„BELGRADO na Olympische Spelen belangrijkste atletiekgebeuren Nederlandse ploeg - na Stockholm - weer medaillewinnaars Gerda Kraan kan de top halen Spel van Leidenaar Piket maakte indruk in Eastborne DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 MORGEN BEGINNEN DE EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN „BELGRADO", de Zuidslavische hoofdstad met zijn 588.000 inwoners, gelegen op een heuvel boven de Sava en de Donau, is dit jaar bij alle Europese atleten een magisch begrip geweest. Immers, v anaf morgen is Belgrado gevangen in de ban van een groots opgezet sportevenementde strijd om de Europese atletiek- titels, wedstrijden die tot de verbeelding van alle sportminnaars zullen spreken. WANT NA DE OLYMPISCHE SPELEN zijn de Europese kam pioenschappen het belangrijkste atletiekfestijn en het is daarom niet verwonderlijk, dat eenieder met spanning de resultaten aj- wacht, die in Belgrado's arena zullen worden geleverd. Zullen de Russen, Polen en Duitsers weer een overheersende rol spelen en hoe staan de kansen van de Nederlandse deelnemers? Het zijn alle maal vragen, die voorlopig open blijven. land bewaart hieraan nog dankbare herinneringen, want Chris Berger was er oppermachtig op beide sprint nummers, terwijl hinkstapspringer Wim Peters eveneens een gouden me daille veroverde in 1938 - vier jaar later in Parijs - herhaalde sprinter Tinus Osendarp dit feit met twëe gouden medailles op de 100 en 200 meter. Na de oorlog werden de kampioen schappen in Oslo, 1946 (Fanny Blan- kers-Koen won de 80 meter horden en de damesestafetteploeg de 4x100 meter) en in Brussel, 1950 (een drie voudige triomf van de „vliegende huismoeder" op de 100, 200 en de 80 meter horden, alsmede een zege van de talentvolle Wim Slijkhuis op de 1500 meter) gehouden. Vier jaar later in Bern won Puck van Duyne-Brou- wer nog een zilveren plak op de 100 meter, maar in 1958 in Stockholm keerden wij met lege handen naar huis terug. NEDERLANDSE KANSEN Sedert „Stockholm" is het presta tiepeil weer sterk gestegen en wordt er in het buitenland - om prestige- redenen - op wetenschappelijke ba sis getraind hetgeen tot gevolg heeft, dat de atleten als het ware naar de top worden „gedrongen". Nederland heeft deze wedloop niet kunnen vol gen, bezit echter desondanks negen vertegenwoordigers, die op de Euro pese ranglijst /an dit jaar hoge plaatsen innemen en in de strijd om de zo begeerde medailles een woord je zullen meespreken. Een zo'n kanshebber op een gou den, zilveren of bronzen „plak" bij de heren is zonder twijfel tienkam per Eef Kamerbeek, die wanneer alles mee-zit tegen het geweld van de Rus Vassily Kusnötsov, de Duitsers Manfred Bock, Werner von Moltke, Willy Holdorf en de Fin Seppo Suu- tari kan optornen. Na zijn blessures, die hem noopten de training een tijdlang te onderbreken, was er het herstel in vorm via 6744 punten naar 7196 punten tijdens de Nederlandse kampioenschappen. Vervolgens boek te hij vooruitgang op speer (66.54) en discus (46.05) en kwam op de 110 meter horden terug tot 14.5 sec. Wan neer hij zijn snelheid nog iets kan opvoeren en de nieuwe glasfiber- stok weet te hanteren, zijn verras singen niet uitgesloten, temeer daar de Rus Yuhi Kuntenko door een niersteen-aanval tijdelijk uitgescha keld is geweest en de drie sterke Duitse tienkampers twee weken ge leden bij lange na niet aan hun re cordprestaties kwamen. De goede vorm, de mentale instelling op het juiste moment zullen de doorslag ge- Favorieten op de 400 meter zijn de Britten Robbie Brightwell en Adrian Metcalfe. Van de Fransman Michel Jazy, winnaar van het zilver op de 1500 meter in Rome, hangt het af of hij zowel op de 800 als op de 1500 meter zal starten. Hij is de grootste man op beide afstanden. BARREVOETS Nu de Oostduitser Hans Grodot- zki in verband met een Achillespees operatie voor Belgrado is uitgescha keld blijft de Rus Pjotr Bolotnikov op de 5 en 10 km. de grote favoriet, temeer daar hij enkele weken gele den het wereldrekord op de 10.000 meter tot 28 18.2 terugbracht. Op de 5000 meter wacht hem sterke tegen stand, o.a. van de barrevoets gaande Brit Bruce Tulloh. Op de korte hordenafstand is de Rus Anatoly Michailov favoriet, ter wijl op de 400 meter horden de Duit ser Helmut Janz en de Italiaan Sal- vatore Morale de strijd zullen dicte ren. Hoogspringer Valerie Brumel is ongekroond koning en de strijd om de tweede plaats zal gaan tussen Olympisch kampioen Robert Shav- lakadze en de Zweed Stig Petterson, die in de afgelopen weken tweemaal de Amerikaan John Thomas ver sloeg. Bij het verspringen steekt weer 'n Rus met kop en schouders boven al les uit, n.l. Igor Ter Ovanesian, die dit jaar het wereldrekord op 8.31 m. bracht. KEES KOCH krachtexplosie GERDA KRAAN naar de top? Tot de laatste dag heerste er in het hoofdkwartier van het organisatie comité, waar toernooileider Vlado Ivkovic de scepter zwaait over zijn 1500 medewerkers, een koortsachti ge activiteit. Ruim 1200 atleten uit 28 landen bestrijden elkaar vanaf morgen tot en met 16 september in het stadion van het leger onder het oog van de wei.eld, die door Euro visie, radio en een legertje journa listen op de tribunes van minuut tot minuut op de hoogte zal worden ge houden. En dit alles vergt een nauw keurige voorbereiding. Speciale comitees zijn in het le ven geroepen om niet alleen alle deelnemers en officials te herber gen, maar ook de ruim 8000 toeris ten, die speciaal voor de Europese titel wedstrijden naar Belgrado zullen komen. Voor de pers is er een 20-eta- ges hoog hotel uit de grond gestampt, terwijl er voor de atleten een soort „Olympisch dorp" is ingericht bij de sporthogeschool in Kosuthjak, onge veer zeven kilometer buiten de Zuid slavische hoofdstad gelegen. Vier sportcentra, met restaurants en alles wat daarbij hoort, staan klaar en leerlingen van hotelvak scholen zijn gerecruteerd om de maal tijden, naar aard en gewoonte van ieder land, te bereiden. ZEVENDE TITELSTRIJD De wedstrijden om de Europese ti tels, die om de vier jaar tussen de Olympische Spelen ir worden geor ganiseerd, vormen telkens weer het grootste atletiekschouwspel, dat on der auspiciën van de IAAF wordt gehouden. De kampioenschappen - in 1934 ingesteld op voorstel van de Hongaar dr. Stankovitz - werden voor het eerst in Turijn gehouden. Neder- HENK SNEPVANGERS vechtjas veld, met 6.30 meter als vierde ge klasseerd, heeft een maand rust moeten houden, doch zij behoort in Belgrado met de Russische wereld recordhoudster Tatjana Schelkanova de Duitse meisjes Belga Hoffmann en Hildrun Claus en de Poolse Els- bieta Krezinska tot de Europese topklasse. De gouden medaille bij het hoog springen dames is weggelegd voor de Roemeense Jolanda Balas, die nu al vijf jaar de toon aangeeft. Wan neer onze landgenote Nel Zwier haar prestatie van 1.70 meter her haalt zou dat „onder Belgrado-span ningen" een formidabele verrichting zijn. Voor een verrassing kan Aalsmeers Tilly van der Zwaard zorgen. Zij, de vechtjas, het strijdvaardige type, die tijdens de Nederlandse kampi oenschappen zonder concurrentie haar record .55 sec. precies even aarde, is capabel om zelfs de Ierse Maeve Kyle, de Britse meisjes Joy Grieveson en Jean Dunbar-Sorrel, de Russische Yekaterina Parliuk en de Duitse Helga Henning en Vera Kummerfeldt te verslaan. DE 100 METER Er is geen enkel onderdeel de Marathon daargelaten waarin 'n voorspelling zo moeilijk is als op de 100 meter, nu een topman als Armin Hary ontbreekt. De atleet, die in de finale 10.3 sec. loopt, is de winnaar en de kandidaten zijn de Polen An dres Zielinski en Marian Foik, de Duitser Peter Gamper en de Frans man Joceleyn Delecour. Op de 200 meter ligt de situatie iets gunstiger. Olympisch kampioen Livio Berutti is uit vorm, maar zijn landgenoot Serge Ottolina, de Polen Foil en Zielinski en de Zweedse idool Ove Jonsson ontlopen elkaar niet veel. Het open schaakkampioenschap van Zuid-Engeland in Eastbourne heeft voor de Leidse deelnemers een prach tige finale gehad. Tegen de verwach tingen in slaagde C. H. v. d. Bosch erin na een zegereeks van vier par tijen, ook zijn laatste drie partijen tot de volle winst te voeren. Hiermee bereikte v. d. Bosch een prachtige score van 8 punten uit 12 partijen, een prestatie die door zijn clubge noot J. Piket geëvenaard werd. De eerlijkheid gebiedt echter te vermelden, dat de prestatie van Pi ket beduidend hoger moet worden aangeslagen dan die /an v. d. Bosch. Niet alleen heeft Piket het gehele toernooi in de kopgroep gespeeld, waardoor hij aanzienlijk sterkere te genstanders dan zijn rivaal te be kampen kreeg, ook stond van der Bosch ditmaal wel in de bijzonder grote gunst van vrouwe Fortuna. Zo kreeg hij in de een na laatste ronde van zijn tegenstander een vol le dame cadeau in een duidelijke re- rpisie positie, een gelukje, dat spe lers op dit niveau zelden overkomt, en verder leverde zijn laatste partij een reglementair winstpunt op aan gezien zijn sterke tegenstander niet bij machte was, tijdig aan het bord te verschijnen. Ondanks deze mee vallertjes kan v. d. Bosch op het toernooi van zijn leven terugzien en misschien zal hij de vroegere hoge verwachtingen, toch nog beantwoor den. Ook Piket kwam tot zijn beste toernooiresultaat en moest slechts in drie zeer sterke spelers zijn meerdere erkennen. Ook zijn winstpunten en remisepartijen werden tegen bijna allemaal sterke spelers gescoord. Ook de Leidenaren C. C. Berg en A. J. Kohlbeck kunnen op een uit stekend toernooi terugzien en zij wisten in de eindstand nog menige prominente Brit achter zich te laten. Berg kwam tot een score van 6H punt en zag kans na zijn zwakke start het toernooi verder ongesla gen te beëindigen. Kohlbeck heeft in Eastbourne heel wisselvallig gespeeld, waarbij onauwkeurigheden bij de afwerking van goed opgezette partijen een grote rol speelden. Met 6 punten bereikte hij pre cies de 50%-grens. Het toernooi is naar aller verwach ting en met grote overmacht door de Belgische grootmeester graaf O. Kelly de Galwey gewonnen (10J^). Slechts een speler wist hem van de winst af te dwingen en ook in zijn ogenschijnlijk slechte stellingen im poneerde de Belg door superieur spelinzicht en koelbloedigheid. De tweede prijs was voor de Spaanse meester Francesso Perez en de Brit Oliver Hindle (8Y2). Op de vierde plaats vinden we op nieuw een van Engelands jongste talenten, Mabbs met 7Yi punt, terwijl op de gedeelde vijfde plaats naast Piket en v. d. Bosch, nog de vroegere Engelse jeugdkampioen Robert Ru- mens eindigde. Berg bezet de 23e plaats en Kohlbeck de 26e. Het veld telde 70 deelnemers, merendeels van respec tabele speelsterkte. Vooral het spel van Sannèr en Pieket maakte in Eastbourne grote indruk. Als sluitstuk van het damkampioen schap van Leiden zal door de kampioen W. Heemskerk een simultaanseance ge geven worden. Tijdens deze seance zal dan tevens de prijsuitreiking plaatsvin den. Heemskerk zal spelen in rest. „Bel- levue" op donderdag 13 sept., Aanvang 8 uur. D. C. L. - NIEUWS De eerste nederlaagwedstrijd tegen haar Leidse zusterver. LDV eindigde in een 13-9 overwinning voor laatstge noemde. Hoewel de strijd aanvankelijk gelijk op ging werd het toch uiteindelijk een overwinning voor LDV. Hakemul- der was de eerste die door zijn tegen stander tot opgave werd gedwongen. Ook Nijenhuis. Brouwer en Schiphorst moes ten in Slader, Bronsting en J. Lammers hun meerdere erkennen. Wijsman en J. de Vink boekten een fraaie overwin ning terwijl J. Slingerland en W. Blom en T. v. Hoven de punten met W. Kleijn jr., Th. Uitenbogaard en v.d. Stel deel den. De ged. uitslag luidt: 1. J. Slingerland (DCL)-Th. Uitenbo gaard (LDV) 1-1; 2. W. Blom-W. Kleijn jr. 1-1; 3. W. v.d. Reijden-I. Teleng 1-1; 4. W. Nijenhuis-A. Sladek 0-2; 5. H. Brouwer-Bronsting 0-2; 6. J. de Vink- M. Brinks 2-0; 7. C. Hakemiulder-W. Kleijn Sr. 0-2; 8. T. v. Hoven-P. v.d. Stel 1-1; 9. J. v. Duivenboden-Mazurel 1-1; 10. Schiphorst-Lammers 0-2; 11. Wijs man-S. Mandi 2-0. Hedenavond speelt DCL haar tweede nederlaagwedstrijd tegen HDC (Haar lem). Kees Koch De Rotterdamse discusreus Cees Koch krijgt het op te nemen tegen sterke mannen als de Rus Vladimir Trusseniev (61.54), de Hongaar Jo sef Szacseni (60.66) en Edmund Piat- kowski (59.52). Hij staat nu op de Europese ranglijst als zesde en heeft zich zorgvuldig geprepareerd op dit treffen. Voor Ray van Asten, de Ameri kaanse Nederlander en Henk Snep vangers, die resp. op de 800 en de 1500 meter zullen starten, is de uit zending lange tijd een twijfelachtig geval geweest. De laatste wedstrijd tegen Frankrijk-b heeft de doorslag gegeven, niet omdat beiden zegevier den, maar vooral omdat zij bewezen in een harde race hun mannetje te staan. GERDA KRAAN Bij de dames staat Gerda Kraan op de 800 meter met een tijd van 2 min. 0.6 sec. aan de top van de rang lijst en met bijzonder goede races te gen de Russische dames, o.a. de Olympische kampioene Ludmilla Ly- Senko-Shevtsova in het verleden bezit Gerda Kraan medaillekansen. Een blessure aan de Achillespees wierp haar trainingsprogramma om ver, maar nu weer hersteld moet zij in staat geacht worden in de finale een belangrijke rol te spelen. Janny van Eyck-Vos, de tweede 800-meter loopster, ziet als eerste grote doel het bereiken van de eind strijd ook verspuin gster Joke Bij 1a- NEL ZWIER ...1.70 m. hoog... DE ENGELSE LEAGUE Voor de Engelse league werden maan dag de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Aston Villa-Arsenal 3-1. Tweede divisie: Chelsea-Southamton 2-0. WIELRENNEN De Belg Messelis heeft de wieler ronde van het Noorden gewonnen met een voorsprong van vier seconden op zijn landgenoten Beheyt en Melcken- beeck. Met een achterstand van 19 sec. eindigde de Nederlander Dick Enthoven op de zesde plaats. MOTORSPORT Geen Oostduitsers in motorzesdaagse Het ministerie van Binnenlandse Za ken van de Westduitse deelstaat Beieren heeft de Oostduitse motorrijders, die wilden deelnemen aan de internationale motorzesdaagse van 17 tot en met 22 sept. in de omgeving van Garmisch-Parten- kirchen, visa geweigerd. Een woordvoer der van het ministerie heeft verklaard, dat de Oostduitse autoriteiten voorwaar den hadden gesteld, die „eenvoudig niet geaccepteerd konden worden". Zij heb ben geëist, dat er van de deelnemen de landen geen vlaggen zouden worden gehesen. De enige vlag zou dan zijn die van de Algemene Duitse Automobiel club. Deze voorwaarden heeft Oost-Berlijn gesteld, nadat het hoogste bestuurslichaam in de Westduitse motorsport zijn toestemming aan de Oostduitse deelnemers had ge weigerd om hun vlag (zwart-rood-goud met hamer en passer) mee te nemen en te laten wapperen. Meisje met f 6.000 aan de haal Een negentienjarig meisje uit Til burg is door de politie aangehouden en ingesloten verdacht van verduiste ring van een enveloppe niet 6.000 aan buitenlandse valuta. Donderdag j.l. kreeg zij van haar werkgever opdracht het couvert aangetekend te verzenden. Inplaats daarvan nam zij het geld mee naar huis. Bij haar aan houding ontbrak een groot gedeelte. Het onderzoek is nog niet afgesloten. Geen personeel DELFTSE KOETSJES ONDER HAMER De koetsjes, die bij trouwpartijen een zo vertrouwd beeld langs de Delftse grachten vormden, zijn gis teren onder de hamer gegaan. De stalhouderij H. C. Jansen te Delft heeft wegens personeelsgebrek tot verkoop van koetsen, paarden, hoofd stellen, stallantaarns enz., moeten be sluiten. De koetsjes brachten tegen de 300 per stuk op. De Jan-Plezier, die bij feestelijke gelegenheden zo vaak voor de Delftse studenten heeft gereden ging voor f 500 naar circusdirecteur Toni Bol- tini, die deze daarna aan het Delftse- Studentencorps cadeau deed. 200 groe nen hebben daarna in triomf de wa gen weggereden. KORTE GOLF Aan de gevolgen van een ver keersongeval is gisteren de 24-jarige mej. M. ten Brink uit Denekamp in het katholieke ziekenhuis in Enschede overleden. Zij is zondag 2 september j.l. in de Nordhornsestraat in haar woonplaats Denekamp aangereden door een motor. Met zware verwon dingen is zij op die dag in het zieken huis in Enschede opgenomen. Minister J. M. Luns zal op dins dag 11 september in een vraagge sprek voor de radio met de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, dr. G. J. Lammers, een toelichting geven op de vorige week bij de Tweede Kamer ingediende nota over de hulp aan minder ontwikkelde landen, van 17.45 tot 18.00 uur over Hilversum I.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10