U-2 BOVEN ROOD CHINA NEERGESCHOTEN Amerika verkocht U-2's aan Formosa PRESIDENT DE GAUI 'E WEER THUIS ALGERIJNS VOLKSLEGER IN ALGIERS BelOfast 13. MAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 52e JAARGANG No. 15.725 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WEER RUMOER OM U-2 Directeur J. E. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Teiel. 2 0 9 3 5 Red 2001 5, 25594- Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een U-2 vliegtuig van Amerikaanse makelij van de Nationalistisch- Chinese luchtmacht is zondag neergeschoten toen het het Oostchinese luchtruim binnendrong, aldus meldt het persbureau „Nieuw-China". „Nieuw-China" noemt in zijn bericht de U-2 een vliegtuig voor ver kenningen op grote hoogte. Het werd neergeschoten door een eenheid van het volksleger. Maar hoe of waar precies is niet meegedeeld. De leiding der Nationalistisch-Chinese luchtmacht heeft zondag in de Formosaanse hoofdstad Taipeh medegedeeld, dat een „U-2"-verkennings vliegtuig, dat werd bestuurd door een nationalistische vlieger, zondag tijdens een „gebruikelijke verkenningsvlucht" boven (communistisch) China verloren is gegaan. Met deze mededeling heeft de regering-Tsjiang Kai-Sjek voor de eerste maal openbaar gemaakt, dat zij Amerikaanse „U-2"-toestellen heeft gebruikt voor het uitvoeren van verkennings vluchten boven het Chinese vasteland. Uitwisseling militaire gegevens KALONDJI ONTVLUCHT Albert Kalondji, de „koning" van de diamantstaat Zuid-Kasai, is ont vlucht uit de gevangenis te Leopold- stad, waar hij sedert januari werd vastgehouden. Hij is in Bakwanga teruggekeerd. Kalondji heeft de Kon golese minister van binnenlandse za ken, Kamitatoe, een telegram gezon den, waarin hij deze dankt voor diens „bemiddeling" waardoor zijn „be vrijding" uit de gevangenis mogelijk werd. Kalondji had gevangen gezeten omdat hij de arrestatie van een po litieke tegenstander had gelast. Er is een onderzoek gaande naar de om standigheden van Kalondji's vlucht. Een aantal hoge functionarissen is reeds gearresteerd, onder wie 'n pro vinciale minister, die kalondji's ver zoek om „voorwaardelijke vrijlating" na het uitzitten van een kwart van zijn straftijd had ingewilligd. De voormalige „koning" van de diamantstaat Zuid-Kasai werd vrij dag bij zijn terugkeer in Bakwanga door het volk met gejuich ontvangen en zijn terugkomst werd o.m. met een vrije dag gevierd. In een radio toespraak verklaarde Kalondji dat de tijd voor verzoening en opbouw van een Kongolese federatie is ge komen. Bisschopswijding in stadhuis FORMOSA ERKENT SPIONNAGEVLUCHT In een door het Nationalistisch- Chinese ministerie van voorlichting uitgegeven verklaring wordt gezegd: „De Nationalistisch-Chinese regering heeft, teneinde zich op de hoogte te kunnen houden van de toestanden in het door de Communisten bezette Chinese vasteland, in juli 1960 twee U-2 vliegtuigen gekocht van de Ame rikaanse fabriek, die deze toestellen vervaardigt". „De aangekochte toestellen werden in december 1960 naar Taiwan (For mosa) verscheept en zij zijn sinds dien in gebruik geweest". Waarnemers te Taipeh zijn van me ning, dat in deze verklaring de na druk wordt gelegd op het feit, dat de V.S. niet betrokken waren bij het," met behulp van U-2 vliegtuigen,, doen uitvoeren van Nationalistisch-Chine se verkenningsvluchten boven grond gebied der Chinese volksrepubliek. De U-2 kwam in het nieuws, nadat de Amerikaanse piloot Gary Powers in mei 1960 tijdens een vlucht in een U-2 boven de Sowjet-Unie tot lan den werd gedwongen. Vorige week nog protesteerde de Sowjet-Unie, dat een Amerikaanse U-2 over Russisch grondgebied bij Japan had gevlogen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zondagavond te Washing ton verklaard, dat de Amerikaanse regering de „Lockheed"-vliegtuigen- fabriek vergunning heeft verleend voor de verkoop van „U-2"-vliegtui- gen aan de regering van Nationalis tisch China. De woordvoerder legde er de na druk op, dat het hier een transactie betrof tussen de regering-Tsiang Kai- Sjek en de „Lockheed"-fabriek. Van andere Amerikaanse ambte lijke zijde is nog vernomen, dat en kele leden der Nationalistisch-Chine se luchtmacht in de Verenigde Staten zijn opgeleid voor het besturen van de „U-2" Aan een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken werd zondagavond ge vraagd, of de Chinese nationalisten aan het Amerikaanse ministerie van defensie gegevens zouden verstrek ken, die zij door middel van U-2 vluchten boven het vasteland ver krijgen. De woordvoerder antwoord de, dat aangenomen kan worden, dat dit zou geschieden, in overeenstem ming met de normale uitwisseling van militaire gegevens tussen de V.S. en hun bondgenoten. Adelborst zelfstrijkende wonder shirts Nu met versterkte boord en manchetten 90 (Advertentie) De burgemeester van Stockholm heeft de grootste zaal van zijn ge meentehuis beschikbaar gesteld voor de bisschopswijding van de nieuwe bisschop van Stockholm, mgr. J. Tay lor. De kleine kerk van Sint Erik, de kathedraal van Stockholm, is na melijk te klein gebleken vanwege de grote belangstelling voor deze eer ste bisschopswijding in Zweden sinds de reformatie. De bisschopswijding geschiedt op 21 september in de Blauwe Zaal van het Stockholmse stadhuis. Mgr. Bruno Heim, aposto lisch delegaat voor Scandinavië, dient daar de bisschopswijding toe, met assistentie van mgr. dr. Fulton J. Sheen, wijbisschop van New York, en mgr. Johannes Suhr, bisschop van Kopenhagen. Zweden telt 30.000 ka tholieken, wat neerkomt op nauwe lijks 0,4 pet van de totale bevolking. De katholieke „missie"staties zijn ver spreid over een zeer uitgestrekt ge bied. De zielzorg wordt uitgeoefend door 59 priesters, waaronder ook Ne derlanders. Een explosie, waardoor twee mensen werden gewond en een daaropvol gende brand in de „Plesman-apotheek" op de hoek van de Plesmanlaan en de Johan Huizingalaan in de Amsterdamse tuinstad Slotervaart, heeft zon dagmiddag grote schade aangebracht. De foto toont de brandweer in actie temidden van een grote ravage, de oorzaak is nog niet bekend. Nieuwe gouverneur Ned. Antillen Naar de correspondent van het NAP in Willemstad verneemt, is de benoeming te verwachten van mr. N. Debrot, directeur van het kabinet van de Antilliaanse gevolmachtigde minister in Den Haag, tot gouverneur van de Nederlandse Antillen. Hier van kon in Den Haag geen bevesti ging worden gegeven. Politiek bureau zegevierde De troepen van het Algerijnse volksleger zijn zondagmiddag Algiers binnengetrokken. Hun aankomst bevestigt het gezag van het politieke bureau van vice- premier Ben Bella, na het geschil met de militaire leiders van district vier. De voorhoede van de 3600 man sterke troepenmacht van het Alge rijnse volksleger, onder bevel van de leger-stafchef kolonel Boe Ma- dian, werd door de bevolking uitbun dig begroet. Vice-premier Ben Bella verklaar de zondagavond in het stadion van Algiers, waar een menigte van 25.000 Mohammedanen op de been was, dat het politieke bureau door middel van het volk had gezegevierd. Na de al gemene verkiezingen zou de eerste taak zijn zo snel mogelijk een land hervorming uit te voeren. Er is reeds een programma uitgewerkt voor de verdeling van het land onder boeren, die geen grond hebben. De werkloos heid zal worden bestreden door het in bedrijf stellen van industrieën, welke door Fransen, die naar Frank rijk zijn vertrokken, achtergelaten werden en door het bouwen van nieuwe fabrieken. Alle beloften die bij het begin van de revolutie waren gedaan zullen worden nagekomen. Ben Bella zei vervolgens, dat het politieke bureau had besloten, dat Algiers gedemilitariseerd zal zijn, maar het nationale volksleger, dat tot dusver van het hoofdstad was be roofd, zal in de buitenwijken blijven. Verkiezingen op 20 sevtember. Het Algerijnse politiek bureau heeft zaterdagavond bekendgemaakt, dat de verkiezingen voor de Natio nale Vergadering op donderdag 20 september zullen worden gehouden. De kandidatenlijsten kunnen tot 12 september worder ingediend. Wat de Fransen achterlieten. Het voorlopige uitvoerende orgaan in Algerije heeft zondag- de plaatse lijke prefecten opdracht gegeven binnen dertig dagen beslag te leggen op bezittingen, met inbegrip van hui zen, fabrieken en landgoederen, die nu al meer dan twee maanden ver laten zijn. De prefecten krijgen de bevoegdheid mensen die onwettig be zit hebben genomen van huizen en fabrieken, eruit te zetten en de her opening van winkels, fabrieken en boerderijen te gelasten. Ruim de helft van de uit een miljoen mensen be staande Europese bevolking in Al gerije is de afgelopen vier maanden naar Frankrijk vertrokken, velen van hen met achterlating van al hun be zittingen. Zaterdag heeft H.M. Koningin Juliana in Buren een gedeelte bijgewoond van de viering van het 350-jarig be staan van het weeshuis, dat door Maria van Nassau, gravin van Buren is gesticht. Foto: Mej. P. Kempe, leid ster van een jongensgroep biedt, in dezelfde klederdracht als waarin'Maria van Oranje op een schilderij staat'af gebeeld, aan de koningin een bokaal aan, waarin het wapen van Maria van Oranje is gegraveerd. TRISTAN DA CUNHA Een Britse marine-officier in Kaap stad heeft gezegd, dat hij van het vissersvaartuig „Tristania" bericht heeft ontvangen, dat de twaalf be woners van het ejland Tristan da Cunha, die zullen vaststellen of dit eiland weer bewoonbaar is, zaterdag met hun voorraden aan land zijn ge gaan. De vulkaan op het eiland, die op 10 oktober 1961 tot uitbarsting kwam, waardoor de gehele bevol king van het eiland moest worden geëvacueerd, rookt nog steeds een beetje. Weer een aanslag op Nkroema Zondagochtend heeft zich in de buurt van de woning in Accra van president Nkroema van Ghana een luide ontploffing voorgedaan, terwijl duizenden mensen verzameld waren voor een betoging van trouw aan de president. In een later door de Ghanese radio- omroep uitgezonden officiële bekend making is medegedeeld, dat door de ontploffing een meisje om het leven is gekomen, terwijl een aantal per sonen werd gewond. De betogers, onder wie leden van het parlement, stamhoofden, arbei ders en boeren, waren uit het oosten van Ghana gekomen om de presi dent geluk te wensen met diens ont snapping aan een aanslag op zijn leven op 1 augustus, waarbij doden en gewonden zijn gevallen. Nederlandse pater vermoord De uit Terneuzen afkomstige pater K. Verwilgen (M.S.C.) is op de Phi- lippijnen vermoord. De dader is een 36-jarige timmerman, die vijf jaar voor de missie werkte en onlangs werd ontslagen. Hij heeft zich na zijn daad bij de politie gemeld. Pater Verwilgen werd op 1 sep tember 1957 te Stein tot priester ge wijd. Drie jaar geleden werd hij uit gezonden naar de Philippijnen, waar hij kapelaan werd van 'n door Neder landse paters bediende parochie in de stad San José, ongeveer 160 kilo meter ten noordoosten van Manilla. Hij bereikte de leeftijd van 30 jaar. TAALSTRIJD IN ANTWERPEN In een Antwerpse katholieke kerk aan de Loosplaats is het zondag we derom tot incidenten gekomen naar aanleiding van een in de Franse taal gehouden kerkdienst. Het kwam tot een heftige vecht partij in de kerk, waarin Vlaamse betogers, die protesteerden tegen het gebruik van het Frans tijdens de preek, met geweld door de politie werden verwijderd. Er werd een vijf tiental arrestaties verricht. Zesdaags bezoek geëindigd President De Gaulle is zondagavond van zijn officiële bezoek van zes da gen aan de bondsrepubliek op het Parijse vliegveld van Orly terugge keerd, waar strikte veiligheidsmaat regelen waren genomen. Een vijfhon derd man politie en marechaussee had tot taak de veiligheid van het Franse staatshoofd te verzekeren. Men verwacht, dat De Gaulle op de kabinetsvergadering, die woensdag a.s. wordt gehouden, mededelingen zal doen over de resultaten van zijn bezoek aan West-Duitsland. FRANS-DUITS COMMUNIQUE Zondagavond is na afloop van het door president De Gaulle van Frank rijk aan West-Duitsland gebrachte bezoek 'n gemeenschappelijk Frans- Duits communiqué uitgegeven, waar in wordt verklaard, dat Frankrijk en de Bondsrepubliek, tezamen met de vier andere landen van de Europese Gemeenschappelijke Markt Italië, Nederland, België en Luxemburg willen samenwerken ter bevordering van de Europese eenheid. In de bekendmaking wordt gewe zen op de bijzondei hartelijke ont vangst, die het Franse staatshoofd in West-Duitsland ten deel is gevallen, en wordt verklaard, dat beide landen het bezoek van het Franse staatshoofd aan de Bondsrepubliek als een zeer belangrijk voorval in de naoorlogse geschiedenis beschouwen. „De Frans-Duitse saamhorigheid zal een steeds sterker wordend ele ment zijn bij de samenwerking van alle vrijheidslievende volken en zij zal een voorbeeld zijn voor de po gingen, die worden gedaan om de vrede te handhaven en te ver sterken. DE LAATSTE DAG Zondagmorgen, op de laatste dag van zijn bezoek aan West-Duitsland, heeft president De Gaulle in de ka thedraal van München een pontifi cale Mis bijgewoond, die werd gecele breerd door de aartsbisschop van München, kardinaal Doepfner. Direkt na afloop van de H. Mis vertrok president De Gaulle naar het vliegveld van München om van daar naar Stutgart te vertrekken. Op het vliegveld van Stutgart werd De Gaulle ontvangen door de minis ter-president van Baden-Wuertem- berg. Enkele minuten later vertrok het Franse staatshoofd met een hef- schroefvliegtuig naar 't kamp Muen- singen, waar hij een parade afnam van 3.000 Franse militairen en 500 pantserwagens. Zondag te omstreeks 20.00 uur is president De Gaulle, na een officieel bezoek van zes dagen aan West-Duits land, in gezelschap van zijn echtge note en zijn zoon, kapitein-luitenant ter zee Philippe De Gaulle, met zijn speciale DC-6 vliegtuig uit Stutgart naar Frankrijk teruggekeerd. Hem werd op het vliegveld uitge- Na het incident werd buiten de kerk tegen de bisschop van Antwer pen betoogd, omdat deze besloten had de Franstalige sermoenen in de kerken in de Belgische havenstad te handhaven. leide gedaan door Bondskanselier dr. Konrad Adenauer en de minister president van de deelstaat Baden- Wuerttemberg. Generaal De Gaulle had op het kas teel van Ludwigsburg, in Stutgart, reeds afscheid genomen van de West- Duitse president Heinrich Luebke. Dit geschiedde na een bijeenkomst van Duitse jeugd, die het Franse staatshoofd stormachtig hadden toe gejuicht. DE GAULLE'S „GEHEIM" President De Gaulle heeft verslag gevers zondag in Stutgart lachend een „geheim" verteld, n.l. dat zijn bet-over-grootvader Kolb heette en in 1761 nabij Karlsruhe werd gebo ren. Grinnikend zei hij dat hij het geheim nog nooit had onthuld. Hij was daarom zo graag in Baden-Wuer- temberg, verklaarde hij, omdat hij 'n voorvaderlijke band met deze staat heeft. Bezoekt Neerlands oudste paardenmarkt te Valkenburg op WOENSDAG 12 SEPTEMBER (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Minder zonnig De Bilt, maandag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde is een ge bied van hoge luchtdruk van de Golf van Biscaje naar Oost-Europa getrokken. Langs de noordflank er van bewoog zondag een kleine sto ring over het midden van de Noord zee naar Zuid-Zweden. Deze druk- verdeling «leed een krachtige zuid westelijke stroming ontstaan, waar mee warme lucht naar onze omge ving is gevoerd. In Zuidoost-Engeland werden gistermiddag temperaturen van 20 en 21 graden bereikt. Vandaag zal ook plaatselijk in Nederland de temperatuur boven 20 graden komen. Boven het westen van Engeland bevindt zich vanmorgen een zwak front, dat een smalle regenzone bij zich heeft; dit front zal de komende nacht of morgenochtend in Neder land aankomen en ook hier plaatse lijk een beetje regen veroorzaken. Het weer zal dan ook minder zonnig zijn dan vandaag. De wind blijft over wegend zuidwestelijk en een kleine temperatuurdaling is waarschijnlijk. Zon- en maanstanden 11 Sept.: zon op 06.06, onder 19.06; maan op 18.00, onder 02.05. Hoogwaterstanden 11 Sept.: v.m. 0.32; n.m. 13.09. KORRELTJE Wie geen tranen schreien kan, kan er ook geen drogen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1