hij zich omkeerde zagen we het: het was de (Engelse) Macbeth van Wil liam Shakespeare. Pittige lectuur voor in de kiosk, maar daar moet je dan ook voor in Leiden zijn. Gisteren vertelden we het aan onze vriend de bibliotheca ris, die er niet koud of warm van werd. „Man," zei hij, „de werkster bij ons viel vorige weck in het Rapen burg samen met haar fiets, en voor ze kopje onder ging riep ze: „au secour, au secour. De bibliotahecaris vertelde, om bij de merkwaardigheden van Leiden te blijven, ook nog het volgende ver haak Drie Leidse studenten werden her haaldelijk door de politie met een tuinbank in de nachtelijke straten aangetroffen. De surveillerende agent steeds een ander, nam elke keer de knapen mee naar het bureau, waar de wachtcommandant wéér het verhaal moest aanhoren, dat de bank niet gestolen was, maar eerlijk gekocht bij een van de vele Leidse uitdra gers. Het begon hem na drie keer zo te vervelen, dat hij maar een brief je meegaf„de bank die door be trokkenen wordt meegevoerd is niet van diefstal afkomstig." De volgende morgen waren er vier banken uit het Van der Werf park verdwenen. In het afgelopen weekend is ingebroken in de kath. jongensschool aan de Caeciliastraat. De daders heb ben waarschijnlijk gebruik gemaakt van valse sleutels. Geld ter waarde van 24.90 geborgen in een blikken sigarendoos in een van de lessenaars van een klas is verdwenen. Voorts heeft men geprobeerd een nieuwe kast open te breken. Maar dit is niet ge lukt. Om twaalf uur vanmorgen vloog op de hoek van de Willem de Zwijger- laan en de Julianastraat een taxi van het merk Chrysler in de brand: dank zij de hulp van de omwonenden die het vuur met een waterslang bestre den kon de schade beperkt blijven. De brandweer, die eveneens was ge waarschuwd, behoefde niet meer op te treden. De wagen was het eigen dom van de heer A. de Bruin uit Koudekerk aan de Ryn. De Leidse Bond van Volkstuin- dersvereniging houdt zaterdag a.s. zijn Bloemendag. Om aan alle zieken in de Anna-kliniek, Academisch Zie kenhuis en chronische zieken thuis 'n boeket te kunnen overhandigen, is echter een grote hoeveelheid nodig. De laatste categorie wordt dit jaar voor het eerst bezocht, zodat het aan tal in te zamelen bloemen groter is dan vorig jaar, terwijl de weersom standigheden ongunstiger zijn. Toch hoopt de Bond ook dit jaar weer in een feestelijke optocht de zieken te kunnen verrassen met een boeket. Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door apotheek Herdingh Blanken. TENTOONSTELLINGEN Ben van Kempen en Ton Verheij exposeren etsen, tekeningen en ke ramiek in Geref. Jeugdhuis, Bree- straat 19. Van 3 -.e.m. 15 sept. 1962 geopend dagelijks va*. 6 tot 9 uur. Zaterdags van 12 tot 6 uur. Zondags gesloten. Tentoonstelling in het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwe tenschappen, Steenstraat IA: 1-30 sept.: „Some Dutch Contributions to the Development of Physiology". LEIDEN „Lakenhal" kocht schilderij op Antiekbeurs Het plan van de direktie van „De Lakenhal" tot aankoop van een schil derij op de Antiekbeurs te Delft, een plan, waarvan wij drie weken gele den reeds kennis droegen doch de publicatie op officieel verzoek toen achterwege lieten, resulteerde in een definitieve aankoop. Het gaat om 'n paneel van de Leidse schilder uit de 17e eeuw Jacob van Spreeuwen, een leerling van Gerard Dou. De werken van de genreschilder Van Spreeu wen zijn zeldzaam. Men kent slechts een vijftal schilderijen, die met ze kerheid aan hem kunnen worden toe geschreven. Het door „De Lakenhal" aangekochte paneeltje stelt een oude vtouw met een kind aan haar knie- en staande. JUBILEUM VAN W. F. KWESTROO De heer W. F. Kwestroo, technisch hoofdambtenaar van de dienst ge meentewerken te Leiden, verbonden aan de afdeling bouw- en woningtoe zicht (hinderwetzaken) heeft gisteren zijn zilveren jubileum in gemeente dienst gevierd. Om 11 uur werd hem een huldiging bereid, waarin de nieuwe directeur van gemeentewer ken, ir. Vos hem in waarderende bewoording toesprak en de gebruike lijke gratificatie overhandigde. Ook mevr. Kwestroo en de kinderen wa ren van de plechtigheid getuige. Woorden van dank er waardering werden ook gesproken door de wet houder van openbare werken de heer C. J. Piena, door de directeur van de afdeling bouw- en woning toe zicht, m. ir. J. Westra, de heer ir. v. d. Kraan, afdelingschef van bouw en woningtoezicht en de heer J. W. Wekker, chef van de afdeling per soneelszaken. De jubilaris ontving enige geschen ken. Druk bezocht werd 's middags ook de receptie, thuis aan de Melchior Treublaan 17, van drie tot half vijf, waar ook de commandant en onder- commandant van de brandweer, de afdeling bijzondere wetten en fabri kanten tegenwoordig waren. BEURSOVERZICHT De stemming voor de internationale waarden is vanmiddag bij de ope ning zeker niet tegengevallen. Deze fondsen lagen over de gehele linie, een weinig boven het slotniveau /an maandag. Men is er zo langzamer hand aan gewend geraakt, dat de omzetten in genoemde hoofdfondsen niet veel te betekenen hebben, zo ook vandaag. Kon. Olie en Unilever stelden zich een halve gulden hoger op respectievelijk f 141,90 *»n f 130.40. Philips onveranderd op f 152. AKU en Hoogovens plus 2 punten bij een notering op respectievelijk 364'en 546. De berichten van het Amerikaanse bedrijfsleven zijn doorelkaar bemoe digend. Ze zijn echter niet van in vloed op de koersvorming van de aandelen op de New Yorkse beurs, omdat de stemming aldaar afhanke lijk is van de internationale politiek. Na een lagere opening liepen de koersen in Wallstreet tegen het slot op bij toenemende hanclel. Dit bracht Amsterdam ertoe vanmiddag bij de opening beter voor de dag te komen dan men gisteravond vermoedde. De West-Duitse beurzen waren vandaag prijshoudend zonder meer. In het laatste beurshalfuur werd de handel steeds stiller. Geringe verko pen waren voldoende om een koersaf- brokkeling voor de hoofdfondsen te weeg te brengen. Philips daalde tot f 151.20, Unilever tot f 129.80. De scheepvaarthoek ligt nog steeds in de hoek waar de klapnen vallen. Aandelen Kon. Boot wederom lager op 137J4 (139'/«). Over de leidende cultures valt weinig te vertellen. Certificaten Deli werden een halve gulden hoger op f 144.50 geadviseerd Staatsfondsen door elkaar praktisch onveranderd met weinig zaken. Het touwtrekken orn de preferente- en gewone aandelen „Woon- en Win kelhuizen" behoort vrijwel tot het verleden. De „Friesch Groningsche Hypotheekbank" deelt in een com muniqué mede. dat een voldoend aantal van deze stukken ziin aange meld, waardoor genoemde bank het aanbod van 3 september gestand doet. Zoals bekend luidde het bod 230 en 1000 procent voor resp. de preferente en gewone aandelen. Vóór de bieding noteerden de stuk ken 175 en 775 procent. Gisteren wer den de preferente aandelen verhan deld op 275 met een omzet van no minaal f 595.000. In de gewone aan delen ging toen om nominaal f 212.000. De beurs is van mening, dat de handel in dit fonds nog even zal nadruppelen. Er zullen, aldus de beurs, nog we1 houders zijn die op een hoger bod hebben gewacht. Nu dit niet is gebeurd zal men wel tot verkopen overgaan. Vandaag werden de preferente aandelen op 275. de gewone aandelen op 1006 geadviseerd. Nu er vrijwel een einde is gekomen aan de handel in aandelen „W. en W", welke handel de laatste weken veel stof tot praten ter beurze heeft doen opwaaien, betreuren de hoek- lieden het, dat zij een mooi fonds hebben verloren. Obligaties 't Hart werden voor de eerste'verhandeldag geadviseerd op lOO'/s, tegen een uit gifte koers van 100. Aandelen De Boèr Drukkerij werden tien punten lager op 195 geadviseerd op het pas seren van het dividend (v.j. 10 pet, waarvan 5% in aandelen). BODEGRAVEN. V sept.. Kaas Aanvoer 154 partijen. Noteringen: le kwaliteit 2.292.34; 2e kwaliteit 2.20 2.28; extra kwaliteit 2.53. Handel goed. LEIDEN, 11 sept. Vette varkens Aanvoer 116 vette varkens. Noterin gen (in ped kg. levend gewicht), lichte varkens 1.62-1.67, slagersvar kens 1.69-1.70, zeugen 1.42-1.50. Han del graag, afloop iets minder, enkele prima's boven notering. RIJNSBURG, 10' sept.. Bloemen Scabiosa 3.103.20; Vuurpijlen 9.00 10.00; Dahlia's Kochelsee 4.905.60 Purity 7.508.30; Gerry Hoek 6.50; Glorie van Heemstede 5.806.00; Col- villei 5.506.20; Asters wit 2.202.60; Gladiolen: Patriot 6.507.10; Mab 1 Violet 3.905.00; Spie and Span 5.00; Memorial Day 6.80; Benaris 7.00; Hoch sommer 7.00—7.60, per 100. Ge plozen Chrysanthen: White Hope 17 24; Day Dream 1719; Day Dream (brons) 26; Migolie 2225; Evelyn Bush 30 per stuk. Am. anjers Sim wit 17.00—18.00; Sim G.J. 15.00—17.00: Sim Red 13.0016.00; Shocking Pink 17.00; Dusty 18.00—2000; Sir Arthur 16.0018.00; Gerbera I 19.00—22 00, alles per 100. Troschrysanten: Golden Orphe 1.30—1.35; Delight 95—1.10; Chatwordth 1.001.20; White Hope 1.401.65; Physostegia 5065 p bos. TER AAR, 10 sept. Groenten Kassnijbonen 0.711.08; idem stek 0.42; snijbonen 0.430.83; idem B 0.30 0.43; stokprinsessebonen 0.610.93; stamprinsessebonen 0.570.66 idem B. 0.33; witte pronkers 0.310 45; id 2 0.20—0.28; idem stek 0 17—0 18. al les per kg; tomaten A 2.052.50; id. B 2.152 25; idem B2 1.80; idem C 1.651.80; idem CC 1.50, alles per bakje van 6 kg.; komkommers krom 0.14; idem stek 0.10, postelein 0.1 i 0.27; waspeen 0.170.21; idem B 0.09 0.10; uien 0.160.17; andijvie 031 0.43; idem 2 0.26; groene kool 0.20 0.23; rode kool 0 19; spitskool 0.16; spinazie 0.27; rabarber 0.15; aardap pelen 0.05, alles per kg.; bloemkool A 0.450.70; idem B 0.200.37; kom kommers AA 0.29; idem A 0.24; idem B 0.200.23; idem C 0.15, alles per stuk; sla 3.5020.00 per 100 stuks; bospeen 0.24 per bos; appelen: James Grieve 0.36—0.40; Ellisons Orange 0.40; Peren: Beurré de Merode 0.18 0.19; Clapp's Favourite 0 33; Jutte- peren 0.28; Suikerperen 0.170.18 al les perk g. Augurken fijn 1.11; idem E 1.49: fijnbasterd 1.10: basterd 1.18; grof A 1 05; grof 1.00—1 04. CD 0 66; idem 2 0.33; idem geel 0.04; E 0.47—0.54; id. geel 0.13, alles per kg.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2