HET EEUWFEEST VAN DE KARMEL Zaligverklaring gevraagd van Edith Stein Katholieke Harmonie-Leiden in een nieuw uniform Op weg naar een kapel die gezien mag worden ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Aanval met de vuilnisbak Jongeman in been geschoten De 18-jarige F. J. S„ zoon van een caféhouder aan de Nieuwmarkt in Amsterdam, is vrijdagavond, toen hij een tweetal agenten bedreigde, door een der politiemannen met een pis toolschot in de rechterheup getroffen en in het Binnengasthuis opgenomen. De jongeman had tevoren moeilijk heden veroorzaakt in een zijstraat van de Nieuwmarkt toen hij, in aan geschoten toestand zijnde, bier in een voorbijrijdende personenauto had gegooid. De chauffeur was natuurlijk gestopt en er was een woordenwisse ling ontstaan waarbij de automobi list met een bierfles werd bedreigd. Een voorbijganger, die zich met het geval ging bemoeien kreeg van de jeugdige opstandeling een stomp op het oog. Verder kwam het niet want de zoon van de caféhouder werd door vrienden naar huis gebracht. Enke le ogenblikken later echter stormde hij het café uit met een groot mes in de hand. De twee agenten, die naar aanlei ding van de ruzie met de automobi list waren gealarmeerd, probeerden de jongeman het mes af te nemen. Deze verzette zich heftig. Enkele ma len moest een agent op zij springen om niet door de als een wildeman met een mes zwaaidende knaap te worden getroffen. Tenslotte ging hij in de aanval, in de ene hand het mes, met in de an dere hand een vuilnisbak torsend. Toen loste de andere agent eerst een waarschuwingsschot in de lucht, ver volgens een vlak voor de voeten van de onverlaat en omdat dit ook niet hielp was de agent genoodzaakt om zijn derde schot op de jongeman zelf af te vuren. Gebr. Schuitema naar Bodegraven De directie van Gebr. Schuitema te Amsterdam (grossiers in levensmid delen) is met de gemeente Bodegra ven tot overeenstemming gekomen over de reservering van een perceel industrieterrein van 27.000 m2. In verband met de snelle groei van de belangen van Schuitema in westelijk Nederland ziet zij reeds geruime tijd uit naar een vestigingsmogelijkheid gelegen in het centrum van de rand stad Holland. Zij stelt zich voor t.z.t. de groot handelsactiviteiten van de diverse bedrijven van de vennootschap in westelijk Nederland over te brengen naar een op het desbetreffende in dustrieterrein te bouwen distributie centrum. Op het ogenblik zijn deze activiteiten over diverse kleinere be drijven verdeeld. r\E KOGEL IS DOOR DE KERK. Kortgeleden is het bestuur van de Harmonie bijeen ge weest en is de beslissing gevallen. Willen we de Harmonie weer een goede naam geven en willen we goed voor de dag komen dan zal in allereerste instantie gezorgd dienen te worden voor nieuwe uniformen. Dat is natuurlijk ge makkelijker gezegd dan gedaan. Maar elk wel denkend Leidenaar zal het met ons eens zijn, dat het oude uniform het niet meer doet. Dat ding is volkomen uit de tijd. En dat merken de muzikanten ook wel als zij eens in het open baar optreden. Dan worden er allerlei critische opmerkingen gemaakt, die wij maar niet zullen herhalen. Nu moet eerlijk gezegd worden, dat de oude uniformen het tien jaar geleden wel aar dig deden. Nu is de tijd veranderd en daarmee ook de smaak van het publiek en dus moet er iets aan gedaan woorden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om met 3 oktober in nieuwe uniformen uit te rukken. Dat lijkt echter psy chologisch niet juist. Daar trekken met de op tocht meer korpsen mee en valt het nieuwe uni form niet op. Daarom is het juister, wanneer de uniformen klaar zijn, aan de gemeente verlof te vragen op bepaalde avonden in bepaalde de len van de stad uit te trekken zodat iedereen weet: daar gaat de Katholieke Harmonie-kapel met nieuwe uniformen aan. jl/IOGELIJK DENKT U, dat die Harmonie er 1** zó goed voorzit dat uit eigen middelen het bedrag kan fourneren voor de nieuwe unifor men. U kunt op uw vingers uittellen, dat dit helemaal niet het geval is. Integendeel, dat is voor de Harmonie alleen niet te doen, daarvoor is financiële steun nodig van de Leidse katho lieke gemeenschap. En om nu maar direct met de kaarten op tafel te komen, dat hele geval gaat ongeveer kosten 5.000.-. We kunnen ons indenken dat u zegt, dat lukt nooit, maar dat zou al heel pessimistisch zijn als we dat zouden denken. Met al die katholieken in Leiden moet het toch wel mogelijk zijn dit bedrag bijeen te krijgen, omdat het tenslotte een aangelegenheid van ons allen is. Het zou te betreuren zijn, als wij als katholieke gemeenschap zo weinig cul tureel gevoel toonden, dat we het niet als een gemis zouden aanvoelen, dat hier in de stad geen katholieke Harmonie zou bestaan. WE WETEN dat we er allemaal anders over denken. Hoe verheugt het ons niet, als er een bijzondere plechtigheid is, dat de Harmonie aanwezig is. Daarom hebben we contact opge nomen met de Coop. Boerenleenbank, Terwee- weg 71, Oegstgeest. Op de giro van de Boeren leenbank: 35734 kimt u geld overmaken t.n.v. de R.K. Harmoniekapel. Nu weten we wel dat het direct geen storm zal lopen, maar toch heb ben we het gevoel dat u voor de Katholieke Leidse Harmoniekapel nog wel zoveel over hebt dat u het nummer giro 35734 zult noteren en te zijner tijd toch iets zult overmaken. Natuur lijk zal al hetgeen binnenkomt regelmatig ver antwoord worden. Het is immers een aangele genheid van de Katholieke Leidse gemeenschap. Vanzelfsprekend zijn we er met de nieuwe uni formen nog niet. Daar zal nog veel meer moe ten gebeuren. Maar de aanschaf van de nieuwe uniformen is de eerste stap om de Katholieke Harmoniekapel daar te brengen waar we deze zo graag willen hebben. Een harmoniekapel die er mag zijn. Dat dit alles een serieuze poging is van het bestuur van de Katholieke Harmo niekapel blijkt voldoende uit de twee foto's. U De Nederlandse provincie van de onge schoeide karmel-orde viert op zondag 9 september de 400e verjaardag van de Teresiaanse hervorming in Geleen. In de rectoraatskerk van de paters zal zijne hoogwaardige excellentie mgr. P. J. Moors de bisschop van Roermond, een plechtige pontificale hoogmis uit dankbaarheid ce lebreren. KRO en Wereldomroep zullen hiervan een radiouitzending verzorgen. In de aula van het St. Theresiacollege in genoemde Limburgse plaats zal om 4 uur een academische zitting worden gehou den, waarbij professor magister dr. J. H. Walgrave O.P. uit Leuven de feestrede onder het thema „Heeft een contempla tieve orde nog zin in een zich steeds secularisende wereld"? zal uitspreken. DE KARMEL IN NEDERLAND Op het generale kapittel- in 1647 werd by acclamatie besloten tot de oprichting van een Hollandse missie. In 1648 stichtte pater Vincentius, van de Belgische pro vincie, een statie te Leiden. Ook de Fran se karmelieten uit Parijs kregen vaste voet in de zending, toen pater Caesar, de jongste zoon van de Leidse theologie-pro- fessor Petrus Bertius, zich in Den Haag vestigde in 1649. In 1654 stichtten de Franse paters nog een statie in Leiden en in 1662 in Amsterdam. GROENENDIJK In Geleen, Smakt, Venray, waar zich de hiërarchie, was er in ons land nog slechts de statie Leiden. Ook deze kwam te ver vallen, maar de paters kregen hiervoor in ruil Leiderdorp en Groenendijk-Hazers- woude aangeboden. Toen pater Ignatius Sarot in 1885 stierf en de Belgische pro vincie de parochie Leiderdorp niet meer wilde bezetten, was alleen Groenendijk nog aangewezen op de geestelijke hulp van de karmelieten-paters. ANDERE KLOOSTERS In Geleen, Smakt, Venraay, waar zich bedevaartkapel van St. Jozef bevindt, Edith Waspik-boven en in 3 plaatsen in Bra zilië, bezit de in 1960 opgerichte Ne derlandse provincie mannenkloosters. eist in dit eeuwfeestjaar nóg een be- De karmelietessen zijn gevestigd in langrijk feit de aandacht. Sinds enke- Drachten, Egmond aan de Hoef, Arn- ie weken heeft men het Canonieke hem, Nijmegen, Den Bosch, Oirschot, proces geopend, dat tot de zaligver- Haaren Berg op Zoom, Hulst, Roer- klaring van zuster Teresia Benedicta mond, Echt, Beek, Maastricht, op IJs- a Cruce moet leiden. Deze onge- land, Flores en Celebes. schoeide karmelietes werd op 12 ok tober 1891 als Edith Stein te Breslau KAPEL; ZALIGVERKLARING geboren uit een joodse moeder. In In het jaar dat de hervormde kar- 1917 assistente geworden van de gro- mel haar 400e verjaardag viert, zal te filosoof Edmond Husserl promo- worden begonnen met de bouw van veerde zij tot doctor in de filosofie een klooster van de ongeschoeide aan de universiteit van Freiburg. Op karmel in het voormalige gruwel- 1 januari 1922 werd Edith Stein in de oord Dachau. De stichting hiervan Rooms-Katholieke Kerk opgenomen, zal plaats hebben vanuit de karmel Op 15 april 1934 wordt ze in de van Pützchen (bij Bonn). Overigens Keulse Karmel ingekleed-en kiest ziet het verschil hoe het oude uniform was en hoe het nieuwe gaat worden. Wanneer onze muzikanten met zulk een nieuw uniform wor den uitgedost, dan kan het niet anders of we zullen trots zijn op onze eigen Katholieke Har moniekapel. Vergeet daarom niet te noteren: 35734, giro nummer van de Coop. Boerenleenbank te Oegstgeest t.n.v. R.K. Leidse Harmoniekapel. Pastoor N. J. Commandeur o.f.m. In het klooster te Smakt. zoals de Kerk en het oerbeeld van de ontspringt En hier mogen wij Kerk, de Moeder Gods, als hulpe aan toevoegen: moge dan haar mee- in Zijn werk, de Verlossing. De vol- lijden met Christus onze ogen en komen overgave van haar ganse we- harten doen opengaan voor het licht zen is meelijden en sterven, die vre- der genade, dat uit haar woorden en selijke dood mee ondergaan, waaruit geschriften, en uit haar leven, óns het genadeleven van de mensheid tegenstraalt! f Vlot diner dankzij verkeerslichten Moet er nog een ober zijn? Binnen afzienbare tijd zal men in de grote restaurants ver keerslichten kunnen zien ver schijnen, die vanuit een hoger- gelegend nunt in het restau rant worden bediend. De man achter de knoppen ziet aan wel ke tafels werk van de obers gevraagd wordt. Is er in een wijk rood licht dan weten de obers, dat daar assistentie ver eist is. Groen licht wil zeggen serveren of afruimen. De uitvinder van dit systeem is de hotelier Thijssen, die er gebruik van maakt in het res taurant van de Roermondse tentoonstelling „De Brug naar de nieuwe tijd". De man achter het schakelbord is de ober- kellner J. Brouwer; het bedie- ningspanneel heeft iets van een NS-beveiliging bij de spoorwe gen. Het is zc geconstrueerd, dat het werk niet door elkaar loopt, terwijl er tevens een be veiliging is tegen een stormloop op de keuken van alle kellners tegelijk. Een diner met een paar honderd gasten van de Limburgse haven- en industrie dag heeft bewezen, dat de vin ding van de heer Thijssen deug delijk is. VLET SLOEG OM BIJ BERGINGSPOGING Bij de poging tot berging van de in de Haaksgronden gestrande Texel se kotter „TX 48" is Gistermiddag een vlet met drie man aan boord in de Haaksgronden omgeslagen. Een van deze opvarenden is inmiddels met een helikopter van de Marine luchtvaart dienst overgebracht naa' Fort Hars- sens in Den Helder. De twee ande re opvarenden, die oorspronkelijk met een kotter naar de vaste wal zouden worden gebracht, zullen ook met MLD-helikopters naar Den Helder worden gebracht. Alle drie hebben een shock opgelopen. HEILIGE WIJDINGEN AAN MONTFORTANEN Mgr. L. Jansen S.M.M., bisschop van Isangi (Kongo) zal in de kapel van de Paters Montfortanen te Oir schot de volgende H.H. Wijdingen toedienen. Op vrijdag 14 september a.s.: Kruinschering: aan de fraters Mar cus Heeremrns, Franciscus Bohnet, Hubertus Fuss, Nicolaas Schneiders, Nicolaas van Etten, Gerardus Schnei- dei, Andreas Bergs, Jacobus Hoede- makers, Johannes Kamps, Johannes Stevens, Martinus Willems, Henricus Vogels, Johannes Schreurs, Antonius Messing, Jacobus de Graaf, Jacobus Maas en Josephus Peeters van de So ciëteit der Paters Montfortanen. H. Subdiaconaat: aan de fraters Jo seph Corbey, Bernardus Gehrmann, Johannes Wenrich, Johannes Michels, Thomas Geris, Josephus Jacobs, Pe trus Verlaan, Anthonius Naus, Mar cus Vanaerde, Hermanus Janssen, An thonius Sevenheck, Leo Mui tj ens, Petrus Stevens, Ludovicus Amand, Johannes Ranke, Gerardus Goltstein, Hermanus Keunen en Josephus Pack- bier van de Sociëteit der Paters Montfortanen; Aemilus Ruigrok van de Orde der Minderbroeders Fran ciscanen. Op zaterdag 15 september a.s.: Mindere orden: aa- de fraters Jo sephus Scheepens, Josephus Verbelen, Ferdinandus Philippi, Erhard Ebert, Gunter Goerlich, Gerardus Rekko, Cornelius van der Schoot, Josephus van Lier, Josephus Kreukels, Petrus Derckx, Alphonsus Walters, Wilhel mus Logister, Matheus Vroemen, Jo hannes Rademakers, Franciscus Tim- me en Leonardus Olivers van de So ciëteit der Paters Montfortanen. H. Diaconaat: aan de fraters Joseph Corbey, Bernardus Gehrmann, Jo hannes Wenrich, Johannes Michels, Thomas Geris, Josephus Jacobs, Pe trus Verlaan, Anthonius Naus, Mar cus Vanaerde, Hermanus Janssen, An thonius Sevenheck, Leo Mui tj ens, Pe trus Stevens, Ludovicus Amand, Jo hannes Ranke, Gerardus Goltstein, Hermanus Keunen en Josephus Pack bier van de Sociëteit der Paters Mont fortanen. ze zich de naam Teresia Benedicta van het Kruis. Na het afleggen van de eeuwige geloften in 1938 moet zij voor de Nazi's vluchten, zoals zoveel van haar rasgenoten, en komt in de karmel te Echt (Nederlands Lim burg). Op 2 augustus 1942 wordt zus ter Benedicta weggevoerd en sterft op 9 augustus van datzelfde jaar in de gaskamers van Auschwitz. In een van haar vele werken, Frauenbil- dung, schrijft zij: „Nog volkomener is de Kerk persoonlijk belichaamd in de vrouw die als Sponsa Christi haar le ven aan de Heer gewijd heeft en door onontbindbare band met Hem is ver* bonden. Ze staat zelfs aan. Zijn zijde, NATIONALE TERESIA-NOVENE 24 sept.-2 okt. 1962 Beste vrienden v. d. Teresia-nove- ne; stelt u zich voor dat de H. KI. Teresia zou geleefd hebben nu in onze dagen! Hoe zou zij zich verheugd hebben over al wat groots en roert en leeft in de kerk. Nog slechts wei nige dagen scheiden ons van het Va ticaans Concilie. Vanuit de hemel zal zij dit gebeuren met grote, belangstel ling volgen en we kunnen niet be ter in haar gevoelens treden dan de ze novene heel bijzonder te wijden aan dit Concilie. Het moet een machtig samenwer ken worden; - de heilige vanuit de hemel - en wij hier op aarde; maar één in liefde voor de belangen van onze Moeder de H. Kerk. Als we zo deze novene-dagen doorbrengen dan kunnen we overtuigd zijn dat de H. Teresia ook om onze persoonlijke intentie bekommerd zal zijn. En waar God het meerdere geeft, weigert Hij De St. Jozef-kapel te Smakt. het mindere niet. Gaarna worden £ers> boete en werken zullen we ne vergoeding gaarn dankbaar i dan ook uw intenties bij ons inge- trachten de uwe te ondersteunen en vaard. wacht, waar zij dan geplaatst wor- aan te vullen. Novene-plaatjes wor- Zrs. Carmelitessen den bij het beeld en de relikwie van <*en °P aanvraag gaarne toegezonden; Egmond a. d. Hoef 1 ooze heilige. Met onze gebeden, of- evenwel wordt zo mogelijk een klei- Giro no. 39730.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9