Drink Wettelijke bescherming beroep ziekenverzorging ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 MOEILIJKHEDEN BIJ ONTSLAG VAN 18 KLM-VLIEGENIERS Lijst klopt niet helemaal begaafdheid hoger op de lijst komt, dan een collega die meer dienstjaren heeft, doch die als vlieger minder kwaliteiten heeft. Nu staat voor ieder vlieger de mo gelijkheid open in beroep te gaan Naar het gewestelijk arbeidsbureau tegen de plaats die hij op de lijst te Amsterdam bevestigt is de behan- inneemt, wanneer de KLM-directie °p grond van die lijst een beslissing deling van het verzoek, dat de KLM neemt die zijn positie beïnvloedt. Dat tot het ontslag van 18 vliegers heeft is in dit geval gebeurd. Enkele der Ingediend, opgeschort, aangezien vliegers maken thans gebruik van dit in hun arbeidsovereenkomst vast- KLM-directie en vliegers het eerst gelegde recht en hebben tegen hun eens moeten worden over de vraag plaats op de senioriteitslijst bezwaar wel de Juist 18 vliegers voor dit ^Het^GAB en de directie van de ontslag zijn voorgedragen. Enkelen KLM zijn het er over eens gewor- van hen beroepen er zich nl. op, dat ^en, ^et beter is de behandeling van de ontslagaanvrage op te schor- andere vliegers er eerder voor ui ^en totdat het beroep van de paar aanmerking dienen te komen. vliegers eerst intern bij de KLM is Naar bekend wenste de KLM uit a'fehandeld Wanneer het beroep immers juist zou blijken dan dient bezuiniging het korps vliegers in te ook de lijst van 18 vliegers iets te krimpen. Na langdurig overleg met worden gewijzigd. De commissie van beroep, die de het bestuur der vereniging van KLM- kwestie van de senioriteitslijst dus vliegers werd begin van dit jaar een eerst zal behandelen, bestaat uit een akkoord bereikt, waarin on. werd vertegenwoordiger van de KLM-di- rectie en een van de vereniging van vastgelegd, dat indien de directie KLM-vliegers zich al genoodzaakt zag vliegers te ontslaan deze ontslagenen vier jaar salaris zou worden meegegeven. Naar het ANP van het Roode j 5? e raaatregel hield in dat Kruis verneemt, heeft Koningin Ju- de KLM aan vliegers ook op eigen liana, ter leniging van de nood in verzoek ontslag kon verlenen op fi- Perzië een belangrijk bedrag gestort nanciële en ander voorwaarden, die 0p giro 777, het nummer dat het individueel met de betrokken vrij- hoofdbestuur van „Het Nederland- willig ontslag nemende vlieger over- sche Roode Kruis" voor het ontvan- een moesten worden gekomen. Van gen van giften voor Perzië heeft deze laatste mogelijkheid hebben in opengesteld, de afgelopen maanden 32 vliegers gebruik gemaakt. KONINKLIJKE GIFT VOOR PERZIë Donderdag vond op de artillerieschietkamp bij Oldenb roek een oefening „Vuursteun" genaamd plaats. Onze fotograaf, die een deel van deze oefening bijwoonde, maakte dit plaatje van een militair, die de loop van een stuk geschut „doorhaalt", hetgeen wil zeggen, dat de loop van kruitslijm wordt gereinigd. ONDERZEEBOOT „ZEELEEUW" KOMT THUIS Hr. Ms. onderzeeboot „Zeeleeuw" die op 12 juli uit Nieuw-Guinea ver- In Bergen op Zoom is het vier- trok en de thuisreis om Kaap de Goe- Van het geraamde langdurig over- jarige zoontje Jan van de familie de Hoop via Tametave, Lagos en Da- schot van 50 vliegers bleven er dus Felle bij een verkeersongeluk om het kar maakt, wordt woensdag 12 sep- nog 18 over, die de KLM niet langer leven gekomen. Hij speelde met zijn tember om 15.00 uur in Den Helder in dienst wilde houden. Toen nie- steP voor de ouderlijke woning. terugverwacht, mand meer vrijwillig de maatschap- - pij wenste te verlaten nam de di rectie de z.g. senioriteitslijst der vlie gers ter hand en droeg de 18 onder ste op deze lijst voor ontslag voor. Verzet De betrokken 18 verzetten zich ech ter tegen dit voorstel, zodat de KLM- directie ingevolge de wet het ontslag moest aanvragen bij het gewestelijk arbeidsburau. Dat gebeurde op 7 augustus jl. Prijs van achtdaags abonnement spoorwegen aanzienlijk verlaagd Ook abonnementen voor twee personen de enige echte voor mensen die kwaliteit verlangen f (Advertentie) Rijnlandse bedevaart naar Kevelaer Traditiegetrouw is dit jaar de be- ten arriveerde men omstreeks 13.30 devaart naar Kevelaer weer gehou- uur te Kevelaer. den op 3, 4 en 5 september. De de- De algemene intentie was dit jaar: kenaten Alphen en Alkemade met „Dat wij biddend voor het welsla- Naar het ANP verneemt, zal met abonnementskaarten voor twee per- ingang van 1 oktober de prijs van de sonen gaan voor de eerste klasse 500 achtdaagse abonnementskaarten van gulden per drie maanden, 960 gulden de Nederlandse Spoorwegen dras- per zes maanden en 1.800 gulden P .fVl. f1® vliegers op de WOrden verlaagd. Kostten deze voor twaalf maanden kosten. Voor de senioriteitslijst innemen hangt in de kaartenf dje recht geven op onbe- tweede klasst zijn deze bedragen eerste plaats af van het aantal dienst- kt h t gehele net tot resp 250, 670 en 1.250 gulden. Jaren, dat rij bij de KLM vervuld Susverre 52 gulden inBde tweede en ^Sen' ,maar, kan ook beïnvloed 75 i„ de eerste klasse, van 1 oktober Een onpersoonlijke algemene abon- - - worden door de deskundigheid en worden dcIe prijzen 40 gulden in nementskaart voor twaalf maanden verschillende buurtparochies rijn gen van het H Concilie ons H. Ge- capaciteiten van de vliegers. Het is de tweede en 58' inJ de eerste klasse, gaat in de eerste klasse 2.600 gulden maandag ,1. weer uitgetrokken naar loof mogen beleven m onze gewone dus mogelijk, dat een vlieger met Door deze Prjjsverlaging wordt naar en in de tweede klasse 1.800 gulden Kevelaer in samenwerking met Haar- dagtaak minder dienstjaren maar van grote de mening van de Spoorwegen het kosten. Zowel voor de zakenman als lom. Deken Paap en pastoor Noten- achtdaagse abonnement binnen het voor de particulier is van belang, boom uit Haarlem wisten hun pel- Plechtige mtocht bereik gebracht van een grote groep aldus de Spoorwegen, dat éen wij- g™™ weer enige onvergetelijke da- o binnen- en buitenlandse toeristen, ziging is gebracht in het systeem gen te bezorgen. Verschillende pel- Vanuit het Vaandelhuis verzamel- Wilt U iets weten? die hierdoor de gelegenheid krijgen van de vastrechtbewijzen, kaarten grims durven het nog steeds aan in den zich alle pelgrims voor het op- WC tegen een aantrekkelijk tarief ons die recht geven op reizen tegen de deze tijd om deze Manahulde te com- stellen der processie. Rijnland kreeg land verkennen. halve enkeïe-rèisprijs. Waren deze bineren met hun vakantie. Dit mag dit jaar de eer om met hun orna- Antwoord op vraag over liedje „in kaarten tot dusverre verkrijgbaar voor onze jongeren enigszins vreemd menten vooraan te gaan en onder Volendam" Naar aanleiding van Speciaal ten behoeve van het be- voor de eerste en tweede klasse te- aandoen, maar een gezellige bede- begunstiging van een der zeldzame de vraag om de woorden van het drijfsleven hebben de Nederlandse gen prjjzen van resp. 35 en 24 gul- vaart naar dit oude pelgrimsoord is zomerdagen trok de processie weer liedje „In Volendam" laat mevr. J. Spoorwegen twee nieuwe soorten den per maand met ingang van 1 het zeker. door het oude stadje Kevelaer. Aan- abonnementen gecreëerd, beide gel- oktober a.s. wordt een vastrechtbe- gekomen bij de genadekapel werd dig voor onbeperkt reizen over het w^js ingevoerd met een prijs van 25 Tussen de 350-400 pelgrims heb- Maria eersi een bloemenhulde ge- gehele net. In de eerste plaats komt gulden per maand, waarop naar keu- ben dit weer kunnen meemaken. Het bracht, daarna een kort lof in de er een abonnementskaart met een ze kaartjes voor de eerste of tweede is altijd prettig weer zo veel vrien- basiliek. Pastoor Notenboom sprak geldigheidsduur van drie, zes of klasse gekocht kunnen worden. Ten den en bekenden te ontmoeten en hier het welkomstwoord en hoopte, twaalf maanden, waarop alternatief slotte wordt, eveneens met ingang nog mooier is het als men van de dat wij deze dagen mogen beleven twee met name genoemde personen van j oktober, de mogelijkheid op z.g. nieuwelingen hoort: „Nee, maar in de sfeer van onze intenties: het kunnen reizen (dus niet tegelijk). de stations om enkele-reis- of re- dat had ik niet gedacht, en als het welslagen van het Concilie. Daarna andere klomp wat strooi Voorts wordt ingevoerd, eveneens in tourkaarten geldig voor een dag vol- enigszins kan, ga ik vast volgend wijding van de offerkaars, die ver- Houten klompjes, houten klompjes het bijzonder ten behoeve van het gende op d{e van afgifte te verkrij- jaar weer mee". volgens in processie naar de kaar zijn zo mooi. bedrijfsleven, een onpersoonlijk jaar- gen> uitgebreid. Tot dusver gold een senkapel werd gebracht en onder 't Klik klak, klik klak, klik klak, klik abonnement, staande op naam van voorverkooptermijn van twee dagen. Het vertrek uit Alphen was om zingen van „Wat spreiden die lich- klak, klik klak, klik (2 x) het bedrijf, waarop ieder lid van dat Deze wordt nu verlengd tot drie da- 8.15 en uit Haarlem om 8 uur. Pre- ten een_ heerlijke glans" werd ge- „In Volendam" H. Heykoop uit. Leiden de tekst vol gen: Houten klompjes, houten klompjes zijn in Volendam Houten klompjes, houten klompjes dragen daar de man. In de ene klomp wat hooi, In de ene klomp wat hooi, in de andere klomp wat strooi. Houten klompjes, houten klompjes zijn zo mooi. Wijde broeken, wijde broeken zijn in Volendam Wijde broeken, wijde broeken dragen daar de man In de ene zak 'n hand, in de andere zak 'n want Wijde broeken, wijde broeken staan parmant. Klik klak enz. In de ene zak een hand, in de andere zak 'n want Wijde broeken, wijde broeken staan bedrijf kan reizen. De algemene gen Bij een kaartje voor de heen- cies bij de rotonde te Utrecht was offerd. Om 19.30 uur was er plech- reis b.v. op vrijdag kan men nu met- het samentreffen van de bussen en tig Lof met preek in de basiliek. Hier een op het station van vertrek een men ging vandaar gezamenlijk rich- sprak deken Paap een vurige rede kaartje voor de terugreis op de ting Kevelaer. Na een koffiepauze uit, waarin hij vooral benadrukte, 1-1-- onderweg en enkele grensformalitei- dat onze jeugd van vandaag wel an ders, maar daarom niet minder goed is dan vroeger. „Onze tijd is anders parmant. t Rode baaitjes rode baaitjes zijn in daaropvolgende maandag krijgen. Volendam Rode baaitjes, rode baaitjes dragen daar de man En daarin klopt zo fier een hart met viel plezier In Volendam, in Volendam is veel plezier. Klik klak enz. En daarin klopt zo fier, een hart met veel plezier ALGEMEEN ERKENDE OPLEIDING In Volendam, in Volendam is veel plezier. en daarom zullen de ouderen zich ook wel eens moeten aanpassen aan de besluiten, die het a.s. Concilie zal nemen". Daarna lichtprocessie rond de genadekapel. Wilt u zich abonneren op DE LEIDSE COURANT Dat kan - graag zelfs! - door deze bon in te vullen Ondergetekende: Naam: Adres: Woonplaats: - geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling per week (ƒ0.65) per maand (ƒ2.80) per kwartaal (ƒ8.25) Doorhalen wat niet verlangd wordt Willen wij U of een van uw kennissen ter kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als U onderstaande bon Invalt. De heer/mevr./mej.: Woonplaats: zal gaarne De Leidse Courant gratis 2 weken op proef ont vangen. Deze bon verzenden als drukwerk in open envelop (4 cent postzegel) aan De Leidse Courant. Papen gracht 32. Leiden. Dinsdag 4 september: Plechtige Hoogmis, gecelebreerd door mgr. Pessers. Dit is altijd weer een hoog tepunt in Kevelaer. De prachtige mu ziek brengt altijd iedereen weer in ontroering en is steeds weer even indrukwekkend. Na de Hoogmis Sa cramentsprocessie rond de genade- Bij de Tweede Kapier is een door bestaan van de geschetste toestand kapel, 's Middags onder leiding van de minister van Sociale Zaken en niet in het belang van de volksge- de heren geestelijken de Kruisweg- Volksgezondheid ondertekend wets- zondheid kan worden geacht, zodat oefening met zijn mooie en indruk- ontwerp ingediend betreffende de maatregelen dienen te worden ge- wekkende stities, geschonken door wettelijke voorschriften inzake zie- troffen teneinde de gang van zaken verschillende afdelingen uit Holland kenverzorgers en ziekenverzorgsters. bij de ziekenverpleging in goede ba- en Duitsland, 's Avonds 19.30 uur nen te leiden. lichtprocessie naar het Rode Kruis Dit ontwerp van wet beoogt een (12e statie). De laatste jaren zijn wij regeling te geven voor de opleiding, De bewindsman zegt, dat het in de hier al gewend naar de bezielende de bescherming van het diploma, de eerste plaats nodig zal zijn een al- woorden van pastoor Drost uit Heem benaming „ziekenverzorger" of „zie- gemeen erkende opleiding van ver- stede te luisteren. Maar dit jaar, met kenverzorgster" en van het insigne pleegkundige hulpkrachten van goed de conciliegedachten als hoofdmotief, alsmede van de voorwaarden waar- gehalte in te stellen. Aan bedoelde heeft deze predikant ons een helde- onder hulpkrachten in de verpleging hulpkrachten zal voorts een bepaalde re uiteenzetting gegeven. Pakkend hun werkzaamheden zullen verrich- status dienen te worden verleend, was ook nog de vergelijking van de ten. ZÜ zullen zich op zodanige wijze moe- Russische astronout, die van God In de memorie van toelichting ten kunnen bekendmaken dat het pu- hoog in de lucht niets had gezien, wordt o.m. opgemerkt, dat er in de bliek weet met speciaal voor de zie- terwijl de Amerikaan Glenn gezegd praktijk een categorie van personen kenverzorging opgeleide krachten te heeft, dat hij niet in de ruimte had is ontstaan die onder verschillende maken te hebben. De naam zieken- te zoeken naar God, maar dat hij Hem benamingen, zoals die van zieken- verzorger of ziekenverzorgster zal be- overal op aarde wel kon vinden, helpsters, hulpverpleegster, verpleeg- schermd dienen te worden. Daarna in processie weer naar de stersassistente, ziekenverzorgster enz. genadekapel, waarop deze dag werd zich op het terrein van de ziekenver- Door de bescherming van het diplo- besloten met het zingen van het zorging is gaan bewegen. ma en van de benaming zal in ieder Maenificat en het Credo Onder hen bevinden zich behalve geval kunnen worden voorkomen, Woensdae om 8 uur H Mis van geschoolde ook ongeschoolde krach- dat de met krachtens wettelijke re- Requiem „00r de afgestorven leden ten. In de opleiding van de geschool- geling opgeleide kracht zich voor zie- der Broederschap, waaronder alge- de krachten is eenheid echter ver te kenverzorger of ziekenverzorgster mene H Communie En weer VM, te zoeken. De opleidingen zijn zeer uit- uitgeeft. ju* gauw voor velen kwam het einde: eenlopend en voldoen al dan met De minister heeft gemeend het de laatste oefening. Voor het laatst aan redelijke eisen. Naarmate het recht zich ziekenverzorger of zieken- trokken allen weer uit in processie aantal en de verscheidenheid van de- verzorgster te noemen niet aan het naar Oud-Kevelaer. Voor het laatst ze hulpkrachten en die van de onge- diploma voor ziekenverzorging moet stelden allen zich weer op In Oud- controleerde opleidingen toeneemt, worden gekoppeld, doch dit recht te Kevelaer werd de afscheidspredika- zal het gevaar voor een chaotische moeten verbinden aan de inschrijving tie gehouden door mgr. Pessers En toestand op dit gebied nog toenemen, van de houder of houdster van het 00fc deze h^ft ons nog weer eens Bovendien wordt op de verrichtin- diploma in een register. Het gebruik- meegegeven om toch vooral de in- gen van deze hulpkrachten niet maken van de benaming ziekenver- tentie te vervullen van de bedevaart, steeds voldoende toezicht uitgeoefend, zorger of ziekenverzorgster door on- En dit jaar, vooral met onze eigen Minister Veldkamp is dan ook bevoegden is in het wetsontwerp muzikanten uit Langeraar en Aarlan- de mening toegedaan, dat het voort- strafbaar gesteld. derveen, die al onze oefeningen zo Vraagt demonstratie aant MEERPOEUS NAAIMACHINEBEDR1JF Breestraat 171 - Leiden Telef 01710—24815 (Advertentie) VOORSCHOTEN FOTOWEDSTRIJD WAS EEN SUCCES Het comité Paardenmarkt had dit jaar een fotowedstrijd uitgeschreven, waarbij o.m. als eis gesteld was, dat de foto's typisch moesten zijn voor het karakter van de paardenmarkt (28 juli) en verdere festiviteiten. Ongetwijfeld kan deze fotowedstrijd een succes genoemd worden, hoewel de jury niet aan de indruk ontkomen is, dat er veel amateur-fotografen zijn geweest, die op 28 juli flink hebben staan fotograferen, maar die om de een of andere reden niet in gezonden hebben. Was het misschien de angst, die hun foto's nog niet goed genoeg zouden zijn? Speciaal bij de groep jongeren is misschien wel een beetje vage angst of be scheidenheid er de oorzaak van, dat er slechts 9 inzendingen waren van drie foto-amateurs. De jury, bestaande uit de heren mr. S. A. C. Begeer, dr. M. S. Kam- minga, J. H. Krooshof, F. J. Rekkers en F. A. M. Wilbers, heeft echter toch besloten aan alle drie de inzen ders een prijs toe te kennen. Zij hoopt, dat een volgend jaar meer fotografen hun schroom zullen over winnen. Dat er een kans bestaat, dat het comité Paardenmarkt ook vol gend jaar zo'n wedstrijd uitschrijven zal, is, gezien het succes van dit jaar zeker te verwachten. In totaal waren er 115 inzendingen, terwijl lx>ven- dien een 8 mm kleurenfilmpje was ingezonden. Misschien geeft die ama teur hiermee een tip voor een vol gend jaar Aan de volgende inzendingen wer den de prijzen toegekend: afd. jeugd (t.m. 17 jaar): le prijs C. Kriek, 14 j.; 2e pr. K. Pacha, 12 j.; 3e pr. F. J. W. Zoons, 16 j. Afd. ouderen: le pr. mevr. M. de Korte, Sweelinckhof; 2e pr. F. J. Brusche, Drie Octoberstraat 55a, Lei den; 3e pr. G. Baranyai, Wijngaar denlaan 125. Eervolle vermeldingen: 1 J. Doese- ma, Gustav Mahlerlaan 7; 2 N. Baas, Kieftstraat 1, Koog aan de Zaan; 3 R. H. A. Tonino, Voorstraat 23. De bekroonde foto's zullen door de heer Reekers, Schoolstraat 49, worden geëtaleerd. Postduivennieuws De Postduiven- houdersvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge dui ven (navluchten)vanaf Vilvoorde, af stand plm. 134 km. Gelost 8 uur met n.o.- wind. Aankomst eerste prijsduif 9.51.46 uur, snelheid 1195.70 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 10.06.45 uur, snelheid 1055.12 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: P. J. d'Haens 1, 2, 5, 6, 18, 24; J. Roessen 3, 29; P. N. van Wissen 4, 9, 10, 25, 32, 34; J. P. v. d. Assem 7, 8, 20.21; J. Schrij vers 11; A. de Graaf 12, 16; J. J. Heyne 13; W. Onstijk 14; F. C. van Heusden 15, 17, 28; A. G. Kleiweg 19, 22. 26. 27. A. C. de Groot 23; Fr. Hendriks 30, 31; H. v. d. Wal 33. LEIDSCHENDAM Voor bouwfonds St. Jozefkerk De j.l. zondag gehouden sportdag met de daaraan verbonden loterij heeft netto opgebracht 1259,67, welk be drag is ter hand gesteld van pastoor A. A. J. Buys ten behoeve van het bouwfonds voor de in aanbouw zijn de St. Jozefkerk welke naar ver wacht wordt volgend jaar Pasen in gebruik genomen zal worden. Geboren: Huibert C. zn van H. C. Steenbergen en H. Smit; Aart zn van J. D. de Kort en M. van der Lelij; Maria H. E. dr van J. M. Olijhoek en M. J. T. van Leeuwen. Ondertrouwd: H. van Doornen te Den Haag en A. C. van den Bosch; J. H. Dorsman te Den Haag en C. W. de Ruijter; J. W. van der Wees en L. Beukers te Den Haag. Getrouwd: Th. Dol uit Leeuwarden met J. H. van Dijkhuizen. Overleden: Ida J. Boerema, 35 jr., ongehuwd. Duivenvlucht Aan de wedvlucht vanuit Vilvoorde (126 km.) hebben 166 Leidschendamse duiven deelge nomen. De winnende duif vloog 1209 meter per minuut. Dat is 72Va km. per uur. De classificatie was als volgt J. Scheffers 1, 2, 12; J. Caboter 3, 20, 24; J. Caspers 4; W. v. d. Kolk 5, 16, 31; J. Nieuwenbroek 6, 18, A. Bent velzen 7; N. Nieuwenbroek 8, 9, 17, 32 G. van Geffen 10; S. Noordermeer 11, 13, 28; P. van Lochem 14, 23, 26, 27; G. Alblas 15, 29; C. van Veen 19; J. de Jong 21; J. Verlaan 22; J. v. d. Berg 25 L. v. d. Meer 30; J. v. d. Broek 33. prachtig hebben opgeluisterd is onze bedevaart weer voor 100 pet. ge slaagd. Het weer was ons gunstig gezind. Niet één oefening behoefde te worden uitgesteld of veranderd. Met een korte groet aan Maria in de genadekapel is onze bedevaart naar Kevelaer in 1962 weer besloten.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4